/liddenstander hoeft de ;oncurrentie met 'grote roer' niet te verliezen Nutricia gaat praten met de regering hWerklozenverzet: overheid hanteert niet totale werkloosheidscijfers KLM betaalt boete voor ontduiking vaïi tarieven antenbinding is levensvoorwaarde Voorjaar in de winkels IJsland wil kroon devalueren Schikking getroffen in Amerika (koord over an voor aanvoorraden Landbouwprijzen mogelijk vandaag vastgesteld Arbeidsbureaus op wielen voor i 'verre' dorpen Markt- en Visserijberichten Permanent comité gesticht voor deviezenverkeer VS wil dialoog met olielanden beperkt houden Goederenmarkten lusteloos Arabieren zouden Aston Martin en Lotus willen kopen DOW JONES INDEX STIJGING IN NEW YORK EG-commissie: alle discriminatie tegen vrouwen moet weg IS KT/KWARTET DONDERDAG 13 FEBRUARI 1975 FINANCIEN/ECONOMIE PS/H17 r Noud van Iperen EN 'De sombere verhalen in het midden- en kleinbedrijf, over de moordende concurrentie supermarkten en grote warenhuizen, waartegen niet op te boksen zou zijn, gaan er bij mij in. In elke branche zie je immers middenstanders die zich ondanks de 'grote broers' alleen handhaven, maar zelfs succes boeken. Maar dat zijn de middenstanders (én hun per- iel!) die, behalve overe en goede vak- en warenkennis, ook beschikken over een goede tech- in de omgang met klanten.' IV. Boersma beschuldigd van volksmisleiding Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Vorig jaar hebben er in totaal 811.000 werklozen bij de 86 gewestelijke arbeidsbureaus ingeschreven gestaan. De ge middelde werkloosheidsduur was een half jaar. Van de werklozen was 45 procent 375.000 personen jonger dan 25 jaar. iegt de heer S. M. Franken, teur van Namco Holland BV in (NH), die de auditieve ver- lursus (met handboek) 'Win- versus Klant' in de handel Deze cursus, die wordt uit jen op cassettes welke op elke tte-recorder kunnen worden Iraaid, is samengesteld door J. Hammacher; een man die al zo'n jaar of twintig bezig met de kunst (de techniek) het verkopen. zegt de Keer 'Franken, 'deze vooral bedoeld voor de e ondernemer om het Winkel- neel op te leiden. De grote ven hebben veelal een staf eskundigen, die het verkopend neel een goede verkooptech- bijbrengt'. (De grote filiaalbe- >n hebben dit sinds lang be- zegt het handboek). 'Zo'n opleiding kan het midden- leinbedrijf z'ch meestal niet rloven, maar met deze ver-; :ursus-op-d<i. kan de onderneu'Vijn personeel ide profes.s' opleiding ge ils een groot bedrijf zich kan tteren'. istaan wel opleidingsinstituten winkelpersoneel, maar die volgens de heer Franken zeer aar. Waarbij nog komt dat, ais verkoper of verkoopster die cursus heeft gevolgd vertrekt, ile kennis 'weg' is. Een belang- punt in dit opzicht is volgens ook, dat er veel met part-time ten wordt gewerkt, deze cassette-cursus blijft de Is in 'huis', terwijl het voorts lijk is aan de hand van de voorbeelden die worden gege- de situatie in het eigen bedrijf espreken. Daarbij kan en s zeer belangrijk een beter ct groeien tussen de werkge- n zijn verkopend personeel. [REGELS eer Franken vindt dat de cur- "Wdnkelier versus Klant' de instander 'een stuk gereed- ter beschikking stelt', dat toepassing in de praktijk, re- en zal opleveren. 'Daarmee ,is 'oor het m,idden-f en kleinbe-, mogelijk met succes de strijd e binden met de supers en de winkelbedrijven', zegt hij even eraan toevoegend: 'de wijze ip een klant' wordt bediend is end of je hem krijgt en houdt, t hij weggaat en wegblijft'. laar in gevallen van prijsver en? meeste" mensen zijn niét zo lewust. Ze zijn eerder gevoelig een goede behandeling. De gaat déar heen^ waar het het beste bevalt. Een koper tich niet wegzuigen, maar gaat lje wil. Pas als"de.: behandeling lfde is, gaat een prijsverschil i. Het blijkt namelijk dat een deel van j het publiek' toch [echarmeerd is van eén onper- benadering zoals in wa- ïizen en supermarkten'. Vat is verkopen pen niet? met hét laatste te beginnen: en aan i de wensen van een is geen verkopen. Echt verko-, s het onderkennen én aan de' vlakte brengen van de 'slui- hde' verlangensvan de klari- onder opdringerig te zijn. gave moet latent aanwezig die door training ontwikkeld worden. Je 'hebt mensen die in de vingertoppen hebben, maar anderen is tot een bepaalde hoogte de techniek van het verko pen bij te brengen. Dat is met name een kwestie van mensenken nis, gevoeligheid voor koopsignalen (goed luisteren naar opmerkingen van een klant, die hij zelf niet bewust weet), het venmogen om goed te luisteren en de 'signalen' van de klant künnen 'vertalen'. Dan komt het er voor de verkoper op aan, met de juiste argumenten op de goede momenten te komen in de trant van: oh, is dié tas als cadeau voor uw zilveren huwelijks feest? Maar zou het dan niet fees telijker zijn een leren in plaats van een plastictas te geven? De kunst' is, de klant méér te laten kopen dan hij of, zij bedoelde. Dat moet dan wel een artikel zijn waar hij of zij tevreden mee naar huis gaat en lange tijd tevreden mee zal blijven'. PLAT-PRATEN Dat méér laten kopen, daar zit ik wel mee. Dat lijkt me een vorm van 'plat-praten', die me op zijn zachtst gezegd onverantwoordelijkt. 'Iemand meer laten kopen dan hij of zij bedoelde, ligt in hetzelfde vlak als adverteren, het is alleen bewuster en gerichter op die éne klant. Een goede verkoper of ver koopster verkoopt trouwens niet persé het duurste artikel, maar het produkt dat voor die klant het bes te is. Om het populair te zeggen: hij denkt niet in eerste instantie aan de eigen portemonnee, maar aan de behoefte van de klant. En 'plat-praten' mag nooit. Op het moment dat je een klant 'plat' hebt, ben je hem kwijt en zie je hem nooit meer terug. Je hebt dan wel een artikel Verkocht, maar je hebt tegelijkertijd een klant verlo ren'. Aan welke voorwaarden moet een goede verkoper verder nog vol doen? 'Er bestaat zoiets als vuistregels. De belangrijkste zijn: 1) geen klant mag zich verwaarloosd, voelen, 2) de begeleiding van' de klant begint bij zijn binnenkomst en eindigt pas als hij vertrekt, 3) schep vertrou wen, 4) maak dé klapt weer 'ko ning'. Wat je als verkoper vooral niet moet doen is op een 'troon' zitten De stylisten en inkopers hebben de afgelopen zomer hard gewerkt, om voor dit voorjaar en deze zomer weer een eigentijdse colleptie in de étalages en in de voorraadvakken te krijgen. Dat bleek de zer dagen in Utrecht, waar de Hema de nieuwe dames- en heren mode toonde. Voorts was er een expositie van zit'elepienten', met daarbij passende behangsels, gordijnen en kasten (zie foto). UTRECHT De raad van bestuur van de Verenigde Bedrijven uejt;geii!u.|ig vü« iieu uuuiicxv, xico up- j. wekken van vertrouwen en in Nutricia gaat op korte termijn contact opnemen met de ministe- omdat je ervoor wordt betaald, maar niet wezenlijk bij de zaak en de klant betrokken zijn'. zijn; werkeh of ongeïnteresseerd VASTE KLANT En dat alles is te leren uit die verkoopcursus? 'Deze cursus geeft de middenstan der het noodzakelijk basismateriaal om zijn personeel te vormen en te motiveren (te leren verkopen), de bejegening van het publiek, het op- het algemeen een dusdanige be geleiding, dat een toevallige bezoe ker wordt 'omgevormd' tot een vas te klant. De cursus bestaat uit negen casset tes, die in delen kan worden ge kocht. Die delen bestaan uit vier pakketten. Pakket 1 omvat het handboek plus vier cassettes over de begroeting en de begeleiding van de klant en de verkooptechniek voor eenvoudige artikelen voor be ginners. Pakket 2 is de aanvulling van pakket 1 met drie cassettes betreffende de verkooptechniek van duurdere artikelen door gevorder den plus dé 'bijverkoop'. Pakket 3 betreft de cursus voor warenhuizen enz. met het handboek en acht cassettes, waarbij cassette 8 de ver koop in dit soort zaken behandelt. Pakket 4 brengt de cursus voor zelfbedieningszaken en supermark ten, die bestaatuit het handboek en de vier cassettes uit pakket 1 aan gevuld met cassette 9 die instruc ties geeft voor personeel in zelfbe dieningszaken en supermarkten, met name de klantenbegeleiding door de cassières. De goedkoopste cursus (pakket 1). kost ƒ500 excl. btw; de duurste cursus (pakket 1 en 2) ƒ850,- excl. BTW. REYKJAVIK IJsland is bezig met de voorbereiding van een de valuatie ih verband met de sterke achteruiitgang van zijn handelsba lans. In politieke kringen in Reyk javik houdt mén het erop, dat de devaluatie nog deze week zal wor den bekendgemaakt en dat het om tien tot twintig procent zal gaan. Dit zijn enkele .cijfers uit het rap port Werklozenverzet, dat dezer da gen is verschenen. Het rapport is een gezamenlijke uitgave van het Landelijk Werkers Overleg Projec ten Jongeren zonder Werk en de Stichting Uvrij. De verspreiding wordt verzorgd door de Sjaloom- groep in Odijk. In het rapport wordt erop gewezen, dat de overheid bij het publiceren van de werkloosheidscijfers niet de totaalcijfers hanteert. Men werkt met het gemiddelde van het aantal werklozen, dat aan het eind van elke maand nog in behandeling is. Hoewel de totaalcijfers veel hoger liggen, dekken volgens werklozen verzet ook die cijfers niet de wer kelijke werkloosheid. Als voorbeelden van verborgen werklozen worden genoemd de vele niet ingeschreven jonfeens en meis jes van 15 tot-21 jaar, die na eén half jaar geen uitkering meer ont vangen, het grote aantal gehuwde vrouwen, dat tevergeefs uitziet naar passend werk en de verborgen werk lozen, die een uitkering krijgen krachtens de Wet op de arbeidson- ries van economische zaken en van sociale zaken. Doel is te bezien g u welke mogelijkheden er bestaan om de voorgenomen sluiting van geschiktheid" (Waol Vink's Conservenfabriek in Hien (90 man personeel) te voorkomen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De KLM en de officier van justitie van het ge rechtshof van de staat New York zijn een schikking overeengeko men over beweerde en bewezen tariefsontduikingen van de maat- en wat is schappij en het verlenen van ongeoorloofde kortingen aan reisagen ten en toer-óperators in Amerika. 'Hetzelfde is gedaan door achttien andere luchtvaartmaatschappijen, die op de Noordatlantische route vliegen en zich blijkens een om vangrijk onderzoek van een jaar eveneens aan deze feiten hebben schuldiggemaakt. De schikking komt erop neer dat de maatschappijen voor vijf aan toonbare gevallen zullen worden beboet met ten hoogste vijfduizend dollar pet geval en dat het onder zoek naar andere gevallen zal wor den stopgezet. De luchtvaartmaat schappijen zullen er van hun kant mee volstaan geen schuld te beken nen, maar de aanklacht ook niet te bestrijden. In feite komt dli erop neer, dat zij toegeven onwettig te hebben ge handeld. Een van de onjuiste toe passingen van het tarievenstelsel was, dat men passagiers tegen ex tra lage studententarieven liet vlie gen' terwijl zij geen student waren. Dat alles met het doel een zo groot mogelijk aandeel in het Noordat lantische vervoer te bemachtigen. Belangrijkste overweging van de officier van justitie om tot een schikking te komen was dat een verder onderzoek te kostbaar zal worden en te lang zal dUren. De luchtvaartmaatschappijen voelden er weinig voor een gerechtelijke procedure te beginnen, die waar schijnlijk veel duurder zou worden dan de schikking. De vakbonden gaan hetzelfde doen. De uitsluiting van het Nutricia-be- drijf Bottema in Klundert (30 man personeel) is vrijwel onvermijde lijk. Daarover zijn de vakbonden het eens. Dit is gebleken tijdens het voortgezette gesprek tussen Nu tricia en de vakbonden over het plan van .Nutricia om in het kader van noodzakelijke herstructurering de bedrijven in Klundert en Hien te sluiten. De vakbonden zijn niet overtuigd van de noodzaak het bedrijf in Hien dicht te doen, vooral niet omdat zij niet geloven dat na slui ting van de bedrijven in Hien en Klundert de structurele moeilijkhe den van Nutricia zijn opgelost. Een totale doorlichting 'van het. Nutrici- a-concern wordt noodzakelijk ge acht. Van de kant van de vakbonden is verklaard dat in dit licht bezien nog overlevingskansen voor Hien kunnen worden gevonden, vooral nu de ministèr van sociale zaken in zijn op stapel staande werkgelegen- heidsnota welliohtmaatregelen gaat aankondigen die Hien respijt kun nen bieden. Wat Klundert betreft heeft men al enige tijd op sluiting gerekend. Het bedrijf zou alleen kunnen worden gered met het in pompen van vele miljoenen gul dens en- dat achten de vakbonden niet yerantwoord. Vakbondskringen 'hebben de. in druk, dat Nutricia .in de zorgen is BRUSSEL De negen ministers van landbouw van de Europese Ge meenschap verwachten vandaag een compromis te bereiken over de vaststelling van de Europese land bouwprijzen. De Nederlandse mi nister, Van der Stee, heeft dit gis teren meegedeeld. Tot nu toe is nog weinig vooruit gang geboekt. De Duitse minister van landbouw, Josef Erti, vertrok naar Bonn voor overleg met het Duitse kabinet: Het za.l voor een groot deel afhangen van een Duitse bereidheid om in ieder geval iets van de zogeheten monetaire com pensaties af te breken (compensa ties, ontstaan in de loop der jaren als gevolg van sterk uiteenlopende muntbewegingen in de EG-lidsta- ten) of het gesprek over de prijzen een goede afloop krijgt. De nieuwe landbouwprijzen voor het komende seizoen hadden al per 1 februari vastgesteld moeten wor den. Dat die datum ruimschoots werd overschreden is het gevolg van sterk uiteenlopende wensen van de Negen over wat er in de verschillende sectoren van de land bouw aan prijzen moet veranderen. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondverkeer kwamen woensdagavond de volgende koersen tot stand (tussen haak jes de officiële slotkoers van dezelfde dag) Akzo 43.8044.20 (44.00)Hoogovens (56.80) Kon. Olie 76.90—78.10 (77.20) Philips 25.70—26.10 gl. (25.80): Unilever 103.000—104.10 (103.00): KLM (57.50). )EN Deskundigen op het van de voedselvoorziening negentien landen hebben in en in grote trekken overeen- oung bereikt over de noodzaak het aanleggen van graan voor- i voor tijden van schaarste. De tëkingen vormden een voort van het overleg over deze tie in de Wereldvoedselconfe- e van de Verenigde Naties die jaar november in Rome is iiden. afloop van de be^rekingen van Amerikaanse functiona- i vernomen dat gesproken is het aanleggen van een voor van 150 miljoen ton tarwe, en voedergraan. Hierbij blij de normale voorraden bulten louwing. De kosten van de ex- 'Ootraden worden op vijf k zes trd dollar geraamd. van de Amerikaanse dèelne- aan het overleg wees erop dat bezorgdheid over dé voedsel- siening van de wereld de afge- twee jaar erg groot is gewor- ,De periode begon met aan- ike voorraden. Maar die zijn n het verbruik zal moeten wor- beperkt als er dit jaar weer .kleine oogst wordt binnenge- J;. In dat geval zal een erg hjke situatie ontstaan, zo ver- fle hij. Van een verslaggever TEEL In vier gebieden in Neder land. waar door de structuur veel dorpen vrij geïsoleerd liggen en het openbaar vervoer onvoldoende is, zal het gewestelijk arbeidsbureau rijdende kantoren inzetten. Ook het gebied van het gewestelijk arbeids bureau Tiel, dat 32 gemeenten om vat met vele kerkdorpen en geogra fisch liggend tussen Dodewaard- Opheusden aan de oostzijde, Cu- lemborg-Vuren aan de westzijde en Ammerzoden in de Bommelerwaard, komt voor deze. voorziening in aan merking. De taken van het toekom stige rijdende kantoor zijn nog niet vastgesteld. Informatie over de ar beidsmarkt en werkgelegenheid zul len in eerste aanleg voorrang krij gen. Ook zal men uitvoerig kunnen worden ingelicht over de omscho lingsmogelijkheden. Het is de be^ doeling dat het rijdende kantoor op vaste plaatsen en dagen in de ver schillende gemeenten gaat staan. VEEMARKT DEN BOSCH DEN BOSCH. 12 feb. Aanvoer: totaal 9292, runderen 2526, graskalveren 498. vette kalveren 60, nuchtere kalveren 4637. schapen of lammeren 846, slacht- varkens 704. lopers 21, slaehtrunderen 1450. Prijzen: (in guldens) melk- en kalfkoeien 1225-2350. gulste koelen 1050- 1675, kalfvaarzen roodbont 1575-2375, zwartbont 1350-1900, klamvaarzen 1350- 1650, gulste vaarzen 1250-1550, pinken 825-1225, graskalveren 475-800, nuchtere kalveren voor fok en mesterlj roodbont 140-285, zwartbont 120-245, weldeschapen 125-160, lammeren 110-145, vaarzen le kwal. 5.50-6.10. 2e kwal. 4,80-5.45. koelen (resp. Ie, 2e en 3e kwal. 5.60-6,20. 4,95- 5,50, 4.65-4,85. stieren le kwal. 5,80-6,20, 2e kwal. 5.50-5,70, woretkoeien 4,05-4,75, vette kalveren (resp. le, 2e en 3e kwal.) 5.15-5.40. 4.85-5,10, 4,60-4,80, nuchtere slachtkalveren 1,30-1.45. slachtzeugen (resp. le. 2e en 3e kwal.) 2,17-2,23. 2.09- 2,15, 1,94-2,05. slachtvarkens 2,40-2,45, vet te schapen 140-180, vette lammeren 160- 195. Overzicht: (resp. aanvoer, handel en Srijzen) melk- en kalfkoeien minder, be- oorlljk, moeizaam te handhaven, gulste koelen normaal vrij goed, prijshoudend, jongvee minder, trager, nauwelijks prijs houdend, vette kaleren kort, redelijk goed, flauw prijshoudend, nuchtere kal veren groot, rustig, prijshoudend, scha pen en lammeren minder, tamelijk vlot, stevig gehandhaafd, slachtvee; Iets min der, rustig, ruim prijshoudend, slacht zeugen minder, groot, willig en stij ver. GRANEN EN ZADEN MIDDENMEER Tarwe 36,73-37,75, gerst 36-37, haver 34-36. capucljners 45-95, groe ne erwten 50-70. karwljzaad 121,50-136,50, blauwmaanzaad 275-300, wit hooi 160-270, Lucerne hooi 160-370, haverstro 110-125, gerstestro 125-15Ü», tarwestro 125-145, gras- zaadhool 10Ó-160, industrie- en voeraard- appelen 5-5,50, cons.-aardappelen, not. bin- nenl. Bintje o opw. 8,50-10, 35 opw. 10- 11,50. SCHEVENINGEN Woensdagmorgen waren aan de markt de trawlloggers SCH 54 met ƒ3985 en SCH121 met 3505. Voorts waren aan de markt 8 kustvissers met tezamen, 55.010 aan verse vis. Prijzen per 40 kg: kabeljauw m 43-57, kabeljauw 1 45.80-54. kabeljauw 2 50-56, kabeljauw 3 60-62, wijting gestript 30-37.50, wijting dicht 27.20-30, schar 55- 63, bot 16-17, koolvls m 33-35. Prijzen per 100 kg: kabeljauw g 106-119. Verwachte aanvoer voor donderdag: van de £ust circa 15 kustvissers. AANVOER IJMUIDEN, Woensdag 40 kg. tong. 27 kisten tarbot en griet, 1055 kisten kabel jauw, 3108 kisten koolvls, 222 kisten schelvis, 728 kisten wijting, 20 kisten schol, 3 kisten schar, 7 kisten haring, 312 kisten diverse. Prijzen per kilogram: gr. tong 7.80: gr.m.tong 9.80, kl.m.tong 10.20, tong I 8.80, II 8.40. Per 40 kilogram: schelvis I 7868, II 76—39, IV 47—38. III 57—39; wijting II 37—30. III 45—27.20. IV 35—24; schar- tong 61—51, koolvls II 26.20, III 28— 27.20, IV 34—16.40; schol I 35. II 4442, III 67, IV 94—72; Haring I 60—80—45: kabeljauw 78—12.40, II 7642.40, III 71—48. IV 72—48. V 76—35; steenbolk 18; haal 10065, poontjes 6040. bot 165, Lever 4947. tarbot 208120. griet 198—120, schar 73. BESOMMINGEN VD 25 2100. KW 43 9800, IJM 57 46.600, VL 90 26.400, VL 105 33.500. VL 112 23.900, TH 24 7300, (Esbjerg) E372 22.700, E402 20.600. Spanvlssers: VD24 en VD89 7300, YE25 en ZW5 4600. gekomen, doordat te léng via de verticale prijsbinding aan een te hoge winstmarge werd vastgehou den, terwijl onvoldoende werd gelet op de opkomende concurrentie. De omzetdaling van gemiddeld 25 pro cent per jaar zet zich voort, vooral in de babyvoeding. Meer dan 1 miljoen Hoewel het preziese aantal niet is aan te geven gaat het volgens Werk lozenverzet, om een hard werk loosheidsgetal van meer dan één miljoen en een gemiddelde werk loosheidsduur van jneer dan een half jaar. Dat zou neerkomen op Door centrale banken BAZEL De centrale banken van de voornaamste westerse in dustrielanden hebben een permanent comité gesticht, dateen raadgevende taak krijgt op het gebied van het deviezenverkeer en de activiteiten der banken. een kwart van de afhankelijke be roepsbevolking. Voor de nieuwe werklozen geldt volgens het rapport in feite dat zij de na-ipdustriële samenleving binnentreden. Dit komt vooral tot uiting bij schoolverlaters en zojuist afgestudeerde academici die geen werk kunnen vinden. Zij arriveren in een na-industriële situatie, waar- lin het werk voornamelijk wordt verricht door de machines, die hun voorgangers bij elkaar hebben ver diend. Met nadruk wordt in het rapport gezegd dat de samenleving tot taak heeft de lichamelijke, geestelijke en materiële verpaupering van de slachtoffers van de werkloosheid te bestrijden en te voorkomen. In ver band hiermee wordt de oprichting en subsidiëring bepleit van zoge naamde samenlevingscollectieven (levensscholen voor de veranderen de samenleving). Uitgangspunt zou moeten zijn, dat de werklozen in de gelegenheid worden gesteld om zich door middel van groepsactiviteiten te verzetten tegen hun mensont waarding. In het rapport wordt minister Boersma van sociale zaken beschul digd van 'grove systematische volksmisleiding', met name omdat hi'J zich baseert op de gemiddelde geregistreerde arbeidsreserve momenteel ruim 200.000 en niet op de totaaltellingen. In het rap port wordt ten slotte een kort ge ding tegen de minister aangekon digd 'wegens schaamteloos liegen in de Tweede Kamer'. Kort geding Dit is bekend gemaakt na afloop van het maandelijkse routine-be raad van de presidenten der cen trale banken op de Bank voor In ternationale Betalingen (BIB) in Bazel. In dit comité worden de monetaire autoriteiten van de wes terse landen vertegenwoordigd. De centrale-bankpresidenten zijn verder vastbesloten om extreme koersschommelingen op de wissel markten te blijven afremmeh. Men zal niet proberen een bepaalde koersverhouding tussen de dollar en Europese yaluta's te handhaven. Er zullen alleen maatregelen wor den genomen om buitensporige koersschommelingen die zich op één dag dreigen voor te doen bin nen de perken t?-houden. Er zal niet worden geprobeerd een LONDEN De Verenigde Staten hebben duidelijk gemaakt dat zij niets zien •in het voorstel van de o lie-exporterendelanden onj tij dens het komende overleg tussen olielanden en industrielanden over alle grondstoffenvraagstukken te praten. Onder-minister van buiten landse zaken Thomas Enders zei op een persconferentie in Londen dat de besprekingen in dat geval zo veelomvattend zouden worden dat succes bij voorbaat uitgesloten moet worden geacht. Hij wees erop dat de bijzondere zitting van de Verenigde Naties over grondstoffen in april van het vorige jaar weinig heeft opgeleverd en dat van een soortgelijke aanpak van de oldekwestde niet veel mag wobden verwacht. De dertien lan- ^EW vork ii/2 12/2 den van de OPEC, de organisatie SSfo 14% 14% van olie-exporterende landen, be- Allied chemical 34% 35% sloten tijdens hun jongste confe- £ium. coof Am 32% 33% rentle in Algiers de industrielanden SSSrlSS OM 31% 31% voor te stellen besprekingen over Am Oyanamid 24% 25% alle grondstoffenvraagstukken te lï Wé beginnen en ook de ontwikkelings- Am Motore 4% 4% problemen in het overleg te betrek- Am smelt F 16% 16% ken. Am Tel Tel 49% 50% Enders wilde niet zeggen of de Anaconda 15% 15% Verenigde Staten beslist zouden Armco steel 26% 26 weigeren' aan een veelomvattende atiant Richfield 84% 80 conferentie mee te doen. Bendis 27% 27% Behalve de VS willen ook West- jggjL®*0 16^J Duitsland zich in het overleg tussen Burlington ind 19 19% olieprodiicenten- en consumenten beperken tot het kernpunt olie. bepaald koerspeil in stand te hou den of een bepaalde valuta te be schermen. Voorlopig zullen zich geen andere landen aansluiten pij het akkoord van de centrale ban ken van Zwitserland. West-Duits- land en de Verenigde Staten om in onderling overleg te zorgen voor een ordelijke gang van zaken op de wisselmarkt. AMSTERDAM De wereldgoede renmarkten hebben in de afgelopen maand over het geheel genomen een origeandmeerd beeld vertoond. Bevreesd voor een dalend verbruik in diverse sectoren stelden kopers zich veelal gereserveerd op. Dezé houding leidde tot prijsdalin gen en beperkte omzetten. Aldus Bank Mees en Hope in haar maand overzicht van de goederenmark ten. De sombere vooruitzichten gaande de economische situatie in de V.S. lieten niet na de stemming op vooral de Amerikaanse markten te verzwakken. Onder de gegeven omstandigheden kwam de invloed van de dalende tendens van het rentepeil op het marktverloop nau welijks tot uitdrukking. Eerst tegen het einde van januari kwam de daling van de meeste grondstoffenprijzen onder invloed van een door het verlaagde prijsni veau uitgelokte vraag tot staan. Bij deze ontwikkeling waren ook de opleving op de aandelenmarkten en het lichte koersherstel van dollar en pond van invloed. Het kort geding, dat zal dienen voor de rechtbank in Den Bosch, wordt volgens de samenstellers van het rapport aangespannen 'om klaarheid te krijgen over de echte toestand, met name van de jeugd werkloosheid, voordat de regering weer werkloosheidsmaatregelen presenteert, die de belangen van de jongeren miskennen'. Uitgangspunt voor het kort geding is een opmer king van de minister, dat de jeugd werkloosheid in december '74 ten opzichte van november '73 geen verdere groei zou vertonen. De Britse autofabriek Aston Martin blijft voortbestaan. Eén sportwagen van het Britse merk staat op de RAI. Financiers van onbekende her komst garanderen het voortbestaan van Aston Martin. In Engeland doen geruchten de ronde, dat Arabieren zowel Aston Martin als Lotus eveneens een sportwagenmerk willen overne men. Belde kleine autofabrieken verkeren in financiële moeilijkhe den. ned. fondsen in new york NEW YORK Kon. Olie noteerde 32-%. Gisteren (in dollars) (31%-32), Philips 10%-% (10%-%). Unilever 42%-% (42%- 43) en KLM 23%-24% (24%-%). Opgave Hornblower Weeks. tndast. Sporen (mul obl. Mode 10 febr. 708.39 157.78 81.38 69.02 786.8 11 febr. 707.60 158.31 80.62 68.89 788.5 12 febr. 715.03 160.07 81.10 68.99 788.7 Aand. ObL Tot a L. 10 febr. 16.120 27.660 1814 651 747 11 febr 16.470 24.440 1.799 594 803 12 febr. 19.790 21.110 1.734 972 382 Can Pacific Ry 16 16% (Jelanese 27% 27% Chase Manhattan 35% 35 Chessle 8ystem 31% 31% Chrysler 10% 10% Clttys Service 41% 42% Common» Edlsor 26% 26% Cons Edleon 10% 10% Cont Can 26% 26% Coot OU 42% 41% Curtlss Wright 9% 9% Curtlss Wright A 22% 21% BRUSSEL - De Europese Cammls- sie heeft de listaten verzoent alle Dow Chemical 62% 63 wettelijke en administratieve maat- Du Pont (Bi> 95% 98% regelen op te ruimen, die discrimi- Eastman Kodak 78% 80% nerend werken tegenover vrouwen. Exxon De Commissie neemt het standpunt Plrat Nat C16y in, dat vrouwen moeten kunnen procederen, wanneer zij naar hun mening niet gelijk aan mannen XkzonaDy worden behandeld. Am Standard Het verzoek is de negen regeringen Amsted tnd gedaan door het Commissielid Pa- trick Hillery, die er op aandrong laïnik eigare dat alle discriminatoire maatrege len over een jaar zouden zijn ver- 0erro dwenen. De Commissie verwacht, Chase select Pd dat de ministers van de negen zich Columbia ou tn mei of Juni over "het verzoek oS™ Twaonon. 12iï 1211 gullen buigen. Al eerder heeft de EG-ministerraad een voorstel aan- 72% 15% 33% 33% 16% 16% 12 11% 11% 12% 44% 46 13% 13% 21.74 21.74 24% 25% 27% Gen Electric 39% 41% Gen Fond» 22% 22% Ben Motore 35% 36% en Publ ÜMl 14% 14% Gen Te) Te] 21% 22 Getty OU 143143% Gllette 25% 25% Gtmbe) Brothers 15% 15% Goodyear IsnP 23% 23% Gulf OU 20% 20% Illinois Central todj 13% 13% InstlCO 7% 7% Int Busln Mach 201% 210% intern Harvester 23% 23% Int Nick of Can 22% 23% Int Paper 38% 38% Int Tel As Tel 19% 19% Johns Manvllle 22% 22 Ling Lemco Voug Litton Ind Lockheed Aircraft 5% 13% 'ft 61 :5ft 18Ü Maroor Martin Marietta May Dep 8fcoree 10% 26% McDonnell Dougl 40% 9% MobU OU Corp 32% 42% Nabisco Nat Cash Reglet Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel j Nat Lead ipd 22% 32% 16 24% 12% 16% 36% 12% 13% 37% 16% 13% Pao Gae and El Penn Centra) Pepaloo Phelps Dodgi n lodge [oma ROA 13% Republic Steel 27% Reynolds Ind 55% Royal Dutch Petr 31% 14% 26% 52% 32% Santa Fè ind Sears Roebuck Shell OU Southern Co Southern Paclflo Southern RaUw Sperry Rand Stand OU Callf Stand OU Indians 42% Studebak Worth 21% 19% 31% 27% 60 59% 43 44% 10% 10% 29 29% 41% 41% 31% 32% 24% 25 Sun OU Transamerlca Unilever Union Oarbtde Unl Royal önlted Aircraft United Brands US 8 teel 36 35% 26 25% 42% 45% 7% 7% 35% 36 4% 4% 47% 47% 115 Fluor Corp genomen, dat moet leiden tot gelij ke beloning van man en vrouw. een oigar 17% 19% Int Bank tor Ree )9%b99%b Int Flaw Frag 27% 27% 10b 10b 24% 24% 24% 23% 20% 20% Nat Can NV Ceotj A North West R N Am Philips CO Occidental petr 14% 15% Reliance Oroup 7% 7% Standard Branda 60 61 Union Bloctr United Kleotr Ug Corp 11% 11% 4% 4% 13% 13% Western Bancorp 21% 21

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17