Oppositie regering geeft Israël reinig ruimte Tanzania bouwt hoofdstad deel van het land in droogste Onrust in Spanje wegens proces vakbondsleiders Nieuw bestand van IRA lauw begroet Oppositiepartij in Pakistan verboden issingers missie begonnen -Portugezen jp 12 april ïaar stembus Strauss kroont zichzelf Na aanslag op oud-minister Wereldbank dreigt met het intrekken van leningen TANZANIA Demonstraties in bedreigd Saigon IOUW/KWARTET DINSDAG 11 FEBRUARI 1975 BUITENLAND ERUZALEM, CAIRO (UPI, Reuter) De regering van Israël is isteren begonnen aan de onderhandelingen met de Amerikaanse ïinister Henry Kissinger terwijl de oppositie om nieuwe verkie- ingen vroeg. eb e leiders van de oppositie willen it. eerst het Israëlische volk zich itspreekt voordat de regering be- ist twee belangrijke bergpassen in Sinaï aan Egypte terug te geven, ij kwamen met hun eisen kort adat de resultaten van een opinie- siling waren gepubliceerd, waaruit eek dat slechts een kwart van de raëli's de aanpak van Kissinger in et Midden-Oosten steunt. [SSABON (AP) President Fran- Isco da Costa Gomes heeft bekend emaakt dat 12 april de eerste vrije erkiezingen sinds vijftig jaar in ortugal zullen worden gehouden, ta [et de bekendmaking, via de nati es nale televisie is een einde geko aan alle twijfel over de belofte in de Portugese strijdkrachten dat 11 Innen een jaar na de revolutie in d et land vrije verkiezingen zouden 'orden gehouden. De Portugezen pp uilen 12 april een wetgevende ver- pp idering kiezen die het ontwerp 2 oor een nieuwe grondwet moet [p°i zijn redevoering, die in het Be- en m paleis was opgenomen, zei Cos- Gomes dat 12 april een mijlpaal il worden op de lange weg die worden afgelegd naar de de- 11D ocratie. •ag e president heeft de naar schat- ig 5.5 miljoen stemgerechtigden 'pgeroepen in groten getale naar stembus te komen. 'Geen Portu- ses kan afstand doen van zijn Verantwoordelijkheid om te stem lij en', aldus Costa Gomes. 'Stem- en is samenwerken en niet stem- ee'ien is het volk verraden', voegde va j eraan toe. losta Gomes verzocht diegenen die treven naar een snellere revolutie, matiging, foor de Portugese revolutie was in egenstelling tot zoveel andere wat etreft 'bloed, zweet en tranen' lechts een lage prijs betaald. Portu- al wil nu een vrije gemeenschop op ouwen via een minimum aan onno- lig lijden', aldus Costa Gomes, lij waarschuwde voorts tegen ge- oof in 'de illusie van totalitaire Uto- ia's zoals die door sommige poli- leke partijen mocht worden be- lofd. Ie Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken arriveerde gisteren in Israël, de eerste pleisterplaats bij zijn nieuwe rondreis door het Midden-Oosten, waarbij zijn be langrijkste doel is een nieuwe re geling tussen Israël en Egypte over de bezetting van de Sinaï. Kissinger zei tegen journalisten, dat hij geen concrete voorstellen bij zich heeft, maar wel op de hoogte is van de ideeën die er aan beide kanten leven. Israël is bereid zijn' troepen in de Sinaï verder terug te trekken (30 tot 50 kilometer) als daar belang rijke politieke concessies van Egypte tegenover staan. De kans, dat Egypte bereid is om te verkla ren, dat het niet langer 'in staat van oorlog' is met Israël, wordt echter uiterst klein geacht. Nieuw mandaat De belangrijkste woordvoerders van de oppositie in Israël, Menahem Begin van de Likoed-partij, waar schuwde gisteren met name tegen het opgeven van de twee belangrij ke bergpassen Mitla en Gid. Als Kissinger voorstelt om die passen uit handen te geven zonder dat er een vredesverdrag met Egypte komt, moet de regering zeggen dat zij daarvoor geen mandaat heeft, aldus Begin. Hij noemde het de 'morele plicht' van de regering om nu een nieuw mandaat van het volk te vragen. "Wij eisen nieuwe verkiezingen, zo spoedig mogelijk', aldus de opposi tieleiders. Begin speelt hiermee in op de ver deeldheid binnen de Israëlische' re gering over Kissingers benadering, die de afgelopen dagen aan het licht is gekomen. Kissingers vliegtuig landde maan dag in de namiddag op het vlieg veld bij Tel Aviv. Hij werd daar opgewacht door zijn Israëlische collega Jigal Allon. De Amerikaanse minister had gisteravond willen rusten, maar de Israëli's hadden een werkdiner georganiseerd. Bij zijn aankomst verklaarde Kissinger dat hij- blij was met de beslissing van de Israëlische regering om voorlopig door te gaan met zijn taktiek van 'stapje voor stapje' en nog niet naar de vredesconferentie in Genève terug te gaan. Kissinger maakte duidelijk, dat hij eventueel wel bereid is van taktiek te veran deren. 'Wij zitten niet vast aan één bepaalde methode', aldus de Ameri kaan, die vandaag zijn onderhan delingen met Israël zal voortzetten. Britse regering voorzichtig BELFAST (UPI, Reuter) De Britse regering heeft opvallend - voorzichtig gereageerd op het nieuwe bestand van het extreme Ierse Republikeinse leger (het IRA) dat gisteravond om zeven uur is ingegaan. De Westduitse politicus Franz-Josef Strauss, de machtige leider van de christen-democraten in Beieren, moest het ontgelden in de carnavalsoptocht in Mainz. Op deze wagen 'kroont' de ambi tieuze Strauss zichzelf tot bondskanselier. Hij kijkt daarbij in Der Spiegel, het weekblad waarmee hij al jarenlang op voet van oorlog leeft. MADRID (AP, Reuter, UPI) De Spaanse politie heeft in Madrid scherpe veiliheidsmaatregelen genomen in verband met de rechtszaak tegen negen arbeiders en een priester die voor het hoogge rechtshof dient. De Britse minister voor Noord-Ier- land, Merlyn Rees. vloog gisteren naar Belfast. Hij liet een woord voerder zeggen, dat hij blij was met het bestand, maar dat zijn beleid onveranderd was gebleven. De woordvoerder verwees daarvoor naar de verklaringen, die Rees daarover in het parlement heeft afgelegd. De minister heeft bij zijn laatste optreden in het Lagerhuis gezegd, dat hij bereid is op de eisen van de IRA in te gaan als er werkelijk en duurzaam een eind komt aan het geweld in Noord- Ierland en Engeland. De eisen van de IRA. waar Rees toen op doelde, zijn: vrijlating van de honderden ge vangenen, die zonder veroordeling vast worden gehouden; en drastische inkrimping van de Britse troepenmacht van 14.500 man in Ulster. Minister Rees hield vol. dat er geen geheime afspraken zijn gemaakt tussen de Britse regering en de leiders van het IRA. Een woord voerder van de Sinn Fein, de poli tieke organisatie van het IRA. zei te verwachten, dat er binnen enke le weken toch een groot, aantal gevangenen in vrijheid zal worden gesteld. Verder rekent het, IRA er op. dat de Britse militairen hun activiteiten in Noord-Ierland dras tisch zullen beperken Verminde ring van het aantal razzia's, arres taties en patrouilles door het leger - moet een direct gevolg zijn van dit r bestand, aldus de woordvoerder van Sinn Fein. Daarmee zouden wel licht onderhandelingen over een definitief bestand voor Noord-Ier-^ land mogelijk worden. De protestanten in Noord-Ierland hebben het nieuwe IRA-bestand met veel wantrouwen begroet. Zij zeggen dat deze verboden organisa tie de adempauze alleen maar zal gebruiken om zich voor te bereiden op een nieuwe golf van terreur. William Craig, leider van de mili tante protestante Vanguard-bewe- ging zei: 'Ik hecht geen enkel groot belang aan het bestand. Het is bluf'. Gerry Fit, leider van de katholieke en sociaal-democratische Labour-;1 partij in Noord-Ierland. waar- schuwde voor de militanten aan protestantse zijde. Het bestand van het IRA heeft de hoop op vrede vergroot, aldus Fifct. 'Maar er zit een stel dwazen tussen de protes tantse loyalisten en die moeten worden tegengehouden', voegde de Noordierse politicus daar aan toe. Tien uur voor het ingaan van het-ï bestand werd er in Belfast nog een negentienjarige straatveger van - rooms-katholieke afkomst neerge-f|| schoten. Zondagnacht joeg politie te paard en in jeeps bij de Carabanchel- gevangenis een betoging van 700 mensen uiteen. De demonstranten eisten vrijlating van de tien en van andere gevangenen. De politie ar resteerde 57 mensen onder wie twee journalisten van de Italiaanse televisie. Zij zijn tot gisteravond vastgehouden en moesten daarna het, land verlaten. Hun films en geluidsbanden zijn in beslag geno men. De negen arbeiders en de priester zitten al twee en een half jaar gevangen op beschuldiging van deelneming aan onwettige bijeen komsten. illegale propaganda. De 'tien van Carabanchel' werden in april 1973 tot gevangenistraaffen veroordeeld uiteenlopend van twaalf tot twintig jaar. Na het proces in april 1973 werd in december van dat jaar hu zaak in hoger berep behandeld. De vonnis sen werden toen bevestigd. Die wa ren voor Marcelino Camacho, de bekendste voorvechter voor een vrije Spaanse vakbeweging, en Eduardo Saborindo elk 29 jaar en een dag. De priester-arbeider Fran cisco Garcia Salve en Nicolas Sar- torius kregen élk 19 jaar, Juan Marcos Muniz Zapico en Fernando Soto beiden 18 jaar en Francisco Acosta, Luis Fernandez Costilla. Pe dro Sanisteban en Miquel Angel allen 12 jaar gevangenisstraf. Aan de behandeling in hoger beroep werd toen niet veel aandacht, be- Het overlegorgaan van de drie vak centrales NVV. NKV en CNV heeft gisteren, op verzoek van het Spaan se vakverbond UGT. een telegram gestuurd aan het hooggerechtshof in Madrid, waarin met de grootste klem wordt gevraagd de vonnissen ongedaan te maken. Ook het Inter nationaal verbond van vrije vak verenigingen heeft in een telegram aangedrongen op herroeping van de vonnissen tegen de tien vakbods- leiders. Het partijbestuur van de PvdA heeft in een verklaring geprotes teerd tegen het proces. Het bestuur is van mening dat dit proces het zoveelste is in een lange reeks van processen tegen Spaanse democra ten, met geen ander doel dan on derdrukking van de politieke vrij heden en het recht van vrije vak vereniging. steed, doordat op de openingsdag - 20 december 1973 premier Carrero Blanco op enkele honderden meters van het gerechtshof bij een bo maanslag werd vermoord. Deze aanslag waarbij de auto waarmee de eerste minister van zijn dage lijkse kerkgang naar huis terug keerde, werd opgeblazen, was het werk van de Baskische separistische beweging ETA. Bij de behandeling voor het Hoog gerechtshof zullen de tien verdach ten niet aanwezig zijn. Hun advo caten stellen dat bij de procesvoe ring niet aan de vereisten is vol daan. Zo hadden zij pas tien dagen voor de opening van het proces te horen gekregen, wanneer de zaak zou voorkomen. Voorts hadden zij onvoldoende tijd gehad om de stukken in te zien en getuigen op te roepen. Hierdoor waren de poli tiemannen die destijds de tien mannen hadden aangehouden, niet gehoord. Tenslotte zijn naar het oordeel van de advocaten de over wegingen van het vonnis onduide lijk en verward. De behandeling voor het Hoogge rechtshof komt in een periode van toenemende onrust in Spanje. Er wordt op grote schaal gestaakt, niet alleen in de fabriekn en de mij nen, maar ook aan de universitei ten. onder kunstenaars zoals ac teurs en zelfs bij het overheidsper soneel Deze acties zijn bedoeld om eisen voor politieke vrijheid kracht bij te zetten. Om de binnenlandse onrust de kop in te drukken is de universiteit van Vallalódid gesloten. De politie was daar herhaaldelijk slaags geraakt met studenten die uiting gaven aan hun solidariteit met stakende ar beiders en die meer politieke vrij heid eisten. In Madrid. Barcelona, en Sevilla zijn de schouwburgen op het ogenblik gesloten omdat de po litie acteurs en actrices heeft gear resteerd wegens een politiek getinte staking. Musici en filmoperateurs overwegen 'nu in staking te gaan. Er zullen dan wei ig uitgaansmoge lijkheden overblijven. ISLAMABAD (AP Reuter) De Pakistaanse regering heeft maandag een verbod uitgevaardigd tegen de oppositionele natio nale Awami partij. Partijleider Abdoel Wali Khan en 43 andere kaderleden zijn zondag gearresteerd. Alle goederen van de partij- zijn verbeurd verklaard. Het verbod volgt op de moordaan slag van zaterdag waarbij oud- mi nister Hayat Mohammad Khan Sherpao bij een ontploffing om het leven kwam. Deze aanslag vond plaats in Peshawar, ongeveer 160 kilometer ten westen van Islama bad. Premier Zoelfikar Ali Bhoetto keer de na de aanslag vervroegd terug uit New York omdat voor de uit breiding van de terreur werd ge vreesd. De regering acht de opposi tie direct of indirect schuldig aan het gebeuren. In de officiële verklaring van maan dag werd gezegd dat de regering heeft vastgesteld dat de nationale Awami Partij ageerde tegen de sou- vereiniteit ('onafhankelijkheid') en territoriale onschendbaarheid van he mi Us de Fokker-Friendship de grond raakt, blijven stukken rubber aan de landingsbaan kleven. lard remmend komt het toestel juist op tijd tot stilstand. Vóór vèrtrek worden de passagiers ge ragen om te voorkomen dat het vliegtuig te 3waar beladen weer moet opstijgen. struiken, daar ide let stationsgebouw van 't vlieg - He 'eldje van Tanzania's nieuwe hoofdstad Dodoma is kleiner dan 9 et station van Deinum. Er staan rat verweerde stoelen uit de kolo- aan liaie periode en er is een gesloten hte arretje met vergeelde reclames, bij het vliegveld draait één raafcement molen. Verder staan half- D lgebouwde huizen te branden in üdsde zon. Kennelijk is er ook hier aa? een bouwmateriaal meer. Cement op het ogenblik bijna niet te ege rijgen in Tanzania, mfiet stadje zelf doet een beetje enken aan een western, zand en oeien in de straten. Hét ontmoe- ngspunt van het plaatsje is het lodoma-hotel tegenover het stati- n. Met 't nieuwe postkantoor, een ank, een bioscoop en wat kerken G poren ze tot de belangrijkste eef 'ouwen. be®odoma ligt vijfhonderd kilometer 195uan Dar-es-Salaam in het armste d?en droogste deel van Tanzania. Er onronen nu 20 n 24000 mensen; in 985 moeten het er tien keer zo 'eel zijn. Dan zal Dodoma hoofd- 'geen socialisme zonder eieren' itad worden. iddjUitdaging tv laar (Tan 'ee jaar geleden is de beslissing laartoe genomen door de TANU, Tanganjika African National Uni on). 'Het is een uitdaging', zegt de idjunct-hoofdredacteur Costa Ku- alaya van de regeringskrant Daily tews. 'We willen bewijzen dat we ook deze vergeten streek op kunnen trekken. Het is de proef op le som voor de ontwikkeling van Tanzania'. )e toekomst van Tanzania ligt op iet platteland. Daarom moet ook 'e nieuwe hoofdstad daar liggen, zo 'ordeelt de TANU-top. Regerings partijfunctionarissen hebben panuit een stad midden in de pori steppe) een veel beter idee van de igrarische ontwikkeling en van de •ehoeften van de bevolking dan in jet verre Dar-es-Salaam. de nog '°or de Arabieren gestichtte hoofd rad, waar nu 300.000 mensen' wo- ien. Dat is 't zwaartepunt voor ndustrie en handel. Het contact tussen de ambtenaren en de men sen kan in Dodoma veel beter zijn en beslissingen en maatregelen zijn vanuit een centraal gelegen hoofd- gen van de plattelandsbewoners in nieuwe centrale dorpen en bij de droogte moet Tanzania zich niet nog eens nieuwe moeilijkheden op de hals halen, vindt de Wereldbank na negen maanden intensief on derzoek door enkele economen. Een worodvoerder benadrukte tegen over mij dat de Wereldbank een commerciële instelling is die uitein delijk ook enig rendement van haar leningen moet hebben. Het bouwen van een nieuwe hoofdstad in Tan zania biedt, daarop geen enkele kans. Het is met geld smijten en daarom zal óf het project of de Wereldbanksteun moeten worden stopgezet. Chantage f\ Julius Nyerere door Nico Kussendrager stad veel eenvoudiger door te voe ren. 'Sinds de onafhankelijkheid hebben we gemerkt hoe moeilijk bijvoorbeeld contacten met Mwanza (aan het Victoria-meer) van hieruit verlopen', zei een ambtenaar op één van de ministeries in Dar-es- Salaam tegen me. Een spreiding van bestuur die enkele jaren gele den werd doorgevoerd, heeft niet gebracht wat ervan verwacht werd. Binnen tien jaar moet 'operatie- Dodoma' voltooid zijn. De totale kosten van het project bedragen anderhalf miljard gulden. Dat is het president Julius Nyerere waard: de Wereldbank niet. De Wereldbank heeft gedreigd een lening van tachtig miljoen gulden aan Tanzania in te trekken als de plannen worden doorgezet. Ook an dere steun zou op losse schroeven staan. De problemen in het OosL- afrikaanse land zijn volgens de bank op het ogenblik te groot om zich een nieuwe hoofdstad te kunnen veroorloven. Naast het samenbren- President Nyerere heeft zich van de chantage niets aangetrokken en zet de bouw door. De nieuwe hoofdstad is onmisbaar voor de ontwikkeling van het platteland en een toets steen voor het beleid van Nyerere. Dat kan zelfs niet door de Wereld bank worden doorkruist. Tanzania's eerste minister, Rashidi Kawawa, heeft inmiddels zelf het goede voorbeeld gegeven door zijn departement naar Dodoma te ver huizen, zij het dat hij zelf nog veel vaker in Dar-es-Salaam dan in de nieuwe hoofdstad te vinden is. Het hoofdkwartier van de TANU is eind vorige maand gevolgd, hoewel het nieuwe kantoorgebouw nog niet klaar is. De partijbonzen zijn on dergebracht in voorlopige burelen. Hen en de regeringsambtenaren is gevraagd zelf hun huizen (af) te bouwen waarvoor zij dan leningen van de regering kunnen krijgen. Maar er is geen cement Deze maand volgt als derde depar tement; het. ministerie voor de ont wikkeling van de ujamaa ('gemeen- schaps-.) dorpen. Als eerste koos het ministerie voor hoofdstadont wikkeling domicilie in Dodoma. Dat ministerie zal onder meer on derzoek moeten doen naar de eco nomische mogelijkheden voor dit achtergebleven deel van Tanzania. Wie over de omgeving van Dodoma vliegt, ziet een kurkdroog, ge scheurd, rood-bruin landschap waar droge rivierbeddingen zich door heen kronkelen. Hier staan wat schaarse armzalige sjokt een kudde. Overbegrazing Dodoma-regio kan volgens land bouwdeskundigen één van de beste veegebieden van Tanzania worden. Op het ogenblik lopen er meer dan een miljoen scharminkelige koeien en zo'n 650.000 schapen en geiten. Veel te veel voor een streek die de afgelopen jaren door droogte is ge teisterd. Het vee vertrapt de be schermende kurkdroge bovenlaag van het bruingebakken land die daardoor bij een de eerste beste beste windvlaag of regenbui weg waait of afspoelt. De rots komt dan bloot te liggen. Een beschermend plantendek op de bodem ontbreekt omdat koeien, geiten en schapen alles hebben kaalgevreten of de mens 't als brandhout heeft gekapt. Een oude man vertelde: 'In mijn dorp zijn de beesten nu zo uitge hongerd dat ze papier vreten'. Ter wijl er in Dar-es-Salaam een groot tekort is aan vlees sterven de die ren in Dodoma bij honderden. Voor de ontwikkeling van de vee- telt in Tanzania is een gemeen schappelijke aanpak nodig, zoals alles in dit land gezamenlijk wordt aangepakt. Alleen dan zijn de aan tallen vee binnen de perken te houden en kan overbegrazing wor den voorkomen. Deskundigen pra ten over een verkleining van de stapel met de helft. Er moeten put ten worden geslagen voor het water (verschillende Nederlandse vrijwil ligers werken daar onder meer aan). En barrières worden gebouwd in het landschap, zodat het water niet meer onbenut kan wegstro men. Vooral 't waterbeheer noopt tot een gemeenschappelijke veestapel: als alle boeren heeft ook de Tanzani- aanse landbouwer de neiging veel meer beesten vlak rond de drink plaatsen te laten grazen dan dc bodem kan verdragen. (De rampza lige gevolgen daarvan zijn in de Sahellanden te zien: een kaalge- t,rapte, zanderige bodem rond de drinkplaatsen, vaak weelderige be groeiing op enige afstand). Onderzocht wordt ook hoe het vlees kan worden afgezet In mei 1973 werd de Livestock Marketing Com pany opgericht die denkt aan vlees- fabrieken in Dodoma en alles wat daarbij hoort, zoals bijvoorbeeld in dustrie om het vlees in te blikken. Voldoende water is van doorslaggevend belang voor de veeteelt in Dodoma-regio. Hier wordt een put 'geslagen'. Eerdere putten zorg den hier al voor veel meer begroeiing dan in de rest van de streek. Op den duur zouden zo'n 2500 men sen er werk kunnen vinden. De afzetmaatschappij is ook bezig met het oprichten van veemarkten i n ujamaa-dorpen zodat een directer contact ontstaat tussen de veehou der en de koper. De eerste is daar door misschien eerder geneigd koeien voor de slacht te verkopen waardoor de veedruk op het land vermindert. Betere afzetmogelijkheden (dus meer geld) geeft de veehouders ook de kans met de koeien langzaam naar het oosten van de Dodoma- streek te trekken. Meer in de rich ting van de kust is het vochtiger. Daar kan het vee beter worden vetgemest. Blauwdrukken Watervoorzieningen en bodemge steldheid zijn ook doorslaggevend voor de preciese plaats van de nieuwe hoofdstad. Het centrum komt een stuk van het huidige centrum van Dodoma af te liggen maar waar precies is nog steeds niet zeker. Buitenlandse adviesbu- reau's zijn op het ogenblik druk bezig met het maken van perspec tieftekeningen die de indruk van een nieuwe metropool wekken (wat nu juist niet de bedoeling is). Een Canadees bureau lijkt op het ogenblik de grootste kanshebber voor de uiteindelijke opdracht. In de eerste fase moet Tanzania wel met buitenlandse inbreng wer ken, omdat de ervaring in het ei gen land nog ontbreekt. Tanzani- aanse delegaties zijn inmiddels in het buitenland gaan kijken hoe daar nieuwe hoofdsteden worden gebouwd. Brasilia en Islamabad (Pakistan) waren belangrijke reis doelen. 'Maar niet om na te apen', aldus "een ambtenaar. 'Wij zullen onze eigen richting ,in slaan zoals we proberen alles op onze eigen manier té doen'. Dit is het tweede artikel in een serie. Het eerste verscheen afgelo pen zaterdag. Pakistan. Wali Khan's Moskuu-gezinde Awa- mipartij is één van de zes opposi-; tiepartijen in Pakistan die zich aansloten bij het Verenigd demo-* cratisch front. Wali Khan trad na mens deze zes partijen op als oppo sitieleider in de nationale vergade ring. De Awami-partij heeft voortdurend, felle oppositie gevoerd tegen her bewind Bhoetto en met geweld ge dreigd. De regering heeft de afgelo-^ pen twee jaar de partij regelmatig.- beschuldigd van bomaanslagen die; in de noordwestelijke provincie BaC loechistan zijn gepleegd. Sommige leiders van de Awami-. partij willen afscheiding van de 'provincie waar de partij veel steuiL geniet. De daders van de aanslagen zouden steun krijgen van het aan-, grenzende Afghanistan. De partij was al verboden onder president Jahja Khan. Nadat Bang- ladesj zich van Pakistan had losge scheurd en Bhoetto Jhaja Khan had afgelost werd het verbod inge trokken. Wali Khan heeft verschil lende malen bemiddeld tussen Bhoetto en sjeik Moedjiboer Rah man. de leider van het afgeschei den Ban glades j. De vrijage eindigde in 1972 toen de Bhoetto de Awami- regering in Baloechistan afschafte en oud-goeverneur Ghaar Bizenje' gevangen zette. Duizenden betogers hebben gisteren' bureau's en kantoren van de Awa-. mipartij in Pesjawar geplunderd. Meubels werden naar buiten ge-, gooid en in brand gestoken. De kantoren van het blad Sjahbaz, hetL orgaan van de partij, werden even eens in brand gestoken. SAIGON (UPI, Reuter) Pre sident Thieu heeft in zijn nieuwjaarsboodschap de Zuid- vietnamesen opgeroepen zich achter de strijdkrachten te stel len voor 'de beslissende over winning op de communisten'. Tezelfdertijd moest Thieus politie" optreden tegen 27 boedhistische nonnen, die tegen zijn bewind de monstreerden. Elders in Saigon wa ren twintig parlementsleden in hongerstaking tegen de president, wiens leger in hoogste staat van paraatheid was, omdat rekening wordt gehouden met nieuwe offen sieven van de Noordvietnamezen en de troepen van de Voorlopige Revo lutionaire Regering in verband met het begin van het boedhistische nieuwe jaar. Er werd ccn strijd macht van ongeveer 15.000 man in gereedheid gehouden om tegen een mogelijke nieuwe aanval ingezet te kunnen worden. Thieu zei in zijn nieuwjaarsbood schap, dat 'de communisten' ken nelijk bezig zijn aan groot militair offensief. Maar als het volk er 'een jaar van vastberadenheid' van maakt is aan alle voorwaarden voor de definitieve overwinning voldaan, zo meende Thieu. Op enkele honderden meters van zijn paleis kregen leden van zijn politie het aan de stok met een groep nonnen, die met spandoeken het aftreden van de president eis ten. De politie probeerde een ring van prikkeldraad rondom de de monstrerende nonnen aan te leg gen. Er ontstond daarop een scher mutseling. Tenslotte werden do vrouwen gearresteerd en in auto's weggevoerd De politie trad niet op tegen twintig hongerstakers in het parlementsgebouw. Zij beschuldigen er Thieu van dat hij de pers van de oppositie monddood heeft gemaakt door vijf dagbladen een verschij ningsverbod op te leggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7