Tracé rijksweg 14: storm van protest B en W Delft: geen onderzoek in 'Sint Joris' 'Je kunt beter het stadhuis gaan bezetten' Bewonersprotest tegen scholenbouw in Waldeck Nieuw hoofdkantoor voor Haagse reiniging gaat f 13,5 min kosten Weer meer werklozen in Leiden en omgeving Schaefer en De Beer maken renovatie-rit Vermiste man bleek verdronken Nader beraad binnen PPR-fractie Wassenaar ontving afgevaardigden Leidse universiteit Verdere aanleg van Noordsingel in Leidschendam Man met geheugenverlies wandelt kliniek binnen Serie autodiefstallen in Den Haag opgelost Leidse burgers over effect van inspraak met binnenstadsraad: Eerste 'voortgangsbericht' B. en W.: Toename van 191 Man neergestoken in Haagse bioscoop Staatssecretaris Hendriks houdt lezing in Leiden BEZORGER te RIJNSBURG TROUW/KWARTET DINSDAG 11 FEBRUARI 1975 BINNENLAND H Haagse wijk Mariahoeve vreest geluidsoverlast Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wethouder C. G. Wallis de Vries (openbare werken, vervoer en verkeer) ziet Rijks weg 14 als een onmisbaar onderdeel in het wegen stelsel, dat de overvolle bestaande wegen in de stad moet ontlasten. Op een rumoerige informatie- en discussieavond in Mariahoeve zette de wethouder gisteravond nog eens uiteen, dat de aanleg van R ijksweg 14 (de verlengde Landscheidingsweg) al lesbehalve zinloos is. Een groot deel van de aanw ezigen was het hiermee niet eens, evenmin als met de maatregelen die getroffen worden om de gelui dshinder in Mariahoeve tegen te gaan Na het in december 1974 versche nen memorandum van minister Westerterp (verkeer en waterstaat), waarin de bewindsman een snelle aanleg van Rijksweg 14 noodzake lijk noemde, hebben de gemeente Den Haag en Rijkswaterstaat een onderzoek ingesteld naar de uitvoe ring van de weg. Gekozen werd voor een weg op maaiveldhoogte (straatniveau) die ongeveer even wijdig aan het Isabellaland op zo'n honderd meter van een aantal flats zal komen te lopen. De bewoners van de flats lieten weten enorme geluidsoverlast te vrezen waarna een geluidwerende muur ontworpen werd. Gisteravond werd die 'muur' DEN HAAG De 42-Jarige G. H. A. ten Thij uit Den Haag. die sinds 5 februari werd vermist, is verdron ken. Zijn lijk Is maandagmiddag uit het water van de Toussaintkade opgedregd. De politie denkt niet aan misdrijf. De man had zijn huis verlaten met een hond. De volgen de dag werd een hond op de Tous saintkade aangetroffen en naar het asiel gebracht, Men is op de ge dachte gekomen dat deze hond wel eens van de heer Ten Thij kon zijn. Toen dit zo bleek te zijn is de politie gaan dreggen. Hoe de man in het water is geraakt, weet de politie niet. via een maquette en een film ge presenteerd. De muur zal bestaan uit een wal. die aan de zijde van de flats van Suzannaland en Isabellaland schuin afloopt, en uit een geluidsscherm. Het geheel zal een kleine elf meter hoog zijn. Ir. E. A. Bosman van de directie Zuid-Holland van Rijkswa terstaat deelde mee, dat het ver keerslawaai de landelijke normen niet zal overschrijden. Volgens die normen, opgesteld door de rijksoverheid, mag het gemiddel de geluidsniveau niet boven de 60 decibellen uitkomen. Dankzij de wal zal dit niveau voor de hoogst gelegen verdiepingen net niet over schreden worden, terwijl de lagere woonlagen van de flat minder deci bellen op zich af krijgen. Mochten de prognoses voor het verkeersla waai onverhoopt te gunstig blijken, dan kan via aanpassing van de gevelisolatie (bijvoorbeeld door het aanbrengen van dubbele ruiten) de geluidshinder teruggedrongen wor den. aldus Ir. Bosman. De actie groep 'Weg Landscheidingsweg', de Werkgroep Dooievaar en de werk groep Milieubeheer van de Leidse universiteit merkten op 'dat inter nationale deskundigen een veel la ger geluidsniveau wenselijk vinden voor woonwijken dan 60 decibel- Jen'. Tijdens de informatie- en dis cussie-avond. die gisteren door ruim tweehonderd mensen werd bijgewoond, deden de actiegroepen een beroep op de gemeenteraad en het college van b. en w. om de noodzaak van de weg nauwkeurig te bestuderen. Wethouder Wallis de Vries zei dat het laatste woord over Rijksweg 14 ook door het gemeen tebestuur nog niet gesproken zal zijn. maar wees er nadrukkelijk op. dat de noodzaak van de omstreden weg voor hem buiten kijf staat. Wethouder A. van Hagen, voorzitter van de bijeenkomst, deelde mee dat het Leidschendams Actiecomité Sluipverkeer zich gisteravond niet tégen maar voor de aanleg van Rijksweg 14 had verklaard. Enkele duizenden handtekeningen prijkten al onder een petitie van die strek king. Deze foto, gemaakt vanaf de kruising Landscheidingsweg-Bezuidenhoutseweg toont links het weggetje naar de NAM-locatie ei rechts de flats van Mariahoeve, die middels een geluidswal gevrijwaard worden van verkeerslawaai. De gisteravond getoonde maquette laat het omstreden tracé van Rijksweg 14 zien temidden van veel groen. Op de voorgrond de Bezuidenhoutseweg. Daarachter, geheel links, zou het volkstuinen complex moeten komen dat nu by de spoorlijn ligt (achter). Van onze correspondent DELFT Het college van B. en W. zal geen onderzoek laten in stellen naar vermeende wantoestanden in het algemeen psychia trisch ziekenhuis St. Joris. Zij geeft dit als antwoord op vragen, ge steld door het PPR-raadslid A. J 'gekkenkrant'. Het contact dat b. en w. hierover hebben gehad met de geneesheer directeur van St.-Joris. de voorzit ter van het college van regenten en de directeur van de GG en GD geeft het college geen aanleiding een extern onderzoek te bevorderen naar de genoemde wantoestanden. Het college wijst erop dat de me dische en juridische aspecten niet ter beoordeling van b. en w. staan. Wat de controle betreft behoren deze aspecten tot de verantwoorde lijkheden van het staatstoezicht op de volksgezondheid, resp. de Offi cier van Justitie. Ook de gemiddel de verblijfstijd van de patiënten en het verloop onder het personeel ge ven geen aanleiding tot een onder zoek. De bouwkundige voorzienin gen van het zogenaamde binnenge- sticht aan het Koningsplein in Delft noemen b. en w. onvoldoende, maar het verwijst naar pogingen van de directie en het college van regenten van het gasthuis om rijks- goedkeuring te krijgen voor ver vangende nieuwbouw, betgeen nog steeds niet met succes bekroond is. Wel is het college tijdens een laatstgehouden besloten vergade ring van de commissie voor volks gezondheid bereid geweest commis sieleden te informeren over ter be schikking staande gegevens. Het college heeft ook bevorderd dat le den van die commissie een bezoek kunnen brengen aan het St.-Jorls- gasthuis. De heer Wolf. de vraagsteller, geeft hier als commentaar op: "De ant woorden komen vriendelijk over. maar het lijkt een afhouden van de zaak. We zullen ons binnen de PPR-fractie moeten beraden over eventuele verdere stappen oppro vinciaal of landelijk niveau. L. Wolf, na een publikatie in de Dit is een onderzoek van b. en w. geweest waar ik niet om gevraagd heb. Ik vermoed dan ook dat hier door een beslissing is gevallen om een extern onderzoek niet te bevor deren. dit betreur ik', aldus het raadslid. WASSENAAR Burgemeester Staab van Wassenaar heeft gister middag op het gemeentehuis De Paauw een veertigtal afgevaardig den van de Leidse universiteit ont vangen. De universiteit viert dit jaar zijn 400-jarig bestaan. Dit ge beurde in navolging van de vroege re bewoner van het kasteeltje De Paauw. prins Frederik der Neder landen. die precies 100 jaar geleden op 10 februari 1875 ter gelegenheid van het derde lustrum van de uni versiteit een gezelschap van hoog leraren uitnodigde voor een diner op zijn residentie, waarbij ook ko ningin Sophie aanwezig was. Onder de aanwezigen bevonden zich maandagmiddag de rector- magnificus Cohen, de voorzitter van het college van bestuur Cath. de secretaris van de universiteit Hofstee en burgemeester Vis van Lelden. Burgemeester Staab memo reerde in zijn korte toespraak het voorzitterschap 'van de Leidse lus trumcommissie, dat prins Frederik in die tijd bekleedde. Namens de universiteit overhandigde de heer Cath de burgemeester van Wasse naar het boek van Postma over het leven van prins Frederik. LEIDSCHENDAM Het college van b. en w. stelt de gemeenteraad voor 'ja' te zeggen tegen verdere aanleg van de Noordsingel. Het gaat om de zuidelijke rijbaan tus sen de Amstelweg en 'Freddie's Hoeve'. De houten noodschool 'De Vliethorst' is kortgeleden afgebro ken. wat verdere aanleg van de Noordsingel nu mogelijk maakt. De raadscommissie voor openbare werken is met b. en w. van mening dat de raad het sein op groen moet zetten voor de aanleg. Een aantal actiegroepen heeft on langs felle kritiek geuit op de aan leg van de Noordsingel. De groepen hebben erop gewezen dat 'langs de Noordsingel enorm verkeerslawaai verwacht moet worden'. In een brief aan o.m. de Tweede Kamer wordt opgemerkt, dat 'over de Noordsingel bijna evenveel auto's rijden als over de omstreden rijks weg 14. terwijl de weg veel dichter langs de bebouwing zal lopen'. WASSENAAR Zondagavond laat Is een man met geheugenverlies de 'Ursulakliniek in Wassenaar bin nengewandeld. De politie heeft het volgende signalement van de onbe kende verspreid: leeftijd 30 tot 40 jaar. ongeveer 1.85 m lang. zwart haar en zwarte sik. Kleding: bruin kostuum, groen overhemd, groene das en donkere overjas. De rechter- onderarm van de man is gesierd met een tatoeëring. Het is gebleken dat de aan geheugenverlies lijdende man pijproker is en van schaken houdt. DEN HAAG Een 23-jarige Am sterdamse autospuiter heeft aan de Haagse politie bekend dat hij het afgelopen halfjaar 35 auto's heeft gestolen. De man opereerde vooral in Amsterdam. Den Haag en Breda. Hij werd aangehouden na een au todiefstal in de hoofdstad. De poli tie schat de waarde van de gestolen apparatuur op tenminste ƒ50.000. De meeste voorwerpen zijn spoor loos. Ze zijn doorverkocht via een 26-jarige Haagse uitzendkracht. Van de gestolen auto's zijn de meeste inmiddels teruggevonden. De nieuwbouw maakt het mogelijk op het terrein van de oude werk plaats aan de Gaslaan een wijkpark aan te leggen. Daartoe zal overleg worden gevoerd met de wijkbewo ners. Een en ander blijkt uit het eerste 'voortgangsbericht' van de vergaderingen van het college, ge richt aan de pers en de gemeente raad in het kader van het streven naar meer openbaarheid rond de vergaderingen van het college. Ook de volgende onderwerpen kwa men aan de orde: Het college besloot dat het pro gramma van eisen voor de nieuw bouw en de uitwerking van de af bouw van het hoofdbureau van po litie nader onderwerp van studie zullen vormen voor een ambtelijke werkgroep, die b. en w. op korte termijn hierover zal adviseren. In maart zal worden begonnen met het per advertentie aankondi gen van de raads- en commissie vergaderingen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN 'Als je vaak tot diep in de nacht praat en je brengt tenslotte advies uit aan de gemeen te, dat vervolgens genegeerd wordt, dan zeg je: ik kap ermee. Als je in deze stad iets wilt bereiken kun je beter met een groot bord gaan lopen of het stadhuis gaan bezetten. Deze wat trieste overpeinzing van een bijna gefrustreerde burger komt van de vice-vöorzitter van de Adviesraad voor de Binnenstad D. de Vries, een raad die gisteren pre cies drie Jaar probeerde wat aan de Leidse stad te sleutelen. Bij de po ging alleen is het vaak gebleven. Dat het Leidse gemeentebestuur zich echt iets aan de adviezen van de raad gelegen liet liggen is op de vingers van één hand te tellen. 'De gemeente moet ons eerder om ad vies vragen', vindt De Vries. 'Maar ook meer aandacht aan onze raad besteden. Als een advies zonder meer onder tafel gewerkt wordt vraag je je af waarom Lelden erom heeft gevraagd.' De gemeenteraad is ruim drie jaar geleden akkoord gegaan met het voorstel van het college van burge meester en wethouders een advies raad in te stollen, die uit burgers moest bestaan en 'gevraagd of on gevraagd adviezen geeft over zaken die de Leidse binnenstad betreffen.' Maar tevreden is de adviesraad niet. Van de dertig aanbevelingen die ze de afgelopen jaren deed heeft het gemeentebestuur In zes gevallen enkele onderdelen overge nomen. Nagenoeg geen enkel advies is in zijn geheel opgevolgd. Boven dien zijn er. volgens het dagelijks bestuur van de binnenstadsraad, nog altijd raadsleden die niet of nauwelijks op de hoogte zijn van het bestaan van de adviesraad. Vooral op het gebied van de monu mentenzorg loopt Leiden 'ontzet tend ver achter', meent de advies raad. 'Hier wordt geen werkelijk binnenstadsbeleid gevoerd, waar door belangrijke panden verpaupe ren en monumenten verloren gaan.' Wethouder Waal van openbarewe r- ken heeft onlangs opnieuw toege zegd met een structuurplan voor het Leidse centrum te komen. De raad schijnt daar weinig vertrou wen in te hebben: 'Dat plan is er niet eerder of de zaak moet in puin liggen, en dan hoeft het niet meer.' In de laatste maanden van het vorige jaar leed de adviesraad een kwijnend bestaan. De interesse bij de leden vervaagde en de adviezen kwamen door slechts zeer weinigen tot stand. Daarom is men met in gang van de vorige maand begon nen met een nieuwe structuur van de raad. Die moet bewerkstelligen dat de leden meer direct betrokken worden bij het adviseringsproces. Op een advertentie, die enkele we ken geleden ln de plaatselijke dag bladen verscheen, hebben tot op heden 17 Leidenaars gereageerd. Maar de raad vindt dit niet vol doende. Ze ijvert voor het welzijn van de Leidse binnenstad en daar moeten zo veel mogelijk bewoners bij betrokken worden. Alleen op die manier is het mogelijk Leiden te maken zoals de Leidenaars dat wil len. Van een onzer verslaggevers" DEN HAAG De bewoners in de omgeving van de Landrèstraa in de Haagse wijk Waldeck hebben bij het college van burgemees ter en wethouders bezwaar aangetekend tegen de plannen op eei braakliggend stuk grond een twee lagen hoge school te bouwer Van een onzer verslaggevers DEN HAAG B. en W. van Den Haag zullen binnenkort aan de raad het voorstel voorleggen voor de bouw van een nieuw hoofd kantoor met werkplaats voor de Gemeentelijke Reinigingsdienst en Vervoerscentrale op het terrein van deze dienst aan de Gaslaan. Met dit project is een investering gemoeid van 13,5 miljoen. In ee»n adres aan de gemeenteraad schrijven de bewoners, dat het ne geren van een dringende en rede lijke buurtbehoefte (aan groenvoor zieningen) 'in strijd is met de alge mene beginselen van behoorlijk be stuur'. Volgens het oorspronkelijk door de gemeenteraad vastgestelde bestem mingsplan Waldeck zou op het be wuste stukje grond een éénlaagse kleuterschool worden gebouwd. De bewoners zouden daarmee hebben kunnen instemmen, omdat, naar zij zeggen, een kleuterschool een nau we relatie heeft tot de buurt waarin zij is gevestigd. De behoefte aan een dergelijke school bestaat in middels niet meer in het betrokken deel van Waldeck en het vrijlig- gend terrelntje wordt al enige tijd gebruikt als speelplaats voor kinde ren. De tweelaagse school die nu aan d Landréstraat zou worden gebouw bestaat uit een LOM-school en ee MAVO. De buurtbewoners zijn gee; voorstanders van deze vestiging. Zl vragen zich af waarom de scho< nu juist in hun buurt moet komei Ze zien geen speciale relatie tusse de school en hun buurt. Met de belangen van de bewone is in onvoldoende mate rekenin gehouden, zo schrijft men de Haag se gemeenteraad. De bewoners vra gen de raad geen uitvoering t geven aan de bestemming van he stukje grond als schoolterrein. De Haag zou ln afwachting van ee; mogelijke formele bestemmingswij ziging geen medewerking moetei verlenen aan het afgeven van eei vergunning voor de stichting vai enig gebouw op het braakliggeoi terrein aan de Landréstraat. 9 Binnenkort zal aan de raad een voorstel worden voorgelegd tot het nemen van een voorbereidingsbe- slud,t Beschermde Stadsgezichten, noodzakelijk om ongewenste ont wikkelingen in gebieden met be schermde stadsgezichten te voorko men. 9 B. en w. hebben in principe besloten dat in de te bouwen pas- serel op ongeveer 5 meter hoogte boven de rijweg, welke de verbin ding zal vormen tussen het kan toorgebouw Bellevue aan de Rijn straat en het Station Den Haag Centraal geen winkeltjes zullen worden gevestigd. Wel is het moge lijk er vitrines voor reclamedoel einden in aan te brengen. 9 De raad krijgt binnenkort een voorstel aangeboden inzake de voorbereiding van de omzetting van de NV Gemengd Bedrijf HTM in een gemeentelijke NV. De omzet ting kan binnen 1 a 1,5 jaar wor den gerealiseerd. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De werkloosheid in de Leidse regio is in januari op nieuw gestegen. Bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden is di geregistreerde arbeidsreserve van mannen 2593 (toename 183) van vrouwen 53 (toename 8) Is het percentage werkloze mannen in de Leidse regio 4,85 procent van de afhankelijke beroepsbevolking, in Zuid-Holland is dit 3.17 procent. De toename van de werkloosheid komt voornamelijk voor rekening van de bouwnijverheid (plus 88). de metaalnijverheid (13). het hore- capersoneel (13) en de groep losse arbeiders (40). Daartegenover staat een geringe daling van het aanbod van het kantoorpersoneel (min 8 procent). Het aanbod van jeugdigen beneden DEN HAAG Staatssecretaris J. Schaefer (volkshuisvesting) en de heer P. de Beer. VVD-tweekamerlid, brengen vrijdag a.s. een bezoek aan een viertal vernieuwbouwprojecten in Zuid-Holland. Reden van de 'renovatie- rit' is de bewering van de heer De Beer dat de vernieuwbouwplannen van de staatssecretaris alleen maar 'papieren plannen' zijn. Om aan te tonen dat het Kamerlid ongelijk heeft zal de heer Schaefer de heer De Beer laten zien, wat er zoal tot stand is gekomen op het gebied van renovatie. Het tweetal zal achtereenvolgens een kijkje nemen in de Fischerstraat te Den Haag, op het Nassauplein in Delft, in de Zeeheldenbuurt in Waddinxveen en in een oude woonwijk te Rotterdam. DEN HAAG De 28-jarige S. L. Mohan uit Den Haag is zondaga vond in een bioscoop neergestóken door een nog onbekende man. De man behoorde tot een groep van vier mannen, met wie de heer Mo han onenigheid had gekregen. Het viertal zou de heer Mohan gehin derd hebben, waarna deze een op merking maakte. Tijdens de daar opvolgende vechtpartij werd de heer Mohan met een mes in de buik gestoken. Een bioscoopbezoe ker heeft de man naar een zieken huis vervoerd. Volgens de Haagse politie is de toestand van de heer Mohan redelijk. LEIDEN Staatssecretaris J. Hen driks van volksgezondheid geeft donderdagavond 20 februari van 2022 uur ln het universiteitsge bouw aan het Stationsplein 1012 voor het Vormingscentrum van de Leidse universiteit een lezing over zijn structuurnota gezondheidszorg. Deze avond past in het Studium Generale. Voor informatie kan men terecht aan de Rijn- en Schlekade 40 in Leiden, tel. 071-44526. 19 jaar steeg met 9. Het aant werkzoekende schoolverlaters ste met 7 en is thans 31. De vraag na mannelijke arbeidskrachten daaM met 42 en is nu 532. Deze afnam betreft voornamelijk de metaalnlj verheid (min 19), het handelspe soneel (qiin 4) en de groep lo arbeiders (min 21). De vraag nai jeugdigen beneden 19 jaar daalt met 13 en is thans 88. In vergellj king met januari 1974 steeg be aanbod van werkloze mannen mi 165 en nam de vraag naar manne toe met 11. De stijging van de werkloosheid b vrouwen betreft winkelbediende en huishoudelijk personeel. He aanbod van jeugdigen beneden jaar steeg met 29 en is thans f Het aantal werkloze schoolverlate! steeg met 2 en is nu 19. Het aan bod vrouwelijke parttime krachte is thans 199. Tegenover dit grot aanbod staat slechts een vraa naar parttime krachten van 35. D vraag naar vrouwelijke arbeidi krachten daalde met 2 en bedraaj thans 171. In vergelijking met ja nuari 1975 is het aanbod gestege met 138 en nam de vraag af mi 16. Delft heeft tot 2000 genoeg begraafruimte DELFT De gemeente Delft heel tot het jaar 2000 voldoende b* graafruimte. De ramingen van 195 zijn te hoog gebleken, vooral omda er een toenemende tendens is ont staan tot cremeren. De aanwezig held van crematoria in Rijswijl Den Haag en Rotterdam en h« effectief benutten van de beschil bare begraafruimte door middi van grafkelders, hebben tot gevol dat de ramingen voor de komen( dertig jaar aanzienlijk lager uitko men. De gemeente Delft wil daarom aai de derde en vierde fase van i begraafplaats in het gebied van t Delftse Hout de bestemming va volkstuinen en school- en kindei tuinen geven. (ADVERTENTIE) Trouw/Nieuwe Leidse Courant vraagt met spoed een Nadere inlichtingen bij onze agent Boslaan 207 Rijnsburg of afd. Inspectie Trouw/Nieuwe Leidse Courant, Steenstr. 37, Leiden, tel. 31441

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6