Werd Vredeling door staf misleid of was het tact? dichtbij t omraentaar PvdA-fractie: teveel optimisme over Iuchtmachttaak •reformeerden ï1 Vfidentieel Bij vliegramp 42 Duitsers omgekomen Den Uyl moet Eerste Kamer zijn eigen positie uitleggen 'Laat spreiding tandartsen over aan beroepsorganisatie' ieuw boek van ölzjenitsin het weer - Lekker zacht Weerrapporten Sneeuwberïchten Pim's snor stond op scherp Samaritaan imitator hoofdstad ,UW/KWARTET DINSDAG 11 FEBRUARI 1975 BINNENLAND/COMMENTAAR ■formeerden komen in de bericht- ig niet altijd op hun voordeligst Je.-verf. Dit is mede een gevolg het feit dat zij nogal eens in het nvs zijn vanwege hun, ook voor de enwacht niet altijd mee te maken, acht voor leergeschillen of andere kwesties. j'doet ons daarom deugd vandaag wijzen naar een activiteit de gereformeerde kerken die hoeft te worden aangeduid als de ïr -X of de zaak-IJ. We bedoelen de ier, waarop in deze kring de a wing op onze levensstijl aan de 5i is gezet en verdiept wordt. 1 lik namelijk een geschrift uitgeko- voor gebruik in de gemeenten dat fitten of bezeten zijn' heet (een ej iaal nummer van het officiële Kerkinformatie van de gerefor- elrde kerken), waarin principiële j wgspunten en concrete doelstellin- >r, hand in hand gaan. Hierbij geldt 1st de theorie niet blijft steken in overwegingen en de prak- mikt op geestelijke hoogstandjes. gezegd: het is een duidelijk aal waarin de dingen bij de naam iemd en wij bij onze lurven gepakt den. Dat laatste kan nooit kwaad, ■gereformeerden zouden 'Bezitten ezeten zijn' ook moeten bestellen. 5 kunnen ons wel een beetje voor dat de PvdA-fractie in de ede Kamer zich ietwat voor het e 'gehouden voelt, nu blijkbaar ns is gebleken dat de luchtmacht die de Nederlandse krijgsmacht oebedeeld er heel anders uitziet hij sinds ruim een jaar op goede den heeft kunnen verwachten. «richten die na de specialisatie- van de NAVO in december werden verspreid, deden vermoe- dat de taak van onze luchtmacht taan nog slechts in hoofdzaak tot vetlenen van grondsteun zou wor- beperkt. Het waren eerder ge- Men dan berichten want de resulta- van de specialisatiestudie werden topgeheim (confidentieel) behan- en mitsdien niet gepubliceerd, r minister Vredeling sprak ze te- Eerder heeft hij die berichten zelf en verspreiden. door Ferry Mingelen zal duidelijk zijn dat de omschrij- van de taken van de Nederlandse tmacht van het grootste belang is de keus van het vliegtuigtype dat VCrbSZinQ verouderde Starfighter zal gaan rangen. Het was dan ook een je ongerijmd dat ook na eind minister Vredeling bleef door met de voorbereiding van een voor een vliegtuigtype dat eerder le oude strategische opzet paste bij de conclusie die 'naar men :ht aannemen' de NAVO specialis- hadden getrokken. raadsel is opgelost, nu de minister lelijk, na een vol jaar het resultaat een studie aan de leden van de e Tweede Kamercommissie voor rnsie heeft laten zien. Het blijkt de berichten van december 1973 kloppen, dat er van de specialisa- van luchtmachttaken in NAVO- band in feite nog niets terecht kan len en dat daarom aan d® opvolger de Starfighter de eisen van vroe- moeten worden gesteld. geloven de minister graag als hij dat wij de keus van een veelzijdig Stel niet zullen kunnen ontwijken, er dan ook niet met een koopje zullen afkomen. Maar waarom de Kamer pas na een jaar kennis nen van de argumenten die tot e conclusie hebben geleid? begrijpen best dat sommige belang- e strategische gegevens niet aan grote klok kunnen worden gehan- Maar het is te gek dat zelfs voor parlement zo langdurig en angst- lig fundamentele gegevens worden itergehouden, die het nodig heeft zijn belangrijkste taak 'de controle het regeringsbeleid' te kunnen richten. DEN HAAG Bij de PvdA- defensiedeskundigen bestaat grote twijfel, of minister Vrede ling in december 1973 wel een juiste indruk heeft gegeven over de specialisatie van de Ne derlandse luchtmacht, waarmee de NAVO-ministerraad toen in Brussel akkoord ging. In de fractie groeit de overtuiging, dat ir Vredeling zich toen veel te optimistisch heeft uitgelaten over de beperking van de Iucht machttaak, die uit deze specia lisatie zou voortvloeien. Misleid door zijn eigen luchtmachtstaf, zoals de PvdA veronderstelt, of bewust, uit politieke overwegin gen? De vraag, welke taak de luchtmacht nu precies heeft, is de sleutel op veel problemen, die rond de opvol ging van de Starfighter zijn gere zen. De PvdA heeft er maar liefst vijftig scjriftelijke vragen over gesteld, 't Wordt tijd dat de Kamer bij de behandeling van de defensie begroting deze week hoerover in het openbaar duidelijkheid ver krijgt. In december 1973 heerste er tevre denheid in het progressieve kamp. Minister Vredeling was er blijkens de berichten uit Brussel in ge slaagd, de NAVO mee te krijgen voor specialisatie van de Neder landse luchtmacht. De luchtmacht zou zich meer gaan richten op steun aan grondtroepen. Deze posi tieve ontwikkeling (de socialisten waren altijd erg voor specialisatie en standaardisatie om geld op defensie te sparen) bracht het ka binet en de PvdA ertoe akkoord te gaan met de toen omstreden ver vanging van de Starfighter. Het nieuwe toestel zou, op basis van de specialisatiebeslissing, met name geschikt moeten zijn voor grondsteun, maar moest daarbij wel een zekere mate van geschiktheid voor het luchtgevecht behouden. 'Het toestel moet zich natuurlijk kunnen verdedigen, als het boven het gevechtsterrein aangevallen wordt door vijandelijke jagers', lichtte de minister in Brussel toe. goedkoper toestel zou kunnen aan schaffen dn de Amerikaanse Cobra YP17, de Franse Mirage of de Zeed- se Viggen, de kandidaten die tot dan toe waren genoemd. In de loop van 1974 groeide echter de twijfel in de Partij van de Arbeid. 'Wij waren nogal verbaasd, dat de oude kandidaten werden gehandhaafd en er geen nieuwe toestellen kandi daat werden gesteld', aldus een FvdA-Kamerlid. Dat er van eenvoudiger toestellen geen sprake was, werd helemaal duidelijk, toen Nederland met Bel gië, Denemarken en Noorwegen ging onderzoeken, of tot gezamen lijke aankoop van een opvolger voor de Starfighter zou kunnen worden beslist. Een stuurgroep uit deze vier landen concentreerde zich op vier toestellen, de drie oude Nederlandse kandidaten en één nieuwe, de YF16, ook geen typische grondsteun-j ager. De PvdA, inmiddels zeer achter dochtig geworden, stelde de afgelo pen maanden maar liefst vijftig vragen over deze kwestie aan de minister. Kern van de vragen was: 'Waarom moeten we zo een dure en veelzijdige jager kopen, terwijl de luchtmacht zich op grondsteun zou gaan specialiseren? Kunnen we niet beter een eenvoudiger, meer op grondsteun gerichte, jager aan schaffen?' 'Nee', antwoordde minis ter Vredeling kortweg, 'Ook als Nederland geen rekening behoeft te houden met de wensen van België, Denemarken en Noorwegen, kan dat niet, want die eenvoudige jager is niet geschikt voor onze Iucht machttaak'. De PvdA begreep daar niets van, maar de zaak is eigenlijk heel sim pel. De eenvoudiger jager past niet in de luchtmachttaai omdat die taak helemaal niet zo eenvoudig is geworden, als de PvdA, op basis van de eerdere mededelingen van ir. Vredeling, dacht. De luchtmacht behoudt wel degelijk een belangrij ke taak in de luchtverdediging. Het gaat er niet alleen om, dat de opvolger, zoals minister Vredeling zei, zichzélf boven het gevechtster rein tegen andere jagers moet kun nen verdedigen; hij moet ook vij andelijke jagers, die eigen grond troepen bedreigen, kunnen onder scheppen, alsmede verkenningsop drachten uitvoeren. Dat kan niet met een langzame typische grond- steunjager als de Britse Jaguar of de Amerikaanse A-10, die door de PvdA favoriet werden gesteld. Dat kan alleen maar met snelle toestel len, als de YF16, een Mirage of een Saab Viggen. Nut De PvdA is daar onderhand ook achter gekomen. Na lang aandrin gen beschikt de Kamer-commissie voor defensie nu eindelijk over de super-geheime NAVO-specialisatie studie uit 1973 over de taak van de Nederlandse luchtmacht. Van een duidelijke beperking van die taak, is in de studie weinig te Algemeen nam men toen aan, dat Nederland een eenvoudiger en F» K riet ATHENE (AP) Alle 42 inzitten den van het Westduitse militaire vliegtuig, dat zondag op het Griekse eiland Kreta neerstortte, zijn om het leven gekomen. Dit is gisteren bevestigd door een woordvoerder van de Westduitse ambassade in Athene nadat reddingsploegen het wrak hadden gevonden. Het toestel is in de bergen in een dikke laag sneeuw terecht gekomen. Over de oorzaak van de ramp is nog niets te zeggen. Het toestel, een Varsal, bracht Westduitse militairen naar Kreta, waar zij schietoefeningen zouden houden. DEN HAAG In de Eerste Kamer zal vandaag de positie en rol van minister-president Den Uyl ter sprake worden gebracht. Dat gebeurt in het beleidsdebat over de hoge college's van staat, het kabinet der koningin en over het departement van algemene zaken. Tijdens de algemene beschou wingen in november hebben de fractievoorzitters van de KVP en ARP aangekondigd, dat zij de premier over zijn plaats in het kabinet bij aan andere gelegen heid nader wilden spreken. Re den: de minister-president had hun vragen onvoldoende beant woord. Dat zal hij dan vandaag moeten doen. Het probleem is, dat de positie van de minister-president ster ker is geworden, omdat hij steeds meer het beleid van de verschillende departementen moet coördineren. Zo treedt hij op als voorzitter van de speciale commissies uit de ministerraad, zoals de commissie onafhanke lijkheid Suriname, de commissie gewestvorming en de nu niet meer actieve commissie oliepro- blematiek. De kritiek is, dat de premier in de presentatie van het kabinet teveel eer voor zichzelf zou vra gen. De heer Teijssen van de KVP sprak tijdens de algemene beschouwingen over een 'exclu sieve one-man-show'. De wekelijkse persconferentie van de premier voor de televisie bevestigt de indruk, dat hij het alleen 'maakt'. Een oplossing zou zijn na een belangrijke minis terraad meer bewindslieden voor de camera's te halen. Ook de schrijvende pers' heeft er be hoefte aan om andere bewinds lieden dan alleen drs Den Uyl te spreken. Vandaag krijgt de mi nister-president de gelegenheid om alles nog eens precies uit te leggen. Een punt voor de Eerste Kamer zal ook zijn de politiek eenzijdi ge samenstelling van de 'natio nale aviescommissle emancipa tie'. Deze kwestie wordt aange sneden, omdat de commissie, geïnstalleerd door de minister president langer blijft zitten dan alleen in 'het jaar van de vrouw', en dat van haar belang- grijke maatschappelijke adviezen worden gevraagd en verwacht. Minister Vredeling merken. Het is dan ook niet ver wonderlijk, dat er geen regelingen zijn getroffen om andere NAVO- luchtmachten de door de Neder landse luchtmacht afgestoten taken te laten overnemen. De PvdA-defensiedeskundige Piet Dankert spreekt ook niet meer over die bij de PvdA zo favoriete een voudige toestellen. Hij heeft het nu alleen nog maar over de zogenaam de Northrop Tigre, een toestel dat hangt tussen de typische grond- steun-jagers en de veelzijdige ja gers, die minister Vredeling heeft uitgekozen. Vandaag zal het Kamerlid hierover weer met de minister in debat gaan. Als minister Vredeling vas thoudt aan de duurdere vervangers, mag zo langzamerhand wel de vraag rijzen, wat nu eigenlijk het nut van die zogeheten specialisatie van de Nederlandse luchtmacht is. UTRECHT De Maatschappij Tandheelkunde vindt dat de oplos sing voor de ongelijke spreiding van tandartsen aan de beroepsor ganisatie zelf moet worden overge laten. Een van de argumenten is, dat het probleem zo moeilijk is dat de tandartsenorganisatde er gewoon meer verstand van heeft dan de overheid, zo blijkt uit een commen taar in het Nederlands tandartsen blad. Een delegatie van de Maatschappij heeft met staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid gepraat over 'de principiële vraag of er aanlei ding is, thans in de wet bépalingen op te nemen die een ongelijke spreiding van vestiging en over het land moeten voorkomen'. De tandartsen wezen er daarbij op dat het vestigingsbeleid van de Maatschappij via haar bemidde lingsbureau een 'gerede waarborg' is voor een juiste spreiding. Het bureau 'adviseert op grond van een doordachte afweging van alle fac toren die verband houden met de praktijkuitoefening in de onder- cheiden tandheelkundige verzor gingsgebieden'. (£2 RIJS (AP) De verbannen ^pssische auteur Aleksander Solzje- sin heeft een nieuw boek ge geven, waarin hij het 'totalitaire' 'iem van de Sowj et-Unie zoals het persoonlijk als schrijver eft meegemaakt, aanvalt. Dit is clBjaandag door Ymca Press in Parijs erkend gemaakt. W cot r titel van het 630 pagina's tel- oM ide boek, dat in het Russisch op markt wordt gebracht, is ont- end aan een oud Russisch spreek- K>rd: 'Wanneer het kalf de eik op .hoorns neemt'. De titel betekent Vjdj t machteloze individuen die zich LjJgen een heersend regiem verzet- pn zelf de klappen krijgen, zonder ^t het regiem verandert. Ymca iss, dat ook 'Goelag Archipel' op markt heeft gebracht, heeft la- weten dat Solzjenitsin het boek jjj'd* 1967 heeft geschreven toen hij mlifS in de Sowj et-Unie woonde. La pt zou hij er enige hoofdstukken toegevoegd hebben. Het weer is de laatste dagen opval lend zacht geworden. In een zuide lijke luchtstroming liep de tempe ratuur gisteren op tot 9 graden Celsius in Rotterdam en 12 gr. in Limburg. De vorst stelt 's nachts weinig of niets meer voor. In de hogere lagen was al eerder warme lucht aangevoerd, die de zon in staat stelde het koude, kleverige grondlaagje vrij snel weg te wer ken. Het hogedruksysteem van de Balkan naar de Noordzee werd de laatste dagen wel gedurig zwakker, maar het veranderde weinig van plaats en ging door met de produk- tie van droog en overwegend zon nig weer. Dat het vrijwel op de plaats rust maakte, kwam doordat het zowel aan zijn noordoostzijde als aan zijn zuidwestkant geflankeerd werd door depressies. Het lagedrukgebied met diverse kernen boven Scandinavië en Rusland brengt daar koud weer met sneeuw, de depressies ten wes ten en zuidwesten van Ierland be vorderen de aanvoer van zachte lucht naar West-Europa en brengen bovendien regen in Spanje (Gibral tar gisteravond 10 mm), west- Frankrijk en Ierland. In ons land zal het vandaag waar achtig nog wel gaan met het weer. Het blijft droog, maar later zal er vermoedelijk wel iets meer bewol king opkomen. Dat zet zich dan woensdag en donderdag door met de mogelijkheid, dat er later ook wat neerslag zal opkomen. De hoogtewind die tot voor kort boven de Golf van Biskaje nog zuidooste lijk was, is inmiddels geruimd naar zuidwest, waardoor storingen ge makkelijker naar de Britse eilanden en Het Knaal kunnen opdringen. Op 1 februari is in Nederland voor het laatst neerslag aangetekend. Wat een weelde in vergelijking met de voorafgaande maanden! Af en max. neer temp. slag Amsterdam mist 8 0 De Bilt licht bew. 8 0 Deelen mist 17 0 Eelde zwaar bew. 26 0 Eindhoven zwaar bew. 11 0 Den Helder mist 6 0 Luchth. R'dam licht bew. 9 0 Twente zwaar bew. 6 0 Vlisslngen onbewolkt 8 0 Zd.-Limburg zwaar bew. 12 0 Aberdeen zwaar bew. 3 0 Athene onbewolkt 10 0 Barcelona geheel bew. 14 0 Berlijn onbewolkt 8 0 Bordeaux regen 14 0.1 Brussel onbewolkt 11 0 Frankfort onbewolkt 4 0 Genève mist 2 0 Helsinki sneeuw —0 0.1 Innsbrück onbewolkt 11 0 Kopenhagen geheel bew. 1 0.1 Lissabon licht bew. 14 5 Locarno onbewolkt 9 0 Londen regen 8 1 Luxemburg onbewolkt 8 0 Madrid geheel bew. 10 0 Malaga geheel bew. 14 1 Mallorca zwaar bew. 19 0 Mtinchen onbewolkt 0 Nice half bew. 14 0 Oslo mist —6 0 Parijs zwaar bew. 14 0 Rome onbewolkt 14 0 Split onbewolkt 6 0 Stockholm onbewolkt 0 Wenen onbewolkt 5 0 Zürlch onbewolkt 3 0 Casa Blanca geheel bew. 17 3 Las Palmas zwaar bew. •21 0 New York licht bew. Tel Avlv regen 11 3 Tunis zwaar bew. 13 0 toe wordt een ijsbergje of een hoe veelheid afgedreven pakijs gemeld van het westelijk deel van de oce aan op circa 50 gr. N.B. ten zuid oosten van New Foundland. Op Spitsbergen weet de winter ook van wanten met een harde noordooster en sneeuwver stuiving en bij tempe raturen van -20 gr. C. In de Europese bergen blijft het hogedrukweer met veel zon en vaak zeer goed zicht voortduren. Dat be tekent geen wintersport in de Ar dennen, Sauerland, Eifel, Taunus en Harz. In laatstgenoemd gebied wordt het 's middags 5 tot 8 graden boven nul, in het Zwartewoud 3 tot 7 gr. C. In de Alpen gaat het vaak van 0 gr. C. overdag tot iets boven 2.000 meter omhoog. Vooruitzichten: geen verse sneeuw op komst. Sneeuwhoogten: Ander- matt 149 cm, Zermatt 104, Feldberg 150, Schau-ins-Land 50, Garmisch Partenkrichen en Tottach-Egern geen sneeuw, wintersport daar niet mogelijk. Iloog water voor woensdag 12 februari Vlisslngen: 2.42-15.02; Harlngvlletslul- zen; 4.30-16.42; Rotterdam: 5.23-17.57; Schevenlngen: 4.06-16.13; IJmulden: 4.39- 16.46; Den Helder: 8.12-20.42; Harlingen: 10.45-22.58; Delfzijl: 0.29-13.00. onder redactie van loessmit Als een spannende film zijn de gebeurtenissen rondom de gijze ling in de Franse ambassade in Den Haag, vorig jaar september, in veel huiskamers via het 'tele visie-oog overgekomen. Urenlang bleven de camera's gericht op het gebouw van de ambassade, op de ramen waarachter de ge gijzelden zich 'bevonden, op de politiemacht in de omgeving, op de bus die de Japanse terroris ten en hun gijzelaars naar Schiphol vervoerde en op de luchthaven zelf. Hóe die hun best deden, heeft een doctoraal- werkgroep van het Frans en Oc- citaans Instituut in Utrecht uit gezocht. De groep heeft wel niet alle, maar toch een flink aantal Franse en Nederlandse kranten uit die spannende week naast elkaar gelegd. Van de Neder landse kranten kozen ze De Te legraaf, Algemeen Dagblad, Volkskrant en NRC-Handelsblad, volgens de onderzoekers 'qua klimaat en kwaliteit' ongeveer evenredig aan France Soir, Le Parsien Libéré, Le Figaro en Le Monde. 'Voor de kleurschake ring' heben ze daar nog L'Hu- manité en De Waarheid aan toe gevoegd. Ook een aantal week bladen (Elsevier, Haagse Post, Vrij Nederland, Panorama en Le Point, Express, Nouvel Observa- teur, Paris Match) zijn in het onderzoek betrokken. Uit het rapport blijkt al direct dat in ons land heel wat meer ruimte aan de gijzeling is be steed dan in Frankrijk: de on derzochte Franse dagbladen wijdden er samen bijna 85 ko lommen aan plus nog eens 4 maal een stuk op de voorpagi na's; de vijf Nederlandse dag bladen gaven bijna 152 kolom gijzelingsnieuws' plus 34 maal iets op de voorpagina's. Koploper in Frankrijk was Le Figaro, in ons land De Telegraaf. De vijf Nederlandse kranten brachten meer dan achtmaal zoveel foto's (samen 171) dan de Franse (20), waaraan L'Humanité zelfs hele maal niet meedeed. In het 71 pagina's dikke rapport gaan de onderzoekers natuurlijk op de vele verschillen in de pre sentatie van het nieuws in. want die blijken er heel wat meer te zijn dan overeenkomsten. Een van de aardigste verschillen is de held die beide landen zich kozen: Frankrijk bedeelde mi nister Poniatowski de heldenrol toe, Nederland piloot Pim Sierks. 'Pontiatowski en Sierks hebben Nu het toch over boeiende ware gebeurtenissen gaat, past de 'ge lijkenis van de barmhartige Sa maritaan' er mooi bij. Het was wel geen echte Samaritaan en het lijdend voorwerp was niet beroofd of mishandeld, maar toch zag een lezer uit Amster dam in wat hij om zevèn uur 's avonds voor het Amsterdamse Station meemaakte, een duide lijke overeenkomst met de be kende gelijkenis. Hij zag daar een dronken man van een jaar of zestig ineengezakt tegen de muur hangen, klaarblijkelijk 'heel ver heen.' En wat deed het publiek? 'Sommige voorbijgan gers blijven staan, proberen met hem te praten, of bespreken het geval onder elkaar. Om de hoek komen twee agenten, bezig met hun ronde. In het voorbijgaan kijkt een van hen, zonder de pas in te houden, even opzij naar de man. Even later komt van de andere kant een heilsofficier aankuieren. Hij loopt vlak langs 'le man het station binnen.' Maar dan gebeurt het: een ma rine-officier komt het station uit, staat een meter of vijf ver der stil, kijkt om, blijft even staan en loopt weer verder. Na drie stappen besluit hij om te keren en gaat naar de dronken man toe. 'Blijkbaar weet hij een adres uit hem te krijgen, want hij helpt hem overeind en leidt hem, zo goed en zo kwaad als het gaat, in de richting van de trams. Ze zijn nog geen twintig meter gevorderd, of de man valt om. De marine-officier, blijkens het kruis op zijn schouder een aalmoezenier, brengt hem weer op de been en krijgt hem met moeite het station binnen. Daar zorgt hij er voor dat de G.G. en G.D. gewaarschuwd wordt. Na een kwartiertje verschijnt een wagen die de man naar het zie kenhuis brengt.' gemeen dat zij beiden 'sterke mannen' zijn, waarvan de flink heid en daadkracht geaccentu eerd worden', menen de onder zoekers. Dat Sierks hier zo gretig als held is geaccepteerd komt, zegt het rapport, doordat het publiek 'grote behoefte aan een super man' had: 'Hij had alles mee, zijn uiterlijk, zijn allure, zijn vak, zijn rang, tot zelfs zijn naam, die een jongensboeken schrijver niet beter zou hebben kunnen verzinnen'. De kwalitei ten van de hooggeroemde Sierks zijn volgens de onderzoekers in De Telegraaf het bloemrijkst be schreven. Sierks is daarin bij voorbeeld 'een ridder zonder vrees' genoemd, 'de Steve McQueen van Transavia'een 'keiharde professional', verder is hij 'vertrouwd met de Oosterse mentaliteit' en 'wordt tot de meest ervaren Nederlandse vlie gers gerekend'. Bas Eenhoorn, die over Sierks aPonturen in de ik-vorm een boekje schreef, kan er trouwens ook wat van. Hij weet hoe Held Pim zich op kri tieke momenten gedroeg: 'Zijn snor stond op scherp'. Hoewel woest gebarend, is dit een uiterst vreedzaam jongetje. Hij is zeven jaar. nog maar kort van de kleuterschool, heet Arno van Booren en is in Zuid-Lim burg geboren en getogen, Arno is een groot bewonderaar van Elvis Presley en wat meer is: hij probeert Elvis te zijn. Neder lands jongste Elvis-imitator treedt dan ook al op met zijn liedjes in puur Presley-Ameri- kaans: zijn 'werkterrein' beperkt zich voorlopig tot het etablisse ment van zijn ouders. En ook dit is waar gebeurd: in een bus. die vanaf het Centraal Station dwars door het oostelijk deel van Amsterdam rijdt, zit een grote man met een bepaald niet klein, kaal hoofd alleen op een tweezitsbank. Allengs wordt duidelijk waarom er niemand naast hem gaat zitten. De man zit aan één stuk door te mompe len en dat gemompel zwelt van tijd tot tijd aan tot hij luidkeels door de bus roept: 'Amsterdam is de hoofdstad van het hele land.' Hij knikt daarbij nadruk kelijk bevestigend en richt zijn wijdopen blauwe ogen van de ene passagier op de andere, maar iedereen doet of hij niets gehoord heeft en kijkt wat gege neerd de andere kant op. De man roept onverstoorbaar op nieuw zijn mededeling om en peutert tussen door wat in neus en oren. Een halte verder. Een nietsvermoedende passagier stapt in de intussen volle bus en gaat op de lege plaats zitten. Met nieuwe moed hervat de man zijn gemompel en deelt zijn buurman daarop onomwonden op hoge toon mee dat Amster dam de hoofdstad van het hele land is. Aanvankelijk lijkt hij succes te hebben, want de pas sagier werpt even een verbaasde blik od hem. maar schijnt direct daarna alleen nog interesse te hebben voor een lege plek in het gangpad. Nog drie haltes mom pelt. praat en roept de man door. Niemand wil luisteren. Dan staat hij op, gaat bij de uitgang wach ten tot de bus zal stoppen en krijgt dan een lumineuze inval. Zo hard hij kan roept hij onver wachts: 'Me broek zakt van me gat!' Nu kijkt de hele bus wél vol belangstelling zijn richting uit en de man smeedt het ijzer snel nu het heet is. 'Amsterdam is de hoofdstad van het hele land.' roept hij zijn aandachtige ge hoor triomfantelijk toe en stapt daarop voldaan de bus uit. 'Ik vrag me af, of we hiermee door kunnen gaan, want Simpkins zet er zijn hele carrière voor in, zegt hij'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5