'Groot tekort aan auto-rij-instructeurs' Nog 147 dagen». Defensie: 'extraatje' van 46 miljoen gulden nodig Zonnen in het park Verhogen rivierdijken stuit op meer verzet in de Alblasserwaard Nederlandse boerinnen achter eisen landbouw Vragen over hoge stroomrekeningen 25 miljoen in het water gegooid? Voorzitter van ARP in het ziekenhuis Amendement Apeldoorn CHU Commissie buigt zich over positie van wethouders Sennocol: Door nieuwe wet met zw aardere eisen (op 1 juli van kracht): Gruijters houdt publikatie van artikel tegen Aantal inwoners nu 13,6 miljoen Gokhuis-eigenaren voor twee miljoen extra aangeslagen Helpers onderduikers voor - vrijlating Drie van Breda Lessen straks veel duurder en dan zit deze keiharde werker zich op Ibiza te ont spannen met een Zweedse politieroman terwijl de kleine meid dolle pret heeft in het pierebadje en de vrouw 2 meter verderop een andere kleur ligt aan te nemen. Door MBFR-impasse geen vermindering mankracht ^ROUW/KWARTET DINSDAG 11 FEBRUARI 1975 BINNENLAND 3 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Vredeling heeft dit jaar 46 miljoen gulden meer voor defensie nodig dan was voorzien in zijn begroting. Dat komt omdat de beperking van het aantal militairen dat dit jaar zou worden ingevoerd moet worden uitgesteld. Deze beperking is afhankelijk van het overleg in Wenen tussen NAVO en Warschau-pact over wederzijdse troepen vermindering. Zolang daar geen resultaten wor den geboekt moet Nederland de landmachtsterkte handhaven, en kunnen bepaalde bezuinigingen dus niet door gaan. In zijn defensie nota had de minister al aangekon digd voor deze situatie een aanvul lende begroting te zullen indienen. Het uitstel van de reorganisatie van de landmacht zal echter ook in 1976 en 1977 extra kosten met zich meebrengen, omdat de hele opera tie wordt vertraagd. De minister noemt voor 1976 een extra bedrag van nog eens 46 mil joen en voor 1977 een bedrag van 13 miljoen. Hij gaat er daarbij van uit dat de geplande inkrimping van de landmacht tot 1977 (inplaats van op 1 januari van dat jaar) kan worden bereikt. In zijn toelichting op deze aanvullende begroting zegt Ir. Vredeling de kans niet uit te sluiten dat volgend jaar wel een begin met de inkrimping van de landmacht kan worden gemaakt. De vraag is of ir. Vredeling daar mee niet te optimistisch is want de besprekingen in Wenen zitten al tijden muurvast. Bezwaren Het niet doorgaan van de geplande bezuinigingen stuit op grote bezwa ren bij de linkse fracties. De PPR- defensiedeskundige Waltmans heeft gisteren al een scherp.commentaar laten horen. De PvdA wil ir. Vrede ling voor dit jaar nog wel de ruim te geven maar de fractie is niet bereid ook volgend jaar weer te accepteren dat bezuinigingen als gevolg van het trace tempo in We nen niet door kunnen gaan. De linkse fracties zullen hun bezwaren Dr. Waltmans: kritiek vandaag bij de behandeling van de defensiebegroting in de Tweede Kamer nog eens scherp benadruk ken. Minister Vredeling heeft in zijn aanvullende begroting voorts 206 miljoen opgenomen voor de ver vanging van de verouderde Neptu nes, marinevliegtuigen voor onder- zeebootbestrijding. De 206 miljoen zullen niet in 1975 worden uitgege ven maar in de daarop volgende jaren. Grootste kanshebber voor de vervanging van de Neptune is de Amerikaanse Horizon. Van een onzer verslaggevers ARNHEM/LUNTEREN De op trekking van de stroomtarieven door de Provinciale Gelderse Elek- triciteits-Maatschappij (waarover wij berichtten') heeft nu ook tot vragen geleid aan het provinciaal bestuur. De heer J. Linde uit Lun- teren (Boerenpartij) heeft G.S. ge vraagd, of zij het niet met hem eens zijn dat een dergelijke prijs verhoging (veertig procent) in geen enkele verhouding staat tot nor maal geworden prijsverhogingen. De heer Linde wil weten wat gede puteerden van Gelderland hieraan denken te doen. Het fraaie voorjaarsweer bracht gisteren vele moeders met kin deren op de been. In Amster dam trok men onder meer naar het Vondelpark om daar van de zon te gaan genieten. (ADVERTENTIE) U verwent er mee en Van een onzer verslaggevers SLIEDRECHT In de Alblasserwaard gaat men zich hoe langer hoe meer te weer stellen tegen de plannen van het hoogheemraad schap voor de 'Groot-Alblasserwaard' om de rivierdijken te ver hogen. Uitvoering van deze plannen kost rond honderdmiljoen gulden en alleen al in Sliedrecht en Hardinxveld achtereenvolgens 375 en 200 veelal nog goede woningen. Van een verslaggever DEN HAAG Drs. J. de Koning, de voorzitter van de ARP, zal enige tijd wegens ziekte uitgeschakeld zijn. Ter observatie is hij in het ziekenhuis opgenomen. De twee on dervoorzitters. dr. D. Th. Kuipfer en drs. R. Zijlstra, zullen tijdens de afwezigheid van drs. De Koning het voorzitterschap waarnemen. DEN HAAG In ons verslag in de krant van gisteren van de algeme ne vergadering van de CHU is een fout geslopen. Het amandement- Apeldoorn-Zuid werd verwórpen. Dat was de reden, waarom mr. Beernink zijn motie indiende, waarin werd gevraagd het bijbelse getuigenis in de toelichting van het CDA op te nemen De noodzakelijkheid van de dijk- verbeteringswerken wordt met klem van redenen bestreden in een brief aan de minister van verkeer en waterstaat. Het actiecomité 'Slie drecht' vraagt daarin de bewinds man, vlak voor de behandeling van zijn begroting door de Tweede Ka mer begint (op 20 februari), de voor deze werken uitgetrokken pos ten te schrappen. Volgens de secretaresse van het ac tiecomité, mevrouw A. Augustijn, is duidelijk gebleken dat de ont- werp-peilen, waarop de nieuwe dijkhoogten zijn gebaseerd, verou derd zijn. Daarbij komt dat de Al blasserwaard niet in het 'over gangsgebied' (het punt van ont moeting van het buitenwater en het water, dat van 'boven' komt) ligt, zoals men aanvankelijk aan nam. Dit gebied blijkt, nu de Ha ring vlietsluizen in bedrijf zijn, veel meer stroomopwaarts te liggen. Het ontwerp-peil kan hierdoor ook al lager worden gesteld. Als men ook nog de door de minister toestane 'economische 'reductie van dertig centimeter toepast dan komt men voor Sliedrecht op een ontwerppeil van plus 3.70 meter, en dit terwijl de dijk langs de Merwede overal meer dan vier meter plus NAP is. In de brief, aan de minister wordt met het oog op dit alles gezegd: 'Geen enkele instantie toch kan het zich veroorloven letterlijk en fi guurlijk 25 miljoen gulden in het water te gooien ter verkrijging van een veiligheid, die er al is'. Mevrouw Augustijn: 'Men is maar doende van al van 1969 daterende plannen en houdt geen rekening met empiristische bevindingen Inmiddels is er sinds enkele weken ook een 'Dijkgroep Lek en Merwe de', die zich bezig gaat houden met de gehele dijkproblematiek in de Alblasserwaard. Verscheidene ge meenten in dit gebied en ook el ders hebben gedeputeerde staten van Zuid-Holland verzocht om in stelling van een coördinatiecom missie, die het mogelijk moet ma ken bij dijkverbeteringsplannen ge nuanceerder te werk te gaan met het oog op de belangen van plano logie, landschapsbescherming en natuurbehoud. Van een verslaggever DEN HAAG Minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) heeft, gisteren een commissie geïn stalleerd, die voorstellen moet doen voor de verbetering van de positie van gedeputeerden en wethouders. De commissie gaat onder leiding van drs. A. van Stuijvenberg, oud-- staatssecretaris van binnenlandse zaken. Door de snelle maatschappelijke en politieke veranderingen is de taak van de gedeputeerde en de wet houders moeilijker geworden en daardoor onaantrekkelijker. Door deverbetering van de positie wil men nu komen tot het aantrekke lijker maken van deze functies. Al in 1973 heeft de minister nieuwe normen voor de salariëring van wet houders gegeven. Daarbij is hij ervang uitgegaan dat de wethouders functie in een gemeente met meer dan 30.000 inwoners een volledige betrekking is. Dit ondervond in de Tweede Kamer echter nogal wat kritiek. De minister zegde toen toe deze problematiek nader te laten bestuderen door de speciale com missie, die nu is geïnstalleerd. Delegatie in Brussel: toestand zorgelijk Van een verslaggever BRUSSEL Nederlandse boerinnen en tuindersvrouwen hebben de minister Van der Stee van landbouw, voordat hij gistermiddag in de Europese landbouwraad in Brussel aan de prij zenbespreking begon, duidelijk gemaakt, dat hun geduld op is. Een veertigtal le den van plattelandsvrouwenverenigingen zei in een discussie met de minister, dat de toestand in de Nederlandse landbouw bijzonder zorgelijk is en dat zij volledig achter de eisen van de COPA (de overkoepelende Europese landbouworganisatie) om 15 procent prijsverhoging staan. Er zijn boeren en tuinders in Ne- verteld, dat het onaanvaardbaar isl dat de boeren in hun inkomen worden getroffen op een moment dat er een wereldvoedseltekort is. De boeren willen, aldus deze peti tie, ook geen slachtoffer worden van het gebrek aan integratie in Europa, op economisch, financieel en monetair terrein. Het gesprek in de landbouwraad, zo liet de minis ter Van der Stee nog weten, kan deze week nog aanlopen tot morgen of donderdag. (ADVERTENTIE) voor een geregelde stoelgang Sennocol is een laxeermiddel dat op natuurlijke wijze - betrouwbaar en doeltreffend - opluchting brengt. Sennocol werkt na ca. 8 uur. 's Avonds ingenomen, 's morgens de werking, waardoor u verzekerd bent van een ongestoorde nachtrust. Sennocol: een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten Uitsluitend verkrijgbaar bij drogist en apotheker. (J) Dagra N.V., Diemen. derland, aldus bijvoorbeeld me vrouw E. Maris-Koster uit Zaams- lag, die met een groot aantal ar beidsuren nauwelijks het wettelijk minimuminkomen halen. Als de vijftien procent verhoging er niet komt 'dan gaan er in Nederland gekke dingen gebeuren'. De stemming in Nederland is ui terst verbitterd. Als de COPA-eisen niet worden ingewilligd, dan zullen er nationale maatregelen nodig zijn om de Nederlandse boeren niet te laten verkommeren. De minister zei, dat zijn streven erop gericht is om binnen afzien bare tijd tot een redelijke inko mensverbetering voor de boeren te komen. Ik geloof dat we, ook tij dens deze prijzenbesprekingen, meer moeten gaan denken aan de zogeheten middenbedrijven dan aan de ontwikkelingsbedrijven en we moeten ook meer doen voor de jonge boeren, die bedrijven moeten- overnemen, aldus de minister. De boerinnen en de tuindersvrou wen hadden een petitie mee naar Brussel gebracht, waarin zij hUn ernstige ongerustheid uitspraken over het uitblijven van prijsbeslui- ten inzake de Europese landbouw. Daarin werd ook gewezen op de daling van de inkomsten, die de laatste jaren is ingetreden als ge volg van de grote kostenstijgingen van een aantal produktiemiddelen en de verlaging van de opbreng- stenprijzen. Voortzetting van deze situatie is voor miljoenen EG-ge- zinnen niet langer aanvaardbaar, aldus de petitie. Daarom moet er onmiddellijk een prijsverhoging met vijftien procent komen, onder meer te bereiken door een beter marktbeheer. Onaanvaardbaar Een kleine afvaardiging van de Ne derlandse vrouwen had eerder op de dag deel uitgemaakt vaneen internationaal gezelschap van boe^ rinnen en tuindersvrouwen die bij de voorzitter van de landbouwraad de Ier Clinton en bij de Europese Commissaris Lardinois op bezoek was geweest. Ook deze twee werd DEN HAAG Minister Gruijters (volkshuisvesting en ruimtelijke or dening) heeft de publikatie van een artikel van een ambtenaar van de Rijks-planologische dienst in het tijdschrift 'Stedebouw en volks huisvesting', een vakblad voor pla nologen, tegengehouden. Het artikel is van de hand van drs. ZD. Hazelhoff, hoofd van de afde ling sociaal-wetenschappelijk on derzoek van de Rijks-planologische dienst en handelt over het stedelijk milieu in de Randstad. Drs. Hazel hoff heeft vorig jaar september op een diiscussiedag van planologen over ditzelfde onderwerp reeds ge sproken. Volgens het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening bestaat er bezwaar tegen de publi katie. omdat die voorbarig is. Er wordt gewerkt aan het tweede deel van de Derde nota 'ruimtelijke or dening', die handelt over verstede lijking en mobiliteit. Door publika tie zou het kunnen lijken, alsof de Rijks-Plahologische dienst zich achter een bepaalde opvatting over de schaal van verstedelijking in de Randstad zou scharen. Dat zou, al dus het ministerie, onjuist zijn, omdat het stuk van drs. Hazelhoff nog niet behoorlijk is doorgespro ken en omdat de discussie nog steeds in volle gang is. DEN HAAG Op 1 januari 1975 telde Nederland 13,6 miljoen inwo- ners. Dat is 109.000 inwoners meer dan op 1 januari 1974. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren meegedeeld.. De gezamenlijke invloed van ge boorte en sterfte veroorzaakten een toename van 78.000 of 0,6 procent.» Het effect van de buitenlandse mi gratie op de bevolkingsgroei was. 33.000 (0,2 procent). ROTTERDAM Twee eigenaren van Rotterdamse illegale gokhuizen^ moeten voor "morgen ongeveer twee^ miljoen gulden achterstallige belas tingschuld betalen. Kunnen zij dit niet dan zal een aantal persoonlij ke bezittingen waaronder huizen, auto's en een vissersboot worden verkocht. De belastingdienst heeft in opdracht van de Fiscale Inlich tingen- en Opsporingsdienst beslag gelegd op de bezittingen van het duo. De beide mannen werden eind vorig jaar gearresteerd tijdens een grootscheepse inval in een illegaal- gokhuis in Rotterdam. Tegen hen werd proces verbaal opgemaakt we gens het gelegenheid geven tot kansspel. (Zie ook pagina 6). BREDA Leden van de voormali ge Bredase werkgroep voor steun aan onderduikers' hebben in een' telegram aan de Tweede Kamer aangedrongen op de vrijlating van de Drie van Breda. De groep zegt in het telegram dat hun werk tijdens de bezettingsjaren hen het morele recht geeft dit beroep te doen. 'Ik breng Rita's oppas even naar huis (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Autorijscholen hóuden er rekening mee, dat nog in de loop van dit jaar een ernstig tekort aan instructeurs zal ontstaan, nu per 1 juli de nieuwe 'Wet rijonderricht motorrijtuigen' in werking treedt. Deze wet verplicht aankomende instructeurs eerst het zware VAMOR-diploma-nieuwe-stijl te halen, vóórdat zij een rijschool kunnen beginnen of. in dienst kunnen treden bij een school. Gevreesd wordt, dat de hoge prijs van de opleiding (bijna 3600 gulden) en de lange duur ervan (140 uur, ge spreid over een half jaar, plus een half jaar stage) voor velen een barrière zul len vormen, zowel voor de aspirant-instructeurs als voor hen die al les gaven, maar nog geen diploma hadden. Volgens sommige rijscholen zal dit' betekenen, dat toekomstige automobi listen rekening zullen moe ten houden met wachttijden van enkele maanden vóórdat zij aan hun lessen kunnen beginnen. Die vrees leeft met name bij de grotere rijscholen, die meerdere instructeurs in dienst hebben. Zij verwach ten, dat althans een deel van die instructeurs niet over die studiebarrière zal heenstappen en een andere baan zal zoeken. Eveneens vrezen zij een drastische be perking van de aanwas van nieuwe instructeurs. Ook de commissie overleg autorijscholen (een overkoe peling van de rijschoolorga- nisatie BOVAG, FNOP, NBA, BBN en ABAN) die de mi nister adviseerde bij het ontwerp van de nieuwe wet, gaat ervan uit, dat 'een aan tal instructeurs' zal verdwij nen. Zij verwacht dit echter niet vóór 1 januari 1977, de periode binnen welke be staande scholen ontheffing van de verplichte opleiding krijgen. Pas na die datum zullen ook zij het nieuwe diploma op zak moeten heb ben. Die ontheffing wordt ver leend aan twee groepen: de instructeurs die op 1 januari 1973 tenminste 45 jaar wa ren (zij kunnen volstaan met het afleggen van een eenvoudige rijtest) en de instructeurs die van 1 janu ari 1973 tot 1 januari 1974 tenminste éénmaal per week hebben lesgegeven. De laat ste groep mag volstaan met de kortere en goedkopere opleiding VAMOR-oude-stijl. Onder de overgangsregeling vallen daarnaast ook de in structeurs die in de loop van vorig jaar een school zijn begonnen: zij kunnen deel nemen aan de gecompri meerde VAMOR-opleiding- nieuwe-stijl, waarvan de eerste cursus gisteren is be gonnen. Alleen die niet aan die voorwaarden voldoen (en de rijschoolorganisaties schatten dat aantal op drie duizend van de negendui zend instructeurs) züllèn de volledige nieuwe opleiding van de Stichting Vakoplei ding Auto- en Motorrij- schoolbedrijven moeten vol gen, of daar althans examen moeten afleggen. Deze op leiding waarvan de eerste cursus in september begint is behalve op de techniek en de rijervaring vooral ook ge richt op de pedagogische as pecten. Voor de rijschoolwereld be tekent deze verplichting een vrij drastische ingreep. Tot nu toe kon iedereen, die tenminste drie jaren rijbe ploma methodische instruc tie (de pedagogische kant). Zij vormen de groep, die goed af is, omdat zij de op- leiding-nieuwe-stijl niet meer hoeven te volgen. Volgens de commissie van overleg uit de rijschoolorga- nisaties was de nieuwe wet een dringende noodzaak om de beunhazerij tegen te gaan. Een woordvoerder: 'Aan het totstandkomen van deze sanering hebben wij graag meegewerkt omdat het tenslotte om de ver keersveiligheid gaat. Wil je die verhogen, dan zul je in de eerste plaats zwaardere eisen aan de vakbekwaam heid moeten stellen. Deze nieuwe wet schept daarvoor de mogelijkheden en daar om staan wij er ook hele maal achter'. 25 gulden De opleiding voor de rij-instructeurs wordt duurder, dat zal straks te merken zijn voor wie rijlessen neemt. wijs had, zich als instructeur uitgeven. Het volgen van een vakopleiding (voor het VAMOR-diploma en het di ploma methodische rijin- structie) was wel mogelijk maar niet verplicht: maar 4500 van de negenduizend instructeurs bezaten het VA MOR-diploma en maar on geveer 2500 van de instruc teurs daarnaast ook het di Voor de toekomstige auto mobilist zal zij overigens wel tot gevolg hebben, dat de rijlessen duurder worden. Ligt de gemiddelde uurprijs thans op ƒ22,50, in het na jaar zal deze waarschijnlijk tot 25 gulden worden ver hoogd. Waar hogere eisen aan de vakkennis worden gesteld, zullen de tarieven daarmee gelijke tred moeten houden, vinden de rijscho len. Als u over 147 dagen In plezierige oorden wil vertoeven, moet u nu toch echt wel gaan bekijken wat zo de mogelijkheden zijn. Bij Amro Reizen bijvoorbeeld. Daar kunt u alle vakantiekanten op. 'n Vliegreis of cruise met Neckermann, 'n autocartrip met Europa Express, 'n Rijncruise met Holland River Line, 'n droombungalowvan Rent-a-home..do Amro reisadviseurs geven u graag allo inlichtingen. De uitgebreide folders liggen voor u klaar bij de Amro Banken met het Amro Reizen vignet

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3