Niet meedoen in jacht naar geld en goed Kritiek op Belinfante, maar hoe? fkrnluM Belijdenisvragen in hervormde synode Evangelische kerken in India gaan samen w Vandaag ra Deken van Dordrecht gaat trouwen Senator Helms wil schoolgebed terug Trouw Kwartet Veel vraag naar rapporten van gerefsynode lilieu we boeken TROUW/KWARTET DINSDAG 11 FEBRUARI 1975 KERK/BINNENLAND 2 Bezitten of bezeten zijn' Van een onzer redacteuren UTRECHT Wat kunnen we doen om de uitputting van grond stoffen tegen te gaan? Bevorderen we, als we soberder gaan leven, de werkloosheid niet? Deze (en andere) vragen komen aan de orde in het geschrift 'Bezitten of bezeten zijn' dat in de gerefor meerde kerken funktioneert als bijdrage in de bezinning op de christelijke levensstijl. Eén duidelijk advies is: niet meedoen in de jacht naar geld en goed. De gereformeerde kerken hebben van de generale synode een oproep gekregen om op zondag 16 maart in kerkdiensten bijzonder aandacht te wijden aan onze levensstijl. In tal van gemeenten, zo is al gebleken, zal de bezinning niet tot die éne dag beperkt blijven, maar worden voortgezet in gesprekskringen en verenigingen. Hiertoe is een the manummer van het officiële gere formeerde blad Kerkinformatie uit gekomen onder de al genoemde ti tels 'Bezitten of bezeten zijn' (te verkrijgen door twee gulden te storten op giro 51.31.53 van het algemeen kerkelijk bureau in Utrecht met vermelding: Kerkin formatie nr. 44). In 'Bezitten of bezeten zijn' wordt eerst stilgestaan bij de vraag wie wij, mensen, zijn en wat Gods be doeling met ons is. Hoe moeten en mogen we met de natuur omgaan? Het blijft echter bepaald niet bij theoretische beschouwingen: de le zer (gebruiker) van dit geschrift krijgt cijfers en feiten over grond stoffen, de voorraden en het ver bruik ervan. Drs. C. H. Koetsier, secretaris voor ontwikkelingssa menwerking van de gereformeerde kerken, heeft de inhoud van dit speciale nummer van Kerkinforma tie samengevat. We geven daaruit het volgende door Grootste kwaad Wat kunnen we doen om de uitput ting van grondstoffen tegen te gaan? Het grootste kwaad is wel de toenemende wapenproduktie, die onvoorstelbaar veel grondstof ver slindt. Voorts zouden we de pro- duktie van wegwerpartikelen moe ten beperken en die van duurzame producten bevorderen. We zouden ook zoveel mogelijk van openbaar vervoer gebruik moeten maken, ook voor vrachtgoed. Ook kunnen we het grote aantal merken en soorten van één artikel terugbrengen tot enkfele. Het is duidelijk dat dit alles poli tieke maatregelen vraagt. Het Is de hoogste tijd! Daarom niet langer gehoorzamen aan de wet van het goud, maar aan de gouden wet: het gebod der naastenliefde. We kun nen tegenover deze problemen niet leven vanuit de stelling: het zal mijn tijd wel uitduren, na ons de zondvloed. Of met: de geleerden zullen wel tijdig een oplossing vin den. Laat staan met: Gods voorzie nigheid zal wel zorgen, dat alles op z'n pootjes terecht komt. Onze reactie moet zijn: onze ver antwoordelijkheid beseffen en ons economisch systeem vandaaruit hervormen. Want vandaag de dag is onze stijl: eerst zorgen voor ons zelf, voor inkomensgroel en grote re omzet, en dan pas toekomen aan de vraag, of we nog iets kunnen doen aan de schade, die we hebben aangericht. Het vliegwiel van de economie werkt in de verkeerde richting. Het is niet eenvoudig het om te krijgen. Toch moeten we niet moedeloos zijn. Wij zijn allemaal consumen ten. Als consumenten kunnen we macht ten goede aanwenden. Als een deel van de consumenten, bijv. via de vrouwenorganisaties, meer wil betalen voor een wasmiddel, dat milieuvriendelijk is. moeten de fa brikanten daar wel rekening mee houden. Werkloosheid? Maar wanneer we nu eenvoudiger zouden gaan leven, dan zakt toch de economie in en de werkloosheid toch al groot wordt nog gro ter! Inderdaad, maar daar staat te genover dat meer werk kan ont- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De hervormde synode zal volgende week moeten be slissen over een voorstel, om de kerkeraden de vrijheid te geven (in overleg met de predikant en de belijdenis katechisanten) zelf belijdenisvragen te formuleren. Dit is de spits van het rapport 'Kriteria voor de vragen bij de openbare belijdenis'. Het rapport handhaaft als 'goed reformatorisch gebruik', dat bij het openbare belij denis doen het antwoord geven op een vraag behoort. Maar het meent, dat deze vragen niet van te voren voor de hele kerk geformuleerd kan worden. Om toch enige eenheid te krijgen in de wijze, waarop men in de verschillende gemeente toetreedt als belijdend lid tot de kerk, meent het rapport, dat het voldoende is, als de synode enkele kriteria vast stelt. waarbinnen de belijdenisvra gen zich zullen moeten bewegen. Het rapport wijst op vele bezwaren PerSOOTlliik onder jongeren tegen de huidige belijdenisvragen in het ontwerp- dienstboek van de hervormde kerk. Ze wekken de suggestie van een eindpunt, ze zijn te veel toegespitst op één bepaalde kerk, de konse- kwenties van het geloof voor het leven in de wereld komen er te weinig ln uit, ze zijn zo plechtig en zwaar. staan in andere sectoren, bijv. voor milieuzuivering, om kwaliteitspro- dukten te maken en meer aan on derhoud te doen. Misschien zal er minder met machines, en meer met de handen gewerkt worden. Dat kan zelfs een eerherstel van de arbeid betekenen» Dit alles betekent wel dat we be reid moeten zijn af te zien van voortdurende inkomensstijging. Want Inkomensgroei en meer geld besteden betekent bij een geringer aanbod van goederen: inflatie. Kri tischer en soberder consumeren houdt dan ook tegelijk in: samen minder willen verdienen. Vanuit de wereldraad van kerken is al Jarenlang gepleit voor een ver antwoordelijke maatschappij. Zo'n maatschappij wordt gekenmerkt door verantwoorde produktie, dis tributie en consumptie Samen delen Wat betekent dit voor ons leven als christen? Dat we ons niet moeten laten beheersen door Jacht naar geld en goed. Onthechting dus. Niet om overg eestelij k te worden en stoffelijke zaken te minachten, want die zijn er om te gebruiken en ervan te genieten. Maar dan wel zo dat onze naaste nü en ln de toekomst (de komende generaties) erin kunnen delen. Vasten en ascese (onthouding) zijn middelen om ons daarin te oefe nen. Wij vinden die in de bijbel Denk aan Jezus, die in de woestijn vastte om de duivel aan te kunnen. Jezus wijst echter af een vasten, dat niets anders is dan schijn vroomheid (Matheus 6 16-18). Vasten in deze tijd moet (eventueel politieke) consequenties hebben; de gerechtigheid moet ermee gediend zijn (zie Jesaja 58). Wie eraan be gint, ontdekt al gauw dat je het samen zult moeten doen. In de eerste christengemeente (Handelin gen 2) deelden ze dan ook samen. Sjaloom het bijbelse heil en welzijn kun je niet op je eentje genieten. Daarom is de kleine leef gemeenschap (communauteit) de plaats waar een nieuwe manier van leven geoefend wordt. Tot zover nu de samenvatting van drs. Koetsier. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij pubükatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS - Lapje vlees (7) li? de 42ste afdeling van de cate chismus, in vraag en antwoord 111, daar spreekt het gebod van de naastenliefde over het handelen met de naaste, als lk wilde dat men met mij handelde en trouwelijk werken om de nooddruftige te mo gen helpen. In deze afdeling wordt niet gesproken over een vastendag- of week, maar is geldig gedurende efn leven lang. En wie volgens onze belijdenis hierin bezig is met een aktivitelt welke gebaseerd ls op de passiviteit van de gevouwen handen en gebogen knieën, kan met hen die geholpen worden een zegen ontvangen van God. Amstelveen G. Dekker De brief 'Lapje vlees (6)' in de krant van gisteren was van de heer Joh. Passies te Hoofddorp. Moreel peil De heer Ian Boor beweert ln zijn brief in deze rubriek dat als het om verlenen van ontwikkelingshulp gaat. de olielanden niet slechter zijn dan de westerse landen. Er ls echter wel een groot verschil ln uitgangssituatie. Als maatstaf voor het vermogen om ontwikkelings hulp te geven wordt meestal de hoogte van het bruto nationaal produkt genomen. Dat is echter een bijzonder gebrekkige graadmeter. Bovendien kan voor de enorme overvloed van financiële middelen ln Arabische handen onvoldoende emplooi gevonden worden ln eigen land. Inplaats van dit dollarover schot renteloos voor een bepaalde periode aan arme landen ter be schikking te stellen, beleggen de Arabische landen deze gelden ln buitenlandse bedrijven ter ver meerdering van hun reeds ontzag lijk grote deviezenoverschot. Der halve zou ik willen beweren dat, ethisch gezien, de Arabische landen op een lager moreel peil staan dan de westerse landen, die voor ont wikkelingshulp gelden beschikbaar stellen ten koste van projecten in eigen land. Amsterdam B. O. Feddema Vijftien kerken hebben zich onmid dellijk bij de oprichting aangeslo ten. Zeventien andere kerken wa ren wel bij de voorbereiding be trokken, maar hun kerkelijke ver gaderingen waren nog niet zover, dat zij nu al lid konden worden Men schat het aantal evangelische christenen ln India buiten de twee grote oecumenische kerken (de kerk van Zuid-India en de verenig de kerk van Noord-India) op een half miljoen. Onder de FECI-ledcn ls de Sint Thomas evangelische kerk van Kerala. President van de FECI is Y. T. Aghamkar van de Christian and Missionary Alliance, vice-president pastor T. C. George van de Sint Thomas evangelische kerk. De FECI ziet grote kansen voor de doorwerking van het evangelie ln India. Christenen in de duizenden nieuwe wooncomplexen organiseren bij belgroepen en zelfs nieuwe ge meenten. De vijf miljoen Mahars, eens hindoes, die in 1956 massaal naar het boeddhisme overgingen, maar daar geen zaligmaker vonden. Op deze wijze wil het rapport recht doen aan het gevoel van belijdenis- katechisanten, op weg en nog niet volleerd te zijn, terwijl ze zich toch willen vastleggen op een keuze. Ook wil het recht doen aan het feit, dat belijden een zeer persoon lijke zaak is, zonder te vervallen in subjectivisme. Leerproces BOMBAY Na besprekingen, die meer dan twintig jaar geduurd hebben, is. thans in India een federatie van evangelische kerken (FECI) opgericht. Doel van de federatie is de evangelisatie in India en de verdediging van het historische bijbelse geloof. zijn ontvankelijker voor het evan gelie dan ooit tevoren. Christelijke radio-uitzendingen bereiken hon derdduizenden. Vele niet-christenen volgen schriftelijke bijbelcursussen, die leiden tot grote aantallen doop- aan vragen. DORDRECHT De rooms-katho- lieke deken van Dordrecht, C. L. N. van Ruyven, heeft zijn amt neerge legd. Tijdens de hoogmis, zondag in de Antoniuskerk maakte hij be kend, dat hij gaat trouwen. Bisschop Simonts heeft hem met ingang van 1 februari eervol ont slag verleend. In een brief aan de deken schrijft de bisschop Simonis: 'Ik betreur het, dat ik dit ontslag moet verlenen. Uw keuze van een andere levensstijl laat mij geen an dere mogelijkheid. Uw vertrek bete kent een groot verlies voor het dekenaat en het bisdom. De bis- Maar ook is er bezwaar, dat van te voren geformuleerde vragen 't eind resultaat van het leerproces, zoals dat op gang komt op de belijdenis- katechisatie, te veel bij voorbaat vastleggen. Dit bezwaar komt vol gens het rapport niet voort uit laksheid, onverschilligheid of mini malisering. maar juist uit een ster ke betrokkenheid bij de zaak, waar om het gaat. Omdat belijdenis betrekking heeft op drie relaties (tot de Heer, tot de gemeente en de konsekwenties voor het persoonlijk en maatschappelijk leven) stelt het rapport dan drie kriteria voor. die de belijdeniskate- chlsatie inhoudelijk zullen moeten bepalen. a. Wie wil toetreden tot de ge meente van Cristus zal in de eerste plaats zijn geloof ln God door Jezus Christus, dat tot hem is gekomen door de Heilige Geest, tot uitdruk king moeten brengen. In de kate- chese en ln het gesprek met de kerkeraad zal het moeten gaan over het vertrouwen van de katechisant in Jezus, de Christus en in zijn weg van lijden, sterven en opstanding: over zijn geloof in de God van Abraham, Izaak en Jakob, de Vader van Jezus Christus en over de han delwijze van deze God door de Hei lige Geest. b. Ieder die zijn geloof uitspreekt in deze God. zal zijn relatie tot de gemeente als het lichaam van Christus tot uitdrukking moeten brengen. In de katechese en in het gesprek met de kerkeraad zal aan de orde moeten komen dat men zal participeren in het leven van de gemeente, waarbij ook op dc kon- krete vormgeving van de participa tie zal worden ingegaan. In de ka techese zal de christelijke omgang met elkaar, ook wanneer mensen verschillende opvattingen hebben, moeten worden besproken en geoe fend. c. Ieder die zijn geloof belijdt ln WASHINGTON (NAE) De Ame rikaanse republikeinse senator Jes se A. Helms heeft een nieuwe po ging ondernomen, om het mogelijk te maken dat het gebed terugkeert op de openbare school. In 1964 sprak het Amerikaanse hooggerechtshof uit, dat het gebed op de openbare school in strijd ls met het grondwetsbeginsel van scheiding van kerk en staat. Helms heeft nu een wetsontwerp inge diend. dat deze zaak aan de be voegdheid van het hooggerechtshof wil onttrekken, zodat de staten hierin het laatste woord hebben. Hij verwacht, dat verschillende sta ten het schoolgeld dan weer zullen toestaan. HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Prof. dr. G. A. van der Wal hoogleraar in de wijsbegeerte aan de Univer siteit van Amsterdam, schrijft ons: In uw blad van 1 februari verscheen onder de titel 'Over verdraag zaamheid gesproken' een beschouwing van dr. C. P. van Andel over het boek van prof. Belinfante: T>e utopie is een gevaarlijk wapen'. In aanmerking nemend dat de hem toegestane ruimte dr. Van Andel tot beknoptheid noopte en vaststellend dat Van An dels kritiek op Belinfante en de mijne waarschijnlijk een eindweegs parallel lopen, moet ik bezwaar aantekenen tegen de manier waar op dr. Van Andel zich met dit boek bezig heeft gehouden. Van Andels artikel ademt duidelijk een sterke mate van geïrriteerd heid; geladen en suggererende wen dingen zijn niet van de lucht (op merkingen als; "Neen, dan zijn open maatschappij'). En wat te denken van: 'Van verdachtmakin gen gesproken. Uit welke hoek kwam de stunt van 4 december, het frontpagina brede Telegraaf-ver haal met beschuldigingen tegen Proloog?' Is het fair iemand aan sprakelijk te stellen voor de esca pades van zijn geestverwanten, dat laatste even aangenomen? Tenzij men natuurlijk gegronde aanwij zingen heeft dat hij er zelf een aandeel ln had, ofwel kan laten zien dat zijn standpunt er ln een direct verband mee staat. Anders riekt het naar insinueren. Van Andel wordt om. als docent filosofie ingevoerd. Wanneer hij ook maar ln enigerlei opzicht als filosoof gesproken heeft, dan zou dat moeten zijn met de bedoeling een gesprek met zijn tegenpartij aan te gaan. Filosofie is Immers het voeren van het gesprek, onder appèl op eikaars Inzicht, over een veelheid van fundamentele vragen, waaronder die over de gezichtspun ten die ons zullen leiden bij de Inrichting van het samenleven, niet alleen een stellen van standpunt tegenover standpunt BIJ een echte dialoog wordt de an der. wanneer zijn bedoelingen al thans oprecht zijn, zoals mij bij Belinfante het geval lijkt, au seri- aux genomen en zijn ideeën niet eenvoudigweg schamper weggebla zen. Kritiek Belinfante sluit zich uitdrukkelijk aan bij Poppers ideeën over maat schappijverandering. nl. dat het daarbij alleen maar kan gaan om 'stuksgewijs sleutelen aan de maat schappij' (p. 158), bijsturen dus op konkrete punten. Hier ligt, dunkt me, het eigenlijke verschilpunt tus sen Belinfante en Van Andel. Im mers, bijsturen in welke richting, geleld door welke principes en ide alen? Dat wil zeggen het ontbreekt Prof. mr. A. D. BeUnfante een benadering als die van Belin fante aan richtpunten en visie, men heeft zich bewust de beper king opgelegd om zich alleen nog bij het detail op te houden en heeft elke poging greep op het geheel te krijgen opgegeven. Een wat de waardegezichtspunten betreft die ons bij het aanpakken van maat schappelijke problemen moeten lel den, die zijn er bij een Popperiaan- se benadering eenvoudigweg. Er ls eigenlijk geen redelijke discussie over te voeren, hoogstens indirect, namelijk door ze te bezien ln het licht van de wetenschappelijke kennis en daarmee speciaal van realiseerbaarheid en haalbaarheid. Men legt zich dan echter wel erg snel bij het gegevene neer, verwijst erg voorbarig iedere vorm van an- dersgeaarde benadering naar het rijk van het utopisme en perkt zo het domein van het redelijk overleg op niet verantwoorde wijze in. Wanneer Van Andel een kritiek in deze zin op het oog gehad heeft, kan lk hem alleen maar bijvallen. Een globale tegen-these ls hier echter niet genoeg. Dan is het Juist waarvan Belinfante, en niet ten onrechte, afkerig ls: het ongenuan ceerde, om de gegeven situatie zich niet bekommerende visioen. De utopische traditie is ln dit opzicht Inderdaad niet vrij van ernstige ontsporingen, zowel wat de ontwer pen op papier als realiseringspogin gen betreft. De utopie en het analyserende, op concrete omstan digheden betrokken spreken in de trant van Belinfante kunnen alleen tot wederzijdse schade van elkaar worden losgemaakt. Tot een ontmoeting tussen utopist en realist bestaan er verschillende toegangswegen. Allereerst de aan vaarding van de gesprekssituatie: als praktiseren van wederzijds res- Christus en daardoor wil horen tot de gemeente, zal tot uitdrukking moeten brengen, welke konsekwen ties dat heeft voor het eigen leven ln de mikro- en makroverbanden van onze samenleving. In de kate chese en in dit gesprek met de kerkeraad zal het moeten gaan over de vraag, wat het voor ieder per soonlijk betekent om te behoren tot degenen, die zich hebben uitge sproken voor de naam van Christus voor het handelen, zowel ten aan zien van eigen leven als ook ten aanzien van keuzen in de konkrete situaties van de vragen van de samenleving. Het rapport noemt de vragen van het ontwerp-dienstboek en de litur gische handreiking overigens 'bruikbare voorbeelden'. Als eigen voorbeelden van korte en gecon centreerde vragen noemt het rap port: 'Willen jullie in verbonden heid met de gemeente Jezus volgen in zijn weg van kruis en opstan ding?' Of: 'Stellen jullie in verbon denheid met de gemeente je ver trouwen op de Heer, die zijn leven voor ons heeft gegeven en willen jullie je in zijn dienst stellen?' Deze vragen zijn geen minimum, maar een geconcentreerd maxi mum, alles staat erin, aldus het rapport. UTRECHT Nog dit hele jaar kunnen reacties ingezonden worden op de proeve van een eigentijds geloofsgetuigenis, dat vorig jaar door de generale synode van de gereformeerde kerken is uitgegeven. Aanvankelijk was gesteld, dat de reacties dit voorjaar binnen moes ten zijn, maar de bespreking blijkt in de praktijk meer tijd te vergen. De belangstelling voor het geschrift is bijzonder groot. Tot nu toe wer den bijna vijftigduizend exempla ren uitgegeven. Veel Interesse was er ook van hervormde zijde. Het geschrift is inmiddels weer herdrukt en verkrijgbaar door 1,75 per exemplaar over te maken op giro 513153 van het Algemeen Kerkelijk Bureau te Utrecht: op de girokaart vermelden: bestelling... ex. Geloofsgetuigenis. Bij aantallen geldt korting. Veel vraag ls er ook naar het rap port 'Onderweg zorgen voor elkaar', waarin deputaten Kerk en Jeugd hun visie geven op de kerkelijke omgang met Jeugd en jongeren in deze tijd. Dit rapport is door de synode besproken en aangenomen. Het is verschenen in Kerkinforma tie en verkrijgbaar door 2,- per ex. over te maken op giro 513153 van het Algemeen Kerkelijk Bureau te Utrecht; hierbij op de girokaart vermelden: bestelling Kerk en Jeugd. Tenslotte ls er een voortdurende vraag naar het rapport 'Over men sen die homofiel zijn', dat in aller lei plaatsen een bron van studie is, niet alleen ln gereformeerde, maar ook in interkerkelijke gesprekskrin gen. Er is een herdruk van versche nen, die men eveneens kan bestel len via giro 513153 van het Alge meen Kerkelijk Bureau te Utrecht met vermelding: bestelling rapport Homofilie. De kosten zijn 1,75 per stuk. VREEMDE HONGER In een Teleac-cursus over de on derneming vertelt een Tilburgse fa brieksdirecteur dat ijn fabriek soms honger heeft. Hij bedoelt dat de produkfciecapaciteit in dat geval groter is dan de werkelijke afzet. Ik denk dat dit momenteel met meer ondernemingen het geval zal zijn en het is begrijpelijk dat onderne mers daar, niet alleen met het oog op de te maken winst, wakker van liggen en er iets aan trachten te doen. De laatste weken worden we echter weer met een ander soort honger geconfronteerd. In een be paald land wil een bepaald deel onafhankelijk worden. Het 'moe derland' wil daar echter niet van weten. In een ander geval betreft het een soort koloniën waar een bepaalde staat niet van af wil. Ik denk nu ami de kwestie-Eritrea en aan de Spaanse 'steunpunten' op de Noordafrikaanse kust. Hoe lang zal het nog duren voordat de grote machten, die zonodig geëerd moe ten worden, eens volwassen wor den? Zo volwassen dat zulke pro: blemen niet eerst weer duizenden mensen de zenuwen in jagen voor dat ze dan toch en uiteindelijk na eindeloos geweldplegen en geld- en' energieverspillerij tot een oplossing worden gebracht. Je vraagt je vaak af wat dat voor een vreemde hon ger is. Zouden wij ook met tanks en bommen dreigen wanneer bij voorbeeld Limburg of Groningen onafhankelijk zóuden willen wor den? Misschien wel, want bij nader inzien heeft die grote vreemde honger toch in ons aller leven iets wat er op lijkt. En wij hebben ook onze ellebogen en andere vormen' van stille bedreiging. Hoelang zal dat nog duren? Terwijl wij Intussen toch al gehoord hebben van die heel andere honger, die honger en dorst naar de gerechtigheid. NED. HERVORMDE KER Beroepen te Twello: C. Vermeulen te Grijpskerke: te Streefkerk: J. H. C. Olie, kand. te Delfgauw. Aangenomen naar Rijssen: M. B- v.d. Akker te Stellendam: naar Hoevelaken: T. J. Kamerbeek Waarder. Bedankt voor Woudenberg en Oolt- gensplaat: T. Lekkerkerker te Leer dam; voor Capelle aan den IJssel: L. van Nieuwpoort te Nunspeet. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenzande: H. van Tilburg te Kootstertille. Aangenomen naar Eist: N. C. de Fockert te Zaandijk-Koog aan de Zaan. GREF. GEMEENTEN Beroepen te Utrecht: J. van Haaren te Amersfoort: te Zeist: J. W. Ver- weij te H.I. Ambacht. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Uddel. F. Mallan te Vlaardingen. Bedankt voor Arnemuiden en Din- teloord: A. v.d. Berg te Brulnisse. OUD-GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Werkendam: J. W. Slager te Rijssen. pekt, bereidheid tot het geven van rekenschap en het herzien van ei gen standpunt enz. kan zij dienen als utopisch model voor een open menselijke gemeenschap. Niet alleen op deze wijze kan men proberen 'bij de ander te komen', door wat hij als gesprekspartner feitelijk doet te confronteren met wat hij voorgeeft of bedoelt te doen, men kan dat ook doen ten aanzien van wat hij inhoudelijk poneert, vooral op de punten waar op, op het eerste gezicht althans, overeenstemming bestaat. Zeer ln het kort doet Van Andel dat ook met betrekking tot de Idee der ver draagzaamheid, als hij aanduidt dat Belinfante's openheid zeer bepaalde blinde plekken en willekeurige be grenzingen heeft. Hier zou het ge sprek moeten beginnen, waarbij naar ik meen zou blijken dat Be linfante's positie wat de vooronder stellingen ervan betreft 'utopischer' is dan zij in feite uitvalt. Ander zijds zou men, om maar iets te noemen. Van Andel moeten vragen hoe onverdraagzaamheid en on- rechtbestrijding kunnen samen gaan, zoals hij dat bij de utopisten ziet. De recensie weert echter zo'n gesprek af. zeer jammer, omdat een communicatie als deze van le vensbelang is, en onnodig, nu in de laatste tijd het Inzicht weer begint door te breken dat er voor een dergelijke discussie tussen waarde- bepaalde standpunten meer ruimte en mogelijkheden bestaan dan men een tijdlang aangenomen heeft. Reformatie Stemmen nr. 4. Slot van Ralph Erskine's verhandeling over Galaten 2:19 en begin van zijn preek over Psalm 85:11. Uitga ve 'Gijsbertus Voetius', 's Graven polder. AO-boekje 1548: De anti-confucius campagne in China, door drs L L Haft. Uitg. Stichting IVIO, Lelystad 20 blz. - ƒ1.40. In de serie landendocumentatie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen is verschenen deel 181/182. Costa Rica. Abonnements prijs is 47,50 per jaar. Er komen 8 landendocumentaties per jaar uit. De prijs van een los nummer ia ƒ6.- (enkel) en voor een dubbel nummer 7.50. Administratie adres: Mauritskade 63. Amsterdam. Prisma autogids 1975, uitg. Spec trum. Utrecht. 204 modellen ln woord en beeld. 208 blz. - 7,50. Bij uitgeverij Querido te Amster dam. kwamen de volgende Sala mander-pockets uit: De afgewende stad, door H. Nolthenius (2e druk. 141 blz. WA-man. door T. de Vries (5e druk, 157 blz)Zelfportret als legkaart, door H. S. Haasse (10e druk, 221 blz.); Voorbijgaande schaduwen, door A. v. Schendel (2e druk, 190 blz); Appels in het gras, door H. Knap (3e druk 22 blz.): Lucinda en de lotuseter door M. Gijsen (4e druk, 158 blz.): Het huls te Borgen, door R. Brulez (5e druk. 155 blz.) Donald door A. Rutgen van der Loeff (2e druk 143 blz). Prijs per deel ƒ4.90. AO-boekje 1549: Luchtfotografie door P. Smolders. Uitg. Stichting IVIO, Lelystad. 20 blz. - 1.40. Het aanzien van 1974, 12 maanden wereldnieuws ln beeld. Uitg. Am sterdam Boek, Amsterdam. 240 bil - ƒ9.95. Lasschult's officieel adresboek. Ho tels. motels en restaurants ln Ne derland. met toeristische gegevens en toelichting ln 8 talen. 59st* Jaargang. Samenstelling J. Drent, BUthoven 272 blz. ƒ4,50. Een zak vol knikkers, door J. JoffO. De schrijver vertelt aan de hand van zijn herinneringen wat hij als joods bind van tien Jaar ln d* bezettingstijd heeft meegemaakt] Uitg. Elsevier. Amsterdam. 219 blz - ƒ13.90. Mijn mes is mijn vriend, door l Ortuno. Het ls een authentiek ver haal. spelend ln Spanje tijdens en na de burgeroorlog. Uitg. Elsevier. Amsterdam. 187 blz. - 13,90.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2