Waarschuwing tegen streven van Marokkaanse 'Amicales' Ejadarvaren: kwestie "an afwegen belangen Sloop bedrijven in Heinenoord een maand uitgesteld eeste problemen tussen udenten en hun ouders /er geld en samenwonen onderzoek aan de Vrije Universiteit blijkt: Vredig beeld, maar er lijkt méér onder oppervlakte.. ks op binnenwateren diploma verplicht 'Ontoelaatbare praktijken' Beroep op minister Gruijters 'Drugs' kunnen vergiftigd zijn Steenfabriek dicht: 23 mensen ontslagen Jongens stichtten brand: schade van 1,2 miljoen gulden Hulp van GS gevraagd voor Vrouwenhuis Gewestvoorzitter Gooi-Vechtstreek Achtjarigen richten vernielingen aan Vier ton schade bij brand Arrestaties voor diefstal Rr/KWARTET DINSDAG 11 FEBRUARI 1975 BINNENLAND P6-RH13 F. L. Koppe protesteert tegen radio-propaganda voor 'vriendenkringen' onderwijsredactie ■ERDAM De meeste problemen tussen ouders en hun studerende kinderen gaan over geld nenwonen ('hokken', zoals dat in ouderwets jargon heet). Dat kan geconcludeerd worden uit nderzoek dat het VU-magazine hield onder vijftig studenten en vijftig ouders van studenten. )0 igaaine verstuurde honderd met vragen over de verhou- tussen studenten en hun ou- fcreeg 46 ingevulde lijsten te- praatte naar aanleiding van ntwoorden met verschillende idewerkers die met de ver- ig tussen ouders en studenten aken hebben: psychologen, ^knten en studentendekanen. erslag van deze steekproef n VU-magazine van januari ikt. Meer dan een indruk it onderzoekje niet geven, U-magazine, maar bij gebrek igelijk wetenschappelijk on- i over deze kwestie, moet ich dan maar daarmee be- In leder geval geeft het oek een aardig beeld van de ding tussen ouders en stu- ïet algemeen reageerden de ,en en de ouders (de onder- ouders waren niet de als de ouders van de geïn de studenten, om te grote zaamheid te voorkomen) rustig op de vragen waarin rhouding aan de orde gesteld Zo vonden de meeste ouders et zo'n probleem dat hun nde kinderen in een heel milieu terechtgekomen wa- zagen ze best in dat er een verschil bestaat tussen het jk huis en het studentenmi- le studenten merkten, uiter- meer van dit verschil en terden het over het algemeen ilnder positief. 'Op zich een e situatie, die leerzaam maar Itijd even prettig is', aldus i de studenten, veranderingen bij studeren- ideren optreden constateren ille ouders. De meesten vln- it goed, juichen het toe dat inderen zelfstandiger gewor- Jn, maar er zijn er ook die gelukkig zijn met die veran- Dat hangt dan meestal sa- net de veranderde opvattin ver geloof en politiek. De van die veranderingen zoe- ouders zowel bij de vrien- ng, waarin hun kind ver als bij de VU, die, volgens iderpaar, onvoldoende voor- n begeleidt. eeste studenten gaan twee ►er maand naar huis. Vaders dit over het algemeen wel ide, moeders zouden graag at de kinderen vaker thuis- in. Die bezoeken worden door lenten meestal wel positief deerd, 'een prettige verplich- enoemd, al antwoorden som- lat ze best wat minder vaak naar huis zouden willen gaan, als ze geen problemen met hun vuile was hadden. Alsof er geen wasse rettes bestaan, denk je als je zo'n antwoord leest. Vrienden ook te maken met de probleemge vallen. De financiële afhankelijkheid speelt voor de ouders wel een rol, als hun gevraagd wordt tot wan neer hun verantwoordelijkheid voor hun kindêren duurt. De eigen kost kunnen verdienen is dan een grens: zolang een student dat niet kan, voelen ouders zich verant woordelijk, en als een student wél zijn eigen financiën kan regelen, houdt de verantwoordelijkheid op. Studenten stellen die grens vaak eerder. Voor hen geldt het moment waarop ze uit huis gaan, als het tijdstip waarop de verantwoorde lijkheid van hun ouders ophoudt. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Directeur F. L. Koppe van de 'stichting opvang en begeleiding van buitenlandse werknemers' in de regio Dordrecht, keert zich fel tegen de activiteiten van de Marokkaanse regering om ook in Nederland 'Amicales' op te richten. Hij ziet er een streven in om de hier werkzame Ma rokkanen onder controle te houden en hecht geen enkele waarde aan de sociale doelstellingen van deze verenigingen. De heer Koppe heeft, om de beden kelijke kanten van de 'Amicales' in het daglicht te stellen, een brief geschreven aan de consul-generaal van Marokko in Rotterdam, een aan het bestuur van de NOS, en een circulaire aan de Marokkaanse werknemers. Hij heeft ook de frac ties van de Tweede Kamer van zijn visie op de hoogte gesteld. De als maatschappelijk werkers aan zijn stichting verbonden Marokkanen heeft hij verboden op wat voor manier ook aan de oprichting van die 'vriendenkringen' mee te werken. 'Ik heb de consul-generaal ge schreven dat ik onoverkomenlijke bezwaren heb tegen het onder dwang zetten van gastarbeiders om hen er toe te bewegen lid te wor den van dergelijke organisaties, hetzij door het toezeggen van privi leges aan leden, hetzij door belem meringen, die weigerachtigen bij hun terugkeer naar het vaderland in de weg gelegd kunnen worden', aldus de heer Koppe. 'De Marokkaanse regering is er kennelijk op gebrand haar in het buitenland vertoevende onderdanen Ouders vinden het wel leuk als hun kinderen vrienden meenemen voor een weekend, maar het gebeurt niet zo erg vaak. Waarom niet, is ondui delijk, omdat ook de studenten het wel aardig vinden om eens iemand mee te nemen. Ouders bezoeken hun studerende kinderen niet erg vaak. Het gebeurt wel, maar de studenten reageren daar over het algemeen gemengd op. 'Mijn ouders bezoeken me zelden, gelukkig maar', antwoordt een student en een ouder ant woordde: 'Zelden, een studerende zoon van 21 jaar moet niet het gevoel hebben door zijn ouders be tutteld te kunnen worden'. Dat er spanningen optreden tussen ouders en kinderen, lijkt voor de hand te liggen, maar uit het onder zoek komt dat nauwelijks naar vo ren. Als er al meningsverschillen bestaan, dan gaan die over politiek, kleding, godsdienst, drugs, slapen en opstaan en soms over samenwo nen. Opvallend is dat sommige stu denten dat samenwonen wel noe men als een bron van meningsver schillen, maar dat de ouders dat nergens noemen. Geld Het geld is een andere bron van spanningen, maar ook hierover wordt door ouders en studenten niet erg drastisch gedaan. Als de verhouding goed is, levert het af- hankelijk-zijn van een student geen problemen op. Maar dat fi nanciële afhankelijkheid wel tot vervelende situaties kan leiden, blijkt uit het antwoord van een student die vreest dat zijn ouders zijn toelage zouden inhouden als ze zouden merken dat hij niet zo vre selijk puriteins leeft. De VU-welzijnswerkers komen re gelmatig met dit soort problemen in aanraking, maar die krijgen dan Vredig De VU-magazine-enquête levert dus een tamelijk vredig beeld van de verhouding tussen ouders en stu derende kinderen. Dat blijkt ook uit de laatste vraag, naar onder werpen die om de lieve vrede maar niet worden aangeroerd. Ouders menen dat zulke onderwerpen niet bestaan, maar uit de antwoorden var. de studenten blijkt dat er wel degelijk gespreksterreinen niet be treden worden om ruzies te voorko men. Uit de gesprekken met VU-wel- zijnswerkers (psychologen, domi nees en dekanen) komt eigenlijk dezelfde conclusie naar voren. Moeilijkheden tussen ouders en studenten komen wel voor, maar ze zijn vaak onderdeel van een veel grotere problematiek, waarmee een student zit. Het enige terrein waar eventuele moeilijkheden wél duide lijk merkbaar zijn, is het financiële terrein. Vandaar dat eigenlijk al leen de studentendekanen die zich met name met studietoelagen etc. bezighouden, vaak te maken krij gen met conflicten tussen ouders en studenten. Omzichtig Het meest intrigerende resultaat van dit onderzoek lijkt de vriende lijke omzichtigheid te zijn die zowel ouders als studenten ten opzichte van elkaar in acht nemen. Soms is er inderdaad waarschijnlijk geen probleem, maar veel vaker lijkt er' wel degelijk iets onder de opper vlakte te zitten, dat makkelijk tot spanningen zou kunnen leiden. Be wust of onbewust houden de geïn terviewden zo'n probleemgebied On der tafel. Mooi voor de rust natuur lijk, maar het zou erg interessant zijn als die uitingen van een gene ratiekloof boven tafel kwamen. een onzer verslaggevers FERDAM De ongeveer particuliere Rijn- en bin- ancïhiPPers 111 ons land lji&gen bepaald wakker van het be- dat zij volgend jaar in het moeten zijn van een radar- it, willen zij tenminste bij in de vaart blijven. *1 een afweging van belangen aldus de seer S Veninga Diöde Christelijke Bond van On- toers in de Binnenvaart. Elke >er zal voor zichzelf moeten ''ken of de aanschaf van een (kosten tussen 20 en 30.000 een zaak is die zichzelf r_ 't of wellicht uit veiligheids- fi tegingen noodzakelijk is. Rijn, Waal en Lek is zo'n ■r "Ploma al enige tijd ver- r Hoewel er geen of nauwe- Preventleve controle is mag jnomen worden dat het aantal ^^Pers dat bij mist hetzij zonder diploma op radar vaart, hetzij zon der radar vaart betrekkelijk gering is. De heer Veninga ziet dan ook geen al te grote problemen als straks de maatregel zal worden ingevoerd. Overigens zet de CBOB vraagtekens achter het tijdstip van invoering. Veninga: er moeten zoveel zaken in de binnenvaart nog geregeld wor den.' Wat wel nauwlettend in de gaten gehouden dient te worden is vol gens de heer Veninga de mogelijk heden voor binnenschippers om zich vla het volgen van een cursus te bekwamen ln het varen met radar. De enige mogelijkheid hier voor is de Rijn- en Binnenvaart- school in Rotterdam waar men kort geleden gloednieuwe radarappara- tuur in gebruik heeft genomen. Op vallend is het echter dat zich voor namelijk rederij-schippers laten in schrijven voor het behalen van een radarpatent. Particulieren zijn wat de opleiding betreft beslist in het nadeel omdat het bedrijf stilligt als de schipper aan een touwtje te houden. Overi gens vraag ik mij af of die 'Amica- les-actie' niet buiten de consul- generaal om gaat. Er zijn in elk geval sinds kort enkele ambtenaren aan het consulaat verbonden, die zich 'arbeids-attaché's noemen. Zij werpen zich op als kampioenen van de sociale begeleiding en hebben tot taak in plaatsen, waar zich concentraties van Marokkanen bevinden 'Amicales' od te richten. VREEMD De heer Koppe vindt het maar vreemd dat het dictatoriale regiem in Marokko zelf iedere op een vak bond lijkende organisatie verbiedt en nu ijverig doende ls de mensen in het buitenland te organiseren. Er bestaan aanwijzingen dat 'Ami cale' voet aan wal bij de Marokka nen tracht te krijgen door intimi datie. 'Ik vind dat ontoelaatbare praktij ken van een vreemde mogendheid op Nederlandse bodem. Zij zijn in strijd met de democratische regel dat het iemand vrij staat zich te organiseren of niet. Je kunt er bovendien niet preces achterkomen wat de bedoeling is. Doelstellingen en activiteiten zijn vaag. Vast staat wel dat de 'Amicales' op een andere manier immers van bovenaf opereren dan bijvoorbeeld onze stichting'. 'Het feit dat in 'Amicale* slechts een van de politieke stromingen van Marokko is vertegenwoordigd, namelijk die van het huidige be wind, zie ik als een klaar bewijs van een bepaalde politieke bedoe ling. De Marokkanen, die in een democratisch geregeerd land de vrijheid hebben geproefd en die bij terugkeer in hun vaderland weer midden in allerlei feodale toestan den vallen, vormen dan ook een steeds groter wordend gevaar voor het regiem. Er zijn in Marokko al botsingen geweest De brief van de NOS heeft de heer Koppe geschreven omdat gebleken ls dat in enkele uitzendingen van het zondagse radioprogramma ln de Arabische taal, duidelijk propagan da ls gemaakt voor de 'Amicales'. De heer Koppe spreekt in deze brief zelfs van 'kwalijke praktijken, waarvan speciaal aan het consulaat van Marokko toegevoegde functio narissen zich bedienen om tot op richting van 'Amicales' te komen'. Een onderzoek naar de inhoud van de propaganda's acht hij dringend gewenst omdat hij het een onbe staanbare zaak vindt dat gelden uit de algemene middelen besteed wor den aan propaganda voor ongewen ste organisatie STAKINGEN 'Amicales' zijn er al in Frankrijk en ln Duitsland. In bepaalde geval len zijn stakingen gebroken door hun tussenkomst. De heer Koppe noemt dit een van de nadelen van het lidmaatschap. Hoe wantrou wend hij tegenover de Marokkaanse activiteiten staat blijkt uit deze zin in een van zijn brieven: 'Ter be scherming van de bij de stichting werkzame Marokkaanse maatschap pelijk werkers en hun familie in Marokko, neem ik persoonlijk de verantwoordelijkheid van onze af wijzing van de 'Amicales' op me, waarbij ik eventuele represailles ten opzichte van mij en mijn familie heb ingecalculeerd'. Van een onzer verslaggevers HEINENOORD Voorlopig is de situatie rond de omstreden in dustrievestigingen in de buurtschap Blaaksedijk bij Heinenoord in de Hoekschewaard niet op de spits gedreven: bij een dreiging van bezetting en optreden van de politie kon gisterochtend burgemees ter W. van 't Veld een verlossend woord spreken: één maand uit stel. In die maand zullen werkgevers en werknemers alsnog probe ren via minister Gruijters en de Kamer uit de impasse te komen. niet aan boord is. En een dag verplicht aan de kant betekent toch gauw voor een schip van 1500 ton een strop van een kleine dui zend gulden. Daarom zal het afwegen geblazen zijn, aldus de heer Veninga, waarbij hij aantekent dat het bij nacht op radar varen niet het grootste pro bleem ls omdat veel particuliere schippers in verband met gezin somstandigheden hun vaartuig toch al aan de kant leggen. De CBOB rekent op soepele over gangsmaatregelen waardoor de mo gelijkheid bestaat dat evenals dat het geval is geweest bij de Rijnvaartbepaling schippers die een jaar in de praktijk met radar hebben gevaren automatisch zo'n patent in handen krijgen. Radar is op zichzelf een goede zaak, aldus de heer Veninga, denk alleen maar eens aan het minder gespan nen te kunnen varen omdat het radarscherm het geoefend oog alle obstakels verklapt. Wat dat betreft staat de particulie- Inzet van het conflict: een drietal in Blaaksedijk gevestigde bedrijven. Gedeputeerde staten hebben een bestemmingsplan, waarop het ter rein van deze bedrijven als indus trieterrein was aangemerkt, afge wezen. Het werd 'agrarisch gebied' met het gevolg, dat niet alleen de drie bedrijven die hier al meer dan tien jaar staan nooit meer kunnen uitbreiden, maar dat zelfs de in 1972 gebouwde uitbreidingen moesten worden gesloopt. Wel zijn de gemeente Heinenoord en de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht tegen deze beslis sing in beroep gegaan bij de Kroon. Ondanks dat beroep zouden de slo pers gisterochtend vroeg aan het werk moeten onder toezicht van de politie. 'De procedure kan enkele Politie Spijkenisse: Van een verslaggever ROTTERDAM De politie van Spijkenisse heeft gisteren ledereen gewaarschuwd om de komende da gen bijzonder voorzichtig te zijn bij de aankoop of het gebruik van opiaten Het is mogelijk dat men een al bij minimaal gebruik dodelijk vergif aangeboden krijgt in plaats van een verdovend mid del. Zondagavond verdween namelijk uit de Botlek-apotheek aan de Lis straat in Spijkenisse een grote hoe veelheid opiaten, waartussen zich ook verpakkingen met vergiften be vonden. De Opiaten zelf zijn niet giftig, maar de politie vreest dat de inbrekers de gestolen spullen niet kunnen onderscheiden naar giftig en niet giftig. In totaal werd er 195 gram en 225 milligram aan vergif gestolen. De Inbraak werd gepleegd door twee manen, die gestoord werden bij hun kwarwei. De Inbrekers vluchten en konden tot nu toe niet worden opgespoord. re schipper overigens nog maar aan het begin van een technisch tijd perk en zal er wel altijd weerstand geboden worden bij het toepassen van nieuwe technieken. Het ver vangen van het stuurwiel door sim pele drukknoppen gaf destijds ook de nodige wrijving, aldus de heer Veninga. Opvallend noemt hij tenslotte dat de binnenvaart langzaam maar ze ker een 'jeugdberoep' aan het wor den ls. Jonge schippers willen meer en meer enkele jaren achtereen keihard werken om daarna een an dere baan te zoeken. Nederland telt naast zo'n 6.000 par ticuliere schippers (met evenzoveel schepen) nog een kleine 100 reder ijen. Er varen op dit moment zo'n 800 schippers met een radarpatent op zak. Jaren duren', aldus burgemeester Van 't Veld, 'en daarop mag niet worden gewacht'. De soep werd niet zo heet gegeten als zij werd opgediend: rijkspolitie- commandant, burgemeester Van 't Veld en een door het personeel van de bedrijven opgerichte 'Aktiegroep Behoud Werkgelegenheid Hoek- schewaard' ontmoetten elkander in het kantoor van het handelsbedrijf A. J. Barth auto's, traktoren, bulldozers en hier kon de heer Van 't Veld zijn voorlopig gerust stellende mededelingen doen. 'In feite zijn er twee conflictsitua ties', legde de heer Van 't Veld ons uit. 'die nauw met elkaar samen hangen. Allereerst is voor de uit- breidingèn van 1972 geen vergun ning afgegeven. Dat kon nog niet, het hele bestemmingsplan was oog hangende. De tweede conflictsitua tie betreft de afwijzing door gede puteerde staten van het bestem mingsplan'. Burgemeester W. van 't Veld van Heinenoord (met keten) tussen de demonstrerende arbeiders. Ontslag dreigt Secretaris J. J. M. Lutz van de aktiegroep vertelde ons, dat, als de zaak zonder meer wordt gesloopt, er Van een verslaggever KERKDRIEL De steenfabriek 'De Bommelerwaard' ln Kerkdriel gaat eind maart dicht. Voor alle 23 personeelsleden is ontslag aange vraagd. De fabriek maakt per jaar zeven miljoen handvormstenen en dat is te weinig voor rendabele exploitatie. Voor de bedrijfstak is een uniforme afvloeiingsregeling van kracht, die ook gehanteerd zal worden bij de fabriek in Kerkdriel. De fabriek Bommelerwaard is onderdeel van de Deltabaksteen-Unie in Zaltbom- mel. Getracht zal worden een deel van de ontslagenen ln andere be drijven van deze unie onder te brengen. Van een verslaggever ROTTERDAM Vier Jongens uit Rotterdam in leeftijd variërend van zestien tot negentien jaar, zijn voor de officier van justitie geleid op beschuldiging van opzettelijke brandstichting. Op 29 december vo rig jaar lieten zij met een rotje een ruit springen van een school m Overschie, 'De Starren burg' aan de Tweede Hogenbanweg, en staken daarna de gordijnen in brand. veertien lokalen brandden uit, wat een schade veroorzaakte van 1.2 miljoen gulden. De vier daders zijn: de zestienjarige typograaf R. M., de negentienjarige fabrieksar beider F. v.d. M., de zeventienjarige scholier G. v.d. M en de zeventien jarige bankwerker L. K. enige tientallen mensen op straat komen te staan. 'GS hebben zich bij bun beslissing in hoofdzaak la ten leiden door brieven van een actiegroep Zuidmeer, bestaande uit bewoners uit de omtrek. Er gaat nu een delegatie van werknemers naar minister Gruijters. Verder is er al contact met verschillende politieke partijen, er worden vragen in de Kamer gesteld. Dit is geen politieke actie, hier kunnen alle partijen aan Van een onzer verslaggevers HAARLEM In vragen aan GS van Noord-Holland heeft het WD- statenlid mevr. drs. E. M. Schoo haar verontrusting uitgesproken over de situatie, waarin de Amster damse Stichting Vrouwenhuis ver keert- Zij wijst er op dat de Stich ting het afgelopen jaar ten behoeve van vrouwen in Amsterdam en de regio tal van activiteiten heeft ge stimuleerd en dat ook nu nog doet. De Stichting verkeert echter in fi nanciële moeilijkheden, die het werk van het Vrouwenhuis ernstig dreigt te belemmeren. Mevr. Schoo vraagt GS op korte termijn de mo gelijkheden te onderzoeken om de nodige stappen te ondernemen om de voortgang van het werk van de Stichting te garanderen. HILVERSUM De raad van het Gewest Gooi- en Vechtstreek heeft aanbevolen voor gewestvoorzitter: de burgemeester van Terneuzen J. C. Aschoff (CDA), mr. J. van den Bergh (PvdA), oud-raadslid van Amsterdam en vlce-voorzitter van de PvdA en mevrouw mr. E. A. Haars (CDA), oud-lid van Gedepu teerde Staten van Utrecht. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland benoemen de voorzitter. Men volgt hiervoor een nieuwe pro cedure. De raad van het gewest Gooi- en Vechtstreek stelt uit de lijst van sollicitanten een alfabeti sche aanbeveling samen. Gedepu teerde Staten behouden wel het recht buiten de aanbeveling om een voorzitter te benoemen De functie ls vrijgekomen omdat drs. P. W. C. M. Bogaers, oud minister van volkshuisvesting, om gezondheidsredenen ontslag heeft genomen. Ruilbeurs in Hoeksteen AMSTERDAM In het ontmoe tingscentrum De Hoeksteen, Louis <louperusstraat 133 wordt donder- *«g 13 februari weer éen ruilbeurs »*houden. Aanvang 19.30 uur. meehelpen'. De heer C. J. Barth, lid van de directie van Handelmaatschappij A. J. Barth BV: 'Natuurlijk ga ik de maand uitstel ook nuttig gebruiken. Met mijn eigen juridische relaties en met de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht kan ik en dat geldt ook voor de beide andere bedrijven stappen ondernemen. Verder ben ik lid van de VVD en de VVD-Kamerfractie treedt ook op'. Inmiddels hebben de Kamerleden van de PvdA, mevrouw drs. M. Epe- ma-Brugman en de heren drs P. A. de Ruiter en mr. KI. G. de Vries aan de minister van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening schrif telijk gevraagd, om er bij het ge meentebestuur van Heinenoord op aan te dringen, de betreffende af braak uit te stellen totdat de be slissing an e Kroon op de be roepsschriften ls gevallen. HILVERSUM De Hilversum se politie heeft twee 8-jarige jongens woonachtig in Den Haag en Hilver sum, aangehouden die na afloop van een carnavalsfeestje aan zeker 100 geparkeerde auto's vernielingen hebben aangericht. In een aantal straten kregen vrijwel alle auto's een beurt. Vooral spiegels, antennes en ruitenwissers moesten het ont gelden. Nadat er vele klachten op het bureau waren binnengekomen, rukte de politie met vier auto's uit. Ze slaagde erin de jongens op he terdaad te betrappen. Op de hoek van de straat werd later een stapel vernielde voorwerpen teruggevon den. De jongens blijken voor dui zenden guldens schade te hebben aangericht. Van een verslaggever NIEUW SCHOONEBEEK Bij een brand ln het schildersbedrijf Doe- vendans aan de Europaweg ln het Drentse Nieuw Schoonebeek is gis teren voor naar schatting vier ton schade aangericht. In het bedrijf werden enkele compressoren ver nield; ook het gebouw liep brand en waterschade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Van een verslaggever GRONINGEN De Groningse ge meentepolitie heeft vier jongeman nen aangehouden, die verdacht worden van elf Inbraken en dief stallen waarbij zij voor ruim twaalfduizend gulden buit gemaakt zouden hebben in woningen en winkels. De aangehoudenen zijn R. H. S. (18), J. K. (22), W. v.d M (15) en F S (16) Ook zouden zij zich nog schuldig gemaakt hebben aan oplichting en valsheid in ge schrifte

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13