Twentes durf bepalend Wapeningen krijgt nieuwe impulsen lompen van groot formaat FIFA overtuigd door voorstellen van Argentinië feyenoord gewipt door gebrek aan karakter tijvers verbijsterd over collectief falen van PSV MAANDAG 10 FEBRUARI 1975 SPORT 'an een speciale verslaggever NSCHEDE Nog maar zo'n maand geleden kreeg FC Twente in Rotterdamse 'Kuip' geen enkele kans van Feyenoord. De Twen- inaren die nu al jaren op de loer liggen bij de topclubs in de Ne- ^rlandse competitie moesten toen met 4-0 afhaken tegen een jyenoord waarvan vermoed werd dat het zonder al te forse pro- emen kampioen zou worden. Dat uitzicht veranderde voor de ptterdammers echter razendsnel, zoals ook het toen nog zo ge lijste spel wegebde. Voor de nationale voetbaltitel moet hard, »el hard geknokt worden en het appeltje voor de dorst kans op selname aan het toernooi om de Europa Cup II zijn de Rotter- immers sinds zaterdagavond ook kwijt. FC Twente vocht zich aar een 2-0 zege en wipte Feyenoord aan de vooravond van de ig waarop zou blijken dat de hele top-drie de derde bekerronde et zou overleven. Twente won de slag op het irde veld van het Diekmanstadion pure inzet. De Twentenaren wa- n gehandicapt zonder Arnold ihren en met wat blessures aan start versohenen maar dat bleek hele wedstrijd door nauwelijks el invloed te hebben. Want op t middenveld waar Feyenoord eestal zijn slag pleegt te slaan via e weer herstelde) Wim Jansen en lm van Hanegem (nu geblesseerd telend) vocht FC Twente zich nu aar de volle winshJWaarbij vooral Iels Overweg zich "onderscheidde. BUK och kwam FC Twente in de be nfase onder druk te staan. Feyen- ord combineerde voorzichtig maar ladjes en wist voortdurend de weg aar doelman Volktnar Gross te Inden. Daardoor dreigde even een tipie van de 4-0 indertijd in Rot- rdam. Ook toen was Feyenoord rin geslaagd de Twentenaren ge- eel de wil op te leggen. Nu kon C Twente zich echter overeind ouden zonder in gevaar te komen. zelfs de eerste klap uitdelen. In vijfentwintigste minuut zocht ddy Achterberg niet de oprukken- e Van Ierssel maar aan de andere ant Johan Zuidema op. De Feyen- Brd defensie appelleerde voor bui- inspel. grensrechter Krouwel stak n vlag de lucht in maar scheids- ichter Hoppenbrouwer liet Zuide- la door gaan. Hoppenbrouwer: 'Ik ond exact op één lijn met de man Ie de bal ontving en die stond {slist, geen buitenspel. Wat de an- ;re man van FC Twente betreft, Ie nam op dat moment niet deel an het spel en stond dus niet ;T lnderlijk buitenspel'. Een zaak daarover te discussiëren valt want ls een defensie reageert op een Speler die buitenspel staat hoewel lj niet deelneemt aan het spel, an dat toch als uiterst hinderlijk orden ervaren. Johan Zuidema locht nu echter oprukken en kon ch een weg banen door panisch agerende Rotterdammers om nslotte ook Treijtel te verslaan: IZET dat moment groeide FC Twente. De inzet werd verdubbeld en de kansen op doelpunten stegen toen Feyenoord voorzichtig bleef probe ren het allemaal veel ordelijker te doen. Zo kreeg Kick van der Vall kort na Twentes eerste doelpunt de kans al voor de rust de zaak vrijwel te beklinken. Maar alleen voor doel knalde hij de bal naast. Zoals in de ontregelde Feyenoord defensie meer gaten ontstonden waarvan geprofiteerd had kunnen worden. Feyenoord verscheen na rust niet meer met Van Hanegem. Trainer Wiel Coerver: 'Willem had gezien de aard van zijn blessure eigenlijk helemaal niet kunnen spelen. Maar ja, iedereen weet van hoeveel waarde hij voor het elftal is. Daar om stond hij ook in de basisopstel ling. Maar na drie kwartier kon het echt niet meer'. En 'de Kromme' zelf: 'Na de wedstrijd tegen FC Utrecht heb ik de hele week last gehad van een blessure achter in het been. Ik heb het wel gepro beerd, maar het ging gewoon niet, daarom ben ik er in de pauze maar uitgestapt'. KARAKTER FC Twente verscheen na de pauze wel weer met hetzelfde elftal hoe wel trainer Spits Kohn toch ook zijn twijfels had gehad. Behalve Arnold Mühren waren ook Van Ierssel en Harry Bruggink gebles seerd. Kohn: 'Vlak voor de wed strijd heb ik pas besloten om Van Ierssel en Bruggink in te zetten. Het heeft me werkelijk verbaasd dat zij negentig minuten lang vol uit konden gaan. Dat tekent ook het karakter van de jongens. Zelf zeg ik altijd: hoe moeilijker de omstandigheden, hoe harder ik er tegen knok. Ik geloof dat de jon gens die instelling goed hebben overgenomen'. FC Twente knokte de tweede vijf enveertig minuten inderdaad weer met volle inzet. En omdat Feyen oord zich maar niet los kon maken van de voorzichtige speelwijze kon den de Enschedeërs de strijd blij ven bepalen. Ze konden zich de kansen scheppen om voor goed af te rekenen met de 4-0 van Rotter dam. Nadat kort voor de rust Cees van Ierssel al dichtbij was geweest Verslagenheid, vreugde en woede bij elkaar. Vreugde bjj de Twentenaren na de treffer van Van der Vall (links). Verslagenheid bij doelman Eddie Treijtel. En woede bij de bij arbiter Hoppenbrouwer protesterende Feyenoorders. toen hij alleen voor Treijtel ver scheen en de bal over het doel duwde, kondigden zich nu kansen aan voor Thijssen en Zuidema. Te gehaast en te onnauwkeurig rich tend misten zij echter de poort achter Treijtel. Feyenoord leek zich langzaam wel wat te herstellen ging drukken en liet zo de kansen aan FC Twente om te counteren. Een speelwijze die de ploeg wel ligt. Getuige ook de uitstekende kans die Jeuring kreeg (over). Uit zo'n counter nam FC Twente uiteindelijk ook definitief afstand. Uit een voorzet van Ach terberg kon Eddy Treijtel de bal niet onder controle krijgen. Van der Vall schoot toe om die moge lijkheid ten volle te benutten: 2-0. BUITENSPEL Het gevolg was opnieuw een bele gering van scheidsrechter Hoppen- brouwer. Feyenoord claimde bui tenspel van een der Twentenaren en liet dat met teveel vuur merken. Schneider werd opgeschreven en Jansen kreeg een gele kaart. Hop penbrouwer: 'Die gele kaart was voor het aan het shirtje trekken van de arbiter (Hoppenbrouwer verloor er zelfs z'n evenwicht bij) en de waarschuwing voor Schneider was wegens het beledigen van de scheidsrechter'. FC Twente kon zich de laatste twintig minuten zonder veel moeite verder overeind houden. Feyenoord miste de kracht en de souplesse om werkelijk aan te kunnen dringen. Kansen ontstonden er nauwelijks, zelfs niet voor pinch-hitter Lex Schoenmaker die Coerver voor ver dediger Vos liet opdraven. Twentes enige deuk was de waarschuwing die Epie Drost opliep toen hij kort voor tijd bij een vrije trap voor Feyenoord de bal onnodig wegtrap te. Wiel Coerver toonde zich uiteraard zeer ontevreden met de prestatie van zijn elftal, maar kon toch ook weer niet verhullen dat FC Twente de beste ploeg was geweest. 'FC Twente toonde meer inzet en won daardoor de meeste, bijna alle, per soonlijke duels. Op een bevroren en hard veld zoals nu, wint de ploeg met de meeste durf. Twente toonde de. meeste durf. De ploeg had ook meer karakter. Op dat punt kon alleen bij ons Ramljak zich met hen meten'. FC Twente-Feyenoord 20, 0). -25. Zuidema 10, 70. Van der Vall. 20. Scheidsrechter: Hoppenbrouwer. Toe schouwers: 16.000. FC Twente: Gross: Van Ierssel. Drost, De Vries, Bruggink; Overweg, Van der Vall. Thijssen: Achterberg, Jeuring. (Pahl- platz). Zulema. Feyenoord: Treytel, RIJsbergen, Ramljak. Schenelder, Vos. (Schlenmaker)Jansen. De Jong, Van Hanegem, Ressel, Kreuz. Krlstensen. WK voetbal 1978 ZURICH De kans dat Neder land en België de eindronde van het wereldkampioenschap voet bal 1978 zullen organiseren is te verwaarlozen. Het bestuur van de wereld voetbalbond (FIFA) heeft zaterdag tijdens zijn verga dering te Zürich zijn volle ver trouwen uitgesproken in Argen tinië als organisator. Voorzitter Joao Havelange (Brazilië) ver klaarde tijdens een persconfe rentie na de vergadering van zaterdagmiddag: 'Alles wijst erop dat het toernooi in Argentinië een weergaloos succes zal wor den. De Argentijnse minister van sport heeft mij verzekerd dat zijn regering voor honderd procent achter de organisatoren zal staan. De informaties die wij verder uit Argentinië hebben ontvangen, gaven ons precies de inlichtingen en de zekerheden die wij wensten. In dit licht bezien zou het onjuist zijn een land, of een combinatie van lan den. als 'reserve' voor de organi satie aan te wijzen. Het voorstel van de Nederlandse en Belgische voetbalbonden is bij ons daarom niet verder in bespreking ge weest'. Zaterdagmiddag hadden Pedro Eladio Vasquez. Argentijns mi- nistér voor sport en tourisme en dr. Martin Noel, als vertegen woordiger van de voetbalbond, uitdrukkelijk bevestigd dat hun land aan alle voorwaarden zou voldoen, die door de FIFA zijn gesteld. In Zürich werden de plannen voor de vergroting van de stadions ter tafel gelegd en verder de voorstellen voor de huisvesting van de ploegen, over de verbindingen voor televisie, radio, fotografen en verslagge vers. De Argentijnse regering heeft de verzekering gegeven dat alle gegadigden de benodigde in reisvisa zullen krijgen en boven dien werd gegarandeerd dat de deelnemende landen hun deel van de opbrengsten van het kampioenschap onbelemmerd zouden kunnen uitvoeren. In Zürich is nog geen beslissing genomen over het aantal van de deelnemende lailden. Eind april zal de vraag 'zestien of twintig ploegen' tijdens de vergadering van de FIFA te Dakar (Senegal) worden beantwoord. Naar aan leiding van dat antwoord zal be slist worden of het toernooi, dat ROTTERDAM Leo Steegman. al drie jaar trainer bij Sparta, zal deze week beslissen of hij weer voor een jaar bijtekent. Bij het bestuur van de Rotterdammers leeft de wens de in Zandvoort wonende oefenmeester nog een seizoen te contracteren. an onze speciale verslaggever WAGENINGEN 'Een handsbal?' herhaalde Jan Menting kwasi- rnozel de vraag, 'ben je mal En snel doorlopend met een tikje gen het voorhoofd: 'Ik deed het hiermee hoorHet was een edragspatroon, dat nauwelijks nog verbazing wekte na de eerdere itspraken van Mentings trainer: Frits Korbach: 'Menting hands smaakt? Daar weet ik niets van. En als ik het gezien had, dan >u ik het toch niet zeggen. Ik heb het al eerder gezegd: ik zit >nder fluit in die dug-out.' En met een suggestief lachje: 'Maar kan het natuurlijk altijd nog bij Menting zelf proberen, na- lurlijk Wageningen-zijde dus geen s betreffende dat curieuze iment in de 5e minuut van de 'eede helft, dat in feite de defini te eliminatie van koploper PSV |t het nationale bekertoernooi be- [kende. Iedereen had gezien dat inting het sprintduel met Willy der Kerkhof via een doelmatige Ibeweging in zijn voordeel had list. Waarna raak schieten geen oblemen meer opleverde, omdat an Gerwen het veel te druk had et appelleren. Iedereen behalve orbach en de vleesgeworden on thuld Menting zelf danén iheidsrechter Berrevoets. Berre- LOTING Het resultaat van de loting voor de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker (speeldatum: woensdag 12 maart) was als volgt: (eerst genoemde club speelt thuis) FC Den HaagSparta AZ'67IJsselmeervogels WageningenHeracles FC TwenteVolendam. De mogelijkheid bestaat dat AZ'67 en Wageningen hun wedstrijden op een ander ter rein zullen moeten spelen daar deze clubs niet beschik ken over een lichtinstallatie. ADVERTENTIE voets, opmerkelijk welgeluimd: 'Als ik hands had gezien, dan fluit ik heus echt wel. Ik zag Menting en Van de Kerkhof samen op die bal van Ooms afschieten. En daarna rolde het ding gewoon door. Ik heb nog even naar mijn grensrechter (Wagenaar - red) gekeken, maar die had ook niets onregelmatigs gesignaleerd'. Waarmee Berrevoets dus voor de tweede achtereenvolgende week op een beslissend moment tekort ge schoten was in visueel opzicht. Was hij niet bij voorbaat bang voor de hoon van de pers en het publiek, als de TV-beelden hem andermaal in het ongelijk zouden stellen? Berrevoets stelde zich op als een arbitrale ridder zonder vrees: 'Oh nee, helemaal niet. Dat zou me echt geen barst kunnen schelen. Voor mij is alleen de rapporteur belangrijk'. Na het mysterieuze gat in het Wa- geningse knoopwerk na die super sonische vrije schop van de ditmaal afwezige Willy van der Kuylen in de competitie-editie van Wagenin- gen-PSV, nu dus de omstreden handsbal van Menting. Berrevoets zou echter nog meer twijfels aan dragen. Kreeg Blotenberg, halver wege de tweede helft, die bal nu wel of niet binnen de fatale 16 meter-rechthoek tegen zijn boven arm. Berrevoets: 'Het gebeurde ze ker een meter binnen de lijnen. Wellerdieck en Blotenberg hebben dat later ook ronduit toegegeven. Een gehelde strafschop'. Desge vraagd bleek Blotenberg echter niets te weten van een dergelijke bekentenis. De kersverse Wagenin- gen-speler van Duitse origine: 'Het was er genau nog buiten VERWARRING Verwarring dus volop rond de arbi trage van Berrevoets. Opnieuw! Nog meer verbazing echter wekte de collectieve anti-prestatie die PSV op de Berg leverde. Zozeer faalde PSV zelfs dat de ploeg na afloop terecht massaal ge hoond werd met een striemend: 'PSV haha-hA...' Trainer Kees Rij vers was na afloop dan ook langdu- Wageningen juicht weer. Na de verrassende 3-2 zege op PSV verlaten hier vlnr Blotenberg, Van Osenbrugge en Zuidersma het veld. rig stil van verbijstering. Pas na het nodige gepluk aan zijn neus en de rand van zijn suéde pet kon Rijvers woorden voor zijn onbegrip vinden: 'Het is onvoorstelbaar dat een ploeg met zoveel routine zó kan voetballen. Mijn spelers zullen, diep in de eigen borstzak moeten kijken. Namen? Waarom zou ik die noemen. Als je Poortvliet die zich nog in positieve zin wist te onderscheiden even bulten be schouwing laat, zijn er nog altijd tien over om uit te kiezen'. Rijvers hekelde zijn elf terecht. PSV, spelend zonder Edström en Van der Kuylen (enkelblessure), was tegen Wageningen zélfs geen schaduw van de toch al matig acte rende ploeg van de laatste weken. PSV rammelde in alle linies. De kwetsbaarheid van de laatste lijn is met de drie tegen-doelpunten bij lange na niet afdoende aangetoond. Had Wageningen over in technisch opzicht iets meer onderlegde spits- spelers beschikt dan het duo Men ting Groenendijk (beiden lieten nog een paar cinerama-mogelijkhe- den liggen) dan had de nederlaag voor PSV zelfs catastrofale vormen kunnen aannemen. Erger nog was dat PSV andermaal aantoonde vol komen afhankelijk te zijn „van de aanwezigheid van Edström. PSV lijdt aan een Edström-syndroom. PSV voetbalde alsof de Zweedse king-size splinter wel aanwezig was in de punt van de aanval inplaats van ene Poortvliet. Daarbij kwam dat PSV's middenveld numeriek wél sterk bezet openingen kon ontdekken noch forceren. De Van der Kerkhof-coproductie, waarmee PSV in de 28ste minuut de leiding nam, was dan ook min of meer een toevalstreffer. René ronde een hor ten-en-storen-solo af met een hard schot voorlangs, waarna de toege snelde Willy voor de vereiste koers correctie zorgde. Het effect van dit doelpunt werd vrijwel meteen geni velleerd door Uwe Blotenberg, die vogelvrij in het PSV-strafschopge- bied een doorkopbal van Groenen dijk ineens op de slof nam. Via de binnenkant van de dij van Van Gerwen bereikte de bal het net. Het leverde Blotenberg een dank baar 'Uwe-Uwe' op van de volge stouwde tribunes. Nadat Weller dieck terecht het geel had gezien na een lompe tackle op Re né van de Kerkhof, verkeek Krijgh zich hopeloos op de veerkracht van het bevroren terreingedeelte ln de schaduw. Bij een ogenschijnlijk ge vaarloze voorzet kopte Krijgh in een vacuüm. Groenendijk was ter plekke om snoeihard in te schieten via de onderkant van de lat. SPORADISCH Berrevoets hielp Wageningen al kort na de inzet van het tweede bedrijf aan de marge waaruit Kor- bachs elf reële hoop kon putten. Wageningen ging steeds krampach tiger en simpeler spelen. Het con cept bij de sporadische counters werd zelfs gereduceerd tot het een voudigst mogelijke: een krachtda dige uittrap van doelman van Gef- fen, waar Menting, de dappere sjouwer, en Groenendijk (de voet baller die alleen maar hoofd is), dan plichtsgetrouw achteraan sprintten. Dat uit deze super-op- portunistisohe opbouw toch nog kansen voortvloeiden, is tekenend voor PSV's defensieve zwakte. Zoals het tekenend is voor PSV's offen sieve onmacht, dat de beste kans op de gelijkmaker ontstond via een eigen inzet van Cees Vermeer op de lat. Rijvers: 'Het Carnaval de oor zaak van ons falen? Was het maar waarGingen ze nu maar een keer lekker doorzakken. Eén keer Resteert de gok van Wageningen; het opvullen van de uitgedunde se- lectiegroep via de zuiderlingen Blo tenberg de man wiens verhou ding met trainer Cor Brom bij For- tuna SC al geruime tijd zeer te wensen overliet en Hans Zuiders ma, bankzitter bij Roda JC, Blotenberg maakte een fraai doel punt, maar manifesteerde zich vooral als een soort slow-motion- intellect met een goed oog voor de plaats, waar zijn aanwezigheid op dat moment nuttig kon zijn. Met zijn komst lijkt de factor voetbal intelligentie in de bikkelformatie van Korbach belangrijk opge schroefd. Hans Zuidersma bleek zeer wel te passen in het Korbach- collectlef. Met hem lijkt Wagenin gen er een nijdasserig vechtertje a la Jantje van Osenbruggen bijge- kregen te hebben. Korbach: 'Mijn eerste Indruk van die twee is, dat ze zeker niet tegenvallen. Ik vond ze beiden ruim voldoende. Hun werkelijke waarde voor de ploeg zal echter nog moeten blijken'. WaRenlngen - PSV 3—2 (2—1)-29: Wllly van de Kerkhof 01, 31: Blotenberg 1 1. 34: Groenendijk 21. 51: Menting 3 1. 67: Rene van do Kerkhof 32 (straf schop). Scheidsrechter: Berrevoets. Toe schouwers: 9.000. Wageningen: Van Geffen. Vermeer. Peet ere, Wellerdieck. Tomas; Zuidersma, Van Osenbruggen, Ooms; Blotenberg, Groe nendijk. Menting. PSV: Van Gerwen. Krijgh. Van Kraav. Joao Havelange op 1 juni 1978 zal beginnen in 25- of in 29 dagen zal worden afgewerkt. De organisatoren hebben toege zegd dat in 1977 de totale ac commodatie gereed zal zijn en ter inspectie zal staan. De FIFA zal in mei 1975 de inschrijving voor het toernooi openen en de bonden zullen zich tot 31 augus tus 1975 kunnen aanmelden. In de herfst van 1975 zal de groeps indeling van de voorronden worden bekend gemaakt en tus sen 1 januari 1976 en 1 decem ber 1977 moeten de kwalificatie wedstrijden worden gespeeld. In januari 1978 zal de groepsinde ling voor de eindronde worden bekend gemaakt. De stadions die zullen worden gebruikt zijn die van River Plate (uitgebreid van 55.000 tot 70.000 plaatsen), Velez Sarsfield (van 52.000 tot 80.000), Rosario (van 51.000 tot 72.000), Mar del Plata (van 18.000 tot 45.000), Cordoba (nieuw, 52.000) en Gendoza (nieuw, 60.000). Voorzitter Havelange maakte ook nog bekend dat het plaJi bestaat op 11 of 18 juni 1975 in Rio de Janeiro een wedstrijd Zuid Amerika-Europa te houden. 3e RONDE AZ '67-Telstar 8—1; FC Den Haag- Roda JC 00 (Den Haag w.n.s.); Wageningen-PSV 3-2: FC Twente- Feyenoord 2-0; Sparta-FC Utrecht 2-1. EREDIVISIE Zaterdag: PSV-Excelslor. Zondag: NAC-Sparta, Wageningen-MVV. Telstar-FC Den Haag. FC Twente-AJax, FC Amsterdam-De Graafschap, Roda JC- AZ '67, Feyenoord-Haarlem, Go Ahead-FC Utrecht. FC Dordrecht-Heerenveen 1-0. Zodnag: Veendam-FC Den Bosch, PEC- Heerenveen, SC Amersfoort-Helmond Sport, SW Eindhoven, Volendam-Hera cles, FC VVV-Vlaardlngen, SC Camtouur- Fortuna, SC NEC-Vltesse, Willem II-FC Groningen. Door de Inleg van het weekend voor lotto en toto werd het totaalbedrag meer dan 1 ÏOO.OOO.OOO.-, welk bedrag ln 24 weken werd Ingelegd. De Inleg voor de lotto van deze week bereikte een record hoogte. De winnende cijfers van lotto 6 zijn: 4—11—12—19—33—39 res.getal 16. Het aantal deelnemers aan lotto no. 6 bedroeg 1 092.042. die voor een Inleg zorgden van 4.207.580,-. Het prljzenbe- drag is 2.205.574,- De prijzen zijn: le prijs (Incl. jackpot) 906.484,-; 2e prijs 199.860,-: 3e prijs 299.790.-; 4e prijs 399.720,-; 5« prijs 399.720,-. DUITSE LOTTp De winnende getallen ln de Westdultse lotto zijn: 7 - 25 - 27 - 30 - 37 - 47. Reservegetal 20 Juist Ingevuld ziet het rijtje er aldue uit: 1—3—1—1—1—1—3—1—1—1—3—2—1 Het aantal deelnemers aan oto no. 6 bedroeg 253.904, die voor een Inleg zorg den van 666.901 gulden. Het prijzenbe- drag ls 371.546,-. waarvan voor de le prijs (lncl. jackpot) 181.480,-; 2e prijs 79.194.-: 3e prijs 1 110.872.-. Er hebben zich op dit moment 3 deelnemers gemeld voor de le prijs. Poortvliet. Lubse. COR SNEL EERSTE KLASSE PEC-NAC 2—2 Go Ahe- ad-Egles Feyenoord 12 De Graafschap- NEC 2—1 Volendam-FC Adam 1—0. TWEEDE KLASSE A: Heracles-SC Amers foort 10 AZ '67-Veendam 71 FC Gro- nlngen-H'lem 23 B: FC Dordrecht-Ex- celslor 03 WV-Sparta 02.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9