'In de loop der jaren werd ik een meubelstuk op Soestdijk' het onze Uw probleem ook Marius Meijboom: Fotograferen is voor mij een hartstocht geweest Meeste foto's van paleis in archieven... TROUW/KWARTET MAANDAG 10 FEBRUARI 1975 BINNENLAND Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze. Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. van het geslacht van Borssele. die ook in hun kwartieren deze 'staan de' vissen voeren? Antwoord: Wij kunnen hierover slechts zeggen dat de ambachtsheer Wolphert, van Borsselen gehuwd was met Jacqueline van Capelle. Zij stierf in 1490. Het is dus wel lo gisch dat de vissen van Capelle in bepaalde kwartieren van de familie van Borsselen voorkomen. Een vol ledig onderzoek van deze materie kost echter te veel tijd en valt niet in te passen in het raam van onze rubriek. Vraag: Welke landen hebben het meest te kampen met economische moeilijkheden? Antwoord: Volgens een lijst van de Verenigde Naties zijn dat: Azië: Bangladesj. India. Cambodja. Laos, Pakistan, Sri Lanka (Ceylon), Noord- en Zuid-Jemen: Latijns- Amerika: Haïti, Honduras. El Sal vador, Guyana: Afrika: Kameroen, de Centraal-Afrikaanse Republiek, Tsjaad, Dahomey. Ethiopië, Ghana, Guinee. Ivoorkust, Kenya, Lesotho, Madagascar. Mali, Mauretanië, Ni ger. Sierra Leone, Somalië. Soedan. Tanzania. Boven Volta en Senegal. Voor de hulpverleningen verwijzen we naar het blad Internationale Samenwerking van de voorlich tingsdienst Ontwikkelingssamen werking (Herengracht 3a. Den Haag). In de openbare leeszalen zal men dit blad kunnen vinden. Zo niet. erom vragen! Antwoord: Voor de ongehuwde be neden de 35 is ln 1974 43.000 niet belast in de V.B. Voor oudere onge huwde en gehuwde mannen (het vermogen van de gehuwde vrouw wordt bij dat van haar man ge voegd) 59.000. Het vrijgestelde bedrag wordt met 15.000 verhoogd voor elk kind waarvoor men kin deraftrek geniet. Voor bejaarden en arbeidsongeschikten geldt een ver hoging van 38.000. De eigen woning is belast en wordt in de telling van het vermogen opgenomen. Hiervoor neme men de verkoopwaarde van de woning in verhuurde staat. Vooral wat de wo ning betreft, is het goed een bona fide belastingdeskundige te hulp te roepen. Weet u zelf niemand, vraag het dan via uw notaris of via uw bank. Vraag: Waar zou ik inlichtingen kunnen vragen over mijn valhelm. Niet graag zou ik met een niet goedgekeurde valhelm een ongeluk krijgen. Ik denk wel dat alles in orde is, maar zeker ls zeker. Antwoord: Gelijk heeft u. U zou mej; vermelding van merit en jaar van aankoop inlichtingen kunnen vragen bij het Instituut voor weg- transportmlddelen TNO. postbus 237, Delft. Vraag: Waar kan ik een yoghurt- plantje kopen. We maakten hier mee vroeger altijd zelf yoghurt, maar tegenwoordig heeft niemand dat meer. Ook maak ik met een zetsel van gekochte yoghurt zelf met volle melk mijn eigen produkt. Men vertelde me dat zoiets gevaar lijk is en vergiftig. Is dat waar? Antwoord: Het zg yoghurtplantje, dat ln werkelijkheid Kefir heet en dat veel lijkt op een stukje bloem kool, ziet men inderdaad nergens meer. Als er een lezeres ls die een adres weet, willen we dat graag horen. De door de vragenstelster gebruikte methode is, als alle voor zorgen ln acht worden genomen, beslist niet vergiftig of gevaarlijk, maar wel zeer omslachtig en heus T(rim) en B(outique). Die letters worden met de boordmaat cn d( mouwlengte ln de boord gestem peld. In een heel groot magazijr voor confectiekleding verzekerd! men ons. dat ln alle vestigingen ii Nederland van deze zaak overhem den te koop zijn, waarop staat aan gegeven bij de prijs, maat, code nummer en speciale mouwlengte In dit geval zijn de mouwen altijd 3 cm langer dan de normale. U kan er altijd naar vragen en als hei assortiment niet naar uw zin I (binnen redelijke grenzen natuur lijk) kan er rekening mee gehou den worden. Men is wel ingenomen met deze speciale maten, zoals men ons verzekerde. Vraag: Waar kunnen wij Informe ren naar adressen van zomerkam pen voor kinderen van 8 tot U jaar? Antwoord: Het L(andelijk) C(on- tact) G(ereformeerd J(eugdwerk) organiseert deze zomer heel wat kampen voor alle leeftijden, waar- bij verschillende kampen zijn be doeld voor kinderen van 8 tot 13 Jaar. Het adres voor inlichtingen. o.a. voor de kampgids 'Wegwezen' r en inschrijf kaarten is LCGJ, post bus 99, Driebergen, afd. Kampwerk, j- Het loopt heel hard met de in schrijvingen, dus niet te lanf wachten. Er worden door andere groeperingen natuurlijk ook kam-lc pen georganiseerd maar van deze Instantie ontvingen we de kamp- gids. Vraag: Een eigenaar van een En gelse paardenfokkerij wil gaarne contact met een Nederlands tijd schrift op dit gebied. Kan u me een of meer bladen noemen? Antwoord: Het grote blad van de paardenliefhebber is: De Hoefslag. Wagenstraat 70, Den Haag. Verder het orgaan van de Vereniging Hei it Nederlandsche Trekpaard, genaamd n 'Het Trekpaard' waarin ook opge nomen de mededelingen van ver schillende andere kleinere vereni gingen, Koninginnegracht 43, Den e Haag. door Fred Lammers AMSTERDAM 'Meneer Meij boom, zoudt u morgenochtend even naar Soestdijk kunnen ko men om de koningin in het azateabed te fotograferen?' Het was een verzoek dat de bekende Amsterdamse fotograaf Marius Meijboom altijd bij zal blijven; een van de vele herinneringen die deze dagen naar boven ko men, nu hij heeft besloten na veertig jaar te stoppen met zijn werk als fotograaf. Tk ben nu 63 jaar. Fotograferen is voor mij een hartstocht geweest. Nu weet ik wat nóg fijner is: niet meer fotograferen', zegt de heer Meijboom. ogenschijnlijk onbewo gen. 'Ik ben een Drent van geboor te en hoewel ik al sinds mijn ze ventiende jaar in Amsterdam woon en het erg fijn vind. ben ik diep ln mijn hart toch een buiten-mens gebleven. De drang om. als ik er maar even kans toe kreeg, naar de Veluwe te rijden heeft mij nooit losgelaten. Nu ga ik definitief terug naar de Veluwe. waar het ruikt naar aarde en mos'. De heer Meijboom is ln Ernst bij Epe al druk doende zijn zelfge bouwde weekendhuisje uit te brei den. zodat het geschikt wordt voor permanente bewoning. 'Heerlijk is het daar. Je zit midden in de bos sen en bij de hei. Ik heb vele plannen, met name om een paar schapen te gaan houden', voegt hij er aan toe. Bij zijn collega's hèeft de beslissing tot de nodige verbazing geleid. Meijboom zou met de camera in de hand sterven, werd algemeen ver wacht. De heer Meijboom geeft toe dat hij als fotograaf bezeten was van zijn vak. een passie die heel onverwacht over hem is gekomen'. Als iemand mtj. toen ik twintig was, zou heb ben verteld dat Ik nog eens vakfo tograaf zou worden, zou ik hem hartelijk hebben uitgelachen. Mijn vader was een geestdriftig amateur fotograaf. Altijd was hij met came ra's ln de weer. Bij ons thuis kon je in negen van de tien gevallen niet in de badkamer terecht omdat mijn vader er films of foto's aan het spoelen was. Zoiets irriteert. Daarom nam ik me heilig voor alles wat met het fotograferen had te maken uit mijn leven te bannen'. .Het kan echter vreemd lopen. Dat moest Marius Meijboom ook erva ren. Toen hij van de H.B.S. kwam werd de vraag urgent wat hij zou gaan doen voor de kost. 'Vader had een drogisterij en een groothandel in farmaceutische artikelen. Ik wist lange tijd niet in welke richting ik het zou gaan zoeken. Tenslotte viel de beslissing: ik zou in Amsterdam farmacie gaan studeren om wat dit betreft in vaders voetsporen te tre den. maar tevens wilde ik er een apotheek aan vastkoppelen'.'Ik be gon te studeren, niet tot mijn ge noegen. Plezier had Ik wel in de apotheek van juffrouw Van Driel bij de Marnixstraat. waar ik prak tijk opdeed. Het werken daar vond ik heerlijk, omdat ik er in contact kwam met alle soorten mensen, va riërend van bekende artiesten en echte Jordaantypen tot professoren en publieke vrouwen. Je maakte van alles mee. bijvoorbeeld klanten die lege flesjes kwamen terugbren gen en dan zo woedend werden als ze hoorden dat er geen statiegeld werd gegeven voor sommige flesjes, dat ze je de flesjes om jde oren gooiden'. Prinses Christina, toen nog Marijke, bij de kerstboom in het hartje van de zomer in de tuin van Soestdijk. Het was in die tijd dat het grote avontuur voor de heer Meijboom onverwacht begon. Tijdens een Paasweekend in Meppel had hij op verzoek van zijn vader een foto gemaakt van een neefje. De bedoe ling was dat het prentje naar zijn ouders in Indië gestuurd zou wor den. 'Zonder veel geestdrift maakte ik het plaatje. Het resultaat viel ook mij reuze mee. Ik nam het mee naar Amsterdam om er een lijstje om te laten maken. In Amsterdam teruggekeerd vergat ik de hele foto. totdat juffrouw Van Drel op een dag vertelde dat ze even naar de vlakbij ons wonende God fried de Groot, destijds een be roemd portretfotograaf, ging om een foto te laten Inlijsten. Ik her innerde mij het fotootje van het neefje en vroeg of zij daar ook even een lijstje voor wilde kopen. Toen ze terug kwam had ze de uitnodiging bij zich van de heer De Groot of ik nog eens langs wilde komen. Kort erop ben ik gegaan. Hij wist mij er van te overtuigen dat ik mijn talenten op fotografisch ge bied niet ongebruikt moest laten. Toen ik bij Godfried de Groot de deur uitstapte had ik een goede camera, een statief en allerlei noodzakelijke attributen bij me. Ik kreeg die spullen te leen en heb ze nooit meer terug hoeven te geven. Vanaf die tijd begon ik verwoed te fotograferen. Bezoekers van de apo theek werden mijn cliënten. De jonge Meijboom ging in Duits land naar een school voor fotogra feren en in 1936 vestigde hij zich in de Vossiusstraat in Amsterdam. Het was toevallig vlakbij het atelier van Godfried de Groot. 'Hij vond het geloof ik wel leuk maar als reactie liet hij een vitrine op de hoek van de Vossiusstraat plaatsen, waarin hij zijn mooiste portretten exposeerde. Ik voelde me een ama teurtje bij hem vergeleken. Dat haal je niet moest telkens mijn conclusie zijn'. Reclamefotografie Als tegenhanger zorgde Meijboom ook voor een vitrine. 'Ik stopte er een foto in die ik had gemaakt tijdens mijn opleiding in Berlijn. Het waren witte kopjes op een wit te ondergrond, heel eenvoudig. Tot Vraag: Een jongeman is tijdens het vervullen van de militaire dienst plicht bij een ongeluk dermate ver wond dat hij gedeeltelijk invalide zal blijven. Hoe is de procedure bij de behandeling vaii deze zaak? Antwoord: De gebruikelijke en ook de meest verkieslijke gang van za ken is. dat de commandant van de eenheid, waarbij het ongeluk ge beurde, hiervan rapport opmaakt en bij de verdere afwikkeling rege lend en bemiddelend optreedt. Als men het hier niet mee eens is, kan men een brief met informatie en vragen zenden naar de afdeling Claims van het ministerie van de fensie, Bagijnestraat 36, Den Haag. Hulp van lezeres: Zij vindt het behandelen van bemoste tegels met een sterk verdunde chlooroplossing minder gewenst (we hebben ook aangeraden te zorgen dat er niets naast de tegels terecht kwam). Zij wacht liever op een droge dag en begiet de tegels dan met kokend heet water. Beantwoording van de vraag naar de dichter van: Der Zigeunerbub lm Norden, waarvan de eerste regel luidt: Fern lm Süd das schone Spa- nien (in^de Nederlandsche verta ling: Ver ln 't Zuiden ligt mijn Spanje). De dichter was E. Geibel, het werd getoonzet door G. Reissi- ger en is in Nederlandse bewerking t-e vinden in de bundel Van alles Wat door K J. Veldkamp. Vraag: Wanneer valt men ln de vermogensbelasting. Rekent men daarbij ook de waarde van het ei gen huis. Antwoord: Het heeft ook voor ons enige moeilijkheden opgeleverd voor we u konden berichten: Het is uitgegeven bij de Verenigde Druk kerijen BV te Haarlem, postbus 6150, Haarlem. komt ze niet veel goedkoper uit dan wanneer ze het product kant en klaar bij de melkslijter koopt. Iets anders ls hel natuurlijk, als men z'n eigen koeien bij de hand heeft. Vraag: Ik zou zo graag worste broodjes maken. In plaats van de zachte Zeeuwse gevulde broodjes worden het steeds keiharde geval len, wel lekker, maar je breekt je tanden erop. Wat heb ik verkeerd gedaan? Antwoord: Dat is moeilijk te zeg gen. Misschien te heet en te lang gebakken. Hier volgt het recept van het zuivelbureau: Maak een gist deeg van 200 gr bloem, met 1,25 dl lauwe melk aangemaakte 10 gr gist, 15 gr boter en wat zout. Een urn- laten rijzen op lauwe plaats. Het deeg uitrollen tot een lange lap, snijden ln repen van 3 cm breed (dit is het recept, maar ik zou dit beslist breder maken) en 25 cm lang. Maak gehakt goed op smaak en rol een rolletje ervan in de reep deeg. Bestrijken met losgeklopt ei en in een warme oven in 30 minu ten gaar en goudbruin bakken. Smakelijk eten. Vraag: Waar kan men overhemden kopen met langere mouwen dan de gewone maten hebben? Antwoord: Bij herenmodezaken die het vignet dragen SPO (Stichting Pasvorm Overhemden) worden overhemden verkocht die de vol gende aantekeningen dragen G(rand coupe) N(ormal coupe) mijn verbazing kreeg ik kort erop het verzoek of ik een opdracht voor de Bijenkorf wide uitvoeren'. Zo raakte Meijboom in de reclame fotografie verzeild, een tak van de fotografie die hij naast het maken van modofoto's tot aan zijn af scheid als een perfectionist heeft uitgeoefend. Er zijn maar weinig grote bedrijven in ons land die niet met Meijboom hebben samenge werkt. Toch is het niet dat soort fotogra fie geweest dat Marius Meijboom zijn grote bekendheid gaf. Dat was zijn werk als fotograaf van de ko ninklijke familie, iets waar hij in 1946 mee begon, toen hij op ver zoek van Pro Juventute foto's van de prinsesjes op Soestdijk ging ma ken voor de Jaarlijkse kalender. 'Tegen dat eerste bezoek zag ik vreselijk op. het viel echter alle maal erg mee. In de loop der Jaren werd ik als het ware een meubel stuk op Soestdijk'. Als er gefotografeerd moest worden werd de heer Meijboom ontboden. Zoals voor die foto in het azalea- bed. Het paleispersoneel had de ko- 'nlngin ter gelegenheid van haar verjaardag oranjekleurige azalea's ten geschenke gegeven voor de pa leistuin. Temidden van die bloemen wilde de vorstin gefotgrafeerd wor den. Kerstboom Een andere gebeurtenis die er uit springt was de keer dat Meijboom prinses Marijke, zij was toen een jaar of twee, in de zomer moest fotograferen bij een kerstboom. Het koninklijk paar wilde een foto van hun jongste dochter hebben voor hun kerstkaart. 'Het was een snik hete dag. In de zonnige paleistuin bracht de koningin mij een grote spar, die zij eigenhandig had opge tuigd met kerstballen en slingers. Een wit kleed fungeerde als sneeuw. Zo heb ik het prinsesje gefotografeerd. Niemand heeft ge merkt dat. die foto in een warme paleistuin was gemaakt. Het is een foto geworden, die de koningin heel dierbaar werd'. Inhuldiging Een hoogtepunt bij zijn werk als fotograaf aan het hof was in 1948 de inhuldiging van koningin Julia na. In het draaiboek dat voor die dag' was opgesteld werden 36 minu ten uitgetrokken voor het maken van de statiefoto's. Van alles moest er in die 36 minuten worden ge daan. foto's van het koninklijk ge zin, van het koninklijk paar, van de Koningin alleen, van de Konin gin met de vorstelijke gasten uit het buitenland en met de ambassa deurs. Zowel in zwart-wit als in kleur toen net ln opkomst maar nog verre van geperfectioneerd moest worden gewerkt. Ik heb het klaargespeeld, maar het heeft mij vele zweetdruppels ge kost', vertelt de heer Meijboom. Heel Jammer heeft hij het altijd gevonden, dat bij die statiefoto's van de inhuldiging alles zo sober moest blijven. De koningin wilde niet met kronen of andere Impone rende zaken worden vereeuwigd. Er zijn die dag wel enige foto's ge maakt, waarop de koningin staat Keurig in donker kostuum verscheen fotograaf Meijboom ten pa1 leize. Deze foto, een van de weinige prenten, die hij in zijn privi archief heeft bewaard, is een niet eerder gepubliceerde werkop name op Soestdijk. afgebeeld bij de rijksregalia, die altijd bij de inhuldiging te pas komen, maar die foto's zijn nooit gepubliceerd. Dat moet trouwens worden gezegd van vfele opnamen. 'Hetgeen vrijgegeven is van de dui zenden foto's, die ik in die twaalf jaar dat ik op het paleis werkte, heb gemaakt is maar een fractie van het materiaal dat aanwezig is. In de arvhieven zijn nog kostelijke zaken', aldus de heer Meijboom. Daartoe behoren met name tiental len foto's van prinses Wilhelmina op haar verzoek gemaakt ter gele genheid van haar zeventigste ver jaardag. De prinses beschouwde die opnamen als de laatste officiële por tretten die van haar zouden worden gemaakt. Zij wilde het maken van die foto's zelf in de hand houden en kwam daarom met diverse aan- wijzigingen over hetgeen zij erop wilde hebben. Slechts een van 'dit foto's is vrijge geven. De overige prenten liggen sinds een paar weken ln de archie ven bij de RVD in Den Haag. De heer Meijboom heeft zijn hele vor stelijke fotoarchief daarheen laten overbrengen, omdat hij ook van die zorg bevrijd wilde worden. Van alle opnamen zit er een proefdruk bij om te laten zien hoe de foto moet worden afgedrukt als het er nog eens van komt, dat die archieven open gaan. Mooie herinneringen Aan koningin Wilhelmina bewaart Marius Meijboom goede herinnerin gen. Hij noemt haar 'op en top een vorstin'. Toen zij hoogbejaard op Het Loo woonde bleef zij af en toe contact met de heer Meijboom onderhouden. 'Zij fotografeerde veel, hoofdzakelijk natuuropnamen. Als zij met vragen op dat gebied zat kwam er een telefoontje of ik weer eens wilde komen babbelen als ik ln de buurt was. De prinses ging dan diep op de zaken ln. Technische problemen liet zij zich haarfijn uiteenzetten, zoals die keer toen zij me vroeg hoe het toch Marius Meiboom ik ben een buitenmens gebleven kwam dat de bergen op de foto' die zij met haar nieuwe camera ii Noorwegen had gemaakt zo kleii overkwamen. Het zijn allemaa mooie herinneringen, waar ik me veel genoegen aan terugdenk. Foto's uit die tijd heb ik zelf hee weinig meer. Dat hoeft ook niet Een mens heeft aan zijn geheug< een uniek archief. Hetgeen daar is opgeborgen is meer dan ooit o[ een foto kan worden vastgelegd meent de heer Meijboom. Of hij nu nooit meer een camen ter hand zal nemen? Hij glimlacht even. Dan komt het antwoord: denk dat ik het toch niet helemaa zal kunnen laten. In mijn achter hoofd loop ik met het plan rorii nog eens groot wild te gaan foto graferen, niet in Afrika, maar ge woon op de Veluwe. Dat lijkt ml machtig mooi'. li- Traaf: Er bestaat een heel goed boek over de evacuatie van Java in 1942. De titel is: 'De KNILM vloog door' en de schrijver is G. J. Ha- gens. Echter geen boekhandel kan dit bestellen of heeft het ls voor raad. Waar komt het vandaan? de Nederlandse Stichting voor Le prabestrijding? Antwoord: Het gironummer is 50500, Leprastichting, Amsterdam. Hulp van zeer vele lezers: Op aller lei manleren hebben onze lezers ons ingelicht over Slim Karrigan. de hoofdpersoon van het boekje: La mission de S. K. door Ludovic Boutinon (uitgave vele drukken bij W. J. Thieme Cie te Zut- phen). Allen hartelijk bedankt. Het is het zeer avontuurlijke en roman tische verhaal van een aardige Jon ge pelsjager, dat voor jeugdige le zers op een spannende manier ln eenvoudige zinnen en woorden ge schreven is. Dit boekje wordt en werd ook ln Engeland veel op de middelbare scholen gebruikt. Men gaat name lijk uit van een basis van ongeveer duizend van de meest gebruikte woorden. In elk hoofdstukje van ongeveer 600 tot 800 woorden ko men er steeds ongeveer twintig nieuwe bij. Een uitgebreide woor denlijst bij elk hoofdstuk en een paar vragen bij elk hoofdstuk zijn achter ln het boekje gevoegd. WIJ zijn van oordeel, dat onze oudere en jonge lezers die ons schreven (het zijn er tegen de honderd) het wel aardig zullen vinden, deze bij zonderheden te weten te komen. WIJ kunnen hun dit moeilijk allen persoonlijk vertellen. Vraag: Wat ls het gironummer van Vraag: Er moeten grammofoonpla ten zijn met vogelgeluiden. Waar kan ik die platen bestellen? Antwoord: De vogels van het Naar- dermeer. een album met twee pla ten 14.50 te bestellen door dit bedrag te storten op giro 9933 van Natuurmonumenten te Amsterdam, met duidelijke aanduiding van het gewenste artikel. Verder is er een serie van 3x3 platen met vogelge luiden die uitgegeven zijn in sa menwerking met de Nederlandse Vereniging tot bescherming van Vogels. Reguliersgracht 9 te Am sterdam. De Prijs is ons onbekend. Op de hoes staat heel duidelijk aangegeven welke vogel men gaat horen. Vraag: Bestaat er verband tussen de twee 'staande' vissen in het gemeentewapen van Capelle aan de IJssel en stamverwante families

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6