smara in wurggreep an opstandelingen Kissinger ontmoet een verdeeld Israël Stevenson: Kissinger is niet meer te vertrouwen Amerikanen in opleiding om olie te beschermen Noodkreet voor 15.000 pas gevluchte Koerden Indo-China wind in Addis Abeba raakt geïsoleerd Mts zondagsblad: rtschandaal nadert ol sh«flgrado bezuinigt astisch op stroom Egypte belooft PLO: geen apart akkoord Ijoet 17 met ee man terug ndt: Breznjew is g steeds de baas Arabische boycot vanjoodse banken in West-Europa Ontvoerde consul zou gezien zijn Pakistaanse minister dood bij bomaanslag het weer - Stroperige kou Belgische politie slaat in op Vlamen Kissinger over KLM: nieuwe besprekingen Sneeuwberichten V/KWARTET MAANDAG 10 FEBRUARI 1975 BUITENLAND BINNENLAND pis ABEBA (Reuter) De pogingen om tot een bestand te komen in Ethiopië hebben zich het lopen weekeinde verhevigd. Ondertussen begint de Erithrese hoofdstad Asmara te lijden on- de afsnijding van de verbindingswegen door de opstandelingen. joedanese \jnlnlster van buiten- se zaken Gamal Mohammed aed voert besprekingen met de c Aire raad die Ethiopië bestuurt ,n Beiroet landde een delegatie j beide bevrijdingsfronten in Eri- onder leiding van de secre- van het Erithreese bevrij- jsfront Saleh Otman Saleh Sa- Deze maakte meteen zijn paarden voor een hervatting de onderhandelingen duidelijk: [trekking van alle Ethiopische 0ien uit Erithrea en volledige i lankelijkheid van dit gebied. delegatie reast via een aantal e lische Golfstaten door naar 1 4oem, de Soedanese hoofdstad. e*heeft al een onderhoud achter jjlug met koning Feisal van Saoe- ojrabië. 3el om politieke als militaire re- tj n zou de militaire raad in Ad- DEN (AFP) Een portschan- bedreigt volgens het Britse agsblad 'Sunday Telegraph' de nationale handel. Als niet tij- maatregelen worden genomen, n dit jaar miljoenen flessen i| waaraan synthetische alcohol egevoegd, de Europese markten itromen. Zulke port is al in jU-Duitsland opgedoken, zo Sjeef het blad gisteren. Proeven ast van de overheid daar had uitgewezen dat de drank inder- synthetische alcohol bevatte laats van de wijnalcohol die er laai aan wordt toegevoegd ter tjerking'. De port is'niet scha- en de smaak ongewijzigd, F de Portugese regering 'een "^stellend in het exclusieve ge- van wijnalcohol' heeft vol- het blad de Europese Commis- Brussel om medewerking bij anderzoek gevraagd. hip lanand Hammer heeft gisteren ge laat dat hij er zeker van is dat ties gela 'feibjew aanstaande juni volgens Idei zijn bezoek aan de VS zal Ook volgens Hammer was partijleider 'eenvoudig overwerkt 'ermoeid' en zou nu weer wat afknapt zijn. va) cht imtGRADO (AFP) In Belgrado sinds vrijdagavond straffe ïkelttregelen tot beperking van het aal >mverbruik van kracht. Bij be- van de regering van de deel- Servië zijn lichtreclames ver zag Winkels mogen alleen ver zijn voor zover dat nodig is de veiligheid, terwijl de atverlichting tot de helft is ver- oua derd. di «warming met elektriciteit in :egepedrijven is strikt verboden. De com Panning is zoveel verlaagd als torn nisch mogelijk is. Tenslotte ovcfen bij toerbeurt de stadswijken naaiende enkele uren per dag ge- van stroom verstoken zijn. dis Abeba ingenomen zijn met een bestand. Dit zou een nieuwe be voorrading van de naar schatting 20.000 militairen in Erithrea moge lijk maken. Het leger zal echter gebrek aan munitie houden omdat de Amerikanen die altijd de belang rijkste wapenleverancier van Ethi opië zijn geweest sinds november vorig jaar geen nieuwe voorraden meer gestuurd hebben. Daarentegen krijgen de rebellen via de 870 kilometer lange kustlijn naar het schijnt volop levensmid delen, medicamenten en munitie van verschillende Arabische landen. Het Ethiopische leger kan in het bergachtige gebied zijn tanks nau welijks inzetten en de nauwe pas sen, via welke de belangrijkste toe voerwegen naar Asmara gaan, zijn in handen van de rebellen. De luchtmacht bij Asmara bestaat voor een groot deeluit Erithreese inge zetenen die uit twijfels over hun loyaliteit aan de grond gehouden worden. Veertien hunner zijn in arrest. Verder zijn er privé-legertjes van grootgrondbezitters in Erithrea die op eigen houtje het Ethiopische leger aanvallen. ington al rekening met het spoe dig ontstaan van een nieuwe natie in Eritrea die bijzonder gebelgd zou zijn oyer verdere hulp aan het militaire bewind in Addis. Een van Amerika's gezaghebbende diploma ten uit deze regio van Afrika meent, dat de goede wil jegens de VS- ln Erithrea veel groter is dan die in Addis Abeba en dat er met een in de toekomst onafhankelijk geworden ErLthrea een goede sa menwerking mogelijk zou zijn. De VS zijn echter in de moeilijkheid dat zij niet weten welke krachten in Erithrea zelf de toon gaan aan geven, de radicale op de Volksrepu bliek Jemen, Syrië en Irak gerichte of de meer orthodox-islamitische oorspronkelijke opstandelingen, die door Saoedi-Arabië worden gehol pen. Een islamitisch Erithrea zou overigens de enig overgebleven aanvoerweg uit de Indische Oceaan voor Israël kunnen afsluiten, het geen ook de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten ernstig zou doorkruisen. JERUZALEM, CAIRO (UPI, AP, Reuter) Kissinger zal vandaag in Jeruzalem een verdeeld Israëlisch kabinet aantreffen. Hij rekent ermee daar een paar dagen te moeten blijven om een voldoende concreet aanbod te krijgen waarmee hij naar Cairo kan doorrei zen. Vervolgens gaat hij hij ooknog naar Syrië en Jordanië. Het Is raëlisch kabinet heeft premier Rabin, minister van defensie Peres en de minister van buitenlandse zaken Yigal Allon, gemachtigd de besprekingen met Kissinger te voeren. Maar voor belangrijke beslissingen moet het in voltaillige vergadering bijeengeroepen worden.Men houdt er rekening mee dat Kissinger deze keer druk op Israël zal uitoefenen om hen tot grotere concessies te bewegen. Beschuldiging MilLïLL'Sis jeep van het Ethiopische leger. Het garnizoen in de stad evenals de daar in de verlaten straten van Erithrea's hoofdstad Asmara patrouilleert een in achtergebleven bewoners beginnen reeds gebrek te lijden als gevolg van het feit dat de aanvoerlijnen van de stad op strategische punten door de bevrijdingsfronten zijn afgesneden. Vooral tachtig kilometer ten zuiden van Asmara is het afgelopen weekeinde hard gevochten, zonder dat het Ethiopische leger erin slaagde een doorbraak te forceren. Het aantal slachtoffers van de strijd in en om Asmara wordt reeds geschat op 1600. JERSEY CITY (AP) Henry Kissinger is frontaal aangevallen door de Amerikaanse Democratische senator Adlai Stevenson jr. VS in twijfel De Amerikaanse politiek jegens Ethiopië roept steeds meer vragen op. Naar het schijnt houdt Wash- KOU (Reuter) Na een klei- 50 rondjes om de aarde land- gistermiddag de Russische tevaarders Alexei Goebarew en gi Gretsjko in het gebruikelij- ibied in Centraal-Azië. Het was lecht weer toen hun Sojoez 17 over twaalf uit het laaghan- wolkendek boven Kazachstan rschijn kwam: windkracht 8 m) en een zicht van 500 me- Volgens het eerste medische rzoek was de toestand van de 43-jarige mannen goed. raren 30 dagen geleden van de lerbasis Baikonoer vertrokken onderzoek aan boord van het ir gelanceerde ruimtelaborato- Saljoet 4. Naast astronomi- waarnemigen en fotografie het aardoppervlak nam medis- lologlsch onderzoek naar de ef- n van gewichtloosheid een be- ijke plaats op het programma 'echnische storingen van enige tenis zijn gedurende de hele it niet gemeld. erugkeer van de twee Russen zaterdag al aangekondigd door ngen van een middelbare Dl in bet Britse Kettering, die hun radio-luisterport een in- itionale reputatie hebben opge ld met hun berichten over be- e ruimtevaart. Ook waarne- van de volksterrenwacht Si- Stevin in Hoeven zagen de ïg zaterdagavond al aanko- zij merkten dat de Sojoez van ialjoet was losgekoppeld. Op l van baanberekeningen had in Hoeven de landing inder- zondag rond het middaguur icht. ITGART (UPI) Ex-bonds- elier Willy Brandt van West- >land en voorzitter van de so- -democratische SPD heeft aard dat de invloed van de sche partijleider Breznjew op Russische politieke leven vol- hem niet is afgenomen. 'Het geen twijfel dat hij zich in de te jaren overwerkt heeft en ig aandacht aan zijn gezond - heeft besteed. Ik heb geen Pijzingen dat zijn invloed is nomen', aldus Brandt. Amerikaanse olie-industrieel NEW YORK. LONDEN (Reuter) Arabische rege ringen hebben belangrijke Europese banken op de zwarte lijst gezet omdat deze in stellingen overwegend in joodse handen zijn. De ban ken worden door de Arabie ren geboycot. Dit heeft het Amerikaanse dagblad The New York Times gemeld. Hetzelfde nieuws kwam uit bronnen bij Londense ban ken. Onder meer Koeweit zou een zwarte lijst hebben aan gelegd van banken waarmee Arabische zakenlieden geen transacties mogen verrich ten. Op deze lijst staan on dermeer het bankconcern N.M. Rothschild en zoon S. G. Warburg en Co en Lazard Frères in Parijs en New York. Lazard Brothers in Londen staat niét op de lijst omdat deze bank niet meer overwegend in joodse han den zou zijn, aldus The New York Times. Volgens het Erithrees Bevrijdings front heeft het Ethiopische leger drieduizend mensen gedood en acht dorpen volledig verwoest. Honderd duizend Eritreórs zouden dak loos geworden zijn en nog eens honderdduizend in kampen opge sloten. Een miljoen inwoners van de opstandige provincie zou door honger bedreigd worden. Mochten de rebellen er lang genoeg in sla gen hun wurgende greep op Asma ra's toevoerlijnen te handhaven dan achten militaire deskundigen een ineenstorting van het hele mi litaire bewind in Addis Abeba en een verder uiteenvallen van Ethio pië waarschijnlijk. De Syrische re gering heeft het bewind in Addis in een officiële verklaring van 'geno cide' beschuldigd. Het is het eerste Arabische land dat officieel het be wind in Addis veroordeeld. CALI Twee journalisten in Co lumbia beweren dat ze de Canadees Eric Leupin, honorair consul van Nederland in Cali, hebben gezien in de streek tussen Santander en Qui- lichao. Ze hebben foto's genomen van een man, kennelijk een bui tenlander, die te paard onder bege leiding van twee gewapende boe ren. Zaterdag zouden de foto's met hun relaas verschijnen in een plaatselijk dagblad. Het leger heeft nu de opsporingsac tie geconcentreerd op het gebied waar Leupin zou zijn gesignaleerd. De consul werd vorige week zater dag van zijn houtvesterij bij Cali ontvoerd door een guerrilla-com mando. LOS ANGELES (Reuter) Een Californisch bedrijf gaat de 26.000 man sterke nationale garde van Saoedi-Arabië opleiden ter bescherming van de olievelden en uitvoerinstallaties van het land. Met het contract is een bedrag gemoeid van bijna 200 miljoen gulden. Volgens de directeur van het bedrijf, de Vinnell Corporation in Los Ange les, zullen de Saoedi's geoefend worden in het gebruik van moderne wapens waaronder raketten. Het is voor zover bekend de eerste maal dat een par ticuliere Amerikaansche onderneming belast wordt met de opleiding van troepen in een ander land. Normaal wordt zoiets gedaan door militaire ad viseurs. Vinnell was wel al werkzaam in Vietnam. Het bedrijf zal voor het project in Saoedi-Arabië zijn eigen mensen aanvullen met oud-militairen. In een toespraak tot studenten en hoogleraren in Jersey City ver klaarde Stevenson dat Kissinger de Amerikaanse belangen behartigt met 'omkoperij, valse beloften en misbaar om zo de openbare mening in de wereld te beïnvloeden'. Kis singer moet niet proberen het Con gres de schuld te geven van een falende buitenlandse politiek, aldus Stevenson. 'Niet het Congres heeft de Griekse junta gesteund tegen het getij van de geschiedenis en de ménselijkheid in, omdaarmee de val van Makarios en de Turkse invasie op Cyprus te veroorzaken'. Over Kissingers Midden-Oosten be leid zei Stevenson dat de minister niet het samenspel tussen economie en politiek heeft gezien dat tot de oliecrisis heeft geleid. 'De ene dag worden de sjeiks op de wang ge kust, de volgende dag worden ze met oorlog bedreigd'. De senator beschuldigde Kissinger ervan dat hij met minder nobele middelen naar ontspanning streeft: 'Geld, meer dan een miljard dollar aan Amerikaanse concessieleningen aan de Sowjet-Unie met nog geen enkele winst (voor de VS) tot nu toe. Wij hebben in alles verloren, van ons kapitaal tot ons graan en PESJAWAR (Reuter) Hayat Mo hammad Chan Sjerpao, minister van binnenlandse zaken van de provinciale regering in het noord westelijke grensgebied van Pakis tan, is zaterdag bij een bomaanslag in Pesjawar om het leven gekomen. De bom ontplofte toen de 37-jarige minister die deel heeft uitgemaakt van de federale Pakistaanse rege ring en een vertrouweling van pre mier Bhoetto was, op het toneel stond in een zaal van de universi teit van Pesjawar waar nieuwe le den van een studentenvereniging werden geïnstalleerd. Er zijn ver scheidene gewonden gevallen. In regeringskringen heeft men po litieke extremisten verantwoorde lijk gesteld voor de bomaanslag. In de afgelopen maanden is er twee keer een bomaanslag gepleegd op de woning van Sjerpao in Pesja war. Beide keren was hij niet thuis. Premier Bhoetto heeft gisteren be sloten zijn huidige reis in het bui tenland af te breken en meteen van New York naar Pakistan terug te keren. Hij heeft een officieel bezoek aan de VS gebracht en was van plan naar Roemenië te gaan. onze strategische superioriteit toe'. Overal waar Kissinger gaat, aldus Stevenson, 'laat hij beloften achter, evenals geld. krediet, kernreactoren en wapens'. Volgens Stevenson heeft Kissinger 'het te druk met zijn bosbrandjes, zijn stijl en zijn eigen plaats ln de geschiedenis'. En VertrOUWen hij probeert het Congres de schuld van mislukkingen te geven. 'Het vertrouwen van minister Kissinger is nu zo goed als onherstelbaar aangetast', aldus Stevenson. De onenigheid in het kabinet blijkt uiit het noemen van verschillende concessies door verschillende be windslieden, zo zei premier Allon zaterdag nog dat nu Egypte ln feite tot een tussentijds akkoord met Israël bereid is, daar ontruiming van de Mitla- en Giddipassen en van de olievelden bij Aboe Rodeis tegenover zou kunnen staan. Maar Peres sprak van een terugtocht van dertig e veertig kilometer, waarbij diie beide passen en de olievelden in Israëlisch bezit zouden blijven. Verder heeft minister van defensie Peres duidelijk problemen met de rest van het kabinet omdat hij net zo lief het hele conflict naar een te hervatten vredesconferentie van Genève wil overhevelen. Inmiddels heeft de Egyptische mi nister van buitenlandse zaken Is mail Fahmi een Palestijnse delega tie tijdens een bezoek aan Cairo medegedeeld, dat zijn land tegeno ver een ontruiming van de strategi sche passen en de olievelden door Israel geen gedeeltelijk vredesak koord zal stellen. In een vraaggesprek met de l\OS- televisie verklaarde Kissinger giste ravond dat hij vertrouwen had in het succes van zijn nieuwe reis, Van een medewerker Sinds in maart 1974 de oorlog tussen de Iraakse regering in Bagdad en de Koerden in het noordelijke bergland weer in volle hevigheid is begonnen, verkeert Koerdistan in nood. In totaal heeft de Democratische Partij Koerdistan nu een half miljoen vluchtelingen geteld waarvan circa 150.000 zijn opgenomen in het buurland Iran. De overigen bevinden zich nog in Koerdistan zelf, circa 150.000 in het meest bedreigde gebied, Ode Badinan, in het noorden en tussen de 150.000 en 200.000 in andere bevrijde gebiedsdelen. De vorige week, eind januari, i het vluchtelingenprobleem nog verscherpt, doordat circa 15.000 mensen, ma een voettocht van dagen, soms weken door het bergland, bij de grens met Iran zijn aangekomen. Maar zij kun nen in dat land voorlopig niet worden toegelaten. De vluchte lingenkampen het zijn er nu al twaalf zitten vol. En eerst moeten er nieuwe worden inge richt in het zuidwesten, waar het tenminste minder koud is in de winter. Maar dat betekent dat deze 15.000 mensen voor enige tijd enkele weken, een maand, nog langer misschien nagenoeg zonder voeding en verzorging, zonder onderdak bij de grens moeten bivakkeren. Hoop op Nederland Tegen deze toevloed vajn mense lijk ellende zijn de Koerdische autoriteiten niet opgewassen. Ze doen dan ook een dringend be roep op Nederland dat in sep tember/oktober vorig jaar zo snel en goed is ingesprongen, om direct hulp te zenden. Deze hulp kan de mensen in nood bereiken via de gebruikelijke ka nalen en wegen, die allee te gebruiken zijn mits ze nu wordt gestuurd. Het gaat om rijst, olie of boter, tarwe of bloem, thee, bonen, vlees, kaas, melkpoeder, groenten in blik, kleding en zeep. De bivaks bevinden zich bij de grensposten Hajoraran, Panjwin en Khaneqin. De orga nisatie Terre des Hommes Ne derland zal de hulp coördineren en voor de verzending van de goederen zorgen. Eventueel kun nen met geld, (giro 100 T900 van Terre des Hommes Den Haag) ook goederen in Iran worden gekocht. De distributie is door de Koerdische instanties perfect geregeld. Van verduiste ring en zwarte markt is gean sprake en Terre des Hommes ontvangt bericht van de aan komst en verdeling van alle gea- onden goederen. Intussen heeft de actie Wilde Ganzen ook be sloten om op zondag 23 februari voor de Koerden te vliegen. Van onze weerkundige medewerker In de ochtend van de dag waarop Harm Kuipers in Oslo wereldkam pioen werd, is er ook in ons land provisorisch op natuurijs ge schaatst. Een van onze medewer kers reed nabij Leeuwarden min of meer over 25 meter lengte langs de beschaduwde kant van een sloot of vaart. Hij vertelde ook in 1948 pas op 20 februari pas voor het eerst op schaatsen te hebben gestaan, na een zachter winter ouverture. Er volgde toen nog een pittig ijs- weekje met Winterswijk op minus 11 graden nadat een hogedrukge- bied over Spanje zich in onze omge ving verenigd had met 'n maximum boven de Noorse zee en Skandina- vië. be matige tot strenge vorstpe riode, net als nu vrijwel zonder sneeuw verlopend, werd tot stand gebracht door noordelijke tot noordoostelijke winden. Eind febru ari werd het opnieuw lente met Zeeland op 16 gr. Ook ditmaal doen zich geen snelle veranderingen voor. Na de minus 5.5 graden Celsius van de vliegbasis Leeuwarden, zondagnacht tussen 6 en 7 uur, blijft het de eerstkomen de nachten licht vriezen met mini ma tussen minus 1 en minus 5 graden. De kou boven het conti nent Is momenteel nogal stroperig. Gistermiddag is het in Groningen plaatselijk 6 graden boven nul ge worden, maar op grasniveau in de schaduw bleef het de hele dag vrie zen en was het daar in feite een ijsdag. Het hogedrukgebied van zuidwest-N oorwegen trok vrij snel weg naar de Balkan en nam in betekenis af, maar er bleef een uitloper boven de Noordzee tot dicht bij IJsland achter. Daardoor blijft het in onze omge ving rustig en droog in tegenstel ling tot zuid-Spanje. waar Savellla een opvallend nat weekeind achter de rug heeft. Ook in Gibraltar re- Weerrapporten van gisteravond weer, maximum temperatuur en 1 7—19 uur. gende het zondagmorgen in zes uur tijd 9 mm. In de loop van deze week zal er in onze omgeving een afbrokkeling van het winterse weertype plaats vinden, maar dat gebeurt, erg langzaam. Het gebeurt erg geleidelijk. Het langzaam lager komen van een wat in kracht toe nemende westelijke stroming in hoger sferen schijnt hierop te wij zen. Boven Hemsby (zuid-Enge- land) was de wind zaterdagmiddag nog pas op 16.000 meter hoogte om en zondag op 13.000 meter. En wat in de stratosfeer gebeurt, wil in een later stadium nog wel eens zijn uitwerking hebben in de lagere luchtlagen. De Engelse weer kundigen verwachten deze maand minder vorst, mist en sneeuw dan normaal en een gemiddeld boven normahl februari-temperatuur. Ook in de tweede helft van deze maand is er een kans op een wat langere hogedrukperiode afgewisseld door enkele korte momenten met sto ring. Amsterdam onbew. 7 0 De Bilt onbew. 8 0 Deelen onbew. 9 0 Eelde nobew. 6 0 Eindhoven onbew. 9 0 Den Helder onbew. 6 0 Luchth. R'dam onbew. 7 0 Twente onbew. 9 0 Vlisslngen onbew. 7 0 Zuid Limburg onbew. 9 0 Aberdeen mist 4 0 Athene onbew. 4 0.6 Barcelona regen 14 0.1 Berlijn onbew. 4 0 Bordeuax zwaar bew. 17 0 Brussel onbew. 10 0 Frankfort onbew. 7 0 Genève geheel bew. 2 0 Helsinki onbew. 4 0 Innsbrück onbew. 9 0 Kopenhagen zwaar bew. 2 0 Lissabon zwaar bew. 15 0 Locarno geheel bew. 7 0 Londen onbew. 9 0 Madrid regen 12 1 Malaga geheel 14 1 Malorca zwaar bew. 18 0 München onbew. 3 0 Nice half bew. 14 0 Oslo mist -6 0 Parijs onbew. 13 0 Rome onbew. 13 0 Split onbew. 8 0 Stockholm half bew. 5 0 Wenen onbew. 3 0 Ztlrich onbew. 2 0 Is tanboel half bew. -0 1 Las Palmas onbew. 21 0 Tel Aviv regen 10 4 BRUSSEL (UPI) In de Belgische hoofdstad Brussel heeft de politie gisteren drie uur strijd geleverd met Vlaamse betogers. Er moesten waterkanonnen, knuppels en traan gasgranaten aan te pas komen om de verhitte Vlamingen te verjagen. De betogers waren ondanks een verbod aan het betogen geslagen tegen het tekort aan voorzieningen voor Vlaamssprekenden in de Brus selse district Schaebeek. Organisa toren van de actie van de TAK (het Taai-actiecomité) hebben meegedeeld dat tussen de 30 en 40 demonstranten gewond zijn geraakt IJ charges van de politie. maar dat de Arabisch-Israelische onderhandelingen slechts tijdens een later volgende reis zouden kun nen worden afgesloten. Het ging hem op deze reis vooral om een - indruk te krijgen van de persoon lijke overtuiging van de leiders der partijen, die nu eenmaal hun ge dachten niet gaarne zwart op wit zetten. Egypte heeft de Sowjet Urne en de VS er officieël van op de hoogte gesteld dat de deelneming van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) aan de vredesconferentie in Geneve noodzakelijk is. Volgens een blad in Beiroet heeft de Sowjet Unie de PLO meer wapens toege zegd. De PLO-leider Arafat wordt omstreeks 20 februari voor nieuwe besprekingen in Moskou verwacht. HILVERSUM 'Uw leiders hebben mij ervan overtuigd dat het niet alleen maar een technische kwestie is. Daarom heb ik toegestemd in het heropenen van de onderhande lingen vanuit een breder perspec tief'. Dit zei dr. Henry Kissinger, de minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, gistera vond in het nos-televisieprogram- ma panoramiek over de onderhan delingen inzake de transatlantische vluchten van de KLM. Zoals be kend wil de luchtvaartmaatschap- pin Pan American World Airways, die in financiële moeilijkheden verkeert, dat de KLM deze vluchten met ongeveer 50 procent, inkrimpt. Kissinger zei dat er uitgebreid was gepraat en dat de KLM de Neder landers kennelijk zeer aan het hart ligt. Over minister Van der Stoel van buitenlandse zaken merkte hij op. dat hij niet de enige Nederlan der is geweest, die hem hierover heeft benaderd, maar 'hij is een goede vriend en een moedig man'. Vervolg van pagina 1 tie zaterdag met scheermesjes sne den in hun vingers aangebracht om met bloed een petitie te kunnen tekenen waarin de VS worden op geroepen 'om een einde te maken aan alle steun aan de dictator Ngoejen Van Thieu'. Dit gebeurde tijdens een demonstratie waaraan door 48 parlementsleden van de oppositie werd deelgenomen. Ook een senator en een aantal boed dhistische monniken deed mee. Zij protesteerden tegen de sluiting, eerder afgelopen week, van vijf kranten en opsluiting van 18 pro minente journalisten door het be wind van Thieu, die hen agenten van de Viet Cong noemt. In de moet bloed geschreven brief staat dat 'president Thieu de grondwet en andere wetten met voeten treedt, de persvrijheid verstikt en grof geweld gebruikt om journalis ten te terroriseren.' 'De dictator Noejen Van Thieu voert Zuid-Viet nam naar de ondergang. Als Thieu aan de machtb lijft zal Zuld-Viet- nam onherroepelijk in communisti sche handen vallen', aldus de par lementsleden. Het Noordvietnamese dagblad Nanh Dan heeft gemeld dat in Cambodja een nieuw soort Amerikaanse bom wordt gebruikt. Het is de modern ste CBU (cluster unit bomb) 55- bom. Deze is ontwikkeld uit kleine re versies, de CBU 14 en CBU 25, die al eerder in Indo-China zijn afgeworpen. Maar deze bom. aldus Nah Dan doodt alles wat leeft bin nen een gebied van een omtrek van 30 meter door alle zuurstof aan de omgeving te onttrekken. Het dagblad noemt het gebruik van het nieuwste wapen een nieuwe Amerikaanse misdaad tegen het Cambodjaanse volk, en een nieuwe vorm van Amerikaanse proefne mingen met de modernste wapens in Indo-China. rrfffllfoi c OPKLARINGEN REGEN HAGEL BEWOLKING 10 MAX. TEMP. ln het gehele Europese wintersport gebied valt geen verse sneeuw. De kans hierop blijft vooreerst klein. Het hogedrukgebied geeft een zon nig en fraai weertype maar daar mee hebben de lagere bergstreken nog geen goede condities voor de wintersport. Pas in de middelste en in de hogere lagen kan men op de lange latten vooruit. 'Voor de laatste keer. Simpkins: je opent de brug voor boten en je doet hem dicht voor auto's'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5