sraël doet Cairo lieuw vredesbod Sowjets zien in Jackson al een nieuwe Hitier Rechters en politici in Italië in conflict Richard Nixon had twijfels over Ford Ethiopië Regering Peru: bij rellen honderd doden Grondstof top in Dakar schort besluiten op part verdrag in ruil voor Sinai-passen en olievelden „Gewoon goeie rechtdoorzee pijptabak, zonder ratsen.'' Coopvaert. jPijptabakvoor professionals. 11,75 Abdoellah weer leider van Kasjmir Jörgensen nu Deens formateur Langzame molens produceren rechteloosheid Politie weer aan het werk Tory-kandidate wil Engeland in EG houden ÉOUW/KWARTET ZATERDAG 8 FEBRUARI 1975 BUITENLAND lW YORK, TEL AVIV (AP, Reuter, UPI) In het proces van loven en bieden voor vrede in het1. idden-Oosten heeft Israëls premier Jitzak Rabin een nieuw bod gedaan. een interview met de Ameri- S anse TV-omroep ABC heeft Ra- 11 gezegd dat Israël bereid is de g ddi- en Mitlapassen plus de olie- Iden van Aboe Rodeis, in de Si- i, af te staan. In ruil daarvoor oet Egypte dan onvoorwaardelijk randeren dat het zich van oorlogs- iviteiten zal onthouden. i| ypte moet met de voorwaarde 1 loord gaan, ongeacht wat Syrië 'Jordanië doen. ruggave van de genoemde gebie- te den was door Cairo geëist. Maar Sadat heeft tevens duidelijk laten weten dat zijn land niet van plan is een akkoord met Israël te slui ten, los van een vredesregeling met Jordanië en Syrië. Hij wil tevens een regeling van de Palestijnse kwestie en erkenning van de PLO door Israël. Aangenomen wordt dan ook dit nieuwe bod van Israël onaanvaard baar zal zijn voor Egypte. De ver~ klaring van Rabin komt vlak voor dat Kissinger dit weekeinde in het Midden-Oosten aankomt. Hij, zo is uit Wasinaton vernomen, een laat ste poging doen een regeling te treffen via zijn stap-voor-stap me thode. Lukt dat niet dan zou ook door Washington worden gegrepen naar de hervatting van de Geneefse Midden-Oostenconferentie. 'Het beheren van het departement van buitenlandse zaken is een vol ledige taak, zelfs voor een supermens en het kan niet gebeuren vanuit een vliegtuig dat boven een luchthaven ergens in het Midden-Oosten cir kelt.' Zo heeft de Democratische se nator Lloyd Bentsen kritiek geleverd op Henry Kissjnger. Bentsen wil zich kandidaat stellen voor het presi dentschap in 1976'. Kissinger gaat zondag via Brussel naar Israël, waar hij tot dinsdag blijft, daarna naar Cairo, Damascus, terug naar Israël en dan weer naar Jordanië en Saoedi-Arabië en vervolgens naar Genève, waar hij met Andrej Gro- miko zal praten. Gespeeld zij -ipi w oor Victor Zorza ivei 'ASHINGTON Sommige Sowjet-leiders zien uit de huidige 'crisis van het kapitalisme' reeds de eeswekkende gestalte van een nieuwe Hitier oprijzen. En de Amerikaanse politicus die in de Sow- t-pers langzamerhand deze trekken begint aan te nemen is niemand minder dan de senator voor Washington, Henry Jackson, wiens kansen om de presidentsverkiezingen van 1976 te winnen door )wjet-commentaren altijd werden gekleineerd en met\ wiens ambities de draak werd gestoken. De Israëlische oud-minister van buitenlandse zaken Aba Eban heeft in een vraaggesprek met het blad The Jerusalem Post verklaard dat Kissingers missie waarschijnlijk zal mislukken. Volgens Eban moet Israël zich voorbereiden op de be sprekingen in Genève, waaraan de Arabische landen, inclusief de PLO en de Sowjet-Unie zullen deelne men. Vervolg van pagina 1 aan discipline bij de strijdkrachten. Buitenlanders, die deze week Asma ra ontvluchtten, hebben verklaard dat de militairen winkels en huizen leeg plunderden en burgers neer schoten en beroofden. Berichten over de gevechtshande lingen buiten Asmara zijn zeer schaars. Vast staat dat het bevrij dingsfront van Eritrea over moder ne wapens beschikt en vanuit Soe dan regelmatig wordt voorzien van nieuw materiaal. De grens tussen Eritrea en Soedan is voor de Ethi opische troepen zeer 'moeilijk te controleren, door de onherberg zaamheid van het terrein. Er is deze week een delegatie uit Ethiopië naar Soedan gevlogen om deze zaak te bespreken. Verder kan Eritrea (een zeer uitgestrekt gebied met ongeveer twee, miljoen inwoners) gemakkelijk vainuit de aangrenzen de Rode Zee worden bevoorraad. De afscheidingsbeweging die al der tien jaar een guerrilla voert, kan rekenen op de sympathie van een groot deel van de bevolking. Diplo matieke waarnemers voorspellen dan ook dat het Ethiopië waarschijn lijk niet zal lukken het bevrijdings front definitief te verslaan en Eri trea te behoifden. Uit Israël is vernomen dat in krin gen van de regering daar al open lijk wordt gediscussieerd over de vraag of het toch niet beter is op de Geneefse conferentie te gokken. De twijfel over Kissingers stap- voor-stap methode zou echter, aldus waarnemers, ook een tactiek zijn om- Kissinger tot inschikkelijkheid jegens Israël te bewegen. De Ge neefse top zou een nieuw fiasco voor Kissingers diplomatie beteke nen, en dat zal hij niet plezierig vinden, zo ?ou de redenering achter de opstellen luiden. Een hiïit in die richting werd gis terenK al gegeven door Israël6 mi nister van deferisie Sjimon Peres. In een toespraak tot industriëlen in Tel Aviv zei Peres dat hij zich niet tegen Kissingers methode van vrede stukje bij beetje was maar dat Israël moet vaststellen wat het uiteindelijke doel van die methode voor het land zal zijn, alvorens weer nieuwe passen a la Kissingér te maken. 'Ik ben niet tegen stap-voor-stap onderhande lingen, maar alleen als wij het hele beeld kunnen zien' aldus Peres. Sjeik Abdoellah toen liij nog op goede voet stond met Nehroe (rechts). NEW DELHI (UPI) Sjeik Moham med Abdoellah, de 'leeuw van Kasj mir' zal volgende maand premier van Kasjmir worden als gevolg van suc cesvolle onderhandelingen tussen Abdoellah en premier Indira Ghandi van India. Dit is uit Indiaanse rege ringsbronnen vernomen. Sjeik Ab doellah werd in 1953 na felle twist met de toenmalige Indiase premier Jawaharlal Nehroe als premier van Kasjmir ontslagen. Hij werd daarna opgepakt en 12 jaar achter de tra lies gezet maar in 1964 vrijgelaten. Sindsdien is Abdoellah op de achter grond gedreven. In ruil voor zijn premierschap zou Abdoellah hebben afgezien van zijn eis een volksstemming te houden in Kasjmir over de vraag of dat gebied Indias of Pakistaans zou moeten zijn. Met de regeling van Abdoellah zou het oude Kasjmir-conflict uit de wereld zijn. Het gebied heeft veel twist tussen India en Pakistan ver oorzaakt. KOPENHAGEN (Reuter) De for matiepoging van de Deense parle mentsvoorzitter Karl Skytte is mis lukt. Anker Jörgensen is nu met de formatieopdracht belast. Jörgensen is de leider van de Deense sociaal democratische partij en is eerder Deens premier geweest. Hij heeft de opdracht gekregen na een aanbeve ling van vijf van de tien partijen, met een totaal van 86 van de 179 parlementszètels. WASHINGTON (AP) Charles Colson, een voormalig stafmedewerker van het Witte Huis, heeft onthuld, dat Richard Nixon zo zijn twijfels had over de bekwaamheden van zijn vice-president Gerald Ford. In een tv-interview zei Colson, dat Nixon in december 1973 al wel ééns gesproken had over de mogelijkheid van aftreden. Bij zo'n gelegenheid zou hij hebben gezegd: 'Misschien is die aardige, brandschone Jerry Ford wel wat het land nodig heeft. Maar de moeilijk heid met Jerry Ford is, dat het hem twee jaar zou kosten om op gang te komen. Jerry's grootste moeilijkheid is, dat hij Henry Kissinger niet in de hand zou kunnen houden. Want, weet je, Henry is soms werkelijk oneven wichtig,' zo zou Nixon zich volgens Colson hebben uitgelaten over zijn vice-president en zijn minister van buitenlandse zaken Kissinger. Colson is zelf veroordeeld tot een gevangenisstraf van één tot drie jaar voor zijn aandeel in de schandalen, waarbij medewerkers van het Witte Huis waren betrokken. heeft daarvan zeven maanden uitgezeten. ROME (Reuter) Een tweedaag se staking van Italiaanse rechters heeft een groeiende tegenstelling tussen de regering en de rechter-1 lijke macht in dat land in de openbaarheid gebracht. Ogenschijnlijk was deze eerste rechtersstaking uit de Italiaanse geschiedenis het gevolg van een loonconflict. Magistraten hadden het gevoel gekregen dat ?ij onre delijk werden gehonoreerd in ver gelijking met andere hoge ambte maren, zoals diplomaten en rijks ambtenaren. Zo verdiende een lid van het rechter,scollege bij het Hooggerechtshof vijf jaar geleden nog aanzienlijk meer dan de ge middelde, in het buitenland ver blijvende, Italiaanse ambassadeur. Maar nu verdient een beginnend opperrechter eerder minder. Maar waarnemers zien achter de door magistraten geuite bloemrij ke protestfrasen over hun honore ring een groeiende ruzie met de regering over het functioneren van het rechtsstelsel. Minister van binnenlandse zaken Luigi Gui heeft herhaaldelijk de langzaam malende molens van de justitie schuldig verklaard aan de alarme rende toename van de misdaad in plaats van dit aan een ondoeltref fend opererende politiemacht te wijten. Maar de magistraten ver weerden zich daartegen met een beschuldiging aan de politici dat zij gevoelige zaken, waar sprake is van politieke corruptie in de doofpot stoppen door zelf het on derzoek in handen te nemen. De Italiaanse rechtbanken hebben zeker een verdiende en weinig be nijdenswaardige reputatie van veroorzaken van frustraties en oponthoud. 'Het typische com mentaar van een jonge Italiaan was: 'Zo gauw je op welke manier ook met ons gerechtelijke systeem te maken krijgt ben je verloren.' Valpredo-zaak Heel toevallig viel de rechterssta king bijna samen met een nieuw uitstellen van een zaak, die een toonbeeld was van wat er met de Italiaanse justitie mis is. Het ging over de zogeheten 'Valpredo-affai- re', die een paar dagen voor de rechtersstaking is opgeschort. Het ging over de anarchistische tele visiedanser Pietro Valpreda. Hij was gearresteerd drie dagen nadat een bomaanslag was gedaan op een bank in Milaan en waarbij 16 Pietro Valpreda in gesprek met zijn advokaat tijdens de rechts zitting die al bijna drie jaar ge leden in Rome werd gehouden. mensen in december 1969 om het leven kwamen. Nadat er meer dan vijf jaar op de gerechtelijke af handeling is gewacht is de zaak- Valpreda we^r precies bij het startpunt teruggekeerd. Maar nog onthutsender dan de jaren die Valpreda in de gevangenis heeft gezeten, zonder van enige mis daad voor de^rechter te zijn ge bracht, is liet web van mysteriën en intriges dat is gesponnen rond de onderzoekingen omtrent de bomaanslag. Zo viel een anarchist dood uit het raam van het politie- hoofdkwartier r in Milaan. Een kroongetuige stierf kort nadat hi,j Valpreda zou hebben aangewezen bij een poging de dader te identi ficeren. En twee jaar later werd een geheel andere groep, neo-fa- scisten, voor de aanslag verant woordelijk gesteld. Rechtsonzekerheid De Valpreda-zaak is' alleen maar het meest typerende voorbeeld van het slecht werken van het gerechtelijke systeem. Het is gëenszins een uniek voorbeeld. Om de andere dag pleegt de Itali aanse pers één of ander vergeten slachtoffer van de Italiaanse jus titie naar voren te halen: een emigrant die naar de gevangenis is gestuurd omdat hij twintig jaar geleden een soldatenriem heeft gestolen, een Siciliaanse boer die nog steeds in een krankzinnigen gesticht zit, lgng nadat hij zijn volledige straf heeft uitgeze ten, of een zaak van visserijrech ten die nota bene 115 jaar gele den speelde. In het afgelopen jaar heeft een rechtbank 103 mensen gevange nisstraffen opgelegd van in totaal 350 jaar in verband met belas tingfraudes die 20 jaar eerder wa ren gepleegd. Een aanzienlijk aantal van de betrokken 1180 schuldigen bleek inmiddels het tijdelijke al voor het eeuwige te hebben verwisseld. De rechtzaak hield een divisie van 170 advóka- ten aan het werk, leverde kosten van 120.000 gulden op en verslond tonnen documenten. Dit zijn de gretig aangehaalde voorbeelden van slecht werkende rechtspraak, maar ze zijn teke nend voor de algehele malaise. Gemiddeld neemt een strafzaak vijf jaar voordat hij is afgerond. Burgerlijke zaken nemen1 tien jaar. Zelfs de magistraten zelf er kennen dat lang oponthoud en zeer ingewikkelde procedures ver nietigend zijn voor rechtspraak en de rechtszekerheid. Bij de opening van de nieuwe periode waarschuwde de Italiaan se minister van justitie Giovanni Colli: 'De onmogelijkheid binnen redelijke tijd aan je recht te ko men is de voornaamste oorzaak van het feit dat de rechterlijke macht in de afgelopen jarën in diskrediet is gebracht.' Een deel van de problemen komt voort uit de zeer ouderwetse staat van het Italiaanse wetboek van strafrecht. Het wetboek is in 1934 onder dictator Mussolini opgesteld en veel van de wetsartikelen uit die fascistische periode zijn nu ongeschikt voor een tijdperk van modern geïndustrialiseerd samen leven. Het Italiaanse parlement is begonnen een aantal wetslioofd stukken te herschrijven, zoals het familierecht, waarin kwesties als erfrecht, etc. Maar de molens van de wetten- makers de politici in het parle ment en de regeringsfunctionaris sen malen nog veel langzamer dan de molens van de rechterlijke macht. NEW YORK In het Midden-Oos ten en In bepaalde ontwikkelirigs- ï'anden is een 'staalooriog' gaande,' veroorzaakt door fabrikanten uit Japan, Australië en West-Duitsland, die belangrijke prijskortingen zijn gaan geven, aldus meldde het za kenblad Business Week. Dit is uit gegaan van Japanse fabrikanten, die moeten exporteren, omdat zij 7— willen zij volop blijven draaien op de binnenlandse markt vaak onder de kostprijs moeten werken. LIMA (UPI, Reuter, AP) De militaire regering van Peru heeft verklaard, dat er bij de ongeregeldheden van afgelopen week in de hoofdstad Lima ongeveer honderd doden zijn gevallen. de en kan niet anders dan hopen', een krant in de Sowjet-Unie, J "l t de Amerikaanse kiezers tegen 1 litici als Jackson 1 zullen stem den, die hun land naap een 'cata- de rofe' zullen leiden maar die deIiop is in Moskou blijkbaar nogal le slonken. De krant zei dit in een o®" mmentaar op het afgewezen han d's Is- en emigratie-akkoord. Dat le- rde een" staaltje van de macht Q Jackson, al was het alleen lar de macht om het Kremlin in rlegènheid te brengen, et Hitler-beeld werd opgetrokken lor Boris Ponomarew, lid van het 3ea ilitbureau, in een rede, gehouden d 8 or de strijdkrachten. Hij wordt in it algemeen als een man van de g.irde lijn beschouwd. De krachten 'is nu tegenover het fascisme lan opgesteld, zijn onmetelijk [J- el groter dan in Hitiers tijd, vr$eSde hij eraan toe. Maar ander- ds zou een fascistische greep ar de macht nu, in het atoom- dperk, 'zelfs nog gevaarlijker zijn or de mensheid', dan in Hitiers rcf. issingers rol nogal een contrast tussen oskou's vereenzelviging van Jack- He n met een politiek van druk op Y Sowjet-Unie, van 'afpersing' en wijk dogsdreiging, en de kijk van het as remlin op Kissinger als een man s vredes. Kissinger heeft van die «s van de Sowjet-Unie gebruik eten te maken door van haar een en ntal concessies af te troggelen s ertoe zouden kunnen dienen om ckson buiten het Witte Huis te 'uden. Hoe kreeg Kissinger het jvoorbeeld voor elkaar om Wladiwostok wat hij noemde 'be langrijke concessie' op het gebied van de strategische bewapening te bedingen? Die had Nixon namelijk op de topconferentie daarvóór niet kunnen loskrijgen. Zelfs 'met voorbijgaan van Water gate', zo legde Kissinger, uit, was Nixon al vleugellam geworden, ter wijl de toenmalige vice-president Ford reeds had aangekondigd, kan didaat te zullen zijn voor de verkie zingen van 1976. Dit zou vólgens Kissinger het Kremlin kunnen heb ben bewogen concessies te doen 'omdat het een langere politieke stabiliteit' schiep. Met andere woorden: het hield de belofte in dat Ford erin zou kunnen slagen om Jackson buiten de deur te hou den. Omdat Kissinger dit in Wladi wostok aan journalisten vertelde is het redelijk om aan te nemen, dat hij dit argument ook tegenover de Russen gebruikt had, openlijk of bewimpeld. Maar zo'n afspraak, hoe stilzwij gend ook, moest wel aan diggelen gaan. toen Jackson de druk op de regering verhoogde en de economi sche situatie twijfels begon op te roepen aan de kansen van Ford op herverkiezing. De regering bleek niet bij machte om het Kremlin te beschermen tegen de krachten die Jackson inschakelde in handels- en emigratiekwestie. En dat sterkte de harde jongens in Moskou die het op Breznjews concessies aan Ford toch al niet begrepen hadden. Het hele debat richtte zich op deze handels- en emigratie-overeen komst. maar ondertussen begon er nog iets af te brokkelen waarop Kissinger zijn vindingrijkheid had gericht om Jackson uit het Witte Huis te houden. Dat was een even stilzwijgende afspraak over de stra tegische bewapening. Het schuifplafond De beste manier om Jackson te overtroeven in de bewapenings- kwestie zou zijn om aan te tonen dat het Witte Huis en het Kremlin in overleg méér zouden kunnen doen om het peil van de bewape ning te verlagen dan Jackson zou kunnen bereiken door druk op Moskou. Maar het akkoord van Wladiwostok vertoonde wel een verrassend hoog plafond op strate gische kernwapens: niet minder dan 2400 raketten waarvan er 1320 van meervoudige koppen zouden kunnen worden voorzien. Daar zou men zich tot 1985 aan houden. Of niet? Het algemene protest tegen dit hoge plafond en tegen het ver der uitstellen van verder beperken de onderhandelingen tot 'niet later dan 1980-'81' leidde opvallend ge makkelijk tot een wijziging van het akkoord van Wladiwostok. De ge sprekken tot verdere beperking gaan nu al beginnen onmiddellijk na de nieuwe topconferentie van deze zomer tussen de Sowjet-Unie en de VS, waarbij het akkoord van Wladiwostok zijn definitieve vorm zal hebben gekregen. Kissinger is al zover gegaan te verklaren dat als deze overeenkomst eenmaal is gete kend, het gemakkelijk zou zijn om het hoge plafond snel een flink eind naar beneden te schuiven. Het verschil is niet beslissend, legt hij uit, of het plafond 'op 2400 of op 2200 of eventueel op 2000' wordt aangebracht. Als dat akkoord van Wladiwostok maar eenmaal van kracht is, zal het moeilijk zijn om vol te houden 'dat een paar hon derd raketten méér zoveel verschil uitmaken'. En hij heeft gelijk. Maar waarom zei hij dat niet meteen. De truc Waarom wekte Kissinger dan in Wladiwostok nog de indruk dat er de komende tien jaar geen sprake zou zijn van beperkingen van stra tegische wapens? De feiten die nu ter beschikking staan doen het vermoeden rijzen dat die hoge bewapeningspühfonds, waarover men het in Wladiwostok eens werd, helemaal niet bestemd waren tot 1985 te duren, ook al werd dat officieel aangekondigd. Beide partijen wisten toen reeds wat Kissinger nu pas publiekelijk zegt, namelijk dat de onderhande lingen voor een aanzienlijke beper king van de strategische wapen- aanmaak onmiddellijk na de top conferentie van dit jaar zouden kunnen beginnen en niet om streeks 1980. Een aankondiging op de topconfe rentie van deze zomer, in het laat ste Jaar voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen, dat de onder handelingen voor verdere wapenbe perking vijf jaar eerder zouden be ginnen, zou in de eerste plaats de indruk gewekt hebben een snelle voortgang, tot beschaming van Jackson. En gedurende de topcon ferentie van'' het volgend jaar net op tijd voor de verkiezingen zouden dan de nieuwe forse beper kingen openbaar worden, die Kis singer nu reeds voor mogelijk houdt. Uiteraard begeleid door de fanfares die men zich bij dit soort spektakels van Kissinger voor kan stellen. Ford zou daardoor worden gepre senteerd als de man die de Sowjets kan bewegen hun raketten-arsenaal kleiner te maken en Jackson zou daarmee in een positie gemanoeu vreerd worden waarin aanvallen op de dan tot stand gekomen overeen komst nog erger zouden worden ,opgevat als kritiek op zijn moeder. Als men het leven en drijven der politici bekijkt, is zo'n afspraakje niet meteen niet netjes of immo reel, dat wordt het altijd pas als de opzet mislukt. De mislukking Indiên het juist is dat supermach ten deze opzet, hadden, dan is die nu al kapot. Want Jackson en op ponenten tegen hoge uitgaven voor de bewapening in de Senaat, zoals Edward Kennedy, hebben hun krachten al gebundeld voor een herziening van het akkoord van Wladiwostok. Jackson is nu zijn eigen 'spektakel' aan het opbouwen in de vorm van Senaatsonderzoe- - kenbestemd tot het aanbrengen van verdere besnoeiingen op de be wapening. En als die doorgaan vóór de volgende verkiezingen, wat bijna zeker zal gebeuren, dan kan Jack son met de eer gaan strijken en met de stemmen. En dan zijn de rollen omgedraaid. Het Kremlin zal Jackson als een bedreiging blijven zien, want de besnoeiingen die hij op de Ameri kaanse defensiebegroting wil aan brengen vereisen veel grotere con cessies van de Sowjet-Unie dan Kissinger mogelijk acht. Ook de andere oogmerken van Jackson, in zaken als handel en emigratie, zul len het Kremlin aanzetten tot een hardere koers over het hele veld van Russisch-Amerikaanse betrek kingen, met het gevolg dat zijn profetieën vanzelf in vervulling gaan. Wat begon als een poging tot samenwerking tussen het Witte Huis en het Kremlin om Jackson tot staan te brengen, kon hem uit eindelijk wel eens een zet geven die hem binnen meetbare afstand van het Witte Huis brengt voor al als dé economische vooruitzich ten zo somber blijven als thans. In een regeringsverklaring van gis teren stond: 'Het aantal doden bij de vandalistische en contra-revolu tionaire acties is ongeveer hon derd'. In diezelfde verklaring wer den de Peruanen opgeroepen weer aan het werk te gaan. Donderdag hadden zij van de regering bevel gekregen thuis te blijven. In Lima hernam het leven vrijdag inderdaad zijn normale loop. Winkels en ban ken gingen weer ,ppen en in het centrum was het weer druk. De politie (de Civiele Garde), die be gin deze week in staking ging, heeft haar werk hervat. De staking van de Civiele Garde was woensdag de directe aanleiding voor het leger Om in actie te komen. Er is een groot aantal politiemensen gearres teerd. Volgens de regeringsverkla ring zijn er in totaal 600 arrestaties verricht naar aanleiding van de rellen van woensdag. Donderdag waren er geen nieuwe betogingen, maar traden de militai ren wel enkele malen op tegen plunderaars, van wie er verschillen de zijn neergeschoten. De soldaten hadden ook de opdracht te schieten op iedere overtreder van het uit gaansverbod. dat gold van zonson dergang tot zonsopgang, Vrijdag stonden er tank's op verschillende punten in de stad. Alleen in de ochtenduren werd er door militai- ren gepatrouilleerd. De Peruaanse regering van president Velasoo heeft twee Britse journalis ten het land uitgezet. Zij wenkten beiden voor het persbureau Reuter. Het kantoor van Reuter in Lima is gesloten. D,e journalisten hadden zich volgens de regering schuldig gemaakt in 'herhaaldelijk versprei den van onjuiste en verdraaide in formatie' over de gebeurtenissen in Peru. LONDEN (Reuter) Mevrouw Margaret Thatcher, een der voor naamste kandidaten voor het leider schap van de Conservatieve partij in Engeland heeft verklaard dat zij voor handhaving van het Britse EG-lidmaatschap is. In een persverklaring prees zij de ijver waarmee Edward Heath voor Engelands toetreding tot de Euro pese Gemeenschap heeft gewerkt. Zij wees erop dat de Britse aanwe zigheid de EG heeft geholpen naar de buitenwereld te blikken en dat ook de partners van het Gemenebest willen dat Engeland deze invloed op de EG behoudt. DAKAR (UPI) De grondstoffenconferentie, die 110 niet-gebon- den ontwikkelingslanden in Dakar in Senegal hebben gehouden, heeft weinig meer opgeleverd dat afspraken over wat op een spoe dig te houden, nieuwe grondstoftop geregeld zou moeten worden. De vergadering was het erover eens geworden dat jegens de rijke in dustrielanden een vuist moet wor den gemaakt wat betreft grondstof fen zoals de olielanden van de OPEC ook met succes hebben ge daan. Verder is besloten dat experts spoedig bijeen zullen komen om de technische details van een geza menlijke actie te bespreken. Dit allemaal om betere handelsvoor- waarden te verwerven van de rijke landen, die steeds voordelig grond stoffen uit de Derde Wereld hebben ingeslagen, maar zelf aan die lan den zo duur mogelijk hun indus- trieprodukten slijten. Over de samenwerking en bijeen komst van experts zal worden be sloten op een tweede grondstoffen- top die gehouden zal worden voor de internationale conferentie van start gaat, waaraan olieproduceren de, olieverbruikende en arme lan den zullen deelnemen. Olieproducerende landen, zoals Al gerije, Iran, Irak en Saoedi-Arabië hebben zich in Dakar verzet tegen een besluit een speciaal fonds te stichten voor het financieren van de opzet van grondstofvoorradcn om zodoende het aanbod in be dwang te houden en de prijzen te stabiliseren. De olielanden willen afwachten wat de OPEC bijeen komst in Algiers zal worden afge sproken. Waarnemers in Dakar hebben ge meld dat de conferentie een scher pe verdeeldheid tussen radicalen en gematigden te zien gaf. Voorts was de top slecht georganiseerd en slecht voorbereid. 'De wagen was woor fyet Paard gespannen', zo merkte oen afgevaardigde uit La- tijns-Amerika op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7