Operatie aangiftebiljet draait op volle toeren Minimum-olieprij s nog niet aanvaard Bezig bedrijf Corsetfabriek reorganiseert ets meer ruimte voor middenstanders in 1975 Brandstof voorzienin g elektriciteitsbedrij ve n tegen 1985 erg kwetsbaar nstituut Midden- en kleinbedrijf Korter werken bij Nederlandse Bontweverij Korter werken voor 440 man Adler Leiden Gesprek met producenten komt op gang Autoimporteurs verwachten groeiende verkopen DOW JONES INDEX Visserijberichten Marktberichten NEW YCO GEMAKKELIJK :ROUW/KWARTET ZATERDAG 8 FEBRUARI 1975 FINANCIëN ECONOMIE )EN HAAG Als was het confetti bij het carnaval, zo dalen in deze dagen de velbekende vensterenveloppen van het ministerie van financiën weer neer Dver miljoenen Nederlanders. Maar terwijl in het zuiden des lands de arbeids- nspanning juist begint te verslappen, wordt in Apeldoorn bij de administra- ;ie van de belastingen thans harder dan ooit gewerkt. n totaal moeten 3,3 miljoen aan- iftebiljetten worden verzonden. !en werkje, dat niet in een hand- imdraai wordt verricht maar vaarvoor heel wat komt kijken. De rerzending neemt zo'n 3 y2 week in leslag. Met auto' s vol gaan iedere lag de biljetten de deur uit via het ïulppostkantoor, dat voor deze spe- :iale gelegenheid bij de belastin- jienst in Apeldoorn is ingericht, let meer dan 100 mensen wordt iet karwei geklaard, naast de ge- cone werkzaamheden, die normaal loorgaan. lij de Organisatie van de belasting- iienst in Den Haag, onderdeel van iet ministerie van financiën, heeft nen echter meer met dit bijltje ehakt. Men kent er het klappen de zweep zo langzamerhand vel. Toch is men iedere keer blij ils deze gigantische operatie weer ichter de rug is. 'Het is nu eenmaal o', zegt ons de heer C. de Vries, ilaatsvervangend hoofd van deze lienst, 'dat bij de belastingen niets nag misgaan. Dat kost nl. geld. Vandaar, dat alle mogelijke voor- orgen zijn getroffen om calamitei- en te kunnen opvangen. Zo wor de bekende formulieren en ilauwe enveloppen bijv. bij een rietal drukkerijen gedrukt. Ge- leurt er bij de ene drukkerij wat. an draaien de andere in elk geval oor'. Ve zeiden het reeds, een groot- cheepse operatie, waarvoor onge ler negen maanden eerder, nl. in nei/juni van het voorafgaande aar, de eerste voorbereidingen vorden getroffen. Dan vindt reeds iverleg plaats met drukkers, pa- iierfabrikanten etc. In september ggen dan de eerste drukproeven ereed van de biljetten, zoals die in iet nieuwe 'seizoen' aan de vaste liëntenkring van de fiscus zullen rorden gezonden )e kosten van dit alles? Aan pa- pier- en drukkosten 1,5 miljoen gulden. Daarbij komen dan nog porti-, computer- en personeelskos ten en wat dies meer zij. Een zaak derhalve, waar enige miljoenen mee zijn gemoeid. De fiscus krijgt er evenwel bedui dend meer voor terug .Alleen al de raming aan ontvangsten uit hoofde van de inkomstenbelasting beloopt voor dit jaar bijna 8 miljard gul den, aldus de heer De Vries. Maar de fiscus toecheert meer. Aan loon belasting zal ruim 19 miljard gul den worden ontvangen. In totaal bedraagt het geraamde belastingbe drag voor het lopende jaar 58 mil jard gulden, waarbij dan nog moe ten worden geteld de 15 miljard gulden, die uit hoofde van premies volksverzekeringen (AOW, AWW e.d.) zullen binnenkomen. De ruim drie miljoen aangiftebil jetten zijn onderverdeeld in diverse categorieën. Het meest bekende is wel het A-biljet, voor de eenvoudi ge gevallen van de inkomstenbelas ting. Daarnaast zijn er B-biljetten voor de aangifte van inkomsten en vermogensbelasting, de C-biljet- ten voor buitenlandse belasting plichtigen en de zgn. G-biljetten voor de werkende gehuwde vrouw. Al deze biljetten, centraal afkom stig uit Apeldoorn, moeten - behou dens in die gevallen waarin de belastinginspecteurs enig uitstel verlenen - voor de eerste april a.s. worden ingeleverd bij de diverse belastinginspecties in het land. Krijgt nu ieder die er één moet hebben automatisch zo'n aangifte biljet? 'In principe wel,' zegt de heer De Vries. 'Het adressenbestand in onze computers in Apeldoorn is bijgewerkt tot 1 januari van dit jaar. De inspecteurs in den .lande zijn verplicht de mutaties, die zij van de bevolkingsregisters doorkrij gen (verhuizingen, overlijden en wat dies meer zij) op gezette tijden door te geven aan de centrale be lastingadministratie in Apeldoorn. Op deze manier voorkomen wij, dat de biljetten verkeerd terechtko men', aldus de heer De Vries. In principe krijgen alle loont.rek- kenden, die vorig jaar meer dan 27.600 verdienden, een biljet in hun bus. Zij, die onder deze grens blijven, ontvangen geen billet, ten zij zij neveninkomsten hadden van meer dan 400 gulden, In dat geval zijn zij, volgens de wet, verplicht een aangiftebiljet aan te vragen. Invullen Zodra de mensen hun biljet in huis hebben, begint het invullen ervan. Een karweitje, dat velen nog altijd rode oortjes pleegt te bezorgen en waarbij menig zweetdruppeltje valt. Dit laatste overigens niet bij diege nen, die van de diensten van een belastingconsulent gebruik maken, wat naar schatting van de belas tingdienst zo'n 800.000 mensen doen. Een minderheid derhalve. De rest zet zichzelf aan deze taak. al dan niet met behulp van belas- tinggidsen, die in deze dagen in groten getale van de persen komen. Dikke, dunne, dure en minder du re, allemaal met de bedoeling het publiek de helpende hand te bieden bij zijn wandeling door de fiscale doolhof. De belastinggidsen mogen zich in een groeiende belangstelling verheugen, getuige de stijgende op lagen. Iedere gulden is er één van- daag-de-dag en alles wat is terug te verdienen door gebruik te maken van de mogelijkheden die de fiscus hiertoe biedt, is meegenomen, zo redeneert men. De heer C. Petiet, van de Directie Directe belastingen van het minis terie van financiën, noemt de gid sen nuttig en doorgaans goed gedo cumenteerd. Hij kan zich echter 1 voorstellen, dat sommige mensen ze te ingewikkeld zullen vinden of van mening zijn, dat er té veel in staat. De belastingdienst zelf verstrekt overigens van oudsher een toelich ting bij de aangifteformulieren in de vorm van een bijlage. 'We hebben deze bijlage', zo zegt de heer Petiet. 'in 1973 ingrijpend ge wijzigd. Bewust is gestreefd naar een kortere, bondiger stijl, waar door de stof beter toegankelijker is gemaakt voor de mensen'. Zij, die na lezing ervan - en de heer Petiet beveelt dat met klem aan - nog met de handen in het haar zitten, kunnen zich, zoals in de toelichting staat, tot de belastinginspecties wenden. Deze zijn te allen tijde bereid inlichtingen te geve op de uren, die zijn genoemd ln de toe lichting. Veelal zal plaatselijk ook gedurende enkele andere uren van de dag (bijv. 's avonds) het belastingkan toor open zijn voor het verstrekken van informaties. Dit zal dan via advertenties in de plaatselijke pers worden bekend gemaakt. 'We. ge ven', aldus de heer Petiet, 'van onze kant bijzonder veel aandacht aan de kwestie van de voorlichting. We hebben geen enkele behoefte aan een ivoren toren, maar willen zor veel mogelijk contact met de men sen. Vandaar ook, dat er de komende dagen op de televisie een spot te zien zal zijn. die de mefisen atten deert op de mogelijkheid om in lichtingen in te winnen bij de be lastinginspecties. Iets, waarvan naar onze indruk in toenemende mate gebruik wordt gemaakt. Ook door het uitgeven van bepaalde folders, waarin wat meer op detailpunten wordt ingegaan dan in de verstrek te toelichting, hopen wij een steen tje bij te dragen tot het juist invul len van de aangiftebiljetten' Geen klagen Over dit laatste heeft men overi gens geen klagen. 'We hebben de indruk, dat het nieuwe biljet, zoals we dat in 1973 hebben ingevoerd, bijdraagt tot een nóg betere invul ling door het publiek. Kennelijk is het toch wel aangeslagen bij de mensen. Dit nieuwe biljet', zegt de heer Petiet, 'is in feite een afwe ging van diverse belangen. Er moet nl niet worden vergeten, dat de belastingwetgeving nu eenmaal een ingewikkelde zaak is en dat de belastingplichtige uit dien hoofde heel wat gegevens moet aandragen. Toch geloof ik.' zo merkt hij op. 'dat het huidige biljet toegankelij ker en overzichtelijker is dan voor heen. Het oude was ingewikkelder om in te vullen'. Dat de nieuwe biljetten wat groter dan vier kant jes zijn uitgevallen, is niet alleen een uitvloeisel van de gewijzigde belastingheffing, bijv. met betrek king tot de werkende gehuwde vrouw. Het komt ook door een an dere lay-out. Zo is het biljet, bijv. aangepast aan de standaard regelafstand van een schrijfmachine, zodat het nu ook daarop kan worden ingevuld. (Zij. die desondanks menen dat het bil jet te uitgebreid is. kunnen wij tot troost zeggen, dat het buitenland ons in dit opzicht verre de baas is. In Duitsland bijv. telt het aangifte biljet tien vellen en die zijn dan bovendien nog heel wat dichter be drukt dan bij ons het geval is.) Dit jaar zijn in grote lijnen geen wijzigingen aangebracht in het aangiftebiljet vergeleken met dat van 1973, dat een ware omwente ling betekende. 'We hebben bewust gestreefd naar een zekere rust in de aangiftebiljetten, opdat het pu bliek erin kan thuisraken'. Van het verstrekken van een dupli caat voor het houden van een af schrift van de aangifte heeft men bij de belasting afgezien. Het zou een te dure zaak worden. Boven dien is het aantal belastingplichti gen, dat ervan gebruik zou maken niet zo bijzonder groot. 'We hebben gemeend een en ander te kunnen opvangen door in de toelichting hieraan enigermate te gemoet te komen'. Achterin wordt nl. aan de belastingplichtige gele genheid gegeven om de hoofdpun ten van zijn aangifte neer te schrijven in de daartoe bestemde ruimte. 'We dachten', zo zegt de heer Petiet. 'dat we daarmede toch een belangrijk stuk service geven, zoals ook met de tabellen, waarme de men zelf kan uitrekenen wat men aan de fiscus is verschuldigd'. Het laatste heeft men overigens zelf in de hand door een juiste invulling van zijn aangiftebiljet dat straks door de diverse inspecteurs niet bij voorbaat wantrouwend, doch wel kritisch, zal worden beke ken. Mocht U bij de invulling fou ten in Uw nadeel hebben gemaakt, dan zal de inspecteur - als hij dit constateert - ze automatisch corri geren in Uw voordeel. Vergeet U evenwel bepaalde aftrekposten, dan kan de inspecteur niets voor U doen. Hij gaat dan af op de door U gedane aangifte, met alle gevolgen van dien. UDEN Iduna Corset Industrie ziet zich gezien de moeilijke situa tie waarin zij verkeert genoodzaakt tot een reorganisatie van het be drijf, om de positie op korte en lange termijn te verbeteren. De re organisatie omvat een voortzetting van de 30 pet. werktijdverkorting in de twee Belgische ateliers (250 man) om de voorraden te vermin deren, de verkoop van het atelier Leopoldsburg in België (50 man, die intussen praktisch op non-actief zijn gesteld door een werktijdver korting van 80 pet.) en een inkrim ping van het personeelsbestand in Uden (265 man) met ongeveer 60 man. Dit laatste dient om omzet en produktiecapaciteit weer in even wicht te brengen. De inkrimping zal gedeeltelijk via het natuurlijke verloop tot stand worden gebracht. Aan de overheid is gevraagd, ge troffen werknemers tijdelijk op te nemen in de Stichting Confectie- industrie. Verder zal de verkoop, magazijnen en expeditie (private Label-dlvisie) worden verplaatst van Grave naar Uden. Het gaat om 18 man perso neel, die allen in dienst blijven. Het gebouw in Grave wordt verkocht en in Uden wordt een nieuwe hal gebouwd. Doel is te komen tot een efficiënte bedrijfsvoering. Ook zal de verkoop van vrijetijdskleding worden geïntensiveerd en In een aparte BV worden ondergebracht. - DEN HAAG Het kan het midden- en kleinbedrijf in 1975 iets )eter gaan dan in 1974. Voorwaarde daarvoor is echter dat het pak- let regeringsmaatregelen ter stimulering van de economie in 1975 iet gewenste effect heeft. Deze verwachting wordt uitgesproken n een erkenning van het Economisch instituut voor het Midden in kleinbedrijf. 'olgens het Instituut is de teleur- tellende gang van zaken bij het aidden- en kleinbedrijf in 1974 'ooral bepaald door de sterke te uggang in de bouwactiviteit. Een ndere oorzaak was de sterke loon kosteninflatie, die in de detail- ïandel en het vervoer extra groot fas. Omdat voor 1975 vergeleken net de omzetstijging een enigs- ins gematigder kostenontwikkeling m een verbetering in de bouwacti- iteit mag worden verwacht, veron- erstelt het EIM voor dit jaar een ets gunstiger perspectief voor het lidden- en kleinbedrijf, n 1974 is het ondernemersinkomen n geld uitgedrukt gedaald en wel- cht maakt deze daling in 1975 laats voor een stijging. Deze zal chter nog zo beperkt blijven, dat e groei van het nominale onder- lemersinkomen naar verwachting reer zal achterblijven bij de nomi- ale inkomensstijging van andere bevolkingsgroepen. Iet EIM verwacht, dat de verhou- Ing tussen omzetstijging en kos- enstijging dit jaar wat gunstiger al liggen dan in 1974. Daardoor oorziet het EIM dan ook een toe- eming van het nominale 'overige ïkomen', waar 1974 een geringe 'ruggang te zien gaf. Naar schat ing zal het nominale (dus niet eële!) overige inkomen in de de- ailhandel met 6.5 pet. (1974: 2.5 iet) toenemen en bij het midden- kleinbedrijf in de nijverheid ambachten) met 5 pet. Het afgelo- len jaar ging het overige inkomen daar nog met 4 pet. achteruit. Voor de horeca en vervoersbedrijven worden groeipercentages van 5.5 (1974: 0) pet. en 3 (-4.5) pet. verwacht. De geldomzet zal in de detailhandel wat minder groeien dan in 1974 (10 tegen 12 pet.) maar vooral in de nijverheid veel meer (14 tegen 7 pet). Ook in de horeca en het vervoer zullen naar verwacht de omzetstijgingen wat boven die van 1974 uitkomen. Over het gehele midden- en kleinbedrijf verwacht het EIM een stijging van 12 pet. tegen 9.5 pet. in het afgelopen jaar. ENSCHEDE De Nederlandse Bontweverij zal op 10 februari voor ca. 150 van haar ruim 800 mede werkers een werktijdverkorting in voeren. De werktijdverkorting heeft betrek king op de vestiging Slagharen, die als grondstofleverancier voor het finlshbedrijf in Enschede enkele speciale artikelen fabriceert, waar van de verkoop momenteel achter blijft bij de prognose. LEIDEN De Leidse kantoorma chinefabriek Adler heeft voor de tweede maal werktijdverkorting aangevraagd voor 400 personeelsle den. De vestiging van Adler in Cuyk (NB) heeft voor 430 man arbeidstijdverkorting- -aangevraagd, maar verwacht wordt, dat deze ver korting niet nodig zal zijn. Een deel van de produktie zal van Lelden naar Cuyk verplaatst wor den, terwijl in Leiden een nieuw type schrijfmachine in produktie zal worden genomen. Voor de Leidse Adler-vestiging werd al eerder een aanvraag om werktijdverkorting gehonoreerd. De jongste aanvraag behelst het halve ren van het aantal arbeidsuren ge durende zes weken. Volgens de di rectie is het echter waarschijnlijk dat met een geringere verkorting volstaan kan worden. SEP i/t commentaar op Energienota Van een onzer verslaggevers ARNHEM Volgens de plannen van minister Lubbers wordt de brandstofvoorziening voor de elektriciteitsbedrijven tegen 1985 wel erg kwetsbaar. Dit zeggen de Samenwerkende elektriciteitsproduk- tiebedrijven (SEP) in een commentaar op de Energienota. Het aandeel van aardgas wordt vol gens de nota teruggeschroefd van 83 procent in 1973 tot 13 procent in 1985. Ook als drie kerncentrales 25 procent voor hun rekening gaan nemen, betekent dit dat olie voor 52 procent In de behoefte zoU moe- PARIJS De landen die zijn aangesloten bij het Internationale Energiebureau (de industrielanden minus Frankrijk en Noorwe gen) hebben het voorstel van minister Kissinger voor een mini mumprijs van ruwe olie niet volledig aanvaard. Zij zijn echter wel akkoord gegaan met besprekingen tussen de olie producerende en de olie verbruikende landen ter voorbereiding van de energiecon ferentie die later in het jaar zal worden gehouden en waaraan zal worden deelgenomen door olielanden, industrielanden en ontwik kelingslanden. Het besluit zo mogelijk half maart voorbereidende besprekingen te be ginnen is deze week genomen tij- Omzet en winst Océ- ïan der Grinten stegen IENLO De omzet van Océ-Van er Grinten is in het op 30 novem- geëindigde boekjaar 1973-74 13 pet gestegen van 542.9 Qln tot f 614.3 min en de netto- finst met 15 pet van 21.4 min tot 24.5 min, zo blijkt uit de voorlo- 'ige jaarcijfers. lan de jaarvergadering op 16 april al warden voorgesteld het dividend 'er 1973-74 vast te stellen op 5.60 in contanten per gewoon andeel van 20. Over 1972-73 fferd 5 in contanten plus een giobonus van 5 pet uitgekeerd, langezien in november vorig jaar eeds een interimdividend van 2.80 betaalbaar werd gesteld, zal iet slotdividend 2.80 bedragen. iets hogere winst Jij Weyers 1MSTERDAM De nettowinst van Vyerc (groothandel in woningin- 'ichting en textiel) is in het op 30 eptember geëindigde boekjaar 973-1974 gestegen van 2.3 min ot 2.7 miljoen. Do omzet nam van 184 2 min lot, 192.9 nln. zo blijkt uit het jaarverslag. 2erder werd een onveranderd divi dend van 8 pet voorgesteld. De omzetten in de eerste drie maan den van het nieuwe boekjaar 1974- 1975 liggen op een niveau dat wei nig afwijkt van dat in dezelfde periode van het vorige jaar. Grote Braziliaanse order voor RSV RIO DE JANEIRO De Brazil!- aanse koopvaardij heeft Rijn- Schelde-Verolme opdracht gegeven voor de bouw van 13 schepen ieder van 135.000 ton. Met deze order is i.en totaalbedrag gemoeid van 350 min dollar, zo meldt het Spaanse persbureau EFE. Fors hogere resultaten bij Leidsche Wol LEIDEN De Leidsche Wolspinne rij heeft over de eerste negen maanden (april tot en met decem ber) van het boekjaar 1974-75 een geconsolideerde winst behaald van 1.47 min tegen 497.452 in de zelfde periode van 1973-74. De geldswaarde van de omzet steeg met ca. 25 pet, zo heeft het bestuur medegedeeld. Het exploitatiesaldo verbeterde van 1.2 min tot 3.1 min. Het bedrijf zal een overanderd interimdividend van 6 pet uitkeren. Heineken-deelneming in Zaire onder staatsbeheer AMSTERDAM In Zaire is de brouwerijengroep Bralima, waarin Heineken een belang van 48 pet heeft, onder staatsbeheer gesteld, zo heeft de raad van bestuur van Heineken medegedeeld. Dit teza men met ruim 100 andere, grote ondernemingen. Het uiteindelijke effect van deze maatregelen, die door de regering van Zaire nader worden uitgewerkt, is volgens de raad van bestuur nog niet duidelijk. Stevin krimpt belang in Spanbeton in ALPHEN AAN DE RIJN Door overname van een deel van het. aandelenpakket van de Stevin Groep hebben de Eerste Nederland se Cementlndustrie (ENCI) en de Cementfabriek IJmuiden hun parti cipatie in de Nederlandse Spanbe ton Maatschappij uitgebreid tot een meerderheidsbelang. De Stevin Groep behoudt een belang van 15 procent. De transactie heeft geen gevolgen voor het bedrijfsbeleid en is niet van invloed op de belangen van de werknemers. De vakbonden hebben zich akkoord verklaard. dens een driedaagse conferentie van het Internationale Energiebu reau in Parijs. Het voorstel Kissin ger voor een minimumprijs beoogt een stabiele factor in de betrekkin gen tussen de olie producerende en de olie verbruikende landen te brengen. De minimumprijs moet verder voorkomen dat een prijsda ling het zoeken naar nieuwe ener giebronnen onrendabel maakt. De voornaamse bezwaren kwamen van Italië, Japan en andere landen die zelf weinig energiebronnen bezit ten. Het energiebureau wil met Frankrijk dat geen lid is maar wel voorstander van overleg tussen olieproducenten en olieverbruikers bespreken welke landen aan de voorbereidende conferentie moeten deelnemen. Frankrijk heeft destijds voorgesteld dat de Verenigde Sta ten, Japan en de Europese Econo mische Gemeenschap als eenheid de olie verbruikende landen gaan vertegenwoordigen. Niet alle leden van het bureau zijn daar gelukkjg mee. De voorzitter van het bureau, de Belgische- graaf Etienne Davig- non, heeft verklaard d at het nog niet helemaal zeker is dat de voor bereidende besprekingen al in maart zullen worden gehouden. 'We hebben echter voldoende vorderin gen gemaakt om te kunnen zeggen dat het overleg in maart zou kun nen beginnen.' Er zal dan naar zijn mening hoofdzakelijk ever procedu rekwesties worden beraadslaagd. Geprobeerd zal worden een agenda op te stellen voor de internationale energieconferentie die later wordt gehouden. Daaraan zal vermoede lijk namens de olielanden worden deelgenomen door Iran, Saoedi- Arabië, Algerije en Venezuela en na mens de olie verbruikende ontwik kelingslanden door Brazilië, India en Zaire. ten voorzien (in 1973 was dat nog 13 procent). Ook steenkool, dat van 2 naar 10 procent zou moeten groeien, mag niet als onkwetsbaar worden be schouwd, waarschuwt de SEP. Met name bij stakingen is stagnatie in de aanvoer te vrezen. Hoewel ook de splijtstof voor kerncentrales moet worden geïmporteerd, ligt de kwetsbaarheid hier aanzienlijk la ger, omdat een buffervoorraad voor bijvoorbeeld een heel jaar gemak kelijk te vormen is. De SEP meent, dat de drie kern centrales die voorwaardelijk in de nota zijn voorzien, moeilijk gemist kunnen worden, en waarschuwt te gen onnodige vertraging bij de te volgen procedures. De door haar op te stellen risico-analyse zal tijdig worden voltooid'. Het probleem van het radioactief afval is, volgens de elektriciteitsbe drijven, in de huidige situatie, waarin het om beperkte hoeveelhe den gaat, 'niet van grote betekenis'. Bij toepassing van kernenergie op zeer ruime schaal zullen daarente gen internationale regelingen nodig zijn, en omdat dat tijd kost, zou daar snel mee moeten worden be gonnen. AMSTERDAM De Nederlandse importeurs van personenauto's heb ben over het algemeen optimisti sche verwachtingen voor 1975. In het afgelopen jaar bleef de verkoop als gevolg van de energiecrisis flink achter bij '73, maar men ziet het nu 'weer zitten', ondanks de nog te verwachten prijsstijgingen. Dc importeurs van de tien meest verkochte auto's verwachten ieder voor zich weer een groter markt aandeel te zullen behalen. De RAI (de Verenigirg 'De Rijwiel- en Au tomobielindustrie') rekent op een gelijke autoverkoop als in 1973 (rond 430 000). 4 febr. 708.07 157.33 81.06 68.59 770.0 5 febr. 717.85 158.64 81.54 68.76 770.0 6 febr. 714.17 157.86 81.80 68.76 780.1 4 febr. 25.040 29 890 1839 5 febr. 25.830 27.790 1822 6 febr. 32.020 31.540 1819 870 446 636 Koersen in Montreal Mns6 Ferguson Nat. Resources Shell Cansda SCHEVENINGEN. 7 febr. Vrijdagmor gen waren aan de markt de trawloggers Sch. 10 met 10.510. de Sch. 27 met 1550 en de Sch. 333 met 12^540. Voorts waren aan de markt 18 kustvls- sers met tezamen 121.350 aan verse vis. Prijzen per kg: tong g 8.48—9.19. tong gm 11.24—11.55. tong km 11.10—ll.oO. tong 1 9.82—9.89. tong 2 8.85—9.15. tar bot 1 12.70—13.00, tarbot 2 8.79—9.10, tarbot 3 5.55—6.10. tarbot 4 o.04—5.20, griet 1 4.42—4.80, griet 2 3.62—3.95. Prij zen per 40 kg: schol gm 28.8P46.00. schol m 5257. schol k 59—62. schar 39—61, bot 16—18. wijting gestript 40— 45. wijting dicht 27.20—35 kabeljauw middel 53—60. kabeljauw 1 54—59kabe - Jauw 2 58—63. kabeljauw 3 5o62. Prij zen per 100 kg.: Kabeljauw g 120—loO. Verwachte aanvoer voor zaterdag: van de kust ca. 15 kustvlssers. IJMUIDEN vrijdag Aanvoer: 7110 kg tong. 91 kisten tarbot en griet. 2242 kisten kabaljauw. 1116 kisten wijting 2393 kisten schol, 160 kisten schar, 11 kisten haring, 42 kisten varia. Prijzen In guldens per 1 kilogram: gr. tong 9.12-8.25, gr.m. tong 11.26-ip.o6, kl.m. tong 11.28-10.53. tong I 9.85-9.35. II 9 14-8.61, tarbot 14.11-12.81. Prijzen ln guldens per 40 kilogram: klei ne kult 148-112. steenbolk 3d-30 haal <2. bot 16-10. ham met- kop 120-110. lever 53- 41, tongschar 200-117. schar 49-2o. harln- g I 36.80. II 31-24. wijting III 39-13, scho- II 41-31, II 46-41. Hl 68-46. V 73-51. kabeljauw I 60-42.40. II i0-42.40. III i2- 42.40. III 67-38. IV 67-38. V 62-42, tarbot 392-200. griet 217-125. Besommingen: KW 85 „10923®0, 5200. 185 11.100, 206 33.700. EB 28 9170. HD 16 ƒ010.100. 67 10.300, 9. 21.200, OD 7 ƒ7920, UK 35 9650, 72 10.200, 125 2070, 235 5300, VD18 840. 25 240. 46 2520. 61 1950, WR 66 12.100. IJM 45 2880. Spanners KW 35 en 180 8000. UK 208 en 236 8780, UK 6 en 186 3540. UK 7 en 159 V-7X nnAO t noar\ TH.' ns nn ZUIVELBEURS LEEUWARDEN LEEUWARDEN. 7 feb. Commlsslenoterin- fen ln guldens per kg: Goudse kaas 4,47, dammer kaas 4,34 en broodkaas 4.34. Handel redelijk. AARDAPPELBEURS LEEUWARDEN LEEUWARDEN, 7 feb. Prijzen: (ln gul dens per 100 kg) Amarljl 10,00-11,00. Bintje 10.00-11.00. Irene's 20.00-22,00. Ei genheimers 19.00-22,00. voeraardappelen 6.00-7.00. De handel was flauw. KAASMARKT ALKMAAR ALKMAAR, 7 feb. Commissienoteringen ln guldens per kg: fabrleksedammer 4.48. middelbare 4,53 en goudse volvette 4.59. VEEMARKT ZWOLLE ZWOLLE. 7 feb. Aanvoer: runderen 2692, graskalveren 337. nuchtere kalveren 3018, schapen en lammeren 547. varkens 560. schrammen 7, biggen 94. gelten 99. totaal 7354. Prijzen: (ln guldens) neurende en versgekalfde koelen 1425-1775. neurende vaarzen 1250-1575. neurende pinken 850- 1000, slachtkoeien en vaarzen 1525-2100, slachtkoeien 4.45-5,90, gulste koelen 1450- 1900. worstkoelen 3.90-4.90, gulste vaarzen 1375-1775. gulste pinken 1100-1300, gras kalveren 575-800. nuchtere kalveren 55- 285, nuchtere kalveren 1.20-1,45, gelten 25-85, vette schapen 115-185. lammeren 110-120, vette lammeren 120-185, drachti ge varkens 375-500. slachtvarkens 225-475, schrammen 100-130. biggen 70-90. stieren 5.80-6.10. vette kalveren 4,50-5,25. Over zicht: iresp. handel en prijzen) gebrulks- veo slecht, aflopend, gulste koelen rede lijk, staand, pinken rustig, vast, varkens willig, hoger, graskalveren rustig, vast. vette kalveren kalm. lager, nuchtere kal veren goed, prijshoudend, biggen willig, hoger. slachtkoeien rustig. aantrek kend. NEW YORK Al'F Industries AI reo Allied Chemical Alum C<> of Am American Branns 36% 37 iè Over de snelle kweekreactor zegt Am^cyarUmm 2424% het commentaar, dat. de mogelijk- Am Kieett power 171 heid tot deelname aan een tweede a™ Kweekretactor centrale (na Kalkar) door de SEP Am 'smeit «1 F is opengehouden. Wel staat vast, Am rei re: dat deelname niet in aanmerking £™aconaa komt als de vooruitzichten ook Armco steei in economisch opzicht ongunstig Atif.nt Richrieia zijn. (Voor een tweede kweekreac- Bendi* tor zijn onlangs financiële afspra- Bethi steel ken tussen West-Duitsland, Frank- S"®'"8 rt rijk en Italië bekendgemaakt. Burl,ngton ,na waarin Nederland niet voorkomt c"i"nese f'C Ry red.). Chase Manhal ta i Met de ln de Energienota opgeno- chrvsie'Sv*fHm men grotere centralisatie en over- cat.vs éervtce heidsinvloed op de elektrlciteltspro- l gate phi t f'.llf I ndltj! 14 'Ij 14% 33 33% 33% 34 37 38' '4 4% Ertlsoi 26% 27% 11% 11% 26% 26% 43% 42% 16% 16% 28% 28 85% 84% 27 27 31% 30% 16 Va exd 17% 17% 16% 16% 27% 27% 37% 37% 31% 31% 10% 10 42% 41% 25% 26% duktie kan dé SEP zich ln grote &!i-?8 lijnen verenigen. Men vindt echter Cons dat centraal te nemen beleldsbe- cont cat. slissingen duidelijk moeten worden curtisV'w right onderscheiden van de Investerings-curtt^ wnght en beheersbeslissingen die een zaak Dart van de individuele bedrijven ven. Cu pont Over hoogspanningsleidingen tasiman schrijft de SEP, dat nieuwe 110 en Exxon 150 kV verbindingen 'in gevoelige situaties' meer dan tot nog toe ondergronds zullen worden uitge voerd. Maar het 'verkabelen' van Allegheny 220 en 380 kV verbindingen zal 'slechts bij uitzondering en voor Amsieo ina kleine gedeelten' mogelijk zijn. Be halve financiële bezwaren gelden gait a onio hier ook technische moeilijkheden. •'irst Nat City «rd Ba vuK Cl ga ra Gen Electric Gen Fonds G»n Motors 39% 39% 23% 22% 37% %exd 14 14% 21% 21% 147% 149 26% 26% s 15% 15% 23% 23% 20% 20% Central tnd 14% 14% Instlco 7% 7% Int Busiri Mach 198% %exd Intern Harvester 21% 22% Int Nlng of Can 25%%exd Int Paper 39% 40 Int I'e! Tel 19% 18% Johns Man vine 23% 23% Marcor Martin Marietta Vla v Dep store» 17 17% 12% 12% 12% 12 45% 4( GOUD EN ZILVER AMSTERDAM, 7 febr. Goud 13.560—13 960 (13.570—13.970) per kg. Zilver 325—352.50 (316—343.50) per kg. Cerro CMase Select Fd Columbia Gas Comlnco Cont felepnorie •13% 13% '21.68 21.83 24% 25 27% 28% 12% 12% 19% 19% 15% 16% 26% 27% 12% 12", 37% 37% 14% 14 0%bl0%b '24% 24% 23% 13% b 20% 20% Pao Gas and I£1 Penn Central Pepsicri Pheips Uodge Philip Morris ips Pelt 51 53% 31 33 44% 45% 39% Procter Ai Gambl 94% 93% KCA 13% 13% It-public Steel 28% 28% Reynolds Ind 55% 56% Royal Dutch Pet! 32% 31% Sarita Fe Lnd 27% 27% Sears Roebuck 60% 60% Shell Oil 45% 45 Southern Co 10% 10% Southern Pacific 28% 28 Southern Rauw 41% 41 Sperry Rand 31% 31% st.ari.1Ui.CaiU 25% 25 Stand tui indiane 43% 43% Siudebak Worth 23% 23% Sun Oli 34% 35% lexas Gulf 25% 25% 78% 77% 7% 7% Unilever Union Carbide Unl Royal United Atrorart United Brands US Steel W-st Union lei Nat u«n N V c ent! North Wei N Am Philips CO 16% 16% 1 Brands 60% 60% Western Bancorp 22

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 25