.eidse universiteit uit politiek geboren loerdijkbrug in drie jaar vernieuwd Eens de grootste van Europa de plaat )ude overspanningen opnieuw gebruikt bij Keizersveer en Spijkenisse POP OP Ginger Baker maakt te veel slagen ZATERDAG 8 FEBRUARI 1975 BINNENLAND 17 fjer eeuwen geleden gaf Willem van Oranje de revolutie tegen Spanje een 'ziel' jor prof. dr. C. A. van Peursen brengen met befaamde, oudere zus ters zoals die in Bologna, Parijs, Oxford, Basel. Ten tweede omdat anderzijds geleerden van naam niet zo gauw genegen waren om in een politiek en militair omstreden ge bied, dat nog maar ten dele in handen was van de bevrijdingsbe weging, een universitaire functie te aanvaarden. Politiek gezien was de universiteit voor de Noordelijke Ne derlanden van zulk een groot be lang dat men tweeërlei taktiek aanwendde: men kocht befaamde hoogleraren uit andere landen weg, en men richtte zich op zeer moder ne vormen van wetenschappelijk onderzoek. Op de tocht :erhonderd jaar geleden, en toch had de besluitvorming in een mpo plaats gevonden dat voor die tijd, ja zeker ook voor onze tijd, igekend snel was. Men roepe zich nog eens in herinnering hoe 3 oktober 1574 Leiden ontzet werd door guerrilla-groepen die te iter opereerden. Deze vrijheidsstrijders, door de regerende Spaan autoriteiten als terroristen beschouwd, brachten niet alleen reet voedsel (haring en wittebrood)maar indirect ook de uni- rsiteit in de stad. Dat de stad Leiden als beloning voor het held- iftig verzet mocht kiezen tussen vrijdom van belasting en de ichting van een universiteit, daarbij de laatste verkiezend, moge n vrome legende zijn, zeker is dat Prins Willem van Oranje al ■el spoedig dacht aan de vestiging van een universiteit te Leiden. motleven voor het oprichten n zulk een centrum van weten- hapsbeoefening waren ongetwij- d van politieke, in zekere zin Is ideologische aard. Als univer- eit voor de Nederlanden fungeer- reeds geruime tijd de universi- t te Leuven. Maar deze lag bui- i bevrijd gebied. Bovendien be te de Prins dat het reeds lang rende verzet tegen Spanje voor lig nog niet ten einde was. Deze olutie moest echter niet alleen i 'lichaam' hebben (materiële en 'ltaire middelen), maar ook een 1'; in de overwegingen, door de ns op schrift gesteld, stond dan dat het ging om de vorming een geestelijk centrum van zet tegen de onderdrukking in sdienstig en politiek opzicht. Zo dt tot heden de gedachte een werk van vrijheid te zijn als spreuk van de Leidse universi- t: 'praesidium libertatis'. sin oktober 1574 Leidens ontzet; :ele maanden later, in hetzelfde r, het voorstel van de Prins aan Staten om de universiteit te :hten: begin 1575 aanvaarding i dit voorstel; op 8 februari 1575 officiële stichting van de Uni- siteit. Dat alles in grote haast. Isvesting vond aanvankelijk in el kloosters plaats, die daar- r nauwelijks geschikt waren. 1 in 1581 intrek genomen kon rden in het inmiddels enigerma- verbouwde klooster van de Witte nnen, thans nog steeds in ge- ik Rapenburg 73, druk be- ïht door vele toeristen waarbij men rondom nog aan de oude ïctie herinnerenNonnenbrug, tte Singel enz. de wand van de oude wentel- p treft men als eerste van de tele eeuwen oude, door studen- aangebrachte, muurtekeningen de vader die zijn zoon als ident naar Leiden ziet vertrekken i het de Psalmist nazegt: 'Heere, mg hem niet in Leiden'. Maar or het allereerste begin van de versiteit kon deze spreuk niet den, omdat er gewoonweg nog n studenten waren. Immers, it de overvloed aan studenten d de vestiging van een nieuwe iversiteit bewerkstelligd, zoals ns veelal het geval is, maar Itieke motieven. Eigenlijk was nog moeilijker eerst de hoogle- m bij elkaar te zoeken. Ten ste omdat het erom ging de versiteit direct al een goede am te geven en op één niveau te Juist omdat de Leidse universiteit niet een puur bolwerk van weten schap, maar een centrum ter be vordering van de vrijheid wilde zijn, kon de wetenschapsbeoefening zich vrij ontwikkelen en metter daad een rol spelen die zeker ook maatschappelijk, van belang was. Maar de keerzijde was dat dan ook de soms wisselende winden van de politiek om endoor deze universi teit heenbliezen, zodat de weten schap wel eens op de tocht kwam te staan. De roemruchte geschiede nis van deze universiteit was soms dan ook wel een rumoerige.. Maar dat is niet iets, waaruit ook voor vandaag lering te trekken valt? Zoals gezegd volgde men bij de opbouw de dubbele taktiek van het aantrekken van beroemde hoogle raren en het opzetten van modern onderzoek. De eerste curator van de universiteit was een bekwaam ma nager: Jan van der Does (gewoon lijk verlatijnst: Ianus Dousa naar wie ook een straat in Leiden vernoemd is: de Doezastraat, met op de hoek een studentencafê 'Par- doeza'). Mede aan hem was het te danken dat direct al de beroemde geleerde Justus Lipsius van Leuven naar Leiden gehaald kon worden. En toen 'na ruim tien jaar deze weer terugkeerde tot de rooms- katholieke kerk en toen ook van Leiden naar Leuven terugging, kon men als wetenschappelijke ster van die tijd J. J. Scaliger, wereldbe roemd humanist, aantrekken: hij kreeg een hoger salaris dan alle andere hoogleraren, hoefde geen colleges aan de studenten te geven, werd door de Staten met een oor logsschip uit Frankrijk naar Neder land gebracht en te Leiden vorste- Het Leidse academiegebouw, zoals het in 1829 door L. Springer gezien en vastgelegd werd vanuit de Kloksteeg. lijk, in koets met flambouwenop tocht en juichende studentengroe- pen, verwelkomd. Theologie grote rol Wanneer men uit die eerste eeuwen enkele beroemde namen noemt men vindt hen uitvoerig met alle lotgevallen, vermeld' in het kleine boekje, waaraan ook hier veel ont leend is: J. J. Woltjer, De Leidse. Universiteit (1965) dan zijn het tevens namen uit de vaderlandse staatkundige en kerk-geschiedenis, vol van conflicten en machtsstrijd. Daarbij speelde de theologische fa culteit een grote rol uiteraard, want juist de strijd om de vrijheid van godsdienst had geleid tot vesti ging van zulk een Calvinistisch ge oriënteerde faculteit aan de univer siteit. Men denke slechts aan de strijd tussen 'rekkelijken' en 'pre- ciezen' (de jonge lezers die de his torische betekenis van deze termen niet meer kennen, zullen hen wel op hun eigen manier kunnen vul len en de zaak dan misschien nog wel beter begrijpen) en met name aan de benoeming van Arminius, rond 1600, naast Gomarus, uitlo pend in de. strijd tegen de Remon stranten, inclusief de staatsgreep van Maurits. In dat verband kent ieder het verhaal van de vlucht van Hugo de Groot in een boekenkist en het was juist deze Grotius, die tot de beroemdste juristen van zijn tijd gerekend moet 'worden en wiens colleges (uiteraard toen in het Latijn gegeven) honderden stu denten uit vele landen van Europa naar Leiden trokken. Goed en kwaad gerucht drongen zo ook in andere faculteiten door. Tussen 1636 en '1643 verbleef de Franse wijsgëèr Descartes te Lei den. Heel zijn wijsgerige activiteit ligt trouwens in de Nederlanden, waar hij onder andere te Amster dam en Franëker woonde. Maar het cartesianisme de invloed van Descartes' denkbeelden was iets zó nieuws, dat. het onmiddellijk zeer omstreden vëas. De strijd ont vlamde tussen de geleerden van de Leidse universiteit en breidde zich over de studentep uit: zij gingen er onderling zelfs voor op de vuist. Descartes heeft zich ook nog offi cieel moeten beklagen, dat hij ver keerd geciteerd werd. Curatoren wilden de zaak sussen en zo kwam er een verbod om de denkbeelden van Descartes binnen de universi teit aan de orde te stellen. En weer denkt de lezer: is er eigenlijk wel iets veranderd? '|Maar wanneer in de achttiende eeiiw de beroemde H. 'Boerhaave-overbekend is het verhaal van de prief met als enig opschrift 'Boerhaave. Europa', die goed bezorgd werd zijn inaugu rele oratie als ^hoogleraar in de medische faculteit hield, is daar een verdediging Ivan Descartes' op vattingen in te lézen. Namen En zo gaat de geschiedenis verder. Fysica: Kamerlingh Onnes, eind negentiende eeuw benoemd, die de Roemruchte en rumoerige geschiedenis 'koudste plek in het heelal' (bena dering van het absolute nulpunt door afkoeling van helium) in zijn laboratorium wist te bewerkstelli gen; later H. H. Lorentz en zijn voorwerk voor de bijzondere relati viteitstheorie, die zijn vriend, A. Einstein enige tijd aan een bijzon dere leerstoel te Leiden verbinden kon. Arabisch: Snouck Hurgronje, die zo goed Arabisch sprak en dacht en deed, dat hij, naar men zegt, de enige niet-Muslim is die ooit ongemerkt tot in het heiligdom te Mekka heeft kunnen doordrin gen. Geschiedenis: Huizinga, met zijn cultuurfilosofie en zijn waar schuwingen ten aanzien van de ko mende nationaal-socialistische machtsuitbreiding. Juristen als C. van Vollenhoven (begin deze eeuw; Volkenrecht, Adatrecht), E. M. Meijers (grondlegger nieuwe Bur gerlijk Wetboek) en R. P. Cleverin- ga, wiens rede op 26 november 1940 tot sluiting van de Universiteit leidde op last van de Duitse bezet ter een dag die nog jaarlijks door de oud-studenten van Leiden overal herdacht wordt. Van de moderne instellingen noe men we slechts de medische tuin, kort na de stichting van de univer siteit als zevende in Europa inge richt (later werkten Boerhaave en Linnaeus nog samen in deze Hortus Botanicus). Voorts het 'Theatrum anatonicum' uit 1592, waar, bij voorkeur als het vroor reeds anatomische demonstraties gegeven werden, bij welke gelegenheid alle andere colleges stilgezet werden. De sterrewacht, in het begin een uit stulping van het dak van het oude academiegebouw, moet evenzeer vermeld. In nieuwer opzet heeft deze door geleerden als J. Oort ook thans nog een wereldnaam. Het begin van de Leidse universi teit is teyens. het begin van het universitaire onderwijs in Neder land. Bovenstaande korte weergave van enkele momenten uit de ge schiedenis zijn vanuit de heden daagse problematiek geschreven. Dat roept vragen op. De zojuist genoemde herdenking van 26 no vember 1940 spreekt alleen de ou deren nog aan: is ook daar de leuze 'bolwerk van de vrijheid' te zijn niet alleen maar tot geschiedenis, tot verleden tijd, versteend? Van daag vindt te Leiden in een plech tige zitting de vierhonderd) arige herdenking plaats, die in ruimer verband, met vele buitenlandse gasten, rond 21 mei een vervolg krijgt. Daarbij staat de zinspreuk 'praesidium libertatis', bolwerk der vrijheid, centraal. Maar wat bete kent dat voor vandaag? Versneld In elk geval is er na een periode van een zich terugtrekken van de universiteit uit maatschappelijke en ideologische verantwoordelijkheid thans een tegenstroming ontstaan. Ook Leiden heeft zijn 'inspraakpro cedures', zijn 'democratisering' en ook al zijn ook hier wrijvingen ontstaan, werkt de democratisch samengestelde universiteitsraad nog niet optimaal, verschillen de me ningen over nut en noodzaak van vele veranderingen, men is in elk geval zich bewust van de noodzake lijke band die er tussen een cen trum van wetenschapsbeoefening en wereldbeschouwelijke (ideologi sche) Inclusief maatschappelijke vragen, moet bestaan. Ook hier zal het soms nodig zijn de gemoederen te sussen: ook nu zal wetenschap pelijke roem en universitair rumoer niet geheel gescheiden kunnen worden. Maar de leuze van deze universiteit, eigenlijk van alle oude Nederlandse universiteiten, komt voort uit een beleid dat voorbij de wetenschappen de blik richtte ook op politieke en godsdienstige be vrijding. Wat is een universiteit? Wat is een universiteit? Meer dan alleen een plek waar wetenschap beoefend en onderwezen wordt. In de geschiedenis van de mensheid ziet men dat de oude universiteiten, zoals in Cairo, Athene, Kyoto, Ox ford soms onder andere naam dan 'universiteit' gesticht op kwamen in een tijd van versnelde ontwikkeling. Nieuwe ontdekkin gen, veranderingen in de maat schappij, dwongen tot bezinning op de toekomst. De universiteit was daarbij niet zonder meer onderdeel van de politieke of godsdienstige machten. Neen, er was iets van afstand, soms zelfs van de rust van overleg en studie. Maar er was te gelijkertijd een open oog voor alles wat in beweging was. De universi teit had eigenlijk een soort radar functie hoe ontzettend modern dit denkbeeld ook is ten opzichte van heel oude instellingen van we tenschap en onderwijs. In dit artikel over de Leidse uni versiteit werd het grootste deel in beslag genomen door iets uit het verleden weer te geven. Maar die geschiedenis is alleen voor het hele universitaire leven in Nederland, ja voor alle buiten-universitaire lezers, van belang als hij gelezen wordt met ogen die op de toekomst ge richt zijn. Universiteiten moeten zich niet alleen op de 'waarheid', maar ook op de 'vrijheid' richten; zij moeten, juist op grond van we tenschappelijk onderzoek, gevoelig zijn voor die kanten van samenle ving en cultuur waar de schoen wringt. Een puur neutrale universi teit is onmogelijk. Zoals op het veel omvattender gebied van het reli gieus geloof geldt, dat de waarheid vrij maakt, zo geldt op het engere gebied van wetenschappelijk onder wijs en onderzoek dat de vrijheid vooronderstelling is voor het vin den van de wetenschappelijke stuk jes waarheid (mooier gezegd: van de deelwaarheden). En dan bete kent deze herdenking een taak, waaraan in de toekomst nog hard gewerkt zal moeten worden. Dr. C. A. van Peursen is gewoon hoogleraar in de wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Leiden en buitengewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. oor Hans Schmit SN HAAG Het wegdek van de Moerdijkbrug zal deze zomer een aantal knikken gaan vertonen, als die ook nu nog wel voorkomen in oude ophaalbruggen. Deze knikken, die ontstaan doordat seds enkele brugdelen op de pijlers worden opgevijzeld, zijn de eerste uiterlijke tekenen van een oject waarmee Rijkswaterstaat al een jaar of vijf bezig is: een nieuwe brug over het Hollandsch ep bij Moerdijk. lewel het bouwen van bruggen in d waterrijk land als Nederland ets nieuws is, onderscheidt het rk aan de Moerdijkbrug zich in il opzichten van wat er reeds op gebied van bruggen tot stand is bracht. In de eerste plaats zal de euwe Moerdijkbrug komen te rus- op de pijlers van de oude, talie brug. n tweede zal tijdens de vervan- tg van de brugdelen met auto- rkeer op rijksweg 16 (Rotter- im-Dordrecht-Breda-Antwerpen) Uwel ongehinderd doorgang kun- n vinden. tn derde betekent de vervanging het oude bovendeel niet dat de per wordt ingeschakeld: de oude 'erdijkbrug zal op een andere tats opnieuw worden gebruikt, s van de tien oude brugdelen Hen worden overgevrren naar de rgsche Maas en de bestaande ug bij Keizersveer, nu nog knel- öt in rijksweg 27 (Breda-Gorin- em-Utrecht), gaan vervangen. De r overblijvende delen worden ge- ierveerd voor vervanging van de lechte) brug over de Oude Maas Spijkenisse. Het resultaat van al activiteiten, die waarschijnlijk ld 1978 zullen zijn voltooid, is n 43 meter brede Moerdijkbrug et twee maal drie rijstroken, mid- abermbeveiliging, vluchtstroken 1 fietspaden (ter vergelijking: de 'idige brug is 18,50 meter breed), h aanzienlijke verbetering bij elzersveer en mogelijk ook in njkenisse. e besparingen van deze oplossing !gen voor de hand, maar zijn oeilijk in geld uit te drukken, invankelijk werd gedacht aan de nstructie van een nieuwe, derde u8. Nu hoeft geen onderbouw or de nieuwe brug te worden gebouwd, de oude pijlers behoeven niet te worden opgeruimd, de bo vendelen hoeven niet te worden gesloopt, er hoeven geen wegen te worden verschoven en bij Keizers veer is de constructie van een ge heel nieuwe brug overbodig gewor den. Het idee geen derde brug te bou wen, maar gebruik te maken van de oude pijlers is gegroeid in het begin van de jaren zeventig. De aanleiding was de bouw van de brug bij Ewijk (bij Nijmegen) in rijksweg 75, waarvan de delen, in dwarsdoorsnede, een soort koker zijn. Het bleek toen mogelijk de zijwanden schuin in plaats van recht aan te brengen, zodat een constructie ontstaat die lijkt op een vliegtuigvleugel. Het zogenaamde brugdeel is wel veel breder, maar weegt niet veel meer: 2100 tegen 1800 ton, zodat de bestaande pijlers de nieuwe delen kunnen dragen. deel dan ingevaren, zij het dan natuurlijk dat het nieuwe deel wordt ingezakt in plaats van opge krikt. In maart van het volgend jaar zal het eerste nieuwe brugdeel gereed zijn. Voor het inbrengen zal de Moerdijkbrug ongeveer 24 uur ge sloten moeten worden. Om het za kelijk verkeer doergang te kunnen laten vinden, zal de brug steeds op zaterdag gesloten zijn, Jedere twee- enhalve maand zal een deel gereed zijn, zodat de tien overspanningen ongeveer twee jaar later zullen zijn aangebracht. Een probleem bij de vervanging is dat het nieuwe brügdeel bijna twee meter 'dikker' is dan de bestaande delen. Omdat dergelijke hoogtever schillen niet door 'een auto kunnen worden genomen, wordt eerst de oude brug twee meter opgevijzeld. Dat opvijzelen begint deze zomer en Rijkswaterstaat wil dat in zo min mogelijk etappes doen. Omdat echter bij de pijjers waar wordt opgevijzeld knikken ontstaan, zul len de stapjes toch beperkt moeten blijven: het verkeer moet uitzicht hebben over de knikken heen. Tij dens dit opvijzelen, dat 'eind van het jaar voltooid is, geldt een snel heidsbeperking van vijftig kilome ter per uur. Aan de landzijdezullen naast de bestaande weg nieuwe verhoogde landhoofden worden aangelegd. Anders zou na het invaren van de laatste overspanning eeh hoogte verschil van twee .meter tussen het wegdek op de brug en de weg op het land ontstaan. Het gat tussen de nieuwe landhoëfden wordt dan later opgevuld, zodat het land over Verkeer wordt door werk haast niet gehinderd de volle 43 meter aansluit. Tijdens het werk zullen niet meer rijstro ken beschikbaar zijn dan op de oude brug: pas als alle tien delen zijn vervangen, kan de rijweg wor den verbreed. Keizersveer Bij Keizersver zal over ongeveer een maand worden begonnen met de bouw van nieuwe pijlers, waarop de Moerdijk-brugdelen komen te liggen. Die moeten in februari maart volgend jaar klaar zijn, om dat dan de eerste vervanging in de Moerdijkbrug plaatsvindt. Bij Kei zersveer bestaat de gehele over spanning uit drie brugdelen. Mo menteel is elk deel 95 meter, ter wijl een deel van de Moerdijkbrug 102 meter is. De middelste van de drie zal daarom worden ingekort. De delen van de Moerdijkbrug vol gen een grote omweg, omdat zij de Moerdijk-spoorbrug niet kunnen passeren. Op de tocht van enkele dagen doet zich één obstakel voor: de Baanhoek-spoorbrug, die echter kan worden gelicht. Als de eerste drie delen van Moerdijk bij Kei zersveer zijn geplaatst, wordt de oude brug gesloopt. De pijlers wor den aangepast en ook de land hoofden worden gereconstrueerd. Omdat de volgende drie delen van de Moerdijkbrug weer vanuit het westen worden aangevoerd, worden de reeds geplaatste delen dan naar het oosten verschoven. Er komt dan een nieuwe brug, die bestaat uit twee maal drie stukken van de oude Moerdijkbrug. De kosten zul len dan wat de Moerdijkbrug be treft tachtig miljoen gulden hebben bedragen, en wat betreft Keizers veer twaalf miljoen gulden. Vervanging Het principe van de vervanging is eenvoudig, maar de uitwerking is gezien het feit dat het om brugde len van honderd meter lengte gaat, minder eenvoudig en vereist grote nauwkeurigheid. De nieuwe over spanningen zullen worden gecon strueerd op een werkterrein van waar transport over het water naar de Moerdijk mogelijk is. Waar dat zal gebeuren staat nog niet vast. Als het nieuwe brugdeel bij de Moerdijk aankomt, wordt het oude brugdeel weggevaren. Dit gebeurt door middel van een vaarstelling met pontons. Als deze stelling on der het brugdeel ls gevaren, wor den de pontons leeggepompt en gaat de stelling dus omhoog. Op dezelfde wijze wordt het nieuwe DEN HAAG De Moerdijkbrug was, toen hij in december 1936 in gebruik werd genomen, de grootste brug van Europa. Tien overspan ningen van elk ruim honderd meter sloegen over het Hollandsch Diep een verbinding tussen het noorden en het zuiden van Nederland. In de eeuwen daarvoor is het Hol landsch Diep altijd een grote hin dernis geweest voor het verkeer tussen Noord en zuid. De scheiding tussen wat van boven en wat van beneden de Moerdijk komt, was (en is nog altijd) duidelijk. De eerste vaste verbinding was de in 1872 gebouwde spoorbrug. In 1909 werd de officiële veerdienst Willemsdorp- Moerdijk geopend, bijna twee eeu wen nadat de Friese stadhouder Johan Willem Friso bij de Moerdijk verdronk toen de veerpont in de storm omsloeg. In 1934 werd" "begonnen met de bouw van de verkeersbrug, die in 1936 werd voltooid. Acht jaar later was de brug weer buiten gebruik, omdat de Duitsers bij hun terug tocht uit het zuiden de brug opblie zen. Vier overspanningen werden daarbij vernield. In 1950 passeerden dagelijks ruim 5.000 auto's de brug als de nieuwe brug voltooid is, zal dat aantal bijna vertienvoudigd zijn. door Willem-Jan Martin Onder het motto Beloofd is Beloofd deze week aandacht voor enige elpees, die een vorige keer wel werden genoemd, maar in verband met de nogal lang uitgevallen Dylan-exegese (elpee: Blood On The Tracks, nog steeds warm aanbevolen) niet aan een bespreking toe kwamen. Dat betreft dan achtereenvolgens de eerste, gelijknamige langspeler van The Baker Gurvitz Army, Watchin' TV door Barefoot Jerry, Bongos Over Balham van de kersverse Engelse formatie Chilli Willi And The Red Hot Peppers, en tenslotte de Ohio Players met de elpee Fire. Aan de slag. Het leger van de heren Baker en Gurvitz is kleiner dan de naam doet vermoeden. Al heeft Ginger Baker (want om deze voormalige Cream-trommelaar gaat het hier) ruime ervaring met het formeren van topzware gezelschappen, zoals bijvoorbeeld het nauwelijks levensvatbaar gebleken projekt Ginger Baker's Airforce: hier gaat het in principe om drie personen, naast GB zelf de gebroeders Adrian en Paul Gurvitz, van wie de eerste vooral bekend is geworden als gitarist van de groep Gun (men herinnere zich Gurvitz' 78- toeren-achtige capriolen op de enig succesvolle single Race With The Devil, of daaromtrent), terwijl Paul enige tijd in de marge frommelde met steun van de zoetgevooisde Brian Parrish. Allemaal niet erg opzienbarend dus wat betreft die Gurvitz- gasten, en aangezien voorts naar mijn smaak Ginger Baker niet die fameuze slagwerker is, waarvoor velen hem nog altijd houden, zal het weinig verbazing wekken, dat de fusie tot een heuse 'army' aan resultaten zij de met moeite boven de nul-lijn uitkomt. Adrian Gurvitz, die de meeste muziek bedacht, heeft een oppervlakkige hand van schrijven. Het is meestentijds een eindeloos voortemmeren op basis van een 'riffje', dat minder met inventiviteit dan met virtuositeit te maken heeft, de Gun-tijd leeft nog steeds in alle hevigheid voort. Waar inhoudelijk gezien de zon achter de wolken vandaan dreigt te komen spaarzame momenten zijn dat is er dan altijd nog Ginger Baker, die de boel onder een overmaat aan trommelgeweld (dat is het grote probleem, die jongen maakt gewoon veel te veel slagen) met ruim gemak weet te vermorzelen. Nee hoor, wat dat betreft waren Bakers Afrikaanse jareh, een retraite van twee jaar in zuidelijker streken, beslist een plezierige periode voor het popwezen. Over naar Barefoot Jerry, zeven stuks studiomusici uit Nashville en omstreken. Voor de elpee Watchin' TV (Monument KZ 32926) betekent dat cowboy achtige klanken, die met de nodige routine aan het vinyl zijn toevertrouwd. De heren deinzen voor veen enkel instrument terug, hebben ook een gerede kennis van produceren, mixen etc., zodat er al met al een gave demonstratie ontstaat. Méér dan dat is het echter ook niet. Daartoe ontbreekt het aan het nodige kreatief potentieel, er is niemand die nou echt eens een nummertje kan schrijven. Waar dat desondanks geprobeerd wordt, blijft het resultaat vooral vorm, prima uitgevoerd, maar leeg. Kruising Chilli Willi en de zijnen zijn al eens gekarakteriseerd als een kruising tussen Commander Cody. The Nitty Gritty Dirt Band en The Flying Burrito Bros., stuk voor stuk Amerikaanse groepen in het landelijke idioom. Ik ben het daar niet geheel mee eens, acht Chilli Willi vooral een vrij goed geslaagde Britse pendant van Commander Cody, zonder al te veel overeenkomst met de twee andere formaties. Dit vooral vanwege de zeer vitaal uitgevoerde mixtuur van hartverscheurende C W-met- <?en-dubbele-bodem en rock- and-roll van het type 'de Jonge Elvis Presley' (blikkerige «ritaren, een enkele scheurende sax. dat werk), waar NGDB en Burrito's de authenclteit van het country-wezen verlieten voor een synthese van het laatste met De Modernen. Hoe dan ook, Bongos Over Balham (Mooncrest Records CREST 21 Stereo) is een gezellig debuut van een opgewekt gezelschap. Ongekompliceerde klanken, orettig luisteren, ik bedoel maar En dan nog The Ohio Players. Fire (Merucry Records 9100 009) behelst wederom een kwantum uiterst geoliede bruine muziek, die zijn weg naar de discotheken ongetwijfeld zal weten te vinden. Discotheken in de zin van eigentijdse dansgelegenheden. Dat wordt dus weer zweten in het weekeinde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17