Presentatie stroomnota's i^ekt verontwaardiging GIRO 29.14.600 /rachtwagenroof in Italië ok werk van Nederlanders? Haags Kamerkoor met eerste uitvoeringen Wat vervangt doorgaande groei van onze materiële welvaart? iwoner van Beekbergen trekt uit protest automatische betaling in 'LUCHTELINGEN U KAN HET NOG ESTEL PER GIRO: Dingen vallen wat ongelukkig samen, reageert de PGEM ventigste diefstal gebeurde in buurt van Venetië Chauffeur vertelt van vreemde lifter Alternatieve helpers boos op mr Van Agt Een dode bij schietpartij Volle zaal voor Tel Aviv-kwartet helpt direkt bij neusverkoudheid! |UW/KWARTET ZATERDAG 8 FEBRUARI 1975 BINNENLAND PS9/RH13 |i een onzer verslaggevers BERGENARNHEM Dr. W. Meijer, gepensioneerd rijksambtenaar te Beekbergen, ge- •nte Apeldoorn, heeft de directie van de N.V. Provinciale Gelderse Electriciteits-Maatschappij te Jhem per brief bericht dat hij met ingang van 1 maart de machtiging intrekt tot automatische Ichrijving van het door hem wegens stroomverbruik verschuldigde bedrag. ileidlng tot het toepassen van ^machtsmiddel het enige dat als individuele consument te- een monopolistisch bedrijf als uwe ter beschikking staat aldus dr. Meijer, 'de mijns •ns onredelijke wijze waarop u s thans overgaat tot het in ning brengen aan uw afnemers nog te verwachten kostenver- ngen, resulterend in nagenoeg ubbelde te betalen bedragen'. is en rechts in Nederland zijn elektriciteits-verbruikers nogal brokken van de forse optrek- van de stroomtarieven. Er is bij de elektriciteitsmaatschappijen een berg klachten binnen gekomen. In Gelderland was de verontwaar diging extra groot, omdat de P.G.E.M. tezelfdertijd overging op een jaarlijkse aflezing van de elek triciteitsmeters. 'Achteraf bekeken, is het wel een beetje ongelukkig dat deze samenvielen', aldus een P.G.E.M.-functionaris. Bij de P.G.E.M. heeft men een speciaal telefoonteam moeten samenstellen om alle klanten, die nadere infor matie vragen, zoveel mogelijk naar behoren het hoe en waarom uiteen te zetten. (ADVERTENTIE) i j vragen uw hulp oor de aperback: 'Zolang het nog dag is'. Re- ortages van een reis door Zuid-Vietnam. uteur: A. Kamsteeg, redakteur-buiten- ind Nederlands Dagblad. Prijs: 11,-. rochure: 'Uit de duisternis'. Een be drijving van de geschiedenis van Zuid- letnam. Auteur: Leo Bezemer, lid van et Comité Hulpverlening Zuid-Vietnam. rijs: 6, oster: Vluchtelingen in Zuid-Vietnam 4-kleurendruk (formaat 60x80). Prijs: 7,50. ffiche: 'Helpt de vluchtelingen van An Loi'. Prijs: ƒ1,-. (minimum Sticker: Hulpverlening Zuid-Vietnam Steun An Loi giro 2914600'. rijs: 0,50. (minimum 5). Inclusief porto). COMITÉ HULPVERLENING ZUID VIETNAM POSTBUS 1527, GRONINGEN iMITÉ VAN AANBEVELING: (vervolg) Ds. J. Schelhaas, Delft; Ds. Sneep, Driebergen: Ds. A. D. W. Tilanus, Arnhem: Prof. dr. C. mp. Kampen: Prof. dr. A. Troost, Amsterdam: Drs. B. J. Udimk, itterdam; Rik Valkenburg, Veenendaal; Prof.'C. Veenhof, Kampen; if. dr. W. H. Velema, Ugchelen; Dr. A. J. Verbrugh, Dordrecht: Verwey, Sliedrecht; Ds. A. Vroegindewey, Veenendaal: Jkvr. mr. C. I. Wttewaal van Stoetwegen, Den Haag. Dr. Meijer heeft de P.G.E.M. ge schreven dat men hem voortaan eens per twee maanden een accept giro-kaart dient te sturen. Hij zal dan elke keer overwegen of hij tot betaling overgaat dan wel aan een actie deelneemt, wanneer deze in Nederland zou worden georgani seerd. Daarbij herinnert hij aan iets dergelijks in Turijn. Daar zou den zeventigduizend elektriciteits verbruikers door eigenmachtige halvering van de geëiste bedragen bereikt hebben dat een tariefsver hoging van dertig procent, werd omgezet in een tariefsverlaging van twintig procent. In een toelichting deelde dr. Meijer ons mee dat zijn bezwaar gaat zo wel tegen de eenzijdige vaststelling van een voorschotbedrag per twee maanden (voor hem 136 gulden) als tegen de hoogte van dit voor schotbedrag (ongeveer een verdub beling van wat hij eerst betaalde). 'Ik vind dit misbruik maken van macht. Zo kom je goedkoop aan bedrijfskapitaal. Misschien wordt er later wel wat van teruggegeven, maar intussen ben ik het geld al die tijd kwijt geweest. En er is geen enkele beroepsmogelijkheid. Het enige, dat ik kan doen', is de machtiging tot automatische af schrijving intrekken. Dat is natuur lijk lastig voor de P.G.E.M.' 'Geachte verbruiker' Inmiddels heeft de P.G.E.M., behal ve dat zij een telefoonteam aan het werk zette, een nieuwe uitgebreide folder met de aanhef 'Geachte ver bruiker' onder haar 400.000 klanten laten verspreiden. Daarin -wordt nog eens uiteengezet hoe het nu allemaal wel zit met die prijsverho ging en met dat voorschotbedrag. Tot de kern daarvan behoort dat men het voorschotbedrag niet mag vergelijken met de bedragen op de nota's van het afgelopen jaar. De verhoging wordt in de eerste plaats veroorzaakt door de normale aanpassing van de tarieven als ge volg van de gestegen brandstofkos ten. Dat is 2,1 cent per KWH en betekent een verhoging met 25 pro cent voor het dagtarief en 45 pro cent voor het nachttarief. Buiten dat zit er, aldus de P.G.E.M., in het vastgestelde voorschotbedrag een schijnbare verhoging van ongeveer twintig procent. Dit heeft onder meer te maken met een achter- een verslaggever i HAAG Zijn Nederlanders medeplichtig aan de vrachtauto-diefstallen in Italië? Een jaar den sprak de heer R. Nieman, woordvoerder van NOB-Wegtransport, de beschuldiging van een iaanse minister dat Nederlanders erbij betrokken waren, tégen maar gisteren zei hij: 'Nu ik het niet meer zo krachtig durven ontkennen'. De gelegenheid waarbij de heer Nieman dit leren zei: de bekendmaking van de zeventigste vrachtautodiefstal in Italië sedert 1 januari 1973. leer Nieman grondt zijn nieuwe laring op een brief waarover Wegtransport de beschikking t. In die brief vertélt een Ne- andse chauffeur, dat hij voor tmis met zijn vrachtauto on- peg was van Italië naar Neder- Bij de Brennerpas stond een erlander, die om een lift naar vroeg. Hij vertelde dat in Ita- zijn vrachtauto was gestolen. i hij van de chauffeur toestem- g kreeg om mee te rijden zei de r nog even zijn spullen te moe- ophalen bij de douane. Hij m terug met een aantal per- ïiijke eigendommen (koffer, pzak en dergelijke en zelfs ca st j es) chauffeur vroeg zich in zijn f af of het mogelijk zou zijn eest dat de man zijn spulletjes zijn auto heeft kunnen halen, flat deze gestolen werd. Boven- werd hij door zijn lifter on- ?eg in de gaten gehouden en vervolgd, tot zelfs in het toilet, erweg heeft de onbekende it ondanks alle pogingen wilde zijn naam niet zeggen enkele malen gebeld. Aan de Nederlands- Duitse grens bij Nijmegen bleek hij opeens verdwenen te zijn en de chauffeur zag alleen nog de achter lichten van een auto, waarmee hij kennelijk was afgehaald. De zeventigste gestolen vrachtauto was van 'Holland Extra' in Venlo. De auto verdween ln Porto Marghe- ra in de omgeving van Venetië. Met de vrachtauto worden aluminimum- blokken vervoerd, maar omdat de Italianen deze lading van 360.000 gulden niet meer die dag wilden lossen, was hij naar een wegrestau rant gegaan om te eten. Een collega-chauffeur kwam hem toen opeens vertellen dat zijn vrachtauto verdwenen was; de chauffeur is daarop naar de politie gegaan. Een politiewagen, die in de richting van Joegoslavië ging zoe ken, zag de gestolen wagen rijden met daarachter een personenauto. Toen de berijder van de vrachtwa gen in de gaten kreeg dat hij werd achtervolgd, zette hij de wagen langs de kant en stapte in de personenauto over. Auto, zowel als lading, bleken intact te' zijn, maar het was de Nederlandse vrachtwa genchauffeur een raadsel waarom de Italiaanse politie de achtervol ging niet heeft ingezet. De directie van 'Holland Extra' spreekt evenwel van grote en effec tieve activiteit van de Italiaanse politie, die alle lof verdient. NOB-Wegtranspoit heeft geconsta teerd, dat tweederde tot driekwart van alle gestolen Nederlandse vrachtwagens in de buurt van Mi laan zijn verdwenen. Juist ln deze omgeving, waar het meest wordt gestolen treedt de politie het meest laks op. constateert de vervoersor ganisatie. Zodra er sprake is van diefstallen van auto's ergens anders dan in Milaan en omgeving, wor den de zaken door de Italiaanse politie goed aangepakt. (ADVERTENTIE) stand in het meter-aflezen. Het be drag heeft betrekking op een lan gere periode dan twee maanden. Na een overgangstijd wordt het op nieuw vastgesteld. Mogelijk wordt het bedrag dan lager bepaald, en wellicht ontvangen de afnemers wat terug. Maart 1976 moet alles zijn afgerond. 'Toename 5 procent' Verder is rekening gehouden met een toename van het individuele elektriciteitsverbruik. Wij citeren de folder: 'Statistieken wijzen uit dat het elektriciteitsverbruik van de klein-gebruikers de laatste jaren rond tien procent per jaar is toege nomen. Voor 1975 zijn wij uitge gaan van een toename van vijf procent'. Waarna in de folder de volgende zorgzaam klinkende zin te lezen valt: 'Om nu te voorkomen dat u bij de jaarlijkse afrekening een onverwachte tegenvaller krijgt, doordat u moet bijbetalen, hebben wij vijf procent al in het voor schotbedrag opgenomen'. Onze vraag aan de P.G.E.M.: Mag je in deze tijd uitgaan van een stijgend individueel elektriciteits verbruik? 'Antwoord: 'Zelfs vorig jaar, na de oliecrisis, is het klein verbruik nog met vijf procent ge groeid. Het is onze taak elektriciteit te leveren. We stimuleren de con sumptie niet, maar wij gaan wel uit van de feitelijke situatie'. 'Wet móét gewijzigd' Van een verslaggever UTRECHT De weigering van mi nister Van Agt en staatssecretaris Glastra van Loon artikel 280 van het wetboek van strafrecht te wijzi gen heeft bij de alternatieve hulp verleners grote verontwaardiging gewekt. Zij hebben daaraan lucht gegeven in een open brief, waarin ze van de bewindslieden eisen dat het artikel alsnog zo snel mogelijk wordt gewijzigd, opdat een begin wordt gemaakt met de verbetering van de rechteloze positie van de minderjarige. In artikel 280 wordt de onttrekking van weggelopen minderjarigen aan het ouderlijk gezag strafbaar ge steld, waardoor alternatieve hulp verleners met de strafrechter in aanraking kunnen komen. De schrijvers van de open brief menen dat de bewindslieden van justitie geen enkel begrip hebben getoond voor een andere aanpak van de materie. 'De moeilijkheden tussen ouders en minderjarigen zullen blijven voortduren omdat er in fei te aan de rechteloze positie van laatstgenoemde niets verandert'. De alternatieve hulpverleners zeggen op grond van eigen ervaring weinig vertrouwen te hebben in een uit breiding van de bevoegdheden van de raden voor de kinderbescher ming. Zij stellen dat de raden nu al hun taak nauwelijks naar behoren kunnen vervullen. Een toetsing vah de alternatieve hulpverlening door de raden van kinderbescherming vinden de brief schrijvers 'een onaanvaardbare ver groting van de kans dat elke weg loper een kinderbeschermingsmaat regel aan zijn broek krijgt'. Van hen, zo laten zij weten, kan dan ook niet worden verwacht dat zij aan deze oplossing zullen meewer ken. In de brief wordt verwezen naar de gezamenlijke brief van de hoofd commissarissen van de vier grote steden, waarin werd gesteld dat de klok zou worden teruggedraaid, wanneer de alternatieve hulpverle ning getoetst zou worden door de gevestigde instanties. 'Elke oplossing', aldus de hulpverle ners, 'die bedacht wordt over de hoofden van de direct betrokkenen heen zal niet werken. Dat de mi nister wijziging van artikel 280 een drastische maatregel noemt ver baast ons niet. In de huidige trage beleidsvoering van het ministerie van justitie zijn al gauw allerlei maatregelen drastisch te noemen'. Van een onzer verslaggever GRONINGEN Bij een schietpar tij tussen souteneurs in Groningen is een doede gevallen. Gistermor gen om ongeveer half drie werd de 21-jarige H.S. Charry met een psti- ool dood geschoten. De dader was gisteren in de-loop van de dag nog niet gevonden. Hij is echter bij de politie bekend. Een tweede verdachte, de 17-jarige P.C.C., die bij de dader was maar niet schoot, is inmiddels al wel aangehouden. Bij de schietpartij werd een vriend van het slachtoffer, de 23-jarige G. J. Smiet, door een kogel in de schouder getroffen. Charry kreeg de dodelijke scoten in zijn rug. Charry en Smiet hadden zich ver zekerd van de gunsten van twee vrouwen, die tot dan onder 'be scherming' hadden gestaan van de daders. De laatsten zonnen op wraak en kwamen tot actie in de sociëteit Caribe aan het Katten - diep. Toen ze daar begonnen te schieten, vluchtten de andere gas ten de straat op. crp door Adr. Hager DEN HAAG Twee van de vier werken van het programma door het Haags Kamerkoor donderdagavond in Diligentia uitgevoerd betroffen eerste uitvoeringen in Nederland- Met de keuze van de kameropera 'Romeo en Julia' van Boris Blacher was dirigent Rocus van Yperen ongedacht actueel. Illustratie uit: Muziek is voor iedereen Plan kunstenaarsfederatie Muziek is voor iedereen AMSTERDAM 'Muziek is voor iedereen' is de titel van een mu- ziekplan dat werd opgesteld door de Federatie van Kunstenaarsvereni gingen. Het is ontstaan uit overleg tussen de bij deze federatie aange sloten verenigingen van musici. Het bepleit de oprichting van een 'Landelijk bureau muziekpraktijk' dat zich zou moeten bezig houden met beleidsontwikkeling, taakver deling een coördinatie van vraag en aanbod. Verder moet het als overlegorgaan dienen voor de on derhandelingen tussen overheid en musici over subsidies, arbeidsvoor waarden en dergelijke zaken. Er moet ook een contactorgaan komen voor de regionale secties, muziekin stellingen en verenigingen die als werkgever fungeren. Daarnaast zou er nog een contactorgaan moeten komen voor landelijke secties en werknemersverbanden van vakspe cialisten en stichtingen en vereni gingen. Het muziekplan dat 'een raamwerk van spelregels, rechten, voorzienin gen en beleidsinstrumenten voor de hele muziekpraktijk' wil zijn, en dat aardig met foto's is geïllus treerd is voor belangstellenden ver krijgbaar door overschrijving van 2,50 op postgiro 3310066, tn.v. Fe deratie van Kunstenaarsverenigin gen, Amsterdam. Immers, eind vorige maand over leed deze in 1903 geboren Duitse componist. Het tweede werk was de cantate 'Ioh will truren fahren lan' van Heinrich Poos. De overige wer ken waren van oudere datum: vier Slowaakse volksliederen. door Bartók in 1917 geschreven, en 'Zi- geunerleben' van Schumann. Vooropgesteld moet worden dat Ro cus van Yperen en de leden van zijn koor alle lof verdienen en der gelijk programma te kunnen en durven uitvoeren. Daar zijn vakbe kwaamheid en moed voor nodig, eigenschappen die bij hooruitvoe- ringen nogal eens ontbreken. Over de waarde van de keuze kan men van mening verschillen. Een opera in concertvorm moet al veel aan kracht inboeten, doch bij Bla- chers 'Romeo en Julia' blijft er bar weinig over. Blacher schreef zijn muziek op economische wijze, dat wil zeggen al het 'overbodige 'werd verbannen. In deze kameropera resulteert dat in 70 minuten eentonigheid, kale muziek, lege muziek, een even sfeerloos als spanningsloos geheel. Liefde, haat, leven, dood, tederheid, vervloeking, er is nauwelijks onder scheid in uitdrukking ervan. Gezien de kwaliteit van de Inter pretatie moeten de uitvoerenden meer geloof in dit werk hebben dan uw scribent. Met de rust hem eigen heeft dirigent Van Yperen de koele partituur omgezet, in klank. De ti telrollen werden met overtuiging vertolkt door Wendela Bronsgeest en Henk de Vries. Laatstgenoemde echter stelde zijn volume helaas in op de omvang van een operathea ter. De overige partijen werden met kennis van zaken gezongen door Frieda van Engelenburg, Erik van Rees Vellinga, Huib Schimmel, Harry Davis en Adrie Huisman. Acht leden van het Residentieor kest, tesamen met de werkgroep 'Open muzieik' vormend, verzorg den kundig de begeleiding. Dezelfde kwalificatie is van toepassing op het spel van pianist René Rakier. De cantate van de in Berlijn woon achtige' Heinrich Poos bleek vlot geschreven liefdesliedjes te bevat ten en de componist wilde graag kleur bekennen wat betreft het aanleunen tegen collega's. Vooral van de partituren van Carl Orff werd dankbaar gebruik gemaakt. Tenslotte werd men er zich na Bartok en Schumann weer van be wust dat componeren en compone ren twee is. AMSTERDAM Voor de Concert- gebouw-Kamermuziek trad in de kleine zaal donderdagavond - en zaterdagavond herhalen zij dat - het Tel Aviv-Kwartet op bestaande uit Chaim Taub, Yefim Boyko, Da niel Benyamini en Uzi Wiesel. Het moet toch wel prettig spelen zijii voor een volle zaal, al is het dan maar de Kleine Zaal. waarvan af* metingen èn akoestiek voor klein- bezette kamermuziek ideaal zijn. Deze Israëliërs durven met hun programma: het Strijkkwartet nr. 1 van de in 1910 geboren Jose Tal, gevolgd door Beethoven' opus 95 in f, om dan na de pauze te sluiten met niet minder dan het Klarinet- kwintet, in b, op. 11 van Brahms De klarinetpartij werd hierbij ge speeld door Yona Ettlinger, die al vaker met dit kwartet is opgetreden en die, behalve zijn solistisch inte ressante partij, ook het ensemJble- spel uitstekend beheerst. Het ietwat weemoedige stuk van Tal werd trefzeker en vlot voorge dragen: juist een stuk om een con cert eens lekker in te spelen, en tóch mooi. Beethoven's opus 95 uit 1810 kreeg een compacte klank, in een boeiende voordracht. Een stuk met rijke melodie-verwerkingen en een sterke zeggingskracht die men zo graag van Beethoven hoort. In het Brahms-Kwlntet spraken de vijf spelers een romantische taal naar het hart van de componist en ook hier in een afwisselende en welsprekende-duidelijke dynamiek, die vooral bij de klarinet tot fraaie hoogtepunten leidde. Maar ook in het algehele klankbeeld vormde de ze bijzonder attent gespeelde klari net-partij een uitmuntende bedrage tot de strijkers-prestatie: een ver innerlijking van de totale kleur. Het symposium Tussentijds Bestek 1975 werd bijgewoond door koningin Juliana, prinses Beatrix en prins Claus. Burgemeester Samkalden van het jubilerende Amsterdam opende de bijeenkomst. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Naar de huidige inzichten is een onbelemmerde groei van onze materiële welvaart in tal van opzichten niet wenselijk. Maar hoe moet het dan wèl? Aan die eenvoudige maar veel omvattende vraag begon gisteren in Amsterdam een vierdaags symposium te kluiven. Tweehonderd deelnemers 'die hier toe zijn voorgedragen op grond van hun betrokkenheid bij verande ringsprocessen en in dit opzicht een aktieve rol hebben met betrekking tot kennisoverdracht en menings vorming', verzamelden zich op uit nodiging van koningin Juliana in het paleis op de Dam voor 'Tussen tijds Bestek 1975.' Gisteren en vandaag krijgen zij verzorgd door de Akademie van we tenschappen informatie aange dragen door zeven deskundigen, met beperkte mogelijkheid tot dis cussie. De bedoeling is dat zij dat met hun achterbannen doorpraten, waarna over zes weken in een tweede ronde de meningsvorming haar kans moet krijgen. Verbetering Dat is een verbetering ten opzichte van Tussentijds Bestek van twee jaar geleden, waarbij intellectueel eenrichtingsverkeer nauwelijks ver meden kon worden. Dat bleek ook gisteren nog moeilijk. Discussielei der dr. M. W. Holtrop kapte bij voorbeeld een deelnemer, die een antwoord naast in plaats van op zijn vraag had gekregen, met de opmerking 'Ik vond dit een erg leuke interventie, maar Ik vond het antwoord ook wel geestig.' Prof. dr. W. Albeda ging ln een algemene Inleiding vooral in op de positie van arbeid in de samenle ving. Onze huidige werkgelegenheid is voor een groot deel gebaseerd op economische groei als vaststaand gegeven (bouwnijverheid, produktie van investeringsgoederen). Nu die groei kleiner wordt, zal er dus heel wat moeten verschuiven. 'De grote werkgelegenheid van tussen 1950 en 1970 zal niet makkelijk terugkomen. Dat vraagt om Ingrijpende maatre gelen. De mogelijkheid om de tech nische ontwikkeling wat af te rem men en arbeidsintensieve produk- tiemethoden vast te houden, sprak prof. Albeda niet erg aan. 'Een niet noodzakelijke inspanning houdt niemand vol, dat is een kostbare vorm van werkverschaffing.' In de landbouwsector zou het misschien wel een idee zijn, omdat het ver vangen van chemicaliën door men selijke arbeid aanwijsbaar zinvol voor het milieu is, Maar prof. Albeda zag in het alge meen meer in korter werken, waar bij arbeid voor de meeste mensen niet meer hun voornaamste levens vulling zou zijn. In de christelijke ethiek is arbeid altijd gezien als roeping, maar de Rotterdamse hoogleraar schaarde zich achter de genen die daar vraagtekens bij zet ten. De klassieke opvatting heeft onvoldoende oog voor het feit dat de mens naast de arbeid in loon dienst, andere verplichtingen heeft gezin, maatschappij, politiek, kunst. 'Mensen vrij te stellen voor andere dan economische arbeid kan een goede zaak zijn.' Prof. dr. P. Wolff behandelde de technisch-economische gevolgen van schaarste aan energie en grondstoffen. Hij toonde zich een aanhanger van het gestuurde prijsmechanisme maar verwachtte op langere termijn geen structurele werkloosheid, omdat bij selectieve groei de arbeidsproduktiviteit zal dalen. C M 'ir'A Otrivin Verkrijgbaar uitsluitend bij drogist en apotheker

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13