Gegarandeerd inkomen n arbeid naar keuze' [lein blijft erbij )ten voor studie waarvoor stop geldt Van Agt maakt geen haast met herzien zedelij kheidswetten 'Justitie maakt te weinig gebruik van ervaring bewaarders' Artsen U-hoogleraar: Niet meer werken voor levensonderhoud electie op examencijfers onrechtvaardig' uaaljagers niet lar Gilze-Rijen MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post Geen nieuwe burgemeester Appingedam Gesprek over vervoer-CAO vruchteloos Beloning uitgeloofd voor terugbrengen gestolen uitvindinng Kissinger naar Chili PvdA en WD in Kamer nijdig: 'Kans minder werkloosheid' Klachten bewakingspersoneel: Commissie voor repatriëring Zuidmolukkers Van Agt blijft bij afspraken drie van Breda 'Britten niet tegen elke prijs in EG' Junckers deens, parket •ftUW/KWARTET VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975 BINNENLAND n een verslaggever NTEREN De mens moet niet meer werken om in zijn levensonderhoud te voorzien; iedereen et een gegarandeerd inkomen krijgen en de vrijheid hebben zijn arbeid zelf te bepalen. Dit is de ning van prof. dr. J. P. Kuiper, hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de Vrije Universiteit Amsterdam. jterieel is het haalbaar, ideolo- ih zijn we er nog niet aan toe', prof. Kuiper gisteren op de edaagse conferentie van psycho- en in Lunteren. Op deze wijze den volgens hem de maatschap- jke problemen die het gevolg van de structurele werkloos voor een groot deel kunnen den opgelost. Hetzelfde geldt r mensen die niet aan het ar- isproces kunnen deelnemen, m 870.000 mensen eenvijfde van de Nederlandse beroepsbe- jng neemt geen deel aan het eidsproces. Bij de arbeidsbu- is staan 220.000 werklozen inge- reven, terwijl 300.000 een WAO- tering krijgen. De overige 350.000 werknemers zijn kortèr of langer ziek. Als men daar de onge veer 700.000 gepensioneerden bij optelt, dan heeft Nederland ruim anderhalf miljoen -mensen die een inkomen genieten waarvoor géén arbeid wordt verricht. Volgens prof. Kuiper is het mogelijk dat iedereen een vast inkomen krijgt en werk naar keuze. De enige manier om dit te bereiken is een mentaliteitsverandering met betrekking tot het begrip arbeid. Dit is thans teveel gebonden aan produktiviteit. 'Met kreten als 'daar moeten we het van heben' wordt het bedrijfsleven verheerlijkt', aldus prof. Kuiper, die meer nadruk wil leggen op een ander soort arbeid: n onze onderwijsredactie IN HAAG Staatssecretaris Klein (hoger onderwijs) houdt on- iks de kritiek van de Tweede Kamer vast aan zijn voorkeur voor ehele loting voor die studierichtingen waarvoor een studenten* p geldt. eerste argument is dat het oma van de middelbare school, eacht de examencijfers en de iieduur, voor alle bezitters de de waarde moet hebben. ■ctie op examencijfers is volgens onrechtvaardig, omdat daarbij gemiddelden gewerkt wordt die lviduele verschillen tussen stu- ten uitschakelen. Het verschil studiesucces tussen de groep met hoog examengemiddelde en die een laag gemiddelde is boven- te gering om daaraan conclu- te verbinden. men zo graag naar voorspelbaar dlesucces wil kijken, dan zou moeten beginnen eerst alleen gens toe te laten, want het stu- ucces van jongens is doorgaans ter dan dat van meisjes. Behalve r examencijfers en sexe zouden voorstanders van selectie vol de staatssecretaris ook moeten en naar de schoolsoort. Het lierendement van studenten een vooropleiding gymnasium- s in de kandidaatsstudie medi- len ongeveer 25 procent hoger voor studenten met HBS-B. lijke kans ir staatssecretaris Klein zijn de- gegevens echter allemaal weinig sake.' Vandaar dat hij elke stu it een gelijke kans wil geven, tmeer de Tweede Kamer echter ft aandringen op een systeem gewogen loting (de kans wordt ter naarmate de examencijfers er zijn), zal hij hiervan geen szaak maken. atssecretaris Klein zegt dit in Q onze Haagse redactie N HAAG De overplaatsing een squadron straaljagers van vliegbasis Welschap bij Eind- ven naar de basis Gilze-Rijen bij burg gaat niet door. Staatsse- taris Stemerdink heeft deze be- slng, die wij vorige week reeds Idden, per brief meegedeeld aan Tweede Kamer. heftige verzet van de bevolking id de vliegbasis Gilze-Rijen heeft overwegende mate tot deze be- sing geleid. De omwonenden esden grote geluidsoverlast van komst van dit tweede squadron ar Gilze-Rijen. De eenheid straal- ers zal nu op Welschap gehand- afd blijven omdat er op andere htmachtbases in Nederland geen mte meer is. De gevolgen van e beslissing, onder meer het t-doorgaan van geplande bezui- ingen van honderdmiljoen in n jaar, moeten nog tussen ver tillende ministers besproken rden. In verband met de grote hoeveelheid zet-advertenties voor onze zaterdagbladen, dienen'advertenties voor deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk in het bezit van de advertentieorderafdeling van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zenden. onderwijs, verpleging enz. 'Het pseudo-religieuze karakter van het bedrijfsleven moet verdwijnen.' Het Nederlands instituut van psychologen belegde de conferentie met het doel de gevolgen van het werken en niet-werken in een ver anderende samenleving te onder zoeken. Tevens wil men bekijken welke rol de psycholoog daarbij moet vervullen. 'Liefhebben' Dr. B. Buiten, directie burgerlijk personeel van het ministerie van defensie, vroeg zich af of het niet beter is het werken over te laten aan de liefhebbers. Een ander hulp middel tot oplossing van het werk loosheidsprobleem is volgens hem een categorisch verbod op dubbele arbeid. 'We moeten voorkomen, dat waar schaarste aan arbeid is, men sen met teveel dadendrang twee banen hebben.' Geen utopie zijn memorie van antwoord bij het wetsontwerp tot verlenging van de wet inzake de studentenstop. De bestaande regeling geldt nog één jaar (cursus 1975-76), het nieuwe ontwerp verlengt en wijzigt de wet voor de periode 1976-78. Dr. Klein gaat ervan uit dat daarna een ver dere verlenging nodig is. Ook de aanmelding en plaatsing van 6tudenten zal wettelijk gere geld worden. In principe zullen stu denten zich steeds voor 1 december van het voorafgaande jaar moeten aanmelden voor een nieuwe studie. Het bureau Aanmelding en Plaat sing zal dan ook de maatstaven bekend maken op grond waarvan iemand wel in de ene en niet in de andere stad geplaatst wordt. Ook voor het hoger beroepsonderwijs zal een centrale aanmelding wettelijk verplicht worden. Dit jaar wordt hier alvast een proef mee genomen. Nu een aantal sociale academies heeft geweigerd hieraan mee te doen, wil dr. Klein hun medewer king via de wet afdwingen. Van een onzer verslaggevers APPINGEDAM De kans zit er in dat Appingedam nooit meer een eigen burgemeester krijgt. Minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) heeft geweigerd de sollica- tatie naar het burgemeestersambt voor Appingedam open te stellen. Hij vindt dat de procedure voor de gemeentelijke herindeling in het Eemsmondgebied al te ver is. Het plan is onder meer om Appingedam en Delfzijl samen te voegen. Appingedam is daar echter fel op tegen. Toen burgemeester A. M. Amerika onlangs Appingedam ruil de voor Hoogezand-Sappemeer, eis te de gemeenteraad een nieuwe burgemeester. Dat gebeurt dus niet. In plaats daarvan wordt oud-burge meester G. Boekhoven, die gepensi oneerd is als burgemeester van Hoogezand-Sappemeer, waarnemer in Appingedam. In deze plaats blijft men overigens hopen dat de Tweede Kamer de herlndellngsplannen zal afwijzen en Appingedam zijn zelfstandigheid zal laten behouden, ln welke geval de gemeente wel weer een eigen burgemeester zou krijgen. Appinge dam heeft zich indertijd ook met succes verzet tegen de vorming van een geheel nieuw stadscentrum tus sen de tegen elkaar aangroeiende bebouwingen. In plaats van zo'n stadscentrum laten beide plaatsen nu buitenwijken tegen elkaar aan groeien. Prof. Kuiper voorziet een maat schappij, waarin minder nadruk wordt gelegd op arbeid die de voor raad grondstof en energie aantast en het milieu vervuilt. De arbeid die er op is gericht dé kloof tussen mens en volk te overbruggen zal volgens hem groeien. Er komen dan drie groepen mensen: werkers, die de last van de arbeid op zich ne men voor een extra inkomen, wer kers die arbeid naar eigen keuze doen en de niet-werkers. Allen hebben zij dan een gegarandeerd inkomen. De hoogleraar ziet dit niet als een utopie. Het vereist volgens hem slechts een langzame aanpassing van de maatschappij en een grotere solidariteit in de we reld. DEN HAAG De onderhandelin gen over een cao voor het beroeps- goederenvervoer over de weg begin nen een explosief karakter aan te nemen, nu werkgevers en werkne mers gisteren opnieuw vruchteloos hebben vergaderd over het inhalen van de achterstand van het basis- loon. De partijen gingen uit elkaar zon der dat zij op dit essentiële punt ook maar een stap dichterbij elkaar zijn gekomen. De heer C. Groenen dijk, voorzitter van de bedrijfsgroep wegvervoer van de vervoersbond van het CNV, trok de loyaliteit van de werkgevers openlijk in twijfel. 'Ze draaien om de zaak heen, ze doen erg moeilijk. Ze spelen met vuur', aldus de heer Groenendijk. Het gaat in de onderhandelingen vooral om het Inhalen van een achterstand in de basisionen. Chauffeurs verdienen over het al gemeen een redelijk salaris, ten koste echter van veel overuren, gecombineerd vaak met de zoge naamde opjaagpremies. De ver- voersbonden willen aan deze situa tie een eind maken door het basis- loon (nu gemiddeld 292 gulden per week) belangrijk op te trekken. De bonden berekenden dat de achter stand met de nijverheid ongeveer 100 gulden per week bedraagt. In de onderhandelingen gisteren trokken de werkgevers deze bereke ningen openlijk in twijfel. Zij bleven daarom bij hun oude aan bod de achterstand dit jaar met 25 gulden per week in te lopen, maar volgens de vervoersbonden is dit veel te weinig. Zij besloten daarom de kwestie aan hun hoofdbesturen voor te leggen. De werkgevers krij gen tien dagen de tijd om de ach terstand op hun manier te becij feren. Blijft er dan verschil dan zal de kwestie volgens de vervoersbon den moeten worden voorgelegd aan bijvoorbeeld de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. Van een verslaggever ROTTERDAM De uitvinder van de dinsdagnacht uit een benzine station in Rotterdam gestolen tel en afleesapparatuur heeft een belo ning van 25.000 gulden uitgeloofd voor degene die de kostbare bult terugbrengt. Volgens de uitvinder, de 54-jarige L. Koppens die ook eigenaar-directeur is van een tech nisch bedrijf in Bladel, heeft het onderzoek dat de Rotterdamse poli tie naar de geheimzinnige roof in stelt tot nu toe weinig opgeleverd. Door het uitloven van de beloning hoopt hij te bereiken dat de nieuwe telapparatuur voor benzinepompen, waarvoor overal in de wereld grote belangstelling bestaat, uit de han den van de concurrentie blijft. SANTIAGO (UPI) De' Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, zal eind maart een bezoek brengen aan Chi li, zo heeft het Chileense ministerie van buitenlandse zaken bekendge maakt. Wanneer precies het bezoek zal zijn, is niet meegedeeld. Minister Van Agt en staatssecretaris Glastra van Loon achter de regeringstafel tijdens de behandeling van de begroting van justitie. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fracties van PvdA en VVD in de Tweede Kamer zijn nijdig over de onwil van minister Van Agt haast te maken met de herziening van de zedelijkheidswetgeving op de onderdelen pornografie en schending van de openbare eerbaarheid. Minister Van Agt wil niet voldoen aan de motie van beide fracties om voor 1 mei aanstaande met nieuwe voorstellen te komen. 'De gedachte mij in te moeten zetten om ruim baan te maken voor die wansmake lijke pornografische geschriften roept bij mij weerstanden op. Ik sluit wetswijziging niet uit, maar er is veel werk op justitie en ik kan het niet over mijn hart verkrijgen juist aan deze zaak prioriteit te geven', antwoordde minister Van Agt. Gisteren bij de behandeling van zijn begroting in de tweede kamer. De wetswijziging zou ook naturisme ofwel 'ongeklede recreatie' moeten toestaan. De minister was ook niet bereid in afwachting van de nieuwe wet opdracht aan de officieren van justitie te geven de naturisten niet meer te vervolgen. Hij vond dat juridisch onjuist. Het PvdA-kamerlid Roethof was over de houding van de minister zeer verontwaardigd. Een speciale staatscommissie heeft lang geleden voorstellen over de filmcensuur, de pornografie en de schending van de openbare eerbaarheid gedaan. Als de minister daar al niets mee wil doen, hoe moet het dan wel gaan met de voorstellen van de commis sie voor regeling van de prostitutie. In commissie ontstaat die steeds grotere twijfel aan de zin van haar voorstellen. Als het zo doorgaat kunnen we de prostitutiewetgevlng wel helemaal vergeten. Maar juist op dat punt moet nodig iets gebeu ren, want die zaak loopt, onder meer op Katendrecht, aardig uit de hand. Met een wet die prostitutie toelaat kan je allerlei regels gaan stellen om die misstanden tegen te gaan. Tot ongenoegen van de PvdA en WD betoonde minister Van Agt ook onwil ten aanzien van de ge vraagde wijziging van artikel 280 van het wetboek van strafrecht. Op basis van dit artikel zijn bonafide alternatieve hulporganisaties, die weggelopen kinderen voor hun ou ders verbergen, nog steeds straf baar en dat roept grote problemen op. De fracties hadden daarom ge vraagd die strafbaarheid te schrap pen. maar minister Van Agt noem de dat een ondeugdelijk middel. 'De bedoeling van dit voorstel is het kind meer rechten te geven ten koste van de rechten van de ouders of de voogdij. Als je dat wilt, zijn andere wetswijzigingen nodig en niet' deze. aldus minister Van Agt, die als oplossing zag inschakeling van een vertrouwensman van de raad voor de kinderbescherming. Het PvdA-kamerlid Roethof was het hiermee volstrekt oneens.- Hij diende een motie in om op korte termijn de schrapping van de straf baarheid toch erdoor te krijgen. Blijft de minister bij zijn weige ring, dan zullen PvdA en WD met een initiatief-wetsontwerp komen. Een ander Initiatief wetsontwerp vanuit de kamer valt te verwachten over de rechtshulp door de vakbe weging. PvdA en KVP hadden voor gesteld deze rechtshulp, die de vak beweging al tientallen jaren aan particulieren geeft, door de over heid te laten vergoeden, maar de minister ging daar niet op ln. HIJ vond ln het algemeen dat eerst maar afgewacht moet worden hoe de alternatieve rechtshulp zich ont wikkelt, alvorens daarvoor een wet telijke regeling te treffen. Mr. Van Agt wees ook een KVP- suggestie af om het te vondeling leggen van kinderen wettelijk toe te laten. De KVP ziet dit voorstel als een alternatief voor abortus. Minister. Van Agt wees op het ge vaar dat vooral gehandicapte kin deren te vondeling gelegd zouden worden. Hij zoekt de oplossing ln een betere wetgeving voor het af stand doen door de ouders van hun kinderen. Staatssecretaris Glastra van Loon weigerde ondanks de kritiek van de linkse fracties om de bouw van .de zógenaamde Bijlmerbajes het nieu we grote huis van bewaring bij Amsterdam, nu nog eens opnieuw te gaan bekijken. Hij zou daartoe wel berèid zijn als bleek dat er ln de gemeente Amsterdam bouw grond vrij zou komen om eventuele andere mogelijkheden té realiseren'. De staatssecretaris, heeft echter wéinig hoop op dit punt. Het PPR- kamerlid Jurgens diende een motie ln om de staatssecretaris te bewe gen de bouw van de Bijlmerbajes toch nog eens te bezien. De kamer had veelkri tiek geuit op het beleid In de gevangenissen, waarbij de aandacht te veel op de behandeling van' de gedetineerden was gericht en te weinig op de positie vari het personeel. De staatssecretaris zegde toe dat de opleiding en begeleiding van. het personeel meer aandacht zou krij gen. Later in het debat trok de liberaal Geurtsen zijn beide moties over de zedelij kheldwetgeving (de porno grafie en het toestaan van naturis- met) weer in. Hij deed dat na de toezegging van minister Van Agt dat deze knelpunten voor het be oefenen van naturisme zou weg nemen. Daarover komt speciaal overleg tussen de politie en het openbaar ministerie en gemeenten die naturistenstranden will eninstel- len. De minister bleef echter bij zijn weigering om de pornografie wetgeving te verruimen. Ik heb daar ernstige bedenkingen tegen zei mi nister Van Agt. Hoofd arbeidsvoorziening: DEN HAAG In de tweede helft van dit jaar bestaat er een goede kans op vermindering van de werk loosheid in ons land. Dit heeft de directeur-generaal van de arbeids voorziening, mr. W. A. Renardel de Lavalette, gezegd ln een. gesprek met De Werkgever, het orgaan van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond. Op 1 juli beginnen programma's voor aanvullende werkgelegenheid voor de bouw tot een totaal bedrag van 1.2 miljard gulden. Verwacht wordt dat daarmee aan zo'n dertig duizend man weer, zij het vaak tijdelijk, werk geboden zal worden, de helft direct in de bouw. de helft via de toeleverende en verwante bedrijven. Door het wegvallen van de seizoenswerkloosheid in de bouw kunnen bovendien het aantal van vijftigduizend werkloze bouwvak kers nog eens met zo'n vijftien- h twintigduizend verminderen. Ook zijn er optimistische geluiden uit het bedrijfsleven. 'Zo langzamer hand. begint men weer lichtpuntjes te zien', aldus mr. Renardel de La valette. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij de directie gevangeniswezen van het ministerie van justitie wordt te weinig rekening gehouden met de bewaar ders. Van hun ervaring wordt onvoldende gebruik gemaakt en ver anderingen voltrekken zich goeddeels buiten hen om. Dit zijn klachten uit het bewakingspersoneel van het Arnhemse huis van bewaring de Koepel in een ingezonden brief in het februarinum mer van Balans, maandblad voor gevangeniswezen en tbr-stelling. De Arnhemse bewaarders reageren met hun brief op een artikel van staatssecretaris Glastra van Loon ln Balans van november 1974. Zij onderschrijven de mening van de staatssecretaris dat de spanningen in de strafinrichtingen de laatste tijd 'groter zijn dan normaal' en doen ter vermindering van die spanning enkele suggesties. Zij stellen voor de gedetineerden in strafinrichtingen naar moeilijk heidsgraad te scheiden, met regi mes niet te experimenteren 'over de rug van de bewaarder', voor vol doende personeel te zorgen en de petitie van het personeel te verbe teren. Duidelijkheid Volgens de briefschrijvers Is kort sluiting ontstaan door de Inschake ling van wat zij 'specialistische ge dragsdeskundigen' noemen. 'De ja renlange ervaring van de bewaar der wordt door deze 'specialistische gedragsdeskundigen' onderschat en ondergewaardeerd. Practische erva ring gaat nog altijd boven theoreti sche kennis, vooral in de omgang met mensen.' Met betrekking tot de positieverbetering wordt erop gewe zen dat de dubbelfunctie die van de bewaarder wordt verwacht ook ge honoreerd moet worden. Daarbij wordt verwezen naar de beginse lenwet gevangeniswezen, waarin staat dat de ten uitvoerlegging van de straf mede dienstbaar wordt ge maakt aan de voorbereiding van de gedetineerde op terugkeer in de maatschappij. De bewaarder, aldus de brief, 'is degene die constant geconfronteerd wordt met de gede tineerde mens. Spanningen die Van een verslaggever DEN HAAG —Zuidmolukkers die terug willen gaan naar Indonesië moeten daartoe de mogelijkheid hebben. Na overleg met Indonesië is daarom overeengekomen dat in Den Haag en In Djakarta een Ne derlands-Indonesische commissie zal worden gevormd die 'de dialoog tussen Molukkers in Nederland en het Indonesische volk' zal moeten bevorderen. Aldus hebben minister Van Doorn (CRM) en staatssecretaris KoolJ- mans (buitenlandse zaken) ver klaard tijdens mondeling overlegmet de vaste kamercommissie voor CRM. Volgens de regering staat Indonesië 'zeer welwillend' tegenover Moluk kers die zich vrijwillig ln Indonesië willen vestigen. Binnen een jaar na definitieve vestiging zouden zij het Indonesische staatsburgerschap kunnen krijgen. De Nederlandse regering staat af wijzend tegen het streven van Mo lukkers in Nederland om een onaf hankelijke Zuldmolukse republiek (de RMS) te vormen en laat dat ook duidelijk blijken in contacten met de Molukse gemeenschap, aldus het verslag. Ten aanzien van het RMS-streven heeft Nederland de Indonesische regering aangeboden te bemiddelen. Voorlopig echter lijkt een gesprek tussen Indonesië en de RMS niet wel denkbaar, al dus staatssecretaris Kooijmans. DEN HAAG Minister Van Agt zal zich houden aan de afspraken die de regering in 1972 met de Kamer heeft gemaakt over de eventuele vrijlating van de drie van Breda. Deze afspraken houden in: Geen gelijktijdige vrijlating van Aus der Fünten, Fischer en Kot&lla. De mogelijkheid van eventuele gratie blijft open, voor het geval de gezondheidstoestand van een der drie vrijlating zou rechtvaardigen. Indien individuele vrijlating wordt overwogen zal eerst een me disch onderzoek worden gehouden. Voorts zal dan een brede com missie worden geconsulteerd, samengesteld uit onder meer ver tegenwoordigers van het voormalig verzet en van oorlogsslachtoffers. 'Ik ben', zei minister Van Agt gis teren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de Justitiebegro ting van de vooraanstaande jurist aan deze besluiten uit 1972 te hou den en lk zal mij ln de toekomst niet anders gedragen'. De minister gaf. zoals hij zelf zei, 'een uiterst sober' antwoord op de opmerkingen die door de fracties van KVP, ARP en CPN over de drie waren gemaakt naar aanleiding van een recent pleidooi tot vrijla ting van e vooraanstaande jurist mr. G. E. Langemeijer. De heer Wolff (CPN), die fel verzet heeft aangetekend tegen de opmerkingen van mr. Langemeijer, was tevreden met het antwoord van de minister. hierdoor ontstaan zijn niet te beta len, maar onderwaardering ls ook niet nodig.' In de brief wordt ten slotte de wens geuit dat duidelijk heid wordt verschaft 'over wat men wil op de afdeling gevangeniswezen met de gedetineerde mens.' Vervolg van pagina 1 gelijk. Minister Duisenbérg heeft nu toegezegd dat dat extra gedeelte van de pensioenpremie(nodig om zich voor de Inflatie in te dekken) binnen nader te bepalen grenzen aftrekbaar blijft voor de belasting. Voorwaarde ls wel dat de premies 'onherroepelijk' zijn betaald aan ondernemings- en bedrijfspensi oenfondsen of aan beroepspensi oenfondsen. Zo wordt voorkomen dat er met pensioenpremies wordt geknoeid om de belasting te ont duiken. De toezeggingen van de minister zullen in de vorm van een nota van wijziging bij de Tweede Kamer worden Ingediend 'Steun patiënten' Een van de organisatoren van het Utrechtse huisartsenprotest, dokter B. G. Bruinsma, zei gisteren dat de actie alle verwachtingen had over troffen. 'Waar we vooral zo blij over zijn is dat al onze patiënten hebben laten merken achter ons te staan.' Met zijn doktersjas over de arm deed de heer Bruinsma mee aan de demonstratie bij de dependance van het Centraal Museum aan de Maliebaan. Zijn collega's hadden hem niet alleen de kastanjes uit het vuur laten halen: dertig huls artsen stelden zich om half twaalf op bij de stop van het museum en ontrolden daar twee spandoeken waarop stond 'Pensioen weg?? Dag huisarts', en: 'Binnenkort in het museum'. De wachtkamers van de meeste Utrechtse hulsartsen bleven gister morgen leeg. Alleen In noodgeval len belden patiënten hun huisarts. Is bij een normale zondagsdienst een op de zes huisartsen bereik baar, gisteren waren er dat één op de drie. 'We hebben geen enkel risico willen nemen', zei een de monstrerende arts. Symbolisch De actie werd om vijf minuten voor twaalf een symbolisch tijdstip,, dat ook moest aantonen dat er spoed was geboden om het wets voorstel dat nu op tafel ligt ln voor de huisartsen, apothekers en speci alisten gunstige zin te wijzigen beëindigd met een korte toespraak van dokter Bruinsma. HIJ gaf daar in de vrouwen van de huisartsen een compliment: 'Zonder hen zou den wij als hulsartsen doof, blind en lam zijn. Zij zijn de werkneem sters, die in ons land het slechtst worden gesalarieerd maar zonder hen kunnen de huisartsen wel in pakken.' PARIJS (Reuter) Europa moet niet vernietigd worden om alleen Engeland maar ln de Europese Ge meenschap te houden. Het is nood zakelijk Engeland binnen de EG te houden, maar geenszins tegen elke prijs. Dit heeft de voorzitter van de Europese Commissie, Francois-Xa- vier Ortoll gisteren verklaard in een interview voor de Franse radio. Ortoli zei dat Europa zich in een immense crisis bevindt en zich nu moet teweerstellen. 'Wij gaan Euro pa niet om zeep helpen om Enge land in de Gemeenschappelijke Markt te houden', zei Ortoli. (ADVERTENTIE) BEUKEN, EIKEN, ESSEN, SYLVAKET 20 SOORTEN EN PATRONEN Map met volledige Informaties bij de importeur JUNCKERS NEDERLAND B.V., Antwoorder. 712, Zoeterwoude (Rijndijk) 2406, onder vermelding van letter K2. Telefonisch mag ook: 071 - 3 34 45j(Codan-Groep)

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9