Leger Peru lijkt toestand meester 'Zwarte renaissance in Z. Afrika onmiskenbaar' Jickson begint am campagne \oor Witte Huis Topfunctionarissen vragen Spanje te democratiseren JCog met steenpuisten nfecteerde Japanners Kissinger en Gromiko spjedig bijeen in Genève iier dertig doden bij rellen Ds. Allan Boesak: Heath getipt als EG- commissaris Beweging van Strijdkrachten Portugal bijeen Schlesinger: Saigon moet nog wel tijdje geholpen worden «lOCy /KWARTET VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975 JpIMA Reuter, AP) De Peruaanse werknemers moesten gisteren thuis blijven in opdracht van de IFegerirr- De militaire leiders van Peru vaardigden dit bevel uit na de bloedige rellen van woensdag In de fyofdstad Lima, waarbij zeker dertig mensen om het leven zijn gekomen. BUITENLAND pe regeng van generaal Juan Ve- lasco veiood de Peruanen naar het Lerk te gaan in verband met voortdunde ondermijnende acti viteiten' na de veldslag van jensdagln de officiële verklaring de 'egering stond, dat er poensdag nkele mensen gedood en den gevnd waren. Volgens een WcordvoéEr van de politie zijn er enminstelertig doden gevallen'bij ie acties m de strijdkrachten te ren de sfcende politie en demon- tranten. pe regerïi. die woensdagavond al Ie noodtotand voor het hele land lad afgeindigd en daarmee de ;rondwet buiten werking stelde naakte vder bekend dat er veel irrestatieszijn verricht. Ook hier- ïljver werch geen cijfers genoemd, naar voleis ooggetuigen moeten iet er ii totaal vele honderden ijn. Bij g politiekazerne, die door iet leger verd bestormd, werden "illeen al igeveêr 400 man opge- n iakt. id "i in Volgens de regeringsverklaring is er bij de ongeregeldheden op het leger geschoten en werden de soldaten dakrdoorwel gedwongen ook de wagens te gebruiken. De rellen bra ken los nuuat legereenheden met a KOPENUGEN (AP)' De voedselvergiftiging, die deze week optrad bij 144 pasïfiers van een in Kopenhagen geland Japans Iijnvliegtuig, is zo goed ai zeker veroorzaakt doordat de in het ontbijt verwerkte ham is behandW door een- kok met steenpuisten op zijn handen. De ham. die in aan b>rd uitgedeelde ontbijten zat, was ingeslagen op de luchthaven Anchage in Alaska. Daar bevond zich de kok met- de steenpuisten. Van de in lekenhuizen opgenomen passagiers zijn er nog slechts zes in Kopen- hagenVier worden vandaag ontslagen, de rest volgt pas over minstens een wik. In de ham zijn de staafvormige bacillen waargenomen, die zijn met een monster van de steenpuisten van de kok in Anchorage. eiVoorloTge conclusie was dat de bacillen van dezelfde stam waren. Vaionze redactie buitenland WAHINGTON Senator Ileiy Jackson heeft gisteravond offieel bekend gemaakt dat hij wilproberen de^ kandidaat van de temocratische partij te wor- derbij de Amerikaanse presi- deisverkiezingen in 1976. Desenator uit de staat Wash- ingrn kondigde zijn voorne- mej aan in een nktionale tele- visj-uitzending, waarvoor een dounentaire over hem was ge makt. Jac-kson stelde zich in 19" ook al kandidaat, maar had toe geen enkele kans. Nu ge- nieliij een veel grotere bekend- hei en worden zijn kansen veel hojr aangeslagen. - Sirs Senator Edward Kennedy ein vorig jaar verklaarde, dat hijoni persoonlijke redenen de- finief had besloten om niet aai de komende presidentsver- kiengen deel te nemen wordt Jacson gezien als de belang- rijste kandidaat binnen de Deocratische partij. Hij heeft, nait Kennedy zich terug ge- trolten had, zijn stal" uitgebreid en ipvallend veel spreekbeurten ov< het gehele land gehouden. Va Jackson is bekend dat hij ove ruime fondsen kan beschik ker voor een verkiezingscam- paae. Zijn grote geldschieters zijl de vakbeweging en de Bomg-vliegtuigindustrie, die in zijistaat is gevestigd. Hery 'Scoop' Jackson geldt als een expert op economisch ge- biei Hij heeft de economische poliek van de presidenten Nixn en Ford vaak fel aange- valn. Deze deskundigheid lijkt eengroot voordeel nu de slechte eccomie verreweg de belang- rijlte politieke zaak is in de Vemigde Staten. Opliet gebied van de buiten- lante politiek heeft senator Jackon zich onderscheiden door eeniarde houding tegenover de Sowït-Unie. Het beleid van toe- nadring .tot de Sowjet-Unie Senator Henry Jackson: kandidaat heeft hij vaak heftig bekriti seerd. Bij de onderhandelingen t over het Russisch-Amerikaanse handelsverdrag speelde hij een hoofdrol als de krachtigste ver dediger van het standpunt, dat de Sowjet-Unie alleen betere handelsbetrekkingen kon krijgen als zij de joden vrij zou laten emigreren. Het verdrag is van wege die voorwaarde afgewezen door het Kremlin en Jackson krijgt nu het verwijt, dat hij op dit punt een te onverzettelijke houding heeft ingenomen en zich kennelijk heeft verkeken op de leiders in Moskou. Henry Jackson is voorstander van een sterke defensie, maar wil tevens inkrimping van de Amerikaanse troepenmacht in Europa. BEIRfET, MOSKOU (AP, Reuter, UPI) De Amerikaanse minis ter va buitenlandse zaken Henry Kifesinger zal na zijn bezoek aan het Mdden-Oosten op 16 en 17 februari in Genève een ontmoeting hebba met zijn Russische collega Andrej Gromiko. Dit is gisteren in Moskou meege deeld n in Washington bevestigd. Het iussische persbureau TASS tteldd dat de twee heren van ge dacht zullen wisselen over proble men an gemeenschappelijk belang. Daarcvordt naar men aanneemt voral de toestand in het. Midden- Oostn mee bedoeld. Volgas 'Oosteuropese diplomatieke zegsliden' heeft Gromiko bij zijn recene bezoek aan president Sadat van Egypte laten weten dat de Sowjt-Unie akkoord gaat .met een tweee troepenscheidingsakkoord hissti Egypte en Israël op de Sinaï. Dit heeft het in Beiroet verschij nende blad An Nahar gemeld. Vol gen; de zegslieden zou het fiat van Moskou een forse steun in de 'rug betekenen voor Kissinger bij diens komende bezoek aan het Midden- Oosten. Gromiko. had. aldus An Nahar, gezegd dat elke Israëlische terug trekking uit bezet gebied gunstig is voor pogingen een regeling te treffen. Sadat zou Gromiko hebben verzekerd dat Egypte Syrië en de Palestijnen, en hun vertegenwoor digers de PLO, nooit in de steek zal laten. Tevens zou Sadat hebben ge zegd dat Egypte geen individueel of gedeel'elijk vredesakkoord met Is raël zal sluiten en dat een Israëli sche terugtrekking uit de Sinaï niet tot een gedeeltelijke regeling tussen Egypte en Israël zal leiden. geweld een eind hadden gemaakt aan de bezetting van een kazerne door leden van de geüniformeerde politie, de Civiele Garde. Dit onder deel van de Peruaanse politie was maandag in staking gegaan, voor namelijk om haar looneisen kracht bij te zetten. Politiewoordvoerders hebben verklaard, 'dat hun actie niet gericht was tegen de regerende milita5ren in Peru. die sinds 1968 aan de macht zijn. maar het afge lopen jaar steeds meer kritiek kre gen te verduren. Er zijn bij de ongeregeldheden van woensdag behalve een krantenge bouw en een officiersclub ook twee grote hotels (Sheraton en Bolivar) en een aantal winkels in brand gestoken. Bij de Amerikaanse am bassade zijn de ruiten ingegooid. Donderdag schoten militairen nog enkele malen op jongeren, die 'be schadigde winkels plunderden; maar verder leek de rust weer ge keerd in de hoofdstad. Uit andere grote steden in Peru zijn geen on geregeldheden gemeld. In_de kranten, waarvan de belang rijkste sinds vorig jaar in handen zijn van de regering, stonden don derdag alleen de officiële verklarin gen over de rellen van woensdag. Het dagblad La Prensa (ook van de regering) zei dat. er contrarevolutio naire elementen achter het oproer zaten en dat het ging om een doel bewuste pogihg om 'de revolutio naire regering' omver te werpen, net zoals dat in Chili is gebeurd. Het blad meende, dat agenten van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA bij de betogingen betrokken waren. Generaal Juan Velasco Ajyarado nam in oktober 1968 de riïacht over van president Fernando Belaunde Terry na een staatsgreep zonder bloedvergieten. Zijn regering hepft sindsdien de invloed van de kleine rijke elite in Peru sterk terug ge drongen. De progressieve militaire regeerders hebben het bezit van gKond en kapitaal veel meer ver spreid. Peru is één van de zeer weinige landen in Zuid-Amerika met een hervormingsgezinde rege ring. Een militair woordvoerder verklaarde gisteren dat de bloedige gebeurtenissen van woensdag geen veranderingen in de regering ten gevolge zal hebben. Zware rookwolken hingen boven het centrum van de Peruaanse hoofdstad Lima na de hevige bot singen tussen het leger en betogers. MADRID (AFP, Reuter,/UPI) Vijfhonderd vooraanstaande Spanjaarden, onder wie tal van top functionarissen, hebben in een brief aan de regering van premier Carlos Arias Navarro, aangedron gen op democratisering van het. openbaar bestuur. De brief een uniek gebeuren in het Spanje van Franco circu leerde gisterert in Madrid. Dat ge beurde terwijl op verscheidene mi nisteries enige tijd werd gestaakt door ambtenaren die -een duurte- toeslag willen. De briefschrijvers zeggen dat er een bestuurlijke hervorming moet komen, gecontroleerd door 'verte genwoordigers 'van het voLk', vrij heid van vakvereniging voor men sen in overheidsdienst, onafhanke lijkheid en neutraliteit van de overheid en het ontkrachten van particuliere belangengroepen. De briefschrijvers eisen een 'democra tische staat', waarin het gezag van het volk zal komen via in vrijheid gevormde partijen. Onder de ondertekenaars zijil hoogleraren, economen en de voor malige directeur van culturele za ken Rieardo de la Ci'erva. Hij heeft onder minister van voorlichting Pio Cabanillas gewerkt. Cabanillas is onlangs uit het kabinet-Navarro ontslagen met nog een collega. Zij waren de twee meest liberaalgezin- de ministers, maar moesten weg nadat door ultra-rechts zware pres sie op Franco was uitgeoefend de bewindslieden op straat te zetten. De brief van de 500 is volledig afgedrukt in het grootste Spaanse dagblad La Vanguardia en het ka tholieke dagblad Ya. De meeste an dere kranten hebben geweigerd het schrijven te publiceren. Ya noemde de brief 'een aanwijzing van de diepgang van de vernieuwingsnei gingen inde politiek en maat schappij van ons land". Inmiddels gaan stakingen en beto gingen in Spanje onverminderd voort. Op de campus van de, cen trale universiteit van Madrid is de politie massaal op de been geko men om een studentenprotestmars te 'verhinderen. Zij wilden naar het bureau van de rector trekken. De meeste van de 50.000 studenten weigeren nog naar de colleges te gaan. In Malaga zijn studenten een zitdemonstratie begonnen in een bestuursgebouw van de universiteit. Er deden honderd studenten mee. Basken Voor de eerste keer in 16 jaar hebben de Baskische guerrilleros te kennen gegeven dat zij op een aan tal voorwaarden een eind aan hun aanslagen willen maken en onder handelen met de Spaanse regering. Een woordvoerder van de Baskische verzetsbeweging ETA heeft een lijst met eisen gepubliceerd. Onder, meer wordt verlangd dat het Spaanse politieke ^pparaat in de Baskische provincies in noordelijk Spanje wordt ontmanteld. De Basken wil len Baskenland zo veel mogelijk losmaken van Spanje en zelfbe stuur geven. Zo zou Baskenland een staat in een Spaanse statenbond moeten worden. door Harm Lamberts Op 18 januari publiceerde het gematigd vooruitstrevende Zuid- afrikaanse dagblad The Star een opzienbarend artikel onder de kop: 'De stedelijke terreur-oor- log" die Zuid-Afrika bezig is te verliezen'. Daarin werd een op somming gegeven van de aan slagen die blanke extremisten, doodsbang voor de snelle veran deringen in zuidelijk Afrika, ple gen op tegenstanders van de apartheid en op hun bezittin gen. Een bom explodeerde onlangs in het kantoor van een in huisarrest zijnde advocaat in Durban; brand verwoestte dc Smt Thomaskerkhal in Rondebosch, nadat het Christe lijk Instituut daar zijn jaarvergade ring had gehouden: een poging het oecumenisch centrum van het Christelijk Instituut in Mowbray in brand te steken mislukte.; de wo ning van ds. Theo Kotzé. van het Christelijk Instituut in Kaapstad werd verschillende malen onder vuur genomen, de laatste keer sneuvelden de ramen van een slaapkamer, twee keer werden ben zinebommen naar zijn huis gegooid, verschillende malen werd hij zelf met de dood bedreigd, zodat hij nu speci/üe politiebescherming gehiet; de auto van Chris Wood, voormalig voorzitter van de Engelstalige stu dentenvereniging NUSAS, werd in brand gestoken; de pas geboren baby van dr. Francis Wilson, voor aanstaand hoogleraar in de econo mie aan dc universiteit van Kaap stad, kreeg een kaart waarop stond dat ze vermoord zou worden. Een krant in Durban schreef een dezer dagen dat in de afgelopen drie maanden meer dan vierhonderd van dergelijke 'incidenten' aan de politie zijn gemeld, zonder dat er ook maar één opgelost werd. Wederopstanding Er zijn andere tekenen van de in vloed die de adembenemende ge beurtenissen in Guinee. Angola, Mozambique en Rhodesië op de ontwikkelingen in Zuid-Afrika heeft. Bijvoorbeeld de groeiende so lidariteit tussen alleen die niet. blank zijn in Zuid-Afrika en het opbloeiende zwarte bewustzijn. On der de veelzeggende naam Black Renaissance Convention (Zwarte wederopstandingsvergadering) kwa men half december vorig jaar' .en kele honderden zwarte mensen uit allerlei sectoren van de Zuidafri- ka!anse maatschappij in Maur- manskraal. Zuid-Afrika, bijeen. Dat was dezelfde plaats waar enke le maanden eerder de Zuidafri- kaanse raad van kerken een resolu tie ovèr 'selectieve' dienstplicht had aangenomen. 'Het was niet de eerste keer', ver telt ds. Allan Boesak, een Zuidafri- kaanse predikant die de conventie heeft bijgewoond en momenteel in Kampen een doctoraalstudie volgt, 'dat zwarte Zuidafrikanen, mensen van Indische afkomst en ^zoge naamde kleurlingen (mensen van 'gemengde' afkomst) zo bij elkaar kwamen. Maar dat was wel twaalf jaar geleden, in de tijd dat het Afrikaanse Nationale Congres (ANC) nog legaal werkte.-Sindsdien hdbben de apartheidsideologie en de daaruit voortvloeiende duizen den aprtheidsmaatregelen gepro-' beerd de solidariteit tussen de ge kleurde Zuidafrikanen te breken. De conventie heeft aangetdond dat dit niet is gelukt. De zwarte solida riteit is wellicht gróter-dan ooit!' Doel van de vergadering was niet een blauwdruk voor de 'komende tien jaar te maken', zegt ds. Boe- sak. 'Vanwege de snelle veranderin gen moeten de zwarten in Zuid- Afrika nu van dag tot dag hun strategie bepalen'. De conventie, die telegrafisch de beste wensen van senator Edward Kennedy meekreeg, begon moeizaam. 'De ge neraties botsten, de politieke idee- en verschilden en de opvattingen over de te gebruiken methoden ook. De mensen van hetverzet uit de jaren zestig zien dé dingen vaak anders dan de mensen die nu in het verzet zitten. Maar ondanks dat moèilijke begin was eï aan het eind van de dagen durende vergadering toch sprake van een grote solidari teit. Die botsingen zijn nodig', al dus ds. Boesak. 'In het zoeken van solidariteit moeten we de confron tatie niet uit de weg gaan. Aan het eind van de conventie hadden de radikale studenten van SASO (mi litante zwarte studentenorganisatie waarvan de leiders bijna allemaal door een banning-order monddood zijn gemaakt of gevangen zijn ge nomen, HL) ontdekt dat we hetzelf de willen: weg met de apartheid en een verdeling van de politieke en economische macht. Verschil in be nadering blijft er tussen de jonge en oudere generatie, maar aan het eind van de bijeenkomst stond een ouderman op en zei: de boom van de bevrijding wordt gevoed door het bloed van martelaren en tiran nen!' Afwijzing Aan het slcit van de bijeenkomst werd een 'verklaring uitgegeven waarin niet alleen de apartheid zonder meer werd afgewezen, maar wat voor de Zuidafrikaanse verhou dingen veel ingrijpender is, de zo genaamde grote apartheid. de thuislandenpolitiek werd veroor deeld. Letterlijk staat er in de ver klaring dat de instellingen van de apartheid worden afgewezen. 'De thuislandregeringen hebben een ge weldige klap gekregen', zegt ds. Boesak. Dat geldt voor iedereen die nog de hoop koesterde binnen de apartheidsslruktuur iets te kunnen bereiken. Verder spraken de verte genwoordigers- zich uit voor een non-raciaal,, democratisch Zuid- Afrika. Iedereen moet aan het sociale, economische en politieke leven van een ongedeeld Zuid-Afrika kunnen deelnemen, aldus de verklaring. Geen samenleving waarin aparte bevolkingsgroepen al dan niet ge lijkwaardig naast elkaar leven. Ook wordt gepleit voor een erkenning van de zwarte vakbonden en voor echte vrije verkiezingen van de vakbondsvertegenwoordigers. Aan het buitenland werd een op roep gerichtZuid-Afrika econo misch en cultureel te boycotten zo lang er geen eind is gekomen aan het apartheidssysteem. Ds. Boesak vindt het wel van het grootste be lang dat bijvoorbeeld zwarte predi kanten, die grote invloed hebben in Zuid-Afrika. de kans krijgen, net als hij, enige tijd in het buitenland te studeren. De Zuidafrlkaane rege ring zal alles proberen om het pro ces van zwarte bewustwording te stuiten. 'Onze predikanten moeten uit het Nederduits-gereformeerde denken gelicht worden. Laat de Vrije Universiteit het goede besluit om met Potchefstroom te breken laten volgendoor het besluit een zwarte predikant de kans te geven aan de VU te studeren, net als Kampen mij dat laat doen. Dat zou de VU bij de zwarte bevolking in Zuid-Afrika bijzonder goed doen". Geen blanken De Black Renaissance Convention heeft in Zuid-Afrika veel stof doen opwaaien. Niet dat de besluiten se rieuze aandacht kregen van de blanken. Maar er werd door conserr vatieven en vooruitstrevenden schande van gesproken dat de con ventie geen blanken toeliet, zelfs geen blanke journalisten. Aparte vergaderingen zijn niet goed voor de rassenverhoudingen in dit land, schreef een pro-apartheidskrant. Ds. Boesak: 'Kijk, dat hadden ze 26 jaar geleden, moeten bedenken'. JVIaar ook bepaald niet pro-apart heidskranten als de Sunday Times en de Rand Daily Mail wareh woe dend. De Mail publiceerde in zijn 'blanke' editie de slotverklaring van de conventie niet. Een gunstige uitzondering vormden de töch be- paald niet radikale kranten The WÊfÊÊÊ Star en Pretoria News die onder stapt, zou hij zijn integriteit red- andere schreven dat blank Zuid- den. Hij moet de leiding nemen en Afrika er uiterst onverstandig aan zeggen; op jullie blanke manier zou doen een zo breed vertegen- gaat het niet'. Ds. Allan Boesak \yoordigende vergadering als de Black Renaissance Convention te negeren. Ds. Boesak: 'Wij krijgen altijd te horen dat de zwarten na tuurlijk te dom zijn om een eigen mening te hebben. Volgens Vorster en de zijnen zijn het altijd kwaad willende blanken die ons opstoken. Mensen als dr. Beyers Naudé. Nu wilden wij die' kans niet lopen. Niemand kon nu zeggen: er waren blanken bij die hen beïnvloedden. Nu het zwarte bewustzijn een reali teit wordt, blijven alleen echte vooruitstrevenden staande, mensen die echt een radikaal ander Zuid- Afrika willen, mensen als dr. Beyers Na.udé en Roelf Meyer van het christelijk instituut'. Op de conventie is niets gezegd over de uitlating van Vorster dat hij de wereld over een half jaar verbaaèd zou doen staan. 'Nee', zegt ds. Boe sak, 'omdat wat er in werkelijkheid gebeurt ons geen reden geeft ver trouwen in Vorster en zijn regering te hebben. De blanken spelen een slim spel maar van echte verande ringen is geen sprake. Er moeten onderhandelingen komen tussen Vorster en de echte leiders van de zwarte meerderheid. Die zitten op Robbeneiland^ Dat is onder andere Nelson Mandela die daar een le venslange gevangenisstraf uitzit'. Boethelezi Vorige week heeft premier Vorster gesproken met de leiders van de thuislanden, de bantoestans die ruim dertien procent van het Zuid afrikaanse grondgebied beslaan en waar op den duur de hele zwarte bevolking thuis zou moeten horen. Na afloop van die besprekingen was Gatsha Boethelezi, de leider van het thuisland KwaZoeloe woedend. Hij gaf een verklaring uit waarin hij zei doodziek te zijn van al dat praten dat tot niets leidde. Hij waarschuwde dat de Afrikanen geen andere mogelijkheid over blijft dan burgerlijke ongehoor zaamheid. als in de jaren zestig het ANC propageerde. Ds. Boesak: 'Boe thelezi had veel eerder kwaad moe ten weglopen. Het wordt de hoogste tijd voor zo'n bekwaam politicus om uit die thuislaiidenpolitlek te stappen. Wil hij een werkelijk nati onaal leider worden en een blijven de rol spelen in Zuid-Afrika. dan is het nu de tijd voor hem de conseT quenties te trekken uit de ervarin gen die hij de vorige week weer heeft opgedaan. Als hij er nu uit- Reuter. UPI) In Brussel wordt rekening gehouden met de moge lijkheid dat oud-partijleider Edward Heath lid van de Europese commis sie het dagelijks bestuur van de EG zal worden. Hij zou danin de plaats komen van zijn partijge noot Christopher Soames. EG-com- missaris voor buitenlandse betrek kingen, die naar Engeland zou te rugkeren om een rol te gaan spelen in de Britse binnenlandse politiek. Als andere mogelijkheid voor Heath die als Conservatief partijleider is vertrokken wordt aangenomen dat hij mogelijk schaduwminister van buitenlandse zaken zal worden in de Conservatieve Lagerhuisfrac tie, indien William WHItelaw par tijleider zou worden. Gisteren is de kandidaatstelling voor de tweede ronde van het Tory-leiderschap afgesloten. Dins dag wordt de definitieve stemming gehouden. In totaal zijn nu vijf personen kandidaat. Mevrouw.Mar garet Thatcher, die nu blijkens een opiniepeiling favoriet bij de Britse kiezer zou zijn. Daarnaast William Whitelaw. James Prior. John Pay- ton en sir Geoffrey Howe. Maurice Macmillan. de zoon van oud-pre- nrier Harold Macmillan. heeft toch besloten zich niet kandidaat te stellen. Premier Harold Wilson heeft giste ren in het Lagerhuis hulde betuigd aan Heath. Hij zei dat Heath en hijzelf steeds als politieke kempha nen tegenover elkaar hebben ge staan, maar dat zij geen persoonlij ke vijanden waren. Voorts prees hij Heath' bijdrage in het werk van het parlement en vervolgde dat het aan de historici zal zijn om over zijn activiteiten te oordelen. LISSABON (AP, Reuter, UPI) In Lissabon zijn de 250 top- militairen van de Beweging van de Strijdkrachten (MFA) bijeen- gekbmen voor een vergadering achter gesloten deuren. Diverse politici in Portugal hebben benadrukt dat de conferentie van bijzonder belang 'is en dat de MFA in dit beraad tot standpunten kan komen die oesllssend kunnen zijn voor Portugals toekomst en voor het democratisch bestel daar. Uit bronnen in Lissabon is verno men dat de Beweging van de Strijdkrachten verdeeld is in een linker- 'en een rechtervleugel en dat deze tegenstelling sterk door speelt op de op gang zijnde bijeen komst. De Beweging was de motor achter de staatsgreep van vorig jaar april. 2(ij heeft een aantal ministers in de regering en oefent achter de schermen grote invloed uit op het politieke gebeuren in Portugal. De kloof binnen de Beweging van de Strijdkrachten zou zijn ontstaan door de felle twist die is uitgebroken tussen Mario Soares' socialistische partij en de commu nisten. Beide partijen zitten in de huidige regering. De ruzie tussen Soares' partij en de CP van Avaro Cunbal kwam vooral naar buiten door de kwestie van de eenheids vakcentrale, waarbij de MFA de CP heeft gesteund, maar waarbij de socialisten een aantal concessies wisten te verwerven. Diverse politici hebben al voorspeld dat een resultaat van de MFA- bijeenkomst een kabinetswijziging zou kunnen zijn dan wel een ver andering van de samensmelting van de coördinatiecommissie van de Beweging van de Strijdkrachten die uit zeven man bestaat. NAVO Het gemeentebestuur van Lissabon heeft gisteren alle betogingen ln de hoofdstad tot volgende week vrij dag verboden. Het verbod is waar schijnlijk bedoeld om botsingen te voorkomen tussen extreem-linkse groeperingen en passagierende NA- VP-militairen. Er zullen ongeveer 8000 matrozen van de NAVO voet aan wal zetten na een NAVO-oefe- ning ter hoogte van Portugal. NEW YORK (AP, Reuter, UPI) Dè Amerikaanse minister van de fensie, Schlesinger, heeft gezegd, dat hij het 'erg onwaarschijnlijk' maar wel denkbeeldig acht dat de VS nog tien tot vijftien jaar hulp aan Zuid-Vietnam zal moeten geven. 'Ik denk dat wij deze bondgenoot moe ten blijven helpen totdat de Noord- vletnamezen ervan overtuigd zijn dat zij Zuid-Vietnam niet met ge weld kunnen verslaan'. En 'dat kan een Jaar duren, misschien wel twee jaar', aldus de minister. Het Amerikaanse krantenconcern Cox heeft gemeld dat president Ford mogelijk Ngoejen Van Thleu, president van het bewind in Sai gon, zal uitnodigen om naar Was hington te komen om zo kracht bij te zetten aan zijn verzoek aan het Congres om 300 miljoen dollar ex tra-hulp voor Indo-China. In Saigon zijn vier onafhankelijke en niet-regeringsbladen niet ver schenen. Het was een protest tegen het sluiten van vijf oppositiebladen en de arrestatie van 18 journalisten deze week. In Phnom Penh in Cambodja is de situatie sterk verslechterd. Gisteren zijn de zwaarste raketbeschietingen gehouden sinds het Rode Khmer offensief van januari. De Mekong- rtvler. waarlangs de stad wordt bevoorraad is nu potdicht. Er zijn mijnen in gelegd en de oevers wor den bestreken door het Cambod jaanse verzet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7