CHU bespreekt vandaag grondslag van 't CDA Studentenstop Griep gehad? Davitamon 10 wintejrweerstand voor het hele gezin. weer - Commentaar geboorte van een politiek onaanzienlijke baby Ontijdig Föhnachtig herinneringen aan 'n legende Sneeuwbenchten srestopt achternaam rookverbod aanstekelijk 'ROUW/KWARTET VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975 BINNENLAND-COMMENTAAR 5 Voor bepaalde studierichtingen is een studentenstop onontkoombaar. Op zichzelf is er dan ook geen bezwaar tegen een wetsontwerp dat de regering machtigt om ook in de periode van 1976 tot 1978 een studentenstop af te kondigen. Wat ons betreft mag die beperkte toelating dan geregeld wor den via een algehele loting. De argu menten voor loting die de regering hanteert lijken sterker dan de argu menten die voostanders van een (al tijd gebrekkige) selectie op uitsluitend examencijfers aandragen. Onze argwaan jegens het wetsontwerp geldt meer de uitwerking dan het principe van een studentenstop. Ook de regering zegt dat een studentenstop alleen in noodgevallen gehanteerd mag worden. Daarbij moet dan aan twee voorwaarden zijn voldaan: de studie waarvoor de stop wordt ingesteld nioet naar verhouding duur en boven- I dien sterk beroepsgericht zijn. Dat geldt in de huidige situatie bijvoor- beeld voor medicijnen. Vierduizend eerstejaars studenten per jaar is inder daad onbetaalbaar (dat kost één mil jard, eenderde van de kosten van heel iet wetenschappelijk onderwijs) en zonder uitzicht (er is geen emplooi voor zoveel artsen). Maar wat heet duur? Staatssecretaris Klein geeft zelf toe dat ip verhouding bijna elke exacte studierichting duur I is. Als je het met hoger beroepsonder- wijs vergelijkt kun je zelfs elke univer- sitaire studie duur noemen. En wat is beroepsgericht? Van tand heelkunde kun je wel zeggerr dat die t studie sterk 'beroepsgepiekt' is. Maar hoe zit het met biologie of Engels? Staatssecretaris Klein suggereert zelf al dat sommige studies wat algemener opgezet kunnen worden en daardoor een minder beperkt beroepsperspectief zullen bieden. Niettemin strooit hij ook kwistig met 'wetenschappelijk ver antwoorde' prognoses van de maat schappelijke behoefte aan academici. Als het zo doorgaat, heeft een advies commissie becijferd, zitten we in het jaar tweeduizend bijvoorbeeld met vier- a tienduizend werkloze biologen. De regering erkent dat zulke bereke ningen niet erg betrouwbaar zijn. Toch wekt zij de indruk, te weten hoe de wereld er over vijfentwintig jaar uit zal zien. Dergelijke voorspellingen zijn gebaseerd op de vraag- en aanbod- markt van dit moment. Maar wie weet of de biologisch misschien op sterven liggende wereld van het jaar 2000 niet zal schreeuwen om meer biologen? Ti'ouwens. over welke toe komstige academici spreken we eigen lijk? Over de huidige academici, die vaak zgven, acht jaar gestudeerd heb ben, of over de Posthumus-doctorandi die in vier jaar worden klaar ge stoomd? k Het is prachtig als de regering met de mond belijdt dat zij de deur naar het hoger onderwijs zo wijd mogelijk wil openzetten. Maar wat moet je daarvan geloven als ook deze regering de studenten tops in het hoger beroepson derwijs sanctioneert of zelfs voor schrijft? De regering, niet de institu ten. heeft de toeloop beperkt tot de opleidingen van kleuterleidsters, on derwijzers en leraren. Wanneer het parlement geen duidelij ker voorwaarden stelt aan de instel ling van studentenstops zowel vöor universiteiten als voor het hoger be roepsonderwijs, vrezen wij dat het recht op hoger onderwijs nog verder beknot zal worden op grond van een vermeende maatsdhapoelijke behoefte. door Bert de Jong DEN HAAG Vanavond dis cussieert een bijzondere alge mene vergadering van de CHU in het jaarbeurscentrum in Utrecht 'over de grondslag van het CDA. Beslist moet worden of het voldoende is, dat in de beginselverklaring van het Christen Democratisch Appel het evangelie wordt genoemd als richtsnoer van'het politiek hand.elen. Een sterke groep in de Unie, waar toe behoren oud-minister en oud fractievoorzitter" mr. H. K. J. Beer- nink. en het tweede kamerlid drs. G. van Leijenhorst. wensen vast te houden aan de beginselverklaring van de CHU. Hierin wordt het bij bels getuigenis van Gods beloften H. Wisselink en geboden maatgevend genoemd voor de overheid en voor de mens en maatschappij. De discussie van vanavond is goed voorbereid. In het CHU-blad De Nederlander zijn enkele weken ach tereen artikelen geplaatst van the ologen en politici over deze grond slagkwestie. Zelfs oud-fractievoor zitter J. T. Mellema, eens de grote voorvechter van de CDA, die twee jaar geleden echter de moed opgaf en geen toekomst meer zag voor christen-democratische partijen, heeft zich weer in de strijd ge mengd. Hij schrijft weer: Het is nu of nooit. Uit de bijdragen in het partijblad blijkt hoe moeilijk de -kwestie van de grondslag voor de CHU is. Ds. A. de Haan, de secretaris-binnenland van de Raad van de Zending van de Nederlandse Hervormde Kerk, toont aan de hand van veel teksten aan, dat het woord 'evangelie' geen enkele verschraling inhoudt. Maar Van Leijenhorst zet hier tegenover, dat in het dagelijks gebruik het woord 'evangelie' wel verschraald en vermagerd is. Ds W. A. B. Ha gen uit Zwolle voegt hier nog aan toe: Doe geen water ln de wijn. Noem de bijbel als grondslag. Kom er voor uit. T. Mellema Mr. O. W. A. baron van Verscliüer Niet vromer De Unieraad, die 14 december de statuten van het CDA behandelde, heeft over alle artikelen advies uit gebracht. met uitzondering van het grondslagartikel. Men wilde de al gemene vergadering niet beïnvloe den. Ondertussen heeft de Unieraad niet nagelaten en ze deed dat zelfs met nadruk te verwijzen naar de toelichting, die bij het grondslagartikel komt en waarin wordt verzekerd, dat met het evan gelie gedoeld wordt op de hele bij bel. Het kan er wel om spanrjen vana vond. maar verwacht mag worden, dat met deze vingerwijzing in de rug de bijzondere algemene verga dering met een niet geringe min derheid tegen zal kiezen voör 'het évangelie' als formulering. Deze minderheid houdt het gevaar van een afsplitsing in: Voor de algemene vergadering zal oojc een overweging zijn. dat de ARP.' zij het ook met enige pijn, akkoord is gegaan met het evange- ADVERTENTIE) Dis. G. van Leijenhorst lie als richtsnoer. In de historie van de CH-U heeft ze zich nooit in deze principiële zaken behoudender en vromer opgesteld dan de ARP Dat ia\ vanavond ook wel niet ge beuren. Het zou tegen het karakter, om maar niet van 'mentaliteit' te spreken, van de CHU ingaan. Niet anti Deze mentaliteit brengt ook met zich mee. dat de CHU niet anti- CDA gezind is. Vooral ómdat de Unieraad in depember de eigen p0|- litieke koers van de CHU (oppositie tegen het kabinet) veilig heeft ge steld. Het door mr. Y. Scholten ingediende en aanvaarde aanvul lende artikel, dat er bij de volgende kamerverkiezingen geen gezamen lijke CDA-lijst i zal komen zolang KVP, ARP en CHU het politiek niet eens zijn, heeft in de Unie de kou uit de lueht genomen. Deze aanvul ling neemt de algemene vergade ring morgen, als de andere artike len van de statuten aan de orde zijn, met enthousiasme over. Dit betekent niet. zo licht het ka merlid H. Wisselink in De Neder lander toe. dat er een nacht van Andrlessen moet komen. Maar we kunnen alleen over één lijst praten als KVP. ARP en CHU op een politieke lijn zitten. 'Deze lijn is niet de lijn van het kabinet-Den Uyl'. Als op de 'conference' die woensdag 25 en donderdag 26 februari door de drie partijen op Woudschoten wordt gehouden om het eens te worden over de amendementen op de statuten, deze aanvulling- dooi de CHU op tafel wordt gelegd, zul len KVP en ARP dit extra artikel moeten nemen. Het is de politieke wil van de CHU, die niet wordt prijsgegeven. Maar dat betekent dan, dat on danks al het geschrijf, gepraat en geredeneer over het CDA en zijn statuten de federatie wat de lande lijke politiek betreft weinig blijft voorstellen. I Gevoelig Op de 'conference' zullen, trouwens meer pijnlijke plekken moeten worden weggemasseerd. De partij raad van de KVP liet de voorgestel de statuten ongemoeid, maar de ARP bracht enkele niet onbelang rijke wijzigingen aan. Genoemd moet worden het amen dement waarin wordt bepaald, dat de gekozen kamerleden, statenleden en gemeenteraadsleden, de grond slag (evangelie als richtsnoer) en het politieke program van het CDA ondertekenen. De KVP en CHU til len hier niet zo zwaar aan. Voor de ARP ligt deze zaak echter wel prin cipieel. De ondertekening kan de ARP in de onderhandelingen niet als wisselgeld uit handen geven. Moeilijk is ook de eis van de ARP. volgens een unanieme uitspraak van de partijraad, dat de secretaris van het CDA benoemd en niet ge kozen wordt. Hij wordt dan tevens bureau-directeur. Op zichzelf is dit een ondergeschik te kwestie, maar nu het CDA ge vormd wordt (de omstreden secre taris is sinds 1 januari in functie en geniet reeds een CDA-salaris). ligt alles zeer gevoelig, omdat door de partijpn de (machts)posities in de federatie moeten worden inge nomen. De woede-uitbarsting van de altijd toch zachtmoedige Unievoorzitter in een brief aan zijn ARP-collega over deze kwestie is een symptoom van de gespannen sfeer, die rond om -de CDA-top is bezig te ont staan. Het is ook tegen d e achtergrond van deze sfeer, waarin over en weer het zeer uit het verleden weer wordt gevoeld, dat de algemene vergadering vandaag en morgen moet beslissen. Bij die van de ARP zullen mogelijk nu ook moeilijke CHU-amendementen worden ge voegd. Zo verloopt de geboorte van het CDA pijnlijk met als resultaat een politiek nog onaanzienlijke baby. De Surinaamse oppositieleider Lach- mon heeft waarschijnlijk wel gelijk als hij zich nu afzet tegen de wijze waarop in zijn land de onafhankelijk heid vorm krijgt, maar het is een ontijdig gelijk. Het zou heel wat beter en vooral geloofwaardiger geweest zijn als Lach mon zo'n vijf, zes jaar geleden toen hij nog gold als 'de sterke man' van Suriname met zijn verhaal was gekomen en daarmee richting had gegeven aan het politieke denken van zijn land. Toen echter sprak hij over de onaf hankelijkheid van zijn land als over een ver ideaal, dat liefst zo ver en zo er ideaal mogelijk moes1 blijven, zodat het op geen enkele wijze zijn praktisch politiek spreken en handelen hoefde te beïnvloeden. Pas toen bij de verkiezingen van no vember 1973 Lachmon zelf naar de oppositiebankën was verwezen en pre mier Arron zonder veel poespas een datum voor de onafhankelijkheid van zijn land noemde, wilde Lachmon wel achter de feiten aanlopen maar toch ook weer niet eerder dan nadat duidelijk was gebleken dat ook Den Haag met Arrons plannen instemde. Toegegeven: het is mogelijk op deze manier politiek te bedrijven, maar iemand die dat doet moet zich niet verbazen als hij- bij buitenstaanders als niet zo geloofwaardig overkomt. Er is inderdaad reden tot enige be zorgdheid over de wijze waarop Suri name nu zijn onafhankelijkheid tege moet gaat. Het is echter waarschijnlijk dat die onafhankelijkheid een voor waarde vooraf is voor het ophelderen van de lastige situatie in het land, die mede is veroorzaakt door het jaren lange dwarsliggen en het immobilisme van de conservatief Lachmon. Van onze weerkundige medewerker Het is gisteren 'een mooie dag ge weest met veel zon. Het weer kreeg in de luwte al iets voorjaarsachtigs. Een. föhnachtige hog edr uk wind maakte er 5 tot. 8 graden Celsius van. Vandaag wordt het plaatselijk 10 gr. C., ook bepaald geen tempe ratuur voor het aankiöeken van be trouwbaar natuurijs. Warme lucht van subtropische oorsprong had zich in de nacht van woensdag op donderdag al gemeld in West-Duits land. Een wanne laag tussen 200 en 2000 meter hoogte maakte, dat het in Sauerland en de Eiffel niet meer vroor en Limburg en Brabant slechts minima van minus O tot minus 2 gr. C. hadden tegenover Soesterberg minus 4 gr. C. Over föhn gesproken: de Weerspie gel-medewerker in Dönski zuid west Hoorwegen) nam op de avond van 5 januari een plotselinge föhnwind uit de bergen waar. die de temperatuur er binnen twee tot drie minuten deed oplopen van mi nus 3 tot plus 11 gr. C., dat was 15.5 graad hoger dan de 'standaard normaal' voor de avond. Januari was daar als geheel met gemiddeld minus 1 gr. C. normaal minus 5.7 gr. C.) zachter dan sedert 1932 was voorgekomen. Opvallend is, dat er in dat gebied nu al drie maal achtereen een bijzonder zachte ja nuari geweest is met gemiddelden die 7 graden boven normaal lagen. Ook zuid-Zweden heeft een onge woon zachte januarimaand gehad. In Valla ten zuiden van Stockholm werd met plus 1.3 gr. C. gemiddeld een nieuw record geboekt. Stock- holm berekende plus 2 gr. C nor maal minus 2.9). Alleen de janua- ri's van 1930 (plus 2.1 gr. C.) en 1796 (plus 2.4 gr. C.) waren er warmer geweest. Slecht op drie ochtenden lag er sneeuw in Valla. De neerslag was zeer uiteenlopend: 33 millimeter in het westen van zuid-Zweden tegenover 202 mm in het zuidoosten. In Londen en om geving werd yog nooit zo'n hoog percentage pinden uit zuid tot zuidwest waargenomen in januari onder redactie van loessmit als ditmaal: 93.2 procent. Of het met de winter nog iets wordt? Het blijft de komende da gen bij lichte vorst in de nacht. Een enkele meteorolöog ziet nog wel gevaar in een toevoer van poollucht via Scandinavië naar het continent, nu een hogedrukuitloper zicli vrij goed handhaaft via de Noordzee tot Groenland. ln Oostenrijk ligt tot 1200 meter haroe sneeeuw. daarboven poeder sneeuw De laatste 24 uur is er geen nieuwe sneeuw bijgekomen. V-irse sneeuw viel er wel in het Italiaanse Trcntinog^bied en het Aostadal. Mee- naar het oosten meldde zuid-Tirol gistermiddag poedersneeuw en zonneschijn. Dit betere weer verplaatste zich naar het westen. Enkele sneeuwhoogten in de Dolomieten: Cavalese 10 f w 80 centimer, Sankt Ulricht 35 tot 70 cm, Sankt Christina 30 tot 80 cm. Wolkenstein 60 tot 85 cm, Sankt Valentino 50 tot 80 cm en A-abba 50 tot 60 cm. ZONNIG C-32> REGEN 1IOOG WATER VOOR ZATERDAG 8 FEBRUARI Vlissingen: 0.07—12.28. Harlngvlletslul- zen: 1.50—14.14, Rotterdam: 2.49—15.20. Scheveningen: 1.2513.47, Umulden: 2.04—14.24, Den Helder: 5.12—17.47. Har- llngen: 7.45—20.lv. Delfzijl: 10.09—22 35. Weerrapporten van gisteravond 7 uur (maximum-temperaturen van gisteren en neerslag 719 uur) Eindhoven Den Helder Luchth R'dam Twente Vlissingen Zuid-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Avlv Tunis onbewolkt 5 0 onbewolkt 8 0 onbewolkt 8 0 onbewolkt 4 0 onbewolkt 9 0 onbewolkt 4 0 onbewolkt 7 0 onbewolkt 6 0 onbewolkt 6 0 onbewolkt 7 0 zw. bewolkt '5 0 onbewolkt 11 0 geh. bewolkt 14 0 geh. bewolkt —1 0 zw. bewolkt 16 0 onbewolkt 7 0 onbewolkt 7 0 half bewolkt 8 0 licht bewolkt 5' 0 onbewolkt 10 0 geh. bewolkt 3 0 geh. bewolkt 14 0 onbewolkt 12 0 licht bewolkt 9 0 onbewolkt 7 0 half bewolkt 8 10 licht bewolkt 15 9 half bewolkt 18 0 onbewolkt 5 0 zw. bewolkt 11 0.2 mist —4 0.5 half bewolkt 9 0 onbewolkt 16 0 onbewolkt 16 0 onbewolkt 3 0 mist 1 0 onbewolkt 8 0 onbewolkt 19 0 onbewolkt 5 0 licht bewolkt 20 0 licht bewolkt 16 1 zw. bewolkt 15 1 'Er is iets veranderd in de Ara bische wereld. Iets dat uniek was in de hele wereld, maar buiten de Semitische taalgrenzen nauwelijks bekendheid genoot, is verdwenen. Nooit meer zullen de Arabische zenders die normaal om middernacht sluiten, hun uitzendingen tot het krieken van de ochtend voortzetten, totdat het laatste applaus is weggestor ven. Nooit meer zullen de Arabi sche straten op de eerste don derdag van de maand uitgestor ven zijn, omdat Oum Kalsoum 'live' werd uitgezonden. De po pulairste vrouw die ooit tussen de Atlantische Oceaan en de Perzische Golf geleefd heeft, zal nooit meer zingen'. Zo diep grijpt de dood van de tijdens haar leven al legendari sche Egyptische zangeres Oum Kalsoum in het leven van meer dan honderd miljoen Arabieren in volgens de in Nederland wo nende Marokkaan Mohamed el Fers. Ook hij heeft Oum Kal soum. deze week op 76-jarige leeftijd overleden, bewonderd en haar van dichtbij meegemaakt. Hij herinnert zich: 'Meer dan zestig jaar heeft ze met haar mysterieuze liefdeslie deren kaliefen, kopingen en pre sidenten om haar vingqr gewon den. Abdelrahman Mohamed. leider van de soefi-broederschap al Atlal, hoorde vorig jaar de zangeres voor de radio verklaren dat ze ophield met zingen. Prompt gaf hij zijn ontvanger weg. omdat 'het ding nu toch geen waarde meer had'. Op het moment dat via de radio bekend werd gemaakt, dat de zangeres in Marokko zou concer teren. kregen belangstellenden al te horen dat alle plaatsen uitverkocht waren. Maanden van tevoren was ze al hét onderwerp van gesprek. Vanaf het ogenblik dat ze uit Cairo vertrok totdat ze er terugkwam, maakten de Ma rokkaanse kranten melding van iedere stap die zij zette. Op het vliegveld was koning Hassan n er verwelkoming aanwezig. De koning zat ook, vergezeld van familie en ministers, op de eer ste rij van het theater, toen de 'schitterende ster' haar liederen zong. Daags tevoren hadden de kran ten de complete teksten van haar chansons gepubliceerd, zo dat geen woord en geen intona tie voor haar gehoor verloren hoefde te gaan. Rijen mensen stonden voor de etalages waar tv-toestellen het grote gebeuren toonden. Oum Kalsoum begon haar concert omstreeks tien uur: om middernacht was er pauze en na diverse toegiften viel om half vijf in de ochtend het doek. De volgende dag was een econo mische ramp voor het land. Toe risten moesten lang op hün ont bijt wachten, omdat het perso neel nog niet op was. Treinen vertrokken uren te laat en som mige kranten verschenen' hele maal maar niét (een dag later kwamen ze met uitgebreide ex cuses aan de lezers), maar om dat het door het optreden van Oum Kalsoum kwam. was dat voor Iedere Arabier acceptabel: zo'n concert zou je zelfs Je erg ste vijand niet ontzeggen. Sinds ze in 1908 voor het. eerst in haar geboortedorp optrad, moei Oum Kalsoum meer dan tienduizend concerten hebben gegeven en ruim vijfhonderd grammofoonplaten gemaakt. Wat ze er mee verdiende gaf ze meestal weg. Iemand met zo'n prachtige stem, zei soefl-leider Abdelrahman, wordt maajr één maal in de honderd jaar gebo ren'. van de nationale zangeres Oëm Kholtoem. die deze week is overleden. Mevrouw Catherine Krugell. die in de Australische stad Perth woont, vindt dat je nooit te oud bent om op >te honden met ro- n Een paar dagen geleden is ze 105 'jaar geworden en dat ond ze dé gelegenheid om met 'v"r eewoonte te breken. Dat zal haar nog wel even moeite kosten sinds ze op haar zesde jaar haar eerste sigaret opstak, eft ze negenennegentig jaar stug doorgerookt maar haar ">milie, ihclusief de vier achter- -■-•v'nd.eren. zgl er streng op toezien dat ze haar woord houdt. Volgens de Frankfurter Neue -esse mogen Westduitse echt- paren ln de toekomst kiezen of ze de naam van de vrouw of die van de man als gezamenlijke achterhaam willen voeren. Zelfs zal het altijd nog mogelijk blij ven om de achternaam die aan vankelijk niet gekozen is. desge- enst toe te voegen, zodat er een dubbele familienaam ont staat. Al sinds 1931 is het vrachtauto- en buschauffeurs in Griekenland verboden achter het stuur te ro ken, althans, als ze rijden. Daar is het niet bij gebleven: kort geleden is het rookverbod dok van kracht geworden voor be stuurders van personenauto's. Dat staat in de 'politie-varia' van het Algemeen Politieblad, dat verder onder meer weet te vertellen dat in één jaar wi En geland voor drie miljoen gulden aan telefooncellen is vernield. Dat lijkt een hoop geld (ls het trouwens ook) maar in vergelij king met de totale onderhouds kosten van de Engelse telefoon dienst is het maar een schijntje: ongeveer een half procent. De kentekenplaten op de auto's van leden van het Belgische parlement zien er wat anders uit dan die op auto's van gewone Belgen: er staat een grote P van parlement op. Een van de parle mentariërs heeft nu gevraagd ook voor de fietsen van de volksvertegenwoordigers een P voor te schrijven. Dit zou niet alleen mooi op het belasting- plaatje staan (dat alle Belgen op hun fiets moeten hebben), maar ook zou zo'n P het publiek dui delijk maken dat het parlement grote waardering voor het mi lieuvriendelijke vervoermiddel heeft en gaag alle Belgen ziet fietsen. Maar de Belgische mi nister van binnenlandse zaken voelt er niets voor. Het zien van een parlementslid op de fiets moet ar aanstekelijk genoeg werken, denkt hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5