Twintig natuurgebieden worden 'nationaal park' LENTE TE HOOP! Lees de nieuwe Libelle Belasting op 1 april nog eens 100 gulden omlaag Bestuurscrisis in Wilnis naar een einde Dit zijn ze: ïKruisinga steunt AR bij .verruimen gewetensbezwaren Plan: financiële tegemoetkoming voor boer die natuur in stand houdt Ontsnapte aangehouden (en nog veel meer) Maatregel geldt tot en met december Tegenstanders van wethouder Brey onderhandelen met AR Ontknoping op dinsdag? RITA Wat heeft E&L over voor uw vrouw? fi I .'TROUW/KWARTET VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975 BINNENLAND 3 (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie DEN HAAG De bescherming van natuurgebieden en waarde- volle landschappen zal ingrijpend worden verbeterd. De regering 1 wil hiertoe twintig gebieden aanwijzen als nationaal park, terwijl ti-vijf grotere gebieden bij wijze van proef de status van nationaal j landschapspark zullen krijgen. rische belangen en de belangen van het natuurbehoud zien te over bruggen. Daarom zal de schade die boeren kunnen lijden, worden ver goed. Bovendien zullen de boeren een financiële tegemoetkoming krijgen voor wat zij doen om de 3 Bij de bescheming van landschap pen is het niet de bedoeling de ^'exploitatie van landbouwgronden stil te leggen op de economische positie van de plaatselijke bevol king te verslechteren. De regering pil de tegenstelling tussen de agra- Van onze Haagse redactie DEN HAAG De twintig gebieden die in aanmerking komen om tot nationaal park te worden aangewezen zijn: Vlieland. Door het militaire schietkamp De Vliehorst is het moeilijk het gehele gebied tot nationaal park te maken. Vier duizend hectare. Terschelling. Snelle realise ring van nationaal park is mo gelijk. 12.500 hectare. Schiermonnikoog. Het enige 'gebied in Nederland waar nog op grote schaal duinvorming kan worden waargenomen. Grote bo tanische rijkdom. Belangrijk broedgebied. 4.300 hectare. Diever-Appelscha. Bestaat uit de boswachterijen Appelscha en Smilde en het landgoed Berken heuvel. 5.200 hectare. Dwingelo-Ruinen. Bestaat uit de boswachterij Dwingelo en Dwingelose en Kraloëer Heide. 3.400 hectare. Ooster- en Westerzand. Er dient een oplossing gevonden te worden voor het huidige militai re gebruik. Gelegen bij Havelte. 1.200 hectare. Ooster- en Westerzand. Er dient een oplossing gevonden te worden voor het huidige militai re gebruik. Gelegen bij Havelte. 1.200 hectare. De Weerribben. Ten dele ver graven veengebied. Moet groten deels worden afgeloten. 3.100 hectare. Haarlerberg-Holterberg. Een gebied van veertien kilometer lengte, kan worden uitgebreid. 4.000 hectare. Montferland. Grotendeels Ook aangetast door de weg Beek- Zeddam. 1.900 hectare. Amerongse Berg. Deel van de Gelders-Utrechtse heuvelrug. 1.700 hectare. Duinen van Texel. Er moet een goede afbakening voor de toeristen komen. 35.000 hectare. Duinen van Schoorl tot Wijk aan Zee. 6.800 hectare. Kennemerduinen. Uitbreiding van het nationale park. 2.200 hectare. De Zilk-Noordwijk. Op het terrein ligt een claim voor wa terwinning. 2.000 hectare. Grevelingen. 1.100 hectare droogvallende platen. - Biesbosch. Waterwinning is geen probleem, toeristen wel. 12.000 hectare. Strabrechtse Heide. 2.300 hec tare. Loonsche en Drunensche dui nen. Intensieve ontsluiting, ver snipperd eigendom en militair gebruik staan voorlopig natio naal park in de weg. 2.750 hec tare. Groote Peel. Uitgestrekt hoogveengebied. 1.650 hectare. Meijnweg. In Zuid-Limburg. 1.450 hectare. Het Waddengebied is, hoewel van uitzonderlijke kwaliteiten, niet in zijn totaliteit onder de noemer nationaal park te brengen. Staatssecretaris Meijer zei dat voor het gebied een in ternationale oplossing moet wor den gevonden. Overleg met West-Duitsland en Denemarken opengesteld voor het publiek, is hierover reeds aan dc gang. natuur in stand te houden. Voor de realisering van nationale parken en nationale landschapspar ken is in 1976 tien miljoen gulden beschikbaar. Voor beloningen aan boeren is een bedrag van twintig miljoen gulden uitgetrokken. In 1978 zullen die bedragen zijn opge lopen tot ongeveer twintig miljoen gulden en 55 miljoen gulden. In totaal is binnen de meerjarenra ming van het kabinet-Den Uyl 150 miljoen gulden beschikbaar. De regering kondigt dit aan in die nota's, die gisteren aan de Tweede Kamer zijn aangeboden. Twee no ta's, over de nationale parken en de nationale landschapsparken, zijn van de hand van staatssecretaris Meijer (CRM), de derde nota over de relatie tussen landbouw en na tuur- en landschapsbehoud, is on dertekend door de ministers Van der Stee (landbouw) en Gruijters (ruimtelijke ordening) en staatsse cretaris Meijer. Nationale parken Nederland telt slechts drie nationa le parken, gebieden van tenminste duizend hectare natuurterrein met een bijzondere natuurlijke en land schappelijke gesteldheid. Dat zijn de Hoge Veluwe, de Veluwezoom en de Kennemerduinen. Wanneer een gebied als nationaal park wordt aangewezen, zal alles worden ge weerd dat schadelijk is, zoals in dustrie, niet op natuurbeheer ge richte landbouw, woningbouw, kampeer- en recreatieterreinen, !Van onze parlementsredactie IjDEN HAAG Dr. E.J.H. Kruisln- UIlga, fractieledder van de CHU in de Tweede Kamer, heeft zich gisteren ^nadrukkelijk aangesloten bij het standpunt dat zoals wij gisteren hebben gemeld de AR-fractie heeft ontwikkeld over de verrui ling van de mogelijkheden gewe rd tensbezwaren tegen militaire dienst Htot gelding te brengen. De fractie van de CHU heeft de kwestie van .de gewetensbezwaarden nog niet fl besproken, maar dr. Kruisinga sachtte de zaak toch van zodanig ;el belang dat hij het standpunt van de ARP onmiddellijk wilde "onder- a schrijven. De heer Kruisinga geeft hier dus een persoonlijke mening weer. zei ons, het evenals de AR- lri fractie onmogelijk te achten, on- derscheid te maken tussen soorten van gewetensbezwaren: tussen be zwaren van ethische of politieke aard of bezwaren die zich uitslui tend tegen een bepaald wapen (zo als bijvoorbeeld de a-bom) richten. Dr. Kruisinga meent dat de over heid niemand tegen zijn geweten in ertoe mag verplichten, wapens te dragen of te gebruiken. De overheid moet in zaken als deze bijzonder terughoudend zijn. De voorzitter van de CH-fractie is van plan, AR-amendementen op de wet op de gewetensbezwaren die in deze richting zouden, gaan, met zijn stem te steunen, ook al zou zijn eigen fractie dat niet willen doen. Hij zei ons, de kwestie van de gewetensbezwaarden tegen militaire dienst ook voor zichzelf als een gewetenskwestie te beschouwen. 'Ook als de AR-fractie dit stand punt niet had ingenomen, dan had ik dat toch wel gedaan. Ik ben er overigens blij mee dat de ARP er zo over denkt, want nu is er een kans dat er een goede wet voor de gewetensbezwaarden komt', aldus dr. Kruisinga. Hij zei voorts dat hij de zaak binnenkort in de fractie vergadering van de CHU aan de orde zal stellen. Ondanks de groeiende steun voor erkenning van alle gewetensbezwa ren blijft het zeer de vraag of het kabinet dit vandaag ook zal beslis sen. Naast het probleem van de erkenning van politieke gewetens bezwaren waar de KVP veel moeite mee heeft, is ook de opvang van de mensen met vervangende dienst plicht een zeer moeilijke zaak. Nu al is het moeilijk werk voor de erkende gewetensbezwaarden te vinden, laat staan, als dat aantal door verruiming van de wet nog aanzienlijk stijgt. Daar komt dan bij dat er momenteel toch al zoveel 'gewone werklozen' zijn. transport- en energieleidingen en militaire oefenterreinen. Wanneer een gebied als landschapspark wordt aangewezen, zullen voor be staande obstakels alternatieven moeten worden gezocht. Landschapsparken Met de instelling van een nationaal landschapspark wordt geprobeerd een zo gevarieerd mogelijk land schap te behouden. In een dergelijk gebied, dat veel groter (tenminste tienduizend hectare) moet zijn dan een nationaal park, zal de voort schrijdende aantasting van natuur en landschap een halt worden toe geroepen. Omdat nog geen oplos sing is gevonden voor de vraag hoe een dergelijk gebied moet worden beheerd, wordt de Instelling van vijf proefgebieden (Noord-West Overijssel, Waterland, het gebied rond Winterswijk, de Veluwe en een deel van Zuid-Limburg) aanbe volen. Voor deze gebieden bestaan reeds streekplannen en de provin ciale besturen zijn, aldus staatsse cretaris Meijer, bereid mee te wer ken. Overigens zal bij de aanwij zing van een gebied tot nationaal park of nationaal landschapspark een ruime mogelijkheid tot in spraak zijn: de procedure van de planologische kernbeslissing zal worden gevolgd. Beheersbeloning De ontwikkeling in de landbouw leidt in toenemende mate tot ach teruitgang van natuur en land schap. De bedrijfsvoering zal mede moeten worden afgestemd op het natuur- en landschapsbeheer. De rol die de boer in feite als beheer der van het landschap vervult, zal, aldus minister Van der Stee, moe ten worden beloond. De wijze waarop de boer werkt, zal dan ech ter moeten worden aangepast. De kosten kunnen hoger worden of de opbrengst kan dalen: deze verschil len kunnen worden opgevangen met de 'beheersbeloning'. De boer kan actief aan het in stand houden van het landschap meewerken, bijvoorbeeld door on derhoud aan houtwallen en sloten. Ook hiervoor moet de boer worden beloond. Het rijk moet hiervoor contracten kunnen afsluiten. Een andere mogelijkheid de boeren te gemoet te komen, biedt de EG- regeling voor de bergboeren. GRONINGEN De Groninger po litie heeft de 34-1arige E. van der W. aangehouden, die vorige week ontsnapte uit de gevangenis Ban- kenbos in Veenhuizen, waar hij een straf uitzat wegens een vermogens delict. Van der W. is weer naar Veenhuizen overgebracht. Ook deze week heeft Libelleweer een prachtig aanbod. Tien bladzijden lente (nu al!)prinsjes in de sneeuwalles over leermodeeen klinkende droomwens-vervulling een geweldige reportage over "de dorpsdokter" en nog eens tientallen pagina's vol nuttigheid en gezelligheid. Zo'n lekker-lezen-Libelle kunt u niet laten liggen. Laat Libelle elke week bezorgen. Prettiger en voordeliger. Abonneer u: stuur een open envelop zonder postzegel met uw naam en adres naar Antwoordnummer 7146, Amsterdam. DEN HAAG Met ingang van 1 april wordt de loon- en inkomstenbelasting, die per 1 januari reeds was verminderd met 150 gulden voor iedereen, nog eens verlaagd met honderd gulden (totaal dus 250 gulden)Dit effect wordt bereikt doordat het bedrag, waarover twintig procent belasting wordt betaald (de eerste tariefschijf) wordt verhoogd tot vijfduizend gulden. Bij deze extra verlaging van hon derd gulden komt nog een belas tingvoordeel als gevolg van de ver hoging van het bedrag waarover geen belasting hoeft te worden be taald (de belastingvrije sommen) met anderhalf procent. Minister Duisenberg en staatssecre taris Van Rooijen hebben gisteren hun belastingvoorstellen aan de Tweede Kamer voorgelegd. De voorstellen zijn een onderdeel van een aantal maatregelen van de re gering om de stagnerende economie een stimulans te geven. Door de verdere verlaging van de belasting zal er bij het publiek meer geld beschikbaar zijn om uit te geven. Door net toenemen van Van een onzer verslaggevers WILNIS Het zijn spannende dagen in politiek Wilnis. Wordt de bestuurscrisis in de anders zo rustige gemeente midden in het west-Utrechtse weideland opge lost? Zal het uiteindelijk een regeringscommissaris moeten zijn, die de bestuur ders weer in het gareel brengt? Wordt de in ongenade gevallen KVP-wethouder J. Brey dinsdag afgezet en zal zijn AR- collega De Geus willen samenwerken met een Progressief Wilnisser? De kans is groot dat vanavond het antwoord op al deze vragen komt. Alle beroering speelt zich af rond de persoon van wet houder Brey. Deze had tot de jongste raadsverkiezingen geen problemen met de Wil nisser gemeenteraad. Maar vanaf september vorig jaar dat anders. Zo zijn de verhoudingen in de raad drastisch gewijzigd, onder meer door de bouw van een grote nieuwe wijk. Voor de verkiezingen konden KVP, AR en CHU nog acht van de elf zetels bezetten, daarna warén het er nog maar zes en meldden zich tweemans- lormaties van VVD en Pro gressief Wilnis een sa menwerkingsverband van mensen uit PvdA, PPR, D'66 en de linkerkant van de AR jij - aan. t! Progressief Wilnisser F. van Schaik, twee jaar geleden uit Twente naar Wilnis ge- li komen: 'Het was voor 1974 ,gD een in slaap gesuste po litiek. Met uitzondering van de raadsvergaderingen was er niets openbaar en er werd nooit iets gedaan om de burgers bij het bestuur te betrekken. Nooit is het ver keer aangepakt, iets dat wel nodig was met vrachtver voer, dat zich om in Mij drecht te komen door de smalle Dorpsstraat moet wringen'. Benoeming Bij de jongste wethouders verkiezingen kregen KVP en AR weer beide zetels. Progressief Wilnis en de VVD beviel dit in het geheel niet en ze kregen bij hun ongenoegen steun van het KVP-raadslid mevrouw Rohling, die ook in de raad oude samenstelling al menigmaal had dwarsgele- gen. De bom barstte toen wethouder Brey bij een stemming in de interge meentelijke commissie Mijdrecht-Wilnis over de benoeming van een nieuwe adjunct-directeur gemeente werken op de Mijdrechter Van der Laan stemde en niet op de Wilnisser Dor- maar. In de raadsvergadering van december kreeg de wethou der met vijf tegen één stemmen een motie van wantrouwen aan zijn broek. Van Schaik: 'Onze bezwaren zijn zuiver zakelijk. Brey kan de taken, die het wet houderschap met zich mee brengt, niet meer aan. Maar ik heb pas een motie van wantrouwen willen onder tekenen toen bekend werd dat hij op Van der Laan had gestemd, terwijl hij twee maanden lang het tegen overgestelde heeft beweerd. Je weet niet wat je aan zo'n man hebt, voor welke verrassingen je nog kunt komen te staan'. Brey trok zich van dc motie niets aan en daarom besloot het vijftal tegenstanders in de januarivergadering een afzetting voor te stellen. Enkele dagen daarvoor had den de vijf een voorwaar- denpakket voorgelegd aan de AR, die integenstelling tot de pal achter de wethou der staande plaatselijke KVP district- en hoofd bestuur hebben hem in middels laten vallen ook wel een nieuweling in het college wil zien. Dit voorwaardenpakket, waaraan volgens de op stellers niet valt te tornen, bevatte zaken als openbaar heid van commissieverga deringen en eventueel opne ming van deskundige niet- raadsleden, een voorlich tingsblad, toezending aan raadsleden van de notulen van de B. en W.-vergadering en een open overleg over de herverdeling van de wethou- dersportefeullles (Burge meester J. de Pree heeft de zwaarste portefeuille). Van Schaik, die kandidaat is voor de opvolging van Brey: 'Tijdens de raadsvergadering wilde de AR ineens uitstel van het ontslag van de wet houder omdat de gemeente wethouder De Geus is al enige tijd ziek onbestuur baar zou worden. We namen daar geen genoegen mee, want je kunt drie dagen la ter al wel een nieuwe wet houder benoemen'. Commissaris De vijf dienden toch hun voorstel in en prompt liepen de collega's weg. Er waren niet genoeg raadsleden over voor een geldige stem ming. In deze patstelling werd een telegram naar Den Haag gestuurd met het ver zoek een regeringscommis saris aan te stellen. Aanvan kelijk zou afgelopen dinsdag het ontslag weer aan de or de komen, maar de vergade ring ging In verband met ziekte van de burgemeester niet door. De dag der waar heid Is nu vastgesteld op komende dinsdag. Van Schaik: 'De AR heeft weer contact gezocht en on ze ledenraad heeft toestem ming gegeven over het voor waardenpakket te praten voordat wethouder Brey weg is. Want dat hij er uit gaat is voor mij wel duidelijk. Afgelopen maandag hebben we met de AR gepraat en het pakket is voor 70 tot 80 procent aanvaard. Het punt is nu dat wethouder De Geus nog akkoord moet gaan en hierover wordt van avond gepraat. Doet hij dat dan kan er waarschijnlijk wel een programma voor de komende 3,5 jaar worden gevonden'. Woordvoerder Tijsseling van de AR: 'Ik vind dat Van Schaik wel wat optimistisch Is over dat voorwaardenpak ket. Voor ons is bovendien erg belangrijk hoe een nieu we wethouder zich zal op stellen tegenover de rest van het college'. Een oordeel van wethouder De Geus is volgens hem vanavond nog niet ter tafel, maar waar schijnlijk komt zijn mening In de loop van de morgen. Vanavond praten in ieder geval de confessionelen nog eens over het voorwaarden pakket. Verwacht Tijsseling voor komende dinsdag een standpunt over de opvolging van wethouder Brey? 'We zitten nog wel in een onder handelingsfase maar ik heb er toch wel hoop op'. de koopkracht kan er meer werkge legenheid ontstaan. De verlaging is tijdelijk en geldt alleen voor de maanden april tot en met december van dit jaar. In principe heeft de Tweede Kamer tijdens de debatten vorige herfst al ingestemd met deze verlaging. Een voorbeeld: voor een gehuwde man zonder kinderen ontstaat per 1 april het volgende belastingvoor deel: Belastbaar Verlaging in Percentage inkomen guldens verlaging 15.000 ƒ129 1,- 20.000 136 0,9 30.000 179 0,8 40.000 ƒ231 0,8 80.000 ƒ340 0,7 120.000 423 0,7 Als de staten-generaal akkoord gaat met de verdere verlaging wor den de belastingvrije sommen voor de: Werkende gehuwde vrouw 1.559 gulden. Ongehuwden tot 35 jaar 4.517 gul den. Ongehuwden ouder dan 35 Jaar 6.073 gulden. Gehuwde mannen 7.786 gulden. Hierbij kan nog komen een kinder aftrek voor loontrekkenden voor: 1 kind: 732; 2 kinderen: 1.228; 3 of 4 kinderen: 1.721; 5 of 6 kin deren: 1.878; 7 of meer kinderen: 1.996. Voor zelfstandigen lopen deze be dragen op van 1.391 gulden voor één kind tot 3.625 gulden voor 7 of meer kinderen. 'U hoéft geen oppas voor me te bellen. Ik ga zelf by de overburen oppassen'. (ADVERTENTIE) Minstens zoveel als u. Kijk bijvoorbeeld eens naar het Risico Waarde-projekt2 van E&L Een 25-jarige vrouw die voor35 jaar aan dit projekt deelneemt ontvangt van E&L f 18.399,- belastingvrij op haar 60e verjaardag. Dit bedrag is berekend volgens reëla prognoses. f 100.000,— keert E&L belastingvrij uit als deze vrouw zou overlijden voor haar 60e. f 440,- is de premie die zij, gedurende 35 Jaar, jaarlijks betaalt voor deze zekerheden. Het is dus een risicoverzekering die 'niet alleen maar kost'. En 't kost uw verzekering adviseur geen enkele moeitelom na te zien hoe gunstig de cijfers in uw omstandigheden uitvallen. Die informatie heeft u toch wel voor uw vrouw over?

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3