Verjaardag van het liedboek 1 'Rode bisschop' verdedigt zich 'Nairobi' in teken van Afrika en vrouw Rechten van de mens en belijdenisvragen aan de orde /Ilsillailt 'Bij teveel ziekenhuizen niet de kleinste sluiten' Vandaag Trouw Kwarto* Hervormde synode vergadert Al ruim miljoen voor 'Solidaridad' Z.-Afrika laat Bram Fischer niet vrij AABN demonstreert voor ambassade Zuid-Afrika Belangstelling voor oude schepen groeit Nieuwe boeken TROUW/KWARTET VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975 KERK-BINNENLAND door A. J. Klei In Musica pro Deo, het blad van de hervormde commissie voor kerkmuziek, staat een stukje van Willem Vogel, waar eindredac teur Frits Mehrtens al op de voorpagina ons probeert warm te ma ken. Terecht, want het is een zeer opgeruimde tekst die Willem Vogel de lezer biedt: Op 19 mei a.s. is het een jaar geleden dat het Liedboek voor de Kerken officieel in gebruik werd genomen. Gezien de geweldige ontvangst die het boek heeft genoten (een paar mopperaars zijn er altijd!) is er alle reden om de eerste verjaardag luisterrijk te vieren. Daarom wil onze commissie een feestelijke dag organiseren, aan de vooravond van Zondag Trinitatis - op zaterdag 24 mei dus - in de Domkerk te Utrecht. We doen het echter alleen, als de DOM werkelijk helemaal vol, tjok vol wordt! Tot zover Willem Vogel, die lk compleet met zijn jubelende hoofd letters heb geciteerd. Toen ik dit proza voor de eerste keer gelezen had, was ik helemaal vertederd en had ik Willem Vogel en Frits Mehrtens wel over de bol willen aaien. Want moet je na gaan: op 19 mei 1973 is het nieuwe liedboek tijdens een plechtigheid in Middelburg met de nodige tam-tam aan de kerken aangeboden en een kind kan narekenen dat het lied boek dus aan z'n tweede verjaardag toe is. Maar Frits Mehrtens en Wil lem Vogel en wie weet welke kerk musici nog meer, lopen sinds de geboorte van het liedboek met hun hoofd in de kerkmuzikale wolken en ze zijn zo niet de kluts dan toch wel de tel kwijt. Ach. dacht ik vertederd (zoals ik al zei) het was natuurlijk ook een hele gebeurtenis voor dat soort mensen. Maar toen ik Musica pro Deo nog eens ter hand nam om me opnieuw te laven aan de wèrvende woorden van Frits en de vurige volzinnen van Willem, kreeg ik opeens oog voor de tragiek die achter dit alles schuilt. Uit deze opwinding over de zogenaamde eerste verjaardag van het liedboek valt op te maken dat de beide achterliggende jaren voor Mehrtens en Vogel (en wie weet welke kerkmusici nog meer) daar heen gevlogen zijn. Ze hebben het gevoel alsof er sedert mei 1973 nog maar één jaartje verstreken is. Hoe komt dat? Dat komt hierdoor, zo overwoog ik verder, dat de liedloze-jaren voor hen zich langzaam en traag voort sleepten. Er leek geen eind aan te komen. De weken waren niet om door te komen, ze leken een dorre vlakte (der woestijnen) want tel kens kwam opnieuw de zondag er dof en dreigend aan met de bundel van 1938. Ik heb vóór 19 mei 1973 Mehrtens en Vogel wel eens gadegeslagen als zij op weg waren naar de kerk. Ze zagen bleek, ze hadden een verdon kerd oog, maar ik meende opper vlakkig dat ze een griepje onder de leden hadden. Ik heb daar nu spijt van en om te proberen het een beetje goed te maken feliciteer ik UIT VAN LEZERS Landbouwprijzen De agrarische sector heeft met 1974 een slecht jaar achter de rug. Mo menteel is men in Brussel bezig de nieuwe prijzen voor 1975 vast te stellen. Minister Van der Stee pleit er voor een matige prijsverhoging. Dit is. gezien de inkomens van het afgelopen Jaar. onbegrijpelijk. Vooral van dit kabinet, datinko mens-nivellering hoog tn haar vaandei heet gesvhreven. Ieder jaar worden in Brussel de graanprijzen zo laag vastgesteld, dat een rendabele graanteelt niet rendabel is. Ieder jaar wordt er dan ook minder graan verbouwd, terwijl grote gebieden in de wereld honger lijden en we een wereldgraanvoor raad hebben van slechts 14 dagen. In de westerse landen zal dit beleid om moeten. De graanprijzen moe ten fors omhoog om de graanteelt weer aantrekkelijk te maken. Door aanleg van voorraden ter bestrij ding van hongersnoden hoeven er geen overschoten op te treden. Ermelo R. v. d. Bosch Abortus (7) BIJ de discussie over het al of niet legaliseren van de abortus spelen niet alleen factoren van medische, sociale en religieuze aard een rol, maar evenzeer politieke factoren. Bij enkele politieke partijen ont staan moeilijkheden, omdat soms blijkt dat partij- en persoonlijke standpunten niet overeenkomen (zoals bij de PPR). BIJ de huidige gang van zaken is een doorbraak in deze nauwelijks te verwachten, om dat Tweede en Eerste Kamer een uitspraak moeten doen met de daaraan verbonden politieke conse quenties (mogelijk zelfs een kabi netscrisis) van partijgebonden stemming. Een poging om dit gevolg te omzei len is het instellen voor dit geval van een nadrukkelijke stemvrijheid voor de leden van Tweede en Eerste Kamer, zodat ie- HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Ro 'er- dam. Tel. 010-11558 Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Le!< en. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 58, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. dereen op persoonlijke verantwoor delijkheid hierover zijn mening kan geven, zonder politieke gevolgen. Slechts in dat geval gaan de eerder genoemde medische, sociale en reli gieuze factoren de rol spelen die zij verdienen te spelen. Het blijkt dat de reacties van de Nederlanders over de abortusproblematiek zeer weinig verband tonen met de door hen opgegeven politieke belangstel ling. De mening liggen dwars over de partijen. Bij een stemming in de Staten Generaal zou deze situatie kunnen worden nagebootst door een stemming op persoonlijke ver antwoordelijkheid. Leiderdorp Ir. J. Gerrese Vrouwen Ik lees in Trouw (4 febr. 75) eerste blad, eerste kolom: Tien rechter, een officier van Justitie, een jonge advocate en de vrouwen van een gepensioneerd kantonrechter Vraag: Sinds wanneer mag een ge pensioneerd kantonrechter vrouwen hebben? Moet men om daartoe ge rechtigd te zijn kantonrechter zijn, of alleen maar gepensioneerd? Of is het alleen toegestaan in de com binatie gepensioneerd kantonrech ter? Is binnen niet al te lange tijd te verwachten dat ook andere ge pensioneerden vrouwen mogen be zitten? O, Trouw. Hoe zit dat nou. En dat nog wel ln 't Jaar der vrouw! Doetinchem Th. Eerdmans Drie van Breda Mr. G. E. Langemeyer heeft 'de vaste overtuiging' dat wij Nederlan ders de vrijlating van de drie van Breda 'verschuldigd' zijnIk las eens ln de bijbel: "Waar iemands schat is, daar zal ook zijn hart zijn'. Mijn hart is en blijft bij de slachtoffers en niet bij de beulen. De heren zitten in Breda hoog en droog. Het is jammer van het geld dat ze ons kosten, maar daarmee is het ook genoeg. Wassenaar H. Slotemaker Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De hervormde synode komt 17, 18 en 19 februari weer bijeen op 'Hydepark' in Drie bergen en zal dan een rapport behandelen over 'De vrijheid van de christenen en de rechten van de mens'. Op de synodetafel liggen verder het rapport 'Kriteria voor de vragen bij de openbare belijde nis' en een nota over 'Kerk en gemeente in de industriële samenleving'. Ook wacht een stuk over de stichting mechanische registratie op behandeling. Tommy: 'Kijk es, mam, ze heb ben het vandaag voor het eerst goed opgeteld!' (Uit Punch van 17 juni 1903). Mehrtens en Vogel hartelijk met de welstand van de tweejarige. Er wordt veel uit het liedboek ge zongen en als er niet uit gezongen wordt wordt er wel over gepraat. Al of niet mopperend. Ik behoor niet tot de mopperaars, maar ik luister wel naar hen. Vandaag heb ik een woord ter bemoediging voor dege nen die moeite hebben met de vele liederen van vóór de vertrouwde negentiende eeuw. Dr. J. H. Gun ning J. Hzn., de man van Pniël en de dichter-componist van 'Ga niet alleen door 't leven', heeft een boek geschreven over de 'gezangenkwes tie' en daarin heeft hij het over 'den rijkdom aan liederen en ge zangen die ons uit de vijftien de en zestiende eeuw is overgele verd, een schat van de innigste en veelzijdigste geestelijke poëzie, die het harte ook nu nog warm en gelukkig kon maken'. Ziehier de stem van iemand die we onmoge lijk kunnen verwijten dat hij ons het liedboek 'opdringt'. Intussen vraag ik me af of je nu straks de tweede verjaardag van het liedboek zo uitbundig moet gaan vieren. Is dat niet een beetje- ....wat zal ik zeggen... kneuterig? Werkloosheid (5) Lanser vraagt zich af, of er voor de toekomst voldoende werkgelegen heid kan worden verkregen. Ja. dat vraag ik mezelf ook steeds af. als ik zie, dat gepensioneerde ambtenaren met een waardevast pensioen, na hun 65-jarlge leeftijd, toch nog zo'n paar jaar kunnen bijtekenen. Het fabeltje 'we zitten niemand in de weg' gaat beslist niet op, als ik het ontstellend aantal werklozen telkens weer zie stijgen. Rijk, ge meente en alle andere overheidsin stellingen moesten hieraan paal en perk stellen. Den Haag W. W. Kraaijeveld Sr. DEN HAAG De interkerkelijke adventsactie Solidaridad loopt goed. De stand is op het ogenblik een en een kwart miljoen en de verwach ting is, dat er bij afsluiting van de lopende actieperiode, in juni, an derhalf miljoen bijeen zal zijn. Dit bedrag is ook nodig, wil men alle ingediende honderd projecten kunnen financieren. Deze door La tijnsamerikanen zelf opgezette en uitgevoerde projecten bewegen zich op het terrein van de bewustwor ding van de bevolking van de eigen omstandigheden en mogelijkheden. KAAPSTAD (Reuter) De Zuid- afrikaanse minister van justitie, Ja mes Kruger, heeft een verzoek van kamerlid mevrouw Helen Suzman van de progressieve oppositiepartij, Bram Fischer, gedetineerd ex-voor- zitter van de verboden communisti sche partij, vrij te laten, afgewezen. De 66 jaar oude Fischer heeft kan ker. Mevrouw Suzman had de mi nister gevraagd barmhartigheid te tonen. Fischer werd in 1966 tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld omdat hij tegen de staat zou hebben geageerd. Mevrouw Suzman zei dat hij ster vende was, maar Kruger verzekerde dat hij gunstig reageert op de toe gepaste behandeling. Als hij zou worden vrijgelaten zou hij zijn staatsgevaarlijke activiteit. weer hervatten, zei hij. Op deze synode zullen veertien nieuwe synodeleden aantreden. Een van de eerste dingen die zij, samen met de andere synodeleden, zullen moeten doen is het kiezen van een nieuwe synodepraeses, die ds J. C. H. Jörg (deze nam in de zitting van november afscheid) opvolgt. De redactie van de nota over de vrijheid van de christenen en de rechten van de mens is van de hand van prof. dr. A. Geense te Groningen. De synode zal moeten beslissen of zij dit stuk geschikt achl voor nadere bezinning in ker keraden en classicale vergaderingen nu het thema vrijheid en rechten van de mens een bijzondere actuali teit heeft door de voorbereidingen met betrekking tot de assemblee van de wereldraad van kerken in Nairobi, eind van dit jaar. Het mo- deramen zou het stuk willen toe zenden aan de wereldraad als een hervormde bijdrage tot deze alge mene vergadering. Het rapport met criteria voor de vragen bij de openbare belijdenis DEN HAAG De Anti-Apartheids- Beweging Nederland houdt van avond van zes tot negen uur een demonstratie voor de Zuidafrikaan- se ambassade aan de Wassenaarse- weg 40. Men eist de onmiddellijke vrijheid van de 66-jarige Bram Fi scher, die op sterven ligt, en van alle andere politieke gevangenen. Bram Fischer werd in 1966 tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld. Hij was een vooraanstaand lid van de Verenigde Anti-Apart heidsbewegingen in Zuid-Afrika onder leiding van het African Nati onal Congress (ANC), de bevrij dingsbeweging van Zuid-Afrika. DEN HAAG De belangstel ling bij het publiek voor oude schepen neemt meer en meer toe vooral ook voor de ma nier waarop de schepelingen vroeger hebben geleefd. Scheepsarcheologie is dus niet alleen voor de wetenschap van belang, maar ook voor het toe risme. Dit zei de heer G. D. van der Heide gisteren in het ministerie van CRM. tijdens een bijeenkomst, waarin namens de uitgeefster A. J. G. Strengholt's Boeken bv het eer ste exemplaar van zijn boek 'Scheepsarcheologie onderzoek van gezonken schepen in Nederland en elders in ae wereld' werd aangebo den aan mr. R. Holtke, directeur- generaal voor culturele zaken van CRM. De heer Van der Heide, nu ad junct-directeur van het Zuiderzee museum te Enkhuizen, en vroeger directeur van het Scholklandmu- seum, was van het begin van de droogmaking van de Zuiderzee af betrokken bij het onderzoek van schepen die bij de drooglegging voor de dag komen. Door hem neemt Nederland een vooraan staande plaats in de wereld op het gebied van scheepsarcheologie in. De Australische regering riep dan ook zijn hulp in toen daar wrakken van Nederlandse schepen uit de ze ventiende en achttiende eeuw wer den gevonden. De heer Van der Heide merkte op, dat men in de scheepsarcheologie op twee moeilijkheden stuit: het verplaatsen en opbergen van vaak grote delen van schepen en vooral het conserveren van het hout, dat eeuwenlang onder water is geweest. heeft een lange voorgeschiedenis. Herfst 170 stelde de hervormde jeugdraad dit vraagstuk aan de or de. Een commissie heeft, nadat een en ander sindsdien in de synode en het breed moderamen speelde, het nu op de agenda geplaatst. Wat het rapport 'Kerk en gemeente in de industriële samenleving', be treft, deze 'notities' zijn samenge steld door de hervormde vertegen woordigers in het centraal inter kerkelijk bureau voor het bedrijfsle- De 'Commissie omvang kleine zie kenhuizen' werd vorig jaar opge richt nadat onrust was ontstaan over de (voorgenomen) sluiting van enkele kleinere ziekenhuizen. Voorzitter is prof. dr. J. C. M. Hattinga Verschure. De commissie heeft vastgesteld dat de in bedden uitgedrukte grootte van een ziekenhuis op zichzelf nog weinig zegt over het karakter er van, de functie die het vervult, en de manier waarop dat gebeurt. Voor zover ze medisch en verpleegkundig goed werken, en niet te veel hooi op hun vork nemen (alleen de ba sis-specialismen), hebben kleine ziekenhuizen een eigen bestaans- ven in overleg met de Industriepre dikanten. Aan het eind van de vergadering zullen de synodeleden en vele an deren de gelegenheid krijgen af scheid te nemen van ds M. Groe- nenberg, die vanwege het feit dat zeventig jaar is geworden, zijn functie van praeses van het college van visitatoren-generaal van de 'hervormde kerk neerlegt. Hij zal 1 februari van vier tot half zes reci piëren in 'Hydepark'. MADRID (EFE) 'In Brazilië, in Latijns-Amerika en min of meer in de hele wereld kan men zich niet bezig houden met hulp verlening of met de strijd voor gerechtigheid, zonder daarmee meteen de verdenking op zich te laden van staatsondermijnende activiteiten of van communistische sympatieën'. Dit zegt de Braziliaanse aartsbis schop Helder Camara in een inter view in het dezer dagen verschenen Spaanse boek 'Zij noemen mij de rode bisschop', dat de Spanjaard J. L. Gonzalez Balado over Camara heeft geschreven. In het interview verweert aartsbis schop Helder Camara zich tegen de betiteling van 'rode bisschop Deze beschuldiging is overigens niet bij woorden gebleven, want het huis van de aartsbisschop is herhaalde malen overvallen door het 'com mando de caza a los comunistas', een anticommunistische organisa tie. Zijn medewerker Enrique Perei- ra Neto werd door diezelfde organi satie vermoord. Helder Camara wijst er in het in terview op, dat in werkelijkheid de beste propagandisten voor het com munisme diegenen zijn, 'die er niet toe kunnen komen van hun eigen onjuiste en onmenselijke voorrech ten afstand te doen'. Men kan vol gens hem het communisme niet beter bestrijden dan door de massa uit haar marginale levensomstan digheden te halen. 'Miljoenen Zuid- Amerikanen leven in onmenselijke omstandigheden als gevolg van het interne kolonialisme van ons conti nent: kleine groepen van bevoor rechte families, welker rijkdom' in stand wordt gehouden ten koste van de ellende van miljoenen kin deren Gods'. Helder Camara De Braziliaanse aartsbisschop meent, dat in Zuid-Amerika de be voorrechting van kleine groepen enerzijds en de onderdrukking van de massa's anderzijds een explosie voorbereiden, die erger is dan die van de atoombom, namelijk de uit barsting van de E-bom, de ellende- bom. Van een verslaggever UTRECHT Het probleem van het eventueel teveel aan zieken huiscapaciteit mag niet worden opgelost door systematisch de kleinste ziekenhuizen te sluiten. 'Dat zou onrechtvaardig zijn, en zelfs schadelijk voor de gezondheidszorg als systeem van dienst verlening', vindt een studiecommissie van de Nationale Zieken huisraad (NZR) UTRECHT EN HET JAAR VAN D VROUW Reeds enige tijd hadden verontn» te gereformeerden in Utrecht eige zogenaamde gebedsdiensten (waai schijnlijk een van die illuster i vondsten om niet te hoeven sprt ken van een ambtelijke dienst toch kerkje te kunnen spelen Daar traden dan meestal emeriti predikanten op, die ook langs c gewone kerkelijke weg in de gere formeerde kerken vrijwel over mogen voorgaan, hetgeen niet va alle predikanten gezegd kan wo: den. Nu is daar verandering gekomen. De gereformeerde ken heeft analoog aan de hervorm* i kerksituatde de mogelijkheid gege ven om tweemaal per maand in c gewone middagdienst een predikan te laten voorgaan wiens naac daartoe door de vereniging vai verontrusten wordt doorgegeve Men kan zich afvragen waar d eindigen moet. Met welk reel houdt de kerkeraad op die manie, volgende verzoeken van het lijf Bovendien schijnt de kerkeraa aan deze kerk-in-de-kerk toegezeg te hebben, dat er in bedoelde dien sten geen vrouwelijke ouderlinge diakenen dienst zullen doen. D lijkt mij onaanvaardbaar. Ik ver wacht eerlijk gezegd een schei protest van al die vrouwen die n eindelijk in de kerk erkenning be, ginnen te vinden van de hun door God geschonken gaven. Vindt bijj voorbeeld de gereformeerde vrouj wenbond dit een normale gang vai zaken? NED. HERV. KERK Beroepen te Lexmond: M. A. Jai sens te Mastenbroek: te Oostel Flevoland (wijkgem. Dronten) Schukken te Beesd. Intrede te Bovenhardinxveld: kaï L. Romein te Vlaardingen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Vinkeveen: dl T, Rienks te Zeist. Intrede: te Haarlemmermeel (Oostzijde): N. J. Goris uit Zut phen; te Hoorn: kand. G. C. Hoving] uit Amsterdam. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Brunsum: H. J. Feenstra te Alphen-Bodegraven. Afscheid: van Meppel: M. Heemi kerk beroepen te Bussum. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Nijmegen: J. Amstel te Enschede-West. GEREF. GEMEENTEN IL Beroepen te Breda: J. van Haare» te Amersfoort. recht, meent de commissie. Maar dan moeten er wel normen voor de kwaliteit worden opgesteld, en het voldoen aan die normen moet ook door 'visitatiecommissies' worden getoetst, aldus het rapport. Verder moet een klein ziekenhuis goed uitgewerkte samenwerkings- afspraken maken met grote zieken huizen in de buurt.' Uit de verzamelde gegevens trekt de commissie overigens wel de 'voorzichtige' conclusie dat het evenwichtig functioneren van zie kenhuizen lijkt af te nemen naar mate het beddenaantal kleiner is. Als 'ondergrens' wordt een omvang van ongeveer 125 bedden genoemd. Ds. P. A. Elderenbosch, 'God is i j ons midden'. Uitg. Boekencentrui g Den Haag, prijs 18,90. Dit boekje is het derde deeltje de serie 'De Bijbel' in de verkond s ging van het oude Israël'. De beic voorafgaande delen: 'Hoor Israèj en 'Jahweh is onze God' zijn tj eerder verschenen. In dit derdn deel vinden we dan de cyclus voot het derde jaar, omvattende hev grootste deel van Numeri en Deutfj ronomium. In drie jaar is dan <it gehele Thora doorgelezen. Elderenbosch voegt aan de gedeelv ten uit de Thora toe de lezing va a een gedeelte uit de profeten (in ds joodse zin van het woord, dus oo v omvattende wat wij historisch boeken noemen, zoals Jozua, Rich teren, Koningen), van een Psaln Leger Bij alle discussies over de defensie nota valt het mij op, dat vaak eigenlijk alleen maar neerkomt op 'meer' of 'minder' (geld, manschap pen, oefenterreinen) voor defensie. 'Rechts' vindt dat er momenteel te weinig aan defensie gespendeerd wordt, 'links' vindt dat defensie nog steeds te veel kost. Nederland zit met z'n leger opgescheept. Een- leger. waarin mokkende dienst plichtigen (per slot van rekening vormen zij een minderheid op hun generatiegenoten)' het 'samen' met steeds meer gefrustreerde (onder)of ficieren (die zich steeds minder in maatschappij en parlement verte genwoordigd voelen) moeten kla ren. Een leger met aftakelend ma terieel en een verminderde ge vechtskracht. Het blijft evenwel nog steeds een mlljoenenverslln- dend bedrijf. Het zou mij daarom zinvol lijken als de politieke partij en zich eens zouden bezinnen op de vraag of dit leger nog wel een ■bestaansreden' heeft. Zo Ja, dan dient er veel te veranderen (naar mijn mening niet ln kwantitatief opzicht, voor zover men 'vermeer dering' of 'uitbreiding' op 't oog heeft); zo nee, dan dient men het af te schaffen. Het lijkt er nu soms meer op. dat de politieke partijen hun stokpaardjes projecteren op het momenteel in een zeer dubieuze toestand verkerende leger. Amstelveen Guldo van den Berg DEN HAAG Dr. A. H. van den Heuvel verwacht, dat de komende algemene vergadering van de we reldraad van kerken (23 november tot 10 december in Nairobi) in het teken zal staan van Afrika en van de emancipatie van de vrouw. De concentratie op Afrika moet volgens dr. Van den Heuvel niet gezien worden in het licht van sociaal-politieke vragen zoals het rassisme, maar in de eerste plaats in het licht van de kerkelijke situa tie. Afrika toont een kerkbeeld, dat sterk in opmars is. Europeanen kunnen weinig anders doen dan hun eigen zwakheid en afnemend kerkelijk leven representeren. Een zendingdrijvend kerkelijk leven, zo als in Afrika, heeft nu eenmaal meer aan de weg te timmeren dan het kerkelijk patroon, dat ons op het ogenblik in Europa en Amerika wordt voorgehouden. Zoals in Uppsala de onderontwik keling centraal stond, zo verwacht dr. Van den Heuvel dat in Nairobi de emancipatie van de vrouw cen traal zal staan. In de kerken van de derde wereld, alsook in die van de communistische landen en zeer sterk in Noord-Amerika staat dit punt hoog op de kerkelijke agenda genoteerd en zal het daarom zeker door de meerderheid van de delega ties mee naar Nairobi worden ge bracht. Hij meent, dat de Westeu- ropese kerken hier veel minder aandacht aan hebben besteed dan hun zusterkerken rond de wereld. Levensstijl Voorts, aldus dr. Van den Heuvel, zal het interessant zijn voor Ameri kaanse en Europese afgevaardigden om van hun medechristenen ln tweederde deel van de wereld te horen wat onder een nieuwe le vensstijl moet worden verstaan. Veel van de Europese discussies staan In het teken van een slecht geweten. Daar zouden Afrikanen, Aziaten en Latijns-Amerikanen nog weieens heel andere geluiden bij kunnen laten horen, meende hij. Ook wijst dr. Van den Heuvel erop, dat wereld-assemblees altijd erg lij ken op de laatste oecumenische wereldconferentie. Hij verwacht daarom van Nairobi, dat het dezelf de trekken zal vertonen als de we- reldzendlngsconferentie in Bangkok ln 1973, met name een grote na druk op gezamenlijke bijbelstudie en reflectie in kleine groepen en aandacht voor de grote conflicten van onze tijd in de secties. Dr. Van den Heuvel vreest, dat bij de be richtgeving over de assemblee het tweede element veel meer nadruk krijgt dan het eerste. Daaronder leed ook de berichtgeving over Bangkok, zo meende hij. en van een gedeelte uit het Nieus a Testament. Bij elk van deze combinatie va: schriftlezingen geeft de schrijve een toelichting, die de samenvoe ging van de verschillende deles moet duidelijk maken en de ver banden laat zien. Men kan bezwaar hebben tegen d drie-jaarlijks cyclus in de lezln van de Thora, men kan hier ei daar de samenvoeging van schrift gedeelten gekunsteld vinden, da alles neemt niet weg, dat het df moeite waard zou zijn, als velen e eens toe over gingen om de Bijbe op deze wijze te gaan lezen. Voo elke week is voldoende leessto voorhanden, en stellig zou het in zicht ln de Schrift worden verdiep en de samenhang tussen verschil lende gedeelten in een soms ver rassend licht komen te gaan. C.BJ Delegatie Voorzover nu bekend, zal de Neder landse delegatie naar de assemblee in Nairobi uit ongeveer twintig per sonen bestaan. De hervormde afge vaardigden zijn mevrouw J. van Deemter-Salomons, dr. Van den Heuvel, mevrouw J. Hopster-Laseur, prof. dr. H. Linneman en de prae ses van de synode (die 17 februari zal worden gekozen). Namens de gereformeerde kerken gaan dr. J. C. Baumfalk en prof. dr. K. Runia. namens de lutherse kerk drs. P. H. G. C. Kok, namens de remonstrant se broederschap prof. dr. J. van Goudoever, namens de doopsgezin de broederschap prof. dr. H. B. Dr. A. H. van den Heuvel Kossen en namens het genootschap der vrienden (quakers) mevrouw N. K. I. Arops-Hill. Als waarnemers gaan waarschijnlijk mee dr. H. M. de Lange (sectie internationale za ken van de raad van kerken), ds R. J. van der Veen (Nederlandse zendingsraad), drs. H. Bootsma (hervormde raad voor de zending) en prof. dr. H. A. M. Fiolet (secre taris raad van kerken). In de dele gatie-bijeenkomsten die reeds gere geld plaats hebben, nemen ook twoe rooms-katholieke oecumenici aan de discussies deel: prof. dr. J. Groot en prof. dr. F. Haarsma. Hervormd moderamen voor verruiming wet gewetensbezwaren, DEN HAAG Het moderamen van de hervormde synode heeft zich achter de brief gesteld, die kardl- g naai Alfrink eind vorig jaar aar v premier Den Uyl heeft gestuurd. It deze brief drong kardinaal Alfrinl aan op bespoediging van de indie ning van voorstellen ter verruiminj van de wet gewetensbezwaren mili taire dienst en bekorting van de procedure, die tot erkenning van deze bezwaren leidt. Het hervormd moderamen heeft de raad van kerken in Nederland ge-^ vraagd, de brief van kardinaal Al frink over te nemen. Een commisH sie van de raad van kerken bestu-! deert deze zaak en hoopt op de eerstkomende vergadering van dr raad (op 22 februari) met voorstel te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2