Honderd zandschepen moeten aan de kant Controle vanuit de lucht op verontreiniging van IJsselmeer en Waddenzee nederlandse hervormde kerk assistent-accountant voor de gemeentegiro amsterdam Voor 15 februari Nog steeds vondsten van explosieven Politie surveilleert met vliegtuig Steun redactie Dagblad van het Oosten bepleit Landbouwschap uit felle kritiek op natuurbeschermers FAMILIEBERICHTEN „SCHRIFT EN GETUIGENIS" TROUW/KWARTET VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975 Hl Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een flink deel van de huidige zand- en grind- vloot moet met ingang van 15 februari aan de kant blijven. Het gaat om 80.000 ton scheeps- ruimte. De ingrijpende maat regel is bedoeld om de moorden de concurrentie die er in deze bedrijfstak is ontstaan na het wegvallen van een aanzienlijk deel van het ladingaanbod het hoofd te bieden. Schippers die met deze lading varen kunnen zich vrijwillig voor een (betaal de) stillegregeling opgeven. Met de uitvoering van deze voor Nederland unieke maatregel Is de in januari opgerichte stichting Op- ^legregeling Grind- en Zandvaart 'Personeelsstop Fryske Akademy opheffen' DEN HAAG Het socialistische kamerlid Vellenga heeft staatsse cretaris Klein verzocht de perso neelsstop voor de Fryske Akademy snel te beëindigen. Vellenga vroeg ondermeer naar de redenen waar om voor het personeelsbestand van de Fryske Akademy nog steeds de 'bevriezing' geldt, terwijl die voor de rijksdienst voor oorlogsdocu mentatie en de rijksdienst voor on derzoek van de zee al lang is opge heven. belast. In deze stichting zijn alle partijen vertegenwoordigd. Vervoerders in de sector zand en grind moeten na 15 februari in het bezit zijn van of een geldig classifl- catiebewljs of een door de stichting afgegeven ontheffingsbewijs. Met de invoering van een classlfl- catiebewijs wordt ook nog een an der doel nagestreefd. Tot nu toe kan iedereen met een redelijk schip zich zand of grindvervoerder noe men. Deze ontwikkeling heeft er mede voor gezorgd dat er een over capaciteit ontstond op deze vaart, vooral omdat het jaar 1973 uitge sproken gunstig was met een lading aanbod van zo'n dertig miljoen ton. ton. Het aanbod liep daarna, mede on der invloed van de teruggang in de bouw. vrij sterk terug tot vijf en twintig miljoen ton waardoor er voor vijf miljoen ton te veel scheepsruimte op de markt zat. ton per week (voor motorschepen). Wil men voor ontheffing in aan merking komen dan moet in de jaren 1972-1974 gedurende twee jaar voor tenminste 25 procent aan dit specifieke vervoer zijn deelge nomen. In de praktijk betekent dit dat ontheffing wordt verleend in dien een schip gedurende twee jaar (over een periode van drie jaar) jaarlijks tien reizen grind of vijf tien reizen zand heeft gemaakt. Vorig jaar ls ook geprobeerd in deze vervoerstak afspraken te ma ken in de vorm van minimum prijsafspraken. Het bleek echter al snel dat de binnenschipper zich niet aan deze afspraak hield waar door de op dat moment ingestorte markt zich niet herstelde. Volgens schattingen zullen na 15 februari ongeveer honderd schepen uit de vaart genomen moeten wor den. Heffing Beperken De invoering van een classificatie- bewijs moet deze 'vrije toetreding' enigszins gaan beperken. Het ligt in de bedoeling dat over drie jaar alle zand- en grlndvaarders zo'n bewijs hebben. Schippers die hun schepen voor kortere of langere tijd (de eerste periode ls vier weken) aan de wal willen houden krijgen daar van de stichting een schadeloosstelling voor. Deze premies variëren van 0,70 per scheepston per week (voor sleepschepen) tot 1,60 per De stillegpremie wordt betaald uit een door de stichting Oplegregeling Grind- en Zandvaart gevormd fonds dat wordt gevoed door een extra heffing van twintig cent per ton lading. In tegenstelling tot an dere (buitenlandse) stillegregelingen wordt de vergoeding derhalve door de verlader betaald. Vandaag worden alle betrokken schippers op de hoogte gebracht van deze maatregel. De korte tijd van voorbereiding wordt niet als een probleem gezien al wordt wel gesproken van het verrichten van een krachttoer om alles voor vijf tien februari geregeld te hebben. Van een verslaggever DEN HAAG De explosie ven-opruimingsdiensten van de krijgsmachtdelen hebben het in 1974 drukker gehad dan in 1973: Er werden enke le honderden meldingen méér van munitievondsten ontvan gen. In 1974 werden in totaal 4066 meldingen behandeld. De explosleven-opruimings- dlenst van de landmacht nam 3099 gevallen voor zijn reke ning, de duik en monteer- groep van de marine behan delde 491 gevallen en de luchtmacht werkte in de ci viele sector 476 meldingen af. De vondsten waren over het gehele land verspreid. De meeste kwamen uit Gelder land (1046), de minste uit Drente (36). Op de Noordzee werden drie ruimingen ver richt. De explosieven-opruimings dienst van de landmacht zocht 240.000 vierkante meter af op projectielen. De marine maakte 78.500 kilo springstof onschadelijk. Van vissersvaar tuigen kwamen 277 meldin gen (in 1973 142). De lucht macht zocht voor het verwer ken van de 476 meldingen 91.000 vierkante meter terrein af. Van een verslaggever LEEUWARDEN De rijkspolitie te water gaat met ingang van volgende week met een vliegtuig êurveilleren boven het IJssel meer en de Waddenzee. Daarbij zal speciaal worden gelet op eventuele verontreiniging van het oppervlaktewater met vaste af valstoffen en olie vanaf schepen. NIJMEGEN De tweejarige Dave Grisel is in zijn woonplaats Nijme gen tijdens het spelen om het leven gekomen. De jongen speelde op een vensterbank in de ouderlijke wo ning, viel voorover en kwam in een regenton terecht waarin een halve meter stond. Deze onregelmatige controles, die minimaal één keer per week met een op Schiphol gestationeerd vliegtuig van de dienst luchtvaart zullen worden uitgevoerd, zijn on dermeer ingesteld na het aanspoe len vorig jaar van een enorme olie vlek op het strand van Schiermon nikoog. Het IJsselmeer en- de Waddenzee vormden tot 1 december vorig Jaar twee grote witte vlekken, wat be treft het nemen van maatregelen tegen overtreders, maar sindsdien is ook voor deze gebieden een uit voeringsbesluit verontreiniging op pervlaktewater van kracht gewor den. De schippers worden er in een Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Het PPR-lid van pro vinciale staten van Overijssel H. van der Vegt heeft gedeputeerde staten gevraagd de redactie van het Dagblad van het Oosten moreel en daadwerkelijk te steunen bij haar pogingen de zelfstandigheid van de krant te behouden. stencil, dat de rijkspolitie te water dezer dagen verspreidt, voor ge waarschuwd dat overtreders streng worden gestraft, als blijkt dat zij buiten hunb oekje gaan. Vanuit een vliegtuig is zoiets, volgens com mandant Bar van de rijkspolitie te water in Leeuwarden, gemakkelijk te signaleren. Bij het vaststellen van een overtre ding wordt een kleurenfoto ge maakt en wordt de naam en de positie van het schip onmiddellijk doorgegeven aan de dichtstbijzijnde politieboot, die de overtreder dan opvangt. Het te surveilleren gebied strekt zich uit van Den Helder tot de Eemsmond, terwijl ook de territori ale wateren boven de Waddeneilan den in de gaten gehouden zullen worden. Met elke surveillance, die in de toekomst met helicopters vanuit Leeuwarden en Eelde zal worden uitgevoerd, gaat een ambte naar van de rijkspolitie te water mee. die goed bekend is in het te controleren gebied. In het Rijngebied (omgeving Arn- hem-Nijmegen), waar weliswaar een internationale wetgeving van kracht is, zijn volgens de heer Bër goede ervaringen opgedaan met de inzet van een vliegtuig voor de opsporing en bestrijding van ver ontreinigd oppervlaktewater. DEN HAAG Natuur- en lan schapsbeschermers houden ruilve kavelingen te lang op door h stellen van te vergaande else luidde gisteren de algemene klac in een discussie op de bestuursve gadering van het Landbouwscha Verbittering gold met name h ministerie van CRM en de comml sie van de natuurbeschermingsraa die dit ministerie van advies die inzake de landschappelijke en h tuur-wetenschappelijke aspect van ruilverkavelingsplannen. In de discussie werd de natuur- i landschapsbeschermers onderme verweten zulke grote vertragingi te veroorzaken dat daardoor ru: verkavelingen buiten het gezicht veld beginnen te geraken. De spa ningen nemen enorm toe en mi moet straks niet verrast zijn als op een of andere manier tot uitii komen, zei bestuurslid T. Meiji die vreest dat er wel eens dingi zouden kunnen gebeuren 'die ni mogen'. CRM wordt verweten de adviezi van de commissie van de natuurb schermingsraad meestal rech streeks in het overleg te brengi en te verdedigen in plaats van i grond van dat advies een depart mentaal beleidsstandpunt te bep len. De adviezen zouden herhaald lijk veel te laat beschikbaar kome waardoor de voorbereiding v; ruilverkavelingen aanzienlijk wor vertraagd. Verder zouden de advi zen ook eenzijdig zijn. STAPHORST In Staphorst is i 32-jarige Zwolse marktkoopman 1 J. van der Vegt om het leven gek men. Het slachtoffer, dat met zi met fruit geladen vrachtauto i weg was naar de markt in Mepp was wegens autopech op de vluch strook gestopt, Kort nadat hij w uitgestapt is hij door een passere: de vrachtauto gegrepen. Hij was i slag dood. De bestuurder van i passerende auto is na het ongev doorgereden. Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip is geen opgave van advertenties meer moge lijk. Geboren op 5 febr 1975: Gert Jan Hessels G. Mulder P. M. P. Mulder- van der Velde Jeannetje Heden heeft de Here in Zijn heerlijkheid op genomen mijn lieve Vrouw, onze lieve Zuster en Schoonzuster Maria Colenbrander geboren Burger op de leeftijd van 59 Jaar. 2 Cor. 5 1. „Want wij weten, dat, indien de aardse tent waarin wij wonen wordt afgebroken, wij een gebouw van God hebben, in de Hemelen, niet met handen gemaakt, een eeuwig huls." Apeldoorn: Enschede: Haarlem: Truro (Can.): Dedemsvaart: Nagele: Kraggenburg: Sinderen (Gld.): J. F. Colenbrander mej. A. Burger A. C. v. d. Wart-Burger F. W. v. d. Wart B. Colenbrander S. Colenbrander-Scott G. Colenbrander- te Rietstap H. Colenbrander-Salomons G. J. Colenbrander D. A. Colenbrander G. W. Colenbrander- Colenbrander Dronten: J. W. A. Salomons- Colenbrander G. Salomons Apeldoorn. 5 februari 1975. Henri Dunantlaan 179. Geen bezoek aan huls Gelegenheid tot condoleren zaterdag as. van 19.00 tot 19.45 uur, in het rouwcentrum „Mo- nuta Stichting", Derk Kamphuisweg 6 te Ug- chelen. De begrafenis zal plaatshebben maandag 10 februari, om 11.00 uur op de Algemene Begraaf plaats „Heldehof" te Ugchelen. Heden behaagde het de Here van ons weg te nemen, onze geliefde Vader, Groot- en Over grootvader ln de gezegende leeftijd van 89 Jaar Hendrik Jonker weduwnaar van Gezina Hensens. sinds 17 december 1962 „Hetzij wij leven, hetzij wij sterven, wij zijn van den Here". H. v. d. Staal-Jonker H. Jonker J. Jonker-Helkens Gr. Jonker-Enter J. Abbes-Jonker B. Abbes B. Jonker F. Jonker A. Jonker-Frericks H. SnltJer-Jonker L. Snitjer B. Jonker G. Koster-Jonker J. Koster G. Jonker S. Jonker-Piening H. Jonker E. Jonker-Uil Klein en achterkleinkinderen Deventer. 4 februari 1975 Corradres: Hademan straat 1. Deventer. Telefoon 05700-13680. De begrafenis zal plaatshebben zaterdag 8 fe bruari a.s. om 13 00 uur vanuit de Gerefor meerde Kerk te Midwolda. Zij, die de overledene de laatste eer wensen te bewijzen, worden om 12.30 uur aldaar ver wacht. Australië: Oude Pekela: Scheemda: Australië: Scheemda: Ter-Apel: Zwljndrecht: Baarn: Deventer: Heemskerk: Oostwold (Old.): „Zalig die in Christus sterven, de doden die de hemel erven." Gezang 267. De Here nam heden na een zeer liefdevolle verpleging in het ziekenhuis „De Weezenlan- den" te Zwolle van mij weg mijn lieve Vrouw en onze zorgzame Moeder en Oma Elizabeth Cossée-Kruijs op de leeftijd van 72 Jaar. Doornspijk, 6 februari 1975. Verl. Haerderweg 15. Doornspijk: A. W. Cossée Rotterdam: H. A. W. Cossée C. G. Cossée-Retsema Doornspijk: G. Cossée A. M. Cossée-Rozendaal Rotterdam: A. W. Cossée A. J. Cossée-Blonk en kleinkinderen Aan huis liever geen bezoek Gelegenheid tot condoleren zaterdag 8 febru ari in de zaal van de Geref. Kerk te 't Harde van 16.30 tot 17.30 uur. Maandag 10 februari zal in bovengenoemde kerk een rouwdienst worden gehouden, aanvang 12.30 uur waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de nieuwe begraafplaats aan de Boven weg te Doornspijk om plm. 13.30 uur. Na deze plechtigheid is er alsnog gelegenheid tot condoleren bij terugkomst ln de kerk. Die in Mij gelooft zal leven ook al ware hij gestorven. Met dank aan God voor alles wat Hij ons in haar heeft gegeven, delen wij U mede dat de Here tot zich heeft genomen onze geliefde Moeder en Oma Jacoba Olofsen op de leeftijd van 80 Jaar. sinds 1930 weduwe van Geurt Smink Amsterdam: M. Schutjl-Smink J. Schuijl Joke en Max Ines Paullen Herman en Toos Coos Cobien en Jan Jan Willem Heieen Amsterdam: M. E. Smink-Weimar Geurt en Metty Marlies Harmen en Sonja Hetty Joke Mieke Hamilton, Canada: G. J. Smink F. A. Smlnk-Broersma John en Hilda Hilma Jacky Carolyn Christine. Harderwijk. 5 februari 1975 Herman de Manstraat 10. Correspondentieadres: J. Schuijl, Rooseveltlaan 218, Amsterdam. Gelegenheid tot condoleren zaterdag 8 fe bruari aa. van 19.00-19.45 uur in het rouwcen trum van de Monutastichting, Beetsstraat 17 te Harderwijk. De begrafenis zal plaats hebben maandag 10 februari om 12.30 uur op het Zendingskerkhof, Harderwijkerweg te Ermelo. Daaraan vooraf zal om 11.15 uur een rouw dienst worden gehouden in genoemd rouwcen trum. Heden nam de Heere tot Zich, na een ernstig ongeval, onze lieve zorgzame Man, Vader, Broer, Zwager en Oom Jan Hendrik Bennik op de leeftijd van 65 Jaar. Ps. 23, onber. Uit aller naam: J Bennik-Borgardljn Willy en Mieke Doetinchem, 5 febr. 1975. Loolaan 20. De overledene is opgebaard in de aula van het uitvaartcentrum „den hoogenkamp", Keppelse- weg 40 te Doetinchem. De rouwdienst zal wor den gehouden op maandag 10 febr. aa. om 13.00 uur in de Geref. Kerk. Wolterweg te Doetinchem. waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats aan de Loolaan te Doetinchem. Vooraf ls er gelegenheid tot condoléance van 12.30—13.00 uur in bovengenoemde kerk. Met diep leedwezen geven wij kennis van het overlijden van de heer Drs. C. J. Hagen apotheker, oud-directeur van onze coöperatie. Na gedurende meer dan 40 jaar met grote des kundigheid en volledige inzet de onderneming te hebben geleid, heeft hij na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd nog enige ja ren het Bestuur met adviezen ter zijde gestaan. Zijn zeer bijzondere verdiensten zullen wij met eerbied blijven gedenken. Bestuur en directie van de Coöperatieve Apothekers Vereeniging „De onderlinge Pharmaceutische Groothandel" G. A. te Utrecht. Utrecht. 6 februari 1975. Met diep leedwezen geven wij kennis van het overlijden van de heer Drs. C. J. Hagen apotheker, oud-directeur van onze coöperatie. Aan zijn bezielende leiding zullen wij steeds een dankbare herinnering bewaren. Medewerkers en oud-medewerkers van de Co- operatieve Apothekers Vereniging. De „Onderlinge Pharmaceutische Groothandel" G.A. te Utrecht. Utrecht, 6 februari 1975. Met diep leedwezen geven wij kennis van het overlijden van Pieter Otto Verwejj Hij was onze vriend. Hij wist zich Gods kind. Studenten en staf van de Christelijke Hogere Landbouwschool te Dronten. Overleden en teraardebesteld in Amersfoort Jonkvrouwe Johanna Wilhelmina Constantia Henriëtte von Schmidt auf Altenstadt 2e februari 1975. „Hetzij wij leven, hetzij wij sterven, wij zijn des Heeren." Johanna Gezina Beerens dtakories. ln de ouderdom van 88 jaar ZIJ was 54 Jaar aan ons buis verbonden. Joh. 3 16 Bestuur. Directie en Zusterkrlng Ned. Herv. Dlakonessen Inrichting. De rouwdienst zal gehou den worden maandag 10 februari te 11 uur ln de Aula van de begraafplaats „Zorgvlled" aan de Ara- steldljk, waarna de teraar debestelling zal plaats hebben. Vertrek van Over toom 295 te 10.30 uur. afd. Utrecht, Secr. Scheldestraat 11, tel. 030-882032 ZONDAG 9 FEBRUARI 1975 Oosterkerk (Maliebaan) DS. J. C. SCHOUTEN Baambrugge. Aanvang 5 uur. Op Zijn tijd heeft God tot Zich genomen onze geliefde Zwager en Oom Jan Derk D^kema 3 juli 1891—22 januari 1975 weduwnaar van Jantje Bouwman. Manhattan (Mont.) U.S.A. Uithuizen Winsum (Gr.): K. Popma-Bouwman M. Hazenberg-Bouwman B. Hazenberg M. A. Bouwman-Terpstra neven en nichten. „Uw genade is mij genoeg." Na een dapper gedragen lijden heeft God Zich over onze geliefde Moeder en Grootmoeder Jitske Drost-Hoekstra ontfermd, op de leeftijd van 79 jaar. A'dam, 5 febr. 1975. Sj. R. Eissing-Drost A. J. Eissing Jurjan - Marianne Victor - Wilma Jitska Ietie Liesbeth De begrafenis zal plaatsvinden maandag 10 febr. om 12 uur op de Nwe Oosterbegraafplaats aan de Kruislaan. Correspondentie-adres: Victor Rutgersstr. 27, A'dam. Het secretariaat-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk zoekt een voor de secretaris-generaal, Dr. A. H. van den Heuvel. Haar taak zal o.m. bestaan uit: het regelen van afspraken en voorbereiden van vergaderingen, het zelfstandig verrichten van administratief werk, het in steno opnemen en uitwerken van brieven en verslagen. Vereisten: minimaal MULO/MAVO-opleiding, goede vaardigheid in typen en stenograferen (Nederlands en Engels), ruime ervaring als secretaresse, kerkelijk meelevend. Geboden wordt: zelfstandige en afwisselende werkzaamheden, salariëring afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring, alsmede 7V2vakantiegeld. Sollicitaties te richten aan de secretaris-generaal der Nederlandse Hervormde Kerk, Carnegielaan 9, 's-Gravenhage. (Voor inlichtingen, telefoon 070-653915, toestel 20). Bij de afdeling Bedrijfs economische zaken (Interne Controle) kan worden geplaatst een assistent-accountant Leeftijd: vanaf 19 jaar. Opleiding: minimaal Mavo/Mulo (met boekhouden). Zij die in het bezit zijn van, of studerend zijn voor het praktijk diploma Boekhouden genieten de voorkeur. Salaris: afhankelijk van leeftijd en opleiding. Aanvangssalaris bij 21 jaar en ouder minimaal f 1.213,- en maximaal f 1.735,-, alsmede een toeslag van f45,- per maand ingevolge de Machtigingswet. Beneden 21 jaar geldt leeftijdsalaris. Reiskostenvergoeding voor forensen tot maximaal f 47,- netto per maand. Studiekostenvergoeding volgens gemeentelijke regeling plus toekenning studiefaciliteiten in de vorm van vrije tijd. Een psychologische test maakt- deel uit van de selectieprocedure. het girokantoor der gemeente amsterdam Schriftelijke sollicitaties graag zo spoedig mogelijk richten aan de waarnemend directeur van de Dienst der Gemeentelijke Personeelsvoorziening, Jan Luijkenstraat 94, Amsterdam (Oud-Zuid), onder no. C 2973 Persoonlijke aanmelding aan dit adres maandag tot en met donderdag s van 8.30 tot 16.00 uur en vrijdags tot 19.00 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 14