Zoeken naar sponsors wordt steeds moeilijker Kuipers: 'Bij mij is de mens primair, niet de prestatie' rgentinië bij twintig blijft landen Anabole steroïden gevaarlijk Zuidafrikanen mogen nog niet deelnemen jBasketbalploegen kosten veel teveel geld Sterkste Nederlandse schaatser blijft bij afscheid k> Ahead weer >p zaterdagavond Heroptreden Zoetemelk [ROUW/KWARTET VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975 SPORT PS15-RH13 'an onze speciale verslaggever ^STERDAM/DORDRECHT Voor een aantal basketbalclubs ;aan er moeilijke tijden aanbreken. Er lopen aan het einde van iet seizoen een serie sponsorcontracten af en het is zeer de vraag f de betrokken clubs erin zullen slagen een verlenging van het ontract te bewerkstelligen of een nieuwe sponsor te vinden. Het jelftse Punch zoekt, Flamingo's raakt z'n sponsor kwijt maar leeft via bemiddeling van de goede ex-gever toch nieuwe contac- en met sponsors-in-spé, Rotterdam Zuid weet dat zijn sponsor l wat bedenkingen heeft tegen een nieuw Europa Cup-avon- uur en sinds deze week is ook openbaar geworden dat het Dordtse lowic niet meer op het grote geld van de oudé sponsor kan rekenen. lat Rowics sponsor Frisol er wei- ig heil in zag om verder geld in e vereniging te blijven pompen is iet zo vreemd. Rowic opereert in marge van de eredivisie. Hoort EVENTER Go Ahead gaat weer zaterdagavond spelen. De eventer eredivisieclub was hier- ee in november gestopt, omdat de eersomstandigheden minder ide- tl werden, maar met ingang van maart zal de zaterdagavond weer orden gebruikt. Op zaterdag 15 aart zal nu worden gespeeld Go head-Ajax. EFA-ELFTAL woensdag 12 februari speelt in lordwijk het Nederlands UEFA- ftal de eerste kwalificatiewed- rijd voor het UEFA-jeugdtoernooi 75. Voor dit toernooi hebben 32 nden ingeschreven. Aan het eind- ernooi dat van 9 tot 19 mei in vitserland wordt gehouden nemen landen deel. Bondscoach Knobel •eft voor de eerste wedstrijd tegen :ankrijk de volgende 17 spelers selecteerd: Schouwenaar (AFC), ok (Ajax), Swerissen en Wisman eiden FC Amsterdam), Van de Drput en Plasman (beiden Feyen- ird)Hendriks en Norel (beiden Ahead), Lankhaar (Good Luck), ildschut (FC Groningen), Hid- nk (De Graafschap), Schrijnema- rs en Mulkens (beiden MVV), De leuw (PSV), De Korte (Veendam), nek (Volendam) en Budding (Wa ningen). 'ANJE lanje en Schotland hebben in Va- ïcia met 1-1 gelijkgespeeld. In duel, voor groep 4 van de orronden van het toernooi om t Europese kampioenschap voor ndenploegen, maakte Joe Jordan en zorgde Megido voor de ge- kmaker. Er waren 55.000 toe houwers. and in groep 4: Spanje 3 2 1 0 5 53 Roemenië 1 0 1 0 1 I—1 Schotland 2 0 111 2—3 Denemarken 2 0 111 12 fAX ax heeft in het Volkspark-Stadi- in Hamburg de vriendschappe- ke wedstrijd tegen Hamburger SV rloren met 1-2. Bij de rust was stand nog 1-1. Voor 18.000 toe houwers opende Johnny Rep in 14e minuut de score, maar vier inuten later maakte Reimann ge- k. Na de rust trof Reimann we- irom doel: 1-2. idonesië heeft Ajax uitgenodigd mei een aantal vriendschappe- ke wedstrijden te komen spelen, dus is door de Indonesische voet- ilbond meegedeeld. Indonesië wil k ploegen uit West-Duitsland, ilen en Brazilië gaan uitnodigen. U De Italiaanse wereldkampioen Piero Gros is winnaar geworden de slalom in' Courmayeur, die cetelt voor de wereldbeker. De to- altijd van Gros was 100.54 seconden twee races. Tweede werd zijn land- üoot Ilario Pegorari en derde even- ns een Italiaan. Battista Pietroglo- nnl. Bij de dames triomfeerde Jo- nda Plank in 1.19,30. Christina Ti- t eindigde als tweede en La Motta !de beslag op de derde plaats. JETBAL Uwe Blotenberg gaat Jor de eredivisieclub Wageningen telen. De club heeft hem voor de op van dit seizoen geleend van trtuna SIttardia Combinatie. AALHANDBAL Met een doelpunt rechll in Swift uitgeschakeld voor Europa Cup. De tweede wedstrijd gen Iefs Boekarest werd met 9-6 wonnen, één doelpunt te weinig om rder te mogen bekeren. 1NNIS Betty Stöve is in de eer- ronde van een toernooi in Rlch- tld (VS) uitgeschakeld door de nerikaanse Chris Evert: 0-6. 5-7. 'HAATSEN In het Noorse Brand- is Eppie Bleeker bij sprintwed- "Jden tweede geworden. Zijn tijden iren: 40,4 (500 meter) en 1.22.5 000 m.) De Noor Johan Granath >n beide afstanden (40.9 en 1.22,0) werd dus eerste. ALHANDBAL Perenc Cseczko n doelman van Spartacus Boeda- st is in Dortmund achtergebleven een zaalhandbalwedstrijd tegen t Duitse Gummersbach. Gsexzko «er terug naar Boekarest. eer t bij de selecte groep echte degrada tiekandidaten. De resultaten waren dan ook te weinig ophefmakend om stevig in de publiciteit te komen. En dat is nu juist wat een sponsor ertoe brengt geld in een sportvere niging te investeren. Tenslotte stonden er dan ook nog twee we gen voor Frisol open: doorgaan met een nieuwe zeer forse financiële in jectie of ermee ophouden. Directeur De Vries koos voor dat laatste. Hij heeft overigens niet zo maar direct zijn rug naar de vere niging gedraaid. Rowic kan gebruik blijven van enkele faciliteiten die via het bedrijf van De Vries liepen. 'Hij wordt', zegt Rowic-secretaresse mevrouw Gerritsen Van der Hoop. 'een hele goede donateur. Niet zo maar iemand van vijfentwintig gul den.' De Vries heeft zijn redenen om met de basketbalploeg te stoppen (in de wielrennerij heeft hij wel zijn con tracten een jaar verlengd) uiteen gezet. Woorden, waardoor nieuwe sponsors best afgeschrikt kunnen worden, maar ook woerden waaruit de basketbalbond zelf de waarschu wing nog eens duidelijk kan horen. De Vries stelt terecht dat om in Nederland aan de top mee te draai en een jaarlijkse injectie van een kwart miljoen gulden normaal is. In die prijsklasse opereren enkele topclubs. Dat zijn ook de plaatsen waar de beste Nederlandse spelers zich hebben verzameld. Een aantal van de problemen, voert De Vries ook terecht terug naar die spelers. Hoewel de basketbalsport in Nederland om een of andere onbekende reden ook aan de top nog amateursport wordt genoemd, worden er aan de Nederlandse top- spelers forse bedragen uitbetaald. Om zo een speler weg te lokken bij z'n club is veel meer geld nodig dan de 250.000~~gulden. Want daar van worden twee Amerikanen, een trainer, soms nog enkele Ameri kaanse Nederlanders en de rest van de spelers en faciliteiten betaald. Voor een sponsor is het dan ook alleen maar aantrekkelijk om een bestaande topclub over te~ nemen. Van onder af aan is het moeilijk geworden om een vereniging op korte termijn weer naar boven te tillen. Ook al hoopt bijvoorbeeld de sponsor van Blue Stars (Gerard de Lange) daar nog steeds op. Deze week bleek hij bereid het contract met drie jaar te verlengen en in die drie jaar in totaal een half miljoen te besteden. De Vries noemt het voor de spon sors van de kleiner verenigingen geen haalbare zaak meer om door te gaan. 'Zit je niet bij de bovenste clubs dan val je als sponsor uit de boot.' Daardoor dreigt dan tegelijk de vereniging te verzuipen. Dat gaat ook gelden voor Rowic. Bij Punch is het een andere zaak om dat Punch nu nog duidelijk een topclub is en een sponsor al zijn ze steeds moeilijker te vinden dan een goed presterend team overneemt. Mevrouw Gerritsen Van der Hoop: 'Ons probleem is inderdaad of wij in staat zijn om nog een sponsor te vinden. Daar hangt alles van af. Een sponsor betekent dat je twee Amerikanen kunt laten overkomen en dat is een must voor de eredivi sie. Lukt dat niet dan zullen we het lager moeten zoeken. Je hebt nu eenmaal een grote sponsor nodig. We waren natuurlijk als bestuur al eerder ingelicht dat Frisol wilde stoppen. Een verrassing was het niet zo. We hebben de vrijheid gekregen om nu al naar een nieuwe sponsor te zoeken. Hij wilde ook niet van de ene op de andere dag ermee kappen, daarvoor is De Vries ook weer te nauw betrokken bij de club.' Rowic voert nu een enkel informa tief gesprek. En weet ook dat het een grote vraag is of men nog met veel geld terug kan komen in de eredivisie. Mevrouw Gerritsen Van der Hoop: 'Het is een nadeel dat de competitie maar beperkt is tot veertien clubs. Wij hebben vorig jaar voorgesteld de competitie open te stellen voor zestien of achttien clubs. Dan krijg je ook in de on derste regionen een nivellering die het er alleen maar aantrekkelijker op zou maken. De bond heeft dat ook wel ingezien. Er is zelfs een UENOS AIRES Argentinië zal alles doen om zijn plan door te zetten at twintig ploegen kunnen deelnemen aan de eindronde van het wereld- ampioenschap voetbal, die over ruim drie jaar in Argentinië moet worden ehouden. De Chileen Juan Goni, vice-voorzitter van het organisatiecomité oor het eindrondetoernooi, vertelde dat het vrijwel zeker is dat in Argen- nië twintig landen zullen spelen. De heer Goni deed zijn verklaring na en vier uur durende vergadering tussen de Argentijnse bondsbestuurders o de afgevaardigden van de Zuidamerikaanse voetbalbonden in Buenos Ires. e organisatoren zullen voorstellen het aantal van de gebruikelijke zestien P twintig ploegen te brengen door Zuid-Amerika, Europa, Midden- en oord Amerika en Azië/Afrika met een land extra te laten deelnemen. Het fgentijnse plan zal besproken worden op de vergadering van de FIFA, die eze week in Zürich wordt gehouden. Vlaamse arts waarschuwt tegen te grote doses BRUSSEL 'Anabole steroïden zijn gevaarlijk in grote doses', stelt dr. A. Dirix. De Vlaamse arts, lid van de medische commissie van het Internationaal Olympisch Comité, is na een recente studie tot de conclusie gekomen dat het gebruik van hormonen bij sport beoefening zo is toegenomen dat er een alarmerende en zelfs cata strofale toestand is ontstaan. 'Sportbeoefenaars', aldus de Vlaamse arts, 'gebruiken voorna melijk 'anabole steroïden', die zijn afgeleid van het mannelijk hor moon 'testosteron'. Kleine doses daarvan zijn weinig effectief, ter wijl grote doses gevaarlijk kunnen zijn.' 'Misbruik van dit hormoon', aldus de arts, 'kan duidelijk aanleiding geven tot pathologische verschijn selen. Bepaalde produkten kunnen geelzucht veroorzaken als gevolg van aantasting van de lever. Er kan verhoogde bloeddruk optre den als gevolg van water- en zout- retentie en er kan zich ook ac- nea voordoen. Bij de man kan impotentie optreden evenals ver mindering of volledig verdwijnen van de spermatogenese. Bij vrou wen kunnen stemveranderingen, baardgroei en stoornissen van de menstruatie-cyclus optreden. Bij jongeren kan het vroegtijdig slui ten van de groeikraakbeenderen de groei remmen.' Dr. Dirix komt tot de conclusie dat. om het gebruik van deze schadelijke middelen te bestrijden de nationale en internationale sportbonden nauw moeten samen werken bij de controle tijdens wedstrijden en competities. De anabole steroïden zijn onlangs door ide medische commissie van het Internationaal Olympisch Co mité op de lijst van verboden middelen geplaatst. Het is mo menteel mogelijk om de diverse substanties door middel van labo ratoriumonderzoek te identifice ren. Er is nog één moeilijkheid: de anabolica worden in de regel niet bij wedstrijden genomen, maar wel gedurende de training en dan vaak weken of maanden lang. Bij wedstrijden zelf zijn ze dan echter niet meer aan te to nen. De hormonen die bij sportbeoefe ning gebruikt worden zijn voor namelijk afkomstig van de ge- slachtsklieren. de bijnieren, de hypophyse en de schildklier. Ze zijn eiwitopbouwend en ze helpen het menselijk organisme hoge do ses proteïnen te assimileren. De eetlust vermeerdert, het lichaams gewicht neemt toe en de spieren worden extra ontwikkeld. In de geneeskunde worden genoemde produkten wel toegediend in ge vallen van vermagering, vermin derde eetlust, herstel en bloedar moede. WK-tafeltennis start met verwarring De Nederlandse basketbalcompetitie: sponsors, Amerikanen (op de foto Frank Card) en dure Nederlandse spelers. speciale vergadering aan gewijd. Maar uiteindelijk bleek het toch geen haalbare kaart. De grote clubs gingen dwars liggen. Zij vertelden dat het niet ineens kon en ook niet in twee jaar. Op die manier, krijg je nooit capabele teams. Je krijgt geen goede opbouw van onderaf. Het blijft bovenaan een onderonsje van enkele clubs.' De clubs die een contract hebben met een sponsor en dat contract dit jaar nog niet zien aflopen zijn in het voordeel Kj ue ciuos die nu moeten gaan zoeken. Hans Korte- kaas voorzitter van de Vereniging Sportsponsoring Nederland een or ganisatie waar een tonnen-sponsor als Frisol overigens geen lid van is, meent ook dat het erg moeilijk zal worden voor de clubs om een nieu we sponsor te vinden. 'Ook al ge zien de huidige economische situa tie. Maar vooral natuurlijk omdat de bedragen die met de sponsoring van basketbal gemoeid zijn de pan zijn uitgerezen. Wat dat betreft prijzen de Nederlandse spelers zich snel uit. de markt. Als jc 30.000 gulden moet gaan betalen voor een Nederlander die zich amateur noemt dan gaat het natuurlijk fout.' Van de wijze waarop de nu zoeken de clubs komend seizoen weer met een sponsor tevoorschijn zullen ko men zal veel afhangen voor de basketbalsport. Het zal een indica tie zijn voor de mogelijkheden die er nog bestaan. En waarschijnlijk zal het snel opgekomen ras van de goed bijverdienende basketbalama teur de snelle aftakeling zien aan komen. Als de basketbalbond dat ook ziet valt er misschien best nog heel wat te redden. RUUD VERDONCK Van onze sportredactie CALCUTTA De organisato ren van de wereldkampioen schappen tafeltennis in Calcut ta zitten nogal in hun maag met de twee Zuidafrikaanse spelers die in Calcutta zijn hoe wel Zuid Afrika is geweigerd als deelnemer aan de wedstrijden. Beide spelers zijn nazaten van Indiërs. De moeilijkheden voor de organisatoren werden ver groot toen uit Durban het be richt kwam dat uit Zuid Afrika in het geheel geen tafeltennis- delegatie is vertrokken. Nu het duidelijk is dat het hier gaat om uit Zuid-Afrika afkomstige Aziaten die op oorspronkelijke aan- mèldingslijst voor de wereldkampi oenschappen achter de naam Zuid- LARGENTIERS Joop Zoetemelk is in de eerste etappe van de Ster van Besseges een uit zeven rit ten bestaande wedstrijd voor be roepsrenners tiende geworden. Het was het eerste optreden van Zoetemelk na zijn ongeluk van vo rig jaar in de Midl-Libre. De Fransman Charlie Rouxel werd winnaar. Hij legde de 132 kilometer af in 3 uur en 46 minuten. Zoete melk had een achterstand van 6.20 min. Afrika voorkwamen, hebben de or ganisatoren lang vergaderd welk standpunt zij dienen in te nemen. Voorlopig krijgen ze echter geen toegang tot het toernooi. Dé Zuddafrikanen, Randeree en Sa- leh Mohamed, hebben tegen de po litie gezegd dat zij al enige weken in India bij familieleden hebben vertoefd en niet op de hoogte ren van de uitsluiting van hun land. Het is niet bekend of het duo ook papieren bij zich heeft waaruit blijkt dat zij de Zuidafrikaanse ta- feltennisbond vertegenwoordigen. Pikant detail is dat Roy Evans, de voorzitter van de Internationale Tafeltennis Federatie, heeft ver klaard dat iedere Zuidafrikaan mag deelnemen aan de wereldkampioen schappen als zij erin slagen Calcut ta te bereiken. Palestina, spelend onder de naam Gaza, is officieel geaccepteerd als deelnemer aan de wedstrijden en ook in het speelschema opgenomen. 'Dat is een heel normale beslissing', vertelde een zegsman van de Pale- stijnen. 'We zijn toch uitgenodigd om deel te nemen.' Gaza is officieel aangesloten bij de ITTF. Er werd gezegd dat de ploeg in het speel schema gepast kon worden omdat Noord-Vietnam niet was komen op dagen. Op de vraag waarom Gaza dan niet gewoon eerder opgenomen was in het schema zei de Palestijn se zegsman: 'We hebben een brief geschreven dat we zouden komen, maar die brief is hier niet gearri veerd.' Op de eerste dag van de teamwed strijden won Nederland bij de he ren met 50 van Italië en met 51 van België. De dames wonnen van de Verenigde Staten (30) en Australië (30). De lotto van 2 februari nr. 5, heeft een winnaar gebracht, die het halve miljoen zal ontvangen. De cijfers van lotto 5 zijn: deelnemers: 1.094.161. Bruto inleg: 4.201.175. PrIJzenbedrag: 2.170.754. Eerste prijs: 1 winnaar, die netto 500.000 ontvangt. Tweede prijs: 6 win naars, die elk bruto 33.259 ontvangen. Derde prijs: 236 winnaars, die elk bruto 1.268 ontvangen. Vierde prijs: 9.997 winnaars, die elk per kolom 39 ontvan gen. Vijfde prijs: 12.457 winnaars, die elk per kolom 32 ontvangen. TOTO Uitslag toto no. 5: Deelnemers: 301.950. Bruto inleg: 864.770. Prijzenbedrag: 410.766. Ie prijs: geen winnaaars, het bedrag van de le prijs wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e en de 3e prijs van deze week en de Jackpot voor vol gende week. Tweede prijs: 9 winnaars, die elk bruto 17.495 ontvangen. Derde irijs: 212 winnaars, die elk per kolom ontvangen. n pi STRAFFEN DEN HAAG De tuchtcommissie van de KNVB heeft de volgende straffen opge legd: Th. De Boer (Volendam): een wed strijd onvoorwaardelijk geschorst en een voorwaardelijk plus een boete van 125 gulden; H. van der Velde (Veendam) een wedstrijd onvoorwaardelijk en een voorwaardelijk J. Filljn (PC Vlaardln- gen)een wedstrijd onvoorwaardelijk en 75 gulden boete P. Herben (MW)een wedstrijd onvoorwaardelijk en een voor waardelijk. U. Hoekstra (Cambuur): een wedstrijd onvoorwaardelijk, honderd gul den boete en een voorwaardelijke straf gehandhaafd voor een wedstrijd H. van der Kemp (PC Utrecht twee wedstrijden onvoorwaardelijk en honderd gulden boe te; J. Bader (PC Utrechttwee wedstrij den onvoorwaardelijk en een voorwaarde- lijke straf gehandhaafd L. Laurens (Wa geningen): twee wedstrijden onvoorwaar delijk en een voorwaardelijke straf ge handhaafd. Th. Hendriks (Go Ahead): twee wedstrijden -onvoorwaardelijk. J. Nljs (Helmond Sport): twee wedstrijden onvoorwaardelijk en een voorwaardelijk. A. Coolen (Helmond Sport) eerste boe king een we<lstrijd onvoorwaardelijk en een voorwaardelijk. H. Pfennings (PSCJ: drie wedstrijden onvoorwaardelijk en 150 gulden boete. J. van der Spek (SVV): een wedstrijd onvoorwaardelijk en een voorwaardelijk alsmede honderd gulden boete. P. Fllnvleugel (PC Amsterdam): een wedstrijd voorwaardelijk en 160 gul den boete. H. Schalks (Eindhoven): twee wedstrijden onvoorwaarddelijk en 150 gulden boete. J. de Neeling (SC Amers foort) twee wedstrijden onvoorwaarde lijk, een voorwaardelijk en 150 gulden boete. A. van Loon (SC Amersfoort) twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 150 gulden boete. G. den Butter (Excelsi or) twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 150 gulden boete. ^r.t ti... .it t "TTV\n4 4if in Oclc olc i i mil i m i ii -i- m'jjMitii i lap i— OSLO Een duw en Harm Kuipers had dit weekeinde in Oslo als Europees kampioen van start kunnen gaan. Hij deed het niet. Bleef op de 1500 meter in Heerenveen naast Stensen rijden en wachtte geduldig tot de Noor de voorrang zou geven waarop de Drent recht had. Van buitenstaanders heeft Kuipers te horen gekregen dat hij niet professioneel genoeg te werk zou zijn gegaan. Het is een verwijt dat nogal hard is aangekomen. In zijn laatste seizoen als topsporter wil Harm Kuipers graag een titel bemachtigen, maar hij past ervoor middelen te gebruiken, die hij minder oor baar acht. 'Alles in mij verzet zich tegen een dergelijke handel wijze. Noem het een emotionele reactie. Ze zeggen vaak dat ik een koele rekenaar ben, maar bij een psychologisch onderzoek zou ik als een emotioneel type naar voren komen, daarvan ben ik over tuigd.' In een tijd waarin spelverruwing en het weloverwogen uitschakelen van een tegenstander hand over hand toeneemt, vormt Kuipers een bewonderenswaardige uitzondering. Het type dat hij vertegenwoordigt, wordt door de ministers Van Agt en Van Doorn maar al te vaak over het hoofd gezien als het gaat om de uitwassen van de topsport. Kuipers ziet die gevaren ook. Hoewel het wetenschappelijk on derzoek in de sport hem fascineert, ('Van schaatsen is 90 procent on bekend, van fietsen (zijn andere hobby) helemaal niets) zal hij daarvan geen levenswerk maken. 'Je komt al gauw in dopingstoe- standen terecht. Daar wil ik niet mee te maken hebben. Bij mij is de mens primair niet de prestatie', is zijn redenering. VERRUWING Ook de verruwing ontgaat hem niet. In het weekeinde als hij dienst heeft in de politkliniek wor den ze binnengebracht: de hoc keyers en de voetballers met hoofd en beenletsels. 'Bij een was gewoon de sinus ingedrukt. Een ander had een nierbeschadiging. Als je zo een hele wachtkamer vol ziet met slachtoffers van de sport, denk je wel eens: een schandalige tendens.' Dat neemt echter niet weg, dat Harm Kuipers toch de topsport ver dedigt. Op grond van zijn medische opleiding en op grond van zijn mens-zijn. 'Alles wat niet wordt gebruikt gaat achteruit. Het is ge woon te ouderwets: het lichaam vormt de functie en de functie vormt het lichaam. Om het popu lair te zeggen: het hart heeft een vierde versnelling, maar slechts heel weinig mensen gebruiken het.' RELATIVEREN Gevaren voor de ontplooiing van het individu ziet Kuipers niet. 'Li chamelijk is een topsporter er beter aan toe dan een ander. Geestelijk waarschijnlijk ook. Doordat je steeds in situaties komt, waarin je jezelf moet waarmaken, raak je be ter aan spanningen gewend. -Dat is aan te leren.' Kuipers geeft voorbeelden: 'Zonder topsport zou het met mijn studie waarschijnlijk niet zo goed zijn ge gaan. Je leert je tijd zo economisch mogelijk gebruiken.' Een ander voorbeeld: 'Sommige jonge rijders kunnen niet tegen de rol van het favoriet zijn. Dat is een psychische belasting. In Assen had men mij in die positie gedrongen en hier in Oslo is het min of meer ook het geval. Maar je hebt geleerd te rela- viveren. Het doet je minder en het tast je prestaties niet meer aan. Ik heb nog nooit iemand overspannen gezien door de topsport.' Hij maakt een voorbehoud. 'Een topsporter wordt als topsporter ge boren. Als je naar de schaatsenrij ders kijkt, het zijn allemaal kinde- HARM KUIPERS draait zijn rondjes tijdens het trainingskamp in Kongsberg. ren geweest die vroeg leerden lo pen-' Kuipers zelf liep toen hij ne gen maanden was. Zijn zoontje Matthijs Harm doet nu als baby van zes en een halve maand de eerste pogingen. 'Als je er lichame lijk en geestelijk niet voor geschikt bent, bestaat bij steeds weer terug kerende teleurstellingen de kans op een neurotische decompensatie, met andere woorden op een over spanning.' EENZAAM Harm Kuipers is als enig kind een status die hij betreurt een typische individualist. 'Ik heb altijd goed alleen kunnen werken. Vroe ger al. Samen studeren is niets voor mij. het gaat me te langzaam.' Hij erkent wel eens eenzaam te zijn geweest tijdens de moeizame klauterpartij naar boven: MULO, Kweekschool, HBS B en medische studie, die vanaf het volgend jaar nog eens zes jaar in beslag zal nemen eer hij zijn einddoel: ortho pedisch chirurg heeft bereikt. Toch past hij uitermate goed in de kernploeg al is dat naar buiten wel eens anders over gekomen. 'Je trekt als een groep met elkaar op. De sfeer is gezond. Wel blijf je natuur lijk ook binnen zo'n ploeg individu alist. Als het startschot gaat, moet je het altijd alleen doen. Hoe je kameraden je ook aanmoedigen.' Leen Pfrommer weet dan ook dat hij straks in het voorjaar Harm Kuipers aan zijn zijde zal vinden, als het er om gaat het instituut kernploeg te verdedigen tegen de decentralisering tendenzen van de technische commissie. LAATSTE JAAR Harm Kuipers zal er het komende seizoen waarschijnlijk niet meer bij zijn, ondanks alle druk die op hem wordt uitgeoefend, om in het Olympische jaar mee te doen. In de chirurgische specialisatie is plaats voor slechts een uiterst gering aan tal studenten. In Groningen waar hij studeert, is de wachttijd vier jaar. Kuipers is dolblij dat men hem ergens anders direct wil ac cepteren. Die welwillendheid durft hij niet ln de waagschaal te stellen door er volgende winter wekenlang tussenuit te breken. 'Hoe zeer het mij ook spijt. Dit is mijn laatste jaar als topsporter. Het kan nu eenmaal niet anders.' Leen Pfrommer is iets optimisti scher: 'Kuipers kan de conditietrai ning meemaken. Het gaat alleen om het schaatsseizoen zelf. Er is misschien nog een kleine mogelijk heid daar een oplossing voor te vinden.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13