Sodard-Festival 8 :ILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK )e terechtstelling 'an soldaat Slovik De kaping van de Pelham- express Discussienota over nieuw toneelbestel Filmbeeldjes met danseres Jordan overleden Zeven sociale academies doen niét mee: Proef met centraal aanmelden voor hoger beroepsonderwijs 1 voor beiaardiers NOS polst drs. Vermeer voor voorzitter Bedenkingen tegen NKV-suggestie over werkloosheid GPV en SGP: dodenherdenking niet op zondag Richtlijnen voor begeleiding van lang gestraften Portaalbord bezweek door 'ongelukkige' bevestiging Twee echtparen omgekomen bij botsingen Nu overleg over 'onaanvaardbare' directeur bedrijf (jOUW/KWARTET VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975 BINNENLAND/FILM/KUNST de première van One plus One, in 1970 op de Cine- lifestatie, is hier nagenoeg geen film van Jean-Luc ard meer vertoond. Doordat hij, na de Parijse Mei- dte, in de Marxistisch-leninistische Dziga Vertov- p (Samen met Jean-Pierre Gorin o.a.) zijn politieke Ischappen niet meer 'mooi' verpakte, maar zich be de tot de inhoud met een nadruk op de gebruikte techniek. Daardoor verminderde de belangstelling het (grotere) publiek, van de producenten en van fllmverspreiders. We zagen dus geen Godard-films r. Het is daarom bijzonder prijzenswaardig dat [tive Cinema en Zienema Oktopus een Godard- oor Piet Hein van de Poel festival hebben georganiseerd. Hoofdzakelijk met films van na '68, waarbij de premières van One P.M. en Vladimir et Rosa, en twee oudere films: Le petit Soldat en La Cinoise. In Letter to Jane (1968) en Tout va Bien (1972) stelden Godard en Gorin de problemen van de intellektuelen en hun 'rol bij de revolutie'. In Tout va Bien werkten Jane Fonda en Yves Montand daaraan mee, en waren de opnamen en het geluid nog 'keurig' en bijna fraai, maar dat is bepaald anders in One P.M. en Vladimir et de voltooiing van 'One plus ie' heeft Godard in New York werkt aan een film met de el 'One a.m.' ('One american >vie'), die hij nooit heefta af maakt. Net als in 'One plus ie' wilde Godard een aantal ema's parallel behandelen, iar halverwege de opnamen, g hij het kennelijk niet meer iten en vertrok uit New York. producent was Don Allen Pen- jaker, cameraman was Richard icock (beide vooraanstaande do- nentardsten). Leacock en Penne- ter hebben de film later afge- akt en een andere titel gegeven ie pjn.' (One parallel movie). >r de bewerking van Leacock en inebaker is het minder een film Godard geworden, meer een nimentaire over de werkwijze l Godard. Je krijgt Godard te terwijl hij o.a. Rip Torn regis- rt, of een optreden van Jeffer- Airplane op één van de daken New York (een optreden dat last van de politie wordt s adimir et Rosa' is daarentegen 'volbloed Godard', die samen t 'De oostenwind' en 'Tout va n' gerekend "mag worden tot de eixbialia uit Godard's werk sinds 8. Met verwijzingen naar Brecht Vertov, wordt het beruchte pro- tegen 'de acht van Chicago' larin acht vermeende samen- eerders werden berecht) na-ge- eld. Door kleine veranderingen de historische processtukken, en parodistische aanpak hebben dard en Gorin kans gezien om indringende manier hun marxis- h-ieninlstische maatschappijvi- vorm te geven. Hoogtepunt is de ne waar Godard en Gorin heen weer lopen op een tennisveld rwiji er een mixed-double ge- •eld wordt), beiden met een kop- tfoon op; Godard met de micro- Jefferson Airplane op één van de daken van New York. foon en Gorin met de bandrecor der, lopen al stotterend theorie weg te geven over hun revolutionaire visie op de cinema. Daarnaast zijn er de scènes, waarin twee 'verdach ten' uit het (na-gespeelde) proces discussiëren over de Women's Libe ration Movement. Ook hier theorie in een absurd kader. Een kader dat de aandacht naar de theorie dwingt. Zonder het belang van dit Godard Festival in twijfel te willen trek ken, moet het me toch wel van het hart, dat de ontwikkeling die Go dard heeft doorgemaakt sinds mei '68 me niet in alle opzichten heeft kunnen overtuigen. Vooral het wel haast negeren van techniek als een noodzakelijk middel om je als fil- >name uit de terechtstelling. ui het einde van de tweede wereldoorlog werd in januari 1945 eerste Amerikaanse deserteur gefusilleerd in de Ardennen. De nerikaan William Bradford Huie schreef een boek over deze ge- urtenis, een boek waarop regisseur Lamont Johnson zijn film he execution of private Slov'ik' (De terechtstelling van soldaat ovik) baseerde. t verhaal van Eddie Slovik is ivoudig en bijna tijdeloos. Eddie egt in z'n napuberale fase een ir kruimeldiefstallen, waardoor een paar maal in een tuchthuis andt. Wanneer hij in 1943 uit tuchthuis wordt ontslagen, ijgt hij de raad mee om goed rk en een goeie vrouw te zoeken, t gaat hem goed, hij vindt werk, trouwt een hem toegewijde JUw en samen weten ze een leuk partement ,te bemachtigen. Maar Amerikanen nemen deel aan i oorlog en ook Eddie Slovik irdt opgeroepen voor militaire st. wordt klaargestoomd om bin- n de kortste keren in de CFran- frontlinie te belanden. Maar schietoefening is natuurlijk wel «n wat anders, dan midden in b moordende beschieting te ver ren. Eddie krijgt het op z'n zenu- n en deserteert. Dat wil zeggen, nneer hij zich na de eerste con- >ntatie met de vijand meldt bij commandant vraagt hij over- latsing. krijgt die niet en schrijft verklaring te deserteren. Vla procedure voor het militaire gerechtshof, wordt hij veroordeeld tot de dood voor het vuurpeloton. En ondanks het feit dat eigenlijk niemand erg gelukkig is met die uitspraak, blijven aanvragen voor gratie onbeantwoord en wordt Ed die Slovik gefusilleerd. Lamont Johnson (békend van films als 'The last American hero') heeft van dit gegeven een boeiende en bij vlagen aangrijpende film ge maakt, waarin Martin Sheen op voortreffelijke wijze de titelrol neerzet. Het tijdeloze aspect van deze film zit 'm vooral in de angst die zich van een menselijk wezen meester kan maken bij de directe confrontatie met het barbaarse oorlogsgeweld. Jammer genoeg wordt het effect min of meer teniet gedaan, door de sterk benadrukte emoties, die de executie bij de be trokkenen oproept. Aangrijpend is deze film, waar blijkt dat een aantal gezagsdragers hun handen in onschuld proberen te wassen, als zouden ze in feite die executie helemaal niet gewild heb ben. Piet Hein van de Poel (Amsterdam; Kriterion, 14 jr). mer tot uitdrukking te brengen, is storend. Misschien dat 'Tout va bien' weer in de richting wijst van een meer geïntegreerd gebruik van techniek. Alleen is het wel erg jammer dat Godard sindsdien slechts 'Lebter to Jane' heeft ge maakt. Over Godard's video-projekt onder de titel 'Moi, je' wordt alleen geschreven, zonder dat zelfs vastge steld kan worden of de film eigen lijk wel gemaakt is. Het Godard Festival (dat misschien een jaarlijks terugkerend evene ment gaat worden) is als initiatief buitengewoon belangwekkend, al was het alleen al om de ontwikke lingen van Jean-Luc Godard op de voet te kunnen blijven volgen. Wat zegt U van de kaping van een ondergrondse trein? We zijn op dit terrein bijna alles gewend, maar de kaping van een ondergrondse trein, hebben we bij mijn weten nog nooit meegemaakt. Zo'n gegeven is op zichzelf een vondst. En de Ame rikaan Joseph Sargent heeft er dankbaar gebruik van gemaakt in z'n film 'The taking of Pelham, 1- 2-3' die hier uitgebracht wordt on der de titel 'De kaping van de Pelham express'. De Pelham is een ondergrondse sneltrein in New York, en het is dan ook niet verwonderlijk dat de kaping van deze trein zowel boven gronds als ondergronds de nodige (verkeers-) problemen oplevert." Maar deze film zou geen 'echt' Amerikaanse misdaadfilm zijn, wanneer niet alles op z'n pootjes terecht komt dankzij het voorva rende optreden van Walter Matthau als Luitenant Garber van de New Yorkse metropolitie. En dit laatste is in feite tevens het begin van de verveling die zo'n film oproept. Zowel het verhaal als de dialogen of zelfs het spel van de acteurs en het camerawerk, verlo pen volgens voorgeschreven patro nen. anders gezegd het wemelt van de (film-)cllché's. Die stroom cli- ché's wordt echter zo nu en dan onderbroken door een paar uitste kende gimmicks. Deze gimmicks zal ik U niet verklappen, want dan is de grap er natuurlijk af. Er zitten ook een paar aardige typeringen in de film. Zo wordt de burgemeester van New York. die het losgeld moet verstrekken, afge schilderd als een ziekelijke man, die in de kussens gedrukt wordt door een ziekelijk zorgzame bedien de en wiens vrouw de feitelijke beslissingen neemt. Deze vrouw hanteert zonder uitzondering het- argument van een eventuele verlies van kiezers om haar beslissing bij manlief door te drukken, terwijl de loco-burgemeester te pas en te on pas zegt: 'We proberen een stad te runnen, niet een democratie'. Er valt een keur van sterren te bewonderen in 'De kaping van de Pelham express'. De vier 'boven' worden neergezet door Robert Shaw, Martin Balsam, Hector Eli- zondo en Earl Hindman, Tony Ro berts speelt die malle loco-burge meester en natuurlijk de eerder ge noemde Walter Matthau als 'de held' Garber. Piet Hein van de Poel Amsterdam; Tuschinski 14 jr. In het kader van het Godard Festival zullen de volgende films te zien zijn: 'Le petit soldat' (1960); 'La chinolse' (1967); 'Le gai sa- voir' (1968); Zes zogenaamde 'clnetracts' (korte films ge maakt in de periode van de Parijse mei-revolte in mei '68); 'One plus one* (1969); 'British sounds' (gemaakt in opdracht van de BBC, die de film tot op heden niet heeft uitgezonden). (1969); 'Pravda' een film over de situatie in Tsjechoslowakije in 1969; 'Vladimir et Rosa' (1970); 'Tout va bien' (1972) en 'Let ter to Jane' (1972. Bovendien zijn de film 'One p.m.' (1969) en de documentaire 'Voices' (over het maken van 'One plus one') (1969) opgenomen in het programma. Het Godard Festival speelt zich af (tot en met 5 maart) in Amsterdam in Zienema Oktopus, Paradiso. Melkweg en Skurra (HSS, Herengracht 88), in het filmhuis in Delft, in het Gemeentemuseum in Den Haag, in het filmhuis 't Hoogt in Utrecht, in het Kre- atief Sentrum in Leiden en op de Leidse Universiteit. cTP DEN HAAG Er dient een nieuwe structuur voor het toneelbe stel te komen. Dat concludeert een ambtelijke werkgroep van het ministerie van CRM die een discussienota heeft samengesteld, waarin ook een nieuw bestel wordt voorgesteld. De verschillende overheden krijgen daarin een actievere rol toebedeeld dan thans het geval is. Er wordt een soort pool-vorming van artistiek personeel voorgesteld voor het repertoire-toneel, het zo genaamde ontwikkelingstoneel moet even grote mogelijkheden krijgen als het repertoire-toneel De N(ederlanse) B(ioscoop) B(ond) heeft een 'pot' gemaakt, voor het geven van 'voorschotsubsidies, inza ke de uitbrengkosten van kunstzin nige films' zoals het omschreven wordt in 'Film' het orgaan van de NBB. De ingestelde selectiecommis sie 'Kunstzinnige films' bestaat uit de filmkritici B. J. Bertina, Ch. Boost en H. Saalthlk, voorts A. Koolhaas (directeur van de Neder landse Filmacademie) en de NBB- directeur J. Th. van Taaltagen. De overheid heeft een aanvraag voor subsidie vooralsnog afgewezen. Des ondanks wordt met een bedrag van 80.000 begonnen. Dit bedrag is afkomstig van de NBB en het Stimuleringsfonds voor het Neder landse Film- en Bioscoopwezen. Dit fonds voor de kunstzinnige film is nogal in opspraak geweest. Met name vanuit het zogenaamde 'Vrije Circuit' wordt bezwaar aangetekend, omdat men van mening is dat de verhuurders binnen het Vrije Cir cuit al enkele jaren de functie vervullen' de 'moeilijke' films in roulatie te brengen. Ondanks deze discussie heeft de selektiecommissie inmiddels een viertal films uitver koren om een voorschotsubsidie te krijgen. Een paar weken geleden werden twee van de vier uitge bracht; 'Andreij Rubljev' van de Rus Andreij Tarkovski en de film 'L'Invitation' van de Zwitser Claude Goretta. De filmliefhebber staan nog te wachten: 'Zandy's bride' van de Zweed Jan Troell en 'le milieu du monde' van de Zwitser Alain Tanner. Op 11, 12 en 13 februari zal het Filmmuseum een drietal voorstel lingen geven van (animatie-)films; prijswinnaars uit het Internationa le Filmfestival van Annecy (Frank rijk). Er zullen films te zien zijn uit de periode 1959-1973, waaronder tekenfilms van mensen als Jirl Tmka, Jiri Brdecka, Yojl Kuri, Mi chael Mills en Bronislaw Zeman. De voorstellingen zullen plaats vin den in de nieuwe behuizing van het Filmmuseum: Het Vondelparkpavil joen. Vondelpark 3 in Amsterdam. Aanvang: 19.30 uur. P.H. (dat gewone theatervoorstellingen verzorgt). Er wordt gedacht aan bundeling van activiteiten ln een regionaal toneelcentrum en en soort produktiefonds voor vrije pro- dukties, Voor het Indelen in regio's denkt i de werkgroep aan een soortgelijke COnCertgeDOUWOrKeSt indeling als die voor het orkesten- bestel werd ontvouwd in de nota van minister van Doorn: noord, oost, zuid, midden, west I en west II. Daarin blijven Amsterdam, Den Haag en Rotterdam een afzonder lijke plaats innemen, bijvoorbeeld als vestigingsplaats voor het reper- toire-toneeL door Piet Visser AMSTERDAM Een ongewoon programnla op het abonnements concert van deze week: De aller vriendelijkst klinkende Haydn- Symfonie nr. 58 in Bes omdat Marie-Antoinette het zulke mooie muziek vond, werd het stuk 'La Reine' genoemd de 'Trois Dan ces' uit 1970 van Frank Martin; en de 'Schilderijententoonstellingvan Moussorgski in de orkestbewerking van Ravel. Maar het meest opvallende van dit alles was wel, dat het stuk dat Frank Martin voor zijn dochter Te resa had geschreven, nu door haar op ons concertpodium werd ge danst. Als een sierlijke blauwe vlam bewoog zij zich over het voorste podium-deel, terwijl het (beperkte) orkest aan de achterkant had plaats genomen. Op de voorste rij zat het strijkkwintet Theo Olof, Jo Jacobs, Klaas Boon, Tibor de IQ77.73nnoi* I Ollic Machula en Henk Guldemond ^aliyCI L-UUIO dat een aparte taak had, met dfe beide solisten Wemer Herbers, en Vera Badings. De dans werd sober belicht door een enkele ge kleurde lamp; het orkest speelde onder leiding van Roberto Benzi als een fraaie en vriendelijke onder steuning van de flamenco-dansen van Teresa Martin. Een boeiend stuk danswerk van een twintig mi nuten geen kleine opgave om dit practisch ononderbroken te doen in een sierlijke symmetrie. Het hobospel van Werner Herbers vormde met deze dans een rijk geschakeerd tegenspel en de harp vormde met het orkest een vol doende 'bodem' Het concert was geopend met Haydn's Zingende melodieën in een rijke afwisseling van dynamiek, harmonie en tempo. Melodieën die tot in het oneindige lijken voort te gaan; toch elk met zijn eigen logi sche climax en pakkend slot. En dan een Finale zo vederlicht, als Haydn maar gewenst kan hebben. Na de pauze de bij velen zo gelief de, soms overschatte, maar toch altijd nog beminnelijke 'Schilderij ententoonstelling' door Maurice Ravel meesterlijk in de orkest-verf Tqqp ygp BalkOni-DN S gezet. r De produktle, de verspreiding, de afname en de subsiëring moeten landelijke en regionaal op elkaar worden afgestemd op basis van overeenstemming van alle belang hebbenden. Daarbij kan dan recht worden gedaan aan het doel van het kunstbeleid van de overheden: culturele voorzlfeningen beschikbaar stellen en voorwaarden scheppen voor een artistieke ontwikkeling. De verantwoordelijkheid van de re gionale toneelvoorzieningen moet worden overgelaten aan de plaatse lijke overheden. De werkgroep stelt ook ter discussie een herziening in de verhoudingen tussen de massa media en het gesubsidieerde toneel, en de mogelijke grotere uitwisse ling tussen deze beide. LOS ANGELES Louis Jordan, de musicus en jazz-zanger die o.m. be roemd werd door zijn vertolkingen van jazz-classlcs als 'Is you is, or is you ain't my baby' en .'Saturday night boogie' is op 66-jarige leeftijd in zijn woning in Hollywood over leden. In september vorig jaar had hij een hartaanval gehad, maar hij is tot het einde toe blijven optre den. Jordan trad in de jaren dertig op in de groep van Chick Webb, die na de dood van Webb werd geleid door de zangeres Ella Fitzgerald. Hij vormde daarna een eigen groep van vijf man die de Timpany Five heette, en werd een grote attractie in de nachtclubs van diverse steden in de V.S. Jordan heeft o.m. gezon gen met Ella Fitzgerald, Al Jolson, Bing Grosby, Dinah Shore en ande re beroemdheden, en hij maakte ln de afgelopen 25 jaar ook diverse toernees in Europa. Hij zal in St. Louis worden begraven. Van een verslaggever GRONINGEN Voor een aantal instellingen van hoger beroeps onderwijs zal dit jaar een proef genomen worden met centrale aanmelding van eerstejaars studenten. DEN BOSCH De Nederlandse Klokkenspelvereniging organiseert op 16 en 17 augustus in Den Bosch een wedstrijd voor beiaardiers. De winnaar ontvangt de 'Toon van Badkomprijs' die is genoemd naar de Bossche beiaardier Van Balkom, die in zijn tijd veel heeft gedaan voor de bevordering van de bei aardkunst in Nederland. HILVERSUM Drs. A. R. Vermeer uit Arnhem, lid van de gedeputeer de staten van Gelderland is gepolst door het NOS-bestuur om eventueel de opvolger te worden van de heer E. E. Schüttenhelm die per 1 Juli als voorzitter met pensioen gaat. Het NOS-bestuur, dat zich geruime tijd heeft beziggehouden in gehei me vergaderingen met de ontslag procedure van de heer Schütten helm, neemt nu de gelegenheid te baat die in de omroepwet is verze kerd om drie kandidaten voor te stellen. Minister Van Doorn van CRM kan zelf beslissen of hij ingaat op de voorstellen van het bestuur of dat hij zelf iemand uitkiest. De naam van drs. Vermeer, die 58 jaar is, is de enige die naar buiten is geko men als voorgedragene van het NOS-bestuur. Het blijft de vraag of de heer Vermeer zelf interesse in deze zware baan heeft. DEN HAAG 'De werkloosheid bestrijden door de oudere werkne mers zoals het NKV wil de kans te geven op vervroegde pensione ring doet op het eerste gezicht sympathiek aan, maar blijkt na be studering een steeds discutabeler zaak.' Dit zegt drs. D. E. Cnossen, secretaris van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) in het vkablad 'De werkge ver.' Wie de discussienota leest, aldus de heer Cnossen, waarin wordt voorge steld, dat een werknemer van 62 jaar op eigen verzoek met pensioen kan gaan, indien zijn plaats direct of indirect door een werkloze wordt ingenomen, komt voor een aantal vragen te staan. Met name aan de vrijwilligheid van de beslissing moet zeer zwaar worden getild, al dus de heer Cnossen. Er zou name lijk het gevaar kunnen dreigen dat er een zekere druk op de oudere werknemer wordt uitgeoefend om zijn plaats maar af te staan aan een jongere. Zoiets mag nooit ge beuren, meent de heer Cnossen. De NCW schaart zich met dit com mentaar aan de zijde van de Ne derlandse Federatie voor Bejaar denbeleid die ook bedenkingen geuit heeft over het NKV-plan. DEN HAAG De Tweede Kamer fracties van SGP en GPV hebben er bezwaar tegen dat dit Jaar de nationale dodenherdenking op zon dag 4 mei wordt gehouden. In schriftelijke vragen aan minister De Gaay Fortman van binnenland se zaken hebben de fractievoorzit ters Abma (SGP) en Jongeling (GPV) gisteren er voor gepleit de herdenking op zaterdag 3 mei te laten vallen. De fractievoorzitters wezen In him vragen op het bijzondere karakter van de zondag. 'Gelet op het feit, dat ter gelegenheid van de doden herdenking grote aantallen landge noten in verband met erewachten en optochten verplicht worden van hun normale dagbesteding af te wijken en arbeid te verrichten, waarbij ook bedacht moet worden dat in veel plaatsen in het land op het tijdstip van de herdenking de zondagse kerkdiensten worden ge houden verdient het voorkeur dit jaar de nationale dodenherdenking op een andere dag te doen plaats vinden', aldus de vragenstellers. De instellingen doen hier vrijwillig aan mee. Zeven sociale academies hebben hun medewerking gewei gerd. omdat ze vinden dat de over heid eerst moet zorgen voor meer plaatsen in het hoger beroepson derwijs. Centrale aanmelding is no dig voor sociale academies, biblio theek- en documentatie-academies, hogere beroepsopleidingen, voor verplegenden, Mikoj el-opleidingen Van een verslaggever DEN HAAG Er komen binnen kort richtlijnen voor de begeleiding van tot langdurige straffen veroor deelden. Dit blijkt uit het antwoord van minister Van Agt en staatsse cretaris Glastra van Loon op vra gen uit de Tweede Kamer. De nieuwe richtlijnen zullen de procedure voor de plaatsing en de behandeling verder uitbreiden, zo dat de noodzaak tot het nemen van maatregelen eventueel tijdig aan het licht komt. De richtlijnen zul len volgens de bewindslieden de reeds gegroeide praktijk vastleggen: dat veroordeelden tot gevangenis straf van zes jaar of langer (met inbegrip van de voorlopige -hechte nis) altijd ter klinische observatie worden opgenomen. In een latere fase van de detentie zal dit onder zoek in beginsel herhaald worden, om na te gaan welke resultaten de behandeling gehad heeft en welke aanbevelingen Inzake verdere be handeling nodig zijn, bijvoorbeeld overplaatsing naar een andere in richting. Ook gedetineerden met een kortere straf dan zes jaar zul len. indien er aanleiding toe is. klinisch worden onderzocht. Verder zal de directeur over iedere langge strafte moeten rapporteren. De be windslieden voelen niet voor een soepeler periodiek voorwaardelijke invrijheidsstelling in die zin dat deze, behoudens uitzonderingen, reeds na de helft van de straftijd ingaat. (jeugdvorming en volksontwikke ling), de academie voor school- en beroepskeuzewerk, en de school voor de journalistiek. De zeven so ciale academies die niet meedoen zijn: de Haagse sociale academie, de oecumenische academie te Rot- tèrdam, de twee academies in Eind hoven, de Horst in Driebergen, de Cicsa in Amsterdam en de Acsa in Groningen. Gegadigden voor de opleidingen die wel bij de proef betrokken zijn moeten zich nu voor 1 maart opge ven bij het Centraal Bureau Aan melding en Plaatsing, postbus 888, Groningen, telefoon 050-189666. Via dit adres zijn ook aanmeldingsfor mulieren verkrijgbaar. Centrale aanmelding bestaat al langer voor het universitair onder wijs. Voor de lerarenopleidingen moet je je nog bij de afzonderlijke instellingen aanmelden, al worden daar de opgaven wel landelijk ver geleken om de dubbelaanmeldingen eruit te halen. Het wrak van de auto die in Varsseveld tegen een trein botste. Van een verslaggever UTRECHT Het bezwijken van het 39 meter brede portaalbord over rijksweg 2 bij Utrecht, als gevolg waarvan op 17 januari enke le auto's verpletterd werden en een man om het leven kwam, was een gevolg van een 'wat ongelukkige' tuibevestiging. En bepaald onder deel was minder goed vastgezet. Door de aanhoudende stormen van de laatste maanden is beweging ln de constructie ontstaan, waardoor een 19 mm dikke staaldraad ten slotte bezweek. Dit is gebleken uit het onderzoek door de arbeidsin spectie in Utrecht, dat op last van de hoofdofficier van justitie ln Utrecht is ingesteld. Het noodportaal het grootste van Nederland stond er een jaar en zou dit voorjaar door een defi nitieve constructie worden vervan gen. Door de enorme regenval van de laatste maanden kan mogelijk ook beweging zijn ontstaan in een deel van de fundering. Van een verslaggever VARSSEVELD Op een onbevei ligde overweg in het Gelderse Vars seveld is gisteren een echtpaar om gekomen toen een auto tegen een trein botste. De slachtoffers zijn de heer en mevrouw J. W. en H. M. Vink, resp. 55 en 52 jaar, uit Gen- dringen. Twee andere passagiers werden zwaar gewond. De trein werd zo zwaar beschadigd dat ver der rijden onmogelijk was. De treinreizigers zijn met bussen ver der vervoerd. Het duurde een uur voordat het treinverkeer weer op gang was. LEEUWARDEN De 66-jarige heer Barteld de Boer uit Oosterwol- de en zijn 65-Jarige Klaaske de Boer-Meijer uit Oosterwolde zijn bij Oldeberkoop omgekomen toen de auto van hun dochter, waarin zij meereden, geen voorrang kreeg van een linksaf slaande vrachtwagen. LEEUWARDEN Er zal op korte termijn een gesprek plaats vinden tussen de heer J. Talsma, eigenaar van de chemische fabriek Casolith in Leeuwarden en de industriebon den NW. NKV en CNV plus de gekozen leden van de onderne mingsraad. Dat is het resultaat van het ultimatum dat door de vakbon den en de ondernemingsraad aan de eigenaar is gesteld. De heer Talsma liet vorige week weten dat hij tweede direkteur in het bedrijf wilde worden. De 137 werknemers stelden zich unaniem achter het 'onaanvaardbaar' dat eerder al door de huidige directie en de staf was uitgesproken. Op een vergadering werd de heer Tals ma verweten, dat hij meer oog voor eigen portemonnee dan voor het bedrijf zou hebben. Personeel en ondernemingsraad weigerden de heer Talsma als tweede direkteur ook onder meer omdat zij in het verleden slechte ervaringen met hem hebben opgedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11