'Er is met de C-elftallen een verkeerde weg ingeslagen' Madrileen die Johan Cruijff uitschakelde in Spaans elftal Israël eist maatregelen Dreigend schisma binnen schaakbond Rinus Loof, trainer van FC Den Haag-jeugd: Ook Willi Daume in advertentie PSV-Benfica Groenewoud weg bij FC Groningen Voor duel tegen Schotten in voorronde Europees kampioenschap Verheijen mogelijk opvolger van Höfl Rond eisen van Bobby Fischer Utrecht wil kunststofbaan Afgelasting van wereldkampioenschappen tafeltennis TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 FEBRUARI 1975 SPORT 8 Van onze speciale verslaggever DEN HAAG FC Den Haag (ex-ADO) staat al jarenlang te boek als de betaalde voetbalclub bij uitstek, die grote zorg besteedt aan de eigen jeugd. In tegenstelling tot een aantal andere clubs, dat kiest voor gepeperde aankopen, trachtte eertijds ADO en probeert thans FC Den Haag een 'voetbal'-toekomst allereerst via een goed functionerend jeugdbeleid te waarborgen. De club is vanwege een gebrek aan financiële middelen steeds tot die werkwijze gedwongen. En het moet gezegd, dat de loop der tijden de successen niet zijn uitgebleven. Veel voetballers uit de eigen kweek maakten furore in het Zuiderpark en anderen zoals Lex Schoenma ker, Harry Vos, Dick Advocaat en het jongste voorbeeld, Johnny Dus- baba, vertrokken voor veel geld naar concurrerende clubs; met de onmiddellijke aantekening van Haagse zijde, dat het laatste nooit de bedoeling is geweest. Sterker nog: de vrees dat grotere clubs de talenten wegplukten, heeft altijd als een frustrerende last op de schouders gedrukt. HOOP FC Den Haag heeft vooral de laat ste seizoenen nadrukkelijk hoop ge vestigd op eigen talenten. Onder leiding van de inmiddels vertrok ken Evert Theunissen werd een be gin gemaakt met een doorbraak. Teunissen kon vooral in verband met die Haagse 'youngsters' in de publiciteit. Maar figuren als ex-jeugdtrainer Rob Baan en de aan ADO ver knochte Rinus Loo hadden min stens een gelijk aandeel in de op komst van jeugdige spelers als Leen Swanenburg, Wim Berckenkamp, Hugo Lochtenberg, Johnny Dusba- ba, Martin Jol, Martin Toet, Peter Landers en Tscheu La Ling. De technische leiding bij FC Den Haag was enige jaren al totaal afgestemd op een systeem van de jeugd-opbouw. In de periode, dat de Tsjech Vaclav Jezek de septer zwaaide in het Zuiderpark, beschik te FC Den Haag tevens over trai ners A-diploma voor het reserve team (Rinus Looff) en de jeugd (Rob Baan). Inmiddels zijn de tij den in zoverre veranderd, dat al leen Rinus Loff (58) nog bij de Hagenaars in vaste dienst is. Looff zegt over die ontwikkeling: 'Na Rob Baan is Huib Ruygrok nog bij het C-team betrokken geweest, maar uiteindelijk was het financieel niet langer haalbaar om met dat kader te werken. Ruygrok is toen naar Sparta vertrokken'. HOOFDTRAINER Met het gevolg, dat Rinus Looff nu samen met de Joegoslaaf Noskov de leiding heeft bij FC Den Haag. De club. vroeger dus ADO, waar Looff al op 10-jarige leeftijd terecht kwam; en afgezien van enige peri oden als trainer bij Laakkwartier, Die Haghe en DHC, ook altijd bij gebleven. Samenvattend over zijn lange loopbaan bij de club. zegt hij: 'Van mijn tiende tot mijn zes tiende jaar heb ik in de jeugd gespeeld. Op 17-jarige leeftijd dat was in 1933 kwam ik in het eerste elftal en daar heb ik tot 1953 in gespeeld. Direct nadat ik als voetballer stopte, werd mij aange boden om assistent van ADO's toen malige trainer Franz Fuchs te wor den. Dat heb ik niet gedaan. Later, BERN' Willi Daume, vice- voorzitter van het IOC en in dertijd organisator van de Olympische Spelen van München, heeft voor foto model gespeeld. Een vreemde zaak voor iemand die de strengste regels voor ama teur-sportlieden die willen deelnemen aan de Olympi sche Spelen, volledig onder schrijft. Handelsblatt noemde het dan ook, 'een schot in eigen doel'. In Amerikaanse bladen ver scheen het portret van Dau me met een wervende tekst voor een Duitse chemische fabriek. "Maar ik heb er geen cent voor gehad', antwoordde Daume op vragen. Een be kend antwoord dat minder puissante sportlieden ook re gelmatig te berde brachten als zij in verband met recla mecampagnes werden ge bracht. Volgens Daume staat de ad vertentie ook geheel los van zijn strijd tegen het teveel aan reclame in de diverse sportarena's. De advertentie kwam amper een paar weken nadat het Duits Olympisch comité waar Daume voorzitter van is, had verordonneerd dat leden van Olympische ploe gen met ingang van 1 januari 1976 tijdens internationale wedstrijden geen handelsmer ken van sponsors meer op hun kleding mogen dragen. Verwacht wordt dat nu veel atleten Daume zullen gaan aanvallen omdat hij nu zelf -wel aan een reclamecampag ne heeft medegewerkt. Niet dat het veel zal uithalen want Daume staat erom bekend over een redelijke hoeveelheid eigendunk te beschikken. Sa men met het fortuin dat hij bezit stelt dit hem in staat een leven te leiden waarin hij zich aan anderen niets gele gen hoeft te laten. RINUS LOOF: 'Tegenwoordig moet ik zelf maar een vorm van motivatie zien te vinden'. in 1955, ben ik bij ADO als hoofd trainer gekomen. Dat duurde tot 1962. Vervolgens ben ik assistent trainer bij Happel (4 jaar), Jezek MOTIVATIE (3 jaar) en Teunissen (2 jaar) geweest, en nu dan bij Boskov'. er een verkeerde weg is ingeslagen en dat we daar nog steeds op zitten'. EINDHOVEN Het bestuur van Benfica heeft laten weten om 'technische reden' niet in te gaan op het verzoek van PSV de wed strijden in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars een dag eerder te spelen. De ontmoetingen blijven daardoor staan op 5 maart (20.00 uur) in Eindhoven en 19 maart (21.45 uur) in Lissabon- Looff zit bij de wedstrijden van het eerste elftal op de bank, maar heeft als voornaamste taak het coachen en trainer van het C-team, dat zoals haast gebruikelijk is een hoofdrol speelt in de competitie. FC Den Haag-C is leider van de eerste klasse met een voorsprong van re latief 5 punten op nummer 2 Ajax. Maar ondanks dat 'succes is Looff toch zeker niet bijster gelukkig met de enige jaren geleden ontstane C- elf tallen. LEEMTE Hij zegt tenminste: 'FC Den Haag heeft altijd het ideale nagestreefd, waar het de jeugd betreft. Maar de KNVB en de clubs hebben de jeugd- elftallen en de reserve teams af geschaft. En juist die elftallen wa ren zo belangrijk. Er zit nu tussen het C-elftal en het eerste een enor me leemte. Die elftallen zijn inder tijd afgeschaft met de verklaring dat de combinatie jonge en oudere, vaak teleurgestelde spelers, in het reserve elftal zo moeilijk lag. Dan zeg ik op mijn beurt dat het aan de begeleiding ligt. of dergelijke pro blemen worden opgevangen of niet. Ik heb nu in dat C-elftal te maken met oudere jongens als Leo de Ca- luwé en Woody Louwerens. Maar dat loopt allemaal erg goed'. 'Toen enige jaren geleden die voet bal-stichtingen werden gevormd, bleek dat dergelijke organisaties slechts rond de 15 contractspelers op de been konden brengen. De rest werd hier en daar bij elkaar geraapt. Ik ben ervan overtuigd dat Ondanks de leiding gevende positie die het C-elftal van Looff inneemt, ziet hij het kleurloze en onaantrek kelijke van die C-competitie ook in. Hij zegt: 'Verleden jaar had Je dan nog een periodekampioenschap. Dat was een doel om naar toe te wer ken. Tegenwoordig moet ik zelf maar een vorm van motivatie zien te vinden. Ik vraag me soms wel eens af. wat de KNVB en derde clubs eigenlijk willen waar we mee bezig zijn. Die competitie voor de C-elftallen wordt zo onaantrek kelijk mogelijk gemaakt. Vroeger leefde de jeugdcompetitie bijvoor beeld enorm. Dat waren geweldige wedstrijden. Wij bij FC Den Haag zijn ervan overtuigd dat we het meestal goed heben gedaan. Even als clubs als Go Ahead en Volen- dam. En Ajax met een trainer als Jannie van der Veen. Die heeft een heleboel grote voetballers gebracht'. Rinus Looff is dus momenteel ten nauwste betrokken bij de zoveel besproken Haagse talenten van een recente lichting. Hij heeft over die ontwikkeling zo zijn eigen mening. Hij zegt: 'Daar is zoveel over ge schreven. FC Den Haag-babies en zo. Maar wat zijn nou eigenlijk grote talenten? Ik heb altijd gezegd dat FC Den Haag de vlag uit mag hangen, wanneer er drie jongens van al die knapen werkelijk over blijven. We hebben ook weer te maken met de grote clubs, die deze spelers kunnen aantrekken. Dat is vervelend voor FC Den Haag, maar aan de andere kant heb ik eigenlijk wel begrip voor de spelers. Die den ken aan hun geld'. MATTY VERKAMMAN GRONINGEN Ron Groenewoud zal na het huidige seizoen niet meer werkzaam zijn als trainer van FC Groningen. Het bestuur van de lijst aanvoerder in de eerste divisie heeft Groenewoud gisteren-per brief laten weten, dat de verbintenis niet zal worden verlengd. Het Belgische Mechelen heeft reeds interesse ge toond voor Groenewoud. Volgens berichten uit België heeft Anderlecht belangstelling voor Joop Brand, trainer van AZ'67. Brand on derhandelt op dit moment echter met de Alkmaarse club over ver lenging van zijn contract dat aan het einde van dit seizoen afloopt. MÜNCHEN Eddy Verheyen en de Westduitser Günter Traub komen in aanmerking voor de opvolging van Herbert Höfl. die per 1 juli zijn ontslag heeft aangeboden als trai ner van de Westduitse schaatsbond. De voorzitter van de bond, Werner Deregoski, heeft het afgelopen week einde nog geprobeerd Höfl tot an dere gedachten te brengen, maar dat is niet gelukt. Nu heeft de Westduitse schaatsbond besloten binnenkort te kiezen tussen Traub en Verheyen om de trainersfunctie over te nemen. Verheyen is ook een van de kandidaten voor het trai nerschap op de nieuwe kunstijs baan in West-Berlijn. Terje Andersen, bijnanaamd 'mini Maier', omdat hij tot dezelfde club behoort als oud-kampioen Fred An ton Maier, zal bij de Noorse ploeg voor het toernooi om het wereld kampioenschap de plaats innemen van Kay Stenshjemmet. Het bete kent een come-back van de 22- jarige pupil van Johs Tenmann, die twee jaar geleden bij het toernooi om het Europees kampioenschap in Grenoble de 500 meter won. BELGRADO Bozidar Ka- zic, de Joegoslavische vice- voorzitter van de internatio nale schaakbond (FIDE), heeft gewaarschuwd dat er binnen de wereldschaakbond een schisma zou kunnen ont staan. Kazic bracht dr. Max Euwe, de voorzitter van de FIDE, van zijn bezorgdheid op de hoogte in een telegram dat hij stuurde aan het FIDE-hoofdkwartier in Amster dam, waar maandag bekend werd gemaakt dat wereldkampi oen Bobby Fischer de komende match om de wereldtitel in Ma nilla wil spelen, terwijl zijn uit dager. de jonge Russische groot meester Anatoli Karpow, de voorkeur geeft aan Milaan. Uit de bekendmaking van de FI DE bleek dat nog steeds geen oplossing is gevonden voor het geschil tussen Fischer en de FI DE over het wedstrijdreglement voor de titelmatch. Op het verleden jaar in Nice gehouden congres van de schaakbond werden de voor waarden die Fischer stelde voor zijn deelname aan de titelmatch met een overgrote meerderheid van stemmen verworpen. Fischer liet weten dat hij niet bereid was zijn titel te verdedigen on der de bepalingen die de FIDE had voorgesteld en maakte in een telegram bekend dat hij zijn titel opgaf. De schaakbond ant woordde met de verklaring dat Fischer zich aan de beslissing van het congres zou moeten on derwerpen en gaf de weerspan nige wereldkampioen tot 1 april 1975 de tijd om zich bereid te verklaren zijn titel te verdedi gen. Sindsdien schijnt er tussen de FIDE en Fischér nog wel onder handeld te zijn, maar tot tastba re resultaten is het niet geko men. Op een persconferentie in Amsterdam, begin januari, ver klaarde Euwe nog dat hij in het uiterste geval bereid is naar Ca- lifornie te gaan om de zaak met- Fischer zelf te bespreken en zei dat hij goede hoop had dat Fi scher uiteindelijk zou besluiten toch te spelen. De Japanse schaakbond heeft inmiddels voorgesteld een bui tengewoon FIDE-congres bijeen te roepen om de verlangens van Fischer nog eens te bestuderen en een oplossing te vinden voor het geschil dat het wereldkampi oenschap bedreigt. Kazic zei in zijn telegram dat het onjuist zou zijn om een buitengewoon con gres bijeen te roepen 'om de voorwaarden van de ene speler op te leggen aan de andere'. Een dergelijke maatregel, aldus Ka zic, zou een schisma in de FIDE kunnen veroorzaken. De Joegoslavische FIDE-vice- voorzltter zei dat hij Euwe had doen weten dat de tenuitvoer legging van de beslissingen van het FIDE-congres de fundamen tele taak is van de bestuursorga nen en officials van de wereld schaakbond. Hij drong er op aan dat overleg zou worden gepleegd tussen de verschillende leden van het FIDE-bestuur voordat een buitengewoon congres bij een wordt geroepen. Inmiddels heeft Edmund Ed- mondson, Fischers zaakwaarne mer en tevens directeur van de Amerikaanse schaakbond, de re denen onthuld waarom Anatoli Karpow voor Milaan heeft geko zen. Edmondson vertelde alles te hebben gehoord van het FIDE- hoofdkantoor in Amsterdam. Karpow zou niet naar Manilla willen 'omdat het daar in de Edmund Edmondson: 'Rus land wil een papieren kampi oen hebben'. zomer te warm is' en Mexico Stad viel af omdat die plaats 'te hoog gelegen' is. Edmondson: 'Het is allemaal on derdeel van een plan om een onaantrekkelijk klimaat rond de tweekamp te creëren, zodat Fi scher zou weigeren te spelen zo dat ze een papieren kampioen hebben. Het is een normale Rus sische reactie'. Edmondson vond de argumenten van Karpow maar zwak. 'Ik dacht niet dat Italië bekend was om zijn koele klimaat in de zo mer'. zei hij. 'En de tweekamp zou plaatsvinden in juli en au gustus'. In Milaan heeft Nicola Palladi- no. vice-voorzitter van de Itali aanse schaakbond gezegd dat hij er voor zeventig procent zeker van is dat de tweekamp tussen Fischer en Karpov in Italië zal worden gehouden. Palladino kwam tot deze uitspraak nadat hij gehoord had dat de FIDE nu een beslissing zal moeten nemen. 'Ik heb', zo zei hij. 'teveel ach ting voor de FIDE-voorzitter Max Euwe, om te geloven dat hij in zal gaan op de aanbieding van Manilla dat niet minder dan vijf miljoen dollar bood in ver gelijking met de 440.000 dollar van Milaan m de 400.000 dollar van Mexico Stad'. Palladino vond het bod van de Philippijnen hoogst bedenkelijk. 'Als we alle redelijke verhoudin gen goed in het oog houden moet het aanbod van Manilla worden afgewezen. Door dit be drag bestaat de mogelijkheid van een inflatie in de schaak sport. Het is ook te gek voor het schaken over de gehele wereld'. Palladino gelooft dat de organi satoren in Manilla graag tege moet zullen komen aan de eisen van Bobby Fischer en de regle menten van de FIDE over de tweekamp terzijde zullen schui ven. Wat de Mexicaanse aanbieding betreft meende de Italiaan dat de hoge ligging van de stad de spelers psychisch enfysiek der mate kan beïnvloeden dat de strijd geen goed verloop meer heeft. Volgens Palladino zullen zowel de schaakbonden van de Vere nigde Staten en Rusland als Fi scher en Karpov de mogelijkhe den moeten bieden aan profes sor Euwe om in deze kwestie te arbitreren. UTRECHT B. en W. van Utrecht willen dat er volgend jaar wordt begonnen met de bouw van een tweede atletiekbaan in Utrecht. De baan. die volgens voorlopige inves- teringscijfers ongeveer 2 min zal gaan kosten, wordt voorzien van een kunststof, die ook is gebruikt bij Papendal. Volgens wethouder C. Pot (onder wijs, sport en recreatie) wordt in overleg met belanghebbenden uit de atletiekwereld beslist hoe de baan er definitief zal gaan uitzien. Maar de kosten die inwilliging van eventuele extra wensen van de at letiekwereld met zich meebrengen, worden volgens hem niet gedragen door de gemeente. 'Daarvoor moe ten dan gelden beschikbaar komen uit lotto en toto', aldus wethouder Pot. VALENCIA De strijd om het Europees voetbalkampioenschap voor landenteams gaat vanavond de voor de voorronden beslis sende aflevering 1975 in. In Valencia ontmoeten dan Spanje en Schotland elkaar. Voor hetzelfde toernooi stonden beide landen vorig jaar ook al tegenover elkaar in Glasgow. In Hampden Park behaalde Spanje toen een zeer verrassende 21 overwinning. Schotland moet nu van Spanje winnen om in ieder geval niet nu al kansloos te zijn voor de Europese titel. Schotland komt eett weinig gehan dicapt aan de start. De Schotten zullen het namelijk moeten doen zonder laatste man' (libero, Aus- putzer, sweeper) David Hay. Hij is geblesseerd geraakt afgelopen za terdag. Coach Willy Ormond van Schotland noemde dat de grootste klap die zijn team kon krijgen. Hij heeft de opstelling dan ook nog niet bekend willen maken. Wel gaf Ormond aan de andere kant toe dat hij zeer tevreden was met het uitstel van de Engelse be kerwedstrijd WimbledonLeeds United. Dit duel had volgens plan afgelopen maandag moeten worden verspeeld maar is, mede op aan drang van de Schotten, een week uitgesteld om zo de vier Schotse internationals van Leeds de nodige rust te geven voor het belangrijke duel tegen Spanje. Ladislao Kubala heeft inmiddels al wel zijn opstelling bekend gemaakt. Daarbij heeft hij voor enkele ver rassingen gezorgd. Zo heeft hij voor twee aanvallers gekozen die moge lijk op het ogenblik niet in grootste vorm zijn maar die indertijd in Hampden Park wel beide Spaanse doelpunten scoorden: José Garate van Atletico Madrid en Enrique Ca stro 'Quini' van Gljon. José Camacho, een 19-jarige verde diger van Real Madrid, zal zijn debuut maken in het Spaanse elf tal. Camacho heeft naam gemaakt in Spanje met de wijze waarop hij vorige maand tijdens Real Ma dridBarcelona voetballer van het jaar Johan Cruijff uitschakelde en zo een belangrijke bijdrage leverde aan de Madrlleense winst. José Angel Iribar zal vanavond spe ciaal geëerd worden. De doelman van Atletico Bilbao speelt zijn 46ste interland. Geen enkele Spanjaard voor hem slaagde erin zo vaak in het nationale team gekozen te wor den. Kubala's opstelling is: Iribar; Sol, Benito, Costas, Camacho; Clara - munt, Villar. Asensl; Rexach, Gara te. Quini. Vervolgverhaal PORTO GRUARO (Italië) Op nieuw een verhaal over de manier waarop Italiaanse scheidsrechters behandeld worden als zij het naar het oordeel van een meestal verliezende partij niet goed heb ben gedaan. Afgelopen weekeinde leed Porto Gruaro een 20 neder laag. Dat gebeurde in een wedstrijd waarin scheidsrechter Pietro Nuovo ook nog twee spelers van de thuis ploeg naar de kleedkamer stuurde het ziekenhuis verlaten. (Wordt vervolgd) Paulo Cesar Vladilao Kubala verrassende keuze voor de volle negentig minuten om waren. Boze fans wachtten na afloop Nuo vo op. Deze sprong in zijn auto en reed weg, achtervolgd door twee wagens met boze Porto Gruaro aanhangers. De twee achtervolgen de wagens probeerden enkele keren de wagen van Nuovo te rammen. Dat lukte niet zo best, maar bij een van de uitwijkmanoeuvres raakte Nuovo toch in de berm. Daar sloeg zijn auto over de kop. Nuovo mag over een dag of tien BORDEAUX Paulo Cesar, de Braziliaanse voetbalster die na het wereldkampioenschap voetbal zijn fortuin ging zoeken bij het Franse Olympique Marseille heeft aange kondigd dat hij aan het einde van het seizoen terugkeert naar zijn geboorteland. Paulo heeft niet al leen heimwee, hij is ook boos over het feit dat hij een boete kreeg van het clubbestuur toen hij na de jaarwisseling enkele dagen te laat in Marseille terugkeerde. 'Ik heb twee belangrijke redenen om weer te vertrekken', aldus Ce- sar. 'Om te beginnen geef ik toe dat ik heimwee heb en dat mijn verloofde Paola wil dat ik naar huis kom omdat haar moeder erg ziek is. Daarnaast zit de boete die ik begin van dit jaar van het bestuur van Olympique heb gekregen mij nog steeds niet lekker.' 'Wat iedereen nu ook van mij mag denken, ik ben een echte professio nal. Ik heb niet voor niets zes jaar lang in het Braziliaanse nationale elftal gespeeld. Ik hou van Marseil le. het elftal, mijn ploeggenoten en de supporters. Mijn vertrek heeft daar niets mee te maken. Ik zal hen dus een afscheidscadeau ge ven: de Franse beker.' Hij hielp Olympique Marseille afge lopen weekeinde al een stuk op dreef door tijdens de met 40 ge wonnen wedstrijd tegen Nantes (een bekerduel) een doelpunt te maken. De andere treffers kwamen van zijn landgenoot Jairzinho (2) en Emon. i Van onze sportredactie TEL AVTV De Israëlische sportfederatie heeft gisteren om afgelasting van de wereldkam pioenschappen tafeltennis ge vraagd. Aan deze strijd die mor gen in Calcutta (India) begint mag Israël niet deelnemen. De sportfederatie heeft verder ge vraagd voorzitter Roy Evans (Wales) van de Internationale Tafeltennis Federatie onmiddel lijk af te zetten omdat hij er niet in geslaagd is juiste maat regelen te nemen voor Israël. Voorzitter Yitzhak Fuch van de Is raëlische sportfederatie verklaarde geschokt te zijn door de weigering van India om aan Israël inreisvisa te verstrekken. Hij verklaarde zich 'meer dan verrast' door de houding van Evans die er niet nadrukkelijk genoeg op heeft gestaan dat Israël wel zou mogen deelnemen. Israël heeft zich de afgelopen acht maan den zeer intensief voorbereid op de wereldkampioenschappen. Volgens Fuchs is de positie van Roy Evans als voorzitter van het hoogste tafeltenniscollege zeer dis cutabel. Hij vertelde dat zijn fede ratie op het congres van de ITTA (Internationale Tafeltennis Federa tie) dat vandaag wordt gehouden zal vragen om afzetting van Evans. Volgens Fuchs zou hij bij deze aktie steun ontvangen van Nederland dat eerder al bij monde van voorzitter Douwe de Vries liet weten protest te zullen aantekenen tegen de uit sluiting van Israël. Israël heeft geen enkel antwoord gekregen van de ITTA op 'n verzoek om secretaris-generaal Samuel Lal- kin van de Israëlische sportfedera tie tijdens het congres de zaak van Israël persoonlijk te laten verde digen. Volgens Fuchs moeten onder deze omstandigheden de kampioen schappen in Calcutta worden afge last om ook nieuwe vormen van 'onsportief gedrag' in de toekomst te voorkomen. 'Landen die de politiek in de sport betrekken dienen een waarschu wing te krijgen en zo nodig ge straft te worden door de ITTA'. zo staat in de verklaring van Fuchs. Aangenomen wordt dat India onder druk van Arabische landen gewei gerd heeft Israël visa te verstrek ken. Maar volgens de reglementen van ITTA dient iedere lidstaat van de organisatie de kans te krijgen deel te nemen aan de internationa le kampioenschappen. Fuchs zei verder dat Israël de wei gering van India ten zeerste be treurde en 'hoopte dat deze bijzon dere zaak een uitzondering mocht blijken te zijn die niet in de toe komst toch herhaald wordt.' Hij zei dat Israël gewoonlijk voor alle be langrijke sportevenementen wordt uitgenodigd en daaraan ook deel neemt. 'We zijn ons ervan bewust dat lan den die Israël uitnodigen, meer vei ligheidsproblemen hebben dan poli tieke problemen.' Hierbij haalde Fuchs nog eens de aanslag door Palestijnse guerrilla's op de Israëli sche afvaardiging tijdens de Olym pische Spelen van München aan. Maar. zei hij, sinds de oude Grie ken is de sport steeds gescheiden gehouden van de politiek. 'Veran dert daar iets aan. dan ontstaat er een chaos.' Hij noemde daarbij de ernstige problemen die er binnen het Internationaal Olympisch Co mité ontstonden toen Rhodesië werd uitgesloten van deelname aan de Olympische Spelen van 1972.- Volgens Fuchs ontstond er toen bijna een volledige ineenstorting van de Olympische beweging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8