Turkije zal niet uit NAVO stappen Acupunctuur - grotendeels onbegrijpelijk maar het werkt Giscard en Schmidt eens over energie-conferentie «sags»"" 00* SggfcïS-l Buitenlanders gered uit hoofdstad Eritrea Niet-gebonden landen pleiten voor grondstofactie tegen rijken Baader en Meinhof 21 mei voor rechter Heath 'Bewapende Arabieren gevaar voor wereld' Gromiko bevestigt: Breznjew is ziek Half maart voorbereidende bijeenkomst opgepakt asK-4* gïS Ook Spaanse ambtenaren staken nu Thieu laat enkele journalisten gaan Vijfdaagse conferentie in Dakar begonnen Traditionele behandeling met naalden geen wondermiddel TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 FEBRUARI 1975 BUITENLAND 7 Geen wapens meer uit de VS ANKARA (UPI, Reuter) Turkije zal voorlopig niet uit de militaire organisatie van de NAVO stappen, ook al krijgt het nu geen militaire hulp meer uit de Verenigde Staten. De Turkse premier Sadi Irmak heeft dat gisteren tegenover journalisten verklaard. Aan de wapenstroom van de VS naar Turkije moet een eind komen, omdat vannacht het besluit van het Amerikaanse Congres, waarbij mili taire hulp aan Turkije werd verbo den, van kracht werd. Het Congres wil dat de VS geen wapens meer aan Turkije leveren zolang dit land zich niet wat soepeler opstelt bij het zoeken naar een oplossing voor Cyprus. Woordvoerders van het mi nisterie van defensie in Washing ton hebben gezegd, dat men zich zal houden aan het besluit van het Congres. De Turkse regering heeft gewaar schuwd, dat zij zonder de Ameri kaanse hulp niet in staat zal zijn haar verplichtingen aan de NAVO na *te komen. De vrees bestond, dat Turkije, in navolging van Grieken land, zijn troepen uit de organisatie van de NAVO zou terugtrekken. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger heeft gisteren nog eens uiting ge geven aan zijn grote ongenoegen over het verbod van het Congres om wapens te blijven leveren aan Tur kije. Hij zei dat deze maatregelen de onderhandelingen over de kwes- tie-Cyprus alleen maar moeilijker maakt. Naar Brussel Kissinger zal zondag of maandag in CAIRO (UPI) De Russische mi nister van buitenlandse zaken An- drej Gromiko heeft tijdens zijn be zoek aan Cairo bevestigd dat partij leider Breznjew ziek is. Dat hebben Egyptische journalisten verklaard. De journalisten hebben gemeld dat i\j een deel van Gromiko's gesprek met president Sadat hadden kun nen opvangen. Zij .hadden Sadat horen vragen: 'Hoe is het met onze vriend Breznjew? Hoe is, zijn ge zondheid??. Gromiko zou toen heb ben geantwoord: 'Hij is ziek.' Het Russische persbureau TASS heeft gisteren bericht dat Breznjew een landbouwbedrijf in Estland zijn gelukwensen heeft gestuurd omdat het bedrijf de produktiedoelen van een vijfjarenplan binnen vier jaar heeft bereikt. Brussel een onderhoud hebben met zijn Turkse collega Esenbel. Deze laatste zal ook overleg voeren met de leiders van de NAVO in Brussel. Het Amerikaanse hulpprogramma voor Turkije, dat nu niet kan wor den afgewerkt, heeft een waarde van 160 tot 180 miljoen dollar. Ook de levering van de door Turkije bestelde Phantom -ge vechtsvliegtui- Vervolg van pag. 1 het begin van de zestiger jaren de Britse delegatie leidde die ook toen in Brussel over Engelands toetre den tot de EG-onderhandelde werd Heath tenslotte als partijleider aanvaard. Aangenomen wordt dat ook zijn afkomst als een bruikbaar element werd gezien door de toen malige Toryleiders, die een crisis periode achter de rug hadden van een Profumo-schandaal, dat ten slotte tot de val van Hanlod Macmil- lan leidde. MARGARET THATCHER De uitslag van de stemming bete kent een triomf voor mevrouw Thatcher, die behalve oud-minister van onderwijs en advokate moeder van een 21-jarige tweeling is. Het is in de geschiedenis van de Britse Tories nog nooit voortgekomen dat een vrouw zover in de partijtop wist door te dringen. Mevrouw Thatcher heeft een belangrijk deel van haar populariteit verworven als deskundig minister, maar ook door dat zij zich de laatste tijd heeft opgeworpen als fervent voorvecht ster van vrij ondernemerschap, particulier initiatief en aanpak van de economische crisis door beper king van de macht der vakbonden en straffe monetaire maatregelen, terwijl zij tevens fors op het recht se aambeeld van gezag en orde heeft gehamerd. Zij wordt onder meer gesteund door sir Keith Jo seph, de schaduwminister van bin nenlandse zaken, die als een der briljantste intellectuelen van de Tory-partij wordt beschouwd, maar die evenals mevrouw Thatcher be zig is met pogingen zich yan de steun van de rechtervleugel van de Conservatieven te voorzien. gen zal worden beëindigd. 'Ik heb begrepen, dat er helemaal geen mi litair materieel afgeleverd mag worden', aldus Kissinger nadat hij een gesprek had gehad met Con gresleden. Kissinger en president Ford hebben zich sterk verzet tegen beëindiging van militaire hulp aan Turkije. Tot tweemaal toe heeft Ford een derge lijk Congresbesluit met een veto getroffen, het Congres hield het been stijf. Er kwam tenslotte een compromis tot stand, waarbij werd bepaald dat er voor 4 februari be- Volgens kringen in Brussel zou lïis- singer daar ook een ontmoeting hebben met de Griekse minister van buitenlandse zaken over Cyprus, maar de Griekse ambassade kon dat niet bevestigen. WISCONSIN (Reuter) De India nen, die sinds 1 januari een leeg staand klooster bij Gresham in de Amerikaanse staat Wisconsin bezet hielden, zijn gearresteerd en zullen worden vervolgd. Er zijn 39 bezet ters in staat van beschuldiging ge steld. De Indianen maakten zelf een eind aan de bezetting. Zij liepen hand in hand naar buiten waar zij wer den opgewacht door de politie. Zes sympathisanten en een verpleegster, die zich bij de bezetters hadden ge voegd, zijn met rust gelaten door de politie. Tot hen behoorde de acteur Marlon Brando. Deze is direct be gonnen met het inzamelen van geld voor de gearresteerden. De Indianen hebben het klootster van de eigenaars kunnen kopen voor één dollar. Daarom hebben zij hun bezetting opgegeven. De Franse president Valéry Giscard d'Estaing in overleg met Helmut Schmidt, de Westduitse bonds kanselier. (ADVERTENTIE) PARIJS (AP, Reuter, UPI, ANP) De Franse president Giscard d'Estaing en de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt zijn het erover eens geworden dat half maart een vergadering moet worden gehouden om de wereldconferentie over energie voor te bereiden. JERUZALEM (UPI) Veel gevaar lijker voor de wereld dan de olie crisis is het feit dat de Arabische landen zich tot de tanden aan het bewapenen zijn. De Arabische beste dingen aan militaire vliegtuigen, tanks en andere aanvalswapens 'wij zen op een streven naar een wereld rijk.' Dit heeft de voormalige Ame rikaanse ammasadeur bij de econo mische en sociale raad van de VN, Philip Klutznick, verklaard in ëen rede voor het Joodse Wereldcongres dat in Jeruzalem wordt gehouden. De verwerving van wapens 'is veel ernstiger' dan de oliedollars die olie producerende landen aan het verza melen zijn sinds de oktoberoorlog van 1973 die met de olieboycot ge paard ging, aldus Klutznick. Het Franse weekblad Le Point heeft deze week over dit thema een ver zonnen toekomstbeeld gepubliceerd. Daarin wordt de mogeüjkheid geop perd dat Iran, nadat dit land zich met wapens heeft volgepompt, de beschikking krijgt over een geleend kernwapen met instemming van Moskou en Washington, dat niet weet wat te doen, een actie tegen Irak begint. De aanval wordt dan voorts uitgebreid tot een bezetting- van de overige landen om de Perzi sche Golf met inbegrip van Saoedi- Arabië. Als de sjah van Iran dan het ge hele oliegebied in handen heeft, zo fantaseert de schrijver van het ver haal, verdubbelt de Iraanse macht hebber plotseling de olieprijs, waar op Italië en Engeland failliet gaan en de VS in één klap samen met overige, nog redelijk draaiende, wes terse landen in een ongekende poli tieke en economische crisis verzeild raken. tfaïisfcïaaY de Boe* pieteï rteïitva» flie«yr- n'en>o0,5°e«ie"a,,V' Aan die conferentie moeten olie producerende, olieverbruikende en wellicht ook ontwikkelingslanden deelnemen. André Rossi, de Franse regerings woordvoerder, heeft meegedeeld dat Franrijk de uitnodigingen voor de voorbereidende bijeenkomst zal versturen. Hij zei niet waar het overleg wordt gehouden en hoeveel landen zullen deelnemen. Maar aangenomen wordt, dat in Parijs zal worden geconfereerd. Eerder hadden de Franse en Amerikaanse president besloten dat de wereld- - energieconferentie voor eind maart op de agenda zou moeten worden gezet. Giscard en Schmidt hebben giste ren hun tweedaags overleg afgeslo ten dat elk half jaar beurtelings in Parijs en in Bonn wordt gehouden in het kader van het Frans-West- duitse vriendschapsverdrag. Beide regeringsleiders hebben ook gesproken over de kwestie van het Britse EG-lidmaatschap, dat Enge land slechts onder gewijzigde voor waarden wil handhaven. Woord voerder Rossi merkte op dat over het vraagstuk van de Britse toetre dingseisen was gesproken maar dat Giscard en Schmidt tot de slotsom waren gekomen dat dit probleem veel diepgaander zal moeten wor den bestudeerd. Daaruit wordt op gemaakt dat Giscard en Schmidt het niet eens zijn geworden over een gemeenschappelijke aanpak van de Britten. Over de dialoog tussen de Europese Gemeenschap en de Arabische lan den waren de twee onderhandelaars overeengekomen dat deze niet mag verzwakken. De EG-landen zijn vooral verdeeld over de vraag of de EG de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie als gesprekspartner moet aanvaarden, wat de Arabieren ei sen. De Fransen zijn daar wel voor, maar de Westdui tse re vinden he t daarvoor nog te vroeg. MADRID (UPI) Voor het eerst in de geschiedenis van het Franco regime hebben ambtenaren van mi nisteries in Madrid deelgenomen aan een staking. Honderden ambtenaren van de ministeries van buitenlandse zaken, onderwijs en wetenschappen, economische planning, openbare werken en financiën legden enige tijd het werk neer om kracht bij te zetten aan hun eis voor speciale duurtetoeslagen. Stakingen zijn in Spanje verboden en ambtenaren riskeren zware sanc ties als ze er aan meedoen. Tegelij kertijd bleven gisteren in Madrid 13 van de 47 markten en een aantal kleine winkeltjes gesloten. Volgens politiekringen is dat waarschijnlijk bedoeld als protest tegen de arresta tie van een koopman, die vrijdag weigerde zijn worstjes over té leg gen voor controle door de keurings dienst van waren. Volgens kranten berichten zijn sommige eigenaars door de politie gedwongen hun za ken te openen. ADDIS ABEBA (Reuter, UPI) Honderden buitenlanders zijn gisteren geëvacueerd uit de Ethiopische stad Asmara, waar de af gelopen dagen zware gevechten hebben gewoed tussen de Ethiopi sche troepen en het bevrijdingsfront van Eritrea. personeel voorlopig nog blijft in Asmara, de hoofdstad van Eritrea. In verband met deze achtergeble venen kregen de evacué's het ver zoek de pers niet te woord te staan. Een Amerikaan, die het stilzwijgen niet kon bewaren, vertelde dat er 'een echite oorlog' aan de gang is in Eritrea. Hij zei dat de Ethiopische troepen door de hele stad heen, zonder onderscheid te maken, men- Met een luchtbrug, die was niseerd door de Britse en de Ameri kaanse ambassades in Addis Abeba, werden ruim 400 mensen uit Asma ra overgebracht naar de hoofdstad. Tezelfdertijd vloog een Frans toe stel Fransen en andere buitenlan ders uit de bedreigde stad naar Djibouti, de hoofdstad van Frans So- maliland. De Amerikaanse ambas sade zei dat militair en regerings- sen hadden neergeschoten. 'Toen wij de stad verlieten, was er geen water en elektriciteit. Alleen nog maar een beetje voedsel. Als u Vietnam hebt gezien, weet u waar ik over praat'., aldus deze ooggetui ge. Een ander zei, dat het vooral vrijdag, de dag waarop strijders van het bevrijdangsfront Asmara bin nendrongen, uiterst chaotisch en gevaarlijk was geweest in de stad. Voorzover bekend zijn er tot nu toe geen slachtoffers onder de buiten landers in Asmara gevallen. Het was onduidelijk wat er gisteren gebeurde in deze stad. Sommige bronnen spraken van een 'spook achtige rust', terwijl volgens ande ren opnieuw straatgevechten waren uitgebroken. Opnieuw zouden leden van het bevrijdingsfront er in ge slaagd zijn tot in de stad door te dringen. Asmara bleef, afgezien van de speciale luchtbrug, geheel afge sloten van de' buitenwereld. De opstandelingen zouden in de aangrenzende provincie Tigre een brug hebben opgeblazen om de aanvoerwegen van de regerings troepen in Asmara af te snijden. Door deze actie zou e'en kolonne van 52 tanks tot staan gebracht zijn. SAIGON (AP, UPI) De Zuidviet-, namese regering van president Thieu heeft gisteren een aantal journalisten vrijgelaten, die een dag eerder op verdenking van com munistische activiteit waren gear resteerd. Waarnemers menen, dat de rege ring van Thieu toch in de gaten heeft gekregen, dat acties tegen de pers de kansen op extra hulp van de Verenigde Staten er niet groter op maken. DAKAR (Reuter, UPI) President Leopold Senghor van Senegal heeft de ontwikkelingslanden op geroepen hun grondstoffen te gebruiken als wapen in de strijd voor de stichting van een nieuwe economische wereldordening. Senghor zei dit ter gelegenheid van de opening van de conferentie van 110 niet-gebonden landen uit de 'Niets is volstrekt waar, en dat geldt met name voor deze mededeling zelf'. Zo'n onmogelijke uitspraak, die bovendien al te vaak gebruikt is, lijkt ineens weer erg actueel en wijs te worden, wanneer je gaat nadenken over acupunctuur. Want de medische behandeling die in hoofdzaak bestaat uit het prik ken van naalden in patiënten om verder rustig af te wachten wat komen gaat, vormt een bij uitstek slipperig terrein. Er is veel onzin over geschreven en beweerd. En grote delen van die onzin zijn mis schien helemaal géén onzin, maar of dat zo is! valt niet na te gaan. T3n dan zit je alweer midden in de ongerijmdheden. Dat in deze rubriek nog geen glij partijen zijn voorgekomen, is nau welijks een verdienste: we hebben het onderwerp gewoon laten liggen. Maar dat kan niet meer de acupunctuur komt ons tè na. Eind vorig jaar in Rotterdam, in een officieel wat krampachtige sfeer, de- eerste operatie waarbij een man met naaldjes de anesthesist verving omdat de patiënte overwegend be zwaar had tegen de 'gewone' narco se. Zeer onlangs het eerste proces verbaal wegens onbevoegd uitoefe nen van de'geneeskunst. Er draaien opleidingen. Tussendoor Kamervra gen of er niet wat meer officiële sympathie en een leerstoel voor acupunctuur moeten komen. Chinees Over die sympathie hebben we het zometeen nog, maar de bewoner van zo'n leerstoel zou in ieder geval in ernstige moeilijkheden komen. Acupunctuur komt namelijk tot ons als een onderdeel van de Chinese geneeskunst, die zich de afgelopen vijfduizend jaar (op een kleinigheid na) los van het onze heeft ontwik keld. De Britse medische publicist Peter Wingate heeft eens geschreven dat de Chinese geneeskunst gebaseerd is op filosofische speculatie, waarin noch waargenomen gebeurtenissen noch gevolgtrekkingen ook maar enige rol spelen. Om er in termen van westerse wetenschap over te praten, aldus Wingate, of misschien om er zelfs maar in een Europese taal over te praten, is net zo iets als te proberen om met algebra gedichten uit te leggen. Daarmee is vrij aardig de frustratie beschreven die kan worden gewekt door goedbedoelde pogingen om acupunctuur vanuit haar eigen ach tergrond toe te lichten. Om een idee te krijgen: het lichaam wordt net als de hele wereld be heerst door twee aan elkaar tegen gestelde maar elkaar aanvullende energie. Yin en Yang. (Energie is natuurlijk het juiste woord niet, maar we zitten nu eenmaal met dat vertaal-probleem). Die energie stroomt langs twaalf meridianen die u niet ziet maar die de acu puncturist op uw huid kan aanwij zen voortdurend rond. Elementen Nu heeft elk van die meridianen te maken met een bepaald orgaan, en bovendien met een van de vijf elementen waaruit de wereld is op gebouwd (hout, vuur, aarde, metaal en water). Dat schept meteen wat orde, want die vijf elementen heb ben op een aantal verschillende manieren met elkaar te maken. Eén van die organen overigens, is de drievoudige verwarmer. Die zult u nergens in uw lichaam terugvin den, maar u zit ongeveer goed als u zich voorstelt dat hij ergens naast de maag zit. Ziekte nu, is een verstoring van het evenwicht tussen Yin en Yang: er zit ergens te veel of te weinig van, en het is duidelijk dat dat moet doorwerken op de organen. Het evenwicht kan hersteld worden door op zeer bepaalde punten op de meridianen stimulerend of juist kalmerend te prikken. Ook die punten (er zijn er meer dan 800) zijn weer volgens het vijf-elemeh- tenschema geordend, en met die relaties moet ook terdege rekening worden gehouden. En dit was natuurlijk nog maar een onverantwoordelijk vereenvoudigde samenvatting. De dialoog met men sen die zich deze denkwijze hebben eigen gemaakt, kan niet anders dan moeizaam verlopen. Toch is er voor die dialoog alle reden, want zij bereiken resultaten. Niet dat acupunctuur het wonder middel is dat sommigen er in wil len zien. Het helpt lang niet voor alles en het werkt lang niet altijd. Maar het is, naar de resultaten geoordeeld, een respectabele behan delingsmethode. Pijnbestrijding is een van de duidelijke toepassings gebieden. Blijft natuurlijk de vraag, hoe het in vredesnaam werkt. Geen 'suggestie' Dat acupunctuur uitsluitend berust op hypnose en-of suggestie, ls lang zamerhand moeilijk meer houdbaar. Weliswaar is bekend dat de metho de niet of slecht werkt bij mensen die er geen vertrouwen in hebben, maar dat is geen tegenbewijs. Wie geen vertrouwen in de aanpak van de dokter heeft, vindt er in het algemeen ook minder baat bij. En de gemoedstoestand van de patiënt speelt met name bij het ervaren van pijn een belangrijke rol. Intussen zijn er inderdaad enkele aanwijzingen dat acupunctuur toch kan worden ingepast in 'onze' theo rieën over pijn, maar een mooi sluitend verhaal is dat nog lang niet. Tot die tijd zijn we of we dat leuk vinden of niet "voor de techniek aangewezen op de Chinese traditie en wat daar, tegenwoordig ook in andere landen, nog bij ge vonden wordt. Dat maakt de techniek nog wat oncontroleerbaarder dan ander me disch handelen, en daarom lijkt het goed dat wildgroei terdege in de gaten gehouden wordt. Mensen met bepaalde chronische klachten heb ben uiteraard gelijk als zij vinden dat alles wat helpt, meegenomen is. Maar het is ook duidelijk dat een acupunctuur met onvoldoende me disch inzicht, met zijn vermogen om pijn in een aantal gevallen effectief te maskeren, onherstelbare brokken kan maken. Derde Wereld die in Dakar bijeen zijn voor de conferentie over de door arme landen te voeren han delsstrategie. In zijn openingsrede zei Senghor dat.de Derde Wereld al veel te lang is uitgebuit door de ontwikkelde staten. 'Deze conferentie moet bo ven alles 'de doelen van de nieuwe economische codering vaststellen en de methoden uitwerken ter ver wezenlijking van die doelen', aldus Senghor. 'Wij in de Derde Wereld zullen onze natuurlijke hulpbron nen moeten gebruiken om de tradi tionele patronen in de wereldhan del te doorbreken', zo vervolgde hij. Op de conferentie, die vijf dagen op ministersniveau wordt gehouden, heeft Larachy Yaker, de minister van handel van Algerije, die een radicale groep aanvoert, gepleit voor urgente gezamenlijke actie met inzet van alle grondstoffen voor maatregelen, zoals de oliepro ducerende landen in OPEC-verband hebben genomen. 'Dit omvat bana nen, cacao, koffie, tin, bauxiet, ijzer- ërts, aardnoten, enzovoorts, enzo voorts', zed Yaker. Verzet Tegen meer vergaande actieplan nen, zoals Yaker voorstelde, hebben meer gematigde staten zich verzet. Tot deze groep behoort onder meer Joegoslavië, een aantal Latijnsame- rikaanse landen en het secretariaat van de UNCTAD (de VN-conferen- tie voor handel en ontwikkeling). Volgens deze groep is een te radi cale opstelling jegens de moderne geïndustrialiseerde landen onrealis tisch en gedoemd tot falen. De deelnemende landen noemen zich 'niet-gebonden' omdat zij zich weigeren aan te sluiten bij landen- fblokken, zoals het Pact van War schau of de NAVO, die zich resp. rond de Sowjet-Unie en de VS heb ben gegroepeerd. Verslaving houden dat acupunctuur ook ande re toepassingsgebieden dan pijnbe- Intussen is het goed, in de gaten te strijding heeft. Een van de boei endste is misschien de twee jaar geleden nog met enig voorbehoud uit Hongkong gemelde behandeling van heroïneverelaafden. Volgens la tere berichten blijkt ,dat ook dp lange termijn succes te hebben. Kennelijk zelfs zoveel, dat vorige maand van Taiwan een (onafhan kelijke?) herontdekking werd ge meld. Een komische uitloper van deze tak is een in Los Angeles ontwikkelde vermageringskuur, die op dezelfde prikpunten in de oorlelletjes werkt. Dr. Lester Sacks brengt daar tijdelijk stalen krammetjes aan. Zijn te dikke patiënten bedwingen aanvallen van honger door daar even over te wrijven. STUTTGART (DPA) Het proces tegen de zogenoemde harde kern van de anarchistische Baader-Meinhof-groep begint op 21 mei in Stuttgart. Dit is dinsdag bekendgemaakt. Dan zullen - de 41-jarige Ulrike Meinhof, de 35-jarige Andreas Baader, de 31-jarige Gudrun Enss- lin en de 30-jarige Jan Carl Raspe zich moeten verantwoorden wegens meervoudige moord, bomaanslagen, bankovervallen en diefstallen. Het wordt een van de geruchtmakend ste rechtszaken in het naoorlogse Duitsland. Ook de 33-jarige Holger Meins moest oorspronkelijk tegelijk met de andere vier verdachten te rechtstaan, maar hij overleed in november in de gevangenis, nadat hij twee maanden tevoren in hon gerstaking was gegaan. Zijn dood die door medestanders van de anarchistische groep als een 'te rechtstelling' y/erd bestempeld, gaf aanleiding tot nieuwe terreurdaden in de bondsrepubliek. De justitie van de deelstaat Baden- Wiirttemberg heeft speciaal voor het komende proces voor circa vijftien miljoen gulden een gebouw laten neerzetten, dat goed te bewa ken is en waaruit niemand kan ontsnappen. De activiteit van de Baader-Mein- hofgroep begon in 1970. Baader en Meinhof gingen toen ondergronds werken aan een nieuwe fase van de 'klassenstrijd'. Na bomaanslagen op Amerikaanse installaties in Heidel- berg en Frankfort en op de uitge verij van Axel Springer in Ham burg, werden bij politieacties in Frankfort, Hamburg en Hannover de leden van de harde kern gevan gen genomen. In het komende proces zullen ver moedelijk meer dan duizend getui gen worden gehoord en ongeveer honderd deskundigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7