Prins Clauslaan moet voor komst Koningin Juliana gereed zijn Kamerhuurders moeten vaker naar huuradviescommissie Tijdelijk trouwen in gemeentemuseum of congresgebouw Orgel cultureel centrum Prinsenhof Leidschendam Commissie concludeert spreiding rijksgenoten is zeer gewenst Minder arbeid, meer machines in tuinbouw Frans vlootbezoek aan Scheveningen J. M.Tigchelaar (79) overleden blauwtje gelopen? stimorol kopen! Ned. Kostuummuseum wil uitbreiden Adviesorgaan van België/Nederland op gebied cultuur Progressieven willen erkenning Vietcong 'Elf gemeenten opheffen in West-Betuwe' Leiden praat over zijn ambtelijke organisatie Twee gewonden bij explosie op trawler HAI-autovestiging in Rijnsburg W erktij dver korting Leidse dekenfabriek Huizensplitsing in Leiden verboden Voorzitter Centraal Bureau Veilingen: BEZORGER te RIJNSBURG TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 FEBRUARI 1975 BINNENLAND H6 opvangmogelijkheden van rijksger, noten gepaard gaan. De commiss'e wil, onder meer dat de Stichting Huisvesting Migranten volledige steun ontvangt bij haar plannen tot realisering van ongeveer 200 plaatsen in een drietal panden, die moeten dienen om in de behoefte aan eerste opvang van rijksgenoten in Den Haag te voorzien. De commissie vindt dat het aanbe veling verdient een trainingscen trum op te richten, waar onder meer aanpassing aan de geldende arbeidsomstandigheden plaats kan vinden. In het advies aan de raad staat ook de suggestie dat de op richting van nieuwe trefcentra dient te worden gestifnuleerd en dat. op het gebied van de vrije tijdsbesteding. Den Haag alle be staande instellingen moet oproepen rijksgenoten op te nemen. 'Een evenwichtiger spreiding van rijksgenoten over de scholen in de gehele stad dient zo mogelijk te worden bevorderd', adviseert de commissie. Volgens het rapport moet de vorming van aparte klas sen voor de kinderen uit de West ten sterkste worden afgewezen. De commissie vindt dat bij het onder wijzend personeel de kennis en het begrip van de rijksdelen overzee vergroot moet worden en dat het onderwijzerscorps door middel van bijschollngscursussen op de speci fieke problemen rond de rijksgeno ten dient te worden voorbereid. Een gemeentelijk coördinatiebureau zal in het leven geroepen moeten worden om te dienen als centraal punt voor het onderling afstemmen van de beleidsmaatregelen. SCHEVENINGEN De Franse mij nenveger Cephee zal van donderdag 6 tot maandag 10 februari een rou- tinebezoek aan Scheveningen bren gen. Het schip, dat in de Tweede Binnenhaven ligt afgemeerd, is vrij dagmiddag van 14.00-16.00 uur voor het publiek opengesteld. DEN HAAG Personeel van de Bouwmaatschappij NBM in Den Haag zet alles op alles om de Prins Clauslaan ter hoogte van de hoofd ingang van het gloednieuwe Paleis van Justitie nog deze maand te voltooien. Dat hangt voor een be langrijk deel samen met de komst van koningin Juliana, die liet ge bouwencomplex maandagmiddag 24 februari om twee uur officieel SCHEVENINGEN Inde ouder dom van 79 jaar is overleden de heer J. M. Tigchelaar die tal van jaren op onderwijsgebied een zeer vooraanstaande plaats heeft inge nomen. De overledene die 13 juni 1895 te Zevenbergen werd geboren, studeerde aan 'De Klokkenberg' te Nijmegen, waar hij eerst onderwij zer was aan de Christelijke MULO- school. Vandaar vertrok hij als hoofd van de Christelijke ULO- school te Raamsdonkerveer en in 1928 kwam hij als hoofd van de Christelijke ULO-school in de Doorniksestraat in Scheveningen. opent. De Prins Clauslaan fungeert als parallelweg van de Utrechtse Baan tussen de Juliana van Stol berglaan en de Bezuide(ihoutseweg De gemeente verwacht dat het ver keer eind deze maand bovendien gebruik kan gaan maken van de overkluizing van de Utrechtse Baan in het verlengde van de Theresia- straat richting parkeergarage Stati on Den Haag Centraal. Koningin Juliana zal 24 februari vanaf de hoogste verdieping van het Paleis van Justitie een goed overzicht krijgen van de spectaculaire ver- keers- en openbaar vervoerprojek- ten in het Bezuidenhout. Op dc foto een overzicht van de Prins Clauslaan voor het gebouwencom plex van Vrouwe Justitia. 'Vreugd en rust' na verbouw akademie verpleegkundigen VOORBURG Het gemeen tebestuur van Voorburg dient op korte termijn een beslis sing te nemen inzake het ge schikt maken van 'Vreugd en Rust' voor het gebruik door de Stichting Verpleegkundige Akademie Vronesteijn. Het betreft hier noodzakelijke verbouwingen tot een bedrag van 100.000; het achterstal lig onderhoud tot een bedrag van 300.000; en eventueel een algehele restauratie in samenwerking met Monu mentenzorg. globaal begroot op 800.000, waarvoor men een subsidie zou kunnen clai men. Naar verluidt zou een ver huurprijs van 126 per m2 per jaar voor de overheid aanvaardbaar zijn. In dat ge val zou de Stichting Vrone steijn het pand voor een be drag van 121.000 per jaar kunnen huren voor een ter mijn van zes Jaar met moge lijkheid tot verleniging van jaar tot jaar. DEN 1IAAG Hagenaars met trouwplannen voor de tweede helft van dit jaar zullen wellicht in het Gemeentemuseum of in het Congresgebouw voor de ambtenaar van de burgerlijke stand komen te slaan. Deze gebouwen maken een goede kans om trouwruimte te gaan bieden wanneer het pand Javastraat 26 verbouwd zal worden. Begin juli wordt in dit gebouw begonnen met een forse opknapbeurt, die zo'n zes maanden zal duren. De kosten zijn geraamd op vijf ton. In het gebouw zal, naast diverse andere werkzaamheden, een deel van de garderobe omgebouwd worden om extra trouwruimte te scheppen. wijsgebied. Hij was lid van het hoofdbestuur van de Vereniging van Christelijke MULO's, lid van de commissie van uitvoering van het Christelijk Pedagogisch Studiecen trum, lid van de regelingscommissie voor de MULO-examens, docent aan de prot. chr. cursussen voor kinderbescherming, eindredacteur van het chr. pedagogisch studieblad en medewerker aan de christelijke MULO-krant. Van zijn hand ver scheen het boek 'De godsdienstige opvoeding in de puberteit'. Zijn verdiensten vonden erkenning in zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. LEIDSCHENDAM In de wijk Prinsenhof in Leidschendam- Noord heeft men in het Paus Johannes Centrum, Prinsenhof 8, een bijzonder geschikte accommodatie voor tal van culturele doel einden: muziekuitvoeringen, voordrachten, lezingen en (in be perkte mate) voor toneel. Er zijn 350 plaatsen en de ruimte is geschikt voor muziekwerken, die geen al te grote bezetting vergen ADVERTENTIE en voor kleine tot middelgrote ko ren. De zaal mist echter nog een echt pijporgel. Men heeft zo'«i instru ment op het oog; kosten: 37.500. Om dit orgel te kunnen aanschaf fen is de Stichting Cultureel Con tact Prinsenhof overgegaan tot het uitgeven van 150 certificaten ad 25. Als dit geld bijeen is en het orgel kan worden ingewijd, zal Al- bert de Klerk uit Haarlem het eer ste orgelconcert geven voor 300 certificaathouders, aangewezen door het nummer van hun certificaat. De andere certificaathouders ko men op gelijke wijze voor de vol gende concerten in aanmerking. De certificaten kunnen worden aangevraagd per overschrijving van 25 op gironr. 3269467 t.n.v. Stich ting Cultureel Contact Prinsenhof te Leidschendam. Inlichtingen: Dil lenburgsingel 16, Leidschendam, tel. 278489. Het eerstvolgende, concert in het Paus Johannes Centrum is een pia norecital door Kees van der Ben op zondag 23 februari 20.15 uur. Wer ken van Schumann, Beethoven, Rachmaninoff, Ravel en Chopin. DEN HAAG Surinamers en Antillianen dienen zo veel mogelijk over Den Haag verspreid te wor den. Het is niet verantwoord het op de hoogte brengen van rijksgenoten van de huisvestings situatie in Den Haag achterwege te laten. Boven dien moeten de rijksgenoten, zowel voor als na de emigratie openhartig worden voorgelicht over de werkgelegenheidstoestand in de Haagse regio. Tot deze beleidsaanbevelingen komt de ambtelijke coördinatie commissie rijksgenoten in 's Gra- venhage in een interim-rapport aan de Haagse gemeenteraad. De commissie is vorig jaar oktober door het college van B. en W. ingesteld met het doel een inventa risatie te maken van de problemen die voortvloeien uit de vestiging van rijksgenoten in Den Haag. De commissie heeft ook als taak moge lijke oplossingen aan te dragen. Het interim-rapport dient voor burgemeester en wethouders als ba sis voor een 'op niet al te lange termijn' uit te brengen beleidsnota. In grote lijnen is de ambtelijke coördinatiecommissie gekomen tot het advies de rijksgenoten zo veel mogelijk in de Haagse samenleving te laten opgaan. Met zo'n beleid moet een aanzienlijke verbetering en uitbreiding van de bestaande Van onze Haagse edactie DEN HAAG Er wordt binnenkort een gemengd adviesorgaan inge steld, dat de Nederlandse en Belgi sche ministers moet gaan adviseren op het gebied van de cultuur. Een werkgroep zal de instelling van het adviesorgaan voorbereiden. Dit bleek gisteren na het periodiek overleg tussen de Nederlandse mi nisters Van Doorn (CRM) en Van Kemenade (onderwijs) en hun Bel gische collega's Mevrouw R. de Backer-Van Ocken (Nederlandse cultuur) en H. de Croo (nationale opvoeding). In het adviesorgaan, dat voorname lijk op het gebied van de taal en spelling zal gaan werken, zullen niet alleen letterkundigen zitting moeten nemen, maar ook journalis ten en vertegenwoordigers uit het onderwijs en het vormingswerk. Binnen zes maanden zal de werk groep met een advies moeten ko men. Binnen afzienbare tijd zullen de beide landen komen tot de stich ting van een Belgisch huis in Am sterdam en een Nederlands Huis in Brussel. Vanuit deze huizen wil men een uitstraling van cultuur in de meest brede zin laten plaats hebben. Over de specifieke taken van de hulzen moet nog worden gesproken, maar het voornaamste doel is; kennismaking met de an dere cultuur. Ook uitwisseling van jeugd via deze huizen behoort tot de mogelijkheden. Voor Nederland bestaat de mogelijkheid, dat deze Huizen taken zullen gaan overne men van toeristenbureaus en am bassades. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het overlegorgaan van de progressieve partijen, PvdA, D'66, PPR en PSP heeft er gisteren bij de regering op aaangedrongen, zo spoedig mogelijk diplomatieke betrekkingen aan te knopen met de voorlopige revolutionaire regering van Zuld-Vietnam en de betrek kingen met het regiem in Saigon te verbreken. Het overlegorgaan meent, dat het regiem in Saigon volledig verant woordelijk is voor de crisissituatie van het ogenblik in Zuid-Vietnam doordat het de afspraken, die in het Parljse akkoord zijn gemaakt, niet nakomt. Het PSP-kamerlid Van der Spek heeft de regering gisteren gevraagd haar standpunt over de kwestie Vietnam schriftelijk aan de kamer uiteen te zetten. De heer Van der Spek vindt de ontwikkelingen in Zuid-Vietnam en Cambodja zo ern stig. dat hij daarover een diep gaand debat wil hebben bij de be handeling van de begroting van buitenlandse zaken over enkele we ken in de kamer. Voordien wil hij weten hoe de regering over de kwestie denkt. DEN HAAG —Minister De Gaay Fortman wil het aantal gemeenten in de West-Betuwe van veertien terugbrengen tot drie. Gaat de her indeling (waarvoor de minister nog geen tijdstip genoemd heeft) dan worden de volgende gemeenten op geheven: Beesd, Beusichem. Buren, Buurmalsen. Dell, Est en Opijnen, Haaften, Ophemert, Varik. Waar denburg en Zoelen. Hun grondge bied wordt toegevoegd aan dat van de drie gemeenten die overblijven: Tiel, Geldermalsen en Culemborg. In zijn wetsvoorstel noemt de mi nister als een belangrijke reden voor de herindeling dat de betrek kelijk kleine gemeenten tekort schieten in 'zelfstandige bestuurs kracht'. Gedeputeerde staten van Gelder land. wilden het gebied, dat ruim 75.000 inwoners telt, oorspronkelijk opdelen in vier gemeenten, maar dit en andere voorstellen van G.S. riepen veel bezwaren op DEN' HAAG Vanwege de vele schenkingen aan liet Ned. Kos tuummuseum aan de Lange Vijver berg 14 zijn dc opslagruimten cn de werkruimten voor restauratie en conserving te klein geworden. Om de collectie goed te kunnen huis vesten is het noodzakelijk gewor den het pand Lange Vijverberg 15, eveneens eigendom van de gemeen te Den Haag erbij te betrekken. Otn het gebouw geschikt te maken (aanbrengen van alarm- en blusin stallaties. alsmede opbergkasten. rekken en lampen) is een bedrag nodig van 140.000. B. en W. van Den Haag stellen de raad voor dit krediet te verschaffen. LEIDEN De raad gaat zich in zijn vergadering van hedenavond buigen over het plan om te komen tot een meer eficiënte ambtelijke organisatie van de gemeente Lei den. Men doet dit aan de hand van de nota die de heer C. H. du Gardijn heeft opgesteld. Aangezien deze no ta te laat' is binnengekomen om reeds tot een definitieve discussie te komen, stelt men zich de verga dering van vanavond als volgt voor: een inleiding van mr. R. in 't Veld over het organisatie-onder- zoek: een verhandeling van de heer H. A. Visser over het ontwerp-prae- advies: nadere toelichting van de heer Du Gardijn op zijn nota; na der toelichting van wethouder H. van Dam op de door hem opgestel de notal en het behandelen van enige informatieve vragen tot ui terlijk 23 uur. Men heeft het plan maandag 24 februari weer een informatieve bij eenkomst terzake te houden. DEN HAAG De in Den Haag gehouden collecte voor Blindenhulp heeft ca. 42.000 opgebracht, het geen hoger was dan het vorig jaar. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Veel te weinig kamerhuurders stappen naar de Huur Advies Commissie (HAC) met klachten over de huurprijs. Volgens wethouder Van Hagen (volkshuisvesting)die dit gisteren verzuchtte, speelt angst voor huuropzegging of pesterijen door de verhuurder hierbij een grote rol. Die angst wordt meer dan eens ■bewaarheid, zo constateerde de wet houder. De positie van de kamer huurder is niet bijster sterk, omdat slechts de Huurwet mogelijkheden biedt om protest aan te tekenen, terwijl deze wet geen strafbepalin gen kent. Wethouder Van Hagen wees erop dat via de HAC en de kantonrechter de teveel betaalde huur terug gevorderd kan worden, maar dat deze procedure nauwelijks gevolgd wordt. De heer Van Hagen, oud-voorzitter van de Huur Advies Commissie, merkte op dat verreweg de meeste klachten tegen hoge huurprijzen terecht zijn. Op verzoek van de heer Verduyn Lunel (PPR) zegde de wethouder gisteravond in de commissie voor volkshuisvesting toe, dat hij met zijn collega's van de grote steden spoedig zal spreken over de proble men van kamerhuurders. Wellicht zal daarna bij de regering aange drongen worden op wettelijke maatregelen, die de problemen tot eenopl ossing kunnen brengen. Wethouder Van Hagen beaamde dat een beter inzicht in de omvang van de woningnood nodig is, zoals een aantal commissieleden opgemerkt had. De> wethouder zette wel uiteen, dat allerlei onzekerheden (waaron- DEN HAAG Bij een explosie aan boord van de Urker trawler Mein- dert zijn gistermiddag twee Hage naars gewond geraakt. Zij waren in de machinekamer van het schip, dat voor een opknapbeurt bij de sleephelling in de Schevenlngse ha ven ligt, met laswerkzaamheden be zig toen zich door nog ombekende oorzaak een ontploffing voordeed. Na de explosie brak brand uit, die de brandweer in korte tijd wist te blussen. De 22-jarige R. Janssen en de 28-jarige A. Verbaan zijn met brandwonden overgebracht naar het Rode-Kruiszlekenhuis. RIJNSBURG Medio maart neemt de Hollandse Auto Import- mij. (HAI) aan de Rijnsburgerweg te Rijnsburg een nieuwe vestiging in gebruik. Vanuit deze vestiging (kantoorruimte, showroom, werk plaatsen en onderdelenmagazijn, totale bebouwde oppervlakte van 3000 m2) worden dan de 32 Neder landse dealers en de onderdelen- voorziening van de American Mo tors voor West-Europa (thans nog in Leiden) voorzien. Behalve de 1975-modellen van Gremlin, Hornet en Matador, wordt dan ook de nieuwe Pacer geïntro duceerd. Madurodam in teken van monumentenjaar DEN HAAG Prins Claus verricht op vrijdag 4 april a.s. de officiële heropening van het miniatuurstad je Madurodam. In het kader van het Monumentenjaar 1975 wordt in het stadje gedurende de hele maand april een dia-klankbeeld over monumenten in Nederland vertoond. De tentoonstelling in de pergola wijdt hier bovendien het gehele seizoen aandacht aan. der de spreiding van rijksdiensten) het uiterst moeilijk maken om een woningbouwbeleid uit te stippelen. 'Het is zeker wenselijk dat niet alleen mensen als woningzoeken den geregistreerd worden, die om medische of sociale redenen voor een andere woning in aanmerking komen', aldus wethouder Van Ha gen. Met name van CDA-zijde werd erop gewezen, dat veel alleenstaan den een groot huis willen verlaten om een kleinere woning te bewonen. LEIDEN De Leidse dekenfabriek Van Wijk heeft voor al haar 110 werknemers voor een periode van zes weken werktijdverkorting aan gevraagd. In die tijd zal er twee dagen per week minder worden ge werkt. Voor de spinnerij-afdeling van Van Wijk is mogelijk geen werktijdver korting noodzakelijk, zo meent de algemeen-directeur van Zaalberg, de heer H. van Kampen. Van Wijk is een onderdeel van Zaalberg: In dien de werktijdverkorting in de spinnerij niet behoeft te worden doorgevoerd dan gaan er in totaal 80 mensen korter werken, Het is nog niet bekend wanneer de werk tijdverkorting in zal gaan, maar waarschijnlijk is dat het nog deze maand zal gebeuren. Voor de overi ge vestigingen van Zaalberg, in Til burg. Ede en Vlijmen, zal geen werktijdverkorting worden aange vraagd. LEIDEN Evenals in de drie grote steden is het voortaan cok in Lei den verboden oude woongebouwen in appartementen te splitsen. Het betreft hier panden van vóór 1930 en het verbod duurt voor ten hoog ste zes maanden. Men wil hiermee voorkomen, dat oude, gebrekkige huizen gesplitst worden tot afzonderlijke woningen om deze tegen hoge prijzen voor 'zelfbewoning' te verkopen. De ko pers komen dan vaak voor ernstige onderhoudsgebreken te staan. Beslissing over museum spoedig te verwachten LEIDEN/DEN HAAG Staatsse- cretaris Stemerdink van defensie verwacht op vrij korte termijn met de gemeente Leid,en tot overeen stemming te komén over de aan koop van het Legermuseum. Het is nog niet zeker dat de finan ciële gevolgen van de overname door het ministerie van defensie nog op de begrotiig voor het vol gend jaar zichtbaar worden. Een woordvoerder van het departement wilde bevestigen noch ontkennen dat in een telefoongesprek tussen de staatssecretaris en de Leidse wet houder van financiën Van Dam het bedrag van 100.000, gulden is genoemd voor de aankoop van het museum. Wethouder Van Dam heeft zelfs tegengesproken dat dat bedrag ter sprake is geweest. Vast staat in ieder geval dat de koopsom een symbolisch karakter zal heb ben. Wanneer defensie de werkelij ke waarde zou moeten betalen zou den er enkele miljoenen guldens mee gemoeid zijn. BLEISWIJK De Nederlandse glastuinbouw moet de produktie- factor arbeid steeds vaker laten wijken voor kapitaalgoederen (machines) om de internationale concurrentiepositie te hand haven. De tuinbouw in ons land kent ho gere loonkosten dan waar ook ter wereld. De zogenaamde diepte-in vesteringen (arbeid inruilen voor machines) vormen geen bedreiging voor de werkgelegenheid, want de glastuinbouw in met name West Nederland heeft eerder te weinig dan te veel arbeidskrachten. Dit beeld schetste' mr. J. Huyts, voorzitter van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen gisteren in Bleiswijk, waar hij de officiële ope ning verrichtte van de Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs. De heer Huyts wees erop, dat dlpete-lnvesteringen alleen maar gedaan kunnen worden op bedrijven met groeikansen. Dit houdt in dat veel ondernemers met name in de groenteteelt, niet in staat zijn hun bedrijven draaiende te houden. 'Als de vele blijvers in de groenteteelt hun vaak zeer om vangrijke diepte-investeringen, ge- I koppeld aan vernieuwing van het rassenassortiment en verbetering van de teelttechniek, na 1960 ach terwege hadden gelaten, dan zou het aantal bedrijven met groenten onder glas vele duizenden minder zijn dan de 10.000 van nu. De buitenlandse concurrenten zou den zeker een groot deel van de Nederlandse exportmarkt heben overgenomen, met alle gevolgen van dien voor Nederlandse commis sionairs, exporteurs en veilingme dewerkers'. Mr. Huyts durfde dan ook te stellen, dat de diepte-inves teringen de basis hebben gelegd voor veel werkgelegenheid, niet al leen in de tuinbouwgebieden zelf, maar ook in toeleveringsbedrijven, het transportwezen etc. ADVERTENTIE) De Nieuwe Leidse Courant vraagt met spoed een Nadere inlichtingen bij onze agent Boslaan 207 Rijnsburg of afd. Inspectie Nieuwe Leidse Courant, Steenstraat 37, Leiden, telef. 31441.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6