Hotelbranche moet zich positiever opstellen Bezig bedrijf Friki wil nog 250 man kwijt Omzet groeide meest in winkels voor duurzame artikelen VS steunt dollar Marriott-directeur'We zijn nu op de verkeerde weg' Etentje Voorspelling over Britse investeringen uiterst somber Olielanden nogal terughoudend over minimum-prijzen Lof en kritiek op akkoord met groep ontwikkelingslanden Vestiging in Twello (75 man) gaat dicht Prijsstijging belangrijkste oorzaak Korter werken in rond 1000 bedrijven Minister Boersma: 'Gevaarlijke aspecten aan conflict Meeus' Industriebond CNV voelt niet voor fusie Koeweit vraagt DOW JONES INDEX Wall Street wederom hoger Visserijberichten FROUW/KWARTET WOENSDAG 5 FEBRUARI 1975 FINANCIëN /ECONOMIE RH13/S11 AMSTERDAM 'We moeten ons in de hotelbranche in Nederland zo langzamerhand eens wat positiever opstellen. Al die negatieve geluiden, die regelmatig worden gehoord, werken alleen maar prijsafbrekend. Het leidt tot een soort, koehandel, waar niemand wat aan heeft'. Dit zegt Dick Huisman, marketing directeur van het nieuwe Mariott- hotel in Amsterdam. Hij meent, dat het niet mag voorkomen, dat een tour-operator bij hem komt en zegt: 'Ik heb 300 mensen onder te brengen. Bij dat hotel kan ik ze voor zoveel kwijt, jij krijgt ze als ik je zoveel minder hoef te betalen'. 'Op deze njanier zijn we op de verkeerde weg', aldus de heer Huis man. 'Als we alsmaar zeggen, dat het zo rot gaat in de hotelbusiness, doen we onszelf de das om'. En dat hoeft niet het geval te zijn. 'Am sterdam behoort nog steeds tot één de goedkoopste steden en we moeten daar gebruik van maken. Dan werken we prljsopbouwend ten voordele van ons allen'. Hij ontkent niet, dat de hotellerie ln Amsterdam momenteel een moeilijke periode doormaakt. 'Maar ook in het verleden is dat meerma len het geval geweest', zo zegt hij en steeds bleek na een slechte peri ode weer een tijdperk van opleving aan te breken en kwam er weer nieuwbouw in de hotelsector. Ook elders in de wereld in steden met grote hotelcapaciteit is deze golfbeweging duidelijk te constate ren. Dat het nu wat erger is uitgepakt, komt omdat er ditmaal de energie crisis is bijgekomen. Toch ziet Dick Huisman het voor de toekomst wel zitten. 'Het lopende jaar zal wel licht nog wat moeilijk zijn, doch daarna zal het beter gaan', zo merkt hij op in een gesprek. 'We zullen zeker een deel van de be staande markt in de hoofdstad naar toe trekken. Marriott heeft. AMSTERDAM De leiding van het Amsterdamse Marri ott Hotel heeft alle hoofdste delijke taxichauffeurs met hun vrouwen uitgenodigd een avondje in het hotel te' ko men eten. In totaal gaat het hier om een ongeveer 1000 personen, die in tien groepen van hondérd aan tafel zullen worden gevraagd. 'Een aar digheid', zegt marketing di recteur Huisman, die uiter aard hoopt, dat dit etentje het hotel geen windeieren zal leggen. vooral in de Ver. Staten, liefst 250 mensen uit de organisatie ingezet om Amsterdam te 'verkopen'. Het moet al raar gaan, als dat geen resultaat oplevert'. Bezetting LONDEN De Britse fabrikanten verwachten over het algemeen een ongekende vermindering van de in vesteringen in produktiemiddelen en zijn bijzonder pessimistisch ge stemd over de vooruitzichten voor de export. Dit blijkt uit het jongste kwartaaloverzicht van de Confede rate of Britsh Industry, de orga nisatie van werkgevers in Enge land, die ongeveer 12.000 leden heeft. In het kwartaaloverzicht worden de vooruitzichten voor de investeringen in prcduktiemiddelen slechter genoemd dan ooit is voor gekomen sinds de organisa tie in 1958 met de publikatie van haar onderzoekingen begon. Het rapport heeft betrekking op meer dan 1300 ondernemingen die samen meer dan drie miljoen werknemers hebben en ongeveer de helft van de Britse uitvoer van fabrieksgoederen voor hun rekening nemen. Zestig procent van de fa brieken werkt onder zijn- produktie- capaciteit -en verwacht in 1975 minder in gebouwen, installaties en machines te zullen investeren dan verleden jaar. Volgens dé CBI vormt de toene mende economische achteruitgang in de wereld de voornaamste rem op de export van het Britse be drijfsleven, Het pessimisme is het grootst in de textielindustrie en de metaalnijverheid. De heer Huisman verwacht, dat de kamerbezetting van het hotel in de buurt van de 70 procent zal komen te liggen met enkele uitschieters, zoals bijv. in het voorjaar tijdens de tulpénbloei. Een grote daling in het toerisme acht hij niet waar schijnlijk. Wel, zo zegt hij, zijn het vooral de zakenmensen en de con gressen waar we het van moeten hebben. Van de geraamde bezetting van 70 procent zal ruwweg 80 pro cent voor rekening van deze laatste categorie komen. Ongeveer 20 pet van de bezetting valt toe aan het toerisme, vooral Amerikanen, maar ook Europeanen. Vice-president voor Europa en voor het Midden-Oosten van Marriottho- tels, Philip Starke, roemt vooral de ligging van het hotel, zo vlak tegen de binnenstad aan. Er werken in totaal 320 mensen, incl. een staf van 30 man. Ongeveer 75 pet van het personeel bestaat uit Nederlan ders, de rest uit Turken, Portuge zen, Spanjaarden en enkele Engel sen. Opmerkelijk is de jeugdige leeftijd .van het personeel. We hebben be wust gezocht naar jonge, enthousi aste mensen, zegt Ralph Starke. Ze hoeven geen ervaring in het vak te hebben omdat ze door ons zelf wor den opgeleid. Met behulp van films wordt het personeel geleerd hoe een kamer moet worden schoonge maakt. hoe een kip moet worden gesneden, hoe de sla moet worden behandeld e.d. Van de staf (gemiddelde leeftijd 31 Jaar) is een ieder verantwoordelijk voor het financiële resultaat van zijn eigen afdeling. Men werkt met een eigen budget en moet zien daarmede rond te komen. Momen teel is een groep 'oud-gedienden' uit de Ver. Staten in het hotel aanwezig om de helpende hand te bieden bij de training van de nieu we mensen Marriott Corp. is overigens niet de eigenaar van het gelijknamige ho tel in Amsterdam. Dat is Leisure International, een dochtermaat schappij van de Engelse onroerend goedmaatschappij Galliford Estates, die zojuist is overgenomen door een andere Engelse groep ,te weten Sears Holdings, eigenaar o.a. van dé Hoogenbosch schoenzaken in Ne derland. Marriott treedt uitsluitend op als exploitant van het hotel. Geen risico In het kader van een met Leisure International gesloten management- overeenkomst krijgt Marriott, die een variabele huur moet betalen, een bepaald percentage van de om zet en van de bedrijfsresultaten. De rest is voor Leisure en Sears Hol dings, die het ondernemersrisico lo pen en voor eventuele verliezen op draaien. Het contract met Leisure International heeft een looptijd van 16 jaar met een optie voor nog eens 3 maal 10 jaar. In het hotel Is. incl. de voorbereidingsfase, in to taal 70 miljoen geïnvesteerd. Marriott Corp. heeft een brede ba sis. Behalve met de exploitatie van hotels houdt de groep zich bezig met restaurants, met de exploitatie van een drietal cruiseschepen (Sun Li ne) en met de catering van vlieg tuigen (leverantie van boordmaal- tijden aan een groot aantal Ameri kaanse en buitenlandse luchtvaart maatschappijen). De omzet van de groep ligt momenteel bij 700 mil joen dollar (ca. 1.7 miljard gulden). Verwacht wordt, dat dit omstreeks 1930 1 miljard dollar (2.5 miljard gulden) zal zijn. Tal van nieuwe projecten staan nog op stapel, waarvan één van de meest in het oog springende wel is de bouw (in samenwerking met an deren) van een tweetal zg. condo miniums (grote complexen, waar van appartementen worden ver kocht en voor de eigenaren gedu rende een deel van het jaar worden verhuurd). Deze condominiums in Palmas del Mar in Porto Rico en nabij Jacksonville in Florida zullen tezamen liefst 24.000 kamers bevat ten. WENEN-PARIJS De olieproduce rende landen zullen waarschijnlijk een nogal terughoudend standpunt innemen ten aanzien van het voor stel van minister Kissinger om mi nimum-olieprijzen beneden het huidige prijspeil in te voeren. De OPEC heeft nog geen officiéél standpunt ingenomen, maar inge wijden menen dat het voorstel van Kissinger bij de olielanden geen kans maakt. OPEC-functionarissen hebben bij verschillende gelegenhe den verklaard voorstander te zijn van bezuinigingsmaatregelen en de ontwikkeling van nieuwe bronnen van energie, maar zij zijn niet van mening dat dit zal leiden tot een dalenden vraag naar en lagere prij zen van olie. Het voorstel van minister Kissinger zal tijdens de drie dagen durende bijeenkomst van het Internationale Energiebureau, dat vandaag begint, worden behandeld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Brinkhorst (Buitenlandse Zaken) meent dat er eind is gekomen aan het neo-kolonialisme van West-Eu ropa, nu de Europese Gemeenschap met 46 ontwikkelingslanden een nieuw akkoord over wederzijdse handelsbetrekkingen en hulp heeft afgesloten. 'Het is een een ongelooflijke pres tatie dat deze 46 ACP-landen (ACP staat voor de ontwikkelingslanden ln Afrika, het Caraïbische gebied en de Pacific, de Stille Oceaan) het onderling eens zijn gebleven in de onderhandelingen met de EG-lan- den Dat zou hun positie in de toekomst zeer versterken.' De vreugde van mr. Brinkhorst wordt niet gedeeld door de PvdA- ontwikkelingshulpdeskundige drs. A. van der Hek. Hij vindt het akkoord discriminerend ten aanzien van de 50 ontwikkelingslanden, die er niet aan mee doen. De heer Brinkhorst noemde die kri tiek gisteren onbarmhartig. 'Een regeling met alle 'ontwikkelingslan den is momenteel niet haalbaar. De keus is daarom niets doen, of met z'n 46 in zee gaan. Als je besluit niets te doen, laat je ook de 46 ontwikkelingslanden in de kou staan.' De heer Van (Jer Hek noemt dit een 'onzinnige redenering.' Niets staat de Europese Gemeen-) schap in de weg met alle ontwikke lingslanden regelingen te treffen. Door dit beperkte akkoord wordt de kans op een regeling voor alle ont wikkelingslanden alleen maar klei ner. De PvdA zal er bij de begro tingsbehandeling van Buitenlandse Zaken over enkele weken in de Tweede Kamer nog op terugkomen. NEW YORK/AMSTERDAM De Verenigde Staten vindt dat de dol lar op de belangrijkste valutamark ten in de wereld wordt onderge waardeerd en is daarom begonnen met de aankoop van dollars en de verkoop van andere valuta teneinde de koers van het Amerikaanse be taalmiddel op peil te houden. Ook de centrale banken van West- Duitsland en Zwitserland zullen indien nodig op de wisselmarkt ingrijpen teneinde ordelijke om standigheden te handhaven, aldus hebben de presidenten van de cen trale banken van de Bondsrepu bliek, Zwitserland en Amerika afge sproken. Op de Amsterdamse wisselmarkt bewoog de Amerikaanse munt zich snel in opwaartse richting. Bij ner veuze handel liep de koers op tot ongeveer 2,46 tegen een slot op maandag van 2,44. Jongste luchtvaart maatschappij boekte veel succes ROTTERDAM Nederlands jong ste luchtvaartmaatschappij BAS (Business Air Services) op de Rot terdamse luchthaven Zestienhoven, die deze maand haar eerste ver jaardag viert, blijkt veel succes te hebben. Het aantal vluchten, dat de onderneming maakt, neemt weke lijks toe. Haar vloot van kleine vliegtuigen wordt in snel tempo uitgebreid. In het afgelopen jaar heeft BAS wat afstand betreft 35 keer rond de wereld gevlogen. De maatschappij schrijft het succes toe aan de steeds duurder wordende lijnvluchten van de grote maat schappijen en de lange wachttijden op de luchthavens. SAS behaalde winst ondanks oliecrisis SCHIPHOL Hoewel het op 30 september aflopende boekjaar 1974 voor Scandinavian Airlines System (SAS) het moeilijkste is geweest in de geschiedenis van de na-oorlogse luchtvaart, heeft deze maatschappij toch nog 45 miljoen gulden winst kunnen boeken. SAS heeft al 12 jaar ononderbroken winst gemaakt In 1971-72 bedroeg deze 21.3 mil joen gulden, het jaar daarop 84 miljoen gulden. Shell zal belang in General Atomic houden PITTSBURGH De Koninklijke Shell Groep heeft Gulf Oil de ver zekering gegeven dat zij niet van plan is haar belang in General Ato mic af te stoten, aldus een medede ling van Gulf. General Atomic is een Amerikaanse onderneming die kernreactors produceert. Aanvanke lijk was zij geheel eigendom van Gulf maar in 1963 kocht Shell er een belang van vijftig procent ln. Maandag gingen in de Verenigde Staten geruchten dat Shell haar belang zou willen verkopen aan een Arabisch land. Belegger Hexalon (Pakhoed) start werkzaamheden ROTTERDAM De onlangs door een aantal grote instellingen opge richte onderneming Hexalon in Rotterdam, met als doel het beleg gen in commercieel onroerend goed in de VS, is haar werkzaamheden begonnen. Hexalon werd opgericht door Blauwhoed, de vastgoed-divisie van Pakhoer Holding. Onder de partici panten bevinden zich naast Blauw hoed het pensioenfonds van de Ne derlandse Unilever bedrijven 'Pro gress, Robeco, de Engelse Commer cial Union Assurance Company, het Arabisch Europese bankconsortium UBAF, het pensioenfonds VMF, de Stichting Beroepsfondsen Artsen en de Vereniging Pensioen-Risico van Centraal Beheer. De binnen Hexa lon voor belegging beschikbare ei gen middelen zullen ca. 124 min belopen. Het Amsterdamse Marriott Hotel aan het Leidsebosje zal op 18 maart a.s. officieel worden geopend. Naast 400 kamers beschikt het hotel over zalen voor conferenties tot 500 mensen. In de bar en de beide restaurants kunnen een 450 personen een maaltijd gebruiken. DEN HAAG Winkels, die duurzame consumptiegoederen ver kopen hebben in 1974 over het algemeen hun omzet meer kunnen vergroten dan zaken, waarvan het assortiment ligt op het gebied van de dagelijkse levensbehoeften. De omzetgroei wil echter met zeggen, dat er, naar hoeveelheden gerekend, meer verkocht is dan in 1973. Wederom is prijsstijging de belangrijkste reden van de der Ven. toegenomen geldomzet. Het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, dat de cijfers per branche verstrekt, con stateert dat het over het geheel genomen geen gunstig jaar is ge weest voor de middenstand. De stijgende geldomzet en/of bruto winst werd vaak nog overtroffen door de groeiende kosten, zodat de rentabiliteit werd aangetast. Dit gevoegd bij de scherpe concurrentie met het grootbedrijf in al zijn gele dingen had tot gevolg, 'dat ook in 1974 weer vele middenstanders hun zaken moesten sluiten. Ook bij de duurzame consumptie goederen. die zoals vermeld de belangrijkste omzetstijging kon den bereiken, speelden prijsstijgin gen een grote rol. Voorbeelden daarvan zijn de boekhandel en de kantoorboekhandel, die 15, respec tievelijk 19 pet meer verkochten dan in 1973. Juweliers kwamen tot 14 procent evenals de handel in koffers en lederwaren. Over de hele linie was de omzetgroei in de de tailhandel voor duurzame goederen groter dan 1973, wat ook geldt in de tot deze groep behorende zaken in textiel. Textielwinkels verkochten gemid deld 9 pet meer, maar de onderlin ge verschillen waren zeer groot. Herenmodezaken incasseerden 6 pet. meerd an in het voorafgaande jaar en kledingstoffenwinkels 5 pet. Maar daar staat weer tegenover, dat de detailhandel in wol en handwerken tot een omzetstijging van 26 pet kwam, waartoe de aan zienlijk hogere wolprijzen in niet geringe mate toe hebben bijgedra gen. Dames- en meisjesconfectieza ken, die in 1973, in geld uitgedrukt, geen enkele omzetstijging konden boeken, kwamen ditmaal tot 16 procent en zaken in woningtextiel en meubelen tot 13 pet. (4 pet in 1973). V oedingsmiddelen In de sector voedings- en genot middelen verschilde het patroon sterk van dat in 1973. Bakkers met 14 (9) pet, banketbakkers met 12 (5) pet. en sigarenwinkeliers met 12 (5) pet. groeiden althans in geld uitgedrukt het sterkst, ter wijl de kruideniers nu maar tot 7 pet kwamen tegen 12 pet. in 1973. De slagers zagen hun omzet slechts met 1 procent groeien tegen nog 8 pet. in 1973. In de groep overige branches valt op de 14 pet. omzetgroei van de schoenherstellers. In 1973 moesten zij het nog met 7 pet doen, trou wens; enkele Jaren bevonden de schoenmakers zich steeds in de on derste gelederen van de omzetsta- tistiek van het EIM. Heren- en dameskappers kwamen met 10, res- DEN HAAG In de week tot 18 januari waren 1.004 vergunningen voor werktijdverkorting van kracht voor in totaal 50.955 werknemers, aldus de jongste gegevens van het ministerie van sociale zaken. In de week daarvoor golden er 960 ver gunningen voor in totaal 48.600 werknemers. In een maand tijd zijn er een kleine tweehonderd bedrijven met werktijdverkorting bijgekomen. In de week tot 20 december waren 823 werktijdverkortingen voor in totaal 41.377 werknemers van kracht. Het aantal vergunningen voor werktijd verkortingen is doorgaans wat gro ter dan het aantal bedrijven, waar werktijdverkortingen worden toege past. UTRECHT Pluimveeslachterij Friki wil de vestiging in Twello (ongeveer 75 werknemers) op 1 april a.s. sluiten. Al eerder werd het bedrijf in Oostzaan opgeheven èn werd het bedrijf in Twello gehal veerd, waardoor al 300 van de 1800 personeelsleden zijn afgevloeid. Het Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG Minister Boersma (sociale zaken) heeft zich zo inten sief met het conflict bij het trans portbedrijf Meeus te Bergen op Zoom beziggehouden, omdat er naar zijn mening bijzonder gevaar lijke aspecten aanzaten. De minis ter verklaarde dit gisteren in de Tweede Kamer, in antwoord op mondelinge vragen. Zo noemde de minister het een gevaarlijk element dat in het bedrijf de ene groep werknemers de andere heeft uitge sloten. Zoiets is bij zijn weten sinds de oorlogsjaren ln ons land niet eerder voorgevallen. Verder bestond er het gevaar dat het con flict zou overslaan naar andere be drijven. Het conflict bij Meeus kon (zoals al eerder gepubliceerd) ondanks de activiteiten van de minister niet worden opgelost. Wel stemden vori ge week de bij het conflict betrok ken partijen op initiatief van de drie vakcentrales en de centrale werkgeversorganisaties ermee in dat de zaak zou worden voorgelegd aan een commissie van goede dien sten. Deze commissie Is. zo deelde de minister mee, gisteren aan de slag gegaan. De commissie staat onder voorzit terschap van prof. dr. F. H. M. van oud lid van het college van rijksbemiddelaars, voorzitter van de loonpolitieke commissie en oudrhoogleraar in het arbeidsrecht aan de katholieke hogeschool te Tilburg. Van werknemerszijde zit de heer A. de Boon, oud waarnemend voorzitter van het NW in de com missie en van werkgeverszijde mr. P. van Meeteren voorzitter van de raad van bestuur van de Nationale Nederlanden en oud-vice-voorzitter van het verbond van Nederlandse ondernemingen. Als de commissie het over een oplossing eens kan worden zullen zij een bindend voorstel doen. pectievelijk 12 pet. ook nog boven de 9.6 pet. omzetstijging, die voor de middenstand in zijn totaliteit geldt, maar drogisten (7 pet) en parfumerieën 5 pet) bleven daaronder. UTRECHT De bondsraad van de Industriebond CNV heeft gisteren AUlïn«lrAmnf op een vergadering in Driebergen SP06(lDljeenKOIllSl besloten het verzoek van de Indus- l# l J triebond NW tot het openen van van olielanden besprekingen over een mogelijke fusie tussen de drie industriebon den af te wijzen. De bondsraad stelde zich daarmee unaniem ach ter het standpunt van het hoofdbe stuur in deze kwestie. De afwijzing is gebaseerd op prin cipiële motieven. De bondsraad stel de vast, 'dat een christelijke vak beweging in Nederland gewenst is en dat deze daarom dient te worden gehandhaafd'. De bondsraad stemde wel in met het voorstel van het hoofdbestuur, met het oog op doelmatigheid te streven naar een goede samenwer king tussen de Industriebonden van NW, NKV en CNV. De industrie bond CNV is bereid, daartoe voor stellen te doen. Eventuele voorstel len van de twee andere bonden zullen ook positief in overweging worden genomen, voor zover deze voorstellen rekening houden met de positie van het CNV binnen de Nederlandse vakbeweging. De christelijke bond stuurt vandaag tienduizenden exemplaren van een folder het land in, waarin voor leden en anderen nogmaals wordt uiteen gezet waarom hij wel voor samen werking maar tegen een fusie is. 'De industriebond CNV baseert zich In zijn activiteiten op evangelische Ïcf loXïïSrie» 40% 40% normen. Dit principiële uitgangs- 12* "ït punt kan en mag niet terzijde Allied Chemical 32% 31% worden geschoven', zo staat in de folder te lezen. KOEWEIT —Koeweit heeft for meel om een ministeriële spoedbij- eenkomst van de OPEC, de Organi satie van Olie-Exporterende Lan den, gevraagd voor overleg over de alarmerende koersdaling van de Amerikaanse dollar en de nadelige gevolgen daarvan voor de olieprij zen, zo heeft minister van finan ciën, en olie Abdel-Rachman al- Atiqi meegedeeld. Twee dagen geleden zei hij al dat de koopkracht, van de dollar de laatste tijd met zes procent Is ge daald. Koeweit heeft nu een tele gram naar de secretaris-generaal van de organisatie gestuurd waarin een spoedbljeenkomst wordt voor gesteld. De kwestie zal vermoedelijk ook worden besproken in de bij eenkomst van ministers van finan ciën, olie en buitenlandse zaken die eind februari of begin maart wordt gehouden ter voorbereiding van de tweede topconferentie van de OPE- C-landen. uiteindelijke personeelsbestand zal 1250 moeten gaan bedragen, zo heb ben de vakbonden na een gesprek met de raar van commissarissen en de directie te horen gekregen. De heer L. Serto van Unie BLHP zei daarover dat de commissarissen zich bereid hebben verklaard de continuiteit van Friki te verzekeren en ook bereid zijn de nieuwe ver liezen te compenseren, maar voor waarde is dan wel, dat enkele reor ganisatieplannen moeten worden uitgevoerd. Er is op deze manier al tweee maal 24 miljoen gulden in Friki gepompt door de aandeelhou ders, maar de commissarissen en de directie menen dat er wat meer moet gebeuren om Friki weer ge zond te maken. Vandaar dat wordt vastgehouden aan het reorganisatieplan van het bureau Beerenschot, dat uitging van een teruggang van het perso neelsbestand van 1800 naar 1250, onder meer door sluiting van de vestiging in Oostzaan, halvering van Twello en verder nog eens 175 225 man af te laten vloeien via natuurlijk verloop. Daarbij is nu het besluit gekomen Twello geheel te sluiten per 1 april a.s. De overige personeelsbezuini- gingen moeten via natuurlijk ver loop worden gevonden in de vesti gingen in Boxmeer, Wezep, Oos- terwolde en Zevenaar. Moeilijke keuze De heer Serto beseft dat de vak bonden voor een 'enorm moeilijke' keuze staan, omdat op de achter grond het behoud van werkgelegen heid voor 1250 werknemers staat. De zwakke bedrijfstak is al onderwerp van gesprek geweest tussen de vak bonden en de overheid. Gehoopt wordt op regeringssteun, maar toe zeggingen zijn nog niet gedaan, aldus de heer Serto. De vakbonden gaan nu eerst hun leden raadple gen. Op 14 februari wordt het over leg met de directie van Friki voort gezet. De heer R. Dik, bestuurder van de voedingsbond NW en tevens woord voerder van de voedingsbonden van NKV en CNV, blijft sceptisch ten aanzien van de voornemens van het bestuur van Friki. Hij heeft na de financiële injectie van de aan deelhouders enig vertrouwen ln de gang van zaken bij Friki dit Jaar, maar hij heeft geen zekerheid ver kregen of de aandeelhouders bereid blijven verliezen te compenseren in de volgende jaren. 'Als vakbanden staan we met de rug tegen de muur', zo verklaarde de heer Dik namens de drie voedingsbonden. Het gesprek met de raad van com missarissen noemde hij teleurstel lend, omdat er sprake was van een sfeer van 'slikken of stikken'. Ook heeft de heer Dik niet voldoende vertrouwen in de wijze waarop Fri ki het natuurlijke verloop van per soneel gaat oplossen. De nieuwe financiële basis die de aandeelhou ders aan Friki hebben verschaft, waardoor een herstel mogelijk wordt, vindt de heer Dik geen basis voor continuiteit van deze onderne ming. Als dit jaar financieël voor Friki minder gunstig uitpakt, is het de vraag hoe de aandeelhouders dan zullen reageren. Indnst. Sporen (MIIL ObL Mods 31 Jan. 703.69 159.62 80.27 769.1 -3.60 762.8 1.59 770.0 3 febr. 711.44 160.28 81.06 f 4 febr, 708.07 157.33 81.06 6 Annd. Obl. Tot, H. L. 31 jan. 24.640 1.828 970 822 3 febr. 25.400 33.520 1.868 1.141 390 4 febr. 25.040 29.890 1839 592 870 Koersen in Montreal Bovls Husky Nat Gas Ma sa. Ferguson Nat. Resources Sbel) Canada 31/1 3/2 4/2 134 1.28 17 16% 16% 15% 15% 14% 14% 14% 14% 33% 33% American BraodsB%ex 36% American Can 31% 30% Am Cyanamld 23% 24% Am Electr Power 18% 17% Am Metal Cllmai 37% 36% Am Motore 4% 4% Am Smelt F 7% ex 16% Am Te) Tel .48% 49% Ampex 3% 3% Anaconda 16 16% Armco Stee) 29ex 28% EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM ln het telefonisch avondverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haak jes de officiële slotkoers van gisteren): nilliliU AKZO 46.60-80 (46.90); Hoogovens Atïïnt Richfield l&lx 86% (62.00); Kon. Olie 79.10-80.50 g.l. AWM,t «enneia -%ex w>% (79.80); Philips 26.60 g.b.-27.00 (27.20); Bendlx 27% 27% Unilever 99.20-101 g.l. (99.50); KLM 57 Bethl. Steel 32% 30% (57). Boeing 17% 17 NED. FONDSEN IN NEW YORK Burlington Ind 16% 16% Kon. Olies noteerde gisteren (in dollars) Can Pacific Ry 16 15% 32%-%. Philips 10%-11%, KLM 22%-%. Ceianese 27% 27% Unilever 40%-%. Opgave Hornblower Chase Manhattan 37% 37% Weeks. Chessle 8ystem 30% 30 Chrysler 11% 10 Clttya Service 41% 41% ite Palmollv 25% 25% Industries 28% 27% Commonw Edlsor 25% 26% Cons Edison 11% 11% Cont Can 26% 26% Cont OU 44ex 44% Curtlss Wright 8% 8% Curtlss Wright A 21 21% Dart Ind )%ex 19% AANVOER IJMUIDEN tarbot en griet. 753 kisten kabeljauw. Dow Chemical 3278 kisten koolvls, 124 kisten schelvis. Du Pont (El) 99% 97% 229 kisten wijting. 326 kisten schol, 3 _J<# kisten schar, 631 kisten diverse. Eastman Kodak 74.% 74% Prijzen per kilogram tarbot 12.97-12.58. Exxon 75% gr. tong 10.50-10.11, gr. m. tong 12.47- 4 11.70. kl. m. tong 12.68-11.88. tong I pt">t Nat City 34% 34% 11.73-11.43, II 10.59-10.29, steur 13.99. Per 40 kilogram: schelvis I 130-80, H 120- 94. II 80-45 IV 57-40; wijting I. I II 68- Allegheny Pow 17% 17% 34. IV 31.- heek 294; II 220-206, III 162- Akzona 12% 12% 134 IV 35.-: schar: schartong 59-44; tong- AfD Standard 12% 12% schar 179,- ham met kop 154-110. lom 53- Amsted Ind 46% 45% 30; lever 63-14; koolvls I 43-137. II 43-36, ni 45-35. IV 40-17; schol I 42-39.20, II aait Ohio 54 55 59-44, III 70-64, IV 71-65. leng 66-49; kl. Bavuk Cigars 4% 4% leng; makreel I, kabeljauw I 72-53. II 94- 59. III 90-56, IV 82-55 V 94-45; steenbolk 35-29 pot 17-16. kult 44-31; haai 88-41; Cerro 13% 13% poon 63,- hammen 292,- tarbot 356-214; Chase Select Pd 21.07 21.16 griet 237-168. Columbia Gas 24% 24% BESOMMINGEN: SCH 117 13.400; VL 73 Comlnco 27 27% 29.000; VL 59 55.300; KW 44 26.400; KW Cont Telephone 12% 12% 55 20.700; KW 135 31.000, 141 39.400; 144 29.700; HD 5,4.660; UK 218 2.220; WR 1 2.640; Spanningen: UK 6 en UK 186 pluor 18% 18% 4.940; VD 24 en VD 89 7.790; YE 25 en VL 6 1.230. ^en Clgar 14 13% Gen Electric Gen Fonds Gen Motore Gen Pub] UtU Gen Tel Tel Getty OU Gllette Gtmbel Brothers Goodyeai I an P Gulf OU 39% 38% 23% 22% 38% 35% 14 13% 21 21% 144% 145% 26% 25% 15 14% 23% 23% 0%ex 20% 14% Illinois Centra) Ind Instlco 7% 7% Int Busln Mach 192% 191% Intern Harvester 25% 21% Int Nick of Can 25 24% Int Paper 38 38% Int Tel Tel 19% 19% Ling Leraco Voug 13% 13% Litton Ind 6% 7 Lockheed Alrcrafi 4% 4% Marcoi 18% 18% Martin Marietta 16% 15% May Dep Stores 27% 27% McDonnell Dougl 9% 9% Mobil OU Corp 41% 42% Nabisco 33% 33% Nat Cash Reglst 20% 19% Nat Distillers 16% 15% Nat Gypsum 12% 12% Nat Steel 37% 36% Nat Lead Lnd 14 13% Kansas City Ind 10%l0%b Kansas Power 24% 24% KLM 22% 22 %b Kroger 20% 20% Pac Gas and El Penn Central Pepslco 17% 17% 21% 21% l%b 1% 50% 51 rneips l*>age 30 30% Philip Morris 46% 45% Phillips Petr 3%ex 39% Procter Gambl 90% 91% ROA 13% 13% Republic Steel 29% 28% Reynolds lnd 56% 54% Royal Dutch Petr 32% 32% Santa Pé Ind 27% 27% Sears Roebuck 59% 60 Shell OU 46% 46 Southern Co 10% 10% Southern Pacific 28% 28% Southern Rallw 42% 41 3perry Rand 30% 30 Stand Oil Calif 26ex 26% Stand OU Indians 42% 42% Studebak Worth 23% 23% Sun OU Texas Oulf Texas lust Transamerlca Unilever Union Carbide ünl Royal United Aircraft United Brands US Steel 35 35 5%ex 27% 73% 73% 8 7% 40% 40% 5% ex 46% 7% 7% 35% 35% 3% 4% 3%ex 47% Nat Can NV Centr A North West R N Am Philips Co 12% 12% 37b 37 b 7%ex 66% 15% 15% West ünton Tel 12 11% Westlnghouse El l%ex 11% Occidental petr 14% 14% Reliance Group 7% 7% Standard Brands 60% 58% Union Electr 10% United Electr 5 Ug Corp 13% 1 Western Bancorp 22

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13