Israël verwijdert zich van Kissingers aanpak Bram Fischer koos voor verdrukten in radicaal Zuid Afrika Ford: VS ook dit jaar in laagbloei-periode Franse CP dreigt te breken met socialisten Egypte rouwt na dood van lievelingszangeres Toch maar liever naar Genève? Harde aanval op partij van Mitterrand Makarios somber over toestand op Cyprus Record van Russen in ruimte gebroken Nixon wil naar Peking Spanning kerk en staat Spanje stijgt Oem Kholsoem werd 77 jaar President biedt Congres begroting aan Oorlog woedt voort buiten stad Asmara hulp aan Saigon TROUW/KWARTET DINSDAG 4 FEBRUARI 1975 BUITENLAND 7 TEL AVIV, CAIRO, WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) Terwijl de Sowjet-mlnister van buiten landse zaken Gromiko in Damascus samen met president Assad van Syrië een verklaring uitgaf waarin wordt aangedrongen op een zo spoedig mo gelijke hervatting van de vredesconferentie voor het Midden-Oosten in Genève, zaten de Verenigde Staten in zorgen orhdat Israël er langzamer hand hetzelfde over begint te denken. Het Israëlische dagblad Ha'aretz meldde datf. Kissinger zijn bezorgd heid heeft uitgesproken dat Israël zijn 'stap-voor-stap'-benadering van het conflict in het Midden- Oosten niet meer ondersteunt. Prominente Israëliërs, zoals de vroegere minister van buitenlandse zaken Abba Eban en de zojuist afgetreden minister van voorlich ting Aharon Jarif heben al gezegd, dat een hervatting van de confe rentie van Genève wel 'eens de voorkeur zou kunnen verdienen bo ven Kissingers aanpak'. Kissinger noemde, dit volgens Ha'aretz 'een slecht idee'. Dit verschaft volgens hem een kans aan de Sowj et-Unie die gelijk staat met 'het openen van de kipperen voor de vos' Kissinger zou volgende week naar het Midden-Oosten gaan voor de volgende stap in de onderhandelin gen: de regeling van een verdere terugtrekking van Israël uit de Si nai. Egypte zal met niet minder genoegen nemen dan een ontrui ming van de strategische passen en de Egyptische olievelden bij Aboe Rodeis. Maar Israël toont zich daar niet toe bereid, zeker niet als Egyp te zich in ruil daarvoor niet wil vastleggen voor een vredesovereen komst. Dat laatste een eenzijdige vredesregeling tussen Egypte en Is raël is precies datgene waarvoor met name Syrië bezorgd is, aange zien het dan alléén met Israël ge confronteerd zou worden De Israëlische oud-minister Abba Eban verklaarde in een onderhoud met het Franse weekblad Nouvel Observateur dat Israël de troef van de strategische passen en Aboe Ro deis beter kan uitspelen op een vredesconferentie in Genève aange zien het er daar meer voor in ruil zou kunnen hopen te krijgen. Een paar uur voor de aankomst van minister Gromiko uit Syrië in.Cairo verklaarde president Sadat gisteren nog dat 'als Kissinger naar Egypte komt met definitieve voorstellen over een verdere Israëlische terug trekking in de Sinai 'het hoogver raad zou zijn om die niet te aan vaarden'. Gromiko heeft in Damas cus ook met Jasser Arafat gespro ken, waarbij volgens een Palestijns woordvoerder een gemeenschappe- PARIJS (AFP, Reuter) De Franse communistische partij, die sinds 1972 via een programakkoord een steeds moeizamer verlo pend bondgenootschap aanhoudt met de socialistische partij .van Frangois Mitterrand, heeft een hard schot voor de boeg van de socialisten gelost. In een eerste commentaar op het partijcongres dat so.cialisten in Pau jiebben gehouden heeft René An- drieu, lid van het politburo van de NICOSIA (AP, Reuter, UPI) —Pre sident Makarios van Cyprus heeft gewaarschuwd dat de situatie op zijn eiland verslechterd en dat er absoluut geen vorderingen zijn ge boekt bij uitvoering van Cyprus- resoluties van de Veiligheidsraad der VN. Ook is geen enkele vooruit gang gemaakt bij besprekingen tussen Grieks-cyprische en Turks- cyprische vertegenwoordigers. Er is geen enkele hoop dat er een rege ling tot stand zou komen, aldus Makarios. De aartsbisschop-presi dent liet tegelijkertijd weten dat hij contact onderhoudt met de Sowjet-Unie over mogelijke Russi sche hulp aan Cyprus en dat hij wellicht naar Moskou zal reizeh voor overleg met de leiders in het Kremlin. In Ankara heeft de Turkse premier Sadi Irmak verklaard dat Turkije 'geen milimeter zal wijken wat zijn rechten op Cyprus aangaat'. Over hopen dat 'het gezond verstand de overhand zal hebben'. MOSKOU (Reuter) De twee ruimtevaarders aan boord van het om de aarde cirkelende laboratori um Saljoet 4, zijn nu langer'bezig dan ooit een Rus in de ruimte verbleef. Gistermiddag om half vijf passeerden Alexei Goebarew en Ge- orgi Gretsjko de grens van 23 da gen en 18 hur die in 1971 de tweede ploeg van de Saljoet 1 on derweg was, voordat deze door een storing bij de terugkeer dodelijk .verongelukte. Dat de RussdsChe berichtgeving gis teren aan het moment geen aan dacht besteedde, hing niet samen met deze tragische herinnering. Het bijhouden van records in de ruim tevaart is een traditie die vooral door de Amerikanen levend wordt gehouden. PARIJS (Reuter) In Parijs is gisteren het halfjaarlijkse gesprek begonnen tussen de Franse en Westduitse regeringsleider in het kader van het Frans-Westduitse vriendschapsverdrag. President Giscard d'Estaing en bondskanselier Helmut Schmidt hebben twee en een half uur met elkaar overlegd, aldus de woord voerder van het Elysée. Er was i uitvoerig gepraat over de EG-cam- Pagne in Engeland, waar via een referendum of verkiezingen zal worden uitgemaakt of dat land lid van de Europese Gemeenschap zal blijven. CP in het partijblad L'Humanité Mitterrands partij een 'afglijden naar rechts' verweten. Andrieu schrijft dat het socialistische con gres de noodzaak heeft aangetoond van 'het autonome (zelfstandige) bestaan en handelen' van de com munistische partij. In het artikel wordt gedoeld op het feit dat het socialistische congres geen vertegenwoordigers van de linkervleugel in de partijleiding heeft gekozen. Deze minderheids groepering had gepleit voor conces sies aan de communisten ter wille van de eenheid van de Unie van Links. Partijleider Mitterrand, die is herkozen, wordt door Andrieu verweten dat hij in feite elk geza menlijk optreden met de commu nisten op nationaal niveau heeft afgewezen. De uitval van communistische zijde wordt door waarnemers in Parijs beschouwd als een mogelijke inzet van een breuk» in de Unie van Links. Deze breuk wordt door de rechtervleugel van de socialisti sche partij echter evenzeer ge wenst, omdat dit de weg zou kun nen vrijmaken naar deelname aan een regering onder president Gi scard, die nog tot 1981 kan aanblij ven. Bij een onlangs gehouden opinie peiling was gebleken dat als nu algemene verkiezingen zouden wor den gehouden 34 procent van de kiezers socialistisch zou stemmen. Daarmee zou Mitterrands partij de grootste politieke partij in Frank rijk zijn. Communisten gaan al geruime tijd fel tekeer tegen de socialisten, volgens waarnemers uit vrees dat de CP steeds meer kiezers zal kwijtraken aan de socialistische partij. Mitterrand heeft zich steeds in een zo groot mogelijk stilzwijgen gehuld bij aanvallen van de CP, terwijl hij erop hamerde dat wat hem betreft het programakkoord de basis van de Unie van Links blijft en zijn partij er zich door gebonden blijft voelen. Poniatowsld Het afgelopen weekeinde heeft de partij van Onafhankelijke Republi keinen, waaruit Giscard is voortge komen, Michel Poniatowski gekozen tot partijvoorzitter. Poniatowski, die lange tijd Giscards vertrouweling was maar nu wat door premier Jacques Chirac op de achtergrond wordt gedrongen, is minister van binnenlandse zaken. Chirac is voor Giscard uiterst be langrijk omdat hij zich via een soort 'coup' meester heeft gemaakt van het leiderschap Van de gaullis tische partij UDR en hij als zoda nig de touwtjes in handen heeft van de voornaamste pilaar onder Giscards macht. Poniatowski die een groep van 64 van de 490 parlementsleden leidt, heeft zijn Onafhankelijke Republi keinen opgeroepen het hervor mingsbeleid van Giscard te steu nen. Poniatowski zei voorts dat hij zijn partij de grootste partij van Frankrijk wil maken. NEW YORK (UPI) Oud- president Nixon heeft tegen goede vrienden gezegd dat hij best ambassadeur in Pe king zou willen worden. Dit schrijft het Amerikaanse weekblad Time. Voorts bericht Time dat Nixon zijn huis in Key Bis- cayne (Florida) te koop heeft aangeboden in verband met de 'zware hypotheeklasten' waaronder hij gebukt gaat. Tenslotte meldt het blad dat Nixon een cheque van 11.000 dollar heeft uitgeschreven voor betaling van zijn artsen aan wie hij 33.000 dollar schuldig is voor behandeling tijdens zijn aderontsteking. lijk inzicht over alle onderhavige kwesties is gebleken. Op de internationale conventie van het Joods Wereldcongres in Jeruza lem ontmoet de voorzitter, de 79- jarlge dr. Nahum Goldmann, nogal verzet tegpn zijn herverkiezing als gevolg van uitspraken die volgens vele leden Israëls positie in moei lijkheden hebben gebracht. Gold mann. eveneens een voorstander van hervatting van de conferentie in Genève, 'was een nauwe mede werker van Israëls eerste president Chaim Weissman, maar vertelde onlangs dat hij zich in 1948 verzet heeft tegen de uitroeping van de staat Israël met het oog op de Arabische reacties. Hij; heeft bij herhaling op een anderë koers van de staat Israël jegens de Arabische landen aangedrongen. In een rede tot het congres stond hij op het recht van Joden in het buitenlan<± om Israëls politiek te bekritiseren ofschoon hij de plicht erkende om als het erop aankomt altijd solidair te zijn met Israël. Volgens hem wil de Sowjet-Unie de wereld tonen dat het geen Joden - laat emigreren als gevolg van de druk van de VS maar uit eigen vrije wil. Hij waarschuwde dat 'de wittebroodsweken tussen Israël en de niet-Joodse wereld voorbij zijn: overwegingen van eigenbelang be ginnen alles te overwoekeren wat er nog aan zedelijk criteria over was. als gevolg van het lijden van de Joden ih de Tweede Wereldoor log'. MADRID, PAMPLONA (AFP, Reu- iter) De Spaanse politie heeft zondag 37 mensen voor ondervra ging opgepakt. Dat gebeurde omdat de gearresteerden een film hadden bekeken over bedrijfsveiligheid en bescherming van arbeiders. De film werd gedraaid in een gebouw dat bij een kerk hoorde. De kijkers waren transportarbeiders. De arres taties in een kerkelijk gebouw is in strijd met het concordaat (verdrag tussen kerk en staat) tussen Madrid en het Vatikaan. In Pamplona in Noord-Spanje zijn vier priesters gevangen gezet omdat zij weigeren hoge boetes te betalen wegens het houden van preken, waarin sympathie werd betuigd met stakende arbeiders. De vier maken deel uit van een groep van 18 geestelijken die samen een boete van ongeveer 158.000 gulden opge legd hebben gekregen. CAIRO (AP, Reuter. UPI) Egypte is in diepe rouw gedom peld. Reden: Oem Kholsoem, de Egyptische zangeres, lieveling van het publiek en veertig jaar lang een van de populairste en tertainers van-de Arabische we reld, is overleden. Oem Kholsoem werd donderdaggetroffen door een hersenbloeding en is sinds dien in coma geweest. Zij werd 77 jaar oud. In Cairo is aangekondigd dat de zangeres morgen' in het centrum van de hoofdstad zal worden herdacht in een begrafenis- dienst. Verwacht wordt dat dui zenden Egyptenaren de straat op zullen trekken, om haar de laat ste eer te bewijzen. Na het nieuws van haar overlijden werd het programma van radio-Cairo gewijzigd. Er werden gedeelten uit de Koran voorgelezen en re ligieuze liederen ten gehore ge bracht. liet traditionele teken van rouw. De Egyptische premier Abdel Aziz Hegazy zei in een herdenkingstoespraak dat Oem Kholsoem 'de artiste van het volk was. die de harten van mil joenen Arabieren heeft geroerd en die in de zoetste melodieën de hoogste gevoelens van het Arabische volk bezong.' Oem Kholsoem werd in 1898 ge boren in het dorp Tamay el- Zaliayra in de Nijldelta. Haar familie was zo arm dat zij in haar jeugd een oogziekte opliep en haar moeder gedwongen was de enige armband die zij had te verkopen om Oem te laten be handelen. Haar vader ontdekte dc zangcapaciteiten van zijn dochter en liet haar al voordat zij tien jaar was optreden bij trouwpartijen en religieuze fees ten. Zij werd aanvankelijk ver kleed als jongen naar voren ge bracht omdat tegen meisjes, die in het publiek zongen, nogal wat bezwaren bestonden. Spoedig werd Oem Kholsoem een ont dekking. In 1972, vlak voordat zij zich terugtrok, kreeg zij per optreden een bedrag van 43.000 gulden betaald. Oem Kholsoem was getrouwd met een huidspe cialist dr. Hassan el-Hifnawy. Het echtpaar had geen kinderen. Het repertoire van Oem Khol soem omvat bijna 400 liederen. Het grootste deel ervan waren liefdesliederen in modern en oud- Arabisch. Maar zij bracht ook geliefkoosde nationalistische en religieuze liederen ten gehore. Zij had die geleerd van haar vader die de gebeden leidde in de moskee van Tamay el-Zahai- ra toen Egypte nog onder Brits bestuur stond. WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) President Ford heeft giste ren het Congres zijn begroting voorgelegd en in sombere bewoor dingen gewezen op de verwachting dat Amerika dit jaar nog moet rekenen op een economische teruggang, terwijl pas volgend jaar een terugdringen van inflatie en werkloosheid mag worden verwacht. Ford wees er eerder op de dag op. dat een begrotingstekort van 52 miljard wordt verwacht, maar dat dit tekort 17 miljard dollar groter kan worden als het Congres niet Instemt met de regeringsvoorstellen voor beknotting van overheids- en andere uitgaven. Het tekort op de begroting is een record voor de VS in vredestijd. Ford liet weten dat het 'gat' nood zakelijk was 'om de economische groei te herstellen en op energiege bied onafhankelijk van anderen te worden,' In de toelichting op de begroting voorspelde Ford een verdere toena me van de werkloosheid (thans 7,1 pet) tut 8,1 procent dit jaar, 7,9 procent ln 1976 en 6,9 procent in 1977. De stijging kosten van levens onderhoud voor dit jaar wordt op 11,3 pet. beraamd. Het bruto natio nale product zou met 3,3 procent dalen. Dat ls ruim één procent meer dan de daling van 2.2 procent in 1974. Defensie De defensiebegroting die rord aan het Congres heeft voorgelegd voor 1975-76 zal tien procent hoger zijn dan die van dit jaar. Maar in koop kracht gerekend is zij ongeveer ge lijk als de begroting van het afge lopen jaar indien met de inflatie rekening wordt gehouden. Ford heeft het Congres om een extra bedrag van acht miljard dol lar voor de defensie gevraagd, waarmee in totaal 92,8 miljard dol lar naar de defensie zou gaan. De nadruk bij de defensiebestedin gen ligt op de wapens, maar het grootste gedeelte van de gevraagde gelden is voor mankracht bestemd. In een begeleidened schrijven zegt Ford dat de mogelijkheid bestaat dat een deel van de Amerikaanse troepen in Europa wordt terugge trokken als de onderhandelingen tussen NAVO en Warschau Pact (de MBFR-onderhandelingen in We nen) met succes bekroond zouden worden. Maar tot zolang, aldus Ford, dienen de VS en hun bondge noten het huidige peil van hun strijdkrachten te handhaven. De VS stellen zich voor hun militaire mankracht van ruim twee miljoen in stand te houden. Op het gebied van strategische kernwapens verzoekt Ford het Con gres om het Pentagon (ministerie van defensie) in staat te stellen te beschikken over voldoende inter continentale ballistische raketten (ICBM's) die gelanceerd kunnen worden van vaste of beweeglijke lanceerplaatsen. Blijkens de defen- siebegrotinè gaat een aanzienlijk deel van de aangevraagde gelden naar de marine, die een achter stand zou moeten inlopen doordat de luchtmacht in de jaren vijftig extra aandacht heeft gekregen. Hulp door prof. mr. J. de Ruiter In de krant van 28 januari jl. stond een kort bericht over Bram Fischer, een van de voormalige leiders van de verboden Zuidafrikaanse communistische partij. Deze is in 1966 tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Hij lijdt nu aan kanker in een ver stadium, maar een verzoek tot zijn vrijlating is afgewezen. is een wijd verbreide overtuiging dat de zeven verdachten die ver oordeeld werden tot levenslang door de activiteiten van Fischer gespaard zijn gebleven voor het dreigende doodvonnis. Intussen werd het net om Fischer zelf ook dichtgetrokken. Na eerst gearres teerd en weer vrijgelaten te zijn werd hij op 23 september .1964 met anderen weer vastgezet op beschul diging van het lidmaatschap van de communistische partij. Na enige tijd in voorlopige hechtenis te heb ben gezeten werd hij op borgsom vrijgelaten, om in Londen een be langrijke zaak te kunnen bepleiten. KEERPUNT In Zuid-Afrika teruggekeerd wist Fischer dat hij op een keerpunt wa6 gekomen. Moest hij doorgaan met deel te blijven uitmaken van de naar zijn overtuiging onrecht vaardige samenleving om te pogen de toepassing van de daar geldende regels zoveel mogelijk te verzach- ten, of moest hij zich daarvan ge- heel losmaken? Hij koos met over tuiging voor het laatste en schreef aan de rechter, dat hij de gerech tigheid niet langer kon dienen op de wijze, zoals hij dit de laatste dertig jaar had gedaan. Na de borg som te hebben betaald dobk hij onder. Enige tijd later werd hij weer gearresteerd en in 1966 tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld wegens lidmaatschap van de communistische partij en samen zwering tot het plegen van sabota ge. Bij dit laatste moet men wei bedenken dat dit in Zuid-Afrika een zeer elastisch begrip is, waar onder ook zeer geringe feiten als het kalken van politieke leuzen kunnen worden gebracht. Sedert dien verblijft Fischer in de gevan- genis, waar hij geestelijk ongebro ken is gebleven, ondanks een bij tijden zeer vernederende behande ling. De laatste tijd verblijft hij vanwege zijn ziekte onder bewaking in een ziekenhuis. Van verschillen de zijden zijn pogingen gedaan om Fischer vrij te krijgen. Ook ver schillende organen van de Verenig de Naties hebben tegen de veroor deling van Fischer geprotesteerd. Alles echter zonder enig gevolg. De laatste tijd worden weer pogingen in het werk gesteld de Zuidafri kaanse autoriteiten te bewegen tot vrijlating. Het zwaartepunt van de verzoeken ligt nu op overwegingen Omdat hier gesproken moet worden van een politieke en menselijke tragedie is het nodig meer te ver tellen over de persoon en het werk van Bram Fischer. De wijze, waarop in Zuid-Afrika de tegenstanders van hét apartheids-regime worden uitgeschakeld heeft tot resultaat dat het erg stil rondom hen wordt, maar het is niettemin een zaak van rechtvaardigheid hen niet te verge ten. Wie kennis neemt van leven en werk van Bram Fischer wordt getroffen door diens radicale in zicht, dat politiek en maatschappe lijk onrecht als apartheid slechts tegemoet kan worden getreden met consequente bestrijding en door de even radicale consequentie die hij uit dat inzicht heeft getrokken. Hij had oppervlakkig beschouwd een heel mooi leven kunnen heb ben. Een echte Afrikaner, zoon van een rechtbank-president in Oranje- Vrijstaat, kleinzoon van een minis ter. Een eerste klas opvoeding en studie "op Engelse leest (o.m. in Oxford), een advocaat met een be langrijke civielrechtelijke praktijk en grote cliënten. Oog krijgend voor de fundamentele onrechtvaar digheid van de Zuidafrikaanse sa menleving sluit hij zich reeds in zijn jonge jaren aan bij de (naar zijn inzicht)enige partij, die zich daartegen radicaal verzet en die opkomt voor de politieke rechten van de zwarte Zuidafrikanen, nl. de communistische partij. GROOT VERTROUWEN Dit door hem nooit verzwegen feit heeft niet verhinderd, dat hij gedu rende de jaren voor de tweede we reldoorlog een goede praktijk heeft opgebouwd en dat hij als advocaat alom vertrouwen genoot. Zo werd hij 'onderscheiden door een benoe ming tot Queen's Counsel (raadge ver van de Kroon). Naast zijn ci viele zaken behandelde hij vele grote en kleine zaken van nlet- blanken, die tengevolge van voor hen geldende beperkende bepalin gen in moeilijkheden waren geko men. De toenemende verharding in het Zuidafrikaanse politieke en sociale leven na de tweede wereld oorlog maakte Fischer steeds meer tot een politieke figuur. In 1946 brak een staking uit van 100.000 mijnwerkers ter verkrijging van een bepaald minimum-loon. Nadat deze staking op gewelddadige wijze van menselijkheid. De verwachting is dat Fischer door de ongeneselijke kanter waaraan hij lijdt nog maar korte tijd te leven heeft. Familiele den hebben het verzoek ingediend hem vrij te laten opdat hij in de familiekring zal kunnen sterven. In Britse kringen wordt dit, verzoek ondersteund, o.m. door de liberale leider Thorpe. Vorster heeft echter gereageerd met een 'niet zolang ik leef' en de minister van justitie Kruger heeft afwijzend beschikt, omdat hij er niet van overtuigd is dat Fischer zich "niet ineer met politiek zal inlaten. GEWETENSZAAK Zo is nu de stand van zaken. Wat daaraan pog toe te voegen? Twee |^flH OTPfi VS 71A"f dingen: Het eerste is dat het be- vAJIlglC» TO AiCl roep op de Zuidafrikaanse regering xraa] in moor om Fischer om redenen van men- 111CL VCC1 111 1IICC1 In de begroting is de hulp aan het buitenland, met name op het ge bied van de voedselvoorziening, in gekrompen. Ford zal het Congres vragen om extra voedselhulp ter waarde van 178 miljoen dollar. Het totaal van de buitenlandse hulp (met inbegrip van militaire hulp) zal met 1,2 miljard dollar gaan stijgen. Maar als het Congres met Fords plannen instemt zal het 'Voedsel voor Vrede'-programma op 1 juli worden beperkt met 1,07 mil jard dollar. Dat is beduidend min der dan onder de huidige begroting was uitgetrokken. Een recordbedrag is op de begro ting uitgetrokken voor bestrijding van de energieschaarste4,3 mil jard dollar. Ford zei dat de behoef te aan nieuwe energiebronnen een kritieke zaak is. Daarom is *3,89 miljard dollar uitgetrokken voor de ERDA, een overheidsorgaan dat in oktober is opgericht en sinds 15 dagen opereert. De ERDA bundelt de energieprogramma's, die destijds waren ondergebracht onder het mi nisterie van binnenlandse zaken, de National Science Foundation (nati onale stichting van wetenschap pen), het Pentagon en de Inmiddels opgeheven Commissie voor atoome nergie van de VS. ADDIS ABEBA (Reuter/UPI/AP) De Ethiopische luchtmacht heeft gisteren met Northrop F 5-Jacht bommenwerpers bolwerken van de opstandige moslem-beweging be stookt tot od 45 kilometer van As mara. Volgens ooggetuigen stond na de aanvallen een dorp op tien km van Asmara, Tzada phristien, in lichter laaie. Er zouden door de rebellen twee lichte verkennings vliegtuigen zijn neergeschoten. In Asmara zelf begonnen winkeliers na het einde van twee dagen straatgevechten. waarbij naar schatting zeventig tot honderd do den zijn gevallen, aarzelend de schade aan hun winkels te herstel len. Een konvooi van tachtig tanks en gepantserde voertuigen dat naar Asmara op weg was schijnt te zijn. gestopt om de precaire orde die nu weer in de stad heerst niet te verstoren. Missieposten in de omge ving van Asmara hebben nogal wat vrouwen opgenomen die erheen vluchtten nadat hun echtgenoten <joor het Ethiopische leger zouden zijn gedood. Er gaan geruchten over massamoorden, maar die zijn niet bevestigd. Volgens waarnemers in Addis Abeba hebben de Chinezen en de Russen, die tot nu toe wapens leverden aan de opstandelingen in Asmara, nu hun aandacht overgeheveld naar het militaire bewind in Addis Ab- beba. De Arabische gevoelens ten opzichte van de strijd zijn verdeeld. De Volksrepubliek Jemen en Soma lië zouden uitzien naar nauwe rela ties met een militant links bewind in heel Ethiopië, dat de gelederen van Libië, Syrië en Irak zou helpen versterken. Maar koning Felsal van Saoedi-Arabië heeft veel meer be lang bij een conservatief Islami tisch bewind in Erithrea, dat uit de afscheiding zou kunnen ontstaan. Bram Fischer is onderdrukt (acht mijnwerkers werden gedood en honderden ge wond) werden Fischer en andere leden van het centraal comité van de communistische partij tot een geldboete veroordeeld wegens het aanzetten tot staking. De wet op de onderdrukking vah het communis me en het verbod van de commu nistische partij betekende een effi ciënte greep van de Zuidafrikaanse regering op het politieke leven en een middel tot het monddood ma ken van politieke tegenstanders. Aan Bram Fischer en zijn vrouw werd verboden nog aan enige poli tieke activiteit deel te nemen. Van af die tijd kwam hij steeds meer naar voren als een kundig verdedi ger van de bestrijders en de slacht offers van de apartheidsdoctrine. Twee hoogtepunten zijn daarin aan te wijzen. Het eerste is zijn deelna me aan de verdediging van de ver dachten in het 'hoogverraad'-pro- ces, dat vier en een half jaar heeft geduurd en waarin ten slotte alle 156 verdachten werden vrijgespro ken. Twee en een half jaar later begon het zgn. Rivonia-proces te gen de leiders van het verboden Afrikaanse Nationaal Congres, zoals Mandela erl Sisulu. Nu had Fischer de leiding van de verdediging en groeide hierin uit tot grote hoogte, niet alleen als advocaat maar ook als met geheel zijn overtuiging bij de zaak betrokken mens. Het selijkheid vrij te laten de grootst mogelijke steun verdient. Ook zij, die menen dat Fischer als staatsge vaarlijk moet worden uitgeschakeld, moeten toch kunnen inzien, dat ieder mens er recht op heeft te sterven zonder bewaker voor de deur. Het andere betreft de zaak, die tot Fischer's veroordeling heeft geleid. Wellicht zijn er lezers, bij wie het gevoel opkomt dat Fischer nu eenmaal de Zuidafrikaane wet ten heeft overtreden en dat hij daaraan, en dus aan zichzelf, zijn veroordeling- moet wijten. Op zich zelf is dat volkomen juist en ik vermoed dat Fischer dit ook niet zal bestrijden. Maar daden als dié van Fischer, die neerkomen op de consequente bestrijding van een onrechtvaardig systeem, kunnen en mogen niet vanuit dat systeem worden beoordeeld. Integendeel veroordeelt een systeem dat gericht is op onderdrukking van een volks deel zichzelf. Hier geldt het woord: When the good man is in jail, what can be said of the men who remain free? (Als de goede - mens in de gevangenis zit, wat kan men dan zeggen van hen, die vrij zijn?). In beide opzichten is er dus alle reden de zaak van Bram Fischer als ge wetenszaak te stellen. Die zaak gaat zijn persoon en zijn persoonlijk lij den te boven en moet worden .ge zien in het licht van de woorden, waarmee hij zijn verdediging voor de Zuidafrikaanse rechter besloot: 'Hetzij wij winnen, hetzij wij ster ven, in Afrika zal de vrijheid op gaan als de zon uit de morgenwol ken'. Prof. mr. J. dc Ruiter is hoogleraar in het privaatrecht aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. WASHINGTON (UPI) President Ford heeft voorgesteld dat het Amerikaanse Congres een eigen de legatie naar Saigon stuurt om zelf te beoordelen of het verdere hulp aan Zuid-Vietnam nodig acht. Hij deed dit voorstel in een ontmoeting met de leiders van beide fracties in het Congres. 'Blijkbaar denkt de president dat zo'n bezoek de bezwaren zal kun nen wegnemen die het Congres heeft tegen de additionele hulp die hij heeft gevraagd voor Saigon', aldus de Democratische leider Ro bert C. Byrd. Hij zei niet of het Congres op het voorstel in zal gaan maar herhaalde dat het verzet te gen verdere hulp ln het Congres 'aanzienlijk' blijft. 'Persoonlijk ge loof ik niet dat als de 700 miljoen dollar die we al besteedden niet helpen om een eind te maken aan deze toestand, die 300 dollar méér dat ineens wél zullen doen Terwijl de strijd in Zuid-Vietnam maandag iet§ afnam heeft pre sident Nguyen van Thieu vijf dag bladen een verschijningsverbod op gelegd en 19 functionarissen van dagbladen gearresteerd om binnen landse moeilijkheden de kop in te drukken. De 19 gearresteerden wor den ervan beschuldigd communisti sche agenten te zijn. Zondag zijn de drukpersen van ne gen dagbladen waaronder de ge noemde vijf verzegeld. De bladen waren van plan beschuldigingen die oppositiebewegingen aan Thleu's adres hadden geuit te pu bliceren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7