Holy Industrie Ethiopië genationaliseerd vè Stevin Groep ziet geen groei meer in wegenbouw HVA voornaamste getroffene Van Gend Loos in Iraanse vervoeronderneming Prijswijziging olieprodukten Kernenergiepro j eet met Gulf voor Shell mogelijk ten einde Vrouwelijke bedienden op vloer beurs Gasafnemers zuinig in 1974 DOW JONES INDEX FAMILIEBERICHTEN ENKELE LEERLING-VERPLEEGKUNDIGEN m\iY, ziekenhuis vlaardingen TROUW/KWARTET DINSDAG 4 FEBRUARI 1975 FINANCIëN/ECONOMIE H13 Van een onzer verslaggevers ADDIS ABEBA De miiltaire raad van Ethiopië heeft alle voe dingswaren-, textiel-, dranken- en leerindustrieën genationali seerd. De naasting houdt in, dat bedrijven ofwel volledig in staats- handen komen ofwel dat de staat er een meerderheidsbelang in neemt. Onder de getroffen bedrijven is het Nederlandse concern HVA, dat een meerderheidsaandeelhouder is in de grootste suiker ondernemingen van Ethiopië. De naasting volgt een maand na een regeringsbesluit, dat banken, hypotheekinstellingen en verzeke ringsmaatschappijen in overheids- handeh bracht. De maatregelen van gisteren treffen verder ondermeer de oliemaatschappijen Shell, Mobil en Total en de Ethiopische vesti gingen van de Amerikaanse dran- kenconcérns Coca Cola en Pepsi Cola. Shell heeft overigens alleen een vrij klein verkoopkantoor in UTRECiïT Van Gend Loos heeft èen minderheidsdeelneming (24 proéent) genomen in de Iraan se internationale vervoeronderne ming Tempo. Twee functionarissen van Van Gend Loos zijn in het j bestuur van Tempo opgenomen, j Iran heeft verder bij de Engelse autofabriek British Leyland Motor een order geplaatst voor de léve- I ring van ruim 2.500 vrachtwagens. Met de order is een bedrag gemoeid J van ongeveer 75 miljoen gulden. De I order volgt op een recente opdracht van 18 miljoen gulden voor de ver koop aan Iran van 300 dubbeldeks- bussen. DAF DAF-trucks in Eindhoven zal in 1 1975 bijna duizend trekkers met i oplegger exporteren naar Iran. Met deze order is naar schatting 75 miljoen gemoeid. Voor 1 maart a.s. zullen al 130 trekkers met oplegger in Iran moeten zijn afgeleverd. Het I transport zal over de weg geschle- i den. Voor 1 .maart moet DAF-trucks ook I 50 trekkers met oplegger leveren j aan Soédan. Deze voertuigen zullen j vla Rotterdam worden verscheept. Addis Abeba, dat bovendien maar voor de helft eigendom was van de Nederlands/Britse oliegroep. De an dere helft is in handen van BP. In totaal 74 ondernemingen zijn gisteren volledig genationaliseerd. De HVA en Shell behoren tot de groep van 29 bedrijven, waarin de regering zich beperkt tot een meer derheidsbelang. HVA-dlrecteur M. A. Kluit kon echter nog niet zeggen hoe groot dit meerderheidsbelang zal zijn. HVA-vertegenwoordigers in Addis Abbeba hadden hem beves tigd, dat de radio het bericht over de nationalisaties had uitgezonden, maar erg veel details wist hij ver der niet. Wel zou de regering een nog onbekend bedrag aan compen saties geven. De heer Kluit vertel de, dat de regering de HVA had verzocht de bedrijven in Ethiopië normaal voort te zetten en volgens hem zullen de bedrijven ook nor maal doordraaien. Van de over vele tropische landen verspreide landbouwactiviteiten van HVA' is die van de suikeronderne mingen in Ethiopië onbetwist de belangrijkste. De drie suikerbedrij ven Metahari, Wongi en Shoa pro duceren tezamen dit jaar 130.000 ton suiker, die voor een belangrijk deel in Ethiopië zelf wordt ver kocht. De HVA is (na de staat) de grootste werkgever in het land en heeft in de drie suikerfabrieken In totaal 5.000 mensen in dienst. Daaronder zijn slechts 50 Nederlan ders. TOKIO China, dat naar ver wachting een van de grote olie- uitvoerende landen zal worden, wil thans ook zijn enorme reserves aan aardgas gaan exploreren", voorna melijk met het oog op de export. Dit heeft de Japanse nieuwsdienst Kyodo meegedeeld. China wil de voorraden in het Ta- kang-veld en die in de provincie Szechwan daartoe gaan aanboren, aldus is in Peking meegedeeld aan de leden van een Japanse techni sche delegatie. DEN HAAG Met ingang van vandaag zullen de maximumprijzen voor enkele aardolieprodukten wij zigingen ondergaan. De maximum prijzen van petroleum, huisbrando lie en autogasolie zullen met 1,5 cent per liter verlaagd worden, die van laagzwavelige stookolie zal ver hoogd worden met 10 gulden per ton en die van hoogzwavelige stookolie met 2,40 gulden per ton. Tot deze wijzigingen heeft het mi nisterie van economische zaken, na overleg met industrie en handel, besloten op grond van de markt ontwikkeling. De verlaging van de maximumprijzen voor petroleum, huisbrandolie en autogasolie be hoeft niet te betekenen dat voor alle afnemers van deze produkten een overeenkomstige prijsverlaging zal optreden, aangezien in een aan tal gevallen reeds kortingen op de toegestane prijs worden verleend De prijzenbeschikking aardoliepro dukten 1974 zal overeenkomstig de genoemde prijswijzigingen worden aangepast, zo deelt het ministerie van économische zaken mee. LONDEN De Koninklijke Shell- groep wil de samenwerking met Gulf Oil op het gebied van kern energie opnieuw bekijken. De twee olieconcerns hebben een gezamen lijke dochter, General Atomic, waarin ze, ieder voor de helft deel nemen. Volgens een bericht in het Engelse dagblad The Financial Ti mes ontkent de Shell met kracht, dat zij van plan is het 50 pet belang aan Arabieren te verkopen. HoeWel nog geen beslissing is ge nomen, is een van de mogelijkhe den, dat Shell afstand doet van het belafig. Eind 1974 had Shell al 550 miljoen verlogen aan het General Atomic-project, hoewel met de bouw van kernreactoren toen nog niet was begonnen. In juli heeft General Atomic gepro beerde de tien lopende contracten voor de levering van kernreactoren te verhogen om enigszins met de inflatie in de pas te blijven. Zover kwam het echter niet, want in de afgelopen maanden zijn acht van de tien contracten ofwel op de lange baan geschoven ofwel zelfs opgezegd door de afnemers. De (A- merikaanse) afnemers kunnen het benodigde geld niet op tafel krij gen. DEN HAAG De gasafnemers hebben het afgelopen jaar minder gas voor ruimteverwarming ver bruikt dan was verwacht. Volgens de woordvoerder van de Nederland se Gasunie scheelt dit ongeveer tien procent. Het zachte weer heeft daar belangrijk toe bijgedragen. In december j.l. was de gasafgifte van de gasunie vijf procent groter dan in december van 1973. e rwerd 8.430 miljoen kubieke meter gas geleverd tegen 8.135 miljoèn kubie ke meter in december 1973. Over het gehele jaar werd ongeveer drie miljard kubieke meter minder afgenomen dan was geraamd. De totale gasafgifte van de gasunie bedroeg in 1974 81,9 miljard kubie ke meter, terwijl 85 miljard kubieke meter was geraamd. In 1973 be droeg de gasafgifte ruim 68,9 mil jard kubieke meter. De stijging ten opzichte van 1973 was 19 procent. Inilnst. Sporen (Mill. Obl. Mode 29 jan. 705.96 161.05 80.39 67.82 775.3 30 jan. 696.42 158 27 79.56 68.01 773.6 31 jan. 703.69 159.62 80.27 769.1 Aand. Obl. Tot. E- L, 29 Jan. 27.410 25.420 1.824 1.007 456 30 jan. 29.740 28.050 1.846 667 822 31 jan. 24.640 1.828 970 822 Het mannelijk beursvolkje heeft de eerste drie vrouwelijke bedienden op de vloer in de Amsterdam- Koersen In Montreal se effectenbeurs welwillend ontvangen. Met een g root stuk papier, gehangen aan een tros ballonnen, en gezang werden zij welkom geheten. Op het liedjesrepertoire stonden 'krakers' als: 'o, wat ben je mooi' en 'je mag er alleen maar naar kijken, maar aankomen niet'. De intrede van vrouwen op de beurs is mogelijk geworden door een wijziging van het bediendenreglement. Op de foto van linies paar rechts Els Wouters (met sigaar), Carla Tijhof en Ine Pieters. Bovis Husky Nat. Gas Mass. Ferguson Nat. Resources Sbeli Canada 29/1 1.21 17% 30/1 1.26b 16% 1G 17 16% 16% 16% 14% 14% 14% AMSTERDAM Te verwachten valt, dat de nieuwbouw van we gen in ons land de komende jaren vrij sterk zal teruglopen. Groei zien wij er althans niet meer in zitten, aldus dr. R. J. Stratenus, voorzitter van de raad van bestuur van de Stevin Groep. Hij meende echter, dat er wat meer onderhoudswerk zou komen. Voor zijn bedrijf dacht hij, dat de hoeveelheid werk in de wegen bouwsector voorlopig wel ongeveer stationair zou kunnen blijven, zo dat het niet nodig zou zijn enigszins belangrijke hoeveelheden mensen te laten afvloeien. De Stevin Groep aannemers zal verder mdeten groeien autonoom en door het opnemen van nieuwe bedrijven wil zij op de internatio nale markt kunnen concurreren met en een gewilde partner zijn voor de vaak veel grotere bedrijven uit andere landen. Zoals de zaken er nu voorstaan, hoort de Groep onder de internationale aannemers nog (jr6en IUS16S tot de kleinere. Wil zij kunnen meedoen aan grotere internationale projecten, dan zal zij een groter financieel en technisch potentieel moeten hebben. Omtrent de optimale omvang van het bedrijf, dat vorig jaar een om zet had in de orde van grootte van 1,1 miljard, waarvan 33 pet. voor rekning van het buitenland kwam, had de heer Stratenus nog geen concrete ideeën. Hij meende dat in ieder geval een verdubbeling van de huidige afmetingen nodig zou zijn. Op het ogenblik werkt de Groep 'bijzonder plezierig' samen met bui tenlandse bedrijven. Aan een fusie met buitenlandse ondernemingen is dan ook nog geen behoefte. Bij voorkeur (een uitzondering daarge laten) wil men geen andersoortige bedrijven in het concern opnemert. Omdat de vooruitzichten voor het aannemersbedrijf in ons land niet al te rooskleurig zijn, was de heer Stratenus er dankbaar voor, dat al geruime tijd bewust wordt gestreefd naar uitbreiding van de buiten landse activiteiten. Internationaal is een heleboel werk te krijgen. Hij voorzag een verdere concentratie in de Nederlandse aannemerswereld, die momenteel ca. 13.000 bedrijven telt. Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip is geen opgave van advertenties meer moge lijk. ATTENTjffiü Familieberichten kunnen worden ge plaatst óf in ALLE edities óf afzonderlijk in de ge combineerde edities Groot-Rotterdam Groot-Den Haag. U gelieve dit duidelijk op te geven, alsmede de gewenste breedte. Na een langdurige ziekte heeft de Heere van onze zijde weggenomen mijn geliefde Man, onze zorgzame Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader, Broeder, Behuwdbroeder ,en Oom Jan van Someren echtgenoot van A. van der Singel eerder weduwnaar van Helltje van Valen, in deiouderdom van bijna 87 jaar. Dordrecht: A. van Someren- van der Singel Asten: G. van Someren A. van Someren- v van der Merwc Dordrecht: P. van Someren T. van Someren-Bos G. J. van Someren J. M. van Someren-Verzijl J. van Someren E. H. van Someren- Goethals "2 A. J. den Haring M. B. den Haring- r van Mameren Klein- en achterkleinkinderen Dordrecht, 2 februari 1975. Tweelingenstraat 121. Geen bloemen De overledene ligt opgebaard in de rouwkapel van het Gemeenteziekenhuis, Bankastraat 57. Gelegenheid tot bezoek aldaar woensdag a.s. van 18.30—19.30 uur. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden donderdag 6 februari a.s. op de Algemene Begraafplaats i te Dubbeldam om 14.30 uur. Vooraf wordt er een rouwdienst gehouden, aanvang 13.30 uur in de Chr. Geref. Kerk van Dordrecht-Zuid, Zuidhovenlaantje 2, waarin zal voorgaan de weleerw. heer ds. H. van der Schaaf. Heden is zacht en kalm overleden, onze ge liefde zorgzame Vader en Grootvader, Broe der, Zwager en Oom. Willem Jacobus van de Putte, weduwnaar van Catharina Kes, in de ouderdom van 78 jaar. Dordrecht: W. J. van de PUtte A. van de Putte- van der Hucht Amsterdam: C. van de Putte Bennebroek: J. B. de Vries- van de Putte H. A. de Vries en Kleinkinderen. Dordrecht, 29 januari 1975. Mauritsweg 69. De begrafenis heeft heden in stilte plaats gehad. Heden nam de Here tot Zich, mijn lieve Man, onze zorgzame Vader, Behuwd- en Grootvader, Broeder, Behuwdbroeder en Oom Willem Segaar op de leeftijd van 80 jaar. Voorschoten: C. H. Segaar-Verhaar C. Segaar Dronten: L. Segaar A. Segaar-Griffioen Voorschoten: P. J. Segaar W. Segaar N. J. C. Segaar- van Oeveren A. Segaar E. Segaar-den Boef Alphen a.d. Rijn: C. Segaar P. J. Segaar-Boer Kleinkinderen en verdere familie. Voorschoten, 2 februari 1975. Leidseweg 562. Rouwbezoek dinsdag- en woensdagavond van 7.30—8.30 uur. Geen bloemen. De rouwdienst is bepaald op donderdag 6 februari a.s. om 4 uur in de aula van de be graafplaats „Rosenburgh" te Voorschoten, waarna de begrafenis zal plaatsvinden. „Want alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat een ieder,, die in Hem gelooft, niet verloren ga, maar eeuwig leve hebbe." Joh. 3 16. Heden is in volle vrede van ons heengegaan mijn lieve Man, onze zorgzame Vader en Groot vader Pieter Helmus echtgenoot van Cornelia Johanna Schalk op de leeftijd van 72 jaar. C. J. Helmus-Schalk Kinderen en kleinkinderen Lisse, 3 februari 1975. Nassaupark 37. De overledene is opgebaard in de Pauluskerk, Ruishornlaan te Lisse waar gelegenheid is tot condoleren op woensdagavond 5 februari van 6.00—7.00 uur. De begrafenis zal plaatsvinden op donderdag 6 februari n.m. 2.30 uur op de prot. begraaf plaats „Tuinhof" te Lisse, voorafgegaan door een rouwdienst in de Gereformeerde Kerk Hee- reweg 103 te Lisse, aanvang 1.30 uur. Gij zult mij leiden door Uw raad, o God, mijn heil, mijn toeverlaat; en mij, hiertoe door U bereid, opnemen in Uw heerlijkheid. Psalm 73 12. De Here verloste uit haar lijden onze lieve Moeder en Grootmoeder Dirkje Geertruida Kwast-Broekmeijer weduwe van Hendrik Kwast, op de leeftijd van 85 jaar. Uit aller naam: J. A. Kwast 's Gravenhage, 3 februari 1975, Huize „Landscheiding", Isabellaland 1700. Correspondentie-adres: Steenvoordelaan 136, Rijswijk Z.H. Geen bloèmen. De dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden vrijdag 7 februari om 13.30 uur in „Landscheiding", waarna de begrafenis om 14.30 uur zal plaatsvinden op „Nieuw Eyk en Duynen", Kamperfoeliestraat 2A te 's Gra venhage. Heden nam God tot Zich; voor ons nog onver wacht, mijn innig geliefde NJan, onze zorg zame Vader en Opa Cornelis Stehouwer op de leeftijd van 59 jaar. N. Stehouwer-Aandewiel Cor en Els Esther Marie en Hilbrand Nelly, René, Joke. Spijkenisse, 1 februari 1975. Saturnusstraat 251. De begrafenis zal plaatsvinden, op donderdag 6 februari a.s. op de Nw. Alg. Begraafplaats „De Ommering" te Spijkenisse. Vertrek vanaf Saturnusstraat 251 te plm. 13.00 uur. Heden nam God tot Zich, voor ons nog onver wacht, mijn innig geliefde Zoon Cornelis Stehouwer op de leeftijd van 59 jaar. P. Stehouwer-Rabenort en Kinderen. Vlaardingen, 1 februari 1975. Eksterlaan 468. De Directie en Ondernemingsraad van de B.V. Ned. Poetsdoeken Mij. te Arnhem en Brielle nam met grote verslagenheid kennis van het onverwacht verscheiden van haar zeer gewaardeerde werknemer en collega de heer Cornelis Stehouwer Arnhem, 1 februari Directie en Ondernemingsraad. Heden namen wij met grote verslagenheid kennis van het plotseling overlijden van onze zeer gewaardeerde collega Cornelis Stehouwer Langs deze weg betuigen wij onze deelneming aan zijn gezin en familie. Het personeel van de B.V. Ned. Poetsdoeken Mij. Rozemarijnstraat 14, Brielle Op zondag 2 februari overleed na een moedig gedragen lijden, onze dierbare Moeder, Zuster, Schoonzuster en Tante Cornelia Johanna Luiten weduwe van Cornelis van der Waal op de leeftijd van 66 jaar. A. van der Waal J. van der Waal en verdere familie. Krimpen a/d IJssel, 2 februari 1975. Reigersingel 17. Gelegenheid tot condoleren dinsdagavond van 7.00 tot 9.00 uur in het woonhuis Reiger singel 17. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden woensdag 5 februari a.s. om ongeveer 14.15 uur op de Algemene Begraafplaats „Schollevaart" te Capelle a/d IJssel. Vertrek om 13.45 ur vanaf het woonhuis. Geen bloemen. Heden nam de Heere, tot onze diepe droefheid uit ons midden weg mijn innig geliefde Man. onze zorgzame Vader en Grootvader, Zoon, Broeder, Zwager en Oom, de heer Joost Holster in de ouderdom van 77 jaren. Dordrecht: D. J. Holster-Bozuwa Rotterdam: G. Verhagen-Holster H. Verhagen Dordrecht: G. Holster A. A. Holster-Rosmolen C. Steeds-Holster J. Steeds en kleinkinderen Dordrecht, 1 februari 1975. H. W. Mesdagstraat 71. Geen bezoek aan huis Geen bloemen De overledene ligt opgebaard in het rouwcen- trum Kon. Wilhelminastraat 48. Gelegenheid tot condoleren aldaar woensdag avond van 6.457.30 uur. De begrafenis zal D.V. plaatshebben donder dag 6 februari a.s. op de Algemene Begraafr- plaats vanuit de aula. Vertrek vanaf het rouwcentrum te 11.15 uur. De Here nam tot Zich onze geliefde Zoori, Broer en Zwager, de heer Joost Holstet oud 77 jaar. Uit aller naam: M. Holster-Dubbeldam Dordrecht, 1 februari 1975. Bleekersdijk la. En nu, wat verwacht ik, o Heere! Mijne hoop, die is op U. Psalm 39 8. Geheel onverwacht heeft de Heere tot Zich genomen mijn innig geliefde en zorgzame Man, Vader, Schoonvader, Groot- en Over grootvader, Broer, Zwager en Oom Wouter Rog in de ouderdom van 83 jaar. Mede namens verdere familie, Scheveningen: Ch. Rog-Spaans M. Rog M. Rog-Plugge Wassenaar: Ch. J. de Niet-Rog M. de Niet Klein- en achterkleinkinderen Scheveningen, 2 februari 1975. Katwijkstraat 1. Correspondentie-adres: Vleysmanlaan 2, Wassenaar. Geen bezoek aan huis. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van .-.Atropos", Van Boetzelaerlaan 292. Bezoekuur dinsdag- en woensdagmiddag van 45 uur. De begrafenis zal plaatshebben donderdag 6 februari om 12.30 uur op de Algemene Be graafplaats aan de Kerkhoflaan. Vertrek van de rouwkamer om 12 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis- plechtigheid in de ontvangkamer van de be graafplaats. Heden is na een kortston dige ziekte van ons ge nomen, onze lieve Vader. Schoonvader.Groot-, Overgrootvadér. Broer en Oom Jasper Franse weduwnaar van Antolnetta Hollaar, 't Harde: C. von Grumbkow- Franse F. H. von Grumbkow en verdere familie 's-Gravenhage. 1 februari 1975. Wantsnljdersgaarde 595. De overledene is opge baard Strabolaan 9 te Voorburg. De bijzetting ln het fami liegraf zal plaats hebben woensdag 5 februari om 1 uur op de begraafplaats „Oud Elk en Duinen" aan de Laan van Eik en Dui nen te 's-Gravenhage. Voor 9e opleiding tol verpleegRunaiga, welReï maart a.s. Begint, Runnen In ons ileRenfiuls neg geplaatst worden. De theoretische opleiding wordt gegeven in samen werking met de Schiedamse ziekenhuizen in een Centrale School. Voor deze opleiding dient men in het bezit te zijn van tenminste diploma MAVO-4 of een vergelijkbare opleiding. Verder dient men de leeftijd van 17 jaar en 7 maanden bereikt te hebben Voor nadere informatie kunt u het Hoofd van de opleiding mevrouw A. Doove, bellen (tel. 010-345666 toestel 400 of 010-260080 toestel 137). Ook kunt u rechtstreeks solliciteren bij Zr. A. Baan, adjunct-directrice. ■lolvsinnnl 3 Vlaarrlinnpn Holysingel 3 Vlaardingen Tel. 010-34 56 66.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13