Giscard stuurt zwakke ministers uit zijn kabinet Palestijns leger boos op Arafat Ouderen in Politbureau in defensief gedrongen ABN verlaagt enkele rentetarieven. Conferentie op komst tussen Smith en ANC Officieel optimisme over SALT-ronde Algemene Bank Nederland Archeologische vondst in Egypte PLO wilde Russen niet om wapens voor leger vragen Cubaanse suiker- oogst zal wat tegenvallen Wilson: Congressteun Kissinger W.-Duitse Bondsdag keurt Frans-Duits akkoord goed Weer Amerikaanse kerncentrales dicht wegens scheurtjes TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 FEBRUARI 1975 BUITENLAND TPNOUS7-K9 Ciïefs van defensie en PTT weg bij reorganisatie PARIJS (AP, AFP, Reuter, UPI) De Franse president Valéry Giscard d'Estaing heeft gisteren de ministers van defensie en posterijen ontslagen. Dat gebeurde nadat zowel in de Franse strijdkrachten als ln het Franse postwezen in de afgelopen maanden ernstige moeilijkheden waren ontstaan. De ontslagen maakten deel uit van de eerste kabinetsreorganisaties sinds Giscard acht maanden gele den tot president werd gekozen. Eerder >was Jean-Jaques Servan- Schreiber al vertrokken als minis ter van hervormingen. Hij is nu één van Giscards voornaamste ad viseurs. De ontslagen z^ijn als een verras sing gekomen. Veertien dagen gele den nog wees premier Jacques Chi rac alle geruchten over een op handen zijnde kabinetswijziging met stelligheid van de hand. Gi scard heeft gisteren meer dan een uur met Chirac overlegd voordat de wijzigingen werden bekendgemaakt. De voornaamste bedoeling van de reorganisatie zou zijn de innerlijke samenhang van de regering te her- GENèVE (Reuter) Een nieuwe ronde van Russisch-Amerikaanse besprekingen over beperking van strategische wapens (SALT) begon gisteren in Genève met officieel optimisme. Volgens ambassadeur U. Alexis Johnson is de principe-af spraak die Ford en Breznjew vorig jaar in Wladiwostok maakten, dui delijk en zou die vlot in een forme le overeenkomst moeten kunnen worden vertaald. Die afspraak hield een maximum voor het totaal van raketten en strategische bommen werpers in (elk 2400) en een maxi mum voor het aantal raketten met meervoudige koppen (elk 1320). Onderminister Wladimir Semjonow beschreef de houding van zijn dele gatie als 'zakelijk, constructief en concreet' en meende dat ook bij de Amerikanen te constateren. Maar volgens Amerikaanse delega tiekringen zullen de onderhande lingen best moeilijk worden. Met name is het erg moeilijk om te controleren hoeveel raketten van de andere partij meervoudige kop pen hebben. De controle op vorige SALT-akkoorden wordt uitgevoerd met foto-kunstmanen, maar die kunnen nu eenmaal niet in een raketbunker kijken om te zien wat x daar precies staat. stellen en haar aanzien te verbete ren. Dit door het naar huis sturen van de bewindslieden die verant woordelijkheid dragen voor secto ren waar de grootste moeilijkheden zijn geweest. Dj voornaamste verandering was vervanging van minister van de fensie Jacques Soufflet. Zijn opvol ger is de 54-jarige Yvon Bourges, een orthodoxe gaullist. Het heen gaan van Soufflet was al lange tijd voorspeld in de pers. Hij is openlijk aangewezen als de verantwoordelij ke man voor de herhaaldelijke uit barstingen van ongenoegen in de strijdkrachten, waar zelfs openlijk door dienstplichtigen is betoogd te gen de slechte omstandigheden in de kazernes en de harde behande ling die zij van hun commandanten krijgen. Ook werd geklaagd over de lage wedde, terwijl uit een andere hoek gebrek aan respect voor de vlag en het uniform door Franse medeburgers werd verweten. Draguignan Vrouw bijna eeuw in inrichting en niemand weet nog waarom COLUMBUS. Ohio (AP) Martha Nelson, die in 1875 in een inrichting voor geestelijk zwakbegaafden was opgeno men en de daaropvolgende 99 jaar in allerlei gestichten doorbracht, is donderdag op 103-jarige leeftijd overleden. De reden waarom zij indertijd in de inrichting werd opgeno men is niet bekend. Vorig jaar kreeg Martha Nelson grote be kendheid toen haar zaak ïh de publiciteit kwam. Het hoofd van het Orient State Instituut, waar Martha Nelson verbleef, dr. Albert Soforenko, verklaar de: 'Wij zijn er nooit in ge slaagd te ontdekken waarom ze in inrichtingen is opgeno men'. Rond 1900 werden men sen vo'or allerlei dingen opge nomen, bijvoorbeeld voor het schreeuwen tegen dominees. Ze konden die mensen ner gens anders naar toe sturen,' aldus Soforenko. (ADVERTENTIE) In verband met de verlaging van de rente op de geld- en kapitaalmarkt heeft de ABN moeten besluiten haar rentetarieven voor enkele spaarvormen per 3 februari 1975 aan te passen: Spaardeposito5jaarvast 9% (was9'/2%) ABNKasbiljetten einddatum 1-9-1980 8/4% (was 9%) Deze tarieven zjjn uitsluitend van toepassing op nieuwe Spaardeposito's, ingaande 3 februari 1975 oflater, respectievelij k op ABN Kasbiljetten eveneens met ingang van 3 februari 1975. De overige tarieven zijn niet veranderd. Mogelijk volgende week in Rhodesië SALISBURY (Reuter, AP) In de Rhodesische hoofdstad Salis bury zal er in de loop van de volgende week waarschijnlijk een conferentie worden gehouden tussen premier Ian Smith van Rho desië en leiders van de Afrikaanse nationale raad (ANC), de overkoepelende organisatie van de Afrikaanse nationalistische groeperingen, in Rhodesië. Dienstplichtigen hadden onder meer in het Zuidfranse Draguignan een betoging georganiseerd die uit liep in een strafvervolging van de 'Vijf' soldaten van Draguignan. Ook in West-Dultsland gelegerde Franse dienstplichtigen gingen onlangs in Karlsruhe de straat op. Om zijn bezorgdheid te uiten over de situatie in het leger heeft Gi scard generaal Marcel Bigeard (57) tot staatssecretaris van defensie benoemd. Bigeard is een harde oor logsveteraan die zijn strepen in Al gerije en Indo-China heeft ver diend en die bij zijn militaire mak kers erg populair is. Op het ministerie van. posterijen is" Aymar Achille-Fould tot bewinds man benoemd. Hij komt in de plaats van Pierre Lelong. Deze man wordt' verweten dat hij er niet in geslaagd is de staking te voorko men van PTT-peïrsoneel, die meer loon en betere arbeidsvoorwaarden hadden geëist. Het resultaat ervan was een langdurige poststaking eind vorig jaar' die ernstige gevol gen heeft gehad voor de, toch al door de ene energiecrisis in hét gedrag gekomen, Franse economie. De nieuwe PTT-minister is vice- voorzitter van het Centrum voor Democratie en Vooruitgang (CDP), de kleine centrumpartij die in Frankrijk de laatste jaren bijna steeds deel uitmaakte van de rege ringen onder de Gaulle. Pompidou en Giscard. Giscard heeft voorts Norbert Se- gard, die staatssecretaris was voor buitenlandse handel tot minister bevorderd. Hij heeft de afgelopen weken gelsaagde handelsbesprekin gen in het Midden-Oosten, en in het bijzonder met Egypte, gevoerd. Jean-Francois Deniau is staatsse cretaris van landbouw geworden. Giscard heeft met zijn kabinetsre organisatie, zo wordt aangenomen, minder succesvolle ministers gede gradeerd en geslaagde bewindslie den bevorderd. Dit ligt geheel in Giscards lijn. Zo kreeg premier Chirac meteèn nadat hij met een reuzenorder uit Iran was terugge keerd een enorme pluim van Gi scard die hem een Franse onder scheiding uitreikte. President Giscard zal maandag in Parijs opnieuw een ontmoeting hebben met de Westduitse bonds kanselier Helmut Schmidt. Dat ge beurt in het kader van het destijds tussen de Gaulle en Audenauer ge sloten Frans-Westduitse vriend schapsverdrag. Het verdrag gebiedt de staatsleiders tweemaal per jaar, beurtelings In Bonn en ln Parijs, te beraadslagen. In juli was hoofdza kelijk over de inflatieaanpak ge praat. Nu zou het energievraagstuk aan de orde komen en ook de kwestie van Engelands els tot her- onderhandelingen over de EG-toe- tredlngsvoorwaarden. Een Egyptisch-Brits-Nüderlands team archeologen heeft twee weken geleden in Sakara in Egypte de tombe herontdekt tan de Egyptische koning Horembeb. Met de bouw van deze graftombe werd in 1335 voor Chr. begonnen, toen de koning nog generaal was. Dr. Geoffry Martin uit Londen, de leider van het team, wijst hier op de bovenzijde va n een muur die bij de tombe hoort en waarop hië rogliefen staan, het oud-Egyptische schrift. Dr. Martin denkt drie weken nodig te hebben om de tombe uit het zand tevoorschijn te halen. Dit werd gisteren uit betrouwbare bronnen rond de ANC vernomen. Op deze bijeenkomst wil de ANC proberen tot overeenstemming te komen over de plaats waar de voorgenomen constitutionele confe rentie over de toekomst van Rho desië gehouden zal worden en de vraag wie de voorzitter van deze conferentie moet worden. De voor- HAVANA De Cubaanse suiker- oogst zal 800.000 ton lager uitval len als gevolg van de twee jaren durende droogte, zo heeft premier Fidel Castro meegedeeld. Niettemin wordt er een goede odgst verwacht. Het merendeel van de Cubaanse sulkeroogst wordt geleverd aan de Sowj et-Unie. Gevraagd naar de prijs, die dat land voor Cubaanse suiker betaald, zeiCastro, dat die Iets beneden de wereldmarktprijs ligt. Op de wereldmarkt wordt thans rond 1560 gulden per ton betaald. Het grote voordeel van de Russische prijs ls, zo zei hij, dat hij stabiel ls. BEIROET, TEL AVIV (AP, Reuter, UPI) De Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO heeft ruzie met de PLA, het Palestijnse be vrijdingsleger. Dit heef^ de stafchef van de PLA, brigade-generaal Moesbah Boedeiry verkbiard. Reden van het conflict is tie af wij- verkennlngsfouten, slechte militaire zing door PLO-leider Jassjr Arafat discipline en een gebrek aan goede van het verzoek van het Palestijnse voorzorgen aan de frontlinies heb- Leger pm de Russen te vlagen om ben bijgedragen dat in de eerste militaire steun voor dit leger. Boe- periode van de strijd forse verliezen deiry. zei da.t deze weigaring ,een zijn geleden, van de redenen is van dq onenig- heid tussen PLO en PLAj Volgens Boedeiry wilden de Ruisen niet rechtstreeks met de PLA te maken hebben en stonden erop dat Arafat namens dit leger onderhandelde. Een andere reden van hef; conflict is dat de PLA al het geld wil hebben dat Saoedi-Arabië onlangs aan de PLO heeft gegeven; Dat was een bedrag van 8.5 miljoeü dollar. Het Palestijnse bevrijdingsleger PLA is in september 1984 samen met de PLO, de PalestijnJe bevrij dingsorganisatie, opgerlchü op de tweede Arabische topconferentie in Alexandrië. De PLO werd lide over koepelende organisatie tfen alle grote Palestijns^ guerrillagjoeperln- gen. De PLA bleef een imilltalre organisatie, zonder meer. met gere gelde troepen in Syrië, Jorianië en Egypte. Volgens Boedeiry had de Arabische Liga bij de vorming van de PLA beslpten het leger jaarlijks een bijdrage te geven. Maar daar had tot nu toe geen enkel Arabisch zich aan gehouden, aldus 4e PLA- stafchef. Een Israëlische commissie die de fouten heeft onderzocht qie zijn gemaakt bij de oktoberoorlog van 1973 zegt in een geheim rapport dat In het rapport wordt gezegd dat generaal Ariël Sjaron, die toen troepenbevelhebber ln de Slnai was. er goed aan heeft gedaan an dersluidende bevelen van zijn meerdere te negeren. Sjaron had bij een succesvolle tegenaanval over het Suezkanaal een wig gedre ven tussep de Egyptische linies. Kritiek is geleverd op de Inlichtin gendienst en op generaal-majoor Smoël Gonen. Hij was niet op de hoogte van de ontwikkelingen, had geen bevredigend krijgsplan en is ln zijn taak tekortgeschoten, aldus de commissie. De toenmalige minister van defen sie Mosje Dajan wordt ln het rap port verschoond. Gezegd wordt dat de minister van defensie volgens de wet geen 'superchef van de genera le staf' ls en hij geen onmiddellijke verantwoordelijkheid draagt voor de militaire operaties.' Frankrijk WASHINGTON (Reuter, UPI) De Britse premier Harold Wilson heeft het Amerikaanse Congres opgeroe pen volledige steun te geven a pen volledige steun te geven aan ter Henry Kissinger. Wilson, die In Washington op be zoek is en er met president Ford beraadslaagt, zei dat ledereen in Engeland het gevoel heeft dat Kis- singer gesteund behoort te worden wegens het belang daarvan voor de toestand in de wereld. Wilson heeft in bijzonder lovende bewoordingen gesproken over de ontvangst die hem in de VS was bereid en wees erop dat vele Brit ten en Amerikanen al een kwart eeuw vrienden zijn. Onder Edward Heath was na 1970 de klad gekomen in de 'speciale relaties' tussen de VS en Engeland, die vooral tijdens het kabinet Wil son voor hem waren gecultiveerd, maar die ook ernstig werden be moeilijkt door spanningen tussen president Lyndon Johnson en Wil son. Daarbij kwam later bij dat Wil son in zijn memoires over zijn ka binet van 1964 tot 1970 scherpe verwijten maakte aan de Amerika nen. Wilson heeft eerder laten weten dat hij bereid is zich in te zetten voor het tot stand brengen van een nieuw handelsakkoord tussen de VS en de Sowj et-Unie. Over dit handelsverdrag dat door Moskou is afgewezen heeft prof. Fred W. Neal in Moskou verklaard dat zonder een dergèlijk verdrag, waarin aan de Russen de status van meest-begunstigde wordt gege ven in de VS, geen zinvolle ont spanning mogelijk is tussen j)elde landen. Neal is lid van de Ameri kaanse commissie voor Ameri kaans-Russische betrekkingen. Vol gens Neal kan het verdrag dat nu ls afgewezen worden gewijzigd, waardoor geen ernstige schade aan de ingezette ontspanning zou zijn toegebracht. Neal is met zes man van zijn commissie op bezoek in Moskou. De Egyptische'minister van buiten landse zaken Ismail Fachmy heeft in een interview verklaard dat Frankrijk officieel present zou moeten zijn als ln Genève een vre desconferentie over hetMidden- Oosten wordt gehouden. Volgens Fachmy zou Frankrijk er als verte genwoordiger van Europa bij moe ten zijn. Uit Israëlische militaire bronnen is vernomen dat Egypte aan de Golf van Suez bezig ls met de bouw van een marinebasis. Deze zou op 120 km afstand liggen van de olievel den van Aboe Rodeis in het door Israël bezette Sinai-gebied. Een VN-woordvoerder heeft meege deeld dat VN-bestandswaarnemers een vijfdaags bestand hebben geor ganiseerd aan de grens tussen Is raël en Libanon. Daardoor zouden Libanese vertegenwoordigers de schade kunnen opnemen in het dorp Sfar Sjoeba dat onlangs bij Israëlische acties ls verwoest. In Libanon zijn hierdoor tal van beto gingen gehouden. Israël zegt niets van een bestand te weten. WASHINGTON Juist tden de berichten over de moeilijkheden van Breznjew in het Kremlin wat begonnen te verminderen gal de Prawda er een krachtige nieuwe stoot aan met een artikel waarin de sterk persoonlijke rol van Breznjew in de leiding aan de orde werd gesteld. devoeringen van de Sowjet-lelders nogal eens gewezen op de behoefte aan jong kader in leidende posities. Dat is duidelijk bedoeld om ambi tieuze jongeren gerust te stellen dat het Kremlin niet potdicht voor De discussies in het Kremlin draai en altijd om de vraag van de 'col lectieve leiding', die geacht wordt in de plaats te zijn gekomenvoor Stalins éénmans-bewind. Geduren de de worsteling die tot de val van Chroestjew leidde slaagden zijn te genstanders er ln om artikeleh in de pers te krijgen waarin steeds maar het belang van het colleptief leiderschap werd onderstreept. De boodschap die zij daarmee w$den overbrengen was dat ChroestBjew zich te weinig van de anderen aan trok met wie hij de macht, behbor- de te delen. En dat werd inderdaad bevestigd nadat hij was verstoten. Dat de Prawda nu een antikei uit brengt met zo ongeveer dezelfde inhoud op een moment dat: er volop wordt gespeculeerd over de positie van Breznjew moet wel vooraf zijn gegaan door een besluit op het hoogste niveau. Na zijn val was Chroestsjew ervan beschuldigd zichzelf een 'eenzijdige, subjectieve' manier van beslissen te hebben toegemeten. En nu schrijft 'de Prawda, dat de collectieve aard vfcn het leiderschap van de partij 'aen garantie is tegen eenzijdigheid en tegen subjectieve besluitvorming'. Mocht het artikel echter niet be doeld zijn om Breznjew aan te val len, dan moet het ontworpen zijn om hem te verdedigen tegen diege nen die vinden dat hij net colleo- tieve leiderschap miskent. Dc nu ter beschikking staande informatip ls te mager om uit te maken welkfc van de twee doeleinden het artikel moet dienen. Het is het één of het ander. Het bewijst in ieder geval, dat er moeilijkheden zijn in het. Kremlin. Diegenen die beslist moeten heb ben over de publicatie van het arti kel waren zich ten volle bewust van de Westerse berichtgeving hierover en van de vragen die Westerse radio-uitzendingen stellig hebben doen rijzen onder de bevolking van de Sowjet-Unle. Blijkbaar was het artikel bedoeld om een antwoord op die vragen te geven maar het roept alleen maar nieuwe vragen op. Oude mannen Door de nadruk te leggen op de noodzaak van verbetering van de samenstelling der leidende partij - organen suggereert de Prawda zijn lezers dat er sinds de komst van Breznjew maar weinig van die ver betering terechtgekomen is. In ok tober Jongstleden, tien jaar na de val van Chroestsjew, waren er 17 leden van het Politbureau, van wie 11 er tien Ja&r geleden ook al zaten. Het is grappig om dit eens te vergelijken met het kabinet-Wilson ln Engeland, dat (afgezien van een onderbreking van drie Jaar) gedu rende precies dezelfde spanne tijds regeerde. Slechts zes van de zestien leden van Wilsons kabinet zaten ook al ln het kabinet van 1964. De gemiddelde leeftijd van het Britse kabinet ln oktober was 55 jaar die in het Politbureau 65 jaar. De gemidddelde leeftijd van de vijf oudste leden van het Politbureau was 70 en het oudste lid van Wil sons kabinet was 62. Er zaten drie ministers in van beneden de veer tig maar ln het Politbureau was niemand beneden de vijf tic te be kennen, zelfs niet onder de 'twee derangs' kandidaat-leden. Bij gelegenheid wordt er ln de re- hen zit. Maar dit soort verklaringen gaat altijd gepaard met de wijsheid dat er een juiste verhouding moet zijn tussen 'nieuwe, verse krachten' en 'oude, ervaren kaders', zoals ook nu in het Prawda-artikel. Men waagt zich er niet aan om nu eens aan te geven hoe de verhouding precies moet zijn. De woordkeus van het artikel doet echter vermoe- Politbureau in het defensief /an h' zijn. Centraal Comité Door dit alles heen speelt nog een ander gevoelig thema. Het Centraal Comité van de partij waarvan de driehonderd leden twee keer 's Jaars bij elkaar komen wordt thans in het blad Kommunist afge schilderd als een orgaan met een 'bijzonder grote en verantwoordelij ke' taak. In feite is echter de rol van het Centraal Comité niet veel meer dan die van een stempel Is voor de beslissingen van het Politbureau, .behalve ln tijden van tweespalt bij de leiding. Zo beriep Chroestsjew zich in 1957 op het Centraal Comi té. nadat een meerderheid van zijn collega's hem had overstemd en het gevolg was dat zijn opponenten eruitgezet werden. Toen Breznjew in 1964 Chroestsjew omverwierp riep hij ook het Centraal Comité bijeen en dat bevestigde de juistheid van zijn handelswijze. Als het partijcongres een Centraal Comité kiest 'dan drukt het daarin zijn hoogste vertrouwen uit en dan vertrouwt 'het daaraan de leiding toe', zo meende Kommunist op* ho ge toon te moeten stellen. Het arti kel zei ook wel aardige dingen over het Politbureau 'onder leiding van' Breznjew, maar de zeldzame nadruk op het Centraal Comité en op het collectieve leiderschap trok het meest de aandacht. Het was ,dan ook in het Ceptraal Comité, in zijn zitting van decem ber, dat de eerste tekenen zich openbaarden dat Breznjew onder druk stond om de verzekeringen die hij aan Kissinger gegeven had wat betreft de emigratie van Joden te rug te nemen. Ook werd men er de Irritatie gewaar die tot verwerping van het hele handelsverdrag met Amerika zou lelden. De achterban- leiders uit de provincies, die de meerderheid vormen In het Cen traal Comité, hebben de politieke gevolgen van beide afspraken nooit kunnen waarderen. Harde lijn Terwijl hun voorkeuren politiek worden verwezenlijkt leest men die hooggestemde woorden over de be tekenis van het Centraal Comité en van het collectief leiderschap. Zelfs als Breznjew van zijn ziekte herstelt en zich triomfantelijk in het openbaar vertoont dan zal dit nog niets afdoen van de schade aan zijn politieke positie. Leest men de Sowj et-pers in het licht van de herhaalde krachtmetingen sinds Stalins dood dan ls de con clusie onontkoombaar: de mannen van de harde lijn dingen naar de macht in het Kremlin. zltter van de ANC, dr. Elliot Gabel- lah, had geen commentaar op de berichten over de bijeenkomst, maar ds. Ndabaningi Sithole, lid van het bestuur van de ANC, zei dat de bijeenkomst met premier Smith en de overige leden van het Rhodesische .bewind maandag ge houden zal worden. Andere be stuursleden verwachten echter dat men op woensdag ln Salisbury bij elkaar zal komen. Als de bijeenkomst met Smith doorgaat zal dat het eerste contact op hoog niveau zijn tussen belde zijden sinds er in december in Loe- saka, de hoofdstad van Zambia, een akkoord tussen beide partijen werd gesloten. Krachtens dit akkoord zouden de nationalistische guerril lastrijders een bestand ln acht ne men en zou het bewlnd-Smlth de zwarte Afrikanen die om politieke redenen gevangen zaten, vrijlaten. Beide partijen hebben elkaar van schending van het akkoord be schuldigd. De ANC wil dat de con stitutionele conferentie bulten Rhodesië en onder voorzitterschap van Engeland gehouden wordt. De regering van Ian Smith vindt dat ze ln Rhodesië gehouden moet wor den. In Rhodesië zullen Jaarlijks 20.000 Afrikanen worden aangezocht om in (ie Zuidafrikaanse mijnen te gaan werken. Zij zullen voor hun werk het viervoudige bedrag krij gen van het baslsloon dat zij in eigen land verdienen. Zij zullen op basis van contracten van 12 of 18 maanden gaan werken en zullen in die tijd gescheiden zijn van vrou wen en kinderen. Veertig procent van hun loon zullen zij ln Zuld- Afrika uitbetaald krijgen en de overige zestig procent krijgen ze bij de terugkeer in eigen land. Het uitlenen van arbeidskrachten levert voor zowel het bewind van Smith als voor het bewind van Vorster voordeel op: Rhodesië dat door al lerlei sancties getroffen wordt, krijgt buitenlandse valuta en de Zuidafrikaanse mijnbouw, die met een tekort aan arbeidskrachten kampt, wordt er eveneens mee ge holpen. BONN (DPA, UPI) De Westduit se Bondsdag heeft het akkoord tus sen Frankrijk en West-Duitsland goedgekeurd op grond waarvan Duitse rechtbanken een strafver volging kunnen instellen tegen oorlogsmisdadigers die bij verstek in Frankrijk zijn veroordeeld. Bij de stemming In de Bondsdag waren de sociaal-democraten en liberalen voor en de christen-democraten te gen. Tot dusver was het Duitse rechtbanken, op grond van een Frans-Duits verdrag van 1955, niet toegestaan iemand te berechten die al door een Franse rechtbank was veroordeeld. Een behoorlijk aantal vroegere nazis profiteerde daarvan door zich achter het verstekvonnls in Frankrijk te verschuilen en on gestoord in West-Duitsland rond te lopen. Het resultaat van het nieuwe ver drag ls dat zeker 23 voormalige hoge ss-offlcieren de kans lopen op een nieuw proces. ZIJ hadden deel genomen aan het deporteren van Joden in Frankrijk tijdens de Tweede Wereldoorlog en worden ervan beschuldigd de dood van minstens 65.000 mensen op hun ge weten te hebben. Aangezien de Westduitse grondwet uitwijzing niet toestaat heeft geen enkele bij ver stek In Frankrijk veroordeelde oor logsmisdadiger zijn straf onder gaan. Het nieuw akkoord dat al in 1971 was ondertekend ls al eerder door Frankrijk geratificeerd. De Westduitse Bondsdag is herhaal delijk verweten dat zij de ratifice ring heeft tegengewerkt. Het akkoord moet nu nog worden behandeld door de Bondsraad, de Westduitse eerste kame?. Omdat de oppositie van de CDU en CSU daar een meerderheid van één zetel heeft ls ratificering nog niet zeker. WASHINGTON (Reuter) Voor de tweede keer In korte tijd moeten Amerikaanse kerncentrales massaal sluiten voor inspectie op scheurtjes. De opdracht, die woensdag werd uitgegeven door de Commissie voor nucleaire reglementering (NRC), geldt 23 kokend-waterreactoren. Iets dergelijks gebeurde in septem ber vorig jaar met vijftien reacto ren, die overigens deel uitmaken van de nu genoemae 23. Kregen de centrales vorig Jaar nog twee maanden de tijd om, op een zelf gekozen tijdstip, de Inspectie op scheurtjes in een hulpkoellel- dlng uit te voeren, ditmaal moeten ze binnen drie weken dicht voor een onderzoek dat elke centrale ongeveer twee weken bulten bedrijf zal houden. Het gaat om ongeveer de helft van alle Amerikaanse kerncentrales. Aanleiding voor de nieuwe contro leronde is het vinden van scheur tjes ln twee 25-centimeterpljpen van het noodkoelsysteem van de cen trale Dresden in Illinois. Een studiegroep van de NRC pro beert uit te vinden waarom de scheurtjes ontstaan. Intussen zijn de veiligheidsnormen voor de hoe veelheid wegsijpelend (radioactief) koelwater verlaagd. Een reactor die teveel water verliest, moet gesloten worden. Overigens is volgens de NRC ln de reactor van Dresden bij de scheurtjes geen radioactiviteit vrijgekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9