'Milieudefensie' staat nog achter 'zonderdag' Minuskuul Abortus Laatbloeiers Uitwas Korter werken bij Ceylon het weer - Jolige kieviten Sneeuwbericht Commentaar Waar blijven de 160.000 voorstanders van autoloze zondag? 'liever een aanvallig deerntje' kattenuitje bom nooit goed jeanne TROUW KWARTET ZATE&DAG 1 FEBRUARI 1975 BINNENLAND T5-K7 Economisten hebben er een handje van te denken dat de problemen, die zich in hun straatje voordoen, uitzon derlijk moeilijk zijn; moeilijker dan bij anderen. Prof. Halberstadt liet er (ove rigens onbedoeld) iets van blijken in een interview in onze krant van don derdag. Hij zej: 'Het blijkt hoe be perkt ons inzicht in het economisch proces is. We kunnen het niet aan'. Een heel eerlijke uitspraak. Maar de conclusie geldt niet alleen voor econo mische processen. Het betreft de gehe le samenleving en dat is heel wat meer dan alleen de economische be drijvigheid. Het probleem is dat wij het leven in zijn volle omvang bij lange na niet aankunnen: geen dag en geen uur. En dat komt omdat ons vrijwel altijd het gevoel van kleinheid en relativiteit pntbreekt dat 'onze' dominee diezelfde dag in zijn rubriek 'Vandaag' op pagina 2 op zo'n zuivere manier ver tolkte in zijn eerste bijdrage (na een maand van ziekte) onuer het opschrift 'minuskuul'. De lezers moeten het verhaal nog maar eens overlezen. De gereformeerde synode heeft een paar uiterst beknopte uitspraken ge daan met betrekking tot het vraagstuk van de abortus. Zij heeft zich er toe bepaald een paar uitgangspunten op paier te zetten ten gerieve van de discussie hierover en het nemen van een beslissing hierin. Het komt ons voor dat dit van een wijs beleid getuigt. Een synode is namelijk niet een soort antwoordman in ethische vragen en omgekeerd houdt kerklid-zijn niet in dat anderen voor je denken. De vijf in Lunteren geformuleerde uitspraken behelzen een pastoraal beroep op de mondig heid van de (kerk)mens. Die mondigheid wordt hoog aangesla gen. Wanneer er staat dat de uiteinde lijke beslissing bij de echtgenoten of de (ongehuwde) vrouw ligt, heeft dat niets te maken met het materialisti sche 'baas-in-eigen-buik'. Het is wel een appèl op het kerklicj. zijn verant woordelijkheid jegens het leven ook in deze zaak compleet te maken- Om hierbij behulpzaam te zijn komt er nog een gezamenlijk herderlijk ge schrift van en voor hervormden en gereformeerden. Twee weken geleden bracht deze krant, op gezag van het ministerie van onderwijs, het nieuws dat iedereen onder bepaalde voorwaarden uiteraard tot zijn 47e jaar een rijksstudietoe lage kon kijgen en dat van die mogelijkheid jaarlijks enkele honder den mensen gebruik maken. Voor laatbloeiers kan een studiebeurs een belangrijke stimulans zijn alsnog een kans te grijpen die zij vroeger misschien niet gekregen hebben. Voor al mensen die eerst enkele jaren in hun avonduren studeren en dan één of twee jaar nodig hebben om die studie overdag af te maken, kunnen met een studiebeurs net het hoofd boven water houden. Eeb mooi systeem. Wie schetst onze verbazing als we nu in de memorie van antwoord op de nota studiefinanciering lezen dat staatssecretaris Klein in zijn nieuwe beurzenstelsel een leeftijdsgrens wil trekken bij het 27e jaar. Wie daarna met een nieuwe studio wil beginnen hoeft op het rijk niét te rekenen. Dat zou je niet verwachten van een kabi net dat zegt zich ook uit te sloven voor mensen met gemiste kansen. door Jan Brokken AMSTERDAM Ook milieu acties kunnen verpieteren. De actie voor de zonderdag, bij voorbeeld. Wie weet nu nog wat die 'zonderdag' inhield? Bijna niemand. Toch heeft deze hand tekeningen-actie van de Vereni ging Milieudefensie voor het in stellen van een zonderdag, dat wil zeggen een periodieke auto loze zondag, vorig jaar april en mei uitermate felle disputen tussen voor- en tegenstanders opgeleverd. Die ruzle's gingen vooral over het begrip vrijheid. Nadat de Vereni ging Milieudefensie in Amsterdam 160.000 handtekeningen van voor standers van de autoloze zondag had verzameld begonnen kroegba zen en zondagsrijders zich oprecht zorgen te maken. Op de kranfcere- dacties en bij de Vereniging regen de het brieven van tegenstanders die de natuurvrienden een autori tair gedrag aanwreven. 'Zonderdag is een aantasting van de vrijheid', schreven zij. 'Ik werk de hele week en zondag ga ik gezellig met vrouw en kinderen op stap. Dat pretje wilt u mij ontnemen', aldus een nadere uitleg. De sympathisanten van de actie lieten het er niet bij zitten. Ook zij grepen de pen. 'Wat heet vrijheid', verklaarden zij. 'Noemt u het soms vrijheid dat duizenden mensen iedere zondag in de stank en de herrie van die vieze auto's zitten. Het wordt tijd dat er een einde komt aan de dictatuur van de auto'. Zal Nederland ooit nog- eens een autoloze zondag als deze (3 november 1973) meemaken? Plotseling af Na deze woordenstrijd konden de voor- en tegenstanders weer rustig gaan slapen. Want nadat de hand tekeningen op 22 mei aan minister president Den Uyl waren aangebo den verdween het woordje 'zonder dag' uit de kranten en werd nie mand meer boos. Het wordt dus Twaalf tijd dat wij de ruzie nieuw leven inblazen. Welnu, die autoloze zondag maakt het verkeer er niet veiliger op. Wij zijn voorstander van een zonderdag omdat zo'n dag het weizijp bevor dert. Wij wilden daarom over dit onderwerp praten met de minister van volksgezondheid en milieuhygië ne en met de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Want dat zijn de ministeries die zich met het welzijn van de bevol king bezighouden'. Daar is alle reden voor. De VerenU ging Milieudefensie mag dan na het verzamelen van de handteke ningen niets meer van zich hebben, laten horen, zij werkt en -strijdt nog altijd voor het instellen van zo'n- zpnderdag. De Vereniging streeft ernaar, dat over twee jaar, begin 1977 dus, de eerste autoloze zondag een feit zal zijn. Een stre ven dat zondermeer optimistisch genoemd mag worden. Bij het overhandigen van de hand tekeningen maakte premier Den Uyl er immers geen geheim van gèèn voorstander te zijn van een autolo ze zondag. De meeste ministers binnen het kabinet delen zijn standpunt. De minister-president speelde de bal döor naar minister Westerterp (verkeer en waterstaat). Hij moest maar eens met de Vere niging gaan praten. Westerterp no digde kort na de zomer de Vereni ging voor een gesprek uit. Het be stuur van Milieudefensie erg hooghartig, maar dat geeft zij zelf toe aanvaardde de uitnodiging niet. Herman Verheij. stafmedewer ker van de Vereniging vertelt waar om. 'Wij vonden minister Westerterp niet de aangewezen man om over dit onderwerp te praten. Westerterp zit op verkeer en "waterstaat. Wat betreft de nadelen van het autover keer heeft hij maar met één factor te maken: de verkeersonveiligheid. Bijkomende factor was dat minister Westerterp in zijn antwoord op Ka mervragen zich geen voorstander van een autoloze zondag had ge toond. Wel kon zo zei hij eventueel worden nagegaan of in de winter op zeer beperkte schaal zo'n zonderdag kon worden inge steld. De Vereniging vreesde door de minister te worden afgescheept met één of twee autoloze zondagen op gure winterdagen terwijl de Ver eniging een twaalftal autloze zon dagen per jaar nastreeft. Na deze weigering voor een gesprek met de minister kwam de kwestie nog één keer in de ministerraad aan de orde. Premier Den Uyl stel de toen voor de zaak te delégeren aan het Sociaal Cultureel Planbu reau, een bureau dat in 1973 is opgericht en nog weinig werk om handen heeft. Dit bureau zou een onderzoek moeten houden naar de wenselijkheid van een periodieke autoloze zondag. Herman Verheij: 'Met deze beslissing probeerde Den Uyl de zaak duidelijk in de doofpot te stoppen'. 'Het pakte echter anders uit. Het Sociaal Cultureel Planbureau blijkt over voldoende financiële middelen te beschikken omezo'n onderzoek te bekostigen. En wat belangrijker is: de medewerkers van dit bureau hebben er wel zin in. Zij zijn zeker niet van plan de zaak maar op zijn beloop te laten. De eerste gesprek ken die wij met het bureau hebben gevoerd begin januari waren dan ook bemoedigend'. De Vereniging Milieudefensie en het Sociaal Cultureel Planbureau willen nu samen een aantal richt lijnen opstellen voor een onderzoek naar de mening van de Nederland se bevolking over een autoloze' zon dag. Dit onderzoek zal zeker een jaar vergen. Mocht het positief uitvallen en mocht de regering zich daarna alsnog akkoord verklaren met een autoloze zondag dan zal het nog maanden duren eer het rijverbod op bepaalde zondagen in een wetje is vervat en eer de organisatie van zo'n zonderdag in kannen en krui ken is. 'Het is dus duidelijk dat wij nog altijd achter de actie Zonderdag staan', zegt Herman Verheij. Hij reageert hiermee op mijn veronder stelling dat de Vereniging Milieu defensie uiteindelijk toch niet zo gelukkig was met de actie voor zonderdag en dat zij daarom nooit meer op de trom heeft geslagen. Sterker nog, dat zij na het beëindi gen van de handtekeningen-actie nooit meer de aandacht heeft ge vestigd op de zonderdag. Ik vermoedde dat de kritiek op de actie de Vereniging toch tot naden ken had gestemd. Niet zozeer de kritiek die uit de hoek van de fervente autorijders kwam. maar die van collega-milieuverenigingen. Hoewel deze kritiek nooit officieel geformuleerd is wisten degenen die enigszins thuis zijn in het milieu- .wereldje dat vele organisaties niet zo blij waren met deze actie. Zij vonden de zonderdag veel te veel een symbool inplaats van een maatregel tegen het nog steeds toe nemend autoverkeer. Volgens deze milieu-activisten moeten andere wegen bewandeld wbrden om de auto terug te dringen. Het rijk zou bijvoorbeeld geen nieuwe wegen (meer moeten aanleggen of geen beslaande wegen meer verbreden. De overheid zou het openbaar ver voer goedkoper moeten maken en grote campagnes op touw mqeten zetten om het gebruik van de trein te stimuleren. Deze activisten vin den dat je met de zonderdag de bevolking de illusie geeft dat iets tegen de auto ondernomen wordt, terwijl op niet-autoloze zondagen en op werkdagen de files alleen maar langer zullen worden. Toch doofpot? Herman Verheij is al tientallen malen met deze kritiek geconfron teerd- Hij blijft het ermee oneens. 'De autoloze zondag zal een stukje welzijn brengen. Het zal de mensen de kans geven op zo'n rustige zon dag eens te laten wennen aan een wereld zonder auto's. U ziet het dan ook verkeerd als u, denkt dat Mi lieudefensie in alle stilte wil .stop pen met deze actie. Wij hebben alleen de tijd. het geld en de men sen niet om bijvoorbeeld een on derzoek naar de behoefte aan zo'n zonderdag te doen. Met onze hand tekeningen-actie hebben wij de re gering en de bevolking alleen at tent willen maken op het feit, dat 160.000 mensen voorstander zijn van zo'n zonderdag'. De Vereniging treft dus geen ver wijt. De regering is er klaarblijke lijk toch in geslaagd de zonderdag in de doofpot te stoppen en de 160.000 sympathisanten zijn hun handtekening vergeten. MAASTRICHT De rubberfabriek Ceylon in Maastricht heeft voor zes weken werktijdverkorting aange vraagd voor alle 170 personeelsle den. De bedoeling is dat het bedrijf halve weken gaat werken. Het is de vraag of het strafrecht wel zo geschikt is om dit soort delicten tegen te gaan. Dat schreef ruw samengevat onze juridische mede werker in deze krant toen de Haagse officier van justitie en strafvervolging instelde tegen de lijsttrekker van écn of andere splintergroep bij de Haagse gemeenteraadsverkiezingen, omdat de man zich nogal denigrerende uitlatin gen over Sprinamers en Antillianen had veroorloofd. De juistheid van die stelling wordt bewezen nu het Haagse gerechtshof op formele gronden de man heeft ontsla gen van rechtsvervolging. Was de man inderdaad veroordeeld, dan had hij zich de rol van martelaar kunnen aanmeten (of hauuen zijn vrienden dat gedaan); nu hij is ontslagen van rechtsvervolging zullen diezelfde vrienden juichen. Ook kan bij hen of anderen het misverstand ontstaan dat zoiets dan toch maar mag. Natuurlijk is dat onzin. Hoeveel euve len ons wetboek van strafrecht ook dpsomter zijn nog genoeg laakba re handelingen niet beschreven. Maar daarmee zijn zij nog niet toelaatbaar. Overigens: in deze zaak is de straf maat niet zo interessant (nogmaals: met het strafrecht kan je dergelijke uitwassen in /het menselijke denken niet te lijf). Als rechtspunt, als vraag 'is die interpretatie van het Haagse hof nu werkelijk waar?' is de zaak echter wel degelijk van belang. Het 'ijkt daarom dringend gewenst dat de procureur-generaal in cassatie gaat bij de Hoge Raad. Van onze weerkundigs medewerker Het uitzonderlijk langdurige warme winterweer schijnt de kieviten geïnspireerd te hebben tot daden. Gisteren bracht de radio het nieuws, dat in Friesland over twee weken al het eerste kievitsei ver wacht wordt. Dat zou natuurlijk extreem vroeg zijn. Maar ja, de kievit gaat nu eenmaal alleen op zijn gevoel af en houdt geen kalen der bij. De vroegst bekende eerste vindda- tum van het kievitsei van de laat ste honderd jaar is 4 maart 1961 in Vaassen (Gld.); de laatste 3 april 18S3. ergens in Friesland. Enkele jaren terug kreeg ik een kranten knipsel onder ogen met dit bericht: '16 Januari 1817 zijn door milicien Gorter in één nest twee kievitseie ren gevonden en in een ander nest drie. De eieren werden in de omge ving van Den Helder geraapt. Hier van is acte opgemaakt bij het Ge rechtshof.' Dat moet wel een zeer zachte win ter geweest zijn, zou men zo den ken. De cijfers zijn overigens niet buitengewoon: december een ge middelde temperatuur van 2.1 gra den Celsius (dit jaar 7.3), januari 3.8 gr C. (dit jaar ruim 6), februari 5.5. Er zijn wat betreft dit oude krantenbericht dus wel enige twij fels. Over de temperatuur van januari 1975 gesproken: in Amersfoort kon gisteravond gemiddeld over het et maal 6.4 gr. C. worden berekend, wat wijst op een nieuw record. Wil de huidige winter straks in z'n ge heel een nieuw warmlerecord over 2.5 eeuw doen vastleggen, dan be hoeft februari alleen maar ongeveer normaal te worden. Een uitkomst van 2.3 gr. C. is al voldoende voor een evenaring (normaal is 2 gr. C.). 0.1 graad daarbovenop is vol doende voor breking van het zeer oude winterrecord van 1737 en 1796 (5 3 gr. CJ. Doordat de omvangrijke en lijdelijk zeer diepe (952 millibar) Canadese max neer temp slag Amsterdam geheel bew. 11 0.1 De Bilt geheel bew. 11 0.5 Deelen motregen Den Helder zwaar bew. 10 0.5 Luchtli. Rtd. zwaar bew. 11 1 Twente zwaar bew. 11 4 Vllsslngen zwaar bew. 11 1 Zd. Limburg geheel bew. 12 0.6 Athene licht bewolkt 13 0 Barcelona half bewolkt 16 0 Brussel zwaar bew. 12 2 Frankfort zwaar bew. Lissabon mist 14 0 Londen geheel bew. 13 1 Luxemburg mist 11 1 Madrid licht bewolkt 16 0 Mallorca mist 18 0 München mist Nice licht bewolkt 14 0 Oslo motsneeuw Parijs geheel bewolkt 14 0.1 Rome licht bewolkt 15 0 Stockholm geheel bew. 2 0 Casa Blapca zwaar bew. 21 0 Las Palmas geheel bew. 22 0 New York geheel bew. Tel Aviv geheel bew. 19 0 Tunis half bewolkt 19 0 depressie midden op de oceaan naar het noordnoordoosten af- zipenkte, blijven de regenkansen na de passage van een nat koufront dit weekeinde klein. Het weer zal onder invloed staan van een Azo-t ren-hogedrukrug. die contact schijnt te gaan maken met $en Spaans maximum (1030 mb), dat gisteravond nog in betekenis toe nam. Deze ontwikkeling geeft ook mistkansen. Een ander hogedrukgebied van 1042 mb heeft zich vastgezet boven Mid den-Rusland. geen gunstige uit gangsstelling voor een winteroffen- ief tegen West-Europa. In Moskou vroor het gisteren maar 7 graden bij 18 cm sneeuw, in Hoseda Hard in Noord-Rusland werd het min 33 graden. Senkoersk in de buurt daar. méldde 41 cm sneeuw. Temperatuur op het vliegveld Gander (New Foundland) momenteel min 22 gr. C., kortgeleden nog enkele graden boven nul. In de Beierse Alpen is boven 1500 meter verse sneeuw gevallen, waar door de toestand voor de winter sport overwegend gunstig is. Afda lingen zijn door het zachte weer in de dalen daar niet mogelijk. In de zuidelijke delen van het Zwarte Woud ligt boven 1200 meter 25 tot 50 cm sneeuw, in en rondom Feld- berg echter 170 cm. De situatie is daar goed te noemen, in tegenstel ling tot in de noordelijke gebieden, waar nauwelijks wintersport moge lijk is. HOOG WAT KR ZONDAG 2 februari: Vllsslngen: 5.44- 18.12. Harlngvlletsjuizon: 7.40-20.01; Rot terdam: 8.38-21.14- Schevenlngen: 7.02- 19.24: IJmulden: 71.49-20.11: Den Helder: 11.43-23.47; Harllngén 1.32-14.12; Delfzijl: 3.46-16.21. MAANDAG 3 februari: Vllsslngen: 6.39- 19.12: Harlngvlletslulzen: 8.24-20.51: Rot terdam: 9.24-22.06: Schevenlngen: 7.49- 20.16; IJmulden: 8.38-21.05: Den Helder 12.12-0.00: Harllngén: 2.08-14.43: Delfzijl: 4.23-17.00. 'Ja, ja, die brug ken ik onder redactie van loessmit Je hoeft maar eén willekeurige krant op te slaan om dag in, dag uit personeelsadvertenties te ontdekken, waarin een man of een vrouw gezocht wordt, terwijl het volkomen onduidelijk is waarom het nou speciaal een man oj een vrouw moet wezen en niet andersom nog afge zien van het feit dat de meeste goeie banen voor mannen weg gelegd zijn. De Rooie Vrouwen in de Partij van de Arbeid was dat- allang opgevallen. Een jaar geleden hebben ze twee maanden lang zulke personeelsadvertenties uit vierendertig dag- en weekbladen geknipt. Ze verzamelden er in totaal 1223 en de bedrijven die deze advertentie? plaatsten, kregen een stenciltje, waarin de Rooie Vrouwen naar hun argu menten vroegen. Een 'prikactie' noemen de Vrouwen het, maar het resultaat ontsluiert wel een wereld vol wonderlijke en kron kelige gedachten, hoewel maar ruim twintig procent van de aangeschreven bedrijven rea geerde. 'Verbijsterend' noemen de Rooie Vrouwen de reacties zelf. Er kwamen zogenaamd 'leu ke'. 'geestige' en 'spitse' ant woorden bij de vleet binnen, bijvoorbeeld: 'Men vangt vliegen beter met stroop dan met azijn'. 'Wij zijn echter persoonlijk meer gechar meerd van een dame'. 'Wij vin den dat typewerk specifiek vrou wenwerk is. Ze kunnen domweg overtypen wat er staat en hoe ven er weinig of niet bij te denken. Een typiste vinden die er ook nog bij wil denken, is tegenwoordig een hele opgave' zoeken wij vooral een dame die niet zo geëmancipeerd is dat zij al haar charme verloren heeft 1...) Want charme staat in ons bedrijf hoog aange schreven. vooral sedert 1966. toen een aantal toen reeds al progressief bekend staande man nelijke personeelsleden tot de opzienbarende ontdekking kwa men. dat geraffineerde heupbe- wegingen van de vrouwelijke collega's die zich door het kan toor bewogen, een uitermate sti mulerende uitwerking had op hun arbeidsprestaties'. 'Vrouwen zijn er voor de bedrijfsrestaura tie'. 'Het werk heeft dan ook betrekking op traditioneel vrou welijke bezigheden, zoals stoffen, zemen, boenen etc.' De grofste is wel deze. van een tandarts Ter ere van de komst binnen kort van 'Harry en Tonto' naar Amsterdam een film over een opgewekte grijsaard en zijn ka meraad, de rode kat Tonto mogen alle roden katten en ka ters met baas of bazin dinsdag ochtend om half elf gratis in het Amsterdamse Rembrandt- plein-theater de film alvast ko men zien. Wie er heen wil moet wel een kaart aanvragen. Een telefoontje naar CFM-filmver- huur (020-64606, toestel 49) is goed voor een toegangsbewijs - voor één persoon, vergezeld van kat of kater in korf of mandje. Bazen en bazinnen krijgen be halve de film nog een kopje koffie plus een splinternieuw, kakelvers poezenhapje en verder mag de allermooiste rode kat van de ochtend (een jury kiest die uit) nog een extra beloning mee naar huis nemen. Die ver kiezing gaat- uitsluitend om het mooiste rode dier, maar verder wordt er niet gediscrimineerd: poezen en katten van een ande re kleur, mits ook goed verpakt in mand of korf. wordt de toe gang niet geweigerd. Op zijn buik voortschuivend be reikte een bomexpart van het Amerikaanse leger langzaam en omzichtig de geheimzinnige doos tegen de pui van een belangrijke financiële instelling in San Francisco. Agenten van de FBI en mannen van de gemeentepo litie keken ademloos toe hoe de expert de doos, waarin men een bom vermoedde, met zijn appa ratuur besloop, beluisterde en ten slotte op afstand met een lang koord opentrok. Toen klonk er een donderend geluid. Niet van de bom, maar van de in brullendlachtend uitgebarsten omstanders: er bleek een sma kelijke appeltaart in de doos te zitten. 'Aanvallig onnozel wijf, in ant- ivoord op uw stencil kan ik u meedelen dat ik (nog) hetero- sexueel ben. Ik kijk liéver naar een aanvallig deerntje als naar haar vader in zijn zondagse pak. Vive la difference'. Bijna driehonderd reacties kwa men er binnen, waarvan de Rooie Vrouwen een bundeltje 'Medewerker gevraagd' gemaakt hebben. Er staat natuurlijk veel meer in en gelukkig niet alle maal zoals die hierboven. Er zijn er die een heel zinnig antwoord geven, er zijn er die dat denken te geven en er zijn bozerds tussen, zo van 'Gaarne met uw eigen zaken bemoeien'. Nu zijn zaken die vrouwen betreffen, typische vrouwenzaken. dus hadden de Rooie Vrouwen het volste recht zich er mee te be moeien. Vooral omdat ze vinden dat discriminatie van vrouwen vaak zo volmaakt is ingepast in het bestaande systeem, 'dat het slechts de meest opmerkzamen onder ons opvalt'. Iets van deze 'versluierde discriminatie' heb ben ze nu boven water laten komen. Het is ook nooit goed. Lang haar mag niet in het Amerikaanse leger, in elk geval niet bij de troepen in Wcst-Duitsland. maar kort blijkbaar ook niet. De le gerleiding vindt het korte kapsel van de 22-jarige Babette Peyton (foto), die tot haar vreugde een aardige oplossing voor haar kroezige haar gevonden had - vlechtjes over haar hoofd, zodat de baret er goed overheen kan - 'niet militair genoeg'. Babette weigerde er iets anders van te maken en moet nu deze maand voor de krijgsraad verschijnen. Ook It. Matthew Caroll (27) moet binnenkort voorkomen, omdat hij zijn te lange haar niet wil laten afknippen en de 22-jarige soldaat eerste lilas Thomas Kiely is al wegens knip- weigering veroordeeld; hij werd gedegradeerd en kreeg 1200 dol lar boete. Carroll heeft het leger beschuldigd van discriminatie, omdat vrouwen hun haar wél mogen dragen zoals ze willen, maar daar blijkt dus ook al niets meer van te kloppen. Het feit dat de Franse filmactri ce Jeanne Moreau woensdag op de t.v. in een film met en door Orson Welles ('Voor geld is alles te koop') te zien is, heeft zowel Studio als Televizier doen beslui ten hun lezers een fors verhaal over de dame in kwestie voor te schotelen. De bladen komen tot nogal verschillende conclusies over haar. Studio over 'Jeanne Moreau zoals zij nu is: een ou dere actrice (47). voor ^ie er na het terugvallen van de art-film niet zoveel rollen meer zijn weg gelegd'. En verder is haar figuur 'niet om over naar huis te schrijven'. Televizier juicht over de 'koningin van de Franse ci nematografie' daarentegen: 'On danks haar zevenenveertig jaren, die wel onuitwisbaar hun sporen in haar droefgeestig gelaat heb ben getrokken, is Jeanne Mo reau nog steeds mooi. Zij heeft een soort magische schoonheid, die niet met glamour, maar wel met het leven is verbonden'. Volgens dit verhaal heeft- Jeanne blijkbaar nog volop werk, want ze vertelt zelf over haar beroep 'succes is de vrijheid om zelf te kunnen kiezen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7