'Niet kreunend naar finish' 'Halve Stevenhofjespolder voor industrie bestemmen' Katwijk krijgt weer Tulip-Festival Kwaliteit hoger dan kwantiteit TERWILLE VAN DE LOOQ V VERI VERKELOZ.EN JONIN&NOOQ KRQTT1NG. Burgemeester Vermeulen blijft Katwijk trouw 'Gemeente moet gericht vestigingsbeleid gaan voeren' DIT - V/DUHE1D TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 FEBRUARI 1975 STAD EN REGIO L4 door Henk Kamies •KATWIJK Burgemeester A. G. Vermeulen. In z'n ruime kamer, vanwaar een uitzicht op een stukje van de gemeente, in het ge meentehuis, praten we zo maar wat over Katwijk, waar Vermeu len in 1967 burgemeester van werd. Hij heeft géén stempel op de gemeente gedrukt. 'Daarvoor is de tijd, acht jaar, te kort ge weest,' zegt hij er zelf van. Voor hém komt het afscheid steeds dichterbij, want 1 juli zal hij zijn ambtsketen voor goed afdoen en opbergen. Dan zal Vermeulen aan een welverdiende rust kunnen gaan genieten, zoals dat heet. 't Wordt geen afscheid van Katwijk, want het echtpaar Vermeulen blijft de badplaats, of zo u wilt vis sersdorp, trouw. Op een steenworp afstand van de sporthal 'Cleyn Duin' wordt een huis gebouwd. 'Waarom zouden wij hier weg gaan? Wij hebben hier vrienden, je hebt hier de grote steden vlak bij het strand. En het is hier ook nog 'platteland' ondanks de bijna veertigduizend in woners. Het is duidelijk een dorp, waar men alkaar nog haast alle maal kent. Eigenlijk is dat wonder baarlijk', zegt de burgemeester. In oktober van al genoemd jaar streek hij, afkomstig uit de Betuwe, in Katwijk neer. Geen spijt van gehad? 't Antwoord is een volmondig néé. In eerste instantie bestemd om in de handel te gaan, werd Vermeulen na de oorlog burgemeester, welk ambt hij als men met pensioen gaat 22% jaar bekleedde. 'Achter om ziend vind ik dat er geen mooier beroep is dan dat van burgemees ter', zegt hij er van. Het absorbeert je. Je hebt vier armen en vier benen nodig en als Je vrouw niet meewerkt, vergeet het dan maar. Dan wordt het absoluut niets. Je moet het met z'n tweeën doen'. Dat Vermeulen zich steeds hele maal heeft ingezet voor Katwijk wordt bewezen door het feit dat hij bij zijn benoeming destijds duidelijk de eis stelde dat hij geen funkties buiten de gemeente om hoefde te aanvaarden. 'Katwijk zou al mijn aandacht opeisen en "*t ls gebleken dat het -zo was. Uitgezonderd een paar funkties, maar die ook met Katwijk te maken hebben. Mijn vrouw heeft wel buiten-gemeente lijke werkzaamheden. Zij maakt ondermeer deel uit van de landelij ke diakonale raad, om maar wat te noemen'. Gemeenschap Burgemeester Vermeulen schat dat Katwijk zo'n 10.000 inwoners heeft die van buiten de gemeente komen, Onder hen zijn ondermeer perso neelsleden van het vliegveld Val kenburg. Opperbode Durieux schat het aantal lager, op ongeveer 7000. Hij is een echte, geboren Katwijker en kan het dus weten. Katwijk. 'Men houdt hier van z'n dorp. Er is wel eens kritiek, maar schelden doet men niet op z'n omgeving, 't Is de vissersplaats waar de vrouw een belangrijke rol speelt. Dat was en is óók noodzake lijk in het vissersleven. Grootmoe der neemt nog een grote plaats in binnen de familie-gemeenschap. Daarom is het hier misschien ook conservatiever dan elders. Hier is het nog zo dat als het even kan, de jonge getrouwde dochter iedere ochtend naar opoe gaat. Zondags gaat de hele familie óók naar opoe. Na kerktijd. En al is het huisje nog zo klein, de hele familie kan er in. Dat is ook één van die dingen die mij zo aantrekken in dit-dorp'. Burgemeester Vermeulen vindt dat Katwijk een arbeidszame bevolking heeft en wijst in dit verband op de geringe werkloosheid ter plaatse. Waar kun je beter wonen dan in Katwijk? Het antwoord luidt dan ook: 'Nergens'. hadden wij al jaren mee aan het werk moeten zijn. Juist met 't oog op die toeristen. Het is nu een puinhoop. Was niet nodig geweest. Elk plan dat door vakbekwame mensen was gemaakt werd door ondeskundigheid getorpedeerd. Steeds maar weer veranderd! Oor zaak? Het werd een politiek steek spel. Ik hoop nu maar dat het nu eindelijk eens gauw kan beginnen, dan kan het in 1980 klaar zijn. Katwijk moet de mooiste badplaats worden van de atlantische kust. Scheveningen heeft z'n tijd gehad. Het moet zo zijn, dat iedereen weet waar Katwijk ligt. Bekend door het centrum dat er is. Een ludiek cen trum. Ik hoop dat deze raad het voor elkaar krijgt. Vergeet niet dat het uitstellen jaarlijks vele tonnen kost. Elke dag dat je wacht ls het weer duurder. Zelf ben en blijf ik voorstander van het eerste plan van OD 205. Het allerbeste is voor Katwijk nog niet goed genoeg. Ook is het optimaal voor de midden stand. Al die grond die er nu al jaren renteloos bij ligt. Miljoenen guldens. Eigenlijk ben ik bang dat het nog niet uit de politieke sfeer is vandaan gehaald'. Kunstijsbaan Badplaats Burgemeester Vermeulen heeft z'n best gedaan de ontwikkeling van Katwijk als badplaats te stimule ren. Hij bespeurt een groei. 'Neem zondag. Het was mooi weer en ik zag bussen vol Duitsers, die kenne lijk een dag of een weekend hier heen kwamen. Ik verwacht steeds méér toeristen en vooral Duitsers die hier een lang weekend komen doorbrengen'. De bijna gepensioneerde burgerva der zal z'n opvolger niet voor de voeten gaan lopen. Hij zal zich niet met gemeentelijke zaken bemoeien. Dat betekent niet dat hij zal gaan stil zitten. Vitaal als hij nog is, komt natuurlijk door de gezonde zeelucht, zal hij zeker genoeg te doen krijgen. Als het zo blijft als 't nu is, gaat Vermeulen niet kreu nend naar de finish. Dank zij een stuk bestuurservaring zal zeker nog wel eens een beroep op hem wor den gedaan. Heeft u eigenlijk wel kritiek? 't Komt er uit als zat hij op deze -vraag te wachten: 'Ja zeker. Ik vind het erg dat ik het nieuwe badcentrum niet meer als burgemeester meemaak. Daar LEIDEN In de Morswijk hebben Hervormden en Gereformeer den afgesproken samen te gaan en ook in één huis te gaan 'wonen'. Deze verblijdende vereniging werd donderdagavond met een fees telijk gestemde openings-samenkomst in de Maranathakerk in het openbaar bezegeld. De belangstelling was niet zo groot als men wel had mogen verwachten. Maar bij zulke belangrijke gebeurte nissen telt de kwaliteit hoger dan de kwantiteit. Na het zingen van psalm 149 sprak ds. R. J. Koolstra het welkomst woord. 'Bij een fusie zijn de werk- oemers vaak slecht af. Hier heeft de financiële nood ons tot elkaar gedreven. En als nu de beide par tijen te kritisch op eikaars zwakhe den gaan letten, zou de fusie stuk kunnen lopen. Voor deze samen werking is daarom een geweldig stevige basis nodig. Welnu, die hebben we in de Schrift, de Doop en het Avondmaal. De overeen komst moeten we niet taxeren op het akkoord van de kerkeraden, maar op het woord van de levende Heer, die wil dat we allen een zijn'. Gebroken bot Volgens deze drie hoofdmotieven was het programma geleed. Ten aanzien van de prediking lazen de heren Harmsen en Kromhout resp verzen uit Deuteronomium 30 en Romeinen 10: met betrekking tot de doop lazen de dames Sprietuma en Swager uit Mattheus 19 en 28. voor het avondmaal de heren Kor net en Boalee uit 1 Korinthe 11 en Filippenzen 2. Bij de doopvont 'stonden toen een herormde jongen en een gerefor meerd meisje, die nog in deze kerk waren gedoopt. President-kerkvoogd C. Jongejan sprak er zijn dankbaarheid over uit, dat het wonen onder één dak mo gelijk is gebleken en dat de beide kerken er zo spontaan aan hebben meegewerkt. We hebben heel wat gesproken en gewerkt,- steeds in de beste verstandhouding'. De heer Jongejan dankte in 't bijzonder de koster en mevrouw Van Oosten voor de hulp en de blijvend goede stemming bij de bouwerij van het centrum: verder de architect, de aannemer en de onderaannemers en de verschillende commissies. De heer G. Pars, voorzitter van de commissie van beheer, kon met dankbaarheid verklaren, dat de lange tijd van voorbereiding nie mand zwaar was gevallen. Het was als bij Jacob, toen hij voor Rachel werkte: het leek wel één dag. Ds. (ADVERTENTIE) /^auto-inzittenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand storm wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren ziekte ziektekosten ....omzékertezijnl vaag inlichtingen aan uw assurantieman ofeventueel aan lUe. verzekeringsmaatschap?] \s-grrrendllkwal 68 r'Jam-3 W. 010-366844y heel veel goeds te bieden. Zoveel goeds, dat het nergens beter wonen is. dan juist daèr. Vermeulen moet het even kwijt: 'Wat afschuwelijk jammer dat een krant, de NLC, die hier zo'n belang rijke plaats in het dorpse leven innam; als zodanig verdwijnt. Het is een verarming van communica tie'. De Katwijkse burgervader was altijd een voorstander van open heid. van véél nieuws. Ik ben al bij de deur, als hij mij terug roept. Vol trots wijst hij op een schilderij van Ph. Sadee dat de gemeente onlangs voor 30.000 kocht en dat nu in de burgemees terskamer hangt. Onderwerp: de bediening van armen bij de kerk in Katwijk aan den Rijn. Aan een andere wand hangt een ander stuk je Katwijk: 't vissersleven, Ik moest dat nog even zien. 't Is mooi, héél mooi Het is hem (nog) niet aan te zien. Maar ongetwijfeld zal burgemeester Vermeulen over enige maanden met veel weemoed de deur van deze kamer voor de laatste maal sluiten. Burgemeester Vermeulen blijft Katwijk trouw, mee te maken. Als gepensioneerde hoopt hij t.z.t. nog het ludieke badcentrum Foto Kruyt-Van der Boom Burgemeester Vermeulen heeft hard gewerkt in Katwijk en zal dat de komende maanden nóg doen. Hij is bijzonder ingenomen met z'n wet houders. ook 't vorige college, waar mee het altijd plezierig werken is geweest. Een overdekte kunstijsbaan zo mers dienstbaar als ruimte voor slecht weer recreatie, had er al lang moeten zijn, maar komt er zeker. Katwijk is per slot van reke ning een rijke gemeente, omdat veel voorzieningen nimmer zijn getroffen en daardoor geld in de kas bleef. Katwijk heeft ook minder kosten dan veel andere gemeenten. Weinig onderhoud van bijvoorbeeld de straten en rioleringen. Je stopt maar een buis in het zand en hij blijft er jaren liggen. Katwijk staat wat dat betreft als zevenentwintig ste van bovenaf op de landelijke lijst. Jammer vindt Vermeulen het dat er (nog) geen gemeentelijke mu ziekschool is, maar ook daar wordt aan gewerkt, 't Werd destijds afge stemd wegens politiek meningsver schil. Politiek speelt in het pro testantse Katwijk een grote rol. Soms is de eenheid ver te zoeken. Maar binnenkort begint de bouw voor de tweede sporthal, wat tevens een overdekte tennishal zal zijn. Communicatie Naast kritiek heeft Katwijk veel, LEIDEN 'Er is de afgelopen jaren in Leiden geen totaal-plan visie op de werkgelegenheid ontwikkeld, een echt vestigingsbeleid was er ook niet, men wachtte maar af wat er kwam. Het vorige college heeft geen enkele nota het licht doen zien over de werkgelegenheids- problematiêk (terwijl er onta bene voor het eerst in de Leidse geschiedenis een wethouder was voor economisch zaken, red.) en ik vraag me af hoe het zittende college het zal gaan doen'. H. J. van Achterberg sprak het slotwoord. 'In de vorige eeuw zijn onze kerken ontstaan. Het leek lange tijd onmogelijk, dat wij nog ooit eens de zelfde diensten zouden kunnen houden en samen avond maal vieren. Maar een gebroken bot is op de breuk sterker dan het vroeger was. Deze vereniging lijkt een gewaagd schot, maar dan toch wel 'een in je roos'. De bijeenkomst werd besloten met een gezamenlijk 'Onze Vader' en het zingen van psalm 150. Hierna konden de aan wezigen de grote en comfortabele uitbreiding van het wijkcentrum bewonderen. Aan het woord is Ed van Sprundel, onlangs afgestudeerd in de politico logie. Hij maakte ter afsluiting van zijn studie een scriptie over het werkgelegenheidsbeleid van de ge meente Leiden in de jaren 1970 tot 1974. De scriptie wordt op het ogenblik gedrukt in opdracht van de gemeente Leiden. Het ontbreken van een uitgewerkte totaal-visie betekent volgens Ed overigens niet, dat er de afgelopen jaren niet met een visie gewerkt zou zijn. De wethouder van stad sontwikkeling in. die jaren, thans burgemeester van Sassenheim. ds. Kret had zelf wel degelijk een visie op de ontwikkeling van de werkge legenheid in Leiden in de toekomst. 'Over die visie is echter weinig nagedacht en zij is nooit in het openbaar in de gemeenteraad of de raadscommissies besproken' vertelt Ed, die verder ook constateert, dat er geen enkele gemeentelijke nota over de werkgelegenheid als zoda nig is, waarop die visie zou kunnen worden gebaseerd. Dienstverlening In het kort komt de visie van Kret hier op neer, dat er voor de dienst verlenende sector in de nabije toe komst goede groeimogelijkheden aanwezig zijn. De groei van die sector moet gestimuleerd worden om het verlies van industrieën te compenseren. Voor die uitbreiding heb je ook meer mensen nodig, die staffuncties kunnen bekleden en daarom moeten er mensen met ho gere inkomens naar Leiden worden getrokken. En daarvoor is het weer nodig, dat er aantrekkelijke wonin gen komen, juist voo rdie mensen. Vandaar bv. de droomplannen voor het Waardeiland. Deze visie wordt uitgesproken in het binnenstadsonderzoek, dat door het bureau economie, sociografie en statistiek van de gemeente in de jaren 1970-74 is uitgevoerd en dat in de eerste plaats is gericht op de door Kret destijds geleide beleids sector stadsontwikkeling. De nota gaat dus niet uitdrukkelijk over de werkgelegenheidsproblematiek maar is indirect wel mede daarop gericht. Er worden in de nota duidelijk verwachtingen en gewenste ontwik kelingen uitgesproken in het kader waarvan de stadsontwikkeling van Leiden moet worden gezien. Wat vind je nu van die visie: de noodzakelijke stimulering van de dienstverlenende sector? Ed: 'Er is geen enkele nota, waarin wordt aangetoond, of die sector in Leiden inderdaad wel zulke groeikansen heeft. De provincie bv. heeft voor de uitbreiding van de dienstverle nende sector in de eerste plaats Den Haag op het oog (zie de nota Stadsgewest Den Haag 1971). Lei den vervult in het provinciale den ken daarbij slechts een aanvullende functie en men heeft zelfs eens gezegd, dat verdere uitbreiding van de universiteit i in Den Haag zou moeten komen.' En dan ta beden ken. dat de werkgelegenheid in Den Haag al zo achteruit keldert. Hoe veel kantoren staan daar niet leeg. Waarom zouden er dan in Leiden wel groeikansen voor de dienstver lenende sector zijn. Daar komt nog bij dat er voor Leiden waarschijnlijk' het minder hoge functieniveau overschiet, dus vooral het routinewerk, dat het eerst zal worden geautomatiseerd. Het beleidsadvies van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten uit 1971 wijst ook enigszins in die richting. En het is natuurlijk dui delijk. dat de meer gespecialiseerde instellingen in Den Haag komen. Onderwijsbeleid Ook kun je je afvragen of het onderwijsbeleid in Leiden wel afge stemd is op zo'n ontwikkeling in de richting van de dienstverlenende sector. De heer Baalbergen waarne mend chef van de afdeling onder wijs van de gemeente merkte in dit verband in januari 1974 tijdens een vergadering van de onderwijscom missie van de Kame rvan Koop handel op, dat de gemeente nog geen visie heeft ontwikkeld om be leidsmatig onderwijsplannen af te stemmen op de behoefte van het bedrijfsleven en de sociale struc tuur van de bevolking. Overigens werkt de visie van Kret via de werkzaamheden van de krachtig door hem georganiseerde dienst stadsontwikkeling voorlopig nog. jaren door. Bijvoorbeeld in de bouw van de 1400 zeer dure wonin gen van de Nationale Nederlanden In de Merenwijk (voor hogere inko mensgroepen), en de verkeersplan nen voor de stad. Er is al veel vastgelegd voor de komende jaren. Tegenover de visie, dat er vooral gebouwd moet worden voor nieuw aan te trekken functionarissen om de dienstverlenende sector een kans te geven staat de woning- bouwvisie van het raadsli Ham, in het vorige college wethouder voor heid. Zij bieden aan 672 werkne mers werkgelegenheid (wat overi- VolkshUQsvesting. Ham wil zich .gens nog ver beneden de norm is blijkens zijn nota volkshuisvesting in de eerste plaats richten op woningbouw voor Leidenaars, dus betrekkelijk goedkope woningbouw. Het is volgens Ed van Sprundel echter de vraag of Ham daarmee ook de visie van Kret over de uitbouw van de dienstverlenende sector verwerpt. Zelf vindt Ed van Sprundel, dat er in de eerste plaats gekeken moet worden naar de woonbelangen van de huidige Leidenaar en voor wat het werk betreft naar de huidige werklozen. En die zijn zeker niet gebaat bij duurdere woningen en zijn met uitbreiding van de dienst verlenende sector ook weinig ge holpen. De huidige werkloze Leide naar is daarvoor immers, niat ge schoold. De gemeente zal in zijn industrievestigingsbeleid en huis vestingsbeleid moeten aansluiten bij de bestaande bevolkingsstruk- tuur, ook omdat weinig werklozen bereid zullen zijn omgeschoold te worden voor dienstverlenende be roepen. Grote Polder Nu de Grote Polder in Zoeterwoude vrijwel vol is met nieuwe industrie ën zal er zeker een gericht vesti gingsbeleid moeten komen. De be drijven, die de laatste jaren erbij gekomen zijn, boden weinig werk gelegenheid, waren ruimte verslin dend (Heineken) en trekken veel verkeer aan. Veertig van de zestig hectare industriegrond in de Grote Polder kwam in handen van een particuliere handelmaatschappij (De Vijver). De bedrijven, die op de grond van het industrieschap (van de gemeentes Leiden en Zoe- terwoude) kwamen, werden ten minste nog enigszins getoetst op hun bijdrage aan de werkgelegen- red.). Op grond van 'de Vijver' (twee keer zo groot) werken nu slechts 357 mensen. Daar werd dus nog veel minder met bepaalde nor men rekening gehouden. Omdat de Grote Polder straks (in de zomer) vol is, rijst de vraag of misschien niet de Stevenshofjespol- der voor industrievestiging in aan merking moet komen, De PvdA in Leiden is hierover verdeeld: Ed vindt, dat er in deze polder nood gedwongen zowel industrie als wo ningen moeten komen. Voor indus trievestiging zou hij vooral willen mikken op middelgrote bedrijven (want grote bedrijven trekken hun vestigingen te^ug bij economische slapte, zie Tokheim), die niét al te hoog gekwalificeerde arbeid bieden en scholingsmogelijkheden hebben. Zij denkt vooral aan de meubel- en houtindustrie. De gemeente zou heel gericht met deze industrietakken contact moe ten leggen en op moeten houden met ongunstige publicaties en uit latingen over Leiden. Bovendien moet de gemeente haar vestigings beleid, dat nu no'g door verschillen de afdelingen wordt behartigd (Stadsontwikkeling en Economi sche zaken) beter coördineren. Ook vindt Ed het tekenend voor het gebrek aan gemeentelijk beleid dat de Kamer van Koophandel zo'n grote invloed heeft op het vesti gingsbeleid. En de Kamer kijkt bij de selcetie van bedrijven primair naar mogelijke concurrentie, die nieuwe bedrijven zouden kunnen opleveren. Tenslotte vindt Ed dat ook de vakbonden en de Leidse werknemer zelf een weinig aktieve houding aannemen. 'Waarom alleen huuracties en nooit eens een be- drijfsactie zo als een bezetting. Waarom hebben bv. de werknemers van Tokheim niet gedaan?' Dat gaat de hele bevolking aan KATWIJK Van maandag 31 maart tot zaterdag 5 april zal, onder auspiciën van VW, in Katwijk weer een Tulip-Festival worden gehouden. Het is voor de derde keer, dat hier zo'n groots evenement plaats vindt. Zonder overdrijving kan men dit (internationale) festival als een, voor Nederland, unieke ge beurtenis beschouwen. Een stad als Rotterdam, die zeker de zaal- en huisvestingsmogelijkhe den bezit, heeft ar toch voor ge past, omdat het te duur is. Katwijk heeft namelijk de beschikking over duizenden goedkope bedden. In fei te kan geen enkele andere plaats daarmee concurreren. De muzikale activiteiten, door or kesten en koren, worden gedeelte lijk in de Sporthal, gedeeltelijk (bij droog weer) op het marktterrein gehouden. Op maandag is er een openluchtceremonie, die waar schijnlijk door commissaris Vrolijk wordt bijgewoond. Voor de deelne mers volgt daarop een openingspar tij. ter nadere kennismaking, in de Sporthal. De finale-partij vindt vrijdag plaats. Op zaterdag vertrek ken de meeste gasten weer. De jury, bestaande uit de heren Paul Lavalle (directeur radio city- music-hall en dirigent New York). Kenneth R. Force (beiden uit de USA), Randy Bech (België), San- der van Marion, Willy Hauvast en voor de choreografie majoor Chris Bos, zal op dinsdag, woensdag en donderdag de prestaties beoordelen. Op de woensdagavond treden de marching- en showbands (buiten) op. De omvang van de deelname staat nog niet geheel vast. Er zijn brie ven gezonden naar Amerika, de Skandinavische landen, Engeland, België en Nederland, terwijl Frank rijk onzeker is. Reis Bovendien hebben directeur Ver- plancke en secretaris Verheule eind december een reis van vier dagen naar de USA gemaakt om het con gres (van 1000 bandleaders) in Chicago bij te wonen. Zij hebben daar voorlopige afspraken gemaakt. De KLM in New York zorgde er voor, dat een folder in 450.000 exemplaren over 51 staten van Amerika werd verspreid. Tot nu toe zijn er een 25 aanmel dingen bij de VW binnengekomen. De sluitingsdatum is 15 febr. Dan moet alles bekend zijn. Het pro grammaboekje verschijnt één week vóór pasen. De toegangsprijs ls op 1 gesteld. Iedereen heeft toegang: op de openings- en slotavond (maandag resp. vrijdag) echter al léén de genodigden. Hoeveel zangers en speellieden er mee zullen doen valt op dit mo ment dus nog niet te zeggen. Verle den jaar waren het er tussen de drie- en vierduizend. Dit getal ho pen de organisators tenminste weer te bereiken. Hun verwachting is echter, dat de meesten uit Neder land komen. In het buitenland werkt de economische recessie al merkbaar door. De korpsen en koren kunnen zelf hun (twee) werken kiezen. Tech nisch leider Wim Laros, oud-direc teur-dirigent van 'De Trommelaere van Roesendaele' stelt, evenals bij de beide vorige festivals, het draai boek vast. Op het programma staat ook een 'open dag' in Keukenhof. De bezoe kers hebben daar gratis toegang. Ook nu weer is de praktische orga nisatie mede toevertrouwd aan de goede zorgen van de Jubilate-leden. Ze zullen ook helpen bij de op bouw. Klaas van Duyn (uit de Princestraat) zorgt voor vis en de entourage met zeilboten en netten. VW is nog met vele anderen in bespreking. Ook financiële bedrij ven werken mee. En middenstan ders: maar deze wonen en werken voor 't grootste deel niet in Kat wijk Verleden jaar werden onze ver wachtingen aangaande de techni sche en muzikale kwaliteiten niet teleurgesteld. Men mag dus op nieuw op goede (en zeer goede) prestaties rekenen. De uitvoerenden van over de grens en de zee zijn immers zo iets als kunst-ambassa deurs van hun land. Dus moeten het wel zang- en speelvaardige amateurs zijn, die hier optreden. Bovendien weten we, dat ln vele landen, o.a. de USA. Duitsland en Engeland, in de scholen en zeker bij het voortgezet onderwijs en de universiteiten, het vak 'muzikale vorming' zeer ernstig wordt geno men. Bij examens is het vaak een hoofdvak, waarop de kandidaat kan 'zakken'. Zoals ten onzent op de pedagogische akadèmies. Voor hen, dde wel eens koren of andere en sembles uit die landen hebben ge hoord, is dit geen nieuws. In Neder land liggen de zaken (nog) wat anders. Maar naar zo'n internatio naal festival sturen we ook geen onvoldoende geschoolde gezel schappen, al hebben vele leden dan niet zo'n grondige muzikale school opleiding genoten als in de ge noemde landen veelal gebruikelijk is. Het behoeft geen betoog, dat een cultureel gebeuren als dit festival een enorme voorbereiding maar ook veel geld vraagt. Dit verhaal moet ik dus wel beslui ten met de dringende oproep aan alle Katwijkers, die nog geen VW- lid zijn, zich onverwijld hiervoor aan te melden. Een festival als dit gaat de hele bevolking aan. Johan van Wolfswinkel -v.c Tijdens de 3-oktober eesten van het vorige jaar was dit pamflet op veel plaatsen in de stad te zien. De tekst 2000 werkelozen, woningnood en verkrotting vormt wel een schrille tegenstelling met de klas sieke zinspreuk: 'Dit terwille van de vrijheid', die in verschillende straten van de stad op wimpels was aangebracht. De vrijheid heeft in Leiden altijd nog een betrekkelijk karakter. Zo is het aantal werkelo zen op dit moment al hard op weg naar de 3000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4