Henk Hoogerwaard: 'Zaan '69 is de ploeg van de toekomst' De spanning is toch gebleven werelduurrecord Laver en Connors vechten om een ton Kovalev kampioen Aktie tegen spelverruwing Skiër verongelukt Volley bal trainer werkt nu samen met ex-pupil Jaap Korsloot Stap terug naar FC Utrecht brengt Henk Wery meer vrije tijd TROUW KWARTET ZATERDAG 1 FEBRUARI 1975 SPORT T21-K21 Van onze speciale verslaggever UTRECHT Met de terugkeer van de plaatselijke favoriet Henk Wery, hoopte FC Utrecht aan de start van dit voetbalseizoen op een produktief en punentrijk jaar. Op papier zag het er aanvallend ook best leuk uit. Wery, de ex-international, die zes jaar lang furore maakte bij Feyenoord, op rechts, in de spits de bonkige Jood van Maurik en op links de veel belovende André Hulshorst. Op schu" het middenveld bovendien een schutter als Leo 'van Veen. In de praktijk is het FC Utrecht evenwel niet naar den vleze ge gaan. Weliswaar werd er 29 maal gescoord en dat Is na de scores van Feyenoord, PSV, Ajax en FC Twente toch nog het meest celsior, staat FC Utrecht kleurloos als tiende geklasseerd. Een positie, waar vooral Henk Wery (31) maar moeilijk aan kan wen nen. Wery is hel lange tijd niet gewoon geweest, gemiddeld een totaal is FC Utrecht onder leiding punt per wedstrijd te verliezen. Hij van de nieuw-gekomen trainer Jan Rab tegengevallen. Samen met De Graafschap, FC Amsterdam en Ex- Heden FC Den HaagWageningen Morgen SpartaExcelsior MVV—NAC AjaxTelstar De Graafschap—FC Twente AZ'67FC Amsterdam HaarlemRoda JC FC UtrechtFeyenoord Go AheadPSV Eerste Divisie FC Den BoschFC Dordrecht HeerenveenVeendam Helmond SportPEC Eindhoven—SC Amersfoort HeraclesSVV FC VlaardingenVolendam Fortuna SC—FC VVV VitesseSC Cambuur FC GroningenNEC AFGELASTING De afdeling Twente van de KNVB heeft voor zaterdag alle wedstrijden afgelast. KOPENHAGEN Vladimir Kovalev mag zich als eerste Rus dankzij een iets grotere regelmatigheid in de drie onderdelen de opvolger noe men van de aan de knie gebles seerde Oostduitser ban Hoffman als Europees kunstrijkampioen bij de heren. De half volle Brandy-hal in Kopenhagen kon zich met de spec taculaire Brit John Curry, die in anderhalve minuut drie keer de lucht In ging voor een drievoudige sprong, te laag gewaardeerd door de in meerderheid Oosteuropese ju ry. In de strijd met titelhoudster Chris tine Errath om het Europese kunst- rijkampioenschap in Kopenhagen ligt Dianne de Leeuw na de ver plichte figuren om de kür, die in to taal zestig procent van de totale puntenwaardering uitmaken, een neuslengte voor. De Zwitser Karen Iteh, die na de verplichte figuren het klassement aanvoerde, kwam bij de dubbele lutz ten val en voerde de combinatie slechts ten dele uit. Hetzelfde overkwam de Westduitse kampioene Isabel de Navarre, die na de figuren nog tussen Dianne de Leeuw en Christine Errath instond. Samen maakten ze ruim baan voor het grote duel op de vrije kür, waar mee zaterdagavond het Europese kampioenschap wordt besloten. zegt tenriiinste: "Ja, zo kun je het ongeveer wel stellen. Natuurlijk wist ik van tevoren, dat ik met FC Utrecht vaker zou verliezen, dan bij Feyenoord het geval was. Maar het went toch niet gauw, temeer daar er onnodige punten worden ver speeld'. Wery heeft inmiddels aangestipt, dat hij het aan het einde van het vorig seizoen duidelijk niet meer zag zitten bij kampioen Feyenoord. Hij zegt: 'Ik ben niet direct teleur gesteld bij Feyenoord vertrokken. Ik heb alleen de pech gehad, dat ik op een belangrijke leeftijd door langdurige blessures enige tikken kreeg. Toch heeft Feyenoord mij verleden jaar nog een uitstekend tweejarig contract aangeboden. Een beter contract dan liet vorige. Maar omdat de ploeg goed draaide en juist kampioen was geworden en Met die uitspraak wil Henk Wery de UEFA-Cup had gewonnen, was allerminst de schuld naar derden verschuiven. Wery beseft drommels goed, dat hij zelf eveneens onder de verwachtingen is gebleven; maar maakt tevens duidelijk dat die uitgebleven grote vorm, niets met een mindere motivatie heeft te maken. Wery: 'Na zes jaar topspan- ning, waar ik soms beroerd van werd, bij een bedrijf als Feyenoord, had ik me voorgenomen dat zoiets me bij een andere club niet meer zou overkomen. Maar ik heb intus sen geleerd, dat het spanningsveld blijft, zolang je betaald voetbal speelt. Bij Feyenoord waren de be langen dan misschien groter daar moest je elke week winnen de spanning op zich is bij FC Utrecht gebleven. Die is er vooral ook, omdat het niet zo goed gaat. Ik ga dan prakkizeren, omdat ik veel geld heb gekost'. Waarna Henk Wery oorzaken voor zijn onvoldoende prestaties tracht te zoeken. Automatisch komt hij dan terecht op het onderwerp over schakeling van, bét bij uitstek pres tatie-gerichte bedrijf Feyenoord naar het ook wel met die intentie levende FC Utrechtï een club, die er echter mee heeft leren leven, dat het niet wekelijks kan winnen. Met andere trainingstijdën als belang rijkste verschil. ;Henk. Wery heeft het daar ook voornamelijk over. Kortom, de full-prof, die na een pvërschakeling van groot naar min der groot, teleurstelt en èen minder intensieve training als oorzaak ziet. Wery: 'Ik heb bij FC Utrecht in vergelijking met Feyenoord een zee van vrije tijd. Het wekelijks pro gramma ziet er als volgt uit: de zondag is weg vanwege de wed strijd. Maandagmiddag training om 3 uur. Dinsdag was er eerst twee maal training, nu nog één keer, om 3 uur. Woensdag is de vrije dag. Donderdag training als full-prof twee keer. om 10 uur en om 3 uur. Vrijdag weer om 3 uur. Zaterdag is weer een vrije dag'. MEER TRAINEN 'Ik was zes. jaar lang zeven of acht keer trainen per week gewend. Voor mezelf doe ik weieens een duurloop, want vooral door die vrije woensdag, kom ik gewoon tekort. Ik zou graag weèr op dinsdag de hele dag willen trainen. Hoewel het trainen met vijf Jull-profs (Jörgen Henriksen, Leo van Veen, Chris Kronshorst, André Hulshorst en Henk Wery - red.) niet ideaal is. Met vijf man kun je niet wedstrijd- gericht trainen. Het is raar, in het begin leek het mij wel iets, om zo weinig te trainen, maar ik heb gauw begrepen, dat ik voor mijn doen te weinig deed'. het logisch dat ik meer op de reser vebank terecht was 'gekomen dan me lief was. Maar ik was het na zes jaar toch vooral ?at. Er is toen helemaal niet meer over contract verlenging gesproken. Ik heb me zelf op de transferlijst gezet. Die ruil met Steen Ols^n kwam mij best uit'. 'DE BINK' Henk Wery blikt toch nog even terug op zijn Rotterdamse tijd: 'De verdiensten waren natuurlijk goed. Maar de situatie bij de topclub is toch niet zo rooskleurig als de bui- tenwacht vaak stelt. De voetballer schetst zelf ook dikwijls een beeld van 'de bink', die op tv komt en kapitalen verdient. Ik heb in al die jaren ook tientallen jongens gezien, die naar dat idee gingen leven en er onderdoor gingen. Tamelijk veel ellende heb ik gezien. Zo'n club stimuleert ook maar zelden enige begeleiding. Je mag jezelf naast het voetballen niet ontwikkelen, want dan schaadt je de belangen van de club. Het enige wat er tegenover staat, is op dat. möment' vrij veel geld. Maar leuk is heteigenlijk niet. Bij de spelers is het vaak ook: ieder voor zich en God Voor ons allen'. Wannéér Wery terug kijk1- naar al die toestanden bij Feyenoord. komt hij automatisch ook bij de momen teel zo gekritiseerde trainer Wiel Coerver terecht. Niet om na te tréppen. Want Wery ..blijft er zelfs nu nog bij dat Coerver een toptrai- ner zou kunnen zijn. Hetgeen ech ter meteen al duidt op de nodige reserves tenaanzien van Coerver, Wery: 'Wanneer Coerver meer zijn mond zou kunnen houden, dan was het een goede trainer. Hij belooft erg veel, maar hij maakt van al zijn woorden maar een derde waar. Door zijn enthousiasme probeert hij de spelers te stimuleren. Hij zegt daarbij véél dat hij later niet waar kan maken. .Hij bedoelt het in we zen goed, maar ik heb ook weieens gedacht: van mij kun' je jèt.s krij gen. Hij veroorzaakt moeilijkheden HENK WERY: 'In het begin leek het me we) iels om zo weinig te trainen, maar ik heb gauw begrepen dat ik voor mijn doen te wei nig deed.' en heeft op die manier Jan Bos-' 'kamp en Rinus Israel stuk ge maakt- Dergelijke spelers beloofde hij van alles. Maar nogmaals, hij zou een. grote kunnen/zijn. Want zijn oefenstof is bijzonder goed'. UITWEDSTRIJDEN Terug riaar FC Utrecht, terug naar de huidige problemen. Wery: 'Naar mijn idee kan FC Utrecht een sub top-club zijn. Incidenteel kan er voor een uitschieter tegen een top club worden gezorgd. Het grootste probleem is het spelen van uitwed strijden. We hebben uit nog-"maar drie punten verzameld. Dat. is voor een club met dit materiaal veel te weinig. Het verschil is te groot. Thuis dertien punten en uit drie. Ik speel nu al zoveel jaar betaald voetbal, maar ik begrijp nog altijd niet, waarom een uitwedstrijd spe len zoveel moeilijker is dan een partij op eigen veld. Dat verbaast me eigenlijk steeds weer'. MATTY VERKAMMAN Van een verslaggever RREDA Roy Schuiten, wc- eldkampioen achtervolging bij de profs, wil in oktober ol' no- ember een aanval doen op het ■\erelduurrecord op de fiets. De Zandvoorler wil de recordpoging vvagen op de hooggelegen en /.eer snelle baan van Mexico Stad. Schuiten kondigde zijn record poging gisteren aan toen hij gis teren werd voorgesteld als para depaardje in de wielerploeg van Peter Post. Het werelduurrecord staat op naam van de Belg Eddy Merckx. Ook in Mexico Stad legde hij in '•en uur 49131 km af. Roy Schuiten ziet de recordpoging optimistisch tegemoet. Logisch ook want hij heeft vorig seizoen toen hij halverweg van de ama teurs overstapte naar de officieel betaalde profs enkele zeer op merkelijke successen geboekt. Welerinsiders voorspellen Schuiten een soort Merckx toe komst en in dal beeld past een poging om hot werelduurrecord ie breken zeer zeker. Schuiten zal daarbij steun on dervinden van de Belgische ve teraan Ferdinand Bracke. Hij is oor djt iaar ook gecontracteerd door Peter Post. ook al is de Belg ondertussen 35 jaar. .vaar volgens Post is Bracke er toch niet alleen voor de Mexi caanse plannen. 'Bracke is de ideale wegkapitein voor een ge middeld jonge ploeg. Hij kent het vak als geen ander, hij heeft nog altijd de vorm. Hij bewees dat door tijdens de wereldkam pioenschappen tweede te worden achter Roy Schuiten. Hij kan ZUTPHEN Door middel van het plan 'Wisselwerking 1975' heeft het bestuur van de KNVB afdeling Gel derland (GVB) in samenwerking met de scheidsrechterscommissie van deze bond in Zutphen de richt lijnen aangegeven waarmee men in de toekomst de spelverruwing en het aantal strafzaken denkt te kun nen beperken. De afdeling kwam tot het plan omdat het aantal strafzaken ieder jaar opliep. De voorzitter van de sectie afdelingen van de KNVB, de heer Jansen, gaf als toelichting: 'Na veel overwegingen kwamen wij tot een nieuwe procedure van sa menwerking met de clubs. Veel problemen zijn terug te voeren tot kortsluiting tussen de clubleiding, de elftallen en de scheidsrechters. Wij menen dat door twee punten te kunnen oplossen. A. Elke. club stelt een functionaris aan die de scheidsrechters voor alle elftallen begeleidt. Hij stelt de ar biter voor aan de leiders van beide oor een aanval op het uurre- ord natuurlijk ook van grote vaarde zijn. Die zaak, en alles wat er mee te maken heeft, kent hij door en door. In 1967 en 1968 is hij tenslotte ruim elf maanden in het bezit geweest van het record'. Bracke is ervan overtuigd dat Schuiten een goede kans heeft het record te verbeteren. 'Schui len heeft alle kwaliteiten daar voor. Hij is jong, hij is een geweldige achtervolger, hij kan con lange tijdrit rijden, kortom hij voldoet aan alle voorwaar den. Voor mijn gevoel is hij de enige die op dit moment een mogelijkheid op succes heeft'. 'Een betrekkelijk uitgebreid voorseizoen is helemaal geen bezwaar. Merckx won in 1972 een aantal klassiekers en boven dien de ronden van Italië en Frankrijk. Ik heb ook veel grote koersen gereden in het jaar dat ;k slaagde bij mijn aanval op bet record. Voor je zo'n aanval doel moet je in beweging blijven "ii een nerfecte conditie hebben, maar die krijg je niet alleen trainen, ook door wed- rijden te rijden. Je kunt rustig d" klassiekers en een grote ron do rijden. je moet er alleen voor 71-ïen in het naseizoen niet alle critpria af te lopen. Dat kan niet'. Zm» Roy Schuilen niet de druk voelen de kopman te zijn van cpp vooraanstaande ploeg? p.-» Vp; 'Waarschijnlijk wel. •"."m- als je een groot kampioen /ijn, moet je dat aankun nen. Roy heeft op mij nooit de !nd- 'k gemaakt het niet te kun nen'. elftallen die de man op hun beurt in de kleedkamer voorstellen aan de spelers. B. Indien in een wedstrijd een spe ler aanleiding geeft tot moeilijkhe den die een waarschuwing of een verwijdering tot gevolg kunnen hebben, verzoekt de scheidsrechter de aanvoerder de betreffende speler te vervangen.' Voorlopig zal gedurende zes wed strijden een proef worden genomen waarna de scheidsrechters rapport uitbrengen en het bondsbestuur daarna contact opneemt met de aangesloten clubs. ZELL AM ZILLER (Reuter) De 16-jarige Finse skiër Markku Vuo- pala Is om het leven gekomen tij dens de afdaling voor het Europees juniorenkampioenschap in het Oos tenrijkse Zeil am Ziller. Nadat hij de finish al was gepasseerd, gleed hij noghonderd meter door en botste schuin staande op een ski tegen een boom. Hij liep daarbij dodelijk hoofdletsel op. tp, 9 Roy Schuiten wil Van onze volleybalmedewerker AMSTERDAM 'Ik probeer altijd zo objektief mogelijk te zijn. Daarom druf ik gerust te zeggen, dat Zaan '69 de ploeg van de toekomst is,' aldus Henk Hoogerwaard, de pas aangetrokken twee de trainer bij de Zaanse eredivisieploeg. Dat tweede moet dan niet beschouwd worden als een rangtelwoord in directe zin. 'Hij wordt beslist geen hulptrainer', aldus manager Henk Breeuwer. 'Wij za ten met het probleem, dat Jaap Korsloot de ploeg maar één keer per week kan trainen. Harry Veldhuis verzorgde de andere trai ning. Dat was niet ideaal.' LAS VEGAS Zondag zal in Las Vegas het gokleven voor enige tijd naar de achtergrond worden gedre ven, omdat een sportevenement de aandacht vraagt. Het zal echter niet ten koste gaan van de vele dollars, die dagelijks in het Ameri kaanse gok-mekka van eigenaar wisselen, want niet minder dan 100.000 dollar 260.000) ligt er te wachten op de winnaar van de tennistweekamp Rod LaverJimmy Connors. Een duel tussen exponen ten van twee tennisgeneraties. La ver (36), de veteraan, die door het tennis miljonair is geworden en tot één van de beste spelers van de laatste tien jaar uitgroeide en Con nors (22), het talent uit de Vere nigde Staten, die het afgelopen jaar imposant winnaar was van Wimbledon, Forest Hills en Austra lië. Connors kan zich bij een zege op Laver eveneens miljonair noe men. Laver en Connors zijn in vele op zichten eikaars tegenpolen. De Au straliër heeft zich de laatste jaren geleidelijk aan teruggetrokken, om dat de jaren gingen meetellen. La ver, die in zijn carrière alle titels heeft gewonnen, is een toonbeeld van rust. 'The Rocket', de bijnaam Van Laver, maakte zich niet zo snel kwaad en kweekte bij publiek en medespelers een grote sympathie. Connors daarentegen is opvliegend en brutaal. Zijn spel wekt bij ieder een grote bewondering, maar door zijn stoïcijnse en arrogante optre den verspeelt hij veel goodwill. Zondag zullen in het 'Cesars Pala ce' 4000 toeschouwers het duel bij wonen. Zij moeten entreeprijzen neertellen in de grootte van 25 tot 100 dollar (65 tot 260 gulden). De Amerikaanse televisiemaatschappij i CBS heeft voor 400.000 dollar de rechten van een rechtstreekse uit- zending gekoeht, zodat er voor de organisatoren nog wel het een en ander overblijft. Wie favoriet is, valt moeilijk te zeggen. De routine van Laver tegen over de snelheid en agressiviteit van Connors. Connors heeft reeds laten weten, dat hij de service van zijn tegenstander vreest. De Ameri kaan. die door zijn starre houding een huwelijk me,t tennisster Chris ROD LAVER routine Evert aan zijn neus zag voorbij gaan, hoeft in feite niet zo angstig te zijn voor het sterkste wapen van Laver, omdat de return zijn grote kracht is. Beide spelers leggen in hun service een geweldige kracht en Connors is van mening, dat als hij er in "slaagt de service van zijn tegenstander te' doorbreken, hij de partij wint. i Laver heeft de laatste tijd hard getraind. 'Ik ben klaar voor de strijd. Mijn conditie is perfect', al dus de Australiër. De vele tennis- deskundigen, die zondag op de tri bunes plaats zullen nemen, houden het op een triomf voor Laver. Vol gens hen zal de routine doorslasge- vend zijn, De beide linkshandige spelers zullen elkaar voor de eerste keer ontmoeten. Een duel, dat op een voor Las Vegas ongewoon vroeg tijdstip (10.00 uur 's morgens) wordt gespeeld. Met één traditie zal in de woeslljnstad in ieder geval worden gebroken: de verliezer houdt er ook wat aan over. Min of meer door toevallige om standigheden was Hoogerwaard sinds eind december niet meer ge bonden aan een club. 'Breeuwer. de manager van Zaan vroeg me voor een proeftraining. Wel zo'n uitda ging durf ik wel aan. Het voordeel was, dat lk de meeste jongens al langer ken. Daarom Is het ook ge makkelijker dit positief te benade ren. Aan de andere kant moet je er rekening mee houden, dat je te maken krijgt met een bestaand pakket. Ik wil daarom ook eerst de kat eens goed uit de boom kijken. Men weet. dat lk over het volleybal bepaalde ideeën heb'. 'Het is nu eenmaal zo. dat je na verloop van jaren vastgeroest raakt. Je hebt een bepaalde ervaring op gedaan. Je merkt, dat je daarmee sukses hebt. Daar ga je natuurlijk mee door. Ook al leer je voor je zelf er telkens nieuwe dingen bij, je gaat toch van een bepaald prin cipe uit. Dat heb lk ook bij de Geldrop Combinatie zo ervaren. Zo wel de spelefs als ik hebben daar positievp ervaringen mee. Ik zat echter met de moeilijkheid, dat het me daar zoveel tijd kostte. Ik reed elke maand zo'n 1.200» km. Dat werd me te zwaar. Het speet me wel. maar ik kon niet anders. Om dat bij ANJV/RLVC een aantal om standigheden anders waren, ben ik daar naar toe gegaan'. Ook daar probeerde Hoogerwaard zijn ideeën te lanceren. Ideeën die steunen op een bijna 25-jarige er varing. In die tijd Is DES grbot geworden. 'Het werd op een gege ven moment een goede vereniging Er waren ineens drie teams die zeer behoorlijk speelden. Dat heb je no dig. Een vereniging moet niet op één team steunen. Er moet een doorstroming mogelijk zijn. Die krijg je alleen maar als de achter ban ook goed is. Dat moet de kracht van een vereniging zijn. Daarom zit Cacs van Zweeden ook zo goed. Die leidt maar steeds nieu we jongens op. Het resultaat zie je nu wel bij Corbulo. Vooral nu Johny Groen en Jurrlen Kooien er bij gekomen zijn. Het is een jonge ploeg met twee ervaren spelers'. 'Kijk, dat vindt je nu bij Zaan ook. Het voordeel daar echter is, dat je nu met twee trainers zit. Het lijkt me met Jaap Korsloot bijzonder goed samenwerken. Hij is een zeer goede coach. Kijk maar tegen de laatste wedstrijd tegen Blokkeer. Die is gewoon gewonnen door het betere coachen. Het op tijd inzet ten van zijn wisselspelers heeft de doorslag gegeven. Bij Blokkeer kon een Frank Constandse op het laatst niet meer. Dat was bij Zaan anders. Daar waren veel meer wisselspelers.' Een situatie die Hoogerwaard ook bij DES kende. Overigens is dat DES later overgegaan in Blokkeer. Onder die naam bereikte zijn spe lers de grootste bekendheid. Volley ballers als Joop Tinkhof, Jurrien Kooien nu dus overgegaan naar plaatsgenoot Corbulo Nico Zim merman, Joop Oosterbaan, Jacques de Vink. Frank Constandse, Henk Schreuder, Tom Zwager (later via de Geldr.pp Combinatie naar AMVJ/RLVC gegaan dat hij door de trainersmoeilijkheden al weer verlaten heeft) er. Hans Kranen burg, die via het Amsterdamse AMVJ eveneens naar het Rotter damse AMVJ/RLVC ging. Met die spelers wist hij als eerste Neder landse ploeg de halve finales van de Europa Cup voor landskampioenen te bereiken. Later toen hij bij DES wegging, weer terüg kwam en t och weer vferdween kwamen er uitspraken van Joop Tinkhof en Jacques de Vink' als: 'We beschouwen hem als onze volleybalvader. Hij heeft ons helemaal opgevoed'. Bij Zaan'69 zal dat niet meer gebeuren. De ploeg is grotendepls door Korsloot gevormd. Dat gebeurde in de overbekende Henk Hoogerwaard (rechts) niet Jaap Korsloot: 'Ik wi! de kat eerst eens goed uit de boom kijken.' AMVJ-tijd. 'Ik vind een samenwer king met, hem ideaal. We zijn alle bei meester op ons terrein. Toen ik zelf het nationale team nog trainde zat hij ook in die ploeg. Je kunt met hem zeer goed over bepaalde problemen praten. Hij weet waar hij het over heeft'. 'Kijk bij de Rotterdam Combinatie was dat anders. Daar draaide alles in feite om één figuur: Dinco van der Stoep. Die wnde zich in allerlei gekke ideeën uitleven. Voor één team kan zoiets misschien nog. Maar ie moet rekening houden met een hele vereniging. Overigens moet lk zeggen, dat het bestuur mij zeer netjes heeft behandeld Daar om heb ik tegen die vereniging ook geen rancunes. Er zijn echter eer aantal jongens bij die het nooit zullen begrijpen Dat vind ik Jam mer voor die vereniging Wat ik zo bij Zaan'69 zie. ligt d. t Jaar alle maal heel anders'. 'Er is bij Zaan gelukkig nog een heleboel te doen Er is uit hun mogelijkheden nog enorm veel te halen. Kijk, maar eens hoe bijvoor beeld het Poolse spel zich heeft ontwikkeld. Dat is een heel andere speelwijze dan bij Zaan. Ik vind, dat als je een goede stop van de serve hebt. er een snelle aanval moet komen. Er zal daar veel op getraind moeten worden. Ik dacht dat Je dan uit hun spel een nog hoger rendement haalt. Voor mij heeft Zaan op papter de sterkste en krachtigste aanval in de hele eredL- visie'. KOOS HAMER

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 21