Medicijnman geneest, arts maakt beter Tehuiskinderen hebben weinig rechten Pop 09 de plaat Memisa 50 Willem Nugteren in Tanzania: Vooral zuigelingenzorg willen we uitbreiden Belangenvereniging Minderjarigen: 'Desnoods blijven we harde acties voeren' Bob Dylan is wederom subliem TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 FEBRUARI 1975 BINNENLAND K15 door Nico Kussendrager Eten in een grashut midden in Tanzania. Gedempt klinkt het geluid van trommels, samba's en eentonige hoge stemmen van de overzijde van het dorpsplein. Ik maak mijn handen nat in een kommetje, probeer van rijst bal letjes te kneden, neem een stukje vrijwel rauwe kip en luister. Er is een geestuidrijving aan de gang. Voorafgegaan door de gastheer zoek ik tien minuten later de weg door het duister. Het regent. Daarom wordt de séance niet buiten gehou den maar in een hut. Als mijn ogen aan het duister gewend zijn zie ik zo'n twintig mannen, vrouwen en kinderen bijeen. Zij gebruiken de instrumenten (de samba's zijn con- servenblikjes met erwten) en zin gen. In het midden zit een vrouw, versieringen van apehaar aan de armen, een band om het hoofd waaraan lange kralekettingen die het gezicht bedekken. Zij is de mganaga (Riswahili voor tovenares, 'medicijnman') die de geesten uit drijft. Tegen de wand drukken zich 'een paar zieken weg, wachtend op de dingen die komen gaan. Zij zullen niet passief blijven, maar proberen later in trance te komen om de kwade geest kwijt te raken. Eerst schenkt de mganaga geen aandacht aan hen maar na een uur raken het gezang en de bewegingen meer op elkaar afgestemd. Geven de geesten een weerwoord? Baby huilt Een zieke baby huilt. Als de séance is afgelopen krijgt dokter Willem Nugteren het kind in handen ge drukt. Waarschijnlijk heeft het een hartafwijking. De mganaga heeft de geest die de kwaal veroorzaakte nu verjaagd, de baby is genezen de dokter mag het kind beter maken. Als het mislukt kan het aan hem liggen maar ook kan de rite ver keerd zijn uitgevoerd, er kunnen tegenkrachten aan het werk zijn geweest en er kan een vloek liggen op het kind. Dit zijn dingen waarmee een huis arts in Meppel of Roermond niet te maken krijgt. Een Nederlandse arts in Tanzania wordt er voortdu rend mee geconfronteerd. Willem Nugteren is een Nederland se dokter uitgezonden door de Me- misa. de medische missie actie, die dit jaar een halve eeuw bestaat. Drie jaar heeft Willem Nugteren in Tanzania gewerkt, deze week keer de hij in Nederland terug onder andere om zich te specialiseren. 'Ik heb het idee dat over een aantal jaren in Tanzania nog plaats zal zijn voor specialisten, maar minder voor gewone huisartsen. Dat heb ben, hoop ik, de Tanzanianen dan zelf voor een groot deel overgeno- Een onzer redacteuren heeft een bezoek gebracht aan Tanzania. Hij maakte de reis deels op uitnodiging van de Memisa (medische missie ac tie) die dit jaar een halve eeuw bestaat. De organisatie is opgericht om missionaris sen in het veld te wapenen tegen tropische ziekten. Later gingen de missionarissen hun kennis ook gebruiken voor de volken waaronder zij werkten. Thans stuurt Memisa artsen en verpleegsters van alle kerkgenootschappen (ook steeds meer protestanten) naar posten in ontwikkelings landen waar medische zorg nodig is maar ontbreekt. Ook worden hospitalen voorzien van medicijnen en appara tuur. Om dit werk te kunnen voortzetten voert Memisa ter gelegenheid van het halve eeuwfeest een inzamelingsac tie. Nu al kunnen giften wor den gestort op giro 505075 ten name van Memisa 50, Rotter dam. men. En ik wil hier beslist terugko men'. Willem Nugteren woonde met zijn vrouw en twee jonge kinderen in Turiani, een snel groeiend dorp in de kustvlakte om zo'n vierhonderd kilometer van de Tanzaniaanse hoofdstad Dar-es-salaam. 'Mcha- kamchaka', noemen ze hem er (hardloper), vanwege de lange pas sen die hij neemt. Afrikanen die een eindje met hem meelop'en heb ben soms moeite hem bij te hou den. Je zou hem ook zo kunnen noemen vanwege de snelheid waarmee hij geprobeerd heeft het hospitaal uit te breiden. Op het ogenblik telt het ruim 160 bedden en meer dan hon derd man personeel, waaronder twee artsen. Na het vertrek van Nugteren zijn dat Frank de Ruyter- de Wild (die bleef) en Ad Groen (die kwam). Turiani-hospitaal heeft geen lange geschiedenis. De eerste' gebouwen werden door de missie neergezet in 1962. Een ziekenhuis was hard no dig: het meest nabije hospitaal lag op meer dan honderd kilometer af stand. En het ziekenhuis wordt steeds belangrijker. In het hele dis trict Turiani wonen nu al tachtig duizend mensen, steeds meer bij elkaar in dorpen. De regering is er op uit de Tanzanianen zoveel mo gelijk uit de 'pori' (grassteppe') naar dorpen te laten verhuizen, omdat alleen dan een goede water voorziening, onderwijs en eezond- heidszorg kunnen worden opgezet. Vogels nestelen Toen ik er was lag het ziekenhuis lang niet vol. Niemand 'had tijd om ziek te zijn'. De regens waren, zij het twee maanden te laat, begon nen, dus moest er op het land gewerkt worden. Vogels waren na de regenbuien aan het nestelen terwijl vrouwen met het kind op de rug mai's zaaiden. Pas als er geoogst en verdiend is is er weer 'tijd en geld' voor het ziekenhuis.,Vier shil ling (ruim een gulden) per dag is de verpleegprijs en dat is een rib uit je lijf. Maar te weinig om het ziekenhuis te laten draaien zodat de Tanzaniaanse regering en orga nisaties van overzee (waaronder Memisa) een zelfde bedrag bijpas sen. Als er iemand in het ziekenhuis moet worden opgenomen komt er altijd een familielid mee. Die slaapt op een matje onder het bed, kookt een eigen potje en blijft in de buurt om te controleren of de zieke goed behandeld wordt. En als de patiënt sterft moet hij onmiddellijk kunnen nagaan of man of vrouw echt dood is. Moeders van zieke kinderen liggen samen met hun zieke kroost in het ziekenhuis. Ze zullen het nooit zo maar in het hospitaal achterlaten. Vandaar dat Turiani-hospitaal ook weinig had aan de kinderbedjes die ooit eens voor de kinderafdeling ter beschikking werden gesteld. Er wa ren grote bedden nodig zodat de moeders bij de' kinderen kunnen slapen. Nu zie je hoe de vrouw zich in alle bochten wringt om bij haar kind in het kleine bedje te kunnen liggen. 'En waarom ook niet?', zegt Willem Nugteren. 'Zo is het contact tussen moeder en kind veel beter. En het gevaar van dooddrukken, In het Turini-ziekenhuis. waar ze bij ons altijd over hebben, dat is onzin. Ik heb het nog nooit meegemaakt'. Geen latrines De meeste ziekten in Turiani zijn het gevolg van slechte hygiëne, het ontbreken van latrines en zuiver water. Worminfecties met al hun afschuwelijke gevolgen komen veel vuldig voor, tyfus en dissenterie zijn 'volksziekten', terwijl duizen den mensen hoekworm en rond- worm als hongerige' gasten hebben. Malaria heeft epidemische vormen en bij kinderen is mazalen een belangrijke doodsoorzaak. Per maand krijgt het ziekenhuis tien tot vijftien gevallen van tuberculo se te behandelen, vooral bij de Massai, de zigeuners van Oost-Afri- ka. Als een Massai met wat voor ziekte dan ook in het ziekenhuis komt wil hij met de stethoscoop beluisterd worden: alleen kan de dokter horen wat de kwade geest te zeggen heeft. En nooit zal hij gaan liggen op een zaal waar een stam genoot gestorven is: daar rust een vloek. Een zondagmiddag was ik te gast bij enkele Massai. Dank zij Willem Nugteren. die afschel' ne men. Zonder een degelijke aanlei ding zouden de Massnï waarschijn lijk geen vreemde blanke ontvan gen hebben. Zij willen met rust gelaten en zeker niet door blanken als 'Sijtie Boes' gefotografeerd wor den. Bovendien steelt degene die jou jouw beeltenis afneemt. Om dezelfde reden iemand iets afne men is het voor het ziekenhuis vrijwel onmogelijk bloeddonors te krijgen. Tijdens ons bezoek zaten de Massai mannen omgeven door vliegen en sterk ruikend naar koemest te spe len met dobbelstenen en stokjes, die over een koeiehuid die op de rood-bruine bodem lag, werden heen en weer geschoven. Ieder stokje stelde een koe voor. Hele veestapels wisselden van eigenaar. Van een afstand keken vrouwen en kinderen toe. Voorkomen Preventief werken ('het voorkomen van ziekten') is onder de Massai bijna uitgesloten. Zij trekken steeds verder met de kudden en komen steeds bij andere hospitalen te recht. Een van de belangrijkste resultaten van Turiani op het gebied van pre ventie is de zuigelingenzorg. De he le maand door worden er zittingen gehouden van wat wij een 'consul tatiebureau' zouden noemen, in het ziekenhuis maar ook in de 'pori'. De belangstelling voor de zuigelin genzorg is groot en groeit met de dag. 'Als wij door de Memisa-actie wat extra geld zouden kunnen krij gen gaan we proberen er de pre ventie mee uit te breiden, met na me de 'zuigelingenzorg', zegt Wil lem Nugteren. Dan heeft een moe der de kans wat meer dan de helft van haar kinderen over te houden. Preventie betekent vooral de men sen overtuigen van .het nut van een latrine en een goede watervoorzie ning, zodat ze minder kans lopen ziekten te krijgen door gebrek aan hygiëne. Het voorkomen is beter dan gene zen' is soms moeilijk te bereiken. Zo was er een man die een mooie latrine had gebouwd, met een hutje erom heen, maar zonder ingang. Willem Nugteren: 'Toen ik hem vroeg: wat heb je daar nou aan?, antwoordde hij: Iedereen gaat er maar op omdat het zo'n mooi ding is. Dan is de latrine niet meer van mij en daarom heb ik hem afgeslo ten'.' Willem Nugteren: 'hardlopen'...,.. DEN HAAG 'Met de rechtspositie van de minderjarigen in Nederland is het nog steeds niet best gesteld, maar in dubbel opzicht geldt dit voor de elf duizend kinderen, die geplaatst zijn in één van de ruim tweehonderd tehuizen in ons land. De weinige rechten, die deze kinderen men spreekt dan opeens van pupillen nog mochten hebben, worden in zo'n tehuis opnieuw door de mangel gehaald. Je kan dan ook geru«+ zeggen, dat tehuiskinderen dubbel wor den getroffen'. Aan het woord is Huig de Groot van de Belangenvereniging Minderjarigen, be ter bekend als de BM. Met hem had ik een gesprek over de kinderbescherming, de positie van de min derjarige in een kindertehuis en het werk van de BM. Bij dit gesprek waren ook Ineke en Laurent aanwezig, die hier en daar voor een aanvulling zorgden. Zij zijn eveneens actief binnen de BM, maar vin den het om tactische redenen beter, dat hun achternaam wordt weggelaten. De afgelopen weken is de rechtspositie van de minderjarigen nogal in het nieuws ge weest. Zo lieten de hoofdcommissarissen van politie van de vier grote steden in een brief aan staatssecretaris Glastra van Loon van jusitie weten, dat 'bij de hulpverle ning aan weggelopen minderjarigen het belang van die minderjarige centraal moet staan. Het weglopen van de minderjarige geeft hem recht op aandacht en hulp. Daarbij is het voor de beoordeling van de hulpverlening niet van betekenis of die minderjarige wegloopt van zijn ouders, an dere opvoeders of uit een inrichting'. Volgens de politiechefs zijn wegloop-pro blemen alleen door middel van hulpverle ning op te lossen en ze vinden dan ook, dat de alternatieve hulpverlening (Sosjale Joenit, JAC, Release) steun en waardering verdient. 'De klok wordt teruggezet', schrijven ze, 'indien men de alternatieve hulpverlening, die als duidelijke kritiek op de gevestigde hulpverlening is ontstaan, laat toetsen door die gevestigde hulpverle ning. Namelijk door de Raad voor de Kinderbescherming de verantwoordelijk heid te laten dragen voor de 'minderjarige die zich om hulp gewend heeft tot een andere instantie'. Dat laatste stelt minister Van Agt van jusitie voor aan de procu reurs-generaal bij de gerechtshoven en de secretarissen van de Raden voor de Kin derbescherming. Die brief, een stap in de goede richting ten aanzien van het opsporingsbeleid van weggelopen minderjarigen, al blijft wijzi ging van artikel 280 van het Wetboek van Strafrecht noodzakelijk, werd geschreven met het oog op de openbare vergadering van de vaste Tweede Kamercommissie van justitie afgelopen maandag. Vlak voor deze vergadering verscheen ook de nota 'Meer rechten voor ouders en kinderen', waarin een zevental organisaties op wat voor manier dan ook bij de kinderbescherming betrokken de leden van de Kamercom missie vraagt om zeer dringend geachte verbeteringen. Ook in deze nota komt het er in de eerste plaats op aan, dat in de kinderbescherming passende hulp kan worden geooden, die is afgestemd op er, bijdraagt aan gewenste maatschappelijke ontwikkelingen. 'Dat is geen justitiële aangelegenheid', al dus de nota. Vandaar ook dat het hulpver leningsapparaat van de particuliere kin derbescherming zijn justitiële karakter moet verliezen. Over de rechtspositie van minderjarigen wordt opgemerkt, dat velen verlaging van de leeftijd van meerderjari gen tot achttien jaar gewenst achten en dat de jongeren zelfstandig hulp en ver blijfplaats moeten kunnen kiezen. Eén van die organisaties is de Belangenvereniging Minderjarigen. Congres De BM is in mei 1971 opgericht. Aanlei ding daarvoor was het congres 'De bezem door de leeftijdsgrenzen' van de Neder landse Jeugdgemeenschap (NJG). Op dat congres merkten bewoners van tehuizen en werkers in de kinderbescherming dat het met de positie van de minderjarigen erg slecht is gesteld. De BM, die nu zo'n 1500 leden (beweners en werkers) telt, is verspreid over een negental afdelingen. Het feit, dat er de laatste jaren meer aandacht is ontstaan voor de problemen betreffende de kinderbescherming is voor al ook te danken aan de activiteiten van de BM. Acties als het bezetten van het gebouw van de Nationale Federatie in Den Haag tot tweemaal toe het verhin deren van de sluiting van een tehuis in Delft en het via het Zwartboek 'Zetten, zat, gezeten' de aandacht vestigen op wan toestanden in de Heldering-stichtingen in Zetten, hebben er mede toe geleid dat binnen de kinderbescherming rekening wordt gehouden met deze vereniging, die opkomt voor. de belangen van de minder jarigen. Zo heeft de bezettingsactie in Den Haag uiteindelijk als resultaat gehad,i dat de Huig (de Groot), Ineke en Laurent (v.l.n.r.): harde acties tegen wantoestanden in kindertehuizen. door Kees de Leeuw oude saneringscommissie kindertehuizen werd opgedoekt en dat er een nieuwe commissie kwam, waarin naast mensen van het ministerie van justitie en de Nationale Federatie ook vertegenwoordi gers kwamen van de BM, de Vereniging van Werkers in de Bijzondere Jeugdzorg en van de Nederlandse Vereniging van Maatschappelijk Werkers (NVMW). sectie kinderbescherming. Tijdens die bezettingsactie, waaraan veer tig mensen deelnamen, onder wie ook veel tehuisbewoners (met alle risico's van dien) en die drie weken duurde, werden drie eisen gesteld: 1. de BM en andere betrok kenen in de saneringscommissie, 2. andere criteria voor het sluiten van een tehuis en 3. het wijzigen van de sluitingsprocedure, zodat de bewoners bij de besluitvorming worden betrokken en ruim van tevoren op de hoogte worden gesteld. Huig de Groot: 'Globaal genomen kun je zeggen, dat aan deze drie eisen is voldaan. Voorheen golden vaak alleen economische motieven om een tehuis te sluiten, omdat de tehuizen nog steeds per beslapen bed worden gefinancierd. Als er dan lege bed den ontstaan, wordt er verlies geleden met als gevolg, dat een dergelijk tehuis in moeilijkheden komt en moet gaan sluiten. Wij hebben gesteld, dat er meer gelet moet worden op de situatie in de regio, dat er ook pedagogische maatstaven moe ten worden aangelegd en gekeken moet worden naar de mate van democratisering in zo'n tehuis. Het was namelijk zo, dat vaak de kleine tehuizen, waar een pretti ger leefgemeenschap was en de kinderen een zekere mate van inspraak hadden, dicht gingen, terwijl de grote tehuizen met een strenger regiem openbleven. Als nu een tehuis in moeilijkheden komt, wordt er een projectgroep ingesteld met daarin vertegenwoordigers van de bewo ners, de werkers en de directie met het bestuur. Deze projectgroep brengt advies uit aan de commissie, waarna bekeken wordt wat er kan worden gedaan'. Een voorbeeld uit de praktijk is het Renswou- de'huis in Delft. Het ministerie had al besloten, dat tot sluiting moest worden overgegaan. Er werd actie gevoerd, een projectgroep in het leven geroepen en die kwam met het advies het gebouw te sluiten, maar het Renswoude-huis als stichting de gelegenheid te geven elders een nieuw project te beginnen. Daar is men nu mee bezig. Het wordt een experi menteel project van kleine leefeenheden, geïntegreerd in de wijk. Minder spectaculair Naast deze min of meer spectaculaire ac ties zet de BM zich ook in voor dingen, die minder in de publiciteit komen. Zo is de BM de afgelopen iaren betrokken geweest bij de interne gang van zaken in tiental len tehuizen. Dit meestal op verzoek van de kinderen in die tehuizen maar ook ongevraagd komt de Belangenvereniging wel in actie, zoals mei vorig jaar in Zetten. Op 17 mei werd daar een congres gehouden, waarop de hele officiële kinder bescherming aanwezig was en er inleidin gen werden gehouden over orthopedagogi sche behandelingsmethoden. De mensen, aldus Huig de Groot, over wie het ging de bewoners waren niet uitgenodigd. Wij hebben toen die dag gebruikt om de paviljoens binnen te dringen teneinde met de bewoners in gesprek te komen over de behandelingsmethoden, zoals die daar wor den gehanteerd: de isoleercel en het plat- spuiten. Vanaf die dag zijn we meermalen in Zet ten geweest en het resultaat is nu, dat er een onderzoekcommissie is benoemd, die zo luidt de opdracht van staats-secretaris Glastra van Loon, tot taak heeft om 'op voedingsmiddelen, die niet normaal zijn in de opvoedingssituatie te onderzoeken'. Die acties hebben ook geleid tot het instellen van een stuurgroep in Zetten en een pupillenraad, terwijl binnenkort te ver wachten is, dat wij als vereniging op normale wijze toegang krijgen tot Zetten. De BM is duidelijk een actiegroep en geen hulpverleningsorganisatie in die zin, dat we opvangadressen hebben. Kinderen die uit een tehuis weglopen, worden wel in eerste instantie opgevangen, maar daarna doorverwezen naar de alternatieve hulp verlening. De BM zou het liefste zien, dat de grote internaten verdwijnen en dat daarvoor in de plaats het inrichtingswerk geïntegreerd wordt in het stadsgebeuren. Concreet komt dit neer op kleine leefeenheden, die over zichtelijk zijn voor de bewoners en die meer aansluiten op de directe leefsituatie. Een kind, dat tot zijn 21-ste jaar in een inrichting verblijft, wordt niet of nauwe lijks voorbereid op zijn latere leven in de maatschappij. De kinderbescherming ziet de inrichting als middel om je aan te passen en niet als een middel om de maatschappij te veranderen. Vandaar ook dat de problemen, waarmee de kinderen zitten, gehanteerd worden als individuele problemen, geïsoleerd van het maatschap pelijk gebeuren. De maatschappij De BM is van mening, dat de maatschappij er schuld aan heeft, dat kinderen in te huizen terechtkomen. Huig de Groot geeft als voorbeeld de woningnood, die aanleiding kan zijn tot echtscheiding, waardoor het kind gedrags moeilijkheden vertoont, niet meer thuis gehanteerd kan worden en in een inrich ting wordt geplaatst. Het een wordt door het ander veroorzaakt en je kunt die dingen niet los van elkaar zien. Daar komt bij, dat een kind in een tehuis vaak wordt bevoogd, betutteld en onmondig wordt ge houden, waardoor het later niet of nauwe lijks in staat is op eigen benen te staan. In veel gevallen kan ook gezegd worden, dat de plaatsing in een kindertehuis een middel is dat erger is dan de kwaal. Het is dan ook duidelijk, dat zolang er geen ingrijpende maatregelen worden ge nomen om op korte termijn deze situatie te verbeteren de BM, zoals ze het zelf deze week formuleerde, 'harde acties zal blijven voeren tegen de wantoestanden in de kin dertehuizen'. door Willem-Jan Martin Eind '73 schitterde de jeugdige 'big shot' David Geffen, direkteur van het sterk opkomende platengenootschap Asylum, een nieuwe stunt van de daken. Na eerder de 'oude' Byrds voor een reünie te hebben gestrikt, kon nu Bob Dylan, 'wiens kontrakt met CBS was afgelopen, aan de loonlijst van Asylum worden toegevoegd. Bovendien zou The Band als min of meer vaste begeleidingsgroep van het fenomeen gaan optreden. Puike berichten natuurlijk, en belangrijker nog de tastbare konsekwenties van de nieuwe konstruktle, elpees als Planet Waves en Before The Flood, demonstreerden een fikse verandering ten opzichte van de nadagen van het CBS-tijdperk, welke samenvielen met een fase in Dylans ontwikkeling, die zich kenmerkte door een zekere gezapigheid. Meneer maakte zich niet zo druk, leek zich voor het moment opperbest te vermaken met het 'coveren' of zélf verzinnen van allerhande betrekkelijk onbenullige muziek. Tegenover de reakties op dit laatste van de Dylanologen, die varieerden van verbitterde woede tot en met een teleurgesteld afhaken, stelde Dylan op Planet Waves o.m. het recht op een eigen ontwikkeling. Het was nooit zijn plicht geweest om de wereld te veranderen of om hoe dan ook op te roepen tot revolutionair wapengekletter. Zo men (op grond van het oudere CBS- >;erk) dat beeld van hem mocht hebben opgebouwd, dan was dat ook niet meer dan een bepaalde persoonlijke interpretatie, waarvoor hijzelf geen enkele verantwoordelijkheid droeg. Basta. Dylans verzet tegen dit fixeren van zijn persoon op een bepaalde periode was natuurlijk zeer op zijn plaats. Anderzijds kon het toch nauwelijks dienen als excuus voor de slappige produktie uit het post-Nashville Skyline-tijdvak en zaten die interpreten aardig goed, die tenminste zowel naar muziek als tekst een opvallend verschil in kracht en originaliteit noteerden. Een verschil tussen het oudere werk plus Planet Waves en de CBS-laatbloei. Los van bepaalde persoonlijke verwachtingen omtrent de figuur Dylan moest Planet-Waves-als- muzikaal-geheel beschouwd worden als de terugkeer naar het 'heilige vuur' van vroeger dagen. Dat nu geldt zo mogelijk nog in sterker mate voor Blood On The Tracks (CBS 69097), het eerste resultaat van de hernieuwde verbintenis tussen Dylan en CBS, die Geffen enige maanden geleden noopte om naar een nieuwe stunt om te zien. Dylan presenteert zich hier met een indringendheid, een totale superioriteit op alle fronten, die deze elpee gemakkelijk bestempelen tot een van de allerbesten van zijn omvangrijke oeuvre. Een sublieme Instrumentatie, waarin de gematigde elektriek van Planet Waves nog verder is teruggedrongen ten gunste van een lichte akoestische bezetting (Eric Weissberg Deliverance) met een incideriteel orgel (Paul Grif fin) en steelgitaar (Buddy Cage), dient als onderbouw voor het uiterst gedreven gezongen tekstdeel, dat een afwisseling laat zien van wrang sarcasme (Idiot Wind), aandoenlijke bespiegelingen rond het aloude thema Liefde (If You See Her Say Hello), melancholie en uitgebreide dichterlijke droomreizen (Lily Rosemary And The Jack Of Hearts). De plaat ademt de intense sfeer van weleer, creëert dezelfde onontkoombare aantrekkings kracht, dezelfde spanning tussen luisteraar en uitvoerend artiest. De aanpak als geheel vertoont ook veel overeenkomst met oudere platen. Het verschil zit hem in de positieverschuiving, het verleggen van de spanningsbasis in een ontwikkeling, die grofgeschetst ons na een periode van betrekkelijke onduidelijkheid opnieuw konfronteert met een van zichzelf overtuigde en zo tot luisteren dwingende Dylan, alleen: de optiek is niet zozeer die van de priemende wijsvinger naar het sociaal onrecht, maar meer dichterlijk-visionair gericht op het 'propageren' van essentieel-menselijke verworven heden. Hoe men deze verschuiving ook moge waarderen: de uitwerking naar het muzikale toe is en blijft subliem. Rest ons de vermelding van nieuwe produkten uit de koker van The Ohio Players (Fire), Chilli Willi (Bongos Over Balham), The Baker Gurvitz Army (idem) en Barefoot Jerry (Watchin' TV). Wellicht een volgende keer meer daarover.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15