NATIONALI ■ERWEE dichtbij Commentaar Op duizenden scholen is er volgende week een ouderavond (Interpellatie (1) 1 Interpellatie (2) door D. G. Bijl Bemoedigend Superzacht Sneeuwberichten mammal niet uniek, maar wel bijzonder preek helm monster wijzer rROUW/KWARTET VRIJDAG 31 JANUARI 1975 BINNENLAND T5/K7 'aak wordt in deze tijd van onrustba rende werkloosheid verzucht dat het laar goed is dat de heer Den Uyl jeen oppositieleider meer is. En inder- id: tijdens de interpellatie die hij isteren zonder twijfel in de Tweede lamer zou hebben gehouden, zou het [aagse Binnenhof te klein zijn ge feest om de demonstranten ruimte te ;even voor hun protest tegen het rampzalige' regeringsbeleid. liet is louter uit schamperheid dat wij een voorstelling proberen te maken Van hetgeen er zou zijn gebeurd wan- peer de PvdA in de huidige omstan digheden nog in de oppositie zou zijn keweest Wij willen ook waardering tot uitdrukking brengen voor het feit lat het extraparlementair kabinet-Den Uyl er blijkbaar in slaagt, velen het ^vertrouwen te geven dat het de werk gelegenheidsproblemen aankan, dat met althans de beperkte mogelijkheden :ot het oplossen van die problemen in idelijke mate uitbuit. Anders zou de publieke opinie de regering niet de letrekkelijke mate van rust laten die laar (nog) wordt gegund. iet kabinet heeft blijkbaar krediet bij eel kiezers, en dat is een politiek feit an betekenis, al was het slechts om- lat het er de kans door krijgt, zijn 'erkgelegenheidsbeleid weloverwogen lit te stippelen. Het legt het kabinet :n de coalitie waarop het steunt ech- ook verplichtingen op, die te 'aarder wegen waar de problemen liet alleen wat de omvang maar ook [wat de aard van de werkloosheid [betreft, moeilijker zijn dan ooit sinds 1945. Van onze onderwijsredactie Niet alleen Marie moet wijzer worden, maar ook de vader en moeder van Marie. Met die uitspraak bedoelde minister Van Kemenade niet dat ook ouders moeten leren (hoewel hij daar ook vast voor is), maar dat ouders meer bij de school betrokken moeten worden. Ou derparticipatie dus. Volgende week wordt de ouderparticipatie weer landelijk 'gevierd'. Duizenden scholen houden in deze week een ouderavond. Dat dit uitgere kend in de eerste week van februari gebeurt, is te danken aan de werkgroep 'Nationale Ouder avond 1975', die deze week heeft georganiseerd. De werkgroep nam in 1970 het initiatief tot de eerste landelijke ouderavond. Ongeveer twee duizend van de twintigduizend scholen deden daar toen aan mee. Mede dankzij die ouderavond is ouderparticipatie toen een min of meer bekend begrip geworden. De discussies die op die avond gevoerd zijn, werden later in een boekje samengevat. Deze keer uil de werkgroep niet alleen een verslag maken van wat er op de ouderavond zelf bepraat is, maar ook negen maanden later nog eens via een enquête nagaan wat er na die ouderavond is gebeurd. Dan kan bekeken wor den of de scholen ook iets gedaan hebben met de opmerkingen van de ouders. Gelukkig is het niet zo dat ouderparticipatie alleen bestaat bij de gratie van nationale ouderavonden. Vele scholen hebben hiermee al een jarenlange ervaring. Voor- die scholen is een landelijke ouderavond misschien niet' zo Na negen maanden volgt een onderzoek naar wat gedaan is nodig. Maar volgens mevrouw J. Jager-van Vonderen, een van de organisatoren, is ouder participatie nog lang niet gemeengoed. Op veel scholen blijft de deelneming van ouders aan het schoolgebeuren nog beperkt tot de verplichte jaarvergadering. Een ouderweek kan daar nog wel iets in beweging brengen. Dat dit idee inderdaad aanslaat blijkt wel hieruit dat al 2600 scholen discussiemateriaal aanvroegen. De door de landelijke werkgroep meegegeven op dracht is rijkelijk vaag. Praten over ouderpar ticipatie in het algemeen is weinig zinvol op scholen die daar al veel ervaring mee hebben opgedaan. Het is dan ook te verwachten dat veel scholen deze gelegenheid zullen aangrij pen om meer praktische vragen aan de orde te stellen. Een paar voorbeelden: Op 1 januari 1976 zullen bijzondere scholen wettelijk verplicht zijn een oudercommissie of schoolcommissie in te stellen. Wat moet die commissie gaan doen? In het protestants-christelijk onderwijs is de participatie van ouders opnieuw in discus sie. Over enkele maanden verschijnt in de serie Cahiers voor het christelijk onderwijs een boek onder redactie van drs. T. M. Gilhuis over dit onderwerp. Een vraag die ook aan de orde komt is: moet er een protestants-christelijke ouderraad komen naast de bestaande besturen- raad (die indirect toch ook een vertegenwoor diging van de ouders is). Zouden de ouders van Marie toch ook niet zelf wat wijzer moeten worden? Verdienen de plaatselijke initiatieven tot het opzetten van oudercursussen, bijvoorbeeld voor moderne wiskunde in het voortgezet onderwijs of voor het ophalen van lagere schoolkennis van vroe ger (zoals in sommige binnensteden georgani seerd worden), niet meer navolging? Hoe wordt er gedacht over de actie 'Tijd voor school', die streeft naar de invoering van continuroosters. waardoor de kinderen zonder onderbreking tot ongeveer drie uur 's middags op school kunnen blijven en moeders (en hier en daar vaders) overdag meer hun gang kun nen gaan. Hoe wordt gedacht over de richtlijnen van de hoofdinspectie van het onderwijs over ou derparticipatie, met name over assistentie van ouders in de klas? Het zijn maar een paar voorbeelden van on derwerpen die een discussie waard zijn. Het artikel van de heer D. G. Bijl, algemeen secretaris van de Protestants Christelijke On derwijsvakorganisatie, bevat nog enkele andere suggesties. Nu het niet meer de heer Den Uyl, maar de heer Wiegel is die de opposi tie althans een belangrijk deel ervan aanvoert, viel aan de WD- leider gisteren in de Tweede Kamer het verplichte nummer van de werk loosheidsinterpellatie toe. Een on dankbare taak omdat het kabinet naar het al eerder had aangekondigd binnen enkele weken zijn werkgele- i genheidsbeleid in een nota zal uiteen- i zetten. - Van te voren stond vast dat de woord voerders van de regering tijdens het debat niet veel anders zouden kunnen njjtioen dan naar die nota verwijzen. De J minister-president heeft dat dan ook Klop ruime schaal gedaan. Waar het debat als gevolg hiervan een nogal voorlopig karakter droeg, ma- ken wij slechts enkele losse opmerkin- gen. Vooreerst valt te noteren dat de i oplossingen die de heer Wiegel aan- j^jKdraagt, weinig constructiefs bevatten, dglzo simpeltjes en voorspelbaar zijn dat zij alleen al daarom moeten worden Pa''gewantrouwd. Voorts menen wij dat de premier zeker recht van spreken heeft wanneer hij zegt dat het kabinet zich al een 'unieke' inspanning ter bestrijding van de werkloosheid heeft ■jgetroost. (De financiële injectie is gro- ter dan in de VS en West-Duitsland). I Maar anderzijds valt niet te ontkennen dat het kabinet de situatie aanvanke lijk nogal heeft onderschat en dat het beleid dan ook niet steeds van een ze kere traagheid vrij te pleiten is ge weest Tenslotte verwelkomen wij met in stemming dat het kabinet naar de jninister-president gisteren heeft mee gedeeld ook meer gerichte maatre gelen overweegt om die bedrijven te hulp te komen die geen winst maken of een zwakke rendementspositie heb ben. Ouderparticipatie is zozeer een modeverschijnsel dat het goed is te beginnen met een misschien wat al te nuchtere opmerking uit een brief die ik onlangs ontving van een man uit de praktijk. lig 'Ouderparticipatie', schreef dit schoolhoofd, 'is de zoveelste ver nieuwingspoging die op de school af komt. In veel gevallen wordt niet gevraagd of het personeel vol doende op dit verschijnsel is inge speeld. Er wordt niet gevraagd of het schoolbestuur alle consequen ties overziet. Er wordt niet overwo gen of, de ouders er aan toe zijn. Nee, de oude slogan 'de school aan de ouders' wordt opgepoetst en van nieuwe verpakking voorzien, de pers presenteert ons al dan niet gekleurd elk initiatief en de golf stroom komt onder de naam ouder participatie op ons af. Mijn colle ga's en ik willen ons natuurlijk niet aan een goed samenspel met de ouders onttrekken, maar verge ten de enthousiastelingen niet dat de school ook nog een kennisinsti tuut is, waar geleerd moet worden en waar rust nodig is?' Wellicht is dit een wat ongenuan ceerde benadering. Maar er spreekt wel realiteitszin uit. Ouderpartici patie is erg goed, maar uit de dagelijkse praktijk van de christe lijke onderwijsbonden weet ik dat het ook falikant verkeerd kan gaan. Dat is het geval wanneer een aan tal leden van een schoolvereniging buiten de vereniging om proberen het beleid van het bestuur te torpe deren. Of wanneer een bestuur, zonder grondig overleg, de leer krachten dwingt de ouders in de school te halen. Even verkeerd is het wanneer in principe ondeskun dige ouders, zonder degelijke voor bereiding, gaan assisteren in de klas, of wanneer enkelé leden van een oudercommissie, zonder het be stuur of de betrokkenen daar in te kennen, naar de inspectie stappen om het ontslag van het schoolhoofd te vragen., Zo moet het beslist niet, maar helaas zijn dit geen verzon nen voorbeelden. Ouderparticipatie speelt zich af of een andere golflengte. Ik kan mij goed vinden in de formulering die het christelijk pedagogisch studie centrum eens gegevens heeft: 'par ticiperen is het deelhebben van de ouders aan het in daden omzetten van de doelstelling van de school'. Dat betekent dat het gesprek tus sen school en ouders in de eerste Mijl6flV6r plaats moet gaan over de doelstel ling. Moeders kaften boeken op school. een leus die in het bijzonder on derwijs érg vertrouwd aandoet. De hele strijd voor het bijzonder on derwijs draaide om dit recht. Maar wat is daar na zestig jaar van terecht gekomen? Op papier is het prima geregeld. De scholen worden beheerd door besturen die door de vereniging gekozen zijn. In die structuur hebben ouders alle ruim te. Dat is juist de kracht van het bijzonder onderwijs. Doelstelling Voor het bijzonder onderwijs bete kent dit dat ouders, bestuur en personeel (en in het voortgezet on derwijs waar mogelijk ook de oude re leerlingen) hun vertrekpunt kie zen in de christelijke doelstelling van het onderwijs. In alle eerlijk heid moeten we constateren dat daar (uitzonderingen daar gelaten) toch niet regelmatig over wordt ge sproken. Of vergis ik mij? Hoe vaak staat dit punt op de agenda? Ik denk dat we vaak opereren van uit een bestemmingsplan dat veilig opgeborgen is in de statutenij'skast èn dat alleen tevoorschijn komt als twee schoolverenigingen gaan fuse ren. Het is ook niet gemakkelijk om de ouders werkelijk bij dit ge sprek over de doelstelling te be trekken. Weten bestuur en perso neel zelf precies waar ze staan? Zijn ze bereid hun tijd in deze discussie te steken? Voor het christelijk onderwijs zijn er twee motieven om dit gesprek toch op gang te brengen. In de eerste plaats is er in veel gevallen een grote afstand gekomen tussen schoolbestuur en de ouders. 'De school aan de ouders' is op zichzelf Maar wat is de praktijk? Vooral in grote gemeenten staan veel bestu ren mijlenver van de ouders, ja zelfs van de scholen af. Voor leden vergaderingen met het bekende stramien (jaarverslag, mededelin gen, enz.) is de belangstelling mi nimaal. Terecht spreekt Gilhuis, de uiterst aktiverende voorzitter van de Unie 'School en Evangelie' over een 'vergeten hoofdstuk' als hij het heeft over het oude principe 'de school aan de ouders'. Een tweede motief om in het bij zonder onderwijs extra aandacht te besteden aan de nationale ouder week is de wettelijke verplichting per 1 januari 1976, die inhoudt dat elk schoolbestuur de ouders in de gelegenheid stelt aan elke school of combinatie van kleuter- en basi- school een commissie te verbinden die het bestuur desgevraagd of uit zichzelf adviseert. Die commissie moet voor tenmiaste tweederde uit ouders bestaan. De Nederlandse protestants-christelijke schoolraad heeft een ontwerp-reglement opge steld (zie Trouw/Kwartet van 23 januari), waarin de taken van zo'n commissie beschreven worden. Maar elke school zal tenslotte zelf moeten bepalen wat die taken in houden. Een andere vraag is in hoeverre ouders die zelf geen lid van de vereniging zijn toch in de oudercommissie kunnen deelnemen. Taken Tenslotte nog iets over de taken die ouders op zich kunnen nemen. Er wordt vaak wat minachtend ge sproken over het opknappen van klusjes zoals administratie, begelei ding In het verkeer, hulp in het do cumentatiecentrum, enzovoort. Het lijken simpele bezigheden. Toch zijn er veel ouders die dit alles graag doen. Veel ouders staan niet te trappelen van ongeduld om mee te praten in het benoemingsbeleid of om te discussieren over de doel stelling. De dagelijkse hulp op school die sommigen als hand- en spandiensten afdoen is voor deze zeer grote groep ouders een prach tig middel om méér bij de school betrokken te raken. Aan de andere kant past enige voorzichtigheid als men het lesge ven door ouders als het toppunt van ouderparticipatie aanprijst. In sommige situaties kunnen bepaalde ouders, mits goed voorbereid, inder daad heel goed assisteren in de klas, bijvoorbeeld bij niveaulezen en creatieve vakken. Maar dan is het wel raadzaam dergelijke vor men van participatie zeer geleide lijk in te voeren. De richtlijnen van de hoofdinspectie kunnen daarbij een goede dienst bewijzen. Zo gezien is de nationale ouder week een goede gelegenheid om het gesprek tussen school en huis op gang te brengen of voort te zetten. Een goed gesprek, waarin ouders, bestuur en personeel ieder hun ei gen verantwoordelijkheid kennen, is de beste manier om conflicten te voorkomen en bij de ouderpartici patie het belang van het kind voor op te stellen. Christelijke instanties en kerken in de Verenigde Staten dringen er steeds opnieuw bij Amerikaanse bedrijven op aan om vestiging in Zuid-Afrika uit te stellen tot er een overheid is die alle mensen in dat land volkomen gelijk waardig en rechtvaardig behandelt Enige tijd geleden hebben deze kerken een positieve reactie gekregen bij Con tinental Oil. Djt bedrijf zette zijn plannen in de ijskast om met boringen voor de kust van Namibië (Zuid-west Afrika) te beginnen. Nu meldt de persdienst van de baptistenkerken, dat twee andere Amerikaanse bedrijven, Phillips en Getty, hu plannen even eens hebben uitgesteld. Een wat argwanende lezer zal mis schien denken, dat het hier om kleine Amerikaanse bedrijfjes gaat Dat is niet het geval. Continental Oil uit New York, Phillips Petroleum uit Bartlesville (Oklahoma) en Getty Oil uit Los Angeles behoren alle drie tot de honderd grootste Amerikaanse in dustriële ondernemingen. De rangorde wordt daarbij bepaald door de netto- verkoop. Voor de Amerikaanse kerken een be moedigend resultaat. Voor mensen die vaak slecht (willen) denken over de Verenigde Staten en haar bewoners: ook daar wonen dus goede onderne mers. En voor christenen in ons land, die menen dat men door moet (kan) gaan met investeren in Zuid-Afrika opnieuw een reJen om over deze zaken goed na te denken. Van onze weerkundige medewerker Het eerste record is geboekt! Gister avond meldde onze medewerker in het Groninger Ten Post zich met een januari temperatuur gemiddelde van 5.9 graden Celsius. Het vorige uiterste, 5.1 gr. C. in 1916, was royaal voorbijgestreefd. Nu de war me lucht van subtropische oor sprong sinds gisteren terug is, maakt ook De Bilt kans op een mooie prijs. Het ongewoon hoge temperatuur gemiddelde dat 7, 8 of nog iets meer graden boven de normale meet ligt, kan de huidi ge maand op een etmaalgemiddelde van 6.2 gr. C. doen uitkomen, 't Lij ken de Europese kampioenschappen wel.Daarmee zou de. record- maand van 1921 over de laatste 125 jaar geëvenaard zijn, dit alles na tuurlijk in januari. Alleen wanneer de natuur alles op alles zet kan de huidige maand er iets boven ko men: een fraai staaltje van precie- siewerk. Wie doet je wat: gisteren werd het in ons land plaatselijk 11 tot 12 gr. C., in Londen 13 gr. C. maar de meeste zonnestralen waren voor Spanje en Italië: Valencia 20 21 gr. C. De begrenzing tussen de zachte en koudere continentale lucht is niet ver gekomen. De lijn lag gisterena vond stil langs de Weser. Nu de barometers in midden-Europa flink oplopen, in de DDR tot boven 1030 millibaar, in midden-F inland 1032 mb en de luchtdruk in Spanje met circa 3 mb in drie uur tiids daalt, krijgt de komende dagen de boven het vasteland afgekoelde lucht de kans terreinwinst in richting west- Europa te maken met een zuid oostelijk windje in de rug. In Rus land is de luchtdruk ook hoog (1035 mb), maar te weinig noordelijk op getrokken om een winteroffensief in west-Europa tot stand tc bren gen. Het centrum ligt ergens in midden-Rusland. Moskou had op 500 meter hoogte gisteren een tem peratuur van minus 32 gr. en boven 9000 meter was de wind westelijk. Onrust in het verre westen! Ten zuiden van New Foundland pas seerde gisteren met grote snelheid een sterk uitdiepende depressie, koers oost tot noordoost. Nu de straalstroming boven het zeegebied ten wésten van de Britse eilanden met 200 kilometer per uur, meer zuidwestwest-noordnoordoost is ge worden, zal de depressie vermoede lijk wel afbuigen voor zij ons ber- reikt en de fronten vertragen bo ven de Brüse eilanden. Er vormen zich dan golfjes in net als bij mooi-weer-toestonden in de herfst: In het zeegebied ten westen van Ierland werden gisteravond buien met onweer gesignaleerd. Het weer- schip J had 'n westzuidwester storm van kracht 9 en zeven meter hoge golven. In de Hartz ligt in de middelste en hogere lagen 5 tot 20 centimeter sneeuw. In de Franse Jura 15 tot 80 cm. Centraal Massief 20 tot 40 cm., de Vogezen 5 tot 35 cm. De subtro pische lucht doet het vlak van nul gr. C. tot boven 2000 meter stijgen, waardoor de sneeuw op meer plaat sen nat zal warden. Enkele sneeuw hoogten: Chamonix 25 tot 30 cm., Le Cor- bicr 40 '.ot 230, Val d'Isère 150 tot 265, Valberg 30 tot 60 cm. Verder: Sankt Anton 4.80 meter, Lech 21 cm, Gstaad 1.50 meter, Feldberg 1.80 meter oude sneeuw, Weerrapporten van gisteravond 19 uur: maximum-temperaturen van gisteren neerslag tusen 7-19 uur: Amsterdam half bewolkt 11 0.1 De Bilt geheel bewolkt 11 0.5 Deelen geheel bewolkt 11 1 Eelde geheel bewolkt 10 2 Eindhoven motregen 12 0.1 Den Helder zwaar bewolkt 10 0.5 Luchth. R'dam half bewolkt 11 1 Twente geheel bewolkt 10 2 Vlissingen geheel bewolkt 11 1 0.6 Zd.-Limburg regen 12 Aberdeen onbewolkt 9 0 Athene licht bewolkt 13 0 Barcelona licht bewolkt 10 0 Berlijn geheel bewolkt 7 0 Bordeaux zwaar bewolkt 18 0 Brussel geheel bewolkt 12 2 Frankfort onbewolkt 11 0.4 Genève zwaar bewolkt 13 1 0.1 Helsinki motsneeuw -1 Innsbrück motregen 4 6 Kopenhagen geheel bewolkt 4 0 Lissabon geheel bewolkt 14 0 Locarno onbewolkt 14 0 Londen motregen 13 1 Luxemburg regenbul 11 1 Madrid zwaar bewolkt 16 0 Malaga geheel bewolkt 19 0 Mallorca mist 18 0 München regen 8 7 Nice onbewolkt 14 0 Oslo sneeuw 1 1 Parijs zwaar bewolkt 14 0.1 Rome zwaar bewolkt 15 0 Split geheel bewolkt 12 0 Stockholm geheel bewolkt 2 0 Wenen onbewolkt 7 0 Zürlch geheel bewolkt 10 1 Casablanca geheel bewolkt 21 0 Las Pa lm as zwaar bewolkt 22 0 Tel Aviv onbewolkt 19 0 Tunis zwaar bewolkt 19 0 onder redactie van bes smit Uniek is éen moeilijk woord-. Je kunt het bijna nooit gebruiken, want vrijwel altijd blijkt dat je voor 'uniek', eenmalig, versleten hebt, ergens anders ook al te bestaan. Gisteren stond er zoiets in de krant: de boom-biblio theek van de Timirjazew-land- bouwacademie in de Sowjet- Unie, vol stukken hout van bo men uit de hele wereld, die er in deze vorm uitzien als boeken, mèt goudopdruk. 'Uniek in de wereld' werd die bibliotheek ge noemd, maar prompt kwam er een telefoontje uit Franeker. Daar blijken ze al wel 170 jaar een bomenbibliotheek te be zitten, die 'xylotheek' genoemd wordt en in het gemeentemu seum 't Coopmanshüs is onder gebracht. De xylotheek, zegt conservator Mercuur. is aan het eind van de achttiende eeuw gemaakt door een botanicus uit Neurenberg, dr. Schlumbach. Verder is er ei genlijk niets over die botanicus bekend, zelfs in Neurenberg niet, maar door toedoen van deze hobbyist kreeg Lodewijk Napo leon de beschikking over drie xylotheken. Eén schonk hij aan de universiteit van Leiden, de tweede aan de Franeker Hoge school (gesticht in 1585 en in 1811 opgeheven), de derde aan de universiteit van Harderwijk. Al die xylotheken bestonden uit zo'n 160 'boekwerken', maar in de vorige eeuw al is er van die van Leiden en Harderwijk maar weinig overgebleven. Alleen de xylotheek van Franeker is zo goed als compleet en nog steeds te bezichtigen. 'Je moet je dat voorstellen als' een soort boekenkastjes', zegt de heer Mercuur. 'Alle kanten van het 'boek' zijn van één bepaalde boomsoort gemaakt, de rug is bespannen met een reep donker bruin leer. Bovenaan die rug zit een stukje hout van de boom en daaronder zitten twee takjes. Tussen de takjes staat in goud de naam va de boomsoortin 't Latijn, eventueel zit onderaan nog als versiering een strikje korstmos of zo. Het 'boek' kan ook open. Binnenin het kastje zit van alles wat maar op en aan zo'n boom hoort: een stukje kops hout, een doosje met stuif meel, wat vruchtmeel, de vrucht zelf. Alles is erg goed geconser veerd. Als je zo'n boek open slaat, zien de wilgenkatjes er nog net zo donzig uit als aan de boom'. Er staan 158 van deze 'boeken' in de xylotheek, allemaal van verschillende boomsoorten. Veel van die soorten zijn ook in ons land wel te vinden, maar er moeten er ook tussen zitten die we hier niet kennen. Eén boek is ongeveer 23 centimeter hoog, goed 16 centimeter breed en zo'n 6 centimeter dik. Het verschil met de Russische Zonder afbreuk te willen doen aan de oprechtheid van Gert en Hermien Timmermans overtui ging tenslotte moet je een flinke dosis moed bezitten om dwars tegen alle kritiek in steeds weer getuigend in de openbaarheid te treden mo gen we toch niet nalaten door te geven dat Gert het voor collega Vader Abraham heeft opgeno men. Hij deed dat op de kansel van de Pinkstergemeente in Am sterdam, waar hij de afgelopen zondag voor een groot gehoor een preek hield. Volgens een verslaggever van het eens per week verschijnende Amsterdam se huis-aan-huis-blad Echo werd het zangersechtpaar Timmerman met geiuich en applaus in de tot de gangpaden toe bezette kerk ontvangen; zelfs buiten de deu ren stonden de belangstellenden. 'Gèrt haalde in zijn preek', aldus de Echo, 'de strubbelingen rond collega Vader Abraham aan en vond het maar ondraaglijk dat zo'n fenomeen, wel goed om voor een paar miljoen zijn baard te laten afscheren, nu verguisd wordt vanwege zijn vermeende beledigingen aan het adres van de Arabieren in zijn carna valsschlager. Gert zag de gave van Vader Abraham om schijn baar moeiteloos teksten uit de mouwen te schudden als een duidelijk teken van Gods hand en en daar mocht niet mee ge spot worden.' bomenbibliotheek zit hierin, dat ze er daar zogezegd geen boekje over open kunnen doen: ze héb ben er alleen stukken hout in boomvorm. Ook interessant, maar niet met al die gegevens over de boom als ze in Fra neker heben. Uniek durven we ook de Franeker xylotheek niet meer noemen. Maar bijzonder is ie wel. Het is wel duidelijk dat onder- dehand de meeste bromfietsers de noodzaak Inzien van het dra gen van een valhelm. En als ze dat niet inzien moeten ze er toch eentje op, want variaf mor gen is het dragen van een val helm verplicht voor wie op een brommer wil rijden. Niet ieder een kan er dan al een hebben, want er zijn soorten en maten in helmen. Bekend is al, dat lang niet alle soorten geschikt waren, maar nu blijkt ook dat niet alle maten verkrijgbaar zijn. Wie een betrekkelijk klein hoofd heeft, kan een maat 50 op een zo kun je naargelang de omvang van je hoofd tot iets boven maat 60 terecht. Maar er zijn mensen die in de -maten 63 tot en met 68 vallen, en zulke grote helmen zijn er niet. Er is ook maar een beperkte vraag naar die grote maten en als de fabrikant er een paar van zou maken, zouden de extra grote helmen In verhouding tot de gangbare maten veel te duur worden. Om de bromfietsers met een grote maat te helpen, heeft het ministerie van verkeer en -waterstaat die fabrikant nu een subsidie beloofd, waardoor de helmen voor dezelfde prijzen als de kleinere exemplaren verkocht kunnen worden. De klantén zul len wel even geduld moeten hebben; hun valhelmen komen niet voor 1 april in de handel. Niet te geloven, maar dit is de zestienjarige Robert Spaans uit Den Haag. Zijn voorkomen gaat geheel schuil achter dit zelf ont worpen monsterpakje, waarmee hij een hoofdprijs heeft gewon nen in de door het stripweek blad Sjors uitgeschreven wed strijd 'Ontwerp een monster'. Er waren twaalf winnaars van een hoofdprijs, die er stuk voor stuk op gebrand zijn op 22 februari de titel 'monster van het jaar' te bemachtigen. Robert Spaans probeert, uitgedost als hierbo ven, op die tweeëntwintigste na tuurlijk ook uit alle macht om 'monster van het jaar' te worden en daar moeten zijn horens, bo ze ogen, vampieroren- vleugels, lange nagels en geschubde staart hem bij helpen. Het grootste uurwerk ter wereld althans volgens de makers is bijna klaar. Twee Italiaanse instrumentmakers, de broers Mel- loncelli, bouwen de klok in op dracht van de Dominicaanse Re publiek. De wijzerplaat van het uurwerk, dat in de hortus bota nicus van Santo Domingo komt te staan, heeft een middellijn van zestien meter. De 'kleine' wijzer is zeven meter lang, de grote wel negen meter. Die moet elke minuut tachtig centimeter verspringen om het uur vol te kunnen maken. 'Wat we hier nodig hebben, Simpkins, is een man, die van aanpakken weet, die nooit ophoudt en die onze kegelclub van de onderste plaats in de competitie kan afhalen

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7