Crisis voor bewind in Saigon en Phnom Penh NAVO erg verstard op Weense troepenoverleg 'Duitse natie blijft bestaan, ook al i s deling een realiteit' Britse commissie: Ulster kan nog niet zonder internering 'Partij in Joegoslavië gaat Stalin-kant op' Archeologen moesten Israël zeer snel uit Als Amerikaanse Congres verzoek van Ford afwijst: Helmut Schmidt in jaarrede: Britse koningin en Hamilton Diederichs wordt nieuwe president van Zuid-Afrika Munitiebewakers gestraft: zij togen op konijnenjacht Oost-West besprekingen over strijdkrachtvermindering schiet niets op Aandelenhandel in VS moeilijk voor Arabieren TROUW/KWARTET VRIJDAG 31 JANUARI 1975 BUITENLAND T7/K SAIGON, PHNOM PENH (Reuter, UPI, AP) Het Zuidvietnamese bewind van president Nguyen Van Thieu in Saigon en het Cambodjaanse bewind van president Lon Nol in Phnom Penh zullen voor het einde van dit jaar in een ernstige militaire crisistoestand geraken als het Amerikaanse Con gres afwijzend beschikt over de aanvraag van president Ford om 522 miljoen dollar extra hulp. (300 miljoen voor Thieu en 222 miljoen voor Lon Nol) Dit valt op te maken uit uitspraken die Thieu ln Saigon en Cambod jaanse militaire deskundigen in Phnom Penh gisteren hebben laten horen. Thieu zei dat de Zuidvietnamese gevechtskracht met 60 procent is verminderd, als gevolg van eerdere besnoeiingen door het Amerikaanse Congres. 'De 300 miljoen dollar die Ford heeft aangevraagd Is het ab solute minimum dat wij nodig heb ben, anders zal Zuid-Vietnam tegen het einde van dit jaar in een crisis raken', aldus Thieu. 'Als de Zuid vietnamese troepen voldoende tac tische luchtsteun en helikopters hadden gehad', zo zei de president, 'had de belangrijke provinciestad Phoeoc Binh niet in handen van de Noordvietnamese en Vietcongtroe- pen hoeven vallen.' Phnom Penh In Phnom Penh vertelden Cam bodjaanse militaire deskundigen dat de regering-Lon Nol voor het einde van dit jaar zonder munitie en rijst zal komen te zitten als Fords verzoek om 222 miljoen dol lar extra steun wordt afgewezen. De bevoorrading van Phnom Penh ls een moeilijke zaak. Over land is de stad geheel afgesneden van aan voerlijnen en via de Mekongrivier vorderen de konvooien met voorra den slechts moeizaam vanwege he vige beschietingen vanaf de oevers die in handen zijn van de Rode Khmer. Gisteren werd uit Phnom Penh gemeld dat van een uit 16 schepen bestaand konvooi, dat van uit Zuid-Vietnam de stad bereikte slechts zes schepen zijn aangeko men. Het zijn twee brandstoftan kers, twee schepen met munitie en nog eens twee schepen met een lading rijst. Over het lot van de andere tien schepen lopen de be richten uiteen. Verschillende sche pen zouden in de grond geboord zijn, andere zouden door de beman ning verlaten zijn en minstens één schip zou met een stukgeschoten roer aan de grond zijn gezet. De opperbevelhebber van de strijd krachten van de Rode Khmer en tevens vice-premier en minister van defensie in de regering in bal lingschap van prins Norodom Siha- noek, Khieu Samphan, heeft de be volking van de Cambodjaanse hoofdstad opgeroepen in opstand te komen tegen het bewind van Lon NoL In de boodschap krijgen landen met diplomatieke vertegenwoordi gers in Phnom Penh de raad deze diplomaten met hun gezinnen terug te trekken. Washington BONN (UPI) De Duitse natie bestaat nog steeds, ook al heeft zij hete en koude oorlogen moeten doorstaan. Maar de Duitse natie is verdeeld en niemand kan de realiteit daarvan langer ontkennen. Schmidt's sociaal-democratische Zowel ln Saigon als in Phnom Penh wacht men met spanning af wat het Congres in Washington zal besluiten. President Ford heeft nog eens laten weten dat hij tot het uiterste zal gaan om van het Con gres de machtiging te krijgen de 522 miljoen dollar extra over te maken. 'Wij kunnen niet in het ene deel van de wereld internatio naal gezind zijn en in het andere isolationistisch', aldus Ford volgens een woordvoerder in een kabinets vergadering. Volgens Ron Nessen, de perschef van het Witte Huis, heeft de president gezegd dat 'de kansen op een ramp zeer groot zijn' als de Verenigde Staten geen extra hulp geven. De Republikeinse fractieleider in het Huis van Afgevaardigden John Rhodes en de nieuwe voorzitter van de Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, John Spark- man (opvolger van William Full- bright) hebben echter duidelijk ge maakt dat het verzoek van de pre sident in het Congres op felle te genstand zal stuiten. Sparkman zei dat 'de Vietnamese regering en de Cambodjaanse regering nu meer dan ooit op zichzelf zijn aangewe zen.' Volgens hem is Zuldoost-Azië slechts van beperkt belang voor de veiligheid van de Verenigde Staten. Rhodes zei tegen verslaggevers dat hij zelf het verzoek van Ford zou steunen, maar dat het in het Huis weinig kans maakt. LONDEN (Reuter, UPI) Het is op dit moment nog te vroeg oi een einde te maken aan het zonder proces interneren van mensefe die worden verdacht van het plegen van gewelddaden in Noorqi Ierland. Maar dit systeem mag geen politiek van lange duii worden. Willie Hamilton, Labourlid van het Britse Lagerhuis en weinig in genomen met het vorstenhuis in zijn land heeft een boek geschre ven 'Mfjn koningin en ik'. Het boek kwam gisteren op de markt en was nogal pittig zodat Lord Snowdon (de echtgenote van prinses Margaret) een poging deed de schrijver te bewegen van publikatie af te zien. Het boek is er nu toch en Hamilton toont zijn werk hier met zichtbaar genoegen. Dit wordt gezegd in een gisteren gepubliceerd rapport van een Britse regeringscommissie, die onder lei ding stond van Lord Gardiner, een vroegere voorzitter van het Hoger huis. Een van de voorwaarden die het Ierse Republikeinse Leger heeft ge steld voor een duurzame vrede zon der geweld in Noord-Ierland is het onmiddellijk beëindigen van de in ternering zonder voorafgaand pro ces. In hun rapport aan het parlement zeggen de zeven leden van de com missie dat op korte termijn gezien het interneren zonder voorafgaand proces een doeltreffende methode kan zijn om de golf van geweld te bedwingen. Maar op de lange duur zullen de gevolgen van de gevoerde politiek schadelijk zijn voor het le ven in de Noordierse gemeenschap. Het zal grieven doen toenemen, een algeheel gevoel van onrechtvaar digheid, aanwakkeren en die ele menten in Noord-Ierland doen ver dwijnen, die tot een verzoening zouden kunnen leiden, aldus het rapport. Internering kan een democratische gem'eenschap alleen in zeer extre me omstandigheden worden toege staan. Het systeem moet volgens de commissie met de uiterste zelfbe heersing v/orden toegepast en al leen worden gevolgd, zolang dit be slist noodzakelijk is. De commissie, waarin juristen en vooraanstaande maatschappelijke werkers zitting hadden, vervolgt: 'Wij zouden graag met de aanbeve ling zijn gekomen dat het nu tijd is de internering af te schaffen. Maar de huidige omvang van het geweld, de risico's van een toene mend geweld en de moeilijkheid voorspelllingen te doen over een periode van enkele maanden, ma ken het voor ons onmogelijk prj cies aan te bevelen wanneer interneringspolitiek kan word^B losgelaten.' KAAPSTAD (AFP, AP) De Zuil afrikaanse nationale partij heef gisteren de minister van financial de 71-jarige dr. Nicholas Diedericlï aangewezen om in april Jim Fouck op te volgen als president van ff republiek. Het parlement moet de£ keuze nog bekrachtigen, maar aaf gezien de nationale partij (de r<r geringspartij) over een grote meet derheid beschikt, is dit niets ma dan een formaliteit. Diedéricf krijgt als president hoofdzakelw een ceremoniële taak, zoals het op} nen van de zitting van het parlff ment, het tekenen van wetten het ontvangen van buitenlands, staatshoofden. Volgens de Zuidam kaanse grondwet is een presided na een ambtstermijn van zeven jajp niet herkiesbaar. ']i Eén van de bekendste ZuidafrikaaiL se theaters, de schouwburg 'Niï Malan' in Kaapstad, die tot dusw alleen blanke bezoekers toeliet, binnenkort ook toegankelijk wordjji voor 'andere bevolkingsgroepen'. Die verdeling is een opsplitsing in twee rivaliserende en soms tegeno ver elkaar staande staten. Dit heeft de Westduitse bondskanselier Hel mut Schmidt gisteren, kort samen* gevat, in zijn jaarrede verklaard. 'De twee Duitse staten behoren tot geheel verschillende, in sommige opzichten tegengestelde sociale en politieke systemen en zij hebben belangen die met elkaar in strijd zijn', aldus Schmidt. 'Maar tegelijk zijn er ook parallel lopende belan gen en bovenal zijn er diverse mo gelijkheden voor elk om de belan gen van de ander tegemoet te ko men'. Schmidt wees erop dat de 'onmen selijkheid' van de bouw van prik keldraad en de Berlijnse muur en het doordringen van Oostduitse spionnen in de bondskanselarij de betrekkingen tussen de twee Duits- landen aan 'zware spanningen' hebben onderworpen. Desondanks zijn er, aldus Schmidt, vorderingen op tal van terreinen geboekt, zoals handelsverdragen, verkeersregle menten en bezoekove reenko ms ten 'Wij Duitsers zijn slechts zelden in staat geweest onze neiging tot broedertwist te boven te komen'. Maar de mensen aan beide kanten van de scheidslijn moeten zich wel herinneren dat de stichters van de communistische beweging, Karl Marx en Friedrich Engels in wat nu West-Duitsland is zijn geboren en dat Maarten Luther, de 'stichter van de protestantse kerken', in het huidige Oost-Duitsland werd gebo ren. Daarnaast werd Ferdinand Lassalle, de oprichter van Helmut partij geboren in Wraclaw (Breslau heette het vroeger) een Duitse stad die nu deel uitmaakt van Polen, zo zei Schmidt. 'Zij behoren allemaal bij elkaar. De pogingen van de Westduitse rege ring om de gevolgen van dé Duitse deling te boven te komen', aldus Schmidt, 'zijn mogelijk zolang Was hington en Moskou met hun ont- spanningspolitiek doorgaan'. Als een der supermogendh eden dit beleid wijzigt 'zou de voortgang van onze eigen koers bedreigd kunnen wor den', aldus Schmidt. Kekkonen kandidaat gesteld voor Nobelprijs STOCKHOLM (AP) De Finse president Urho Kekkonen is door de leider van de Zweedse centrum partij, Thorbjörn Falldin, kandidaat gesteld voor de vredes-Nobelprijs 1975. Evenals Falldin is Kekkonen in eigen land lid van de centrum partij (voorheen boerenpartij). BELGRADO (UPI) 'De Joegoslavische autoriteiten voeren een stalinistische propaganda-campagne' om alle sporen van onafhan kelijk denken in het land uit te wissen. Daarmee wordt de vrijheid en de socialistische cultuur van geheel Joegoslavië in gevaar ge bracht. Dit is de kern van een beschuldi gende verklaring die acht Joegosla vische hoogleraren heben gericht aan het adres van de regering wi Belgrado. De acht marxistische pro fessoren, leden van de zogenaamde praxis-groep, werden afgelopen dinsdag ontslagen via een rege ringsdecreet. Hun verklaring is woensdag verspreid onder Joegosla vische en buitenlandse nieuwsme dia. De acht zeggen dat zij het slachtof fer zijn van een al zeven jaar durende propaganda-campagne 'die zonder precedent is in de na-oor- logse geschiedenis van ons land. Het voornaamste doel van alle be schuldigingen is eem organisatie te scheppen die uit is op een politieke staatsgreep waardoor een gunstige atmosfeer wordt gecreëerd. Dit ter rechtvaardiging van alle maatre gelen van politieke vervolging en ter vernietiging van de laatste overblijfselen van vrij wetenschap pelijk denken, zoals dat is vast gelegd in de grondwet en de statu ten van de communistische partij', aldus de verklaring. De zogenaamde 'Acht van Belgrado' van de filosofische faculteit in de Joegoslavische hoofdstad vormden de enig overgebleven groep van libera le communisten die zijn opgestaan en zich hebben verzet tegen de landelijke partij-zuiveringen waar het congres van vorig jaar mei een uitvloeisel van was. De verklaring richt zich fel tegen de orthodoxe Joegoslavische communisten. Dat zijn de voorstanders van de harde lijn, die de overhand in de partij hebben gekregen terwijl de 82-jari- ge president Tito bezig is een vere nigde partij te vormen die na zijn dood niet gemakkelijk zal uiteen vallen. 'Is het niet symptomatisch dat er parallel aan de campagne tegen ons een groeiende invloed was (die nog steeds toeneemt) van ideologen van het stalinistische dogmatisme, die hebben gewacht op hun mo ment van wraak. Zij zien het mar xisme als een eenvoudige ideologie van indoctrinatie en niet als een theorie van revolutie', zo zeggen de professoren. Het ontslag van de groep werd vergemakkelijkt door een speciale wet die door het parlement van Servië was aangenomen en die de statuten van de universiteit kort wiekte. In deze statuten, die gingen over de autonomie van de universi teit, hadden de acht een schild gevonden tegen de campagne van de autoriteiten. Verdere wettelijke bevoegdheden om andersgerichte stemmen tot stilzwijgen te brengen zijn vervat in amendementen die zijn ingediend op de openbare wetten van Servië. Daarin worden onder meer de straffen verhoogd voor anti-regeringsverklaringen in het openbaar en privé. De professoren kenschetsen derge lijke acties als ongrondwettig en slechts bedoeld om het machtsap paraat te versterken in plaats van de ontwikkeling van Joegoslavië's socialisme met arbeiderszelfbstuur. De groep wil een menselijker en democratischer ontwikkeling van dit systeem. VERONA (UPI) Een mili-J1 taire krijgsraad in Verona) I (Italië) heeft 18 officieren en soldaten tot gevangenisstraf-Hi fen veroordeeld wegens het -I verzaken van hun plichtDe i mannen, die een munitiedepot. 1 moesten bewaken, hadden daar op een bepaald moment L schoon genoeg van en warenv op de konijnenjacht getrok-. v ken. De heren hadden pech li want tijdens hun afwezigheid 'I; ontplöfte materiaal in het de pot en werd een schade aan- gericht van 325.000 gulden. I. TEL AVIV (UPI) Drie Amerikaanse en drie Japanse archeologen zijl uit Israël weggestuurd nadat zij met him kleine straalvliegtuigje uit ChiJ in Israël waren aangekomen waar zij een lunch bij een collega wildel gebruiken. Het vliegtuigje werd voor de kust van Israël door een zwerr Israëlische straaljagers van de luchtmacht onderschept en mocht pa; landen nadat grondig was onderzocht wat voor toestel het was. De archeo logen kregen gelegenheid hun vliegtuig weer met brandstof te vullen, mad moesten zonder lunch meteen weer de lucht in. Dit is uit bronnen bij -d luchthaven van Tel Aviv vernomen. De archeologen zouden toen maal weer naar Cairo zijn teruggevlogen. door Ferry Mingelen BEIROET (AP) De Saoedi- arabische zakenman en multi miljonair Adnan Chasjoggi heeft in arren moede zijn po gingen opgegeven een derde deel van de aandelen te kopen van de California Community Bank in de VS. Hij had voor 650.000 aandelen een bedrag van 14 miljoen dollar geboden. De meerderheid van de bank wilde op het bod ingaan. Maar leden van de raad van bestuur en andere personen hadden zich daar krachtig tegen ver zet. De koop ging niet door, zo is gemeld, omdat joodse zaken lieden in San José tegen de plannen waren gaan demon streren en dreigden de bank te boycotten. Een lid van de raad van bestuur zei dat als de koop doorging een aantal klanten hun geld zouden opeisen en elders storten. Eenzelfde poging van de Liba nese oliemakelaar Achmad Sa- rakbl om meer dan de helft te kopen van de aandelen van de Community National Bank van Pontiac is eveneens niet doorgegaan. Daar was de machtige Amerikaanse vak bond der 'teamsters' tegen in het geweer gekomen. De bond had gedreigd alle samenwer king met de bank te verbreken. Chasjoggi heeft de weigering sportief opgevat. 'De mensen (in Amerika) kunnen daar het best zelf uitmaken wat goed voor hen is. We moeten zaken doen en emoties los van elkaar zien.' zei de man die de repu tatie heeft dat hij een com mercieel genie ls. Delegaties van 19 NAVO en Warschau-Pact landen zijn gisteren weer in Wenen bijeengekomen om te onderhandelen over weder zijdse troepenvermindering tussen Oost en West, en ze hadden elkaar niets te zeggen. De vergadering duurde slechts 50 minuten, niet erg lang voor zon' moedlijke zaak. Voor beide kanten was het echter lang genoeg om vast te stellen dat er geen nieuwe voor stellen zijn die het overleg uit het slop kunnen halen. Want het over leg zit vast, eigenlijk al vanaf het begin in oktober 1973. NAVO en Warschau-Pact begonnen toen dit zogenaamde MBFR (mutu al balances force reductions we der! jdse evenwichtige vernieuwing van strijdkrachten) overleg om de ontspanning tussen Oost en West in Centraal-Europa ook op militair gebied gestalte te geven. Nu de onderhandelingen zich zo eindeloos voortslepen, rijst de vraag of We nen geen negatief ln plaats van een positief effect op de ontspan ning gaat krijgen. Je kan tenslotte beter helemaal niet onderhandelen, dan onderhandelingen voeren die tot mislukken gedoemd zijn. Alle partijen blijven dan met een kater zitten en dat kan nooit goed zijn voor de toch al gevoelige contacten over en weer. Het is daarom niet verwonderlijk dat de diplomaten in Wenen zich zelf ook bezorgd maken over de gang van zaken. Die bezorgdheid werd reeds in ok tober vorig jaar geuit door de Ne derlandse delegatieleider Quarles van Ufford. Hij zei toen: 'Uiterlijk voor de volgende zomer moet er een doorbraak zijn bereikt anders ga je je afvragen wat voor zin dit allemaal heeft'. Optimisten die toendertijd nog verwachtten dat Oost en West tijdens de schorsing van het overleg rond kerst en nieuwjaar via interne kanalen wat nader tot elkaar zouden komen, zijn, zo blijkt nu. in hun verwachtingen gelogenstraft. Er is geen nieuws van het Weense onderhandelings front en zo zouden we theoretisch nog wel jaren kunnen doorgaan. Theoretisch dan alleen, want naar mate de tijd verstrijkt wordt de onderhandelingspositie van de Eu ropese NAVO-landen zwakker. Om dat toe te lichten eerst wat cijfers. In Centraal-Europa, staan tegeno ver elkaar 935.000 man plus 15.000 tanks van het Oostblok en 788.000 man plus 6880 van betrokken NA VO-landen. Het Oostblok heeft dus een duidelijke overmacht aan grondtroepen. Welnu, redeneren de NAVO-landen simpel gezegd, als de verhoudingen tussen Oost en West- Europa nu toch zo ontspannen ra ken. wat is er dan tegen om van beide kanten de troepensterkte te verminderen tot 700.000 man? Dat zou dan wel betekenen dat voor een vermindering van het Oostblok met 235.000 man en een aanzienlijke hoeveelheid tanks, het Westen slechts 88.000 man en veel minder tanks in moet leveren. De Russen trapten daar niet in. en je kan je afvragen of de NAVO in het omge keerde geval dat wel had gedaan. Generaals worden tenslotte opge leid om posities te handhaven of te versterken en niet om deze gratis te verzwakken. Omdat het overleg op dit hoofdpunt al direct vastzat, werden pogingen gedaan een oplos sing te bereiken door eerst met vermindering van alleen Russische en Amerikaanse troepen te begin nen. Maar ook deze zijn mislukt. Zoals gezegd, de tijd werkt in het nadeel van de NAVO. Verschillende regeringen staan onder druk van hun politieke achterban om op de defensie te bezuinigen en daartoe nu eindelijk eens spijkers met kop pen te slaan in Wenen. Dat geldt zeker voor Nederland, maar ook in Engeland begint dit proces zich ln de Labourpartij af te tekenen. Het PvdA hoofdbestuur heeft voor het komende NAVO-congres van de partij in april in een concept con- In de DDR gelegerde Russische militairen leggen tapijtjes in hun jeeps in de winter met op de achtergrond de Brandenburger Poort in Berlijn. gres-uitspraak de eis opgenomen dat de geplande bezuinigingen die van de MBFR afhankelijk zijn ge steld, in ieder geval in 1976 door gaan, ongeacht de vraag of er dan al resultaten in Wenen zijn ge boekt. Dat is dan nog de meest vriendelijke uitspraak, die er van het PvdA-congres jegens de NAVO te verwachten is. Vele partij-afde lingen hebben al voorstellen inge diend om een veel scherpere hou ding jegens het bondgenootschap in te nemen. In het krachtige woordgebruik dat hem eigen is, pleegt de PvdA-defensieminister Vredeling deze partij-uitspraken nog al eens 'waanzin' te noemen, maar hij zal er toch rekening mee moeten houden. Het wordt dus de hoogste tijd dat de NAVO iets nieuws bedenkt om het overleg in Wenen weer op gang te brengen. Een mogelijkheid is om in het overleg niet alleen over grondtroepen maar ook over nucle aire wapens te gaan praten. De Russen hebben dit al eerder voor gesteld en ook Nederland voelt er voor. Belangrijker is echter dat de ze suggestie ook in de Verenigde Staten in het openbaar ter discus sie is komen te staan. Als het om nucleaire middelen gaat, ziet de balans tussen Oost en West er in eens heel .anders uit. In Centraal- Europa staan maar liefst 7000 tacti sche kernwapens (voor beperkt ge bruik) aan de NAVO-kant opge steld, tegen 3500 van de Sowj et- Unie. Het Oostblok heeft steeds bena drukt dat de militaire verhoudingen niet alleen door de grondtroepen maar ook door luchtmacht en nu cleair potentieel (kernwapens) worden bepaald. Het zou volgens sommige deskundigen mogelijk moeten zijn, de overmacht aan grondtroepen van het Oostblok in te ruilen tegen de overmacht aan tac tische nucleaire wapens aan de NA VO-kant. Zo'n voorstel zou ook tal loze problemen met zich meebren gen. Maar het kan het Weense overleg weer op gang brengen. Ne derlandse pogingen om deze zaak door de NAVO te laten bestuderen, leden in december op de NAVO- ministersvergaderingen in Brussel (voorlopig?) schipbreuk. De meeste Westeuropese en NAVO-landen en vooral West-Duitsland voelden er niets voor. Zij vrezen dat vermin dering van nucleaire wapens tot gevolg zal hebben dat de Ameri kaanse nucleaire garanties voor de verdediging van West-Europa wor den uitgehold. Over deze zaak wordt gesproken op het SALT-over- leg in Genève, waar beperking van strategische kernwapens wordt be handeld. Europese V-top Het verlossende woord1 zal nu van de Amerikanen zelf moeten komen. De Verenigde Staten zitten in een moeilijke positie. Enerzijds willen zij een belangrijke NAVO-partner als West-Duitsland niet voor het hoofd stoten. Anderzijds is er ster ke druk vanuit het Congres minder tactische kernwapens in West-Eu ropa te stationeren. Overwegend lijkt echter de Ameri kaanse wens om de betrekkingen met de Sowjet-Unie goed te hou den. Die wens blijkt duidelijk op een ander toneel van ontspan ningsoverleg, de Europese Veilig heidsconferentde in Genève. Daa zijn de VS, ondanks Europees ge mor, tegemoet gekomen aan he Russische verlangen deze conferen tie de komende zomer op topniveai af te sluiten. De 'show' moet doorgaan zeggen d Amerikanen in Genève. Zolang zi nog niet hebben beslist of de tdeti sche kernwapens bij het MBFR overleg moeten worden betrokken zal in Wenen voorlopig echter wei nig show te beleven zijn. In het kader van de ontspan ning tussen Oost en West worden in Wenen en Genève op drie fronten onderhande lingen gevoerd: 1. De MBFR-overleg over we-" derzijdse en (evenwichtige) vermindering van troepen in Centraal-Europa. Dit overleg wordt in Wenen gevoerd. Deelnemers 19 landen uit de NAVO en het Warschau-Pact. Frankrijk doet niet mee. 2. De SALT-overleg over be perking van strategische kernwapens. Dit overleg wordt in Genève gevoerd. Deelnemers de VS en de Sow- jet-Unie. 3. De Europese Veiligheids- conferentie deze in een eerste fase in Helsinki begon-" nen conferentie is bedoeld een politieke en tevens mili taire regeling te vinden om de vrede in Europa te hand haven. Plan voor de confe rentie kwam uit de Russische- koker. Volgens tal van waar nemers wil Moskou ermee de status quo in Europa handha ven. Slotronde wordt in Hel-" sinki verwacht en de Sowjet- Unie wil de zaak afronden met een supertop van 35 deelnemende staten. Pro bleem is nog steeds de kwes tie van wederzijdse uitwisse ling van ideeën en personen' tussen Oost en West-Oost heeft nogal wat bezwaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6