Neusverkouden? Otrivin Overleg op hoog niveau gebied Lauwersmeer Geen beurs voor wie na 27e met studeren begint Iets meer ongelukken bij de luchtmacht KLM gaat door: 25 vluchten per week Industriebond NKV wees agent van BVD de deur C I B A Milieu-organisaties in het geweer tegen plan voor oefenterreinen Eindhoven stopt gerichte hulp Iruggebruikers Ondanks Amerikaanse eisen •n METZLER- Kabinet De wereld in oorlog Groninger bekent verdrinking van zijn echtgenote Plan van staatssecretaris Klein: Inlichtingen gevraagd over Marokkaanse vereniging Generaal Wolf: geen reden tot ongerustheid, nog steeds veilig Duisenberg: 'lek' in ministerraad is te betreuren 'ROUW/KWARTET VRIJDAG 31 JANUARI 1975 BINNENLAND T3/K5 (ADVERTENTIE) Van onze verslaggevers GRONINGEN/DEN HAAG Staatssecretaris mr. A. Stemerdink van defensie zal overleg plegen met de ministers Gruijters en Vorrink over aanleg van militaire oefenterreinen in het Lauwers- meergebied. Vier milieuorganisaties hebben gisteren de Tweede Kamer laten weten ernstig bezorgd te zijn over de plannen van de regering voor aanleg van deze terreinen. voorlichting gegeven aan de bevol king. Vier milieu-organisaties (de Vere niging tot Behoud van de Wadden zee. de Werkgroep Lauwersmeer, de Milieufederatie Groningen, en de Stichting Natuur en Milieu) zullen hun bezorgdheid tegenover een groot aantal kamerleden nader toe lichten. De organisaties hebben dinsdag een gesprek met-de Tweede Kamerleden van de 'Waddenclub', de leden van de vaste defehsiecom- missie en de leden van de bijzondere commissie voor militaire terreinen. Op verzoek van Jan Terlouw (D'66) zal dit gesprek ook toegankelijk zijn voor de kamerleden die niet tot een van de commissies behoren. De bezorgdheid van de organisaties betreft de dreiging dat na het wes telijke deel van het Waddengebied nu ook het oostelijk deel met mili taire activiteiten wordt overbelast, Aanleiding voor het gesprek van Stemerdink met de twee ministers s de motie waarin provinciale sta ten van Groningen de oefenterrei nen afwezen. Volgens de staatsse- :retaris zal de regering 'niet licht billen' aan deze motie. Hij wilde gisteren echter niet ingaan op de mogelijke gevolgen ervan. Het pro gramma van de staatssecretaris, die gisteren bezoeken bracht aan Fries land en Groningen, was door de motie lichtelijk in de war geschopt. Hij had met gedeputeerden willen discussiëren over de uitwerking van de militaire plannen maar door de motie was dit volgens de heer Ste merdink zinloos geworden. De staatssecretaris ontkende dat hij i met een nieuw aanbod (voor bij voorbeeld meer burgerwerkgelegen- heid in de militaire sfeer) naar Groningen was gekomen om het oefenterrein aantrekkelijker te ma ken. Dergelijke aanbiedingen zijn vaker gedaan bij de pogingen om bij Ter Apel een militair oefenter rein te krijgen. Volgens het huidige streekplan voor het Lauwersmeer zal een groot deel van het gebied op kosten van defensie (vijftig mil joen gulden) worden ingericht. dat het zich ontwikkelende milieu in het Lauwersmeergebied dreigt te worden verstoord en dat de demo cratische spelregels worden gene geerd. De huidige militaire activi- teieten zijn volgens de vier organi saties momenteel al te groot. Op Vlieland en Terschelling worden bijvoorbeeld jaarlijks 61.500 aan- valsvluchten uitgevoerd: dat bete kent een aantal vliegbewegingen dat maar iets minder is dan dat van Schiphol. Brandganzen Alternatieven Als het onverhoopt zo ver mag ko men, dat het Lauwersmeer toch geen oefenterreinen zal herbergen, dan heeft het ministerie van defen sie nog wel enkele alternatieve mo gelijkheden, zei de heer Stemer dink, maar hij weigerde te zeggen aan welk gebied het ministerie dan denkt. Hij noemde een gesprek dat hij met Friese gedeputeerden had over het Friese" deel van de oefen terreinen, 'zinvol.' Gisteravond heeft'de heer Stemerdink in Ulrum Het natuurlijk milieu, dat zich in het Lauwersmeer ontwikkelt, wordt door de oefenterreinen eveneens bedreigd. Wat veel vogelsoorten be treft is het gebied van internatio nale betekenis, vooral door de aan wezigheid van brandganzen. De milieugroepen dringen aan op een nieuwe afweging van de belan gen die in het geding zijn. De groepen vinden het onvoldoende zich te beroepen, zoals Defensie doet, op de tweede nota ruimtelijke ordening en het Fries-Groningse streekplan. Inspraak was toen nog Mr. A. Stemerdink een vrij onbekend verschijnsel, ter wijl ook de inzichten over de bete kenis van de Waddenzee zijn ver anderd. Het geplande oefenterrein in de Marnewaard, zal voor een groot ge bied ernstige gevolgen hebben. Zo zullen de projectielen tot aan de kust van Schiermonnikoog terecht kunnen komen. De werkgelegen heid van de garnalenvissers en schelpenzuigers zal worden aange tast. Verder vreest het uit de bevol king ontstane actiecomité-Lauwers- feer dat Lauwersoog onbewoonbaar zal worden, dat de recreatie door de geluidsoverlast zal worden beperkt en dat goede landbouwgronden niet gebruikt zullen kunnen worden. Kritiek op centrum Van een verslaggever EINDHOVEN Het gemeentebe stuur van Eindhoven heeft met on- middellijke ingang de hulp aan 'druggebruikers gestaakt. Deze hulp werd gegeven door medewerkers van het 'Centrum 13'. Volgens de .Eindhovense wethouder J. Mulder was er binnen dat centrum nauwe lijks sprake van georganiseerde sa menwerking. Enkele taken van het centrum zul len overgenomen worden door het consultatiebureau voor alcohol en drugs en door een speciale afdeling van het Catharina-ziekenhuis in Eindhoven. 'Er valt echter duidelijk een gat in de hulpverlening, dat valt niet te ontkennen,' aldus wet- houder Mulder. Vandaag zal hij overleg voeren met gedeputeerde H. ...Einmahl: 'Er zijn signalen dat het •druggebruik vanuit Eindhoven uit- waaiert over andere delen van de provincie, onder andere naar Den Bosch, Tilburg en Uden', aldus de wethouder. Volgens de heer Mulder werd in Centrum 13 alleen nog maar inci- jdentele hulp geboden. 'Van- een hulpverlenings-circuit met langdu rige begeleiding was geen sprake meer. We beseffen nu wel dat we geconfronteerd worden met het le vensgrote probleem hoe we de op- jvang van druggebruikers in de naaste toekomst moeten aanpak ken'. Centrum 13 was ontstaan nadat druggebruikers in Eindhoven enkele jaren geleden een voormalig kloos ter kraakten. Later stelde de ge meente tien vrijwilligers aan om de hulpverlening ter hand te nemen. Het project werd gefinancierd via de wet sociale werkvoorziening. Kort geleden werden 3 medewerkers door de gemeente ontslagen omdat ze het goed functioneren van het centrum zouden belemmeren. De Eindhovense stichting hulp aan druggebruikers in oprichting heeft inmiddels aan het ministerie van volksgezondheid erkenning ge vraagd, met het oog op de inrich ting van een ontwenningskliniek. De wethouder verwacht echter dat die kliniek hooguit pas over een jaar zal kunnen starten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De KLM zal bij het opstellen van haar nieuwe zomerdienstregeling per 1 april geen rekening houden met de Amerikaanse eis tot halvering van de stoelencapaciteit op de Amerika-routes. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! 'We gaan weer gewoon van de nor male frequentie van 2,5 vluchten per week en niet van de twaalf of dertien die de Amerikanen willen voorschrijven', aldus een woord voerder van de maatschappij. Evenmin is de KLM van plan haar dienstregeling te overleggen aan de Amerikaanse rijksluchtvaartdienst CAB. De maatschappij wil daarmee wachten totdat, hét hof van appèl in Washington eer! uitspraak heeft ge daan over de vraag of de CAB wel - gerechtigd is deze eis te. stellen. Eind november vorig jaar "heeft'de KLM de zaak voorgelegd aan de Amerikaanse rechter, maar daarop is tot nu toe geen antwoord gekre gen. Zoals bericht zijn de Amerikanen van plan nu de boeteclausule te gaan hanteren die erop neerkomt dat de KLM de kans loopt duizend dollar te moeten betalen voor elke dag dat de dienstegeling te laat wordt ingeleverd. Theoretisch zou deze boete met terugwerkende kracht tot 4 januari kunnen wor den opgelegd (de dag waarop de Amerikaanse rechter in het door de KLM aangespannen kort geding concludeerde dat Nederland geen aanspraak kon maken op uitstel). Intussen heeft de KLM-directie tij dens het gisteren in Noordwijk ge houden periodieke overleg de vak bonden ingelicht over de mogelijke gevolgen die eenzijdige maatregelen van de Amerikanen voor de werk gelegenheid bij de KLM kunnen hebben (afvloeiing van zes- tot vijftienhonderd man zowel bij het grond- als vliegend personeel). Geen alternatief Mocht Amerika tot deze eenzijdige maatregelen besluiten dan zal de KLM zich hier nauwelijks tegen te weer kunnen stellen, zo meent men in luchtvaartkringen. Dreigementen als het annuleren van bestellingen op Amerikaanse verkeersvliegtui gen, zoals de Scandinavische SAS kanen geen enkele vrees aan omdat dit onlangs deed, jagen de Ameri- zij zeer goed weten dat er voor de maatschappijen geen alternatief is: Amerika is het enige land, dat Jumbo-vliegtuigen voor de lange afstand bouwt. Anders zou de zaak liggen wanneer de vervanging van de luchtvloot voor de Europese lijnen aan de orde zou zijn. In dat geval zouden de Europese maatschappijen de Airbus A-300 achter de hand heb ben (een in Europees samenwer kingsverband gebouwde jumbo voor de korte afstand). (ADVERTENTIE) door Mark Arnold-Forster Het omvangrijke, boeiende boek van de gelijknamige grote tv-serie, die elke zaterdagavond wordt uitgezonden. Met tal van foto's, kaarten en een register. 352 blz. Gebonden 24,50, bij elke boekhandel. Een uitgave van Elsevier 'Voorjaar' in Parijs Nauwsluitende bruidsjaponnetjes uit de nieuwe voorjaars- en zomercollec tie van de Parijse ontwerper Pierre Cardin. Evenals meer ontwerpers brengt Cardin de lichaamslijn terug in zijn creaties. De strakke jersey jurken worden tot midden op de knie gedragen. Korte plooicapes verzach- ten de lijn. GRONINGEN De 69-jarige Gro ninger J. H. R. heeft woensdag avond aan de Groningse politie be kend zijn vrouw in het water ge duwd te hebben, waardoor zij ver dronk. De gebeurtenis speelde zich vorige week donderdag af. Volgens de ver klaring van de man liep zijn vrouw met zelfmoordplannen rond. Zij waren beiden overeengekomen, dat zij die bewuste donderdag in het water zou springen. Op het laatste moment aarzelde zij, waarna de man een duw gaf. Zij viel in het water en kwam door verdrinking om het leven. De man deed de volgende dag aan gifte van vermissing van zijn echt genote. De politie ging op aanwij zing van de man in een vijver dreggen, waarna het stoffelijk over schot werd gevonden. De politie trof op het lichaam geen sporen van geweld aan, zodat mis drijf uitgesloten werd geacht. Na tegenstrijdige beweringen die bij de politie argwaan wekte, legde R. een volledige bekentenis af. Vervolg van pagina 1 gerichte maatregelen. In de werk- gelegenheidsnota die over enkele weken bij de Kamer wordt inge diend zal de regering uiteenzetten hoe zij dat denkt te doen. Moties De vorige maand door de Kamer aangenomen motie-Van ,Amelsvoort (KVP) speelde een pikante rol in het debat. Deze motie bepleit een verdergaande verlichting van de lasten van het bedrijfsleven. Den Uyl zegde nu toe dat met deze motie rekening zal worden gehou den. In de nota zal speciaal aan dacht worden besteed aan onderne mingen met een slechte rende mentspositie. Een poging van de heer Wiegel om de motie zo te veranderen dat de KVP daarmee zou pleiten voor een verlaging van de vennootschapsbelasting leed schipbreuk. De Kamer nam genoe gen met de toezegging van de pre mier. Banken Brievenbussen Beekmans (D'66) deed de suggestie om de PTT nieuwe uniforme brie venbussen te laten aanbrengen. Verder stelde hij voor onder meer gebruik te maken van de TV voor voorlichting over werkgelegenheids vraagstukken. Keuning (DS'70) be pleitte stroomlijning van het huidi ge vergunningenstelsel dat een bron van vertraging zou opleveren voor het aanpakken van bouwpro jecten. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Klein (hoger onderwijs) wil een leeftijdsgrens stellen aan het recht op een studiebeurs. Laatbloeiers die na hun zevenentwintigste met een studie willen beginnen wil hij in het nieuwe beurzenstelsel uitsluiten. Jongere studenten zullen niet langer dan zes, zeven jaar op kosten van het Rijk mogen studeren. Dit blijkt uit de memorie van antwoord op de nota studiefi nanciering die dr. Klein gisteren aan de Tweede Kamer heeft ge zonden. Het nieuwe stelsel voor studiefinanciering zou in 1977 ingevoerd moeten worden. De kosten voor de cursus 1977-78 worden geraamd op 1075 miljoen gulden. Uit de nadere toelichting van dr. Klein blijkt dat hij een eind wil maken aan de bestaande moge lijkheid om tot je 47ste jaar een studiebeurs aan te vragen. Jaar lijks maken enkele honderden mensen boven de 27 gebruik van deze mogelijkheid. Koppelen Dr. Klein wil voor mensen bene den de 27 het recht op een beurs koppelen aan het inschrijvings- recht. Wanneer de wet-Posthu- mus dit jaar wordt aangenomen en in 1976 wordt ingevoerd, be tekent dit dat iemand voor een vierjarige cursus maximaal zes jaar lang ingeschreven kan staan en ook voor zes jaar een beurs kan krijgen. De staatssecretaris kondigt ver der aan dat bijverdiensten tot een bedrag van duizend gulden vrij zullen zijn. Eigen inkomsten boven die grens worden in kor ting gebracht op de beurs. Die beurs is max. 5000 gulden 2500 gulden basisbeurs voor iedereen en ten hoogste ƒ2500 aanvullen de beurs voor studenten uit minder draagkrachtige gezin nen). Door zelf bij te verdienen kan een student het bedrag van ver dere rentedragende, leningen (boven 5000 resp. 2500 gulden) drukken. Al deze bedragen zijn berekend voor 1973 en zullen aan de hand van de loonindex verhoogd worden. Tegen studieloon Dr. Klein herhaalt dat hij tegen invoering van studieloon is. In de huidige maatschappelijke ver houdingen kan de student niet, van het Rijk verwachten dat hij als loontrekker betaald wordt voor een studie, waarvan niet alleen de maatschappij, maar ook hijzelf voordeel heeft. De staatssecretaris erkent dat er ongelijkheid blijft bestaan tus sen studenten uit rijke en min der bedeelde gezinnen. In het nieuwe beurzenstelsel valt het accent wel op de minderdraag- krachtigen. Maar dat betekent niet dat je vla het beurzenstelsel een eind kunt maken aan de bevoorrechte positie van sommi ge bevolkingsgroepen. Daar is het inkomensbeleid voor. De memorie van antwoord ver meldt tenslotte, dat de aflossing van de rentedragende leningen gekoppeld wordt aan het inko men. Niemand hoeft meer af te betalen dan twintig procent van het meerinkomen boven de bij- standsgrens. De verplichting tot afbetaling vervalt na 25 jaar. De Kamer maakte verder van de gelegenheid gebruik de regering reeksen suggesties aan de hand te doen om het werkloosheidsvraag stuk aan te pakken. Zo diende de heer Vellenga (PvdA) een motie in waarin wordt gevraagd banken ac tiever bij de bestrijding van de werkloosheid te betrekken. Zij zou den financiële moeilijkheden van een bedrijf tijdig moeten melden. Vellenga brak ook een lans voor de suggesties van de Winterswijkse burgemeester De Vries, die voor de gemeenten een uitkering van vijf tig gulden per inwoner bepleit. Van dat bedrag zouden kleine projecten en herstelwerkzaamheden in uit voering worden genomen. UTRECHT Een agent van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) heeft enkele dagen na onthullingen van de Industriebond NKV over de Marokkaanse culturele vereniging Amicale het hoofd kantoor van deze NKV-bond bezocht. De man die zich ongevraagd ten kantore van de bond aandiende wilde meer informaties los krijgen over deze kwestie. Voorlichtingschef Bert Brey van de Industriebond NKV zei desgevraagd dat men de BVD-funotionaris zon der meer de deur heeft gewezen. 'Wij wensen niets te maken te heb ben met de BVD. Als ze informaties willen hebben dan zoeken ze dat zelf maar uit. Dit soort ondoorzich tige organisaties is bij ons aan het verkeerde adres.' De BVD-man was een exemplaar komen ophalen van het bondsblad Industrierevu, waarin werd onthuld dat Amicale niet zo zeer .iets met culturele activiteiten van doen had maar eerder ten doel zou hebben de hier verblijvende Marokkanen via intimidatie en andere pressiemid delen te belemmeren in het ont plooien van vakbonds- en politieke activiteiten. De BVD'er kreeg het blad mee. Maar toen hij de betrok ken redacteur van het blad vroeg om meer informaties en 'eventuele samenwerking' werd hem te ver staan gegeven dat hij van de in dustriebond niets wijzer zou kun nen worden. De industriebond schrijft In het bondsblad van deze week dat men destijds de zaak naar buiten heeft gebracht met het doel een onder zoek van overheidswege (of van de kant van het parlement) naar 'A- micale' op gang te brengen. 'Daar hebben wij echter geen onderzoek RITA 'Mjjn wagen moest ook nodig gewassen worden.' Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse luchtmacht heeft in 1974 zes vliegtuigen door on gevallen verloren. Daarbij kwam één vlieger om het leven. Sinds het begin van de jaren zestig verloor de luchtmacht totaal 26 straaljagers en veertien piloten. De luchtmacht heeft deze cijfers gisteren bekendgemaakt. Vergeleken met 1973 steeg het aantal luchtongevallen en incidenten enigszins. De luchtmachtleiding houdt de ze ontwikkeling scherp in de gaten, maar ziet geen reden tot verontrusting over deze stijging. 'De Nederlandse luchtmacht is nog steeds een veilige luchtmacht, zei luchtmachtbevelhebber ge neraal Wolf gisteren in' Den Haag Een groot deel van de totaal twintig ongevallen en 51 In cidenten heeft oorzaken zo als blikseminslag, botsing met zwermen vogels etc. 'In de lente en het najaar vlie gen er over Nederland zo'n honderd miljoen vogels', al dus de luchtmacht. Het aan tal ongelukken door fouten van de bemanning veroor zaakt bleef constant, terwijl technische mankementen iets meer voorkwamen dan vorig jaar. De luchtmacht controleert de technische staat van de ouder wordende Starfighters intensief. Zoals bekend zul len deze Starfighters in 1979 vervangen worden omdat ze dan technisch volstrekt ver ouderd zijn. De luchtmacht ontkent echter nadrukkelijk dat de Starfighters door hun veroudering nu al technisch minder inzetbaar zijl.. Dankzij nieuwe controle methoden staan de Starfigh ters momenteel niet langer voor onderhoudswerkzaam heden aan de grond dan voorheen. Vorig jaar werden er zelfs meer vlieguren ge maakt dan ooit tevoren. Weliswaar was het de be doeling uit bezulnigings- overweglngen minder vlieg uren te maken, maar door goedkoop tanken in het bui tenland kon de bezuiniging worden doorgevoerd zonder inkrimping van het aantal vlieguren. De controle van de ouder- wordende Starfighter richt zich vooral op de mogelijk heid van metaalmoeheid, vooral in de vleugels en staartvlakken en op het voorkomen van roest. Be kend was dat roest met na me opfeedt bij jagers die boven zee vliegen. Uit on derzoekingen is echter gel- bleken dat sterk verontrei nigde lucht, zoals boven het Roergebied ln Duitsland nog meer corrosie kan veroorza ken. De luchtmacht onder zoekt samen met verffabrie- ken naar verfsoorten die roest kunnen voorkomen. door de inlichtingendienst mee be doeld. Wild-west films spelen zich af op de TV en in Marokko. Wij zijn niet gediend van CIA-achtige toestanden. Marokkaanse gastarbei ders trouwens ook niet', aldus het bondsblad. Inmiddels heeft migrantenraads voorzitter S. Theunis ernstige kri tiek geuit aan het adres van de Utrechtse vreemdelingen- en in lichtingendienst. Deze dienst wint nu buitenlanders inlichtingen in over de politieke opvattingen van landgenoten en van henzelf. Een woordvoerder van de politie heeft evenwel laten weten dat de vreem delingendienst met dit soort activi teiten haar boekje', althans haar ambtsinstructies niet te buiten gaat. Niettemin zei het PvdA-ka- merlid Roethof dat hij bij de ko mende behandeling van de justitie begroting deze zaak zal aankaarten. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Duisenberg heeft gisteren in de tweede kamer zijn ongerustheid uitgesproken over het uitlekken van gegevens uit het kabinetsberaad. De minister deed dit naar aanleiding van vragen van het kamerlid Tuijnman (VVD) over het schadeloos stellen van boeren bij het aanwijzen van een bepaald gebied tot nationaal landschaps park. Uit publikaties was namelijk gebleken, dat minister Duisenberg tégen het schadeloos stellen van de getroffen agrariërs was. De heer Tuijnman vroeg de minister deze problematiek nog eens te bezien. De minister wilde echter geen ant woord geven op de gestelde vragen, omdat het gaat om een kabinetsbe raad en hiervan alleen het. resul taat naar buiten komt. 'Alleen dat ls belangrijk, niet mijn persoonlijke mening', aldus de bewindsman. De heer Duisenberg zei nog niet op de hoogte van de bron van het bericht te zijn. maar het wel ln hoge mate te betreuren. Dat het niet om een Incident gaat, bleek wel uit het feit dat er woens dag weer iets uitlekte over het ka binetsberaad en wel over de school- begele idingsd iensten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5