Nieuwe Lekke Coeiramt Kabinet wijst eisen van de oppositie af 'Wijze mannen' gaan zich buigen over conflict bij Meeus goedkoper dan f 1.45 Wereldraad doet tweede beroep op Sowjet-Unie In deze krant MODEHUIS SLOOS Frans nuttig geacht maar niet gekozen Portugees leger spreekt veto uit Lichte regen Gedeeltelijke leerplicht veel ontdoken Enschede wil geen radio-actief afval Den Uyl: Verder alleen gerichte maatregelen werkgelegenheid Suiker niet gluttittgl) kloesichr meubelen Waarnemer gevraagd bij proces-Vins Advies bindend voor partijen Turkse Fokker F-28 met 41 mensen aan boord stort neer Loeki is ster voor i:n deren Konijn VRIJDAG 31 JANUARI 1975 55ste jaargang no. 255 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ia ghebteven mijn hart in teghenapoat!" Voor exclusieve herenkleding Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 20868. Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 1 13,00 per maand, per kwartaal 39,00 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur NIJMEGEN Scholieren vinden kennis van het Frans even nuttig als' kennis van het Duits, maar toch kiezen zijn in hun examen pakket veel vaker Duits dan Frans. De positie van het Frans in het voortgezet on derwijs is niet in overeen stemming met het belang dat de leerlingen er zelf aan hechten. Dit is een van de uitkom sten van een studie naar de behoefte aan moderne vreemde talen, die gemaakt is door het Instituut voor Toegepaste Sociologie te Nijmegen. Koewei het on derzoek zich richt op alle Nederlandse scholen gege ven vreemde talen, is het rapport vooral van belang voor de vraag wat er moet gebeuren met het Frans in de brugklas. Uit gegevens van een Gronings onderzoek valt op te merken dat scho lieren in derde en vierde klassen Frans een moeilijk vak vinden. Het Engels lijkt de scholieren interessant, vrij gemakkelijk en uiterst nuttig. Duits is volgens hen minder gemakkelijk, minder interessant en ook minder nuttig. Frans lijkt hun wel even interessant als Engels, maar ongeveer even nuttig als Duits. Sinds 1968 is de positie van het Frans in het voortgezet onderwijs sterk verslechterd. Het aantal wekelijks gege ven lessen daalde met der tien procent. Het aantal uren Engels steeg daaren tegen met 29 procent en het aantal uren Duits met negentien pfocent. Dat komt enerzijds door inkrim ping van de totale lessenta- bel, waaronder Frans het meest heeft geleden, an^ derzijds door de invoering van keuzevakken. Bijna alle leerlingen kiezen Engels in hun examenpakket. Onge veer een derde van de leer lingen kiest Frans, ongeveer tweederde Duits. LISSABON (AFP, DPA) De Beweging van de Strijdkrachten in Portugal (MFA) heeft de be togingen verboden die socialis ten en communisten vandaag wildén houden. Dit heeft majoor Vitor Alves, lid van de raad van de strijdkrachten en minister van voorlichting, giste ren op een persconferentie meege deeld. Hij sprak nu duidelijk van een verbod, terwijl er woensdag, na overleg met socialistische en com munistische partijleiders, nog slechts van ontraden sprake was. Majoor Alves zei dat het verbod gerechtigd is, omdat de betogingen bedoeld zijn als steun aan de bewe ging van de strijdkrachten, en dat de MFA dus een direct betrokkene is. Hij achtte de demonstraties niet opportuun in de huidige politieke verhoudingen. Het is nog niet dui delijk of het verbod ook geldt voor de maoïstische MRRP. Er was nog contact gaande met de MRRP, Veel bewolking met hier en daar wat lichte regen of mot regen. Matige tot vrij krach tige, aan de kust nu en dan krachtige, zuidwestelijke wind. Temperaturen van 8 tot 12 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: overwegend droog met opkla ringen. Lagere temperaturen. Morgen zon op: 08.21 onder: 17.27 maan op: onder: 10.00 Zwarte kunst Rond Veluwemeer: één op de drie HARDERWIJK In het gebied rondom het Veluwemeer ontduikt meer dan eenderde van de werken de jongeren de gedeeltelijke leer plicht, Dit blijkt uit een enquête in het 'Randmeergebied' onder leer plicht-ambtenaren van de gemeen ten Oldebroek, Elburg/Djoornspijk, Nunspeet, Harderwijk, Dronten, Lelystad, Ermelo, Putten, Nijkerk, Hoevelaken, Barneveld en Scher- penzeel. In dit gebied, wonen ruim 8300 jongeren van vijftien en zestien jaar. Van hen zitten ruim 6100 nog in het volledig dagonderwijs. Ruim veertienhonderd volgen één of twee dagen per week onderwijs en vor ming. In totaal zijn er 806 werken de jongeren die de gedeeltelijke leerplicht ontduiken. Als voornaamste oorzaken van dit grote verzuim noemen de ambtena ren het gebrek aan medewerking bij de ouders, het ontbreken van wettelijke sancties tegen de ontdui kers en de onvoldoende medewer king van scholen. Een extra pro bleem is dat er in het Randmeerge bied geen enkele mogelijkheid is om beroepsbegeleidend onderwijs te volgen. Wie een opleiding volgens het leerlingstelsel wil volgen moet naar een streekschool in een der naburige gemeenten. ENSCHEDE De gemeenteraad van Enschede heeft zich met alge mene stemmen uitgesproken tegen lozing van radioactief en chemisch afval in deze gemeente. Met alge mene stemmen nam de raad een motie aan die door de fracties van de PvdA, CPN, PPR, en PSP inge diend was. De aanleiding tot deze uitspraak wordt gevormd door de plannen om radio-actief en chemisch afval op te bergen in diepe zoutlagen in het oosten en in het noorden van het land. In de motie worden overwegingen genoemd van volksgezondheid en milieuhygiëne, 'beoordeeld van op vattingen over verantwoord rent meesterschap oyer het grondgebied dat aan de gemeente is toever trouwd.' Aan B. en W. wordt ge vraagd de uitspraak ter kennis te brengen van, provinciale en .ge meentelijke besturen in het noor den en oosten met het verzoek om tot een zelfde standpunt te komen. De motie is al ter kennis van be trokken ministers gebracht. Van onze sociaal-economische redactie PEN HAAG Het kabinet is vooralsnog niet van plan de werkloosheid met verdergaande algemene maatregelen aan te pakken, zoals verbetering van het koopkrachtig inkomen en verlaging van de vennootschaps belasting. Premier Den Uyl heeft dit gisteren gezegd tijdens de interpellatie van oppositie leider Wiegel over de werkgele genheidssituatie. Volgens de premier zullen alle zei len moeten worden bijgezet om het genomen pakket maatregelen van 4.6 miljard gulden inderdaad uit te voeren. Het verdient daarom de voorkeur verdergaande injecties nu te zoeken in gerichte 'maatregelen. Zo overweegt de regering onder meer ondernemingen met een slechte rendementspositie verder tegemoet te komen. Minister Boersma verwachtte dat de werkloosheid in de komende twee maanden zal oplopen tot bo ven de tweehonderdduizend. Ook de werktijdverkorting zal verder toe nemen. Volgende maand zullen on geveer vijftigduizend werknemers op halve kracht werken. De minis ter waarschuwde echter voor al te groot pessimisme. Wanneer name lijk geen rekening wordt gehouden met seizoensinvloeden is het beeld gunstiger. Het blijkt dan dat de werkloosheid vooral de eerste acht maanden van vorig jaar snel is gestegen. De laatste maanden daar entegen gaven slechts een geringe stijging te zien, nog geen tweedui zend per maand. Eind februari, begin maart, ver wacht de minister, zal het werk loosheidscijfer teruglopen. Het ge bruikelijke beeld is dan dat deze daling tot- ongeveer september doorzet. Daarna treedt er weer een stijging op Boersma rekent er op dat de stijging dan minder groot zal zijn, omdat tegen die tijd de economie zich belangrijk zal her- Links: Oppositieleider Wiegel in gesprek met minister Boersma. Rechts: Minister-president Den Uyl antwoordt op de kritiek van de heer Wiegel. r stellen. Zowel Boersma als Den Uyl wezen erop dat de werkloosheid in ons land geringer is dan in de meeste andere landen. 'Lijdzaam' jtomplete advisering en verzorging va/1'Hel klassieke intérieur *5 V Nw Binnenweg 190 ert 195 (3 eiaggsJ^Rollerdam-Tèl. 0l0r769122 GENèVE (EPS) De Wereldraad van Kerken heeft er bij de Sow jet-Unie op aangedrongen een waarnemer zijnerzijds toe te laten bij het komende proces tegen de baptistenleider Georgy Vins. In een verklaring, uitgegeven door de president, de vice-president en de secretaris-generaal van de Wereldraad wordt betreurd dat een eerder verzoek hiertoe door secretaris-generaal Philip Potter onbe antwoord bleef. beschuldigd wordt van een vergrijp tegen de Sowjet-wet, met name te gen artikel 209-1 van de strafwet- code van de Oekraine. Wij hebben echter redenen om aan te nemen dat de aanklacht tegen hem voor namelijk berust op zijn religieuze overtuiging en activiteiten', aldus de jongste verklaring van de We reldraad. 'Overeenkomstig de betrokkenheid van de Wereldraad van Kerken en zijn leden-kerken bij het funda mentele recht van de mens om te leven overeenkomstig de door hem zelf gekozen godsdienstige overtui ging. doen wij een beroep op de regering van de Sowjet-Unie om tot internationaal begrip bij te dragen door een waarnemer toe te staan om het proces bij te wonen', zo besluit de verklaring. De kernvraag van het interpellatie debat was of de regering, gezien de alarmerende ontwikkeling van de werkloosheid, het pakket maatrege len verder zou moeten uitbreide^. Oppositieleider Wiegel meetfide va'n wel. Hij verweet de regering een zekere 'lijdzaamheid'. Een aantal maatregelen zouden 'te laat' zijn genomen en weer andere zouden 'onvoldoende' zijn. Het kabinet is volgens Wiegel 'tekort geschoten,' heeft de problemen te laat gezien en heeft naar de waarschuwingen* van de WD-fractie niet willen luisteren.' Zijn betoog mondde uit in de in diening van een drietal moties waarin de regering wordt uitgeno digd verdergaande algemene maat regelen te nemen: verdere verla ging van de loon- en inkomstenbe lasting, verlaging van de vennoot schapsbelasting en ruimere investe ringsfaciliteiten voor de risico's. 'Ik heb geprobeerd in deze interpellatie niët de nadruk te leggen op het falen van het kabinet in het be strijden van de werkloosheid. Ik heb geprobeerd-ideeën aan de hand te doen, ik heb suggesties gedaan en voorstellen op tafel gelegd', al dus Wiegel. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een commissie van drie wijze mannen zal gaan pro beren een oplossing te vinden voor het conflict bij Meeus Trans port B.V. in Bergen op Zoom. De centrale werkgevers- en werkne mersorganisaties hebben gistermiddag dit resultaat geboekt tij dens een op hun initiatief bijeengeroepen vergadering met de par tijen in het conflict: de vervoersbonden van NW, NKV en CNV en de directie van Meeus. Van een verslaggever AMSTERDAM Met ingang van maandag mag witte kristalsuiker niet beneden de 1.45 aan de con sument verkocht worden. Met deze maatregel hoopt de regering het 'stur.ten' met de suikerprijs tegen te gaan. De ministers Van der Stee en Lub bers hebben bij deze beslissing overwogen dat verkoop van suiker aan de consument voor een prijs die lager is dan wat de detailhandel er zelf bij inkoop voor heeft be taald, een ernstige verstoring van de concurrentieverhoudingen in de levensmiddelenhandel veroorzaakt. De minimumprijs zal bindend zijn voor alle ondernemingen: hij ligt op het niveau van de inkoopprijs van de zelfstandige kruideniers, vermeerderd met de omzetbelasting. Om een minimumprijs was ge vraagd door een aantal organisaties die verenigd zijn in de stichting centraal bureau levensmiddelenbe- drijf. De minimumprijs, die vanat maandag geldt, ligt elf cent bene den de algemeen geldende prijs vart 1.56 per kilo. Volgens het cen traal bureau levensmiddelenbedrijf heeft de consument, zonder dat hij het wist. In enkele gevallen te veel betaald voor andere artikelen ten gevolge van het feit dat de betrok ken bedrijven de suiker beneden de inkoopprijs verkochten. In sommige gevallen wordt op het ogenblik de suiker zelfs voor 1.25 verkocht. ISTANBOEL (Reuter, UPI, AP) Een Fokker F-28 van de Turkse luchtvaartmaatschappij met 37 pas sagiers en 4 bemanningsleden aan boord is gisteravond in de Zee van Marmora gestort, kort nadat het een tevergeefse poging had gedaan op het vliegveld van Istanboel te landen. Het toestel kwam uit Izmir. Kort voor de landing op het vlieg veld van Istanboel werd de lan dingsbaan gedurende 22 seconden wegens een stroomstoring in duis ternis gehuld. De vluehtleiding wist het radiocontact even later te her stellen. De piloot zei dat hij op nieuw zou landen, daarna werd er niets meer van het toestel verno men. Inmiddels hebben Turkse vis sersschepen brokstukken van het toestel ontdekt. Op grote schaal Gerogy Vins is de leider van een van de leiders van de 'Initiatiwni- ki', de vrije evangelie-baptisten, die destijds braken met de 'Unieraad van Evangelische Christen-Baptis ten in de USSR.' De vrije baptisten weigeren zich officieel te laten re gistreren, omdat zij staatstoezicht op hun activiteiten verwerpen. De eerste brief over deze zaak werd door dr. Potter op 14 november van het vorig jaar aan de Sowjet-rege- ring gericht na aandrang daarop van 'verscheidene personen', in de Sowjet-Unie. In deze brief had dr. Potter gevraagd de tekst van de tenlastelegging tegen Vins te mo gen ontvangen, een waarnemer naar diens proces te mogen zenden en te worden geïnformeerd over de juridische bijstand die aan hem zou worden verleend. 'Wij begrijpen dat de heer Vitas Premier Den Uyl voelde er niets voor, de voorstellen van de heer Wiegel te honoreren. Hij wees erop dat de regering al met de indiening van de begroting-1975 het werk loosheidsvraagstuk op grote schaal heeft aangepakt. Die begroting is in november opgevolgd door een pakket maatregelen. Bij elkaar is voor de werkloosheidsbestrijding een bedrag uitgetrokken van 4.6 miljard gulden, een impuls van twee tot tweeëneenhalf procent van het nationaal inkomen. 'Er is geen land aanwijsbaar dat zo'n program ma op zich heeft genomen', aldus de premier. De premier viel Wiegel ook scherp aan op di-ms stelling dat de maat regelen tekort zouden zijn gescho ten: 'Het is niet gemotiveerd om zoiets te zeggen; de maatregelen zijn nog maar gedeeltelijk uitge voerd. Het is daarom te vroeg om de werking ervan nu al te toetsen', aldus de premier. Dit betekent vol gens hem nog niet dat er geen verdergaande injecties nodig zou den z'jn. Het kabinet geeft echter op dit moment de voorkeur aan Vervolg zie pagina T3/K5 Wellicht zou dit de aanzet kunnen zijn tot een oplossing voor het ge schil over de 25 ontslagen chauf feurs, dat in de loop van de weken is uitgegroeid tot een harde en emotionele stellingname van de partijen. De voorzitter van het Ver bond van Nederlandse ondernemin gen mr. C. van Veen zei tenminste hoopvol gestemd te zijn. De commissie zal de opdracht meekrijgen om een objectief onder zoek in te stellen naar de gang van zaken tijdens dit conflict, dat nu al ruim anderhalve maand gaande is, en tevens om hiervoor een oplos sing te vinden. Zij zal hiervoor tien dagen de tijd krijgen. De commissie moet hierbij de goede verhoudingen binnen en de continuïteit van het bedrijf voor ogen houden. Mocht zij tot een oplossing komen, dan zal het advies bindend zijn voor alle partijen. Lukt dit echter niet, dan zal de gerechtelijke procedure, die door de werknemersorganisaties is aangespannen bij de kantonrechter, doorgang vinden. Deze is hangende het onderzoek, uitgesteld tot nader datum. met de werknemersvertegenwoordi ger, de heer Drabbe proberen nog voor het weekeinde met een voor dracht voor de twee vertegenwoor digers te komen. Minister Boersma zal dan de commissie moeten vol tooien. Binnenland Nationale ouderweek 7 Buitenland Dreigende crisis voor bewind in Indo-China 6 Kerk Geref. synode bezorgd over vervolgingen 2 Bevoegdheden 't Is spUlig, maar het licht is uit gevallen. Van een verslaggever UTRECHT Loeki de Leeuw slaat bij de jeugdige kijker tjes meer aan dan menig 'echt' kinderprogramma. De 'spot-leeuw', die de STER- reclames omlijst, doet alleen onder voor Popeye, Ti-ta-to- venaar en Swiebertje, zo bliikt uit een onderzoek van Info- mart onder 1255 kinderen van 5 tot 13 jaar Programma's als Top pon. Ribelebons, Zorro, Stttt-mu- ker-op zee en Hi11 i>i 11-s ha len een lagere kijkerssrore. Uit het onderzoek blijkt dat 76 procent van de jongens en 67 procent van de meisjes tus- 5 en 13 jaar ihiina) elke dag naar STER-reclames kijkt. STER-directeur drs. C. J. Smeekes concludeert uit dit onderzoek, vergeleken met een onderzoek in 1972, dat de weerstand tegen reclame op de buis vermindert. De 63 procent tegenstanders van toen ziin nu geslonken tot 35 procent Het aantal voorstan ders van de STER bleef ge lijk: 30 procent. Van de kij kers 'gedoogt' 35 procent de tv- spots. De commissie zal worden samenge steld uit een vertegenwoordiger van de werkgeversorganisaties, één van de werknemersorganisatie en ie mand, die door de minister van sociale zaken aangewezen zal wor den, die dan tevens voorzitter zal zijn. Zij zullen bevoegd zijn ieder een, die met het conflict te maken heeft, te horen en tevens zullen ze de beschikking krijgen over alle bescheiden met betrekking tot deze kwestie. Mochten deze drie deskundigen niet slagen om tot een oplossing van bet conflict te komen, dan zullen zij zonder motivering hun opdracht teruggeven. Bij eventuele verdere pogingen om de kwestie uit. de wereld te helpen, zal dan geen gebruik gemaakt kunnen worden van de Informaties, die deze drie hebben ingewonnen De 25 ontslagen chauffeurs van het transportbedrijf zij zijn, zoals bekend ontslagen omdat zij op 8 december het werk hebben neerge legd omdat zij wilden dat het hele bedrijf volgens de cao zou gaan werken zullen tijdens het onder zoek nog niet terug mogen komen in het bedrijf Zij worden doorbe taald door de vakbonden. Mr. Van Veen zal, in samenwerking Als een soldaat een konijn vangtkunnen er rare dingen gebeuren. Aangezien wij een open oog hebben voor het onverwachte, kunnen wij u melden dat in zo'n geval in Italië het munitiedepot in de lucht vloog dat die soldaat had moeten bewaken in plaats van op konijnen te schieten. Een riskant bedrijf. Abonneer eens iemand. Zachtjes. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: WELKOMST VOORDEEL De nieuwe abonnee krijgt een welkomst voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor het eerste kwartaal. Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Flinke flesopeper. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoon klapper, ook bruikbaar als adressenlijst. Schrijf op de envelop: De Chr Pers. antwoordnummer 2792, A'dam Een postzegel is niet nodig Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1