Beurs niet langer een )olwerk van mannen Bezig bedrijf Nederlanders aten minder vet in '74 EG weer rond de tafel met ontwikkelingslanden Verbruik van aardappelen - vers en verwerkt - thans 83 kilo per hoofd Gesprek over toekomstige samenwerking Koopgolf op Londense beurs Reparatie van fietsen duurder Tegemoetkoming aan jonge tuinders in overweging Kort geding tegen Stichting Sociaal Aandeelhouderschap Estel gaat 700 miljoen investeren Winst Heineken lager in eerste kwartaal Meer werklozen in Duitsland Delta-Lloyd komt NKV ziet problemen met nieuwe vorm voor leveranciers bouwnijverheid van verzekering New York flauw O UW/KWARTET VRIJDAG 31 JANUARI 1975 FINANCIëN; ECONOMIE TUS13/HL15 aria Tijhof: 'We gaan er heen als vrouw; in een rok en niet in een broek' fan een onzer verslaggevers MSTERDAM Carla Tijhof ziet er niet meer zo tegenop. Vooral iet nu blijkt, dat ze niet alleen hoeft. Met twee andere vrouwen •treedt ze maandag het mannen-bolwerk bij uitstek, een wat ver- Drgen stekje achter de monumentale Koopmansbeurs, de Am- terdamse effectenbeurs. Deze instelling, die het woord 'traditie' oog in het vaandel heeft geschreven, is na bijna honderd jaar van edachte veranderd en heeft het taboe van vrouwen op de 'gewijde' lursvloer laten varen. Fat op andere grote effectenbeur- !n al jarenlang de gewoonste zaak in de wereld is, gebeurt nu dus >k in Amsterdams financiële cen- um, Beursplein 2. Iedereen, de jannen en de vrouwen, zullen er eerste dagen wat onwennig te- inover staan. Ook al beweert Car- Tijhof, zeventien jaar, verlegen Imlachend, dat de opwinding, die voelde toen afgelopen dinsdag ikend werd dat ook vrouwen op effectenbeurs mochten komen, ilemaal is weggeëbd. Ze is nu aan et idee gewend geraakt, daarbij ;steund door de grote belangstel- ng die ze van de financiële pers reeg. verzetten zich nog steeds heftig te gen de intrede der vrouwen en ook binnen het bestuur schijnt men het niet eens te zijn geworden over de vraag of de vrouwen op de beurs een broek of een rok moesten dra gen. De kwestie zou nog steeds niet opgelost zijn als de vrouwen niet zelf de knoop hadden doorgehakt. Carla: 'We hebben afgesproken om als vrouw naar de beurs te gaan. Dus niet in een broek, maar in een rok.' Toiletten Intgroening [et mannelijk beursvolkje heeft ch neergelegd bij het onvermijde- Ijke. Niet van harte, want te ver dachten valt, dat de traditiegetrou wen zoals vaak gebeurt in roeri- tijden zullen terugvallen op en gewoonte, die eigenlijk allang ongebruik is geraakt: de vrou- •en zullen een ontgroening moeten ndergaan. Carla hèeft daarover rat gehoord, maar het schrikt haar let af. 'Ik ben wel wat gewend, rant hier werk ik ook met drie nannen om me heen.' )at nu ook vrouwen op de effec- enbeurs mogen komen is mogelijk inds vorig jaar de statuten van de Fereniging voor de Effectenhandel tot 1973 nog de Vereeniging voor len Effectenhandel) werden gewij- igd en men begon aan de aanpas- ing van de reglementen. Dit pro- es duurt nog voort. De vereniging oerde een pensioenregeling in, vaardoor bejaarde leden het veld noesten ruimen. Er kwam een aan- ienlijk jonger bestuur, waarvoor radities niet langer meer de enige eidraad voor het beleid vormden. )e oudere leden van de vereniging Een probleem was verder de sani taire voorzieningen! De architect van het beursgebouw had natuur lijk nooit bevroed dat er ooit toilet ten voor vrouwen nodig zouden zijn. De kwestie is nu gelukkig uit de wereld. De komende vrouwen kunnen gebruik maken van de da mestoiletten een verdieping lager, waar wel voorzieningen zijn. De vrouwen moeten alleen wat verder lopen, maar een beetje verschil is nooit weg. Beursvrouw Carla Tijhof werkzaam bij het commissionairskantoor Key- ser en Co., heeft altijd al de drem pel van de beurs willen overschrij den. 'Je hoort van je collega's over de beurs en dan wil je er zelf ook wel eens.' Carla is twee jaar gele den vanuit de schoolbank via het Gewestelijk Arbeidsbureau bij de firma terechtgekomen. Van effec ten wist ze toen alleen wat ze op school had gehoord. De effecten handel heeft ze op kantoor leren kennen. Hoewel ze eigenlijk liever in een manege, of in een kennel zou hebben gewerkt, is ze het werk op kantoor gaan waarderen. Ze vindt het afwisselend, met af en toe wat verrassingen en soms nog spannend ook. Op de beursvloer wordt Carla em- ployée. Dat betekent, dat ze voorlo- Het beursvolkje heeft haar bjjna honderd jaar kunnen negeren, maar men kon er niet langer meer omheen. Maandag zet Carla Tyhof, met twee vrouwelijke collega's voet op de 'gewy'de' grond van de beursvloer. pig alleen de orders van haar firma mag doorgeven aan de béursge- machtigde die wel mag handelen in naam van zijn firma. Daarvoor moet men, zo luiden de reglemen ten, achttien jaar zijn. Vreemde zaak De jongste beursvrouw van liïeder- land vindt het een vreemde; zaak dat vrouwen op grond van enkel en alleen hun geslacht van bepaalde beroepen worden uitgesloten. Zij vindt dat vrouwen evenveel recht hebben op onderwijs als mannen. Zij vindt ook, dat vrouwen gelijk moeten worden beloond als man nen bij hetzelfde werk. Van dat 'doorzetterige van Dolle Mina en zo', moet ze echter niets hebben. Carla zal dan ook niet gauw naar een spandoek grijpen om bij voor dbeeld. kindercrèches te eisen. In de- emancipatiebeweging van vrou\yen heeft Carla Tijhof zich nooit "zo verdiept. Haar aandacht gaat üit naar aandelen en obliga ties en allés wat daarmee samen hangt.' Óp de vraag of de huidige opmars van de koersen op de effec tenbeurzen in de wereld zal aan houden of niet, weet ze wel een antwoord, maar dat houdt ze liever voor zich. BRUSSEL De negen EG-landen zijn gisteren in Brussel weer met 46 ontwikkelingslanden uit Afrika, het Caraïbische gebied en de Stille Oceaan (ACP-landen) gaan onderhandelen. Gehoopt wordt dat men nu een overeenkomst kan bereiken over de samen werking in de komende vijf jaar. Vorige onderhandelingen werdén op 15 januari afgebroken, op verzoek van de Senegalese minister, Babacar Ba, zelf. Babacar Ba is de voornaamste woordvoerder van de 46. Tot nu toe is er.in verband met de samenwerkingsovereenkomst (die onder meer de associatie-overeen- ■komsten van Yaoende en Arusha ■moet vervangen) nog op geen en- "kel punt overeenstemming bereikt. .Dat kon ook niet omdat de EG de 46 een 'pakketovereenkomst' aan biedt. Zolang over onderdelen van dit pakket nog geen overeenstem ming bestaat moet het onderhande- lingsgesprek worden voortgezet. De Europese Gemeenschap heeft de 46 onder meer een financieel ont wikkelingsfonds van 9,765 miljard LONDEN Op de Londense effec tenbeurs was gisteren wederom psrake van een koopgolf. Het in dexcijfer van de aandelenkoersen van de Financial Times steeg hier door in enkele uren met ruim 16 punten tot 251.4. Dat is meer dan 100 punten hoger dan het laagtepunt van 146, dat op 6 januari van dit jaar werd bereikt. Er Waren vooral grote kooporders vain pensioenfondsen en verzeke ringsmaatschappijen. gulden voor vijf jaar tijd aangebo den. 80 procent daarvan zal be staan uit giften en 20 procent komt ter beschikking in de vorm van leningen met een lage rente. Bin nen dit fonds wil de EG 1,24 mil jard gulden reserveren om de prij zen van grondstoffen uit landen, die praktisch alleen leven van de export van die grondstoffen, op peil te houden. De EG wil voorts industrieproduk- ten uit de 46 vrij toelaten op haar markt, zonder dat daar eenzelfde voordeel voor de EG-export tegeno ver staat. Wel eist de EG, dat ze bij haar import uit de ontwikkelings landen niet slechter behandeld wordt dan andere landen in de wereld. De EG is verder bereid alle invoerbelemmeringen weg te ne men voor 97 procent van de land- bouwprodukten uit de ACP-landen. Voor 3 procent wil de gemeenschap wel een preferentieel systeem toe staan, maar geen volledige tolvrij dom. Een moeilijk probleem dat tijdens de conferentie van vandaag en morgen nog opgelost moet worden is dat va*i de EG-import van sui ker. De Gemeenschap blijft haar vroegere toezegging gestand dat ze per jaar 1.4 miljoen ton suiker uit de ACP-landen wil importeren, maar over de prijs daarvan moeten de huidige onderhandelingen de oplossing brengen. Van een verslaggever AMSTERDAM Handelaars in fietsen en bromfietsen, en ook re parateurs in deze branche, mogen per 1 januari*''75 de uurlonen van de werkplaatsen verhogen met 6,5 procent. Basis is het berekende! uurloon in december 1974. Het mi nisterie van economische -zaken heeft toestemming gegeven voor déze verhoging. 's GRAVENZANDE De regering zal binnenkort beslissingen, nemen om te komen tot oplossing van de problematiek voor de jonge tuin ders. De gedachten gaan uit naar het verleggen van de financiële lasten voor een1 b'egirinend 'tuinder op wat langere termijn door middel van wijziging, „inaflossingen en rentevergoedingen. Minister van der Stee heeft dit verklaard tijdens een vergadering van de kringen Westland en Delft streek van de RK Land- en Tuin- bouwbond te 'sGravenzande. Hij zei ook nog, dat met terugwerkende kracht vanaf 1 januari jl het voor schotbedrag van- 50- per ton olie tot 60 wordtverhoogd. Hierdoor worden de 'lasten van de dure olie iets verlicht. De terugbetaling zal afhankelijk worden., gesteld van de bedrijfsresultaten. GOUD EN ZILVER AMSTERDAM Goud 1 13.690-14.090 (13.730-14.130) 'pct kg. Zilver 328-355,50 (323-350,50) per kg. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM het 1 telefonisch avondverkêer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haak jes de oficlële slotkoers van gisteren): AKZO 46.50-47.30-.-(47.20), Hoogovens (60.50 gb), Kón. Olie 77.50-79.80 (79.60 gl). Philips 25.50 gb-26.20 (26.20 gl), Unilever 98.00-99.50 (99,903, KLM (53.50). Van een verslaggever AMSTERDAM Prof. dr. C. F. Karsten (lid van de Raad van Be stuur van de Amrobank en presi dent-commissaris van de Holland Amerika Lijn) en de Amro bank gaan gerechtelijke stappen onder nemen tegen de Stichting voor So ciaal Aandeelhouderschap zowel in de vorm van een kort geding als in een proces wegens belediging, aldus de Amrobank. Aanleiding tot dit besluit is het communiqué dat de Stichting op 16 januari heeft uitgegeven en waarin prof. Karsten ervan werd beschul digd gebruik te hebben gemaakt van zijn positie door te bewerkstel ligen, dat de HAL de afdeling trans port heeft verkocht, om vorderin gen van de Amrobank op de HAL veilig te stellen. Volgens dit com muniqué zou de verkoop van de transportafdeling kunnen leiden tot liquidatie, van de HAL. Naar de' mening van prof. Karsten en de Amrobank bevat het commu niqué niet alleen zakelijke onjuist heden, maar ook zodanige ernstige beschuldigingen en insinuaties je gens de heer Karsten en de Amro bank, dat is besloten tegen de Stichting en haar bestuurders rechtsmaatregelen te nemen. NIJMEGEN De raad van com missarissen van Estel (Hoesch- Hoogovens) heeft investeringen goedgekeurd tot een totaalbedrag- van ongeveer 700 min. Van dit bedrag is 500 min bestemd voor de coördinatiegroep staal, ten be hoeve van de bedrijven in Dort mund en IJmuiden. Het resterende bedrag komt ten goede aan de coördinatiegroepen staalverwerking, diversificatie en handel. De investeringen betreffen een aantal vervangings- en uitbrei dingsinvesteringen. De belangrijkste thans goedgekeur de investering voor de coördinatie groep staal heeft betrekking op de reparatie en vergroting van hoogo- ven 6 bij de Westfalenhütte in Dortmund. Door de vergroting van de diameter van deze oven van 8.5 tot 9.5 meter wordt de capaciteit met ca. 50.000 ton ruwijzer per maand uitgebreid. Voor de coördinatiegroep diversifi catie is van bijzondere betekenis de goedkeuring tot een participatie door Esmil," de Estel-onderneming voor milieutechniek, in de Ameri kaanse onderneming Envirotech Corp, één van de grootste bedrijven op het gebied van de milieutechno logie in de VS. Esmil zal daartoe voor 25 pet deelnemen in het aan delenkapitaal van Envirotech en daarnaast voor 81 pet in de Euro pese milieu-activiteiten van Envi rotech. Bovendien wordt een technisch sa menwerkingscontract aangegaan, waarin onder meer is opgenomen een basis licentie-overeenkomst voor de onderlinge uitwisseling van kennis en ervaring. Met deze trans actie is voor Esmil in totaal een investering gemoeid van ca 60 min. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Heineken heeft in de eerste drie maanden van het op 1 oktober begonnen boekjaar een wat lager resultaat behaald dan in dezelfde periode, een jaar eerder. Naast de iets lagere omzet werd dit veroorzaakt door de sterk gestegen loon- en grondstoffenkosten. De loonkosten mogen slechts voor een deel in de verkoopprijs worden opgenomen. terwijl de grondstoffenkosten slechts met ver traging in de tijd in de verkoop prijs mogen worden doorberekend. Aldus A. Heineken, voorzitter van de raad van bestuur van 't dranken concern tijdens de jaarvergadering. Heineken heeft goede moed ook In het lopende boekjaar redelijke re sultaten te kunnen boeken. De om zetdaling was toe te schrijven aan de in werkingtreding van de 1 no- vemberwet en de verhoging van de bierprijs op dezelfde datum, maar momenteel beweegt de afzet van zowel bier, gedistilleerd, wijn als frisdranken zich weer in stijgende lijn. Op het gebied van bier in Neder land is het beleid gericht op be houd van het huidige marktaandeel plus een bescheiden stijging van de hoofdelijke consumptie. Hei neken gelooft het huidige markt aandeel van 55 pct. te kunnen behouden, mede door het loslaten van de verticale prijsbinding voor het biermerk Heineken. Dat losla ten van vaste prijzen., heeft meer protesten opgeleverd dan DEN HAAG Het margarineverbruik in ons land is vorig jaar met ongeveer 20.000 ton gedaald tot 187.000 ton. Een daling, die van structurele aard is en zeker geen gevolg van de prijsstijgingen voor margarine, waarvan er in het afgelopen jaar vier waren tegen éénmaal een prijsverlaging. verwacht. Naar de mening van het bestuur waren de bezwaren echter niet in de éérste plaats gericht tegen het principe van de vrije prijzen, maar ging het de winke liers veeleer om inkomensbescher ming, die zij dankzij de verticale prijsbinding genoten. Het opheffen van de vaste prijzen heeft overi gens al een positieve invloed gehad op de afzet van het Helnekenmerk. In Europa buiten Nederland is het beleid gericht op die landen waar de bierconsumptie per hoofd nog niet zo groot is, dus waar groeimo gelijkheden zijn (Frankrijk en Ita lië). In Italië heeft Heineken een belang van 40 pct, verworven in de Drehergroep, de op een na grootste brouwerij van het land. Samen met Whitbread heeft Heineken een meerderheid in Dreher. Volgens voorzitter J. Pasman van het Próduktschap voor Margarine, Vetten en Oliën, die dit opmerkte in zijn jaarrede, was in 1974 sprake van een daling in het totale vetver- bruik in ons land. Het binnenlands verbruik van vetten en oliën voor .menselijke consumptie (excl. boter) nam nl. af van 333.000 ton tot 322.000 ton. Per hoofd der bevol king betekende dat een teruggang Van 25 tot 24 kg en die 24 kg werd nog niet een's volledig opgegeten. Om tot de door de gemiddelde Ne derlander werkelijk geconsumeerde hoeveelheid vet te komen, zal die 24 kg zeker met 1,5 kg moeten worden verminderd, aldus de heer Pasman. Met de uitvoer van voor- BONN In de Bondsrepubliek is het aantal werklozen gestegen tot 1.150.000. Dat is ongeveer 5 procent van de totale beroepsbevolking en was het hoogste Cijfer van de afgelopen „15 jaar. Tegen het einde van het vorige jaar waren 945.000 mensen werkloos (4.2 procent) en in no vember jl. 800.000 (3.5 procent). Door de gestegen werkloosheid zal de regering een extra bedrag van 3 miljard mark moeten besteden aan uitkeringen. Woensdag werd door de Westdultse regering meegedeeld, dat zij wil trachten het aantal werklozen in 1975 in te krimpen tot 750.000 (3 procent). Er werd echter aan toe gevoegd. dat als gevolg van sei zoenfactoren het aantal van nu nog wel zou stijgen in de komende maanden, alvorens zich een omme keer zou gaan aftekenen. gebakken frites en snacks deze nam toe van nog geen 10.000 ton produkt in 1965 tot bijna 75.000 ton in 1974 werd ongeveer een hoe veelheid vet van 9000 ton, of 2/3 kg per hoofd per jaar uitgevoerd. Verder moet worden bedacht, dat de oliën en vetten, die voor fritu ren en bakken worden gebruikt, niet geheel worden opgenomen in het gebakken produkt. Jaarlijks worden vele tonnen afgewerkte fri tuuroliën en vetten door opko pers in ons land opgehaald. Ten minste gaat het hier om een hoe veelheid van 11.000 ton, of circa 0,8 kg per hoofd. De daling van het totale vetver- bruik deed zich voor het eerst sinds een aantal jaren voor. De voortdu rende teruggang in <Je margarine verbruik werd tot nog toe steeds gecompenseerd door het sterk stij gende gebruik van vetten en oliën door de voedingsmiddelenindustrie. Ten opzichte van 1968 toen de margarine met bijna 250.000 ton de top van het na-oorlogse verbruik bereikte steeg dit industriële verbruik van ongeveer 90.000 ton tot ongeveer 140.000 ton. Men heeft zich de chips, frites en snacks ken nelijk goed laten smaken. Volgens de heer Pasman is het nog te vroeg om te kunnen zeggen, of de totale vetconsumptie in ons land weer zal gaan stijgen. UTRECHT De Industriebond NKV voorziet grote moeilijkheden voor de industriële leveranciers aan de bouw. Volgens bedrijfsgroeps voorzitter C. Gijsew is het effect van de financiële overheidsinjectie van 3,5 miljard gulden voor de bouw te laat merkbaar voor veel toeleveringsbedri j ven. 'Al zou er in de bouw per 1 juli a.s. een opleving zijn, dan merk je dat bij de toeleveringsbedrijven pas een half jaar later. De leveranciers we- te*i veelal niet waar ze aan toe zijn, omdat niet'bekend is hoe die 3,5 miljard exact besteed wordt', aldus de heer Gijsen, in het blad van de Industriebond NKV, de In- dustrierevu. Hij betwijfelt overigens of de grootte van de injectie voldoende is en dringt er bij het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening en bij de gemeenten op aan grote haast te maken. ARNHEM Met ingang van 1 februari introduceert Delta-Lloyd Landbouw Verzekeringsmaatschap pij een nieuwe vorm van veeverze kering. Deze 'catestrofeverzekering' is bedoeld voor de veehouders die alleen de risico's willen verzekeren, die het normale bedrijfsrisico te boven gaan. Voor de verzekering geldt daarom een eigen risico van 4 procent per jaar. Met deze verzekering zijn de waar deverminderingen van melk- en kalf koeien vanaf één jaar verzekerd tegen diefstal, ongeval, ziekte, ver missing en verduistering. Schade aan de veestapel die worden gedekt 'door vergoedingsregelingen van de veewet (zoals bij besmettelijke ziekten als mond- en klauwzeer) zijn niet in de verzekering opgeno men. De premie voor deze verzekering van een veestal van 100.000 gulden komt neer op 300. Bij de 'norma le' veeverzekering zou deze .premie ongeveer 4.000 bedragen, aldus Delta-Lloyd. Goedkope aandelen voor personeel Siemens Nederland DEN HAAG De werkne mers van Siemens Nederland (ongeveer 1790 man) krijgen de gelegenheid in te schrijven op een uitgifte van aandelen van de Duitse moedermaat schappij tegen een koers, die aanzienlijk lager ligt dan de beurskoers. Er zijn 2400 aan delen van DM 50 nominaal beschikbaar tegen een koers van 162.50. De beurskoers in Amsterdam ligt op 240. Voor zover hoofddirecteur drs. B. Henny bekend is. zorgt Siemens hiermee voor ons land en voor de buitenlandse Siemensvestigingen een pri meur. Personeelsemissies von den wel al enkele jaren in Duitsland plaats. Daar zijn van de ongeveer 300.000 Sie- mens-aandeelhouders circa 60.000 bij het concern werk zaam. Siemens neemt de dit jaar te betalen sociale lasten en loonbelasting over het ver schil tussen beurskoers en de voorkeurskoers voor eigen re kening. Ieder jaar zal, afhan kelijk van de ontwikkeling bij de Nederlandse Siemens, wor den beslist, of aandelen voor het personeel beschikbaar kunnen worden gesteld. Ove rigens geldt voor de verkoop van de aandelen door het personeel een blokkeringspe riode van vijf jaar. Am Efectr Power 18% 18 AMSTERDAM De consumptie van aardappelen vers en ver- Am Metai cuma* se% 36% werkt is sedert 1964 met 10 pct gedaald tot 83 kilo per hoofd in aS f 1974. In dezelfde periode maakte de vervanging van verse aard- Tel appelen door industrieel bereide aardappelprodukten, zoals frites, Anaconda chips en purée, een snelle ontwikkeling door. AtSnt li£hlteid NEW VORK ACF Industrlés Alreo Allied Obemica) Alum. Co of Am American Brands American Can 29/1 30/1 41 41 14 13% 31% 32% 33% 33% 36% 35% 30% HVA ondervond geen hinder machtswisseling Ethiopië AMSTERDAM Verenigde HVA- maatschappijen heeft tot dusver weinig hinder ondervonden van de machtswisseling in Ethiopië. De suikerondernemingen in dit Afri kaanse land draaien goed en de campagnes zijn op tijd begonnen. Verwacht wordt een produktie van 13Ö.000 ton tegen 120.000 ton in de vorige campagne. De resultaten over 1974 zullen weinig afwijken van die over 1973 toen de netto winst 12,3 min bedroeg, zo heeft het bestuur meegedeeld in een bui tengewone aandeelhoudersvergader ing. Mededelingen over de gang van za ken dit jaar kunnen eerst worden vex-wacht in het jaarverslag of in de jaarvergadering die op 30 mei wordt gehouden. De ontwikkeling van de CCA (50 pct HVA, 50 pct CSM) wordt met vertrouwen tege moet gezien. 'Wij verwachten een verdere stijging van de winstbijdra- ge van de CCA', aldus president commissaris P. Cellarius. De heer Cellarius zei dat de Hoge Raad waarschijnlijk spoedig het cassatieberoep zal behandelen dat de groot-aandeelhouder Admini stratiemaatschappij Westertoren heeft aangetekend tegen de uit spraak van de ondernemingskamer van het Gerechtshof in Amsterdam. Westertoren heeft de onderne mingskamer gevraagd om een on derzoek naar het beleid van HVA. Dit verzoek is afgewezen. De uit spraak van de Hoge Raad ziet HVA met vertrouwen tegemoet. Vastgoed 'Nederland' keert meer uit ROTTERDAM Het Vastgoedbe- leggingsfonds 'Nederland' heeft de uitkering over 1974 vastgesteld op 42 per participatie (v.j. 38,50). Verdubbelde winst bij Smit en Co. ROTTERDAM L. Smit en Co's Sleepdienst en de Internationale Sleepdienst Maatschappij stellen voor over het per 30 september 1974 geëindigde boekjaar 1973-1974 een dividend hit te keren van 30 pct (v.j. 26 pct) waarvan 14 pct (v.j. 10 pct) in contanten en haar keuze 16 pct in contanten of 4 pct in aandelen tèn laste van de agio- reserve. De nettowinstvan beide maat schappijen over 1973-1974 bedraagt circa 12 min (v.j. 5,6 min). Het jaarverslag zal medio februari ver schijnen. De jaarvergadering is op 6 maart. Besloten' is binnenkort onderhands nominaal 1.216.800 aandelen per vennootschap uit te geven tegen de koers van 1000 pct, welke volledig recht zullen geven op dividend over 1974-1975. Aandeelhouders zullen in de gelegenheid worden gesteld op deze emissie ih te schrijven, aldus S. Smit en Co. Werd 10 jaar geleden 7 pct van de aardappelen in een of andere voor bereide vorm gekocht, het laatste jaar was dit 20 pct, of 16 kg per hoofd per jaar. De voorgebakken pommes frites namen hiervan tweederde voor hun rekening. - Aldus de voorzitter van het Pró duktschap voor Aardappelen, dr C. H. J. van Beukering, in de openba re bestuursvergadering. Hoewel de industrie van consumptieprodukten met grote kostenstijgingen wordt geconfronteerd, die niet steeds in de verkoopprijzen kunnen worden doorberekend, werden vorig jaar 20 pct meer aardappelen tot frites, chips, purée en nibbits verwerkt dan in 1973 het geval was en wel ongeveer 460.000 ton. Hiervan was ruim de helft voor export bestemd. Voor liet lopende jaar wordt een geringere groei van de aardappel verwerking niet onwaarschijnlijk geacht. De heer Van Beukering noemde het in aanmerking nemende dat éénderde van de consumentenbe stedingen voor aardappelen betrek king heeft op de industrieel bereide produkten onverklaarbaar, dat voorzover deze produkten voor ge- zinsverbruik word. n gekocht ze nog steeds met het hoge BTW-tarief van 16 pct worden belast. Reden hiervan zou zijn, dat deze produk- I 16% 16% 48% 48% 3% 3% 17% 15% 28% 28% 87 85 27% 27% 30% 30% 16% 16% 17% 17% ten nog niet tot de noodzakelijke Beth/'steei levensbehoeften worden gerekend. Boeing BurllngtoD Ind Hij meende, dat een protest hierte- PB.lfI. Ro gen op zijn plaats Is, vooral ook is» 27v? omdat de onderlinge concurrentie- Chase Manhattap 35% 36% verhoudingen hierdoor scheef zijn S!?ea8,.e 9y8ten° 31 30 getrokken. Allerlei luxe produkten, cittya Service 43% 43% waaronder gebak en koekjes, wor- Colgate Paimoiiv 24% 24% den nl. wél met het lage tarief van S011 industries 28 27% 4 pct belast. Alleen voor Nederland con^Edison 1 geldt in de EG voor aardappelpro- Cont Can dukten nog het hoge tarief van 16 ou_, curtiss wrlgnt. Pct- Curtiss Wright A Dart Ind Deere and Có Dow Chemical Du Pont (El) iDdasi. Sporen UMII. Obl.Mnds Kodal{ 72v* 71N 28 jan. 694.77 157.86 80.59 781.0 29 jan. 705.96 161.05 80.39 67.82 775.5 f,r8f W4t c,ty 30 jan. 696.42 158.27 79.56 68.01 773.6 Allegheny Pow Aand. Obt. Tot. B. L. Akzona 28 jan. 31.760 1.864 1.007 553 Suudard 29 jan. 27.410 25.420 1.824 1.007 456 30 jan. 29.740 28.050 1.846 667 822 Bait Ohio Bavuk Cigars DOW JONES INDEX 11% 11% 27% 26% 45 43% 8% 7% 19 19% 19% 19% 39% 38% 61% 61 95% 94% 73 17% 17% 12% 13% 12% 12 45% 45% 18% 19 22% '23% 39% 38% 13% 13% 21% 20% 150% 147% 25 24% Gen Electric Gen Fonds Gen Motors Gen Fubl UtU Gen Tel At Tel Getty OU Gllette Glmbel Brothers 15% 14% Goodyear I an P 24 23% Gulf OU 21% 20% Illinois Central Ind 14% 14% Instlco 6% 7% Int Busln Mach 186% 182% Intern Harvester 20% 21 Int Nick of Cao 25% 25 Int Paper 38 37% Int Tel Si Tel 18% 18% 22% 21% Ling Lemco Voug 11% 11% Litton Ind 5% 5% Lockheed Aircraft 4% 4% Marcor 18% 18 Martin Marietta 15% 15% May Dep Stores 27% 27% McDonnell Doug) 10% 10% Mobil OU Corp 41 41% Naotsco Nat Cash Regtst Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead ind 31% 32 19% 19 16% 16% Olln Pac Gas and El Penn Central PepsIco Phelps Dodge Philip Morns Phillips PetT 50% 50 31% 31% 46 45% Procter At Gambl 90% 90% RCA 13% 12% Republic Steel 28% 27% Reynolds Ind 55% 55% Royal Dutch Petr 31% 31% Santa Pê Ind 30% 29% Sears Roebuck 63% 60 Shell Oil 47% 46% Southern Co 10% 10% Southern Pacific 30% 29 Southern Rallw 42 42 Sperry Rand 30 30 Stand Oil Calif 25% 25% Stand Oil Indians 43%oxd Studebak Worth 23 23% Sun Oil 36% 36 Texas Oulf Iexas Inst Transamerlca Unilever Union Carbide Uhl Royal United Aircraft United Brands US Steel West Union Tel Westlnghouse El Woolworth Koersen in Montreal Nat. Gas Mass. Ferguson Nat. Resources Shell Canada 17% 16% 29/1 1.21 17% 16% 14% Cerro Chase Select Pd Columbia Gaa 30/1 Cominco 1.26b Cont Telephone 16% Fluor Corp 14% uren Cigar 13% 13 20.73 21.46 24% 24% lnt Bank to: Res 99 b J9 b Lnt Fias Frag 27% 26% Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Nat Can NY Centr A North West R N Am Philips Co 10% 9%b 23% 24 22% 21% 20% 20% Occidental petr 14% 14% Reliance Group 6% 6% Standard Brands 61% 60% Union Slectr 11% 10% United Elect! 3% 3% Ug Corp 1_% 12% Western Bancorp 21% 21%

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15