Belgische arbiter pakt buitenlanders snel aan EB I#; Genua Sosonko haalt zijn punt Nu weer een 'Cruijff-gerucht' in Marseille •ran] es lacht lislukt ipnieuw ipïfsStS S||g Montreal stelt te hoge eisen aan tv Thijs Wijngaarde (ex-FC Den Haag) heeft al lange straflijst Gerrie de Goede een duel geschorst Schotland gaat 'super-leaque' van slechts tien clubs instellen Dianne de Leeuw dichter bij titel ITW/'KWARTET VRIJDAG 31 JANUARI 1975 SPORT T8/K13 rt. lirids de televisie zich na- Irukkelijk op grote sportge- •urtenissen heeft geworpen, het voor filmmakers inoei- jk geworden om een goede Ivondvullende film te maken fan een sportgebeurtenis van irmaat. De enige manier ;aarop de film het kan win- len is door te laten zien waar televisie door de snelheid liet aan kan komen. 'Visions f eight', de film over de Hympische Spelen van 1972 'as daarvan een goed voor- eeld. 'Nummer veertien', de ilm over Johan Cruyff, was p z'n best op de momenten at er met een goede camera- pstelling slow-motions kon en worden getoond van de ele zaken die iedereen ont- aan in de hitte van het ge- echt. Iichael Samuelson, de maker an 'Heading for gold', heeft an dat soort films weinig eleerd. Zijn produkt over het 'ereldkampioenschap voetbal 974 (hier 'Oranje's jacht op 'ereldgoud' genoemd) is een orse misser. Samuelson ver- uimde bijvoorbeeld om èen hema te pakken. Geen beeld 'an het geweld waarmee zo'n •ereldkampioenschap voort- lurend gepaard gaat. Geen luidelijk beeld van een nieu- re ontwikkeling in het voet- al. Geen poging de sfeer van !o'n evenement te pakken. Samuelson koos wel een ioort thema. Hij ging ervan lit dat Nederland wereldkam- lioen zou worden. Liet dus loor zijn dertig cameraman- ïen nogal wat beelden van iet Nederlands elftal in aktie ichieten, maar zat na de fi- ïale met de handen in het ïaar omdat Nederland verloor 'zo dan weet iedereen meteen ook de ontknoping van de silm). Toen is hij beeldjes gaan plakken. Alsof er op de tele visie en niet alleen in Ne derland geen uren lierha- ing zijn geweest, start hij rijn film met een serie doel- mnten uit de poule-wedstrij- len. Gaat nergens verder op en behandeld alleen Ne- lerland-Brazilië wat uitge- ireider omdat hij toevallig ïog wat overtredingen schoot (Rep die een klap uitdeelt, Warinho die doortrapt) maar nist de overtreding van Pe- reira waardoor deze het veld werd uitgestuurd (ineens wordt er een rode kaart voor bem getrokken). De finale komt uitvoerig aan bod. Eindelijk wordt Becken- bauer eens genoemd, maar Polen dat op de derde plaats eindigde komt in het geheel niet aan bod. De Engelse ar biter .Tack Tavler wel. in een aantal uitstekende close-ups. En de Engelse ex-voorzitter van de FIFA. Stanley Rous ook. in een serie bijster onin teressante beelden. Van de finale zijn verder een serie goede opnamen. De angst van Truus van Hane- pem voor de strafschop. En bet bewïïs dat Tavlor bet twede doelpunt van Gerd Miiller volstrekt ten onrechte wegens buitensnel afkeurde. De emoties bij de spelers ko men goed, hoewel niet op zienbarend goed. over. Dan ook blijkt duidelijk dat Samuelson bepaald geen ori gineel mannetje is. Hij liet trots weten een speciaal deuntje te hebben laten com poneren voor de Nederlandse aanvallen met een Cruyff- hoofdrol. En laat dat nou toch stomtoevallig hetzelfde soort Letty de Jong muziek zijn als in de Cruyff-film. Het meest afschuwelijke van alles is het commentaar. Hiervoor werd de hoogaange- schreven Britse sportjourna list Geoffrey Green inge huurd. Aan wie het nu het meeste ligt, aan Green of aan de vertalers, wordt niet dui delijk. maar in anderhalf uur draagt Joop van Zijl het ge hele groot-cliché-boek voor. Tot op het belachelijke af. Er zit de beroemde 'lage schui ver' (ooit een lage schuiver hoog over zien gaan?). En als de benen van de finalisten in beeld komen zegt Van Zijl enthousiast 'Benen als strak gespannen snaren van een boog. Zij zullen straks de pij len afschieten. Zullen zij doeltreffen?'. In een poging tot wat sfeerscheppende za ken wórden beelden van München op de ochtend van de finaledag getoond. Twee stille kraaien op een kerk plein krijgen de woorden 'vo geltje wat zingt gij vroeg' mee. Een: 'Een politie-heli- copter zweeft als een wesp met zijn angel over het stadi on'. Nee, van de pretenties waar mee de film start (de trainer de naam Michels wordt in het geheel niet genoemd slaat de handen voor de ogen, 'waar werd het foutje ge maakt? We zullen het in de nu volgende film laten zien') komt helemaal niets terecht. 'Heading for gold' is mislukt zoals Oranje's jacht op we reldgoud ook mislukte). (Heading for gold draait deze week in Amsterdam. Den Haag, Rotterdam, Eindhoven, Heerlen, Utrecht, Enschede, Groningen en Maastricht). RUUD VERDONCK Van onze speciale verslaggever BRESKENS Op 12 mei van het vorig jaar zette Thijs Wijn- gaarde een punt achter zijn voetbalperiode bij de FC Den Haag; de club, waarbij hij drie voetbalseizoenen lang een ge waardeerde vleugelverdediger was geweest. Wijngaarde (27) vertrok als vaste ere-divisie-keus naar zuidelijker regionen. In be ginsel om er in het Zeeuwse Breskens de geboorteplaats van Wim van Hanegem een rötisserie te gaan runnen. Thijs Wijngaarde had bij FC Den Haag al geruime tijd een drang van binnen gevoeld, om het vrij lege leven van een full-prof te ruilen voor een intensiever bestaan en toen hij een kans zag in zijn ge boortestreek Zeeuws-Vlaanderen, was de keuze niet moeilijk. Hij trok met vrouw Hilda en dochter Dewi van de residentie naar Breskens, waar Rötisserie Scaldis inmiddels floreert. Thijs Wijngaarde vertelt nu, ruim een half jaar later, over zijn, in Haagse en voetbalkringen toch wel opzienbarende besluit: 'Van huis uit ben ik niet zo'n bezielde voet baller. Ik heb voetbal altijd als een goede vorm van lichamelijke ont spanning gezien, die mij vanwege het geld de kans gaf een basis te leggen voor de toekomst. Maar ik kon er zó mee stoppen. Voor ons gold dat toen, omdat wij na de voetballerij op hetzelfde niveau willen blijven leven. En omdat het moeilijk was om iri eengrote stad een zaak te beginnen, zijn we naar Zeeland getrokken. We kwamen daar nog vaak op vakantie'. HOFLING Maar het (tijdelijke) afscheid van Wijngaarde als betaald voetballer, zocht contact met Wijngaarde. Korte van de Belgische club AS Ostende ter ore. Höfling, de Roemeen, die Feyenoord ooit een jaar trainde, zich contact met Wijngaarde. Korte tijd later kwam Wijngaarde en Os tende-bestuurder Oswalt de Bruijc- kere tot een vlot akkoord en Thijs Wijngaarde ging toch weer als be taald voetballer aan de slag; semi- prof bij het naar de eerste Belgi sche afdeling gepromoveerde AS Ostende. Thijs Wijngaarde: 'Ik had echt het plan om te stoppen en na verloop van jaren weer eens te gaan voetballen, maar Ostende bood me een dusdanig goed drieja rig contract aan, dat ik een dief van' mijn eigen portemonnaie was geweest wanneer ik niet had ge tekend. Ostende bleek bovendien goed te combineren met Breskens. Maar nogmaals, de zaak was er eerst'. Inmiddels is er in dat Belgische voetbal iets merkwaardigs aan de hand met Thijs Wijngaarde. De in Nederland als fair te boek staande Wijngaarde loopt in de Belgische topklasse de ene straf na de andere op. Hij somt zelf op: 'Ik heb in vijf de meest recente speeldag werden maanden tijd vijf gele kaarten, twee schorsingen en één boeking gekregen. Dan ga je je zelf op den duur wel eens afvragen', of je een ongelikte beer bent geworden. Want in Nederland heb ik precies één keer negatief contact met een scheidsrechter gehad. Dat was in een wedstrijd tussen FC Den Haag en Haarlem, toen er iets tussen Dries Boszhart en mij was'. DISCRIMINATIE Toch beperkt Thijs Wijngaarde zich niet tot het fronsen van de wenk- Thfts Wijngaarde (en zijn vrouw Hilda): 'De zaak was er eerst, daarna kwam AS Ostende'. brauwen, waar het die opmerkelijke curve op zijn straflijst betreft. Hij zegt tenminste: 'Ik ben heus wel iemand, die zoiets eerst bij zichzelf zoekt. Maar er zijn toch andere redenen. Daarbij denk ik aan een soort discriminatie van de Belgi sche scheidsrechter ten opzichte van de Nederlander. Als buitenlan der heb je al gauw een stempel op je rug'. En inderdaad is het opvallend dat het contingent buitenlanders in Belgische voetbaldienst vrijwel we kelijks een opvallend aandeel heeft in de serie uitgedeelde gele kaar ten. Willekeurig voorbeeld: tijdens acht gele kaarten uitgedeeld. Onder de bestraften: Nederlander Suyker- buick, Van Kerkhof en Bonsink en de Westduitser Bomer. Maar Thijs Wijngaarde zoekt toch weer de schuld bij zichzelf wanneer hij zegt: 'Ik ben bij Ostende de meest verdedigende middenvelder. Terwijl ik normaal back ben die één man uitschakelt en die zich verder bezig kan houden met de aanval. .Van nature ben ik een aan vallende voetballer mijn nieuwe taak botst weieens met mijn instel ling. Je hebt zoveel contact met je directe tegenstander. Ik moet nu meestal de spelbepalende figuur uitschakelen en dat vraagt vrij veel overtredingen'. WAARSCHUWING 'Toch zijn er ook onredelijke geval len. Zoals tegen Anderlecht, toen ik Jean Dockx moest uitschakelen die was toen de meest vooruitge schoven middenvelder. Op een gegeven moment gingen we een sprint aan. Ik was sneller en hij stak een voet tussen mijn benen. Zelf viel hij op de grond en ik ging struikelend verder. Maar ik was wel degene die een gele kaart kreeg. Daarnaast ben ik ook door de club geschorst. Wegens een provoceren de houding tegen het publiek. Os tende gaat ervan uit, dat het toch al wordt achtergesteld bij Waalse tegenstanders en om mij te waar schuwen voor een rode kaart heeft men hard ingegrepen'. Die straffen hebben ertoe geleid, dat Wijngaarde al zes wedstrijden heeft gemist. Na alweer een schor sing, maakte hij zondag tegen FC Luik zijn zoveelste rentree. Ondanks zijn veelvuldig contact met de Belgische voetbalrechter be valt het Wijngaarde verder uit stekend bij middenmoter Ostende. Hij zegt: 'Sportief gezien kan het wel een stap terug zijn. Maar het geld maakte dat sowieso al goed en bovendien is Ostende een oergezel lige cluib in een oergezellige bad plaats. De club telt weinig grote namen en draaide aanvankelijk goed in de top mee. De clubs on derschatten ons toen nog. Er kwam later conditioneel ook een terugslag maar al met al is het een club, die voor een debutant erg veel spekta kel brengt. Het voetbal in Neder land kan dan op een hoger peil staan er is hier meer kijkgenot.' PRODUKTIEF En inderdaad kenmerkt Ostende zich wekelijks door de meest uit eenlopende uitslagen. De club speelt wedstrijden, waar veel doel punten in worden gescoord. Dat bewijzen de cijfers dan ook. Osten de staat op een gedeelde elfde plaats: 20 punten uit 22 wedstrij den. Maar het heeft een gelijk aan tal positieve goals als de nummers twee en drie, respectievelijk An derlecht en Standard Luik: 37 en behoort daarmee tot de vier pro- duktlefste clubs. Maar aan de an dere kant heeft het 39 doelpunten tegen. En alleen de nummers laatst (Winterslag) en voorlaatst (FC Diest) hebben er meer tegen. Thijs Wijngaarde: 'Er wordt puur op de aanval gespeeld. Dat bewijst ook wel, dat ik de enige verdedi gende middenvelder ben. De andere twee zijn aanvallend ingesteld'. Over zijn ervaring als voetballer in het buitenland (bij Ostende voet balt ook Henk Heijt, een ex-Aja- cied) besluit Thijs Wijngaarde: 'Een Nederlander doet het in België doorgaans goed. Dat ligt aan de opleiding, die in Nederland gewoon erg goed is. Als Nederlandse voet baller profiteerde ik ook van het wereldkampioenschap. Vroeger wa ren voetballers uit Spanje en Italië bij voorbaat goed. Nu geldt dat voor Nederlanders'. MATTY VERKAMMAN Onderhandelingen zijn vastgelopen LAUSANNE Delegaties van de Europese radio- en televisie-organi satie (EBU) en het organisatiecomité van de Olympische Spelen in Montreal Zijn er tijdens tweedaagse onderhandelingen in Lausanne niet in geslaagd tot overeenstemming te komen over het bedrag dat de EBU moet betalen om de Spelen in 1976 in Europa op de beeldbuis te krijgen. 'De standpunten liggen nog altijd ver uiteen,' aldus de heer Asselin, voorzitter van de sectie tv van het organisatiecomité. Na een afkoelingsperiode van enkele maanden zullen de onderhan delingen tussen de 'European Broadcasting Union' en de organisatoren Wórden hervat. De Canadezen vroegen aanvankelijk 20 miljoen dollar voor de uitzendrechten, de EBU wilde niet verder gaan dan 1.7 miljoen dollar, het bedrag dat ook voor 'München 1972' werd betaald. Eén van de redenen dat de EBU op het ogenblik niet genegen is hoger te bieden is dat men twijfelt aan het tijdig gereed komen van de faciliteiten, noodzakelijk voor een technisch vlekkeloze registratie. Grootmeesterresultaat van Nederlander WIJK AAN ZEE De in Amsterdam wonende internationale meester Genna Sosonko heeft in de voorlaatste ronde van de grootmeestergroep van het Hoogoventoernooi, zijn eerste groot meesterresultaat geboekt. Vanwege dat heuglijke feit werd er zelfs champagne geschonken. In de verdiende hulde deelden Dvorecki, de Russische crack die de meestergroep op zijn naam bracht erf Nona Gaprindasjvili, de wereldkampioene, die de damesgroep won en deelnemer-grootmeester Foerman, die eertijds toen Sosonko nog in Leningrad woonde diens leermeester is geweest. Uitslag lotto nu. 4: Aantal deelnemers: 1.08.180. Bruto inleg 4.159.336.- Prljzen- bedrag: ƒ2.160.173,-. Ie prijs geen win naars, het bedrag wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t.e.m. 5e prijs van deze week en de Jackpot voor volgende week. 2e prijs: 2 winnaars, die elk bruto ƒ186.382 ontvangen. 3e prijs: 215 win naars. die elk bruto ƒ2.193 ontvangen. 4e prijs. 9.302 winnaara. die elk per kolom ƒ61,- ontvangen. 5e prijs: 15.986 win naars die elk per kolom 35 ontvangen. Jackpot voor de lotto van a.s. zondag 175.195. TOTO Uitslag toto 4: Deelnemers: 297.026. Bru to inleg: 834.719,- Prijzenbedrag: ƒ466.131,-. Ie prijs: 103 winnaars, die elk bruto 2.215.- ontvangen. 2e prijs: 2.540 winnaars die elk per kolom ƒ39,- ontvan gen. 3e prijs: 22.096 winnaars die elk per kolom 6.- ontvangen. ZEIST Gerrie de Goede (Roda JC) is door de tuchtcommlssle van de KNVB voor een wedstrijd geschorst naar aanlei ding van ruw spel tegen Oostrum van PC Utrecht, afgelopen zondag. De Goede kreeg tevens een boete van 200 gulden. In dezelfde wedstrijd kreeg Van Veen (PC Utrecht) een gele kaart na een overtreding tegen Offermans. Zijn zaak zal vanavond in Zeist mondeling worden behandeld. De overige straffen betaald voetbal zijn: P. de Kong (Veendam) voorwaardelijke schorsing voor een wedstrijd omgezet in een onvoorwaardelijke; C. Overweg (PC Twente) een wedstrijd geschorst: 200 gulden boete. J. Colombain (MVV) een wedstrijd ge schorst, een voorwaardelijk (proeftijd een Jaar), 150 gulden boete. J. Quarz (Vitesse) een wedstrijd ge schorst, een voorwaardelijk (proeftijd een jaar). 75 gulden boete. E. Tuinman (Heerenveen) een wedstrijd geschorst, een voorwaardelijk (proeftijd een Jaar). W. Riechclman (SC Cambuur) een wed strijd geschorst. 100 gulden boete. L. Jansen (Sparta) een wedstrijd voor waardelijk (proeftijd een Jaar). 200 gul den boete. J. van der Velden (SVV) 150 gulden boete. Boekingen kregen: Ernst (PSC), Van den Berg (Haarlem), Everse (Feyenoord). Van Osenbruggen (Wagenlngen). Achter berg (PC TwenteJensen (FC Gronin gen), Doesburg (Sparta) en Groeneveld (SW). Sosonko herstelde zich dus fors van zijn Inzinking, die in het begin van de week tot twee nederlagen had geleid. Hij versloeg Hans Ree in een nogal overtuigend positioneel duel. Een tweede 10 noteerden we aan het bord van Smejkal en Langeweg. In dit duel offerde wit juist voor de tijdcontrole na vijf uur een paard voor eindspelkansen. Ampele analyse bracht aan het licht, dat Smejkal in alle varianten zou win nen. Langeweg abdiceerde na een korte analyse. Er waren veel puntendellngen. Een enkele, met name Timman-Hort had weinig om het lijf, doch alle overige gevechten waren inhoud rijk. In het bijzonder trokken Por- tisch en Gelier de aandacht. Por- tisch die in de ochtenduren zijn afgebroken partij tegen Hort voor de derde maal moest verdagen bood remise aan. doch Geiler wei gerde. De Russische grootmeester zag kennelijk nog perspectieven, maar toen Portisch zeer precies verder speelde, aanvaardde de crack uit Odessa alsnog een beetje met tegenzin de punten- deling. De objectieve werkelijkheid van de stand bood hem geen verde re aanknopingspunten. Verdaagd is Browne-Gligoric. Hedenmiddag worden de hangpar- tijen uitgespeeld. Zaterdagochtend om half tien begint de slotronde. Het karakter daarvan zal worden bepaald door de afloop van het duel Hort-Portisch. Die uitslag kan nog lang op zich laten wachten: het betreft een razend moeilijk paard- eindspel, met de eventuele winst kansen aan de zijde van Portisch. Grootmeestergroep, 14e ronde: Kavalek (VS)—Kuypers (Ned) %-%, Popov (Buig) Hübner (WD1) %-%, Donner (Ned) Poerman (Sov) Browne (VS) Gligorlc (Jsl) afgebr.. Sosonko (Ned) Ree (Ned) 1-0, Smejkal (Tsj)Langeweg (Ned) 1-0, Portisch (Hong)Geiler (Sov) %-%. Timman (Ned)—Hort (Tsj) %-%; uit de 13e ronde: PoermanPopov 1-0. Stand na 14 ronden: 1. Hort 9% plus 1 af gebr., 2. Portisch 9 plus 1 afgebr., 3. Smej kal 9. 4. Kavalek 8'A, 5. Gligorlc 8 plus 1 afgebr., 6. Sosonko 8, 7/9. Hübner. Gel- Ier, Timman 710 Poerman 7, 11. Browne 6 plus 1 afgebr., 12. Langeweg 6. 13/14. Donner, Ree 5. 15. Kuljpers 3 16. Popov 3. Meestergroep, 14e ronde: Böhm (Ned) Snzapik (Polen) 1-0, Wetnsteln (VS)—Va- dasz (Hong) %-%, Portisch (Hong) Timman (Ned) afgebr., Dvorecki (Sov) Schmidt (Polen) 1-0, Ek (Zweden)Bukte (Jsl) %-%, Enklaar (Ned)— Martz (VS) afgebr., Clocaltea (Roem)Slgurjonsson Van onze sportredactie MARSEILLE Als maar een klein percentage van alle geruchten die over Johan Cruijff de ronde hebben gedaan, waar zou zijn ge weest, dan had Cruijff een privé verhuiswagen nodig gehad om alle clubs af te reizen. Onlangs doken er de verhalen op dat Cruijff voor Arsenal zou gaan spelen. Maar Juventus lag ook op de loer. En nu blijkt dat ook Olympique Marseille opgenomen is in de ge ruchtenstroom. Kranten in de Zuidfranse havenstad lanceerden deze week het bericht dat Johan Cruijff het volgende seizoen voor Olympique zou spelen. Dat had dan alles te maken met het feit dat Cruyff min of meer allergisch is voor het Spaanse kli maat. Cruyff zou er reumatische pijnen aan over houden en voor zijn eigen gezondheid zo snel mo gelijk willen vertrekken uit Barce lona. Hij zou dan het Franse kli maat verkiezen. Olympique kampt Immers met pro blemen. De Fransen hebben de Braziliaan Paulo Cesar onder con tract staan maar Cesar vindt het in Marseille lang niet zo gezellig als thuis en vertrekt dus nogal eens voor enkele dagen naar Brazilië. Van de straffen die hij zo oploopt trekt hij zich maar weinig aan. Trouwens, de fans van Marseille ontvingen hem na zijn laatste uit stapje weer met open armen want hij moet het laagstaande Olympi que toch kunnen redden. Om van alle problemen af te komen zou het dus zeer wenselijk zijn als Paulo Cesar vervangen zou worden door Johan Cruyff. Het Franse sportblad l'Equipe zegt dat die kans maar klein is omdat men daar uit de mond van Ajax- voorzitter Jaap v. Praag heeft opge tekend dat Cruyff weer terug gaat naar zijn oude club. De krant raadt Olympique dan ook onderhandelin gen te beginnen met Wim van Ha negem. Schotland Volgend seizoen zal in Schotland een 'super-league' worden ingesteld van tien clubs. De huidige eerste divisie bestaat uit achttien clubs waarvan de laatste acht aan het einde van deze competitie dienen te degraderen. De Schotse voetbalbond heeft jdeze maatregel genomen omdat de ver schillen in de hoogste klasse op het ogenblik zo groot zijn, dat de sup porters massaal de mindere clubs in de steek laten. Door de tien clubs van de nieuwe league voort aan vier keer tegen elkaar te laten spelen hoopt men de spanning te rug te brengen. League-secretaris Thomas Maule heeft het plan 'de belangrijkste stap voorwaarts' genoemd, sinds de invoering van de league. 'Iedereen is ermee gebaat. Ook nu al want elke club zal hard moeten gaan vechten om bij de top tien te blijven of te komen. Dan zal er weer veel publiek komen en de sfeer zal het beste worden om top voetbal te laten zien'. De Schotse clubs zitten met een groot supportersprobleem. In de af gelopen vijf seizoenen hebben niet minder dan een miljoen toeschou wers zich afgekeerd van het voet bal. Het is zelfs zo ver gekomen dat profclubs terug moesten naar een semi-prof status om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Volgens Jock Stein, manager van Celtic, gaat het niveau van het voetbal door het gebrek aan toeschouwers snel achteruit. 'Onze spelers kun nen hun topvorm niet bereiken als er maar weinig mensen op de tri bunes zitten'. Volgens Stein zal dat allemaal weer gaan veranderen door de invoering van de super league. Ook voor clubs met minder geta lenteerde spelers zal de toekomst er weer zonniger uit gaan zien. Het kleine Berwick dat al ruim zestig jaar in de tweede divisie zit, trekt nu al (de plannen voor de super league waren al lang bekend, maar nog niet goedgekeurd) meer toe schouwers dan ooit, die hun club willen zien strijden voor een plaats bij de eerste zes. Met de laatste acht van de huidige eerste divisie gaan die zes de nieuwe tweede divi sie vormen. De overige veertien clubs komen In de derde divisie terecht. Tussen de clubs die mogelijk gaan verdwijnen naar de tweede divisie zitten er met redelijk bekende na men zoals Parick Thistle en Kil marnock. De laatste club was ook de laatste kampioen voor Celtic ge durende negen seizoenen het club voetbal volledig ging beheersen. Ally MacLood, manager van de eer ste divisieclub Ayr vindt de nieuwe plannen uitstekend. 'Ons voetbal is te lang geregeerd door clubs als Celtic, Rangers en nog een of twee. Het peil is daardoor gezakt, de sa larissen werden ook niet hoger en daardoor vertrokken onze beste spelers naar Engeland. We moeten deze nieuwe league gebruiken om weer te komen waar we thuishoren, bij de beste landen van de wereld'. Van overal Een Zuidaustrallsch voetbalteam heeft een zeer verrassende 2-1 overwinning behaald op Leg ia War schau uit Polen. Volgens Legia- coach Jaroslav Vejvoda kwam dat omdat hij de Australiërs had onder schat. Engeland en Cyprus zullen hun uitgestelde wedstrijd voor het Europees kampioenschap voor lan denteams nu op 11 mei ln Limassol spelen. FC Köln, tegenstander van FC Amsterdam in de kwartfinales van de UEFA Cup heeft in een wedstrijd voor de Duitse beker met 5-3 gewonnen van Borussia Mönchengladbach. Voor Köln scoorden Flohe (2), Konopka, Neu mann en Müller. De doelpunten van Borussia kwamen op naam van Heynckes, Wimmer en Simonsen. West Ham United uit de Engelse eerste divisie heeft slechts met moeite het bekerduel tegen het twee klassen lager spelende Swin don Town kunnen winnen. Na een 1-0 achterstand bij de rust werd het uiteindelijk nog 2-1 voor West Ham. GENNA SOSONKO (IJsl) 'A-%, Llgterlnk (Ned)—Dleks (Ned) 1-0; 13e ronde: Vadasz—Sznaplk %-%, Llgterlnk—Böhm 0-1, Martz—Ek 1-0. Stand na 14 ronden: 1. Dvorecki 11%, 2. Schmidt 10, 3. Clocaltea 9, 4. Enklaar 8 plus 1 afgebr., 5/6. Llgterlnk, Buklc 7%, 7. Martz 7 plus 1 afgebr.. 8. Vadasz 7. 9. Portisch 6% plus 1 afgebr., 10/11. Böhm, Slgurjonsson 6%, 12. Welnsteln 6. 13/14. Sznaplk. Dleks 5%, 15. Ek 3%, 16. Timman 2% plus 1 afgebr. Damesgroep, 10e ronde: Podrajanskaya (Isr)Plhajllc (Jsl) afgebr.. Gaprlndash- vlll (Sov)Veroczy (Hong) 'A-'A. Van der Mlje (Ned) Vreeken (Ned) 1-0. Ge- orgleva (Buig)—Ivanka (Hong) %-%. Van der Giessen (Ned)—Teodorescu (Roem) %-%. Belle (Ned)—Elmert (WD1) 0-1; 9e ronde: VreekenGaprlndashvlll Stand na 10 ronden: 1. Gaprlndashvlll 9, 2. Ivanka 7%. 3/5: Veroczy. Georgleva. Van der Mlje 6%. 6. Van der Giessen 5%. 7/8. Teodorescu, Vrecken 4%, 9. Plhajllc 4 plus 1 afgebr.. 10. Podrajanskaya 2 plus 1 afgebr., 11. Elmert 2, 12. Belle Wit: G. Sosonko (Nederland Zwart: H. Ree (Nederland) Grootmeestergroep, 14e ronde 1. d2-d4 Pg8-f6 2. c2-c4 g7-g6 3. Pbl-c3 d7-d5 4. Pgl-f3 Lf8-g7 5. Ddl-b3 d5xc4 6. Db3xc4 0-0 7. e2-e4 c7-c6 8. Dc4-b3 e7-e5 9. d4xe5 Pf6-g4 10. Lfl-e2 Dd8-b6 11-0-0 Tf8-e8 12. Lcl-f4 Db6xb3 13. a2xb3 Pg4xe5 14. Pf3xe5 Lg6xe5 15._ Lf4\eo Te8xe5 16. f2-f4 Te5-e8 17. e4-eo Lc8-e6 18. Pc3-e4 Pb8-d7 19. Tfl-dl Te8-d8 20. Le2-c4 Le6xc4 21. b3xc4 Kg8-f8 22. Pe4-d6 Pd7-b6 23. b2-b3 Td8-d7 24. Tdl-fl a7-a5 25. f4-f5 g6xf5 26. c4-c5 Pb6-d5 27. Tf)xf5 Kf8-g8 28. Tal-fl a5-a4 29. b3xa4 Ta8xa4 30. Tf5-g5t Zwart geeft het op. KOPENHAGEN Wel een drievou dige rittberger of niet. Van het anWwoord op die vraag zal in hoge mate afhangen of Dianne de Leeuw zaterdag in de splinternieuwe Branby-hal in Kopenhagen ge kroond zal worden als de nieuwe Europese kampioene, of dat de Oostduitse Christine Errath haar ti tel prolongeert. Dianne de Leeuw's uitzichten zijn riant. De negentien jarige Amerikaanse Nederlandse beëindigde de verplichte figuren als tweede achter de Zwitserse Karen Iten, die de mooiste krullen in het Ijs snijdt, maar als diabeet kansloos is bij het vrij rijden. Europees en wereldkampioene Christine Errath staat vierde. In verplichte kür en vrij rijprogramma kan ze echter het verschil in plaatscijfer van 5.5 punt met Dian ne de Leeuw wegwerken. 'De kan sen zijn nog volledig open', aldus de op kosten van vader De Leeuw uit San Francisco overgekomen trainer Doug Chapman. 'Belde meis jes zijn erg goed in de kür. Dianne heeft een kans. Maar dan zal ze wel duidelijk superieur moeten zijn aan Christine die als titelhoudster na tuurlijk een zekere bescherming ge niet'. TENNIS In de eerste ronde van een toernooi In Roanoke (Virginia) heeft Rif Thung met tweemaal 2-6 verloren van de Amerikaan Alex Mayer. In Richmond won Tom Okker met 6-2 en 6-4 van de Amerikaan Fredl Taygen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13