Aanleg van aantal snelwegen is vrijwel zeker van de baan Onthullend zelfportret van generaal Idi Amin FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Djakarta gelooft niet dat Pronk voor kabinet sprak r Luchtmacht wil van plaatsen jagers op Gilze-Rijen afzien Oud politieman: Opgerakelde feiten in zaak Van der Waals geheel onjuist Ook verbinding Emmeloord-Groningen en Amsterdam-Gouda geschrapt Geen spanning «in Moord in ^Orient Express Loze sfeer in 'Mijn nachten Spakenburg nog in de problemen Vermindering hulp Indonesië? Sportspetters LERAREN voor: BENT U EEN MAN VAN STAAL OPEN AVOND JR' ,OUW/KWARTET VRIJDAG 31 JANUARI 1975 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De aanleg van enkele autosnelwegen, die zijn opgenomen in het rijkswegenplan, is zo goed als zeker van de baan. Als regering het 'verlies' maar compenseert: DEN HAAG Le luchtmacht is bereid af te zien van de omstre den overplaatsing van het op de vliegbasis Welschap bij Eindho ven gestationeerde squadron straaljagers naar de basis Gilze Rijen bij Tilburg. Voorwaarde is wel dat het kabinet de geplande hon derd miljoen gulden bezuiniging in tien jaar, die dan niet door gaat, compenseert. 527 LI! DE ?Men loopt nooit hard genoeg om aan een kogel te ontsnappen', luidt het devies van Idi Amin Dada, de autocratische leider van de Afrikaanse staat Oeganda. Eind 1973 trok een Franse filmploeg onder leiding van Barbet Schroeder naar Oeganda omAmin te. portretteren; een co-produktie van Le Fi garo en de voormalige ORTF (derde programma) Het resultaat is geen kritische do cumentaire geworden over één van de meest omstreden afrikaanse lei ders, maar een onderkoeld verslag van een aaneenschakeling van door Amin zelf in scène gezette fragmen ten. Wie is eigenlijk Idi Amin Dada, die de bijnaam Big Daddy draagt? In 1971 kwam hij in het nieuws; in dat jaar maakte hij van de gele- iehheid gebruik om tijdens de af- 7ezigheid van z'n voorganger2 Mil ton. Obote een greep naar de macht te dóen. En dat het begrip macht heïn in hoge mate fascineert, blijkt uit z'n verrichtingen zowel in Oe4 ganda zelf als tn het internationale vlak. Op 4 augustus 1971 kondigt eeij hij aan, dat alle in Oeganda leven- °Plde aziaten het land voor de 10de ees november moeten hebben verlaten. Hij verklaart hiermee de 'economi- sche oorlog', een oorlog die de eco- 923 nomie van Oeganda tot aan de rand van de afgrond brengt. Tach tig procent van de Oegandese eco- De Amerikaanse filmregisseur -Sydney Lumet heeft een respecta bele staat van dienst. De filmlief hebber herinnert zich zonder twij- [HJ'-fel films als 'Twelve angry men', 'A -view from the bridge' of 'Long day's journey into night'. Vorig -jaar verraste hij met de film 'Ser- pico', waarin vruchteloze pogingen gedaan werden door Al Pacino als -titelrolspeler om het politieapparaat wat menselijker te doen lijken. In middels is Lumets film 'Moord in de Oriënt Expres' te zien, waarvoor een fors aantal sterren zijn komen "opdraven. Het verhaal (dat gebaseerd is op ■het gelijknamige boek van Agatha 'Christie) heeft in de verte iets te maken met de beruchte ontvoering van het dochtertje van de vlieger Lindberg. In de versie van Agatha Christie, gaat het om de moord op •de moordenaar van dit meisje (dat in de film opduikt als Daisy Arm strong), die in Amerika z'n straf •ontliep, maar dan toch in de Oriënt Expres de dood vindt. Dank zij het speurwerk van de Belgische detecti ve Hercule Poirot (die eveneens in de bewuste trein zit) wordt de moord opgelost. Als u wilt weten .hoe, dan zult u toch echt het boek moeten lezen, of de film gaan zien. .Om terug te komen op de rolprent van Sydney Lumet, het is een kos telijke mislukking geworden, die bij nader inzien toch wel erg vervelend en vooral spanningloos is uitgeval len. Het is Lumet (ondanks de vele grote sterren) niet gelukt om van 'Moord in de Oriënt Expres' een spannende film te maken. De spel- regie lijkt te zijn gericht op het creëren van typetjes, die om zo te zeggen niet erg veel te maken heb- met het oorspronkelijke gege ven, noch functioneel blijken in de dramatische opzet van Lumet. Er valt wel te lachen, daar niet van, maar dan b.v. om de domme mis sie-zuster neergezet door Ingrid Bergman. Alleen Jean-Plerre Cassel blijft (op een verdrietige manier) min of meer zichzelf. Vermeldenswaardig is het feit. dat de muziek voor deze film geschre ven werd door de engelse avant- garde componist Richard Rodney Bennett, die zich in deze ontpopt tot een keurige walskoning. Piet Hein van de Poel (Amsterdam-Rotterdam: Cinerama 14 jr.) nomie was namelijk in handen van de aziaten, en zelfs het goeddeels nationaliseren van hun bezittingen heeft niet het gewenste resultaat. Op de achtergrond van deze ge beurtenis speelt een fascistoïd raci ale houding van Amin. Amin kiest de zijde van de Arabie ren in het conflict in het Midden- Oosten, hij stuurt een aantal op merkelijke telegrammen aan staatshoofden en zélfs één aan de secretaris-generaal van de VN Kurt Waldheim waarin, hij zegt van me ning te zijn, dat Hitier te weinig joden heeft omgebracht. In eigen land gebiedt hij z'n volk onvoorwaardelijke liefde voor zijn leider; iedere vorm van oppositie wordt in de kiem gesmoord, ver dachte. personen belanden voor .het vuurpeloton zonder vorm van pro ces. Het is dan ook allerminst verwon derlijk, dat een juristencongres to 1973 tot de conclusie komt, dat het land van Idi Amin Dada gezien moet worden als een land zonder wet, zelf geeft Amto blijk van de juistheid van deze bewering in een telegram met sympathiebetuiging aan de junta in Chili, direct na de val van de regering Allende. Het onthullende in de film van Barbet Schroeder zit 'em zoals ge zegd niet, in kritische ondervraging, maar in het sec 'toneh van allé door Amin zelf to scène gezetté toe juichingen, legeroefentogen (een nep-slag om de Golanvlakte) en Pim de la Parra noemt zijn vierde film 'Mijn nachten met Susan, Ol- ga, Albert, Julie, Piet en Sandra' een 'sex-psycho, suspense mystery thriller'. Een hele mond vol, dat moet gezegd, en moeilijk te rijmen met het begrip 'verstild' dat hij ook hanteert. Hitchcock past beter bij de beschrijvende ondertitel, maar je vraagt je wel af waar De la Parra de moed vandaan haalt om in verband met zijn 'Nachten' de naam van de meester te gebruiken. Een film van Hitchcock is namelijk nooit broddelwerk of flodderboel, en dat is Pim's laatste nu juist wel. Hij doet maar wat; de losse flarden hangen erbij. De film begint met de moord op een karikaturale Amerikaan door twee sex-bezeten meiden met een lijzig Amsterdams accent. Ze blij ken te huizen in de luxe-boerderij van Susan (Willeke van Ammel- rooy), een gewezen foto-model, die ook onderdak biedt aan een vroe gere vriend, verborgen in de don kere kamer. Verder ligt op een van de vele bedden in het huis een Ophelia-achtig meisje te slapen, en waart rond het huis een gekke vrouw, Piet. Deze veestapel wordt in ogenschouw genomen door de beeldschone jongeling Anton (Hans van der Gragt) die met Willeke op de motor naar Menton wil. Dat doet hij tenslotte ook, maar is er dan enig inzicht verkregen en in de vele raadselen die ons opgegeven zijn? Zijn er een paar dubbele bodempjes opgelicht? Vergeet het maar. De film is van top tot teen ingesteld op loze sfeermakerij. Zodra er een uitleg vereist is wordt er een sex- nummer ingelast. Makkelijk hoor! De film is plat. net zo plat als accent en erotisch gerommel van de twee afgrijzelijke 'stoeipoezen'. Nelly Frijda als Gekke Piet speelt heel aardig, en dat is dan alle goeds wat je ervan kunt zeggen. W. Wielek-Berg Rembrandtplein Theater, Amster dam en 17 andere theaters18 j.) een kabtoetvergadering, waar de heren ministers als een kleuterklas door Amto onder handen worden genomen. Trouwens het zou de makers van deze film naar alle waarschijnlijk heid niet eens gelukt zijn om iets anders te maken. Desondanks is dit door de makers zelf als 'autoportret' omschreven gefilmde profiel, een angstaanjagend beeld van autocra tie enrechteloosheid geworden. 'Generaal Idi Amin Dada' van Bar bet Schroeder (wiens film 'More' mét muziek van Pink Floyd, mij vooral bij gebleven is vanwege de muziek) was voor het eerst to zien tijdens het Filmfestival van Cannes 197.4. (Amsterdam: Uitkijk, Kriterion, 14 jr.) SPAKENBURG In voetbalvereni ging Spakenburg heeft zich één de zer dagen een 'commissie van goe de diensten' gevormd. Deze com missie heeft zich als doel gesteld, - dat alle moeilijkheden zowel Op bestuurlijk als sportief terrein uit de weg moéten worden ge ruimd. In de commissie heeft onder meer Wout Hetoen zitting geno men. De problemen ontstonden Zoals bekend bieden omwonenden van Gilze Rijen en gemeentebestu ren wegens de geluidsoverlast fel verzet tegen de komst van dit. tweede, squadron. De luchtmacht is bereid aan de bezwaren tegemoet te komen. Dit zou echter wel beteke nen dat het oorspronkelijke plan om de basis Welschap slapend te maken niet doorgaat. Als de over plaatsing naar Gilze Rijen niet doorgaat, moeten de jagers op Wel schap blijven omdat andere lucht machtbases al vol zijn. De uit het slapend maken van Welschap te verkrijgen bezuiniging van honderd miljoen in tien jaar, moet dan op een andere manier gecompenseerd worden. Defensie zal het voorstel om de toestand bij het oude te laten, be spreken in de stuurgroep, waarin verschillende departementen zich met het probleem bezig houden. Behalve defensie zitten onder meer ih de stuurgroep: Ruimtelijke Or dening, Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne, en Verkeer en Water staat. De vraag is ook hoe de bevolking rond Welschap zal reageren als het vertrek van de jagers daar niet doorgaat. Verwacht wordt dat de reacties niet negatief zullen zijn. Vorig jaar reeds hebben plaatselijke actiegroepen laten weten geen be zwaar te hebben tegen handhaving van de straaljagers op Welschap. Handhaving van de luchtmachteen heid zal volgens hen voorkomen dat Welschap gebruikt gaat wórden voor intensief burgerluchtverkeer. Minister Vredeling zal uiterlijk op 1 maart een beslissing nemen over het al of niet doorgaan van de overplaatsing. Zoals gezegd zal deze beslissing afhangen van de bereid heid van het kabinet het niet door gaan van de honderdmiljoen bezui niging op andere wijze te compen seren. De ministerraad zal zich hierover moeten beraden. Een mo gelijkheid is dat verkeer en water staat een deel van dit bedrag gaat toen voorzitter Van Goor voor de eer bedankte, toen zijn actie (om Jan Zwartkruis als 'supervisoir' aan te stellen) geen genade vond in de ogen van trainer Kraneveldt en de overige bestuursleden. Op 24 febru ari zal worden beslist wie de opvol ger wordt van Van Goor. In Spa- kenburgse voetbalkringen wordt eveneens van gedachten gewisseld over een mogelijke verhuizing van één van de twee clubs. betalen. Zolang de luchtmacht op Welschap blijft hoeft Verkeer en Waterstaat slechts weinig voor de kosten van de militaire verkeerslei ding ter plekke te betalen. Deze verkeersleiding werkt ook voor het burgerlijke luchtverkeer. Als de luchtmacht van Welschap vertrekt zou Verkeer en Waterstaat de ver keersleiding zelf moeten bekosti gen. Het gaat om enkele rijkswegen to het 'groene hart' van Holland (rijksweg 3 tussen Amsterdam en Gouda, rijksweg 80 tussen Aalsmeer en Loenersloot en rijksweg 20 tussen Gouda en Abbenes), de ver binding met het Noorden (met na me het stuk van rijksweg 6 tussen Emmeloord en Groningen) en rijksweg 75 van Oss naar Weert, waarvan vooral het tracé ten oos ten van Eindhoven werd aange vochten. Verder zal rijksweg 62 tussen Loon op Zand en Waalwijk een secundaire weg blijven. Verwacht wordt dat deze wegen zullen zijn geschrapt in het 'struc tuurschema verkeer en vervoer', waaraan momenteel door ambtena ren van de ministeries van Verkeer en Waterstaat en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening wordt ge werkt. Het structuurschema zal waarschijnlijk kort na de zomer gereedkomen, ongeveer in dezelfde tijd dat het tweede deel van de derde nota ruimtelijke ordening, dat gaat over de verstedelijking en de mobiliteit, zal verschijnen. Het schrappen van een aantal rijkswegen past in de veranderde gedachten over het net van rijks wegen. Vroeger werd een fijnmazig wegennet nagestreefd, de laatste jaren is het accent meer op een grofmazig net komen te liggen. De vroegere minister Bakker heeft des tijds al een vraagteken gezet achter het stuk van rijksweg 6 tussen Emmeloord en Groningen, omdat hij de voorkeur gaf aan verbetering van de bestaande wegen naar Leeu warden en Groningen. Zijn opvol ger minister Drees keerde zich daarna tegen de aanleg van rijks weg 3 van Amsterdam naar Gouda en de huidige minister Westerterp. heeft al gezegd twijfels te hebben over de aanleg van rijksweg 75 (Oss-Weert). Veranderde inzichten Bij de uitvoering van het rijks wegenprogramma wordt reeds reke ning gehouden met de veranderde inzichten. Nu wordt bijvoorbeeld een aantal rijkswegen verbreed, waardoor de aanleg van nieuwe wegen naar een verdere toekomst wordt verschoven. Zo is voor dit jaar voor verbreding (tweemaal vier rijstroken) van rijksweg twaalf tussen Gouda' en Utrecht en de aanleg van een tunnel onder de Gouwe bij Gouda 66 miljoen gulden uitgetrokken. De in het rijkswegen plan opgenomen weg 24 (die even wijdig aan de bestaande weg zou komen te lopen) behoeft hierdoor waarschijnlijk niet meer te worden aangelegd. Andere wegen die nu worden verbreed zijn rijksweg 4 (Burgerveen-Schiphol) en rijksweg 16 (tussen Rotterdam en Moerdijk). Maandag behandelt de vaste Twee de Kamercommissie voor verkeer in een openbare vergadering de begro ting van het rijks wegen fonds. Prof. dr. Widjojo Nitisastro, Voorzitter van het Indonesische Natio nale Planbureau, meent dat minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking zijn persoonlijke mening heeft weergegeven toen hn zaterdag jl. in Amstelveen verklaarde dat Indonesië niet helemaal ^an de voorwaarden voldoet voor het ontvangen van Nederlandse hulp. Prof. Widjojo die tevens coördinerend minister is voor finan ciën, economie en industrie, acht het zeer wel mogelijk, dat mi nister Pronk die verklaringen heeft afgelegd om zijn politieke achterban de wind uit de zeilen te nemen. Niettemin wordt het door de Indo nesische regering als bijzonder ver velend gevoeld, dat de Nederlandse minister ook heeft gezegd dat de Nederlandse hulp aan Indonesië als gevolg van de tekortkomingen van de Indonesische regering zal wor den verminderd. Van deze verkla ring wordt een ongunstige invloed op de besprekingen binnen de IG- GI de intergouvernementele groep van donorlanden voor Indo nesië verwacht. Indien minister Pronk zijn verklaringen tijdens de komende IGGI-bijeenkomst zal her halen, dan zal de Indonesische de legatie om een precisering daarvan vragen. Intussen zit Jakarta niet stil. Reeds in december van het vorige jaar werd de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik door president Suharto naar Oost- Europa gezonden om daar de moge lijkheden van hulp voor de opbouw van hét land te onderzoeken. In Jakarta rekent men er immers on afhankelijk van de verklaringen van minister Pronk al op. dat de hulp van de IGGI zal worden ver- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De feiten, zoals die zijn gepresenteerd in het boek 'De zaak Antonius van der Waals' van F. Visser, vooral in het na schrift van de oud-rechercheur J. van den Ende. zijn volstrekt on juist, aldus de oud-hoofdcommissa ris van de Rotterdamse politie. H. -M. C. A. Staal in een scherp ver weer tegen de acties van de hèer Van den Ende. Zoals bekend heeft deze tegen zijn vroegere chef een klacht wegens smaad ingediend bij de Rotterdam se officier van justitie, daarmee een zeer gecompliceerde affaire uit 1945 oprakelend. Kernpunt was, dat volgens de heer Van den Ende de heer Staal het hem omnogelijk maakte de oorlogsmisdadiger Van der Waals qp te sporen. Zelfs is gezegd, dat de heer Staal deze oor logsmisdadiger 'de hand boven het hoofd, had gehouden'. Daartegeno ver werd verklaard dat de oorlog voorbij was en dat het Rotterdamse politiekorps, dus ook de heer Van den Ende, geen enkele bevoegdheid meer had aangaande opsporing van oorlogsmisdadigers In het buiten land. De heer Staal heeft, aldus zijn ver klaring, in de oorlog reeds jacht gemaakt op Van der Waals. Een jaar lang heeft hij op verdenking van sabotagedaden in Schevenin- gen in gevangenschap doorge bracht. Er is voor hem dus geen enkele aanleiding Van der Waals in staat te stellen met vervalste iden titeitspapieren Nederland te laten verlaten. De situatie is echter vertroebeld door één volgens de heer Staal geheel onjuiste verklaring van een Britse medewerker van de 'spe cial counterintelligence' tegenover de Nederlandse parlementaire en quêtecommissie, welke verklaring to de verslagen van die commissie is opgenomen. Volgens die verklaring zou de 'special counterintelligence' Van der Waals als spion in Duits land gebruiken na de oorlog. Van der Waals zou daartoe van valse identiteitspapieren moeten worden voorzien. Daarvoor zou hij in Rot terdam twee blanco persoonsbe wijzen krijgen. Deze Brit zou de heer Staal hebben bezocht, hetgeen de heer Staal pertinent ontkent. Ook bij diens naaste medewerkers bezoek niets bekend, aldus de heer in de oorlog is van een dergelijk Staal. Bovendien zijn de persoons bewijzen aan het eind van de oor log meteen afgeschaft. minderd. Dat komt omdat het vast staat, dat Indonesië uit de eigen aardolie-industrie en de gestegen aardolieprijs, dit jaar viermaal zo veel deviezen binnen heeft gekre gen als bij de aanvang van het thans lopende fiscale jaar werd verwacht. Hoe groot die méér-ver dienste ook moge zijn, de Indonesi sche regering ziet toch niet graag het volume van de buitenlandse hulp verminderen. Een toezegging van de communistische Oosteuro- pese landen voor hulp, zou de ver mindering van IGGI-hulp daarom moeten compenseren. Minister Ma- lik zal nu, vóór de IGGI in mei a.s. in Amsterdam bijeenkomt, probe ren in Oost-Europa spijkers met koppen te slaan. De redenering is, dat de Indonesische delegatie dan op de IGGI-bijeenkomst sterker zal staan dan wanneer zij geen alter natief voor IGGI-hulp zou hebben. Deze ontwikkelingen worden door groepen in Indonesië die pogen de regering tot een meer sociaal ge richt beleid te bewegen, sterk be treurd. Op deze wijze wordt immers een politiek spel gespeeld terwille van het ontvangen van buitenland se hulp waarbij de Indonesische regering probeert de westerse lan den tegen de Oosteuropese landen uit te spelen. Daarmee wordt een rookgordijn getrokken om de zaken die minister Pronk wellicht met zijn niet zo diplomatieke verklarin gen aan de orde heeft willen stel len. Het staat immers vast, dat het na tionale inkomen van de Indonesi sche staat dit jaar een enorme sprong naar boven heeft gemaakt, het statistisch inkomen per hoofd van de bevolking daarmede specta culair verbeterend. Maar het treuri ge geval doet zich voor, dat in de praktijk-slechts een kleine elite in Jakarta en binnen de Indonesische strijdkrachten veel en veel rijker is geworden. De kloof die hen van de massa van de arme bevolking scheidt is daardoor nog veel groter geworden. In de situatie wordt geen verande ring tot stand gebracht door van hulpgever te veranderen, nog afge zien van het feit dat de voorwaar den waarop hulp uit de communis tische landen ontvangen kan wor den gerust slechter voor het land genoemd kunnen worden. 0 Bouwlust Orawi gaat bij het hoofdbestuur in beroep, nadat de Nationale Wedstrijdsectie (NSW) van de Volleybalbond had besloten de uitslag van de destijds 'wegens tijdnood' gestaakte wedstrijd LycurgusBouwlust op 32 te be palen. 0 DOVO's voorzitter Borg zal op de komende sectievergade ring voorstellen de bekercompetitie stop te zetten i.v.m. de vele afge lastingen. 0 SHO's toteirim-trainer Lou Bijl en voorzitter Baars reisden zaterdag tevergeefs naar Kampen, waar de wedstrijd tegen Go Ahead K. werd afgekeurd. 0 Jan Leerma- kers (NSW) behoort ook tot de kandidaten voor de trainersfunctie bij TOGR. 0 Piet Wolffenbuttel maakte tijdens LyraARC drie schijnbewegingen. Hij deed alsof hij spelers noteerde in zijn boekje, dat er naar later bleek maagdelijk uitzag. 0 De heer L. Stam werd voorzitter vin Hardinxveld. 0 Bert van Veen verlengde zijn contract met MVV. 0 Jan Confurius' blijft trainer van Streefkerk. 0 Jan Kor- pershoek (MVV) blijkt tijdens de training een enkel te hebben ge broken. 0 Het aanvahgsuur van Zwart WiitSpijkenisse is gewijzigd in twee uur i.v.m. later op de mid dag uit te zenden flitsen op de tv. 0 De afdeltogsclub Vuren zit zon der trainer, omdat de heer Van der Velden uit Leerdam plotseling ont slag nam. 0 Paul Wilstra (ex- Zwervers) mag 14 februari voor Sleeuwijk uitkomen. 0 Strijen zoekt een nieuwe trainer. CHRISTELIJKE TECHNISCHE SCHOOL'DE VAAN' - Rotterdam-Zuid Montessoriweg 20 (bij metro Zuidplein). Telefoon 84 84 00. GEVRAAGD per 1 aug. 1975 a. TEKENEN (brugklassen) CO 1R Ipccon b. NATUURKUNDE/MECHANICA ca. 20 lessen c. ALG. TECHNIEKEN (mech.) ca. 8 lessen d. ALG. TECHNIEKEN (bouw) ca. 30 lessen b. en c. kunnen event, gecombineerd worden. Schriftelijke sollicitaties, binnen 2 weken na datum verschijning van dit blad, te richten aan de directeur, die desgewenst nadere inilchtingen verstrekt. Telefoon huis: (010) 23 65 59. loop dan maandagavond 3 februari a.s. ons kantoor in Den Haag binnen en bezoek de voor staaltekenaars, staalkonstrukteurs, piping-mensen Er wordt een offshore film vertoond; u kunt vrijblijvend en in een ongedwongen sfeer met een aantal van onze medewerkers van gedachten wisselen over de mogelijkheden die wij u, op ons kantoor in Den Haag en elders in Europa, bieden. U bent welkom vanaf half acht, ook met uw vrouw telefonische informaties vooraf geven wij gaarne RAADGEVEND INGENIEURSBUREAU Ir. K. TAMSMA B.V. VAN LENNEPWEG 63 s-GRAVENHAGE. TELEFOON (070) 5015 00*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11