Gilze Rijen wordt 'oorlogsbasis' VS iadat kocht voor vijf nld. Franse wapens Staten Friesland en Groningen verdeeld Suriname schort overleg op !n deze krant Garage DIJKSMAN b.v. 'ijftig Mirages F-l voor Egypte ogezegd Veel bewolking VAR A-bestuur wil doorgaan met ombudsman Minder kans op verplaatsing jagers Welschap Drie torens opgeblazen Streekplan Lauwersmeergebied inzet Vooral ouderen hebben moeite met andere mode Vakbonden wijzen arbitrage in conflict Meeus af Jarige prinses Gepast B0EKEE Nieuwe Leiclse Courant IRISTE LIJK DAG BLAD VOORLEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblevon mijn hert in teghenspoet!" enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 13,00 per maand, per kwartaal 39,00 DONDERDAG 30 JANUARI 1975 55ste jaargang no. 254 TOYOTA-DEALER voor RIJNSBURG en omgeving Rijnsburg Oegstgecsterweg 17-23 Telefoon 01718-72148 en 13294. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur _ARIJS (AP, Reuter, UPI, AFP) President Sadat van Egypte ;eft zijn driedaagse bezoek aan Frankrijk afgesloten en is met in omvangrijk wapenakkoord naar Cairo teruggekeerd. WBÊKÊÊK DEN HAAG/PARAMARIBO Het overleg tussen Nederland se en Surinaamse regeringsde legaties in Paramaribo is voor de tweede maal vastgelopen. Volgens qonferentiekringen in Paramaribo heeft vice-premier Van Genderen minister De Gaay Fortman te verstaan ge geven dat de Nederlandse dele gatie het initiatief zal moeten nemen om de besprekingen weer op gang te brengen. Dit zou dan moeten gebeuren met nieuwe voorstellen om trent de financiering van een Surinaams leger. De Neder landse bewindslieden wilden geen definitieve toezegging doen over financiering van die krijgsmacht een aantal jaren na de onafhankelijkheid. Dit omdat het overleg hierover binnen het kabinet nog niet is afgerond. Gistermorgen zijn de twee delegatieleiders De Gaay Fortman en Van Genderen bij een geweest om te trachten de impasse te doorbreken. Volgens Van Genderen wil Su riname 'alleen een toezegging dat Nederland bereid is in het kader van de ontwikkelingssa menwerking mee te' werken aan de veiligstelling van de toekomstige Surinaamse defen sie.' Het is duidelijk dat Neder land dat niet wil, aldus de vice-premier. Datum Het vastlopen van de bespre kingen zal niet van invloed zijn op de datum waarop wij onafhankelijk worden, zo zei Van Genderen verder. 'Als Ne derland niet reageert op wat hier is gebeurd, dan zijn er nog wel andere mogelijkheden', zo meent hij. Gistermiddag heb ben de Surinaamse staten, het parlement, zich over de precie ze datum van de souvereini- teitsoverdracht gebogen. Vol gens het Surinaamse persbu reau Informa zou die datum 19 november worden. Eerder was dit tijdstip bepaald op uiterlijk 1 januari 1976. or zijn vertrek zei Sadat dat ankrijk de modernste Mirages at leveren, waaronder de Mirage die tweeëneenhalf maal sneller egt dan het geluid. Sadat weiger- aantallen Mirages te noemen, zei dat het veel minder was dan eerder genoemde 120 toestellen, lgens diplomatieke zegslieden eft Sadat ongeveer 50 Mirages steld. Frankrijk zou er bovendien ie instemmen dat hij de 38 Mira- 5 krijgt die in 1973 door Saoedi- abië van de Fransen zijn gekocht, lgens Franse regeringsfunctiona- sen heeft Egypte voor een bedrag n 10 miljard (ruim vijf miljard lden) wapens in Frankrijk be id. In het Frans-Egyptische nmuniqué dat wegens het bezoek uitgegeven staat dat 'Frankrijk paalde militaire uitrusting zal •schaffen ter vervanging van een :1 van de verliezen van Egypte.' orts werd uitvoerig gerept over nenwerking tussen de twee lan- n op alle gebieden, waaronder de uw van kernenergiecentrales, pe- ichemische industrieën en olie- derzoeklngen en boringen, t zou gaan om Mirages, helikop- raketten, verbindingsappara- ir en hypermoderne elektroni- ïe storingsinstrumenten, een persconferentie zei Sadat (ADVERTENTIE) Omdat ons landje 4 miljoen auto's rijk is waarvan de meeste dagelijks op de weg zitten en omdat de ruimte nou eenmaal beperkt is en om dat er zo'n 100.000 ongelukken per jaar gebeuren, kunnen wij ons als weggebruikers geen vrijheden permitteren. Wij moeten ons strikt aan de regels houden. En onze ogen de 'cost geven. Ook als iemand de •egels fout hanteert en i oorrijdt na het veroorzaken in 'n ongeluk. Zet die dan op n nummer. Noteer't. De politie. -et blijkt hoe beperkt ons in- «jcht in het economisch proces We kunnen het niet aan Prof. drs. Vic. Halberstadt. In het algemeen veel bewol king met voornamelijk in de vroege morgen enige regen of motregen. Matige of krachtige zuidwestelijke wind. Maxi mum-temperaturen ongeveer 10 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: Eerst nog regen, later over wegend droog met opklarin gen en minder zacht. Morgen zon op: 08.23 onder: 17.25 maan op: 23.20 onder: 09.36 xiat man gaan breien i jaar van de vrouw dat hij president Giscard d'Estaing deze keer niet heeft gevraagd het initiatief te nemen inzake het Mid den-Oosten. 'Maar in het komend stadium zal Frankrijk zijn rol gaan vervullen en West-Europa even eens.' 'Zodra er garanties voor de vrede zijn zal ik gaarne akkoord gaan met de aanwezigheid van Franse troepen op voorwaarde dat ze aan weerszijden van de (Egyp- tisch-Israëlisehe) -grens worden ge stationeerd', aldus Sadat. De Egyptische president herhaalde dat zijn land en Syrië nooit als eersten Israël zullen aanvallen en dat het voor het eerst sinds 26 jaar mogelijk is dat we vrede kunnen krijgen.' Als ik zeg dat Syrië niet zal aanvallen weten de Israëli's waaro ver ik praat. Wij hebben een geza menlijk militair commando', zei Sadat. MHi Palestij nen Over de Palestijnen zei de presi dent dat er een Palestijnse natio nale staat moet komen. 'De weste lijke Jordaanoever en de strook van Gaza zouden in ieder geval een goed begin zijn', aldus Sadat die zei niet precies te knnnen aangeven hoe de grenzen van die nieuwe staat zouden moeten zijn. Sadat verklaarde dat hij in het afgelopen jaar tijdens onderhande lingen met Kissinger er achter is gekomen hoe hij denkt. De Pale stijnen vormen een integraal onder deel van het probleem en daarom had ik voorspeld dat het niet lang zou duren voordat de VS de Pale stijnen zullen erkennen', aldus de Egyptische president. Zie ook buitenlandpagina Van onze radio- en t.v-redactie HILVERSUM Het dagelijks be stuur van de VARA heeft gisteren het principebesluit genomen dat het instituut ombudsman zal blij ven bestaan. Met het vertrek van Hans Ouwer- kerk per 1 september in het ver schiet en in verband met financiële moeilijkheden heeft men zich afge vraagd of het programma van de man en de werkzaamheden van de stichting de ombudsman kunnen blijven doorgaan. Het dagelijks bestuur heeft duide lijk uitgesproken dat de ombuds man een wezenlijk onderdeel is van het programma van de VARA en als- zodanig niet kan -worden ge mist. Het programma zal dan ook in het seizoen 1975-76 maar ook daarna worden voortgezet. Over de opvolging van Hans Ouwerkerk is nog niet beslist. Om het werk van de stichting De Ombudsman, belast met research en nazorg te kunnen voortzetten is subsidie gevraagd aan het ministerie van CRM. Eind 1974 was er nog 1.6 miljoen gulden in kas; met dit bedrag kan nog een jaar worden gewerkt. Van onze verslaggevers DEN HAAG/TILBURG De vliegbasis Gilze-Rijen zal worden ingericht als oorlogsbasis voor de Amerikaanse luchtmacht. In april van dit jaar begint de bouw van vijftien vliegtuigbunkers van een halfmiljoen gulden per stuk. In oorlogstijd of bij oplopende internationale crises zal op Gilze- Rijen een squadron Amerikaanse jagers worden gestationeerd. In vredestijd zullen deze vliegtuig bunkers niet worden gebruikt, ook niet door de N ederlandse luchtmacht). In het Amsterdamse IJ werden gisteren drie torens waarmee weer kundige waarnemingen gedaan werden opgeblazen. De operatie duurde maar een paar seconden, maar bood een spectaculaire aanblik. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN/LEEUWARDEN Provinciale staten van Gronin gen hebben zich gisteren in meerderheid uitgesproken tegen een militair oefenterrein in het Lauwersmeergebied. Provinciale staten van Friesland wezen gisteren moties ih die richting af. Van een verslaggever AMSTERDAM Het aantal herenkappers in ons land daalt gestadig: bedroeg bet in 1961 nog 5070, nu zijn er nog maar 3400. Volgens de heer Verhoeven van de federatie van werkgevers in het kappersbedrijf zal de daling zich verder voortzetten. Behalve de kostenstijgingen en andere problemen waarmee de hele middenstand te kampen heeft, speelt hierbij een zeer grote rol de verandering in de haarmode. Vooral de oudere kappers hebben de ontwikkeling niet kunnen bijbenen. Zij waren gewend aan een grote serviceverlening en dat is door de kostenstijging onmogelijk. Voor hen is echter vooral de mode-verandering de grote moeilijk heid. Zij waren gewend aan mensen die zich eens per twee weken Snelle daling van aantal herenkappers lieten knippen, nu hebben ze te maken (de haarmode werkt dat in de band) met klanten die zich gemiddeld eens per drie maan den laten knippen, maar dan wel een omvangrijker behandeling wensen. Vroeger bestond er een 'eenheidsstijl', nu zijn er heel wat haarmodellen waaruit men kan kiezen en de kapper moet dus flexibeler zijn. De oudere kapper kan dat niet meer opbren gen en sluit zijn zaak. Het thuis-knippen schijnt beslist niét toe te nemen: moeders knippen zelfs minder vaak dan vroeger het baar van hun kroost. 'De tegenwoordige jeugd is zeer gesteld op een vakkundig geknipt hoofd', aldus de heer Verhoeven. 'De ontwikkeling is zelfs zo dat jongens naar een dameskapper gaan ais ze vinden dat de eigen kapper niet voldoende aandacht aan het haar besteedt'. Het aantal kappers loopt over het gehele land terug, zowel op het platteland als in de steden. Gedeputeerde L. Boer (PvdA) van Groningen zegde gisteren toe dat een herziening van het streekplan zal worden voorbereid. Een motie daartoe werd ingediend door de PvdA en ondersteund door CPN en PPR. Een tweede PvdA-nlotie kreeg de steun van het CDA. In de motie staat dat, voor het geval de procedure voor een oefenterrein toch wordt voortgezet, de regering dit moet doen in de vorm van een 'planologische kernbeslissing'. Op deze wijze wordt inspraak door de bevolking gewaarborgd. Provinciale staten van Friesland wezen gisteren een motie die vraagt opi zo'n kernbeslissing af. Ook een motie (evenals de vorige ingediend door PvdA en PPR) om te komen tot herziening van het streekplan Lauwersmeergebied werd verworpen. Een meerderheid van het college van gedeputeerde staten raadde de moties af, omdat men van mening is dat heropening van de procedure wel eens tot gevolg kan hebben dat defensie juist gro tere aanspraken voor het gebied kan laten gelden. Het Lauwersmeergebied. waar de oefenterreinen zijn geprojecteerd, bevindt zich deels op Gronings en deels op Fries gebied. Voor het gehele gebied is een Fries-Gronings streekplan van kracht. Van onze correspondente BERGEN OP ZOOM In het con flict tussen de drie vervoersbonden en Meeus Transport in Bergen op Zoom is nog geen uitzicht op een vergelijk gekomen. Een compromis voorstel van de centrale werkgevers verbonden aan de vervoersbonden om een arbitragecommissie in te stellen, werd door hen afgewezen. Meeus Transport wil dit als. het laatste voorstel beschouwen. De ar bitrage-commissie zou drie leden tellen: afgevaardigden van de bon den., Meeus en één van het minis terie van sociale zaken. Het Nederlandse squadron jagers dat nu op Gilze Rijen gevestigd is, zal daar blijven. Inwoners van Gil ze Rijen en zeker niet minder die van Tilburg bieden al lange tijd verzet tegen de eventuele over plaatsing naar Gilze-Rijen van een tweede squadron, dat nu op de ba sis Welschap bij Eindhoven gestati oneerd is. Nu Gilze-Rijen als Ame rikaanse oorlogsbasis ingericht wordt, lijkt de kans dat die om streden overplaatsing doorgaat kleiner: in oorlogstijd zou het er met de Amerikaanse jagers erbij te vol worden. Kaartenactie Juist gisteren heeft het gemeente bestuur van Tilburg een massale actie aangekondigd tégen de moge lijke komst van de Eindhovense jachtbommenwerpers naar Gilze Rijen: onder de inwoners heeft men 49.000 gefrankeerde briefkaar ten verspreid met het verzoek die op te sturen naar Den Haag. waar mee men zich tégen de komst van de Jagers naar Gilze-Rijen uit spreekt. Om deze acties te bekosti gen is aan de gemeenteraad een krediet van honderdduizend gulden aangevraagd. Loco-burgemeester P. van Son zei gisteren een overplaatsing van de jagers te beschouwen als een 're gelrechte moordaanslag op Til burg'; elfduizend woningen zouden komen te liggen in een gebied met een onaanvaardbare lawaaibelas- ting en vrijwel alle uitbreidings plannen van Tilburg zouden on uitvoerbaar worden. Ook een aantal onderwijsinstellingen, een nieuw gepland ziekenhuis en een verpleeg- oord voor zwakzinnige kinderen zouden in de lawaaizone komen. De overplaatsing van de jagers zou alleen al voor Tilburg een schade van 450 miljoen gulden opleveren, waarbij nog geen rekening gehou den is met de waardevermindering van het onroerend goed in de la waaizone. Een Haags advocaten kantoor bekijkt of het mogelijk is dat Tilburg een kort geding tegen de staat aanspant. De beslissing zou vóór 1 maart te verwachten zijn. Ook Woensdrecht? De ruim zeven-en-een-halfmiljoen gulden die gemoeid is met de bouw van de Amerikaanse vliegtuigbun kers op Gilze-Rijen, zullen niet ten laste van de Nederlandse defensie begroting komen, maar deels door de Amerikanen en deels door de NAVO betaald worden. De onder handelingen over de bouw van de bunkers hebben Nederland en de VS onlangs afgesloten. Het is de Prinses Beatrix wordt morgen 37 jaar. Max Koot maakte dezer dagen deze foto. bedoeling op nog één of twee Nederlandse luchtmachtbases voor zieningen te treffen om er in oor logstijd Amerikaanse jagers te kun nen huisvesten. Daarbij wordt on der meer gedacht aan de slapende basis Woensdrecht. Minister Vredeling heeft in ant woord op vragen van de PvdA- Kamerleden Dankert en De Vries bevestigd, dat er tussen de VS en een aantal NAVO-landen onder handeld wordt over inrichting van NAVO-vliegbases voor Amerikaans gebruik In oorlogstijd. Ir. Vredeling zegt dat de komst van Amerikaanse jagers in oorlogstijd niet betekent, dat de Westeuropese NAVO-landen en met name ook Nederland, nu zelf minder jagers nodig zouden hebben. 'Verkeerd' De PvdA-Kamerleden hadden vra gen gesteld met de achterliggende gedachte, dat Nederland voor de opvolging van de Starflghter eigen lijk de verkeerde kandidaten heeft uitgekozen. De Kamerleden menen dat de taak van de luchtmacht in toekomstige conflicten aanzienlijk zal worden beperkt door de snelle ontwikkeling van luchtafweer-ra- ketsystemen. Deze raketten zouden luchtgevechten in de toekomst tussen jagers onmogelijk maken, reden waarom de PvdA meent dat de opvolger van de Starflghter beter helemaal gericht kan zijn op steun aan grondtroepen. De Kamerleden bepleiten daarom aanschaf van een veel eenvoudiger toestel dan de ook voor lucht gevechten geschikte Mirage, de VIggen of de Amerikaanse YF16 en YF 17 die nu kandidaat staan. Vol gens minister Vredeling blijft de luchtverdediging met jagers ook in de toekomst een belangrijketaak van de luchtmacht. De opvolger van de Starflghter zal dus ook luchtgevechten moeten kunnen leveren: daarom voelt ir. Vredeling niets voor eenvoudige toestellen. F-16 Als iedereen het altijd met ons eens was, zou dit een zeer saaie krant toorden. Dat proberen wij naar vermogen en op gepaste wijze te voorkomen. Vandaag zet de redactie buitenland zelfs een politieke grap in de kolommen. Abonneer eens iemand. Met een glimlach. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: WELKOMST VOORDEEL De nieuwe abonnee krijgt een welkomst voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor het eerste kwartaal. Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artlkelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel ls niet nodig. Die betalen wij. Een stuurgroep van deskundigen uit Nederland, België, Denemarken en Noorwegen heeft gisteren in Brussel eensgezind het eindrapport ovei de vier kandidaat-opvolgers afgesloten. De ministers van defen sie komen op 17 februari bijeen om over deze gezamenlijke aankoop te praten. Uit hot rapport van de stuurgroep zou blijken dat de Ame rikaanse YF 16 duidelijk favoriet is. Binnenland 'Krankzinnige toestand in veel ziekenhuizen' 5 Dijken niet verzwaren 7 Buitenland Kruideniersdochter neemt handschoen op tegen Heath 7 Kerk Hervormd werelddiakonaat vraagt 3i/2 miljoen2 Sport Ajax nu bij de koplopers 11 OPEN HAARDEN SCHOUWEN Rijswljkseweg 282 - Den Haag. Telefoon 64141 - 118440. Donderdagavond koopavond. Folder gratis op aanvraag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1