CP Portugal: unie links moet blijven Remia Fritessaus üssinger: regeling ussen Egypte en sraël zit er in 50 jaar memisa Giro 505075 Deense premier treedt af 4195.- 7% 76r 71 7% 76 70 164H5T109 In deze krant Twee olieconcerns i VS boren niet anger bij Namibië Antonin Novotny in Praag overleden Verzilver het gouden jaar van memisa Sadat winkelt Franse wapens literemmertje Massaliteit van scholen schadelijk Geiten moeten in Ghana tekort eiwit oplossen Communisten ontkennen anti-stembusactie Groeiende druk binnen PvdA tegen de NAVO Rechtstreeks von importeur Let opBetaal niet te veel. Prijsverlaging margarine. Halberstadt en Roolvink over werkloosheid 1ISTELIJKDAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastlch ia ghebleven mijn hart in teghenapoet!" WOENSDAG 29 JANUARI 1975 55ste jaargang no. 253 HAARLEMMERSTRAAT 3 250 7 LEIDEN Alle bekende merken WASAUTOMATEN Abonnement 13,00 per maand, per kwartaal 39,00 Afd- Bezorging vanaf 08.30 uur rASHINGTON (AP) De merikaanse minister van bui- nlandse zaken Henry Kissin- :r heeft op een persconferentie Washington verklaard dat aar zijn mening het verlangen in Egypte naar een gedeelte- jke Israëlische terugtrekking de Sinaï en het Israëlische reven naar vrede met zijn Ara- sche buurlanden zeker ver- lend kunnen worden. jij voegde hieraan toe dat hij ech- niet verwachtte al tijdens zijn imende bezoek aan het Midden- isten een regeling van het con- ict te kunnen bewerkstelligen, ich ook dat het een pendel-missie worden. isinger gaf toe dat hij zijn ver- ichtingen wat had terugge- roefd. Hij zei dat zijn missie irnamelijk ten doel had hem een 1st beeld van de situatie in het idden-Oosten te geven. Hij noem- i die situatie 'uiterst ingewikkeld i gevaarlijk.' i het verleden heeft Kissinger wel izegd dat hij pas dan naar het idden Oosten terug zou keren als verschillen tussen beide partijen gering waren geworden dat hij ior zijn aanwezigheid een regeling kunnen bewerkstelligen. Ri ver de wapenleveranties door de S aan bepaalde landen langs de erzische Golf zei Kissinger dat de- ieB» gerechtvaardigd waren en dat de nden die Amerikaanse wapenhulp Riiiitvangen alle reden hadden daar- 071 a te vragen. ÈW YORK (ANP) De Ameri- lanse oliemaatschappijen Phillips Getty hebben op aandringen Amerikaanse kerken besloten in plannen om naar olie te boren »r de kust van Namibië op te ^en, aldus meldt- de persdienst ,n de baptistenkerken in de Vere gde Staten. Reeds eerder had de aatschappij 'Continental Oil' op ringend kerkelijk verzoek van deze iringen afgezien. Een aantal ker- ENijke instanties had bij de maat- happijen aangedrongen de bo- imschatten van Namibië niet te cploiteren voordat hierover een /ereenkomst zou zijn' getroffen iet een vrije en onafhankelijke igering van het land. Tot nu had- Ien de maatschappijen een verdrag et de regering van Zuid-Afrika, ie het land volgens de,Verenigde laties onwettig bezet. Af en toe regen Half tot zwaar bewolkt met af en toe regen. Matige tot krachtige, aan de kust eerst nog harde tot stormachtige wind in hoofdzaak tussen zuid en west. Maximum temperatu ren omstreeks 8 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Eerst een koudere nacht met opklaringen, later opnieuw regen. Zon op: 08.25 onder: 17.23 Maan op: 21.57 onder: 09.13 Elk verzoek om wapenleveranties wordt zorgvuldig overwogen aldus Kissinger. Kissinger zei dat bij het beoordelen of een land voor wapenleveranties in aanmerking komt op de eerste plaats wordt gekeken naar de vei ligheidsaspecten van de aanvraag of een land zich zorgen maakt over zijn veiligheid, of deze zorg gefundeerd is en of de VS hier iets mee te maken hebben. Daarna rijst de vraag, aldus Kissin ger: als de VS geen wapens leveren en een niet noodzakelijkerwijs vriendschappelijk land doet dat wel, hoe wordt dan de situatie? Ik kan u verzekeren dat in het overgrote deel van de gevallen er werkelijk sprake was van een vei ligheidsvraagstuk, aldus Kissinger. Veel landen in het Midden-Oosten maken zich zorgen omdat hun buurlanden grote wapenleveranties ontvangen uit de Sowjet-Unie en andere communistische landen, verklaarde Kissinger. Hij zei niet welke landen hij be doelde, maar doelde kennelijk op Irak dat, zoals bekend, veel wapens krijgt van de Sowjet-Unie. Hierover maken minstens drie landen, Iran, Koeweit en Saoedi-Arabië zich zor- Zie ook de buitenlandpagina. KOPENHAGEN (AP, Reuter) De liberale Deense premier Poul Hart- ling is afgetreden. Dit gebeurde na dat het parlement, de Folketing, een motie van de oppositie had goedge keurd waarin werd aangedrongen op de vorming van een meerderheids regering. Hartlings aftreden komt drie weken nadat in Denemarken algemene verkiezingen zijn gehou den. De liberale partij kwam daarbij als de grootste winnaar uit de bus, maar. met onmiddellijk achter zich de sociaal-democraten die in de op positie zijn. Het betekende dat er aan de politiek versnipperde samen stelling van het parlement weinig veranderde. Daarop besloot Hartling door te gaan met zijn liberale min derheidskabinet. PRAAG (AP, DPA, UPI) In Praag is op.:70-jarige leeftijd de vroegere Tsjechoslowaakse partijleider en president Antonin Novotny overle den aan een hartverlamming. Novot ny was van 1957 tot 1968 president en van 1953 tot begin 1967 partijlei der. Met zijn val kwam de weg vrij voor de kortstondige Praagse Lente. Zijn opvolger als partijleider werd Alexander Doebtsek en als president werd hij door Loedvik Swoboda ver vangen. Novotny stond bekend als een keiharde, maar tevens opportu nistische stalinist, die erin slaagde de periode van Stalin en die van zijn opvolger Malenkow en Chroesj- tsjew te overleven' terwijl tal van zijn generatiegenoten werden geli quideerd of opgesloten. (ADVERTENTIE) Ve moeten realist blijven: we qillen moeten leren leven met werkloosheidspercentage ,t hoger is dan wat we gewend 'aren. Oud-minister B. Roolvink. Samenwerking tussen Lindeteves en Ogem? Voor: 3,- legt u al een pleister op de wond. 10,- drinkt een ondervoed kindje een maand lang melk. 25,- wordt bij een melaatse de ziekte tot staan gebracht. 300,- geeft u een huisapotheek. 750,- schenkt u een invalide wagen. Memisa helpt, help Memisa !|A Eendrachtsweg 49. Rotterdam Telefoon 010-144.888 J President Sadat van Egypte, die drie dagen op bezoek is in Frankrijk, heeft zich gisteren uitvoerig laten rondleiden in het Thomson-CSF-concern, waar onder meer radar en de Crotale-antivliegtuigraketten worden gemaakt. Sadat (links) zou deze, volgens Fransen een van de meest dodelijke raket ten, willen kopen. Volgens Franse functionarissen zal Sadat voorts rond 120 Mirages gaan aanschaffen. De Egyptische president heeft verder rond gekeken hij de telecommunicatiesystemen en apparatuur voor luchtvaart en scheepvaartwaarneming. Helikopters en tanks en ander wapentuig zouden eveneens op de Egyptische bestellijst voorkomen. Het Britse dagblad The Times heeft gisteren vergaande Frans-Egyptische betrekkingen bepleit. Volgens het blad moeten de mogelijkheden worden benut om te voorkomen dat Cairo weer in de armen van Moskou wordt gedreven en weegt dat op tegen scherpe reacties van Israël en van het pro-Israëlische deel van het Franse publiek. (ADVERTENTIE) -397- DEN HAAG Op sommige grote scholen heeft de massa liteit verontrustende gevol gen. Er is sprake van een onpersoonlijke sfeer, van ver ruwing, verrgoving en verhar ding. Daarom is voorzichtig heid geboden bij het opzetten van scholen met duizend of meer leerlingen. Deze conclusie in het Onder wijsverslag over het jaar 1973 is gebaseerd op de berichtge ving van de inspecteurs van het algemeen voortgezet en voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs. Volgens het verslag is in het verleden te gemakkelijk ge dacht over de schoolgrootte. In navolging van het buiten land werd ook hier gestreefd naar scholen van tussen de één en tweeduizend leerlin gen. In een aantal gevallen zijn de ervaringen met deze 'mammoetscholen' volgens de inspectie ongunstig. Zowel bij de leerlingen als bij de lera ren treden vervreemdingsver- schijnselen op: zij voelen zich niet voldoende bij de school betrokken. Bij leerlingen van lagere klassen leidt dit vooral tot verruwing van het gedrag. Het in deze periode nog vrij hechte klasseverband kan dat kennelijk niet goed maken. In de hogere klassen ver dwijnt dan ook nog dat oude klasseverband. De leerlingen kiezen verschillende richtin- geen verschillende vakken pakketten. Meer over het Onderwijsver slag op pagina 9. desgewenst zonder aanbetaling voor 50.- per maand p.l. IRMBACH-piano s WAARDE 4700.- TCHAIKA-pianO'S WAARDE 5900.- Gratis thuisbezorging. Vijf jaar garan tie. Stemmen door geheel Nederland. Van een verslaggever ARNHEM Johan Georg Spee j stapt vrijdag met zijn vrouw, twee kinderen, twee medewerkers en twintig geiten in Rotterdam op de boot naar Accra, de hoofdstad van Ghana. De twintig (drachtige) geiten komen van zijn bedrijfje in Oeken bij Brummen, waar de heer Spee een biologisch geite- kaasbedrijf exploiteert. Spee wil met zijn geiten het te- 1 kort aan eiwitten in Ghana hel pen oplossen, door de bewoners te leren de talloze daar in het wild levende geiten zinvol te gebrui- ken. De dieren vreten alles op, zodat het kweken van gewassen bijna onmogelijk wordt. Het pro ject van Spee, dat wetenschappe lijk voorbereid is, moet ervoor zorgen dat de geiten voer toege diend krijgen en melk gaan pro duceren. Via de mest moet het organisch bodemleven weer op gang komen zodat eiwitproduce- rende gewassen geteelt kunnen worden. Het project is mogelijk geworden dankzij onder meer het Werelddiakonaat dat de salarissen betaalt, en een uitzending van 'De Wilde Ganzen' van het IKOR. Ook andere instanties hebben bij gedragen. Spee denkt een paar jaar in Ghana te zullen blijven. Het project duurt zeven k acht jaar, maar zal later overgenomen worden door mensen die nu het geitekaasbedrijf in Oeken voort zetten. LISSABON (AFP, Reuter, UPI, AP) De Portugese communistische partij heeft laten weten dat zij ondanks alle moeilijkheden bereid blijft samen te werken met de socialistische partij. De partij heeft zich tegen beschuldi gingen gekeerd dat zij uit zou zijn op uitstel van de algemene verkiezingen. Een en ander staat een document van het centrale comité van de partij dat gisteren is gepubliceerd. In het stuk wordt gezegd dat de betrekkingen van de CP met de socialistische partij van grote in vloed zijn op het politieke leven in Portugal. Samenwerking tussen de twee partijen in het kader van de eenheid van de democratische krachten kan een zeer positieve factor zijn, aldus het document. Volgens de communisten zijn de moeilijkheden van de laatste tijd te wijten aan een verschuiving van Soares' partij naar rechts. De socia listische partij (PSP) aldus het stuk, voert een felle anti-commu nistische campagne. Zij tast in de propaganda en de politieke activi teit de eerder gesloten bondgenoot schappen aan en doet talrijke po gingen om een 'heilige alliantie' te vormen tegen de communistische partij. De politieke strevingen van de socialisten komen niet overeen met de 'objectieve werkelijkheid van het revolutionaire proces in Portugal', aldus de CP-leiding. In Lissabon heeft een Oosteuropese diplomaat, wiens naam niet werd genoemd, verklaard dat de commu nistische partij de zaak uit de hand heeft laten lopen door toe te laten dat linkse studenten het partijcon gres gingen verstoren van de cen trumpartij CDS. 'De Portugese communistische partij is uiterst verward', aldus de diplomaat. Centrumpartij Van onze Haagse redactie DEN HAAG In de PvdA ontstaat groeiende druk om een zeer scherpe houding tegen de NAVO in te ne men op het NAVO-congres dat de PvdA in april van dit jaar houdt. Er zijn duidelijke verschillen van mening tussen de partijleiding en een groot aantal PvdA afdelingen. Deze partijafdelingen hebben maar liefst 370 voorstellen ingediend om de verklaring van het PvdA hoofd bestuur over de NAVO te verscher pen. Het partijbestuur gaat ervan uit dat de NAVO voorshands onmisbaar is als middel om een socialistische veiligheidspolitiek mogelijk te ma ken. Dit uitgangspunt wordt door een aantal partijafdelingen scherp aangevochten. Het partijbestuur stelt wel een aantal voorwaarden waaraan de NAVO moet voldoen, wil Nederland lid blijven, maar verbint hieraan geen vaste termijn. Vele partijafdelingen hebben voor stellen ingediend om wel van een duidelijke termijn uit te gaan. In dien de NAVO binnen deze termijn niet aan de gestelde voorwaarden voldoet zou Nederland wat de PvdA betreft, dan uit het bondgenoot schap moeten treden. Het partijbe stuur heeft deze week besloten niet aan deze voorstellen voor een ter mijn tegemoet te komen. (ADVERTENTIE) CHERNY-pianos WAARDE 3500.- (ADVERTENTIE) simon De CDS (sociaal-democratische centrumpartij) heeft de regerende Portugese militaire regering er gis teren tussen de regel sdoor van beschuldigd extreem-linkse lieden de vrije hand te hebben gelaten bij het scheppen van een klimaat van geweld. In een verklaring van de CDS wordt gezegd dat 'wij geen georganiseerd klimaat van geweld en ontwettigheid kunnen toelaten. Sommigen proberen dat te schep pen met een betrekkelijke mate van vrijheid. De partij hekelde de overwegend linkse nieuwsmedia wegens haar rol in het gebeuren in Oporto, waar het congres was gehouden. In de verklaring vroeg de partij zich al: onder welke revolutionaire wetten leven we: die van het programma van de strijdkrachten of die van de straat?' Zie verder pag. 6, 7 e kolom Blue Band pakje 250gram Leeuwezegë pakje 250 gram Crox halvarine 500-gramskuip Zwart Na de al lang bekende witte langspeelplaat, duikt nu ook de zwarte plaat in de handel op: zonder betaling van rechten door een wel zeer vrije ondernemer nageperst. Eén zekerheid blijft: elk exemplaar van dit voortreffelijke ochtendblad is echt en wettig tot stand gekomen. Abonneer eens iemand. Zeker is zeker. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: WELKOMST VOORDEEL De nieuwe abonnee krijgt een welkomst voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor het eerste kwartaal. Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De werkloosheid is vooral de laatste maanden ge stegen tot een niveau dat wij sinds de Tweede Wereldoorlog niet meer hebben gekend. Het of ficiële cijfer per december vorig jaar bedraagt 180.000. Het is te verwachten dat dit alarmerende cijfer in de naaste toekomst nog met sprongen zal stijgen. VVD-fractieleider H. Wiegel zal bet kabinet morgen interpelleren over deze materie. Wij hebben 2 deskundigen gevraagd naar hun mening over de aard van de werkloosheid en de mogelijkheden tot bestrijding ervan. Het zijn oud-minister van Sociale Zaken en AR-Kamerlid B. Roolvink en prof. drs. V. Halberstadt, hoogle raar in de openbare financiën in Leiden en Kroonlid van de SER. De heer Roolvink laten wij van daag aan het woord; morgen pu bliceren wij het gesprek met prof. Halberstadt. Zie ook pag. 7. Binnenland 'Praatapparaat' voor gehoorgestoorden 5 Kans op sociale onvrede5 Buitenland Kissinger niet naar Latijns-Amerika 6 Kerk Er moet een markt voor zijn 2 Een koe achter de consistorie 2 Sport Twente dient PSV eerste nederlaag toe 8 Lezers schrijven 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Wetenschap en techniek t> Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer 7 Familieberichten 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1