We willen met jen jonge ploeg lanvallend spelen Kom op doorgaan. Niet moe worden revaliderende Jordao over het Benfica van nu an Helden er achter Remise voor Jan Timman Theo van Duivenbode wil stoppen larietje en de jager, baar goud, een pak van de sponsor: de Zesdaagse draait Groot tekort handelsbalans VS in 1974 Franse olieconcerns beschuldigd van prijsafspraken )UW/KWARTET DINSDAG 28 JANUARI 1975 SPORT/BINNENLAND T9/K9 v< c a onze speciale verslaggever TWERPEN Ruim drie jaar geleden beleefde Feyenoord in Lissabon een nachtmerrie in Europa )-verband, waar de club onlangs nog eens aan werd herinnerd, toen iets dergelijks zich in het sta ll Camp Nou van Club de Futbal Barcelona afspeelde: vergelijkbare decepties voor Feyenoord op Iberisch schiereiland tegen achtereenvolgens de Portugezen van Benfica in 1971 en de Spanjaar- i (plus Nederlanders) van Barcelona in 1974. De 3-0 dreun van Barcelona ligt nog schimmelvrij iet geheugen gegroefd in Lissabon werd het indertijd 5-1. Tijdens het gebeuren in Portugal •d Feyenoord indertijd vooral met de genadeloze executeurs van Afrikaanse kom-af geconfron- rd: Nene en Jordao. Nene passeerde Eddy Treijtel driemaal en Jordao droeg nadrukkelijk het zijne tot twee andere Rotterdamse desillusies. ciaal voor PSV kan het een jszins geruststellende gedachte i, dat de toendertijd razend rap- Jordao over enige weken niet de partij zal zijn, wanneer ifica en PSV elkaar in de kwart- ile van het Europees toernooi r nationale bekerwinnaars zul- ontmoeten. Jordao, Angolees geboorte, maakt momenteel in werpen een fase van revalidatie r, nadat hij zes weken geleden operatie aan de linkerknie in Belgische havenstad onderging. Manuel Trindade Jordao (22)- ikt tijdens een gesprek duide- dat het minstens nog twee anden zal duren eer hij de trai- g zal kunnen hervatten, dao, zo blijkt, heeft zich de laat- maanden het Engels aangeleerd. SRENVEEN Het mag na de ;te dag van de schaatstweekamp is van Helden-Peter van der it uiterst onwaarschijnlijk heten eerstgenoemde nog een plaats veroveren in de kernploeg, die 'gen vertrekt naar Noorwegen, i Helden staat na de 500 en 5000 er bijna vier punten achter op der Kant, die op de 5000 meter gat van 40 seconden bewerk- ligde: 8.08.5 tegen 8.48.9. Van den had de 500 meter gewonnen 14.1. Van der Kant noteerde 44.2. i is theoretisch mogelijk dat Van den dinsdag de 1500 en 10.000 er wint. Hij is dan in het bezit drie afstandszeges, doch het is open .vraag of kernploegcoach ommer en de technische com- fsie bereid zijn dit in overweging nemen. Op kamer 260 van de Antwerpse Sint Camillus-kltniek een kille kamer, die te blank is voor gezel-, ligheid en uitzicht geeft op weinig' opwekkende blinde muren ver loopt het gesprek met Jordao welis waar soms moeizaam, maar al met al is zijn Engels toch best begrijpe lijk. Alleen de beschrijving van de verwondingen aan zijn linkerknie levert te veel problemen op. Dat is vaktaal en daarom schiet de be handelend arts, dokter L. Cuypers te hulp. Deze vertelt: 'Hij heeft twee band- scheuringen en een meniscus. Een nog al gecompliceerde zaak. In Portugal bleken de artsen verschil lende diagnoses te stellen en toen heeft Pavic, de trainer van Benfica, besloten hem naar Antwerpen te sturen.' Jordao vult aan: 'Pavic heeft Standaard Luik in België ge traind. Hij heeft hier nog veel con tacten. Ook met de knie-specialist dr. Rombouts. Die dokter heeft me geopereerd.' Dokter Cuypers weer: 'Een dergelij ke operatie eist de nodige revalida tie. En daar kwam in Portugal niet zo veel van terecht. Daarom is hij hier weer voor een week terug. Hij heeft nog wel veel pijn aan die knie.' De linkerspits van Benfica heeft de ernstige knieblessure al enige tijd geleden opgelopen, zonder dat er in Lissabon de nodige aandacht aan werd besteed. Hij zegt tenminste: 'Deze blessure is op 19 oktober van het vorig jaar in de wedstrijd tegen Porto ontstaan. De doktoren wisten niet wat er precies aan de hand was.' Jordao, negentien maal internatio naal voor Portugal, vertelt vervol gens, dat hij' niet de enige speler van Benfica is, die met problemen kampt. Hij zegt: 'Artur Jorge is ook al enige tijd niet van de partij. Maar sinds kort heeft hij de trai ning weer hervat. Het is zeker, dat hij tegen PSV zal spelen.' Terzijde: Jorge maakte zondag met Benfica tegen Leixoes zijn rentree en scoorde meteen weer een doel punt. Jordao vervolgt: 'Ook Eusebio komt weer terug. Tot november '74 heeft hij regelmatig voor Benfica ge speeld. Toen moest hij weer aan een knie worden geopereerd. Dit keer was het een kleine operatie, maar toch heeft het herstel zo lang geduurd, dat hij pas vanavond (de ontmoeting met Jordao vond zater dagmorgen plaats - red.) weer zal kunnen spelen in de wedstrijd van oud-Benfica tegen oud-Feyenoord. Tegen PSV zal Benfica weer volle dig zijn. Afgezien dan van mij na tuurlijk.' Een Benfica dan, dat zo vertelt Jordao met de Joegoslavische trainer Milarad Pavic weer tot be tere resultaten komt, na een perio de van verval onder de Brit Jimmy Hagan. Toch is Benfica bij lange na niet meer de fameuze club uit Portugal, die jaren achtereen tot ver buiten de eigen grenzen een rijke reputatie bezat. Jordao: 'Benfica is altijd nog de populairste club in Portugal. Maar alleen bij belangrijke wedstrijden loopt het Estadio da Luz (Stadion van het Licht) nog redelijk vol. Het gebeurt ook wel eens dat we vo'or vijfduizend toeschouwers spelen. Het gemiddelde ligt rond de vijf tienduizend.' Hetgeen dan een re den kan zijn voor de financiële moeilijkheden, waar Benfica mee te maken heeft. Jordao zegt dat Ben fica een soort voetbal van Neder landse 'makelij' nastreeft. Hij stelt: 'Vroeger speelde ik linksbuiten. Nu speel ik overal in het elftal. Wij noemen dat circulatie-voetbal.' Maar ondanks het feit, dat Benfica op krappe wijze de Portugese com petitie aanvoert hoewel eergiste- RUI MANUEL TRIDADE JORDAO in pyama. Revaliderend in de Antwerpse Sint Camillus-kliniek na een knieoperatie. (Foto: Wim Mieras) ren de voorsprong op het ruim verliezende Porto tot drie punten opliep wijst veel er op, dat de ploeg meer het accent op de defen sie legt, dan in het verleden ge bruikelijk was. Het feit dat Benfica in de eigen competitie slechts ze ven doelpunten tegen heeft in ne gentien wedstrijden, lijkt dat te bewijzen. De 38 'positieve' goals wijzen meer op de zwakte van de Portugese clubs, die onderin benge len. Tegen dergelijke clubs wil Benfica nog wel eens uit de slof schieten. Toch zegt Jordao: 'Ik kan moeilijk zeggen, dat Benfica volgens één vast systeem speelt, maar de wens is toch aanvallen. Dat gebeurt met een jonge ploeg. Alleen doelman Henrique, Eusebio en Simoes, die niet altijd staat opgesteld, zijn de ouderen. Wanneer ik er vanuit ga, dat Jorge en Eusebio tegen PSV spelen, zal het elftal er als volgt uitzien: Henrique, Artur, Humberto, Messias, Baros, Toni, Vittor Mar tins, Eusebio, Nene, Baptista en Jorge.' De kern van Benfica telt vier Afri kaanse spelers: Eusebio en Messias uit Mozambique en Jordao en de blanke Nene, die oorspronkelijk uit Angola komen. Met de op handen zijnde onafhankelijkheid van Mo zambique en Angola, zegt Jordao het niet uit te sluiten, de Portugese nationaliteit te ruilen voor de An golese. Jordao: 'Ik ben al vijf jaar in Portugal. Voetbal is mijn leven. Van die sport moet ik ook eten. En in Angola (Jordao speelde er voor Sporting Benguela) is geen prof voetbal. Maar wanneer Angola na 11 november onafhankelijk zal zijn en mij als voetballer "nodig heeft, zal ik voor de nationaliteit van mijn land kiezen. Ik heb niet zo veel verstand van politiek. Ik inte resseer me meer voor de mens. En dan kom ik toch op de MPLA in Angola. Ik heb daar waardering voor.' MATTY VERKAMMAN WIJK AAN ZEE Van het voor nemen van Jan Timman om de rest van zijn partijen in het Hoogoven toernooi nu maar te winnen is gis teren al niets terecht gekomen. Timman kwam in zijn partij tegen Smejkal remise overeen. Voor Donner was er een nederlaag tegen Kick Langeweg. Ook Kuypers moest een nul incasseren. Grootmeestergroep 11c ronde: Portlsch (Hong)-Kavalek (VS) V4-W: Timman (Ned)-Smejkal (T6j) Vt-Vi', Hort (Tsj)- Sosonko (Ned) Vi-ViGelier (Rus)- Browne (VS) afg.; Langeweg (Ned)-Don ner (Ned) 1-0; Ree (Ned(-Popov (Buig) afg.; Gligoric (Joeg)-Kuijpers (Ned) 1-0; Furman (SU)-Hübner (WD1) afg. Stand na 11 ronden: 1-2. Portlsch, Hort 8 punten; 3. Smejkal 7%; 4-5. Sosonko, Ka- valek 7; 6-7. Timman, Glogoric 6; 8-10. Gelier, Furman, Hiibner 5 en 1 afg.; 11. Browne 4V4 en 1 afg.; 12. Langeweg 4V4: 13. Donner 4; 14. Ree 3 en 1 afg.; 15. Po pov 2',i en 1 afg.: 16. Kuljpers 2. Mecstcrgroep, 11e ronde: Ciocaltea (Roem)-Böhm (Ned) afg.; Llgtertnk (Ned-Enklaar (Ned) afg.; Dleks (Ned- Ek (Zwe) 1-0; Slgurjonsson (IJsl)-Dvo- rekl (SU) 0-1; Martz (VS)-Portlsch (Hong) 1-0; Buklc (Joeg)-Welnsteln (VS) Vi-H'. Schmidt Polen)-Sznapik (Polen) 1-0; Timman (Ned)-Vadasz (Hong) O-l. Stand na 11 ronden: 1. Dvoreckl 9 punten: 2. Schmidt 8!4; 3-4. Ciocaltea, Llgterlnk 6 en 1 afg.; 5-7. Portlsch, Martz. Buklc 6; 8-10. Dleks. Slgurjonsson, Vadasz 5Vi\ 11. Enklaar 5 en 1 afg.; 12. Welnsteln 4J4 13. Böhm 4 en 1 afg.; 14. Sznapik 4; 15. Ek 2'/i16. Timman 2. Damesgroep, 7e ronde: Van der Glessen (Ned)-Podrajanskaya (Isr) 1-0; Belle (Ned-Georgleva (Buig) 0-1; Elmert (WID)-Van der Mlje (Ned) 0-1; Teodo- rescu (Roem)-Gaprindashvill (SU) afg.: Ivan ka (Hong)-Plhajlic (Joeg) 1-0; Vree ken (Ned)-Veroczy (Hong) afg. Stand na 7 ronden: 1. Gaprindashvlli b punten en 1 afg.; 2. Ivanka 6; 3-4. Van der Mlje. Georgieva 4V4; 5. Vreeken 4 en 1 afg.: 6. Veroczy 3t4 en 1 afg.; 7. Plhaj- 11c 314; 8. Teodorescu 3 en 1 afg.: 9.Van der Glessen 3; 10. Elmert 1; 11-12. Belle, Podrajanskaya V4- HAARLEM De eredivisievereni- ging Haarlem en zijn speler Theo van Duivenbode hebben' gisteren besloten het lopende spelerscon tract per 31 januari te ontbinden. Van Duivenbode had op een beëin diging ervan aangedrongen omdat hij als 31-jarige speler met een dergelijke loopbaan achter de rug niet op .de reservebank of een lager elftal te eindigen. Van Haarlem-kant kon hem geen plaats in het A-team worden toege zegd. Van Duivenbode die via de amateurvereniging De Spartaan, Ajax en Feyenoord bij Haarlem terecht kwam, wil zich even over de situatie beraden, maar de kans dat hij definitief met voetballen zal stoppen is bijzonder groot. ATLETIEK Cees Verhoef (Hellas) wil op 16 februari in het Rotterdam se sportpaleis Ahoy een aanval doen op het officieuze record indoor mara thon. Dit staat nu nog op naam van de Amerikaan Buddy Edelen met 2 uur en 41 minuten. BRIDGE Twee leden van het Ita liaans team dat deelneemt aan het wereldkampioenschap voor teams ln Hamilton .(Bermuda) zijn beschuldigd van valsspelen. Facchlnl wordt ervan beschuldigd zijn partner Zucchelll op gemene wijze herhaaldelijk op de tenen hebben getrapt waardoor hij aan kon geven hoe het met zijn kaarten stond. onze speciale verslaggever \TTERDAM Het huisorkest k de Zesdaagse, de Torpedo's, \ft zich. Waarmee ook het einde- Is geprolongeerde 'chanson' be kende Marietje en de Jagers tot nader order opge- ïort is. De muziek wordt nu tij- lijk verzorgd door de rondtollende nies. 'Nog drie minuten', kraait \aker Chris Délbessine opgetogen, t nog altijd gaat Roy Schuiten k de leiding1De tribunes pro beren prompt het uitgelokte en- fusiasme. Vooral dat groepje dea ls van een gerenommeerde verf- briek weert zich, alcoholisch ge- \tiveerd, geducht. De degelijke ïenlieden-van-doordeweek zwaai- j joyeus met fel gekleurde feest- \ters van het genre, dat normaal teen op Koninginnedag aan bod \nt. Leo Duyndam, de hoogblonde \tier uit het Westland, wint uit- ïdelijk. Pas in de allerlaatste \ters, want dat hoort zo. De ere nde met koppelgenoot Gerben jrstens, gangmaker Bruno Walra men de directeur van het verzeke- ïgsbedrijf, dat de dernie-spekta- s sponsort, wordt opgeluisterd triomfantelijke hoempa-klan- fi van het Pjollen-orkest uit Bre- Wolfgang Schulze, lid van de jmaarde 'blauwe trein', grist een kmrode pruik van een Pjollen- Iofd en modelleert die rijdend tiamma, kijk zonder handen pr de lakleren valhelm. Hilver- fn 3-discjockey Krijn Torringa aagt onderwijl onverdroten voor I het grote commerciële zesdaag- f voorleesboek. maar een paar willekeurige mi lten op zomaar een Zesdaagse- pnd. De Zesdaagse, een door ikzelf respecterende insiders nau- \lijks serieus genomen bezigheid I sportief opzicht, Maar wel een or wedstrijdleider Peter Post be- Edig geklutste mixture van sport commercie, die uiterst appetijte- blijkt voor het publiek. bcieteit ize invalshoek is het middenter- in. En dat is eigenlijk fout, want ware liefhebber bevindt zich op volgeladen tribunes. Plekgébon- t en toegewijd aan het pure dstrijdgébeuren. Bovendien heeft t middenterrein deze avond het idium van een soort tijdelijke citeit van de ganse Rotterdamse ortieve jet-set nog niet bereikt, it komt pas als de voetballers en npalende beroemdheden en be emdheid j es als trainers, scheids- chters en sportjournalisten hun ije avond hebben. Wat heeft dat middenterrein dan wel te biedenNeringdoenden uiter aard. Het gaat ze nog niet zo goed, als bijvoorbeeld op de officiële Ho- reca-avond, als de bankbiljetten uit pure voorspoed achteloos in kar tonnen dozen gegooid worden, maar toch nog altijd redelijk wel. Maar er is meer. Bijvoorbeeld een in een portrood musketierspak ge stoken persoon, dat sigaren uitdeelt aan een ieder, die daartoe belang rijk genoeg oogt. Waarschijnlijk op grond van mijn opschrijfboekje en de tussen de tanden geklemde bijbehorende ballpoint wórd ik ook in die categorie gerangschikt. Via een maxi-sigaar van de nodige al lure voorzien, beland ik bij de 10.000,- in baar goud, beschikbaar gesteld door een behangfabriek. Het goud staat opgesteld in een soort mini-arena van dranghekken. Twee veiligheidsfunctionarissen in de bloei van hun leven, alsmede een vervaarlijke politiehond moe ten zes dagen lang in dat enge cirkeltje verwijlen om het publiek duidelijk te maken, dat het een kwestie is 'van alleen maar naar kijken en aankomen niet'. Nee, dan komen die verpleegstertjes die Van Hanegem T-shirts en handdoeken uitventen ten bate van het reuma fonds prettiger over. Op naar de rand van de baan dan maar, waar het leven voor de waar achtige zesdaagse-fan pas echt goed is. De route leidt opnieuw langs het huisorkest, dat het in Carnaval krakers blijft zoeken. In de tactisch geplaatste worstjes en preitjes van Ria Valk, maar ook nog altijd in de al danig bestoft geraakte feestneus van Toon Hermans. Na diverse stroef kijkende heren gepasseerd te zijn, wier autoriteit berust op een lapje textiel om de linkerarm, wordt de begeerde positie bereikt. Soort Barry Hughes Daar zijn ze dan, de heren cou reurs. Langszoeven in één der tallo ze. commercieel aangezwengelde jachten. Daarbij als natuurlijke ventilatoren fungerend, wat uiterst welkom is, want het is inmiddel Sahara-heet geworden in de Ahoy- hal. Daar, aan de rand van de baan, verwijlt uiteraard ook Peter Post, eens als actief coureur de nauwelijks verlicht te noemen des poot van het Zesdaagse-gebeuren- waar-ook-ter-wereld en nu als wed strijdleider ook al erkend als 'een hele grote'. In een snelgesneden, driedelig costuum (ook al beschik baar gesteld door een sponsor) re gisseert hij de jacht. Schreeuwend De mannen waar officieel alles om draait, de renners op de baan. Op de voorgrond wisselen René de man met de gouden behang-benen Pijnen en zijn koppelgenoot Roy Schuiten af. maant hij zijn langs flitsende werk nemers tot grotere inzet als de drift in het pistiersbloed dreigt te slin ken: 'Kom op, doorgaan. Niet moe worden Als radioreporter Kees Jansma Post vraagt of hij een mi crofoon in zijn nabijheid mag hou den tijdens deze pep-talk, weigert PP echter vriendelijk, doch beslist. 'Ik wil niet als een soort Barry Hughes overkomen,' excuseert Post zich. René Pijnen wint een afvalrace en incasseert de omhelzing van de Zesdaagse-miss, beschikbaar gesteld door een biermerk. Krijn Torringa doopt Pijnen tijdens de ere-ronde om tot de 'Renner met de gouden behang-benen'. Gerben Karstens wordt geïnterviewd. 'De Karst' le- zijn cabine gezeten, een portie rijst met abrikozen uit een bakje van verhard aluminium-folie. In alle cabines een soort strandhokjes met reserve-wielen op het dak wordt tegelijkertijd hevig gekneed in uitrustende wielerbenen. Ook aan de benen van Cees Stam, die met een blauwe handdoek over het hoofd, illegaal heeft plaatsgenomen op de rustplaats van Leo Duyndam. Ik inventariseer schielijk de com plete huisapotheek die zo'n cabine bevat, want het is mij bekend, dat men daar zeer argwanend tegen over dient te staan. Ik signaleer alleen onschuldige artikelen als Rennis en Protifar. En verder nog een doosje met gewatteerde stok- pelt onderwijl, op zijn gemak voor jes van het soort, dat meestal aan gewend wordt om zuigelingen oortjes te reinigen. Peter Post komt de betrekkelijke rust al gauw weer meedogenloos verstoren. 'Jongens, effe aflossen voor de sprints om die auto'. Hol ogig, de benen van een verse olie- laag voorzien, hijsen ze zich prompt weer overeind: Patrick Sercu, de grote regisseur en boekhouder van de blauwe trein, Karstens. Gode- froot en al die anderen. Een spijker harde, die Peter Post. Zeventien Wat later dreigt zich op de plan ken-piste een heuse catastrofe te voltrekken. Tijdens de koppelkoers wordt er zo driest rondgetold, dat de directe TV-uitzending van Avro's Sportpanorama in gevaar komt. Paniekgebaren vanachter de camera's. Geen nood evenwel. Op gezag van Post verklaart speaker Delbessine zich deerlijk vergist te hebben bij het vermelden van het aantal nog af te leggen ronden. 'Het zijn er geen zeven, maar nog zeventien'.De uitzending is gered en daarmee ook het humeur van Sportpanorama's wielerexpert Frits Suèr, die wat later optimistisch ver klaart, dat er ditmaal serieus ge streden wordt door zes koppels. 'Als er tijdens een uitzending van de Nederlandse TV drie Duitse koppels aan kop gaan, is er echt wel wat aan de hand', illustreert Suèr zijn visie. Peter Ouwerkerk sluit in de radio cabine zijn directe bijdrage aan het programma 'Goal' af met de woor den: 'Waarmee bewezen is, dat Roy Schuiten nog niet de grote baan renner is, die velen hem al gedacht hebben'. Disc-jockey Vincent van Engelen oordeelt, dat Ouwerkerk dat ferm gezegd heeft en gooit er aansluitend 'De Lijster' van Adèle Bloemendaal tegenaan. Op de baan zelf gebeurt nog altijd veel en van alles. Er voltrekt zich o.a. een Zes kampachtige act voor acht heren en twee locomotieven van bordkar ton en schuimrubber, waarmee vier wasautomaten te verdienen zijn. Terloops verwerft 'kleintje' Klaas Balk zich video-apparatuur ter waarde van 3.000,-. Wat later re ageert showman Gerben Karstens zijn vreugde over een gewonnen sprint af als heette hij René van de Kerkhof. Hij volbrengt de bijbeho rende ereronde op de schouders van koppelgenoot Leo Duyndam. De wielen draaien verder, zoals ook de avond verder draait. En zoals vaker wordt het ook nacht. Terwijl de gangmakers de valhelmen al weer onder de kin vastgespen voor de afsluitende dernie-race, houdt Peter Post nog altijd het papier tussen de vingers, waarop met pot lood geschreven staat, dat de be- hangsponsor de 'baar-goud-prijs' verhoogd heeft tot 15.000,-. De Torpedo's beginnen voor de ze vende maal aan het relaas betref fende Marietje, de bramen en de jagerszoon. Tien meter verderop geeuwt de Zesdaagse-miss. Op weg naar de uitgang, zie ik dat de hond, die het goud bewaakt, uitgefvloerd ligt te slapen in zijn territorium. De tong hangt uit de vervaarlijke bek en raakt het balatum. COR SNEL WASHINGTON In het afgelopen jaar is er op de Amerikaanse han delsbalans een tekort geweest van 3.07 miljard dollar vergeleken met een overschot van 1.35 miljard dol lar in het voorafgaande jaar, zo heeft het Amerikaanse ministerie van handel bekendgemaakt. Op dat van 6.4 miljard dollar in 1972 na was het tekort van' vorig jaar het grootste dat er ooit is geweest. In december vertoonde de handelsba lans een nadelig saldo van 606 mil joen dollar vergeleken met een te kort van 113 miljoen dollar in de voorgaande maand. In vergelijking met 1973 nam de export van de Verenigde Staten vo rig jaar toe met 2 procent tot 97.90 miljard dollar en de invoer met 3.5 procent tot 100.97 miljard dollar. MARSEILLE De directeuren van grote Franse en buitenlandse olie maatschappijen in Frankrijk wor den de een na de ander beschul digd van overtredingen van anti- monopoliebepalingen als prijsafspra ken en het uit de markt werken van concurrenten, is van functio narissen van de rechtbank in Mar seille vernomen. Een van de be schuldigden is Leonard Carous, pre sident van de Franse maatschappij van de Koninklijke Shell Groep. Carous bevestigde bij het verlaten van de rechtbank tegenover de pers dat hij in staat van beschuldiging is gesteld, maar voegde daaraan toe dat de oliemaatschappijen zich ge dekt weten door voorschriften van de Franse regering. 'Dit is het be gin van een langdurige en verve lende kwestie. Ik moet u echter wijzen op de bepalingen van de regering en op de regelingen voor de verkoop van olie in Frankrijk. Dat moet van belang zijn voor alle betrokkenen', aldus Carous. De rechtbank in Marseille heeft ook de president van Total, de ver koopmaatschappij van Compagnie Francaise des Petroles, aangeklaagd alsmede de directeuren van de Franse dochterondernemingen van British Petroleum en Petrofina. De beschuldigingen zijn gebaseerd op het wetsartikel dat bemoeienis met de vrijheid van verkoop en samen zwering om kunstmatige stijgingen of dalingen van prijzen tot stand te brengen door uitschakeling van alle concurrenten verbiedt. In Kringen van de Franse olie-industrie wordt verwacht dat nog meer aanklachten zullen worden ingediend. Van Gend en Loos maakte meer winst UTRECHT Van Gend en Loos heeft het afgelopen jaar een winst gemaakt van 6,4 miljoen. In ver gelijking met 1973 is dat een stij ging van 1,9 miljoen. Dit blijkt uit een voorlopig jaaroverzicht van de president-directeur van Van Gend en Loos, drs. J. Dor jee. De winst is volgens de heer Dorjee te danken aan de betere resultaten op het gebied van efficiency, stuk- goedvervoer, expresgoedvervoer en rechtstreeks vervoer. 'De oliecrisis heeft bij het stukgoedvervoer in ons voordeel gespeeld', aldus de president-directeur. Fiat pas in 1978 uit rode cijfers MILAAN Het Italiaanse automo bielconcern Flat verwacht pas in •1978 weer winst te zullen maken. Alleen op een jaarproduktie boven den 1,5 milj. personenauto's is winst mogelijk, aldus de onderneming. Als het produktiecijfer lager is, moet er geld op worden toegelegd. Vorig jaar produceerde Fiat 1,5 miljoen personenauto's (ongeveer 75 pet van de produktiecapaciteit). Waarschijnlijk zal een produktie van die omvang pas weer kunnen worden bereikt in 1978. De Turijnse onderneming hoopt dit jaar 1,2 miljoen auto's te verkopen. Tevens is bekend geworden dat Fiat dit jaar de prijzen gaat verhogen. Omzet Econosto steeg ROTTERDAM Econosto heeft in 1974 een omzet behaald van 76,5 miljoen gulden tegen 63,5 miljoen in 1973. Verwacht wordt dat de netto-winst niet lager zal zijn dan in 1973. Arnhemsche Scheeps bouw leed verlies in 1974 ARNHEM Onderbezettingsverlie- zen hebben bij de Arnhemsche Scheepsbouw geleid tot een tekort op de exploitatierekening. Het ver liescijfer was 132.900 gulden tegen een batig saldo over 1973 van 501.000. Voorgesteld wordt het ver- liessaldo ten laste van de extra reserve te brengen. Broekman's Gids voor Incourante Fondsen AMSTERDAM Verschenen is de Gids voor Incourante Fondsen 1975 van Broekman's Commissiebank. De gids bevat o.m. gegevens o^er statutair en geplaatst kapitaal per ultimo 1974: dividenden over de jaren 1970-1973, alsmede laagste en hoogste koersen gedurende de jaren 1972 t.m. 1974; koersen per 31 de cember 1974 en in de loop van 1974 uit de incourante markt verdwenen fondsen. De prijs is 11. Hoger dividend CSM AMSTERDAM Centrale Suiker Maatschappij stelt over het per 30 september geëindigde boekjaar 1973-1974 voor, het dividend te ver hogen van 24 tot 26 procent. De resultaten zijn gunstig geweest, al dus het bestuur. De campagne kostte door het vele slechte weer bijna 10 pet meer tijd dan normaal. De hierdoor veroor zaakte hogere kosten zullen naar verwacht worden gecompenseerd door hogere opbrengsten van de produkten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9