Werkloosheidsdebat op minder geschikt moment Problemen bij keuze straaljager iet déze ■oeibeperking elke dan wèl? Iromme stok het weer Eentonig verhaal Sneeuwberichten weerrapporten het gaat er om hóe je poetst slaaf babyvoeding oponthoud mannelijkst UW/KWARTET DINSDAG 28 JANUARI 1975 BINNENLAND T5/K7 Welzijnsbeleid in de Tweede Kamer ister Duisenberg heeft in Hilver- een zeer verhelderende causer ie lilden over het onderwerp waar- niet lang geleden ook dr. H. M. ,ange zich in dit blad bezighield: zijn de stimuleringsmaatregelen, rtoe de regering zich in deze nden genoodzaakt ziet, te rijmen de roep van de kerken om verso- jg en van de Club van Rome om «beperking? huidige economische recessie tege- le ttredend, zijn we op het ogenblik Is iet Westen iets aan het doen dat ,e nlijk tegen ons inmiddels gevorm- jeweten ingaat k ister Duisenberg heeft nog eens jj lelijk doen zien dat de groeibeper- die ons door de economische ggang zou worden gedicteerd (in- we er verder niets aan deden) heel andere is dan wanneer we de genheid houden om zelf over die -iibeperking te beslissen. Wij zou- daarvoor immers normen aanleg- als: wat slokt de minste ruimte, minschte schone lucht, de minste gie of de minste grondstoffen op? als er nu industrieën om hals "den gebracht, komt dat helemaal omdat zij niet aan deze normen m ïtwoorden, maar gewoon omdat ze genoeg financieel rendement ople- :n. En dat dat is een heel apdere n, die we zélf niet hadden uitge- n, en. minister noemde nog een reden, rom economische groei in het ;ten volgens hem noodzakelijk t: de ontwikkelingslanden als India id langladesj door de oliecrisis achter- zijn geraakt. Willen die landen „nomisch nog enige kans maken rpoeten zij voor hun produktie ie men rekenen op een sterk vergrote itmarkt, met name in de Westerse istrielanden. Daar zullen zij die iezen moeten verdienen die hen in it moeten stellen om aan dd wur- de strop van de olieprijzen te komen. En zo'n afzetmarkt kunnen westerse landen alléén bieden als ook zélf economisch blijven groeien ers zullen zij, benauwd voor nieu- aanslagen van/buitenaf op hun nomie import van goedkopere deren uit ontwikkelingslanden in markten gaan sluiten. is het'opmerkelijk dat niet alleen die bezorgd zijn voor verdere ieu-aantasting en verspilling van nBstoffen pleiten voor beperking I de groei, maar obk de ontwikke- iseconomen. Die 'spreken -alleen over groeibeperking maar over structurering van onze economie' een zodanige wijze dat de Derde reld op onze markt meer van zijn duktie kwijt kan. In antwoord rop hebben de ministers Lubbers Pronk zojuist een nota geschreven Ier de titel 'De herstructurering van Nederlandse economie en de ont- dcelingssamenwerking'. lar de vraag die nog steeds alle ïdacht en studie verdient is: zijn de men die het milieu- en grondstof- probleem stelt voor een beperking de groei dezelfde, een beetje :elfde of totaal verschillend van de rmen die we zouden moeten aanleg- om de ontwikkelingslanden op ze markt meer kans te geven? Die lag is hard aan een beantwoording door Bert de Jong DEN HAAG Het moeilijke probleem van de nog steeds stij gende werkloosheid staat voor donderdag op de agenda van de Tweede Kamer. Hoe belangrijk dit onderwerp ook is, toch komt dit debat over dit overigens zeer urgent vraagstuk op een minder geschikt tijdstip. Eind vorig jaar heeft de Kamer naar aanleiding van een nota van minister Boersma reeds uitvoerig over werkgelegenheid gesproken. Verder stond het onderwerp cen traal bij de behandeling van het belastingplan en van de regerings voorstellen om de economie een nieuwe stimulans te geven. Oppositieleider Wiegel (VVD) heeft niettemin een interpellatie aange vraagd. iHij heeft als dringende re den, dat het werkloosheidscijfer zich inmiddels in de buurt van de tweehonderdduizend beweegt. Dat mag het parlement niet op zich laten zitten, is zijn opvatting. Een extra handicap voor het debat is echter, dat over een paar weken de door minister Boersma beloofde tweede nota over de werkgelegen heid zou verschijnen. Minister-pre sident Den JJyl, die door Wiegel wordt' geïnterpelleerd, zal in af wachting van deze nota niet veel nieuwe elementen aan de discussie kunnen toevoegen. Dat zal ook het geval zijn met de ministers Duisen berg en Boersma, wanneer zij mo gelijk donderdag ook achter de re geringstafel zitten. Interpellant Wiegel zal er de na druk op leggen, dat de regering met haar maatregelen niet ver genoeg gaat: hij wil dat de belastingen nog meer worden verlaagd om de koop kracht te bevorderen. Mr. Aantjes, de fractievoorzitter van de ARP heeft zaterdag in een toespraak in Rotterdam echter al verklaard, dat eerst het effect van het pakket van maatregelen van minister Boersma moet worden afgewacht alvorens de regering nog verder moet gaan. De reeds gehouden debatten over de werkloosheid kenmerkten zich door een zeker gevoel van onmacht. Het zal van de week vermoedelijk n\et anders zijn. Vonnis De Tweede Kamer begint vanmid dag mét hét stemmen over de mo ties, die zijn ingediend bij de be handeling vin de nota ovér de herziening van de grondwet. Deze stemmingen betekenen het dood vonnis voor de in het verleden zo toegejuichte staatkundige vernieu wingen. Aan het slot van het debat zórgde de PPR-er Jurgens vorige week nog voor een verrassing met zijn motie, waarin hij om een grondwetswijziging vraagt, waar door het houden van een referen dum mogelijk wordt. De Eerste Kamer begint vandaag eveneens met het nemen van een beslissing over een zaak, die al jaren in discussie is: de biblio theekwet. Bij de KVP, ARP en CHU bestaan grote bezwaren. Maar het ziet er niet naar uit, dat de wet op het laatste nippertje -in gevaar zal komen. Verder heeft de senaat van daag niet veel te doen in het open- baar. De behandeling van de ruil- TOVCrWOOrCl verkavelingswet kan niet doorgaan, omdat minister Van der Stee ziek Van Doom de Kamer heeft aange boden. De 'knelpuntennota', waarin duide lijk wordt aangegeven, waar en hoe het schort in het welzijnsbeleid heeft al vrij veel kritiek uitgelokt. Waardering bestaat voor de heldere analyse en de wijze waarop de knelpunten inderdaad worden ge signaleerd. In de nota wordt ervoor gepleit het accent van het beleid weer te verplaatsen naar de ge meenten en provincies. Een grotegrief is, vooral bij de ARP,' dat de opstellers van de nota te weinig .begrip tonen' voor het particulier initiatief. In een rapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is deze kritiek ook te bespeuren. De vereniging, die de mening vertolkt van de gemeënte- bestuurders, wil de overheid en het particulier initiatief op één niveau plaatsen. Zelfs womt enige voor keur uitgesproken voor het particu lier initiatief als het gaat om de uitvoering van het elzijns beleid. is. In de Tweede Kamer hoopt men het debat over het milieubeleid te voltooien. Vandaag is het woord aan minister Vorrink. Knelpunten Volgende week maandag wordt voor de Tweede Kamer een belangrijke dag, omdat het welzijnsbeleid aan de orde komt. De speciale kamer commissie, die zich met dit onder werp bezighoudt, bespreekt dan de 'knelpuntennota', die minister-pre sident Den Uyl en CRM-ministër In de commissie zal mogelijk een hartig woordje vallen over het be grip 'welzijn', waaraan ondertussen veel wordt opgehangen. Het is een toverwoord geworden, waarin je be slist moet geloven. Het onderwerp is te veel omvattend voor een dag. Daarom wordt de discussie in de~ commissie Maandag 3 maart voort gezet. In de Tweede Kamer komt maan dag aanstaande ook de vaste com missie van verkeer en waterstaat bijeen om met minister Westerterp te discussiëren over de rijkswegen, die wel of niet in de toekomst moeten worden aangelegd. Aanbiedingen tegen-orders extra last stuurgroep door Jaap van Wansbeek AMSTERDAM De keuze van de nieuwe straaljager voor Neder land en drie andere NAVO-lidstaten blijkt trager tot stand te komen dan verwacht. Bovendien ontbreekt het uitzicht op een eensluidende keuze van Nederland, België, Noorwegen en Dene-1 marken. gebeurtenissen in het Portugese lorto waar één van de Porugese litieke partijen, het CDS, het con- isseren onmogelijk werd gemaakt een ernstige tegenslag voor de nog prille democratie in dat land, lar mogelijk kan er toch nog iets eds uit voort komen; zoals het een el enkele keer wel eens lukt met i kromnie stok toch een rechte slag te dienen. :t gebeuren in Oporto kan niet )rden losgemaakt van het nog wel ;r dichtbije verleden "van Portugal, it land heeft tientallen jaren onder fascisme moeten leven een icisme van geheel eigen aard en oral ook: geheel uit eigen bodem ortgekomen. larom gaat een vergelijking van irtugals bevrijding nu met onze ei- n bevrijding in 1945 op meer dan n punt mank. De overeenkomst met situatie' daar en die bij ons in 1945 dat er een zuivering moet worden torgevoerd. Bij ons echter viel bij zuivering het begrip 'fascist' (of tionaal-socialist) in de praktijk ge- akkelijk samen met 'collaborateur et de Duitsers'. Portugal is dat allemaal veel ge- mpliceerder, omdat eigenlijk ieder- n met dat bewind-van-eigen-bodem eft meegewerkt. Eigenlijk iedereen, ant er moet een uitzondering worden maakt voor de in de bergen onder doken communisten of naar het ïitenland uitgeweken socialisten als tares en de door het bewind-Caetano irvolgde kleine protestantse minder- :id. rooms-katholieke kerk echter heeft ch tot in het jongste verleden :en paar individuele uitzonderingen largelaten sterk geïdentificeerd iet het bewind. Dat breekt kerk en iristendom nu lelijk op. Het hele erleden en de praktische onmogelijk- eid nu op korte termijn tot een oede zuivering te komen, geeft een erke lading aan het verzet tegen Hes wat rechtser is dan links, 'e geschrokken reacties op het ge- Int-ussen is de fabrikant van de Amerikaanse YF-16 een offensief begonnen om de vier Europese lan den te weerhouden van de aan schaffing van de Franse 'Mirage' F- 1E of de Zweedse Saab 'Viggen' de twee officiële concurrenten van de Amerikaanse jager-bommenwer per. Vandaag slüit in Brussel de ge meenschappelijke stuurgroep, be staande uit een veertigtal militaire experts uit de vier Europese landen, een gespreksronde af die twee ach tereenvolgende weken heeft ge duurd.. Volgens welingelichte, bron zijn de problemen, verbonden aan het vergelijken van de technisch- operationele vaardigheden van de drie aangeboden straaljagers zo groot, .dat pas op 31 januari het eindrapport van de groep gereed kan zijn. Ook de laatste aanbiedingen die regeringen en straaljagerfabrieken hebben gedaan inzake tegen-orders 'aan de landen die hun toestellen zouden kopen, hebben, een extra- last gelegd op de schouders van leden der stuurgroep. Nog eind vo rige week heeft de Belgische defen sie-minister Van den Boeynants met nadruk gezegd dat de Franse 'Mirage' F-1E (met M-53-motor) volwaardig kandidaat blijft als op volger van de 'Starfighter', het on geveer twaalf jaar oude toestel dat in de vier betrokken laaiden de ruggegraat vormt van de luchtver dediging. Het is uitgesloten dat de stuurgroep met een eensluidend advies komt. Haar taak zal zich beperken tot een ordelijk gerangschikt overzicht van technische en economische overwe gingen. Pas op 17 februari, als de vier defensie-ministers in Brussel bijeenkomen, wordt serieus gespro ken over 'één gemeenschappelijke aankoop. De Amerikaanse firma General Dynamics, die door een reeks tech nische en geldelijke fiasco's veel heeft goed te maken, is sinds half januari begonnen aan een groot scheepse campagne. Voorheen ver toonde deze fabriek nauwelijks zijn gezicht in Europa, otndat voorrang werd gegeven aan het winnen van de concurrentie met een ander Amerikaans proefvliegtuig, de YF- 17 'Cobra'. Nu General Dynamics de concurrentieslag heeft gewonnen en daarmee kan rekenen op bestel ling van 650 serie-exemplaren door de Amerikaanse luchtmacht,pro beert dit bedrijf ook de vier Euro pese luchtmachten als klant te winnen. Waarschijnlijk zal binnen drie weken één van de twee be staande proefexemplaren van de YF-16 naar West-Europa komen voor demonstratiévluchten. Tot dusver heeft dit toestel slechts ge vlogen boven de Califomische Mo- jave-woestijn, waar geheel andere weersomstandigheden heersen dan in Noord-West-Europa. Sinds oktober heeft Pratt Whit ney, die de F-100 motor vervaardigt, voor de F-16, alvast een reeks klei ne orders geplaatst in de vier NA- VO-landen. De waarde hiervan be loopt 2 miljoen dollar. Deze orders zijn bedoeld om goodwill te kweken voor de Amerikaanse industrie, maar vooral om ila'te gaan of de Europese fabrieken die betrokken worden bij het compensatie-pro gramma betrouwbaar zijn. Zonder deze betrouwbaarheid op het punt van prijzen en prestaties is elk Amerikaans-Europees project voor straaljagerbouw, zoals voorzien voor de (Y)F-16, tot mislukken ge doemd. De meeste compensatie-or ders heeft Pratt Whitney ge plaatst bij een Belgische fabriek. Voorts zijn kleine orders in Dene marken en Noorwegen geplaatst. In Nederland kreeg de jonge firma Alwin uit Axcen (Limburg) een op dracht ter waarde van 330.000 dol lar voor het bewerken van rotor bladen van straalmotoren voor ci viele vliegtuigen. De F-16, de serieversie van de ex perimentele YF-16, blijkt met de dag duurder. Tot december werd een prijs van maximaal 4,5 miljoen dollar per stuk genoemd. Sindsdien spreekt men over 5,7 mjljoen dol lar, Ondermeer omdat de ontwikke ling van de motor moeizaam ver loopt, blijkt de prijs al 6.7 miljoen dollar voor de F-16. De Mirage F- 1E, waarvan de echte prijs nóg geheim is, wordt door minister Soufflet aangeprezen voor het equi valent van 6,1 miljoen dollar. Berichten als zou Nederland al heb ben gekozen voor de YF-16, worden in politiek Den Haag 'volstrekt on gegrond' genoemd. Piet Dankert (PvdA) verwacht voorlopig nog geen beslissing: volgens KVP-de- fensie-expert Van Eisen maken de Viggen en Mirage thans meer kan sen dan een maand geleden. Van onze weerkundige medewerker Ons verhaal over de slechte 'zomer' van 1974-75 begint eentonig te worden. Er wil dan ook maar geen eind komen aan de stroom oceaan depressies. Gisteren werden xoe ge plaagd door alweer zo'n spontaan tot ontwikkeling gekomen rand sto ring. die tot 983 millibaar uitliep. Zij trok van zuid-Engeland naar de Doggersbank. Carlisle in hoord-En- geland kreeg er 16 millimeter regen van.Ook1 in ons land viel uitgebreid regen van zachte uit Frankrijk af komstige lucht. Met de stormwind viel het tot gis teravond best mee. Over zuidwest- Engeland naderde echter nog een trog met buien en in die buien kwamen windstoten van' 10 Beau fort voor. Eerder op de dag hadden stations daar 11 a 12 Beaufort op gegeven. In de loop van vandaag, vermoedelijk ^vanmiddag. dringt al weer de invloed van een nieuwe actieve Oceaandepressie tot onze omgeving door. Het weerschip J. ten westen van Ierland rapporteer de 's middags alweer regen bij zuidoosten wind en gisteravond zelfs een luchtdrukdaling van bijna 10 mb m drie uur. Dat belooft dus niet veel goeds vooral nu de hoog testromingen midden op de Oceaan pal west blijven en bijzonder sterk. Een vliegtuig van de Canadian Pa cific Airlines rapporteerde op 12 kilometer hoogte een westelijke wind van bijna 200 km per uur. De beurde is Oporto, zowel van de mili tairen, de socialisten én de communis ten wekken echter de hoop, dat het deze groepen (die de verantwoordelijk heid dragen voor het tegenwoordige bewind) ernst is met het probleem van de democratie. De cpnclusie lijkt ge wettigd dat de drammers van dit weekeinde zichzelf door hun actie hebben geïsoleerd. In de Harz, Sauerland, Taunis en de Eiffel is bij gebrek aan sneeuw geen wintersport mogelijk. In de middelste en hogere lagen wan het Beierse woud is wat verse sneeuio gevallen: de condities zijnhier goed. De noordelijke gebieden van het Zwarte WÓud steken wat win tersport betreft ongunstig af bij de zuidelijke, waar het bij x0 tot 60 cm en plaatselijk 1,5 meter wel gunstig voor de wintersport is. In zuid-N oorwegen moet men voor goede wintersport hoger de bergen in. Enkele hoogten: Sankt Moritz 47, Davos 150, Kanzelwand en Nebel- horn in de Beierse Alpen respectie velijk 250 en 390 cm in Obersdorf ligt geen sneeuw, in Feldberg (Zwarte Woud) 1,5 meter harde sneeuw. Verwachting: Enige sneeuw in de hogere lagen uit kou de lucht, die gistermiddag in Ier land al regen en sneeuw bracht. straalstroming is dus springlevend en er is niet veel fantasie voor nodig om de snelle uitwerking van een volgende diepe stormdepressie in west-Europa te begrijpen. In noord-Zweden keerde dë vorst terug. Het Zweedse Kiruna gaf gis teravond minus 10 graden Celsius. Het wordt ook tijd om eens even in Rusland te kijken: Moermansk gaf 's nachts minimaal minus 12 gr. C. (vlak boven de sneeuw minus 18). een station ten zuiden ervan minus 21 (minus 24) en ten zuidoosten ervan minus 29 (minus 31). Er lag in de héle omgeving losse sneeuw in een laag van 20 tot 50 centime ter, de barometers wezen er 1010 tot 1017 millibaar en blijkbaar was het geen kou die voor de export bestemd was. Verder nog wat middagtemper atu- ren uit andere delen van Rusland met daarachter ter vergelijking de gemiddelde februari-etmaaltempe- ratuur: Moskou 0 gr. C. minus p,5), Briansk minus 0 (minus 6), Gorki minus 1 (minus 13), Kar go- pol minus 5 (minus 19), Kaunas plus 3 (minus 5) en Stalingrad minus 5 (minus 6). En dan nog even-een blik naar het verre wes ten, waar het in New Foundland niet koud is: vliegveld Gander plus 2 gr. C.. Sable Island op 43 graden noorderbreedte plus 4 gr. C. maar Val' d' Or op 48 graden noord minus 25, Resolution Island ,op 61 graden noord: minus 28 eh Fort Chimo op 58 graden noord minus 30 graden tegenover de Bermudaei landen plus 22 gr. C. Tijd van waarneming 's nachts. Amsterdam regenbui 10 4 De Bilt geheel bewolkt 10 2 Doelen regen 9 8 Eelde regen 8 6 Eindhoven regenbul 11 1 Den Helder regen 9 6 Luchth, R'dam regenhui 10 3 Twente regen 8 8 Vllsslngen regenbul 10 3 Zuld-Ltmburg regen 10 1 Aberdeen regen 4 1 Athene licht bewolkt 16 0 Barcelona zwaar bewolkt 18 0 Berlijn geheel bewolkt 5 0 Bordeaux regenbul 13 7 Brussel zwaar bewolkt 11 4 Frankfort regenbui 7 9 Genève regen 10 11 Helsinki hajf bewolkt 1 0 Innsbrück geheel bewolkt 10 0 Kopenhagen regen 5 1 Locarno sneeuw 3 3 Londen regen 10 4 Luxemburg geheel bewolkt 7 15 Madrid zwaar bewolkt 14 0 Malaga zwaar bewolkt 18 0 Majorca zwaar bewolkt München zwaar bewolkt 6 0 Nice regen 15 3 Oslo 'geheel bewolkt —2 0 Parijs half bewolkt 11 5 Rome zwaar bewolkt 15 0 Spilt zwaar bewolkt 13 0 Stockholm geheel bewolkt 4 0 onder redactie van loes smit Kinderen die regelrr/atig hun tanden poetseni maken evenveel kans op tandbederf als kinderen die dat niet of nauwelijks doen. Dat is de conclusie van Britse tandheelkundigen, die in op dracht van hun ministerie van volksgezondheid de gebitten van dertienduizend vijfjarige kinde ren onderzochten. Gisteren ston den hun bevindingen uitvoerig in déze krant, maar prof. O. Backer Dirks, voorzitter van Het Ivoren Kruis, is er niet van on der de indruk. Hij vindt de uit slag van het onderzoek althans niet verrassend. 'Ik kan aan een kind niet zien of het zijn tanden gepoetst heeft. Je kunt gewoon niet zien of een gepoetst gebit schoner is dan het niet gepoetste. In Ede hébben we een onderzoek onder schoolkinderen gedaan. Als je 's morgens vroeg, nadat het gros zegt z'n tanden gepoetst te heb ben, hun monden bekijkt, blijkt dat Ke eleménten gemiddeld voor de helft bedekt zijn met tandaanslag. En als je ze een tandenborstel geeft en er zelf bij blijft staan terwijl ze gedurende lange tijd 'zorgvuldig' staan te poetsen, blijkt het gebit nog niet schoon te zijn. Het gaat er niet om dat je poets, maar hoe. En zoals de Nederlandse bevolking vandaag z'n tanden poetst is het, dacht ik, verschrikkelijk weinig efficiënt en heeft dat poetsen erg weinig effect. Een moeder kan wel controleren of haar kind zijn handen goed ge wassen heeft, maar ze kan niet zien of het zijn tanden schoon gepoetst heeft. Ons volk moet nog leren hoe je de aanslag van je gebit krijgt, xoant daardoor ontstaat tandbederf'. Een tandenborstel alleen is niet toereikend om de tanden goed schoon te krijgen, zept prof. Backer Dirks. Daar zou je eigen lijk 'tandzijde' of andere hulp middelen bij moeten gébruiken, maar die zijn niet overal ver krijgbaar. Tandartsen \zoviden voorlichting moeten geven, maar daar zijn er veel te weinig van. 'We hebben in de tienduizend tandartsen nodig, maar er zijn er maar drieëneenhalf duizend' Bijna alle kleuters hébben hier al gaten in hun-kiezen. Als Frie se kinderen op de lagere school komen, blijken ze gemiddeld meer dan vijftien gaten in hun kiezen te hebbend Haagse gemid deld elf. Tiel is, dankzij riet flu- óriderings-experiment, de enige plek in Nederland waar het be ter is: gemiddeld vier of vijf gaatjes. Prof.v Backer Dirks is dan ook nog steeds een warm voorstander van fluoridering van het drinkwater. In Tiel is het tandbederf daardoor, zegt hij, met dertig procent teruggege- drongen. Zo wordt het probleem tenminste hanteerbaar. Nog be ter is natuurlijk om tandbederf te voorkomen en al tijdens de zwangerschap met fle voorlich ting te beginnen. Er zouden tus sen de 1vijf- en zevenhonderd tandartsen nodig zijn die: tzich alleen met de gebitten van kleu ters bezighouden, maar dat lijkt vooralsnog een onhdalbare kaart. Is het niet veel makkelijker om- gewoon met snoepen te stoppen? 'Er zijn nog maar weinig men- 'Beste vriend', stond er boven een brief van een Amerikaans overheidsbureau aan ambtenaar William Sunderlin in Montross (in de staat Virginia). In de brief werden inlichtingen ge vraagd over de kosten van ver kiezingen. maar ondanks die vriendelijke aanhef en welwil lende toon werd de heer Sunder lin spinnijdig. 'Ik ben het beu', zei hij woedend, 'om alsmaar vragen van overheidsdiensten te krijgen over allerlei dingen waarvan ik weet dat ze het ant woord gewoon uit de computer kunnen halen'. Hij vulde de ant woorden wel op het hem toege stuurde formulier in, maar in de open ruimte "voor eventueel commentaar liet hij duidelijk merken hoe hij over de onnodi ge vragenstellenj dacht: 'Ik ben uw slaaf, niet uw vriend', schreef hij daar. Een paar dagen later kreeg hij een brief van het bureau terug. Er stond maar één regeltje in: 'Beste slaaf, bedankt, voor uw antwoord'. sen die niet weten dat gaatjes In tanden en kiezen door het snöe- pen komt, maar 'daarom houd je er nog niet mee op. Het is net als met roken: je weet dat het slecht is, maar ophouden is makkelijker gezegd dan gedaan. In de afgelopen 25 jaar hebben we bereikt ~dat iedereen nu weet dat ie z'n tanden moet poetsen. In de komende 25 jaar zal ieder- een moeten leren hpe hij moet poetsen.. De tandenborstel die binnenkort bij elke snoeprecla-i me op de tv te zien moet zijn, is dan ook een stap in de goede richting. Dat hail net zo goed: een kies kunnen wezen, maar h§t gaat er om dat de kijker zich er bewust van wordt, dat snoepen wil zeggen: een héle hoop tandbederf. Terry Kitchenside, oppasser in de Londénse dierentuin, stopt hier een vap zijn beschermelin gen een fles babyvoeding in de bek. Daar lijkt het dier wat groot voor, maar baby-giraffen zijn nu eenmaal wat forser uit de kluiten gewassen dan men senbaby's. Johnny is zelfs pas twee weken oud en is toch zijn verzorger al boven het hoofd ge groeid. Zijn moeder Judy had moeilijkheden met de voeding en zodoende heeft de oppasser het overgenomen. Dagelijks krijgt Johnny vijf liter melk met de hand "toegediend en dat zal wel zo lang moeten doorgaan totdat de oppasser met het flesje op een flinke ladder moet staan. In de dierentuin hopen ze ten minste dat de kleine giraffe over een halfjaar zelf zal kunnen eten. Een onaanzienlijk muisje heeft in z'n eentje een reusachtige Boeing 737 op het vliegveld van Brussel aan de grond weten te houden. Het toestel stond al klaar om naar Zürich te vertrek ken, toen de bemanning de muis in de cockpit ontdekte. U|t angst dat het diertje naar' de passa giersruimte zou ontsnappen en daar onderweg de nodige paniek zaaien, probeerde het personeel eerst zelf het diertje te vangen, tei*wijl de passagiers ongeduldig wachtten om te mogen instap pen. Maar de muis liet zich riiet pakken en snel moest er een andere Boeing vliegklaar wordën gemaakt, die drie kwartier latei- pas kon opstijgen. Muis en toe stel zijn naar de hangar terugge sleept. 'De mannelijks te man ter wereld is volgens een stuk of wat vrou wen uit San Diego in Californië die zich samen de Mannenbe- spiedersclub -noemen de fil macteur Burt Reynolds. Dat zit 'm volgens hen 'Vooral in zijn gevoeli voor humor en 'dierlijke aantrekkingskracht'. Nummer twee op de lijst, Alan Alda (Hawkeye uit 'Mash') mist die eigenschappen blijkbaar, maar bezit daarentegen 'koele natuur lijkheid en subtiele sensiviteit' en Jack Nicjolson (wie de film Chinatown- gezien heeft, kent 'm wel) is derde geworden wegens zijn 'moordenaarsblik en cobra ogen'. Weliswaar hebben de vrouwen zich 'in hun mannen-keus be perkt tot hun eigen verenigde staten, maar het was tenminste weer eens wat anders dan die eeuwige miss-verkiezingen. 'Opslag? Nee. Maar vanaf.de vijftiende vap de volgende maand mag je me bij mijn voornaam noemen, Simpklns.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7