Beraad over verlaging meerderjarigheid ?ilm over grootste kraak aller tijden Vrije verkiezingen nauwelijks denkbaar Volksteller kreeg slag op slag jabinet eens; bezinning over gevolgen e veel oude oghurt en verkocht HetRegentDat HetGetvergeetJe StophoestNiet Van Red Band Natuurlijk. Lubbers: Aanvaardbare tarieven voor abortus Nederlandse voor heroïnesmokkel gearresteerd PTT voor een ton opgelicht Het laatste woord over abortus is nog niet gesproken. Ultimatum aan Meeus uitgesteld Politie spoorde 24 zenders op uren met hoeden ontfutselden in 1944 bank 46 miljoen gulden se Êén dader lichtte de Duitsers bij en dan zit deze oppassen de huisvader op het terras van een uitermate fraai appar tement in Mallorca met uitzicht op de Middellandse Zee waar hij zojuist met vrouw en kinde ren 2 uur heeft gewaterfietst. )UW/KWARTET DINSDAG 28 JANUARI 1975 BINNENLAND T3/K5 n onze parlementsredactie "iN HAAG Het kabinet beraadt zich binnenkort over de verlaging van de leeftijd van meerder- igheid van 21 tot 18 jaar. Over deze verlaging zelf is men het wel eens, maar nader beraad is d iig over de gevolgen. bijstandsuitkeringen bijvoor- el voor werkloze jongeren tus- 21 en 18 jaar zullen door deze regel drastisch omhoog gaan daar moet het kabinet zich nog bezinnen. Staatssecretaris Gla- van Loon (Justitie) deelde dit mee in een vergadering de vaste Tweede-Kamercom- voor justitie over de proble- a bij de kinderbescherming. De commissie had op grote spoed voor de verlaging van de meerderjarig heidsleeftijd aangedrongen, omdat deze zaak al sinds 1970 speelt. De commissie besteedde ruime aan dacht aan de problemen rond de alternatieve kinderbescherming. In stellingen als Sosjale Joenit, JAC etc. zijn strafbaar wanneer zij een weggelopen kind dat bij hen om hulp aanklopt voor ouders verbor gen houden. Die strafbaarheid, ge regeld in artikel 280 van het Wet boek van Strafrecht, stuit op felle weerstand bij de betrokken organi saties en bij een aantal fracties in de Tweede Kamer. De progressieve fracties en de WD drongen bij de staatssecretaris aan op .snelle wets wijziging. De progressieve fracties dreigden met een eigen wetsont werp hiertoe, indien mr. Glastra Situm vaak onduidelijk een verslaggever STERDAM Met de datum- iduiding op melk en melkpro- ten zit het in bijna één op de f gevallen fout: soms staat er ATi uiterste verkoopdatum op, (ms staat er wel zo'n ddtum op y/nr wordt er nog rustig verkocht nadat die datum verstreken is, is de datumaanduiding zo on- lelijk dat men er niets aan ft. Dit heeft de Consumenten- d vastgesteld bij een onderzoek, bond nam sen steekproef bij groot aantal levensmiddelen kels, waar in totaal duizend lukten gecontroleerd tierden. meeste fouten kwamen aan het t bij produkten als vla, yoghurt toetjes. In de steekproef waren winkels betrokken, van welke 17 één of meer malen fout zaten. werden produkten verkocht irop een onleesbare of helemaal datum vermeld stond (dat was geval bij zestien winkels en bij produkten) of er werden din- verkocht nadat de uiterste da- al voorbij was (in 21 winkels B bij tachtig produkten)De over rijding was gemiddeld vijf da- maar de hoogste 'score' was ttien dagen. Vooral bij kleine en werden de uiterste data vaak 'schreden. vermelden van de uiterste ver- pdatum is ^voorgeschreven voor t-gesteriliseerde melk en melk- \dukten. Voor puddinkjes geldt voorschrift niet, maar in de "ik wordt er geen uitzondering gemaakt. De consumenten- vindt dat de overheid duide- en nauwkeurig mpet aangeven de uiterste verkoopdatum móet 'den aangebracht. Er zijn fabri- iten die dit in code doen zodat consument zélf niet kan zien of te oude produkten koopt. (ADVERTENTIE) Van een verslaggever DEN HAAG Minister Lubbers heeft de indruk dat de abortuskli nieken hun tarieven op een 'aan vaardbaar niveau' houden. Deze in druk is gebaseerd op een onderzoek van exploitatierekeningen van kli nieken. De minister antwoordt dit op vragen van het Tweede Kamer lid mevrouw Smit-Kroes (WD). Verscheidene abortusklinieken heb ben de laatste tijd hun tarieven verlaagd. Deze liggen nu tussen de twee- en vierhonderd gulden per ingreep. Het tarief is niet alleen gebaseerd op de kostprijs in engere zin: de klinieken financieren uit de tarieven ook nevenactiviteiten zoals speurwerk en voorlichting. Minister Lubbers vindt een onderzoek van de Economische Controle Dienst niet nodig. 1 BRUSSEL De rijkswacht op de Brusselse luchthaven Zaventen heeft zaterdagochtend een 21-jarige Nederlandse (Elisabeth V., wonend in Den Haag) gearresteerd omdat ze in de dubbele bodem van haar koffer 3,513 kg heroïne verborgen had, De jonge vrouw was vrijdaga vond afgereisd uit Loeala Loem- poer. Vermoed wordt dat de heroïne bestemd was voor doorvoer naar Nederland. Het was geen zuivere heroïne, maar zogeheten 'bruine suiker'. De jonge vrouw is de doch ter van een Haagse apothekeres. Hij wil alleen maar zijn kluif egraven. Ik maak de boel wel feer glad.' Twee arrestaties DEN HAAG —In Den Haag zijn twee mannengearresteerd, ver dacht van het oplichten van de PTT. Het zijnde 31-jarige Hage naar H.G. en de 45-jarige uit Lim burg afkomstige D.R. Zij zouden bij tal van postkantoren met vervalste girocheques en valse legitimaties geld geïncasseerd hebben. Zij ma ken deel uit van een grotere groep, die de PTT de afgelopen weken ruim een ton lichter heeft gemaakt. Door de oplettendheid van een postbediende in Rotterdam kwanï de zaak aan het rollen. Aan het loket merkte hij dat een van de oplichters een cheque aanbood waaraan iets niet klopte. Voordat men de man nader aan de tand kon voelen had hij zich al uit de voeten gemaakt. De postale recher che was gisteren nog met het on derzoek bezig. (ADVERTENTIE) Daarom KIJK vanavond naar Ned. II tien voor half negen van Loon zelf niet snel met een voorstel zou komen. De staatssecretaris is zelf niet van plan deze wens snel in te willigen. Hij vindt verbetering van de alge mene rechtspositie van minderjari gen tegenover de ouders belangrij ker dan wijziging van de wet op dit ondergeschikte punt. Hij heeft voor de tussentijd een regeling voorge steld om de problemen op te lossen. De huidige wet heeft tot nadeel dat een alternatieve hulporganisa-1 tie eigenlijk verplicht is een wegge lopen kind direct naar de ouders terug te zenden, maar lost, daar was de hele commissie het over eens, het conflict tussen ouders en kind niet op. Ook de hoofdcommis sarissen van politie van de vier grote steden hebben recent op dit probleem gewezen. Mr. Glastra van Loon heeft nu voorgesteld een ver trouwensman van de raad voor de kinderbescherming in dit soort ge vallen in te schakelen. Onaanvaardbaar De alternatieve hulpverleningsorga nisaties wijzen deze regeling als onaanvaardbaar van de hand. Zij betreuren dat de minderjarigen hierdoor nog geen rechten krijgen en nemen het de staatssecretaris ook kwalijk hierover zonder overleg een voorstel te, hebben gedaan. De Bond van Minderjarigen en de hulp organisaties schreven dat de staatssecretaris in het algemeen de verbetering van de rechtspositie van minderjarigen op de lange baan wil schuiven en ze zijn van plan hiertegen acties te gaan voe ren. De Bond van Minderjarigen kondigde gisteren 'ook harde acties aan tegen de wat zij noemen wan toestanden in de kindertehuizen. Het PSP-kamerlid Van der Lek, sprekend ook namens PvdA en PPR, had er al op gewezen dat de plaatsing in een kindertehuis vaak een middel is dat erger is dan de kwaal. 'De tehuizen kennen nog isoleercellen, gedwongen koude douches, openmaken van brieven en in het algemeen een bevoogding en een betutteling die uit de tijd is. Er moeten op korte termijn ingrij pende maatregelen worden geno men om deze situatie te verbete ren', zei de heer Van der Lek. Hij drong in dit verband aan op inper king van de bevoegdheden van de directeuren van tehuizen en wette lijke regels voor dwangmaatregelen. De heer Glastra van Loon deed op dit punt echter geen toezeggingen. 'Gebrek aan visie' Over zijn hele beleid ten aanzien van de organisatie van de kinder bescherming had de staatssecretaris uit de commissie al de wind van voren gekregen. Van alle kanten werd hem gebrek aan visie verwe ten, een verwijt dat hij gelaten naast zich neerlegde. De commissie is van plan om op het aantal om streden punten volgende week bij de behandeling van de justitie be groting door de hele Tweede Kamer nog terug te komen. Van onze correspondente BERGEN OP ZOOM Het ultima tum over het terugnemen van 25 op staande voet ontslagen werkne mers dat de vervoersbonden gisteren zouden aanbieden aan Meeus Trans port in Bergen op Zoom is uitgesteld. Vandaag overleggen de bonden on derling over het ultimatum en de eventueel te voeren actie die daarin omschreven moeten worden. De bon den bieden de 25 ontslagen chauf feurs vandaag een dagje uit in Rot terdam en Utrecht. Overste Bergsman (rechts), commandant van dè rijkspolitie in Drente, toont een deel van de 24 clandestiene zenders, die gisteren tijdens een verrassings-ac'tie van de politie en de opsporingsdienst van de PTT in het noorden van Drente in beslag werden genomen. Bij de zenders bevond zich er een met een reikwijdte van 700 km. Tegen de eigenaren is proces-verbaal opgemaakt. Kruisinga na ervaringen in Portugal: Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Het is nauwelijks denkbaar dat er binnen enkele maanden vrije verkiezingen in Portugal gehouden kunnen worden, omdat Portugal geen vrije pers; radio en televisie kent en omdat door de Portugése regering als democratisch erkende partijen ge terroriseerd worden. Dit zei dr. R. H. J. Kruisinga, frac tievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, gistermiddag op Schiphol na zijn terugkeer uit Oporto, waar hij het afgelopen weekeinde het verstoorde congres van de centrumpartij CDS heeft bijgewoond. De heer Kruisinga, die zondagmiddag het congres zou heb ben toegesproken, was naar Oporto afgevaardigd als plaatsvervangend voorzitter van de Nederlandse afde ling van de Unie van Europese christen-democraten, waarvan de CDS lid js. Volgens de heer Kruisinga is in Portugal nauwelijks sprake van de mocratie. Hij zei het niet ondenk baar te achten dat een totalitair regime tot stand zal komen. De situatie in Portugal; die hij buiten gewoon griezelig en gevaarlijk noemde, is naar zijn mening te vergelijken met die in Tsjechoslo- wakije in 1948, toen een democrati sche staatsvorm werd vervangen door een linkse dictatuur. De heer Kruisinga deelde mee dat op een bijeenkomst van de Unie van Europese christen-democraten die op 14 en 15 februari in Den Haag zal worden gehouden, de situ atie in Portugal het belangrijkste punt van discussie zal vormen. De christen-democratische fractie in het Europese parlement zal de Eu ropese regeringen vragen welke houding zij tegenover Portugal denken aan te nemen. Volgens de heer Kruisinga was het niet de eerste keer dat ip Portugal tegen de christen-democraten werd geageerd. Hij 'zei dat eerder in Lis sabon een vergadering van jonge christen-democraten uit elkaar ge slagen was en dat het hoofdkwar tier van de CDS al eens 'in puin geslagen' was. 'Kretologie' Naar zijn mening had In Oporto de politie al vroegtijdig moeten en kunnen ingrijpen. 'Niemand weet wie de demonstratie heeft georga niseerd, maar het is wel zeker dkt de zaak georganiseerd was, en goed georganiseerd'. Desgevraagd zei de heer Kruisinga dat hij niet weet waarom de de monstranten het op de CDS hadden gemunt: 'Ik heb geen argumenten van ze gehoord. Het is alleen kreto logie wat je hoort'. Over de be schuldigingen van linkse groeperin gen dat de CDS banden onderhoudt met het omvergeworpen bewind van Caetano, zei hij:. 'Mij is daar van niets gebleken. De Portugese regering heeft de CDS erkend als een democratische partij. $n daar mag je op zo'n manier niet tegen optreden'. De heer Kruisinga zei ook niet te weten of het juist is dat de voorzit ter van de CDS, Diogo Freitas do Ammaral, secretaris van Caetano is geweest. Hij verwees slechts naar een onderzoek dat een commissie van de Unie van Europese christen democraten naar de CDS heeft in gesteld en waarbij is gebleken dat de CDS-voorzitter 'een volstrekt honorabele figuur' is. door Bert de Jong Vervolg van pagitaa 1 DEN HAAG De volkstelling heeft van het begin af aan met tegensla gen te kampen gehad, f) De eerste vertraging trad op als gevolg van de discussie over de bespherming van de persoonlijke levenssfeer. Minister Nelissen van economische zaken had op het laatste ogenblik aan de Tweede Ka mer een concessie moeten doen, die voor de administratie en verwer king belangrijke consequenties had. Het resultaat van de extra veilig heidsmaatregelen, die minister Ne lissen ter wille van de persoonlijke vrijheid trof, was dat het telmateri- aal een half jaar later dan gedacht was bij het CBS binnenkwam, f) Een gevolg van de discussie over de persoonlijke vrijheid was ook, dat in niet minder dan ruim 250.000 gevallen hij de volkstelling geen medewerking werd verleend en de vragen niet werden beant woord. De gegevens van deze geval len moesten door de gemeentelijke administraties worden verstrekt. Weer trad vertraging op. 6 De volgende tegenvaller was, dat de kwaliteit van de invulling van de formulieren door de ondervraag den en enquêteurs minder goed (was. Dat bleek tijdens de verwer king van de formulieren! Ook wer-1 den door de ambtenaren van het CBS duidelijke vergissingen gesig naleerd. Het beroep paste bijvoor beeld niet bij de leeftijd. Over deze gevallen moest een uit voerige correspondentie met de ge meenten worden gevoerd. Het kost te weer een jaar vertraging voor dit weer recht was getrokken. Selecteren Een kleine ramp op zichzelf was de inktvervuiling, die was opgetreden bij het drukken van een miljoen van de 80 miljoen ponskaarten. .Door die inktvervuiling las de com puter antwoorden af die er hele maal niet stonden. De vakjes waren namelijk niet door de ondervraag den zwart gemaakt. De gegevens die uit de computer kwamen klop ten niet. Toen dit was ontdekt, kostte het nog heel wat speurwerk om achter het euvel van de inkt vervuiling te komen. Hierna ston den de ambtenaren van het CBS voor de opgave de één miljoen vervuilde kaarten eruit te selecte ren. Vervolgens werden deze kaar ten door één miljoen nieuwe ver vangen, d;e geheel met de hand1 moesten worden )ngevuld. Toen dit gebeurd was, kon men weer met het oorspronkelijke werk verder gaan. Als oorzaak van de vertraging wordt ook nog genoemd de drei ging, die het CBS boven het hoofd hing van de verplaatsing naar Heerlen. Hierdoor ontstonden per soneelsproblemen. Vooral de afde ling algemene telling werd door deze onrust getroffen. Huisvesting De gemeenten kunnen nu nog voor de zomervakantie de belangrijke gegevens uit.de volkstelling over de huizen en hün bewoners (gezinnen en alleenstaanden) tegemoet zien. Ook de gegevens over de wijze van huisvesting, die niet minder belang rijk zijn voor het woningbeleid, komen los. Later in het jaar volgen de gege vens over het onderwijs en de op leiding van de bevolking en over de beroepen en bedrijven. Ook de so ciale groepen komen er dan uit. De belangrijke tabellen over het woon- werk-verkeer kan men pas aan het eind van dit jaar of in het begin van het volgend jaar verwachten. Voor volgend jaar staan de zoge naamde aanvullende tabellen op het programma. Deze tabellen be vatten dq naar onderwerp uitge splitste gegevens verwerkt voor Ne derland als geheel vöor de provin cies en voor 19 agglomeraties (sa menwerkingsverbanden voor ge meenten). ,MELO In het Almelose stadhuis heeft de première plaatsgevonden van de rtoning van 'Civil Courage', een documentaire die door studenten van de Neder- idse Filmacademie gemaakt werd van de grootste kraak aller tijden. Deze eelden zich af op 15 november 1944, toen een klein aantal verzetslieden.'onder lei- ig van de Vriezevener Derk Smoes in het 'tweeduuster' (Twents woord voor hemering) het kantoor van de Nederlandsche Bank aan de Wierdensestraat te melo binnendrongen. Het bedrag dat zij er uitsleepten was ruim 46 miljoen gul- (ADVERTENTIE) or Jac Lelsz n. film (zwart-wit) Is ge lakt door drs Hans illinger en zijn studiege- ten van het tweede jaar u de Filmacademie. Ten- tte moest dat nog met ige haast gebeuren. Het nkgebouw is dadelijk na J opnamen inhet kader stadssanering gesloopt, is niet gestreefd naar sensationele weerga- zelfs niet naar een •ai ïctaculaire. Het is een öekerst sobere, om niet te ;gen, nuchtere registratie worden. Een historische zo ouw mogelijke recon- ctie, die overigens toch k wel weer een aantal be- tmmende momenten heeft geleverd. Beelden die ens iets onwezenlijks z! bben. En hadden de ge utenissen hoe zeer reali- voor de betrokkenen lelijk ook niet wat irre- eels? De figuren, die in 'Civil Courage' optreden, zijn geen professionele toneelspelers, het zijn amateurs, en hun spel doet eigenlijk wat hou terig aan. Maar dat vergroot in dit geval de geloofwaar digheid alleen maar. De mannen, diede overval pleegden, waren gewone mensen. Ze hebben nooit kunnen dromen nog/eens zo iets te moeten ondernemen. Een van hen, de latere siga renwinkelier Wim van' Wal- derveen, heeft jaren gele den, toen wij over dit on derwerp wilden schrijven, al eens gezegd'Maak er geen heldendicht van: we knepen 'm allemaal gewel dig'. Tip van Trip Hoe was het verhaald? De overval vond op 15 novem ber 1944 plaats, ongeveer half zes, even voordat de duistermis inviel. Van Trip, de afgezette president van de Nederlandsche Bank, had de KP via via vernomen, dat in het gbeouw te Almelo veel geld lag. Het was op last van Seyss-Inquart van uit Amsterdam naar een plaats dicht bij de grens ge bracht. Derk Smoes, die de situatie In de bank' goed kende omdat hij er zelf had gewerkt, dacht zelf aan een miljoen gulden. Het moet 133 miljoen gulden zijn ge weest. Er werd 46 miljoen gulden van meegenomen. Met toestemming van de Nederlandse regering in Londen werd de kraak geor ganiseerd; er was behoefte aan geld speciaal voor de ondergedoken spoorwegmen sen. Het was een stoutmoe dige onderneming, temeer omdat de bank schuin tegen over het pand van de Orts- kommandantur was gelegen. Op de afgesproken tijd drongen heren met hoeden, maar goed gewapend, het •gebouw binnen. De directeur, een Hollandse SS'er, veinsde 'de code niet te kennen om de kluis te openen. Maar toen de gentlemeninbrekers van de illegaliteit hem aan het verstand hadden ge bracht dat hij zou worden neergeschoten als hij er met twee minuten niet iets op had gevonden, waren alle belemmeringen uit de weg geruimd. Drama Terwijl de miljoenen in een vrachtwagen werden gela den, passeerde in het aarde donker een troep mar cherende Duitsers. Een van de verzetslieden was zo 'vriendelijk' hen met een lantaarntje bij te lichten. Nog hachelijker werd de toestand toen de telefoon draad inplaats van de lei ding van de alarminstallatie werd doorgeknipt, die met een begon te1 loeien. Het geld kwam tenslotte veilig op een boerenerf in de om geving vdn Almelo terecht. Toch liep het op een drama uit. Weldra yolgden er ar restaties. Zes KP'ers kwa men in Duitse concentratie kampen om. De film geeft, zoals gezegd, een sober, nuchter relaas. Er is ook een bescheiden hoe veelheid archief film in ver werkt. Een aantal mensen, die op een of andere wijze bij de overval betrokken waren vertellen in de film wat zij er zich van herin neren, waarbij zij soms op Twents dialect overgaan. Deze inlassen accentueren het documentaire karakter van de film. Een van de acteurs in Nico Smoes, voor lichtingsambtenaar van de gemeente Enschede, die de rol van zijn! overleden vader speelt. Frans Hollinger heeft met Civil Courage (waarom ei- genlijk die Engelse titel?) de eerste historische film van de Nederlandse Filmacade mie gemaakt. De film kon er komen dank zij over heidssubsidies en bijdragen van particuliere zijde. Aan de gmeente Almelo is. eeh kopie aangeboden. Zij gaat de film Waarschijnlijk om streeks 5 mei 1975 vertonen. Wat er verder mee gaat ge beuren,; is niet bekend, be halve dan dat ze stellig im enkele arciheven zal belan den. Toch is er wat voor te zeggen haar op ruimere schaal onder de aandacht van het publiek te brengen. Juist omdat'zij enerzijds toch wel een heel unieke bladzijde uit het verzetsboek tot leven brengt, maar aan de andere kant laat zien dat het verzet geen zaak is geweest van lieden, die bewust op heroï sche daden uit waren, doch mensen, die deden wat zij meenden te móeten doen, ook al bleek naderhand soms dat zij in hun beoor deling hadden gefaald. Mis schien zou de televisie er straks dertig jaar na de bevrijding iéts mee kun nen doen. Als u over 161 dagen in plezierige oorden wil vertoeven, moet u nu toch echt wel gaan bekijken wat zo de mogelijkheden zijn. Bij Amro Reizen bijvoorbeeld. Daar kunt u alle vakantiekanten op. 'n Vliegreis of cruise met Neckermann, 'n autocartrip met Europa Express, 'n Rijncruise met Holland River Line, 'n drqombungalow van Rent-a-home.de Amro reisadviseurs geven u graag alle inlichtingen. De uitgebreide folders liggenvooru klaar bij de Amro Banken met het Amro Reizen vignet

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5