Overwinteren aan Spaanse kust OPEC voor gesprek met olieverbruikende landen 'Het Autokerkhof is ondanks veel geweid dodelijk vervelend Dood in douche Nederland leent min. aan Indones In vaart verdronken TROUW/KWARTET MAANDAG 27 JANUARI 1975 BINNENLAND ALGIERS De landen van de OPEC, de Organisatie van Olie-Exporterende Landen, hebben zich na afloop van hun tijdens het weekende gehouden besprekingen in Algiers bereid verklaard deel te ne men aan een internationale conferentie van olieproducerende en olieverbruikende landen. Zo spoedig mogelijk zal worden be gonnen met de voorbereidingen voor een topconferentie van de staatshoofden van de 13 OPEC-lan- den (Algerije, Abu Dhabi, Ecuador, Gabon, Indonesië, Iran, Irak, Koe weit, Libië, Nigerië, Qatar, Saoedi- Arabië en Venezuela). Het is de bedoeling, dat deze conferentie tus sen 21 februari en 8 maart wordt gehouden en wel opnieuw in Al giers. De bijeenkomst van de olie producerende en olieverbruikende landen zou dan mogelijk in juni of juli van dit jaar kunnen plaatsvin den. Samenwerken In een na afloop van het gesprek in Algiers uitgegeven communiqué Wijzen de OPEC-ministers op de noodzaak van Internationale sa menwerking en een dialoog tussen de geïndustrialiseerde en de ont wikkelingslanden. Met name stellen zij voor de komende besprekingen tussen olieproducenten en -consu menten niet te beperken tot de energiecrisis in het algemeen en de economische gevolgen van de ver vijfvoudiging van de olieprijzen, maar het gesprek een veel bredere basis te geven door daarbij ook de problemen van de prijzen van grondstoffen en van de ontwikke lingslanden in het algemeen te be trekken. Gedacht zou daarbij wor den aan stabiele grondstoffenprij- zen ten einde zo de export van die landen, die van de uitvoer van grondstoffen afhankelijk zijn, te beschermep. Ook zouden deze lan den die bijzonder aangeslagen zijn door de economische crisis in de wereld, speciale hulp moeten ont vangen. Volgens de secretatis-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Wald- heim, zouden deze landen daarvoor ca. 3 miljard dollar nodig hebben. Zoals bekend, is het Internationale Monetaire Fonds al bezig een spe ciaal fonds in het leven te roepen om de landen, die zwaar zijn ge troffen door de hoge olierekenin gen. steun te verlenen. Volgens Waldheim is echter veel meer hulp nodig dan de alleen van de instan ties van de 'ver. Naties en van de OPEC-landen. Prijzen bevriezen De Algerijnse minister voor olieza ken, Abdessalam heeft voorgesteld, dat de OPEC-landen hun olieprij zen voor een aantal jaren bevrie zen. Zij zouden door middel van een bepaalde uitkering slechts aan de inflatie mogen worden aan gepast. Abdessalam dacht, dat dit voorstel een constructieve bijdrage zou kunnen leveren aan het ko mende gesprek van olieproduceren de en olieverbruikende landen. Ver wacht wordt, dat het Algerijnse voorstel op de komende 'top' van de OPEC-staatshoofden onderwerp van bespreking zal uitmaken. De olie-minister van Koeweit, Al- Atiqi, heeft in Algiers verklaard, dat Koeweit dit Jaar zijn oliepro ductie wil beperken tot de hoeveel heid, die het land kan verkopen. Tot dusverre dit jaar heeft Koeweit 2% miljoen vaten per dag kunnen verkopen, dat is ongeveer 10 pro cent minder dan de verwachting. Hans Vonk vast dirigent Radio Philharmonisch HILVERSUM Hans Vonk die in augustus 1973 voor een periode van drie jaar als dirigent in dienst trad van de NOS heeft nu een daarop aansluitende verbintenis als vaste dirigent van het Rado Philharmo nisch Orkest van 1976 tot 1979. Jean Foumet blijft als chef-diri gent in functie tot september 1978 en gaat dan met pensioen. De nu 32-jarige Hans Vonk dirigeerde alle belangrijke orkesten in Nederland en leidde een aantal produkties van de Nederlandse Operastichting. In het buitenland gaf hij concerten met het Symfonieorkest van San Francisco, het Boston Symphony Orchestra en het London Symphony Orchestra. Nederlanders schilderen panorama in Australië ARNHEM Ee kunstschilder en leraar Thijs Mauve uit Lunteren en de restaurateur Frits Pieters uit Haarlem hebben opdracht gekregen in Centraal Australië een panorama van Australische landschappen te schilderen van zestig meter lang en zes meter hoog. In februari vertrek ken zij op uitnodiging van de Au stralische regering om het werk in de plaats Ellis Springs uit te voe ren. Het panorama zal worden on dergebracht in een speciaal daar voor gebouwde ruimte bij het mu seum en de kunstgalerij van de al zestien Jaar in Australië wonende Nederlander Güth. Thijs Mauve (die een kleinzoon is van de be kende schilder Anton Mauve) en Frits Pieters (restaurateur van o.m. het kasteel Nederhorst den Berg bij Loenersloot) denken voor het schil derwerk van de verschillende land schappen ongeveer drie maanden nodig te hebben. De eerste weken van hun verblijf gaan zij zich oriënteren in verschillende delen van het land. Het panorama dat, net als het beroemde Panorama Mesdag in Den Haag, in het rond zal worden uitgevoerd, zal door de Australische premier Whitlam wor den geopend. Van een verslaggever OUD GASTEL De vijftienjarige Anthonius van Oers te Oud Gastel is zaterdagmorgen vroeg dood ge vonden in een doucheruimte bij hem thuis. De jongen leed aan slapeloosheid en nam als remedie daartegen dikwijls 's nachts een bad. Hij moet het slachtoffer zijn geworden van gebrek aan ventilatie en de als gevolg daarvan ontstane koolmonoxyde. Op die winderige avond in de hoofdstraat van Torremolinos leek voor de Zuidlimburgse fa milie Weijers 49-jarige Corne lls, zijn vrouw en bejaarde moe der de overwinteringsvakan tie nog voor hij was begonnen al te zijn afgelopen. Omdat zij laat in het hotel waren aange komen en voor de winkelsluiting nog gauw even wat boodschap pen wilden doen, hadden zij geen tijd gehad hun vakantiegeld in de kluis op te bergen. Die haast werd de familie noodlot tig. Wandelend langs de winkelga lerij stopte er plotseling een auto naast mevrouw Weijers en in een fractie van een seconde was het gebeurd. Vanuit het portierraam rukten twee handen bruut de tas van haar schouder, waarna de auto vol gas verdween. In die tas zat een portefeuille met 2400 gulden, het in twee jaar bij- eengespaarde kapitaaltje, waarmee de familie drie maanden zou over winteren aan de Costa del Sol. Vader Weijers, sinds vier Jaar hart patiënt en niet meer in staat te werken, rende nog achter de auto aan, maar die was in het drukke verkeer al spoedig verdwenen. In de lounge van het appartemen tenhotel Hafria Bornsel blijkt me vrouw Weijers er een paar weken later nog ontdaan over. 'Nog steeds word ik soms midden in de nacht wakker en zie ik het weer gebeu ren. 'tWas afschuwelijk!' Dank zij tussenkomst van de hotel directie, die de 750 gulden, waar voor ze waren verzekerd voorschoot en van Centouri, die hen een ver blijf op basis van half pension aan bood, hoefde de familie niet direct naar huis. Maar het vakantieplezier is toch voor het grootste deel weg. 'Om hier drie maanden te kunnen blijven, moeten we zuinig aandoen', zegt vader Cornells. 'Zakgeld heb ben we nauwelijks. Meer dan een glaasje muscatel van zes pesetas kan er niet af als we eens op een terrasje willen uitblazen.' 10.000 Het relaas van de familie Weijers is maar één van de vele verhalen, die zich laten optekenen bij Nederlan ders, die zo'n 10.000 in totaal guur Holland voor enkele maan den hebben geruild voor de wat zonniger Spaanse kusten. Een wat trieste uitschieter overigens, want de meeste overwinteraars veelal 65-plussers blijken aanmerkelijk vrolijker gestemd en zich in de toch altijd nog vreemde omgeving na een paar weken best thuis te voelen. Zoals de 71-jarige ex-verpleegster Thea Jonkerpouw uit Breda, die nu al de vierde winter aan de Costa del Sol doorbrengt. 'Met mijn ast ma had ik maar twee mogelijkhe den: óf thuis in een ziekenhuis te gaan liggen óf hier naar toe te gaan en me door het klimaat lek ker te bewegen. Nou, dét is geen moeilijke keus.' Bijna een half Jaar blijft ze er. nodigt zo nu en dan voor een paar weken vriendinnen uit en noemt als haar enig probleem het tijd tekort komen, 't Klinkt vreemd, maar Je bent bijna de hele dag bezig, 's Morgens wat boodschappen doen op de markt, vaak ook voor anderen, tussen de middag even naar bed. dan wat gezellig kletsen op een terras of beneden In het hotel jawel, je zit hier veel meer aan de bar dan thuis en daarna wat eten klaarmaken ln je eigen keukentje. Vervelen hoef je je geen moment.' 'Fijn' 'Hartstikke fijn', zegt ook de 67- jarige mevrouw A. L. Esser uit Den Haag, die samen met haar 69-jarige mensen gemakkelijker uit hun iso lement haalt.' Is die eenzaamheid vaak een han dicap, het omgekeerde komt ook voor: echtparen, die moeten wor den gescheiden in aparte kamers omdat zij elkaar het leven zuur maken, of vriendinnen, die thuis eens ln de week bij elkaar op de koffie kwaen en het nu ineens zo slecht met elkaar blijken te kunnen vinden, dat de koffiepot door de ramen gaat. Evenzeer als over ont luikende romances kunnen de hos tesses déérover pittige anecdotes vertellen. Daarom hun advies: ga nooit over winteren als je elkaar niet goed kent. Ook: ga nooit gelijk voor drie maanden of een half jaar naar Spanje. Zie het eerst eens een paar weken aan. Bevalt het, dan kan je het volgend jaar altijd nog langer gaan. Ankie Dobbelman: vooral bij deze lange vakanties -is het zaak je goed voor te bereiden. Je moet je part ner met zorg kiezen en van tevoren beseffen dat je niet in het paradijs terecht komt. Die menselijke kant is veel belangrijker dan eventuele andere zorgen. Je hoeft hier echt niet te komen met een zak sinaas appelen en banenen, zoals die Am sterdamse groenteman. Vrijwel al les wat Je nodig hebt, is hier te koop. Alleen op huishoudelijk ge bied is het raadzaam wat extra mee te nemen. Een afwasborsteltje bij voorbeeld, een sudderpannetje, wat koffiefilters, een asbestplaatje, wat theedoeken en een fluitketel. Dat zijn zaken, die in sommige apparte menten ontbreken en moeilijk in de winkel te krijgen zijn.' Verzekering Een nog belangrijker advies van de in Spanje werkende Nederlandse verpleegster Frieda Verheul: 'Laat niemand vergeten zich deugdelijk te verzekeren, zowel tegen diefstal als ziekte. Alleen het lid zijn van een ziekenfonds is niet voldoende. Je krijgt dan wel alle kosten ver goed, maar je bent wel aangewezen op maar sommige artsen, bij wie je vaak uren in de rij moet staan. Heb je zo'n extra verzekering, dan kun je nemen wie je wilt.' Mensen die thuis medicijnen gebrui ken raadt zij aan de Nederlandse arts in Latijn op schrift te laten stellen welke medicijnen dat zijn (niet de merknaam, maar hoe ze zijn samengesteld). 'Het gebeurt nogal eens, dat de mensen met schoenen dozen vol pillen en poeiers aanko men. Dat is volmaakt onnodig. Vrijwel alles, wat je in Nederland kunt krijgen ls ook hier in apotheek te koop, veelal zelfs veel goedkoper. Het is dus niet verstan dig maar gelijk voor drie maanden of langer in te slaan, sterker nog: die medicijnen blijken hier soms helemaal niet nodig.' Hostesses, die vele honderden gas ten zien komen en gaan beamen dat graag. Longpatiënten en vooral ook mensen, die last van rheuma hebben voelen zich in het zuidelijk klimaat (ook in januari haait de thermometer 's middags nog ge makkelijk, de 20 graden) vaak veel comfortabeler dan thuis, Ankie Dobbelman: 'Het is geen uitzonde ring, dat, de mensen met stokken aankomen en zonder stokken na drie maanden weer in het vliegtuig stappen. We hebben zelfs al jaren een gast, die bij aankomst niet eens rechtop kan lopen, maar toch zijn vouwfiets meeneemt. Na een paar weken is hij zover dat hij er mee naar het dorp gaat. Het is soms verbazingwekkend'te zien hoe snel die oudjes hier opknappen. Dat komt vooral door het klimaat. Mag het dan 's middags na vier uur wel eens wat guur zijn een flinke regenbul of straffe wind zijn geen uitzondering meestal zijn de temperaturen naar Hollandse begrippen zomers. Midden januari kun je hier echt nog bruinen.' De familie Esser kan weer lachen na vier dagen zonder hebben gezeten. over de beroving. De familie Weijers: nog ontdaan Dat het vooral deze attracties zijn die toeristische autoriteiten aan de Costa del Sol naar voren brengen om ook in de winter hun bedden te vullen ligt voor de hand. Het is voor hen een commerciële noodzaak omdat ze nu eenmaal niet alleen kunnen draaien op het zomertoeris- me. Wil men het personeel in dienst kunnen houden (en daar stéét Madrid op: slechts bij uitzon dering krijgt men toestemming voor ontslag) dan zullen de hotels ook 's winters bezet moeten zijn, al gebeurt dat dan ook tegen tarieven die nauwelijks de kostprijs dekken (nog geen 1100 gulden voor drie maanden logies in een vrij luxueus appartement is maar een schijntje zou moeten betalen) Vandaar ook dat zowel gemén als hoteliers besloten hebbes het voeren van campagnes i ua buitenland. Met name in ips land, vanwaar de grootste overwinteraars komt. Na Pasiu zich hier een afvaardiging v li, Benalmadena-costa (een stul n ten zuiden van Torremolinos senteren en contact opnemei k bejaardenorganisaties, tour t tors en overheidsinstellingen, Dat alles met één doel: nóg dan die 10.000 Nederlanders v in de winter naar het zuidkl trekken. Want zonder die ovf,a teraars kan men niet meer. door André Rutten ROTTERDAM Cor Stedelinek voert zelfs het absurde ad absur- dum, dacht ik zaterdag bij het kijken naar zijn voorstelling van Fernando Arrabals 'Het autokerkhof' in het Piccolo-theater ln Rotterdam. Niet door wat hij met de tekst doet, want die laat hij praktisch onveranderd, ook niet door het Inschuiven van vijf hele korte spelletjes van Arrabal, maar door de manier waarop hij er theater van maakt. gedroste en links geworden ters bijvoorbeeld maar dajai blijft het een losse grol, die stens gênant is en die in het niets met het stuk te maken Want daar had Arrabal hep over. Het is tekenend voor het Het beetje armelijke tederheï? er in het stuk aanwezig is uitgeklopt, alle erotische en s sche elementen sterk aan Het is een sado-erotische geworden, met veel onaantrefc bloot, veel namaak-penisse i veel nagebootste copulaties, eigenlijk ont-erotiserend. En beurt hier wel het ergste wèv theatermaker overkomen ka dat visuele en auditieve werkt van meet af aan dc^n vervelend. Een theater, dat met een overdaad aan .groteske middelen de toeschou wer probeert te overbluffen, maar er geen ogenblik ln slaagt bij die toeschouwer enige belangstelling wakker te maken. Het autokerkhof, uit 1957, ls een Arrabaleske versie van de middel eeuwse mysteriespelen, die over le ven en lijden van Jezus Christus vertelden, doorgaans in een volkse verbeelding. Dario Fo volgde dat in zijn 'Mistero Buffo' na, plaatste het in de middeleeuwen, liet het volk kritisch zijn, hield de Christusfi guur meestal op de achtergrond of geheel onzichtbaar. Arrabal deed iets heel anders. Hij laat het in het heden spelen, op een autokerkhof, dat door een man en een vrouw geëxploiteerd wordt als een soort motel. Wie dat wil kan, na ingeschreven te zijn, in een van de auto's overnachten. Daar komen iedere avond drie Jazz musici spelen. Hun aanvoerder, Emanou, heeft daar een tijd gele den toe besloten: hij wil de armen wat vreugde bezorgen om ze daar door vrede te verschaffen. Wat hen overkomt zit vol verwijzingen naar Christus. De politie zit achter hem aan, arresteert en geeselt hem, hij ligt tenslotte met de armen uitge strekt dood op een politiemotor. Arrabal, die geestelijk niet onbe schadigd uit de rigoureuze opvoe ding door zijn moeder gekomen is, heeft klaarblijkelijk een heden daagse figuur willen scheppen, die op de Christus van vroeger lijkt, en willen laten zien, hoe het hem nu zou vergaan. Zoals ook in de latere rock-opera 'Jesus Christ Super Star' is gedaan. Cor Stedelinek heef. de merkwaar dige inval gehad Emanou een fan tasie-kardinaalsgewaad enkele ogenblikken zelfs met kardinaals hoed aan te trekken, en zijn beide volgelingen toga's met super plies (korte koorhemdjes) en ton- net. Het is wel te bedenken, waar dat op zou kunnen slaan op DJAKARTA De Algemene Nederland en het Indonesisch n nisterie van financiën hebbed overeenkomst getekend vooi is lening van 545 miljoen guide o besteed zal worden voor de so! van 158.500 telefoonverbinding Djakarta. Ook zijn contracten el kend met een Nederlandse ka! K derneming en met Philips. De we telefoonlijnen moeten in in gebruik worden genomen telefoonnet van Djakarta heei slechts 45.000 aansluitingen. Van een verslaggever WESTERBORK In Nieuwi (gemeente Westebork) is zal de tienjarige Hendrik Prins een rukwind In de Hoogev vaart terechtgekomen en ver ken. Wandelen langs het strand: in de winter kan dat weer. Om er achter te komen wat de mensen willen, heeft de directie onlangs een enquete gehouden. Spelavonden Stonden vooral bij de Nederlanders hoog genoteerd, maar het voorstel voor een cursus in het bereiden van Spaanse gerechten onder leiding van de chef-kok van het hotel bleek evenzeer aan te slaan. Torremar-directeur Carlos Novak: Teder hotel doet zo wét. Een colle ga probeert het bijvoorbeeld met danslessen-oude-stijl. Wij denken er ook aan artiesten hier te halen, die in de tijd van de bejaarden erg populair waren. Ik geloof, dat Je met zulk soort evenementen de Ankie Dobbelman: 'toch nog wel veel eenzaamheid' man in het eenkamerappartement Calypso tussen Fuengirola en Mar- bella op een zonnige zondagoch tend een kaartje legt. Ze kan weer wat opgewekter zijn sinds het de fect aan de waterleidingsinstallatie is verholpen. Vier dagen lang heb ben ze zo goed als zonder water gezeten, konden ze bij de receptie er dag maar een paar flessen krij gen en gingen z om negen uur 's avonds van de kou naar bed om dat de centrale verwarming het ook al niet deed. 'Natuurlijk hebben we een hoop narigheid gehad, maar da's nu voorbij. Zoiets weet zij uit een ervaring van drie jaar kan je in Spanje overkomen. Daar hou je re kening mee.' Over het wat kale appartement twee bedden, vier rechte stoelen een miniem keukentje klaagt zij niet. 'Echt comfortabel is het na tuurlijk niet. Als we visite krijgen moeten we stoelen en glaswerk van de buren bijhalen. Maar voor 370 gulden per maand en daar zit de vliegreis ook in kan je niet te- ons in Fuengirola hebben een paar honderd gulden meer betaald en zitten ook een stuk beter, met roy alere fauteuils en een goed uitge ruste keuken, t Is maar net hoe hoog je je eisen stelt en hoeveel geld je ervoor over hebt.' Vermaak Mevrouw Jonkpouw: 'je komt tijd tekort' Dat overigens niet alle overwinte raars zich zo nuchter over proble men heenzetten, blijkt uit ervarin gen van de hostesses, Ankie Dob belman van Eurotours, die al zeven jaar aan de Costa del Sol werkt: 'Er zijn nogal wat mensen, die zich eenzaam voelen. Dat zijn meestal de bejaarden, die zonder partner komen, thuis ook al alleen waren, maar van een overwintering de op lossing van al hun problemen ver wachten. Dat kén natuurlijk niet. Je moet er altijd van uit gaan, dat als je je thuis niet kunt amusren je dat hier ook niet kunt en dat als je thuis moeilijk contacten legt, dat aan de Costa del Sol niet ve anders zal zijn.' Veel hoteldirecties hebben dat pro bleem onderkend en zijn begonnen met het organiseren van evene menten. In Torremar, een van de appartementenhotels van de Zwit serse Uto-Ring in Benalmadena waar Airtour haar gasten onder brengt heeft men daarvoor zefs een entertainer in dienst genomen: de Haagse musicus Loek van der Snoek, die elke week een bingo- en een klaverjasavond organiseert. 'In het begin liep het nog wat stroef. Veel bejaarden bleken 's avonds moeilijk naar de lounge te krijgen en bleven liever in hun apparte ment. Daar komt nu verandering in. Elke keer hebben we meer gas ten.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8