Voor Joop Geesink is het leeuwtje Loeki aantrekkelijk zaakje In veel Franse dorpen is voertaal 's zomers Hollands 'Het rijke Europa koopt het arme Europa op' Uw probleem ook het onze Elke avond 32 maal optreden beginnende en gevorderde assistenten Steeds meer Nederlanders kopen huis op Franse platteland TROUW/KWARTET MAANDAG 27 JANUARI 1975 BINNENLAND T6-K6 PARIJS Omdat de zon er vaker schijnt, rust en natuurschoon daar nog volop aanwezig zijn, een stukje grond er niet veel geld kost, een oude boerderij er voor een schappelijke prijs te krijgen is en dat vooral francofilie in ons land een kwaal aan het worden is, kopen steeds meer Nederlanders in Frankrijk een twee de huis. In de Ardèche (zuidoost Frankrijk)de Lot, de Dordogne en de Languedoc (zuidwest Frankrijk) is de voertaal in vele dorpen gedurende de zomermaanden Nederlands. Het leeggelopen Franse platteland wordt op deze manier weer nieuw leven ingeblazen, maar voor een aantal Fransen hoeft het zo niet langer. Op som mige muren in de Ardèche staat met grote letters 'Nederlanders, ga naar huis' en 'Nederlanders, laat ons met rust' gekalkt. Jn de iUCht stekende rots bevond. De mensen die wel zo verstandig waren om vóór aankoop het terrein te bezoeken leven nu overigens heel tevreden in deze streek aan de Middellandse Zee. door Jan Brokken dige problemen. De boerenbevol king kan die bekakte lieden, die tijdens hun vakantie zo geforceerd gewoon willen doen, niet helemaal vatten. Cijfers over het aantal vaderlanders dat in Frankrijk een tweede huis bezit bestaan niet. Het moeten er vrij veel zijn. Een ambtenaar van het ministerie van buitenlandse za ken in Parijs vertelde mij dat in zijn geboortestreek, in het zuidelijk deel van de Ardèche, gedurende de zomermaanden zo'n dertigduizend Nederlanders verblijven. Nu bezitten lang niet al deze Nederlanders een eigen huis. De oude boerderijen zijn groot genoeg om een aantal logé's onderdak te verschaffen en op de stukjes land rond de huizen kan best een caravan van een kennis of een famililid staan. Dat neemt niet weg dat enkele duizenden Neder landers in deze streek een tweede huis bezitten. Tellen wij de Hollandse huizenbezitters in de Dordogne, de Lot, de Languedoc en (in mindere mate) de Provence er bij op dan schat ik dat zo'n tien duizend Nederlanders in Frankrijk een tweede huis hebben gekocht. SJIEK In de Dordogne zetelt vooral het sjleke Nederlandse publiek. De grond is in deze lieflijke streek in zuidwest Frankrijk wat duurder. De Parijzenaars houden namelijk ook van de Dordogne. Ook zij kopen er huizen, en dat drijft de prijs op. In deze streek vindt men veel Neder landers die op hun vijftigste jaar een tweede huis in dit bekende land kopen en daar na hun pensionering definitief gaan wonen: het publiek dat zich vroeger op de Véluwe of in 't Gooi vestigde. De populariteit van de Languedoc is de laatste jaren wat afgenomen, vooral na de verhalen van Neder landers die in Amsterdam honderd vierkante meter in de Languedoc kochten en wie bij een eerste be zoek aan de streek bleek dat die honderd meter zich op een scherp Begrijpelijk De Lot is pas kortgeleden ontdekt. In de Ardèche wonen daarentegen al lang vele Nederlanders. Het ge bied is ongekend populair bij de francofielen omdat het beant woordt aan hun beeld van Frank rijk: een schitterend landschap, overal armoede, een uiterst conser vatieve maar ook zeer gemoedelijke bevolking. Zorgen Op het Franse platteland begint men zich de laatste jaren zorgen te maken over de-massale komst van de 'noorderlingen'. Want niet al leen de Nederlanders kopen grif huizen in Frankrijk. De Zwitsers kopen in de Franse Alpen, de Belgen huizen vooral in de Provence en de Languedoc, de Engelsen zoeken het wat koelere Bretagne en Normandië op en de Duitsers tenslotte schaffen zich een huis in Elzas-Lotharingen aan. 'Het rijke Europa koopt het armé Europa op', zeggen steeds meer burgemeesters en gemeenteraadsle den op het platteland. Wat betreft de grondprijs behoort Frankrijk (samen met Italië) inderdaad tot het arme Europa. Eén hectare land bouwgrond kost in Frankrijk ge middeld achtduizend franken, een vijfduizend gulden. Wat koop je voor een dergelijk bedrag nog in Nederland? Bovendien knappen de aannemers op het platteland voor een heel schappelijke prijs oude huizen op, huizen die voor zo'n tien- of dertigduizend gulden te krijgen zijn. Nee, lang niet iedereen kan'een dergelijk bedrag (contant) neertellen. Dat geluk is alleen voor de happy few weggelegd en dat is een voorname oorzaak van de hui- De bezwaren die de burgemeesters en raadsleden tegen de komst van zovele buitenlanders aanvoeren zijn wat overdreven, maar wel begrijpe lijk. 'De huizen zijn twee tot drie maanden per jaar bewoond en wij kijken de rest van het jaar tegen gesloten luiken aan', zeggen zij. De buitenlanders drijven de prijzen van de huizen op, waardoor de au tochtonen geen huis meer voor een redelijke prijs kunnen kopen. De makelaars zijn natuurlijk niet gek: zij verkopen een huis liever aan een buitenlander die niet hele maal op de hoogte met de daar geldende prijzen al vlug een paar duizend franken meer neer tellen. De middenstanders zijn ook niet tevreden, want de Neder landers 'nemen voor weken pro viand mee uit hun eigen land. Wij verdienen er geen cent aan'. Ten slotte wijzen de burgemeesters op het culturele element. Zij maken zich zorgen dat de typische regio nale cultuur, die op het Franse platteland nog vrij sterk leeft, zal bezwijken onder het vreemde ge drag van al die stedelingen. Protesten Deze bezwaren hebben met name in de Ardèche tot enkele felle pro testen geleid. Behalve dat er op de muren gekalkt werd heeft de regio nale pers op soms nogal onsympa thieke wijze over de komst van zovele buitenlanders geschreven en deze artikelen maakten de lande lijke pers (Le Monde en Le Nouvel Observateur) op het probleem op merkzaam. Hoe denkt men in Parijs over deze plotseling opstekende vreemdelin genhaat? De al eerder geciteerde ambtenaar: 'Je hebt een verenigd Europa of je hebt het niet. Wan neer je naar een verenigd Europa streeft moet je het ook normaal vinden dat de bewoners van over bevolkte landen rust komen zoeken op het dunbevolkte platteland. Bo vendien worden de Fransen er niet slechter en Frankrijk er niet le lijker van. Talloze huizen worden opgeknapt door de buitenlanders. Aangezien zij in kleine dorpjes wo nen is de integratie vlug een feit. Tenslotte, de middenstand mag dan mopperen, ze pikt toch altijd een graantje mee van al die toeristen. Waren de toeristen er niet dan zouden nu duizenden hui zen leegstaan op het platteland'. 'Heel arm' Parijs kleineert het probleem dus enigszins. Op zoek naar de werke lijke gevoelens die bij de bevolking leven ben ik de afgelopen kerstva kantie maar eens naar een ge meenteraadslid in de Dordogne ge stapt. een aardige vent die ik al jaren ken. In zijn dorp woont een tiental Nederlanders en Belgen. 'Dat levert geen probleem op. Zij vinden Frankrijk het mooiste land ter wereld, en daar hebben ze na tuurlijk gelijk in. Dat wil niet zeg gen dat ik die protesten uit de Ardèche niet begrijp. Jij beschul digt mij natuurlijk direct van nati onalisme als ik dit zeg. Maar je mag niet vergeten dat de Ardèche een heel arme streek is. Het is ook een schitterend gebied, waaraan de bevolking haar hart heeft verpand. De mannen moeten deze streek echter verlaten om elders werk te vinden. Zij kunnen het niet goed verdragen dat die buitenlanders er wel kunnen wonen. Je mag niet spreken van vreemdelingenhaat. In de Ardèche speelt een sociaal of sociaal-economisch probleem op de achtergrond. Als de bevolking in de Ardèche zou kunnen blijven wonen zou daar geen enkel probleem met buitenlanders zijn. Want het zijn ontzettend aardige mensen, die bewoners van de Ardèche'. Vraag; Wat is het adres van de Valkeniersvereniging Adriaan Mol len? Antwoord: Het adres van Adriaan Mollen', Nederlandse Valkeniers- bond is; Pluto 14, Hapert (tel. 04977-1408). In het januarinummer van Spiegel Historiaal staat een artikel over de valkenjacht in de loop der eeuwen. Ook de naam van Adriaan Mollen komt hierin voor. Vraag: Hoe behandelt men een goudreinet, die dreigt te verrotten door een groot gat in de stam, waarin regenwater blijft staan en waarin zwam groeit. Hoe heet het middel om dit te behandelen en waar kan ik het kopen? Antwoord: Zo eenvoudig is de zaak niet. Meestal is de boom die zo is aangetast, ten dode opgeschreven. Misschien kan een boomchirurg er nog iets aan doen. als hij tenmin ste het nog de moeite waard vindt. De firma Copljn in Groenekan heeft op het gebied van boomchi rurgie een wereldnaam. Het gat moet gedrelneerd worden, goed schoongemaakt en uitgeboord, daarna ontsmet en gevuld met een speciaal soort cement, waarna alles terdege wordt afgedekt tegen op nieuw inwateren. Zolang er water in blijft en de mogelijkheid er is van het verder woekeren van de aan de zwammen verbonden virus sen, gaat de boom de ondergang steeds sneller tegemoet. Wij vesti gen uw aandacht op de Planten- zlektekundige Dienst in Wagenin- gen (tel. 08370-19001), waar vragen als deze gesteld kunnen worden. Vraag: van een lezeres, waarop wij geen antwoord weten: Kan iemand ons helpen aan de naam van de schrijver (niet van het boek dus) van het kinderboek: 'De luchtreizen van Jantje Puk'. In de oorlogsjaren was er ook een kinderhoorspel van deze naam. Volgens de vragenstel ster is de inhoud ook nu nog actu eel. Vraag: Wie betaalt de onkosten bij een huwelijk, of betalen de ouders die gezamenlijk? Antwoord: De huwelijksgewoonten van deze dagen zijn wel heel ver schillend met die van enige gene raties geleden. Tegenwoordig zijn de ouders meestal de minder draag- krachtigen en de kinderen hebben meer geld dan vroeger. Van de ouders kan niet meer dan het rede lijke verwacht worden, dus een bij drage, die binnen de draagkracht ligt. Als de verhouding prettig is, hoeft een zakelijk gesprek geen on aangename wending te nemen. Ais alle betrokkenen de dag zien als een blijde feestdag, moet er niets, maar kan er heel veel samen geor ganiseerd worden. Vraag: Onze kinderen zijn allen ge trouwd. Kunnen we ons bezit nu uitsluitend voor elkaar bestemmen bij overlijden van een onzer? Als ons huis verkocht zou moeten wor den of als er een hypotheek geno men zou worden, zou dat voor de overgeblevene een zure zaak zijn? Antwoord: Het is niet mogelijk de kinderen geheel te onterven, doch het is wel mogelijk hun een deel van het erfdeel bij testament af te nemen. Het erfdeel kan dan met een gedeelte verminderd worden. Ook is het mogelijk de overgebleve ne wat meer na te laten bij wijze van levensonderhoud en zoveel mo gelijk de gemeenschappelijke wo ning en de beodel veilig te stellen. De notaris is hierbij de beste raadsman. Aan de hand van al uw persoonlijke gegevens en van uw bezit kan hij aangeven, hoe het beste de belangen van de langstle vende beschermd kunnen worden. Meestal zijn de kinderen na over lijden van een van de ouders bereid Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze, Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermeiden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. de langstlevende in het tijdelijk bezit van de boedel, enz. te laten. Vraag: Is er yerband tussen de getij beweging van de zee en de windkracht? Antwoord'Volgens meteorologen neemt de windkracht niet toe bij vloed en hoogwater in het alge meen. Echter kan hoog water het gevolg zijn van sterke windkracht en de waarneming van dat hoge water geschiedt meestal op plaatsen waar men bijzonder aan de kracht van de wind bloot staat. Het is te begrijpen, dat men de kracht van de wind toeschrijft aan hoog water, maar het is ten onrechte. Vraag: Een vrij grote bronzen munt, draagt drie kleine wapentjes op de ene zijde met daarom heen een vrij onduidelijk randschrift. Aan de andere kant een vrij groot wapen met als randschrift: DE Lynden 'Ernes..s Antwoord: Gelukkig zond de vra gensteller op ons verzoek een dui delijke doordruk van deze munt, door met de achterkant van een potlood en een dun papier de af beelding zichtbaar te maken. Het resultaat van nazoeken en combi neren waarbij de eigenaar van de munt een groot aandeel heeft ge had was dit. De munt is een Oord O/i stuiver) van Reckheim geslagen onder Ernest d'Spremont-Lynden (1603-1636). Deze Ernest woonde te Bronckhorst. Vanaf de 12de eeuw waren de Heren van Bronckhorst eveneens Heren van Reckheim. Te genwoordig heet dat plaatsje Re ken. Het ligt in Belgisch Limburg, een paar km. van Maastricht. In verschillende plaatsen van ons land zal er in de komende maanden gelegenheid zijn de reizende ten toonstelling over de Stedelijke muntslag te zien. We raden onze lezers die ons Inlichtingen vroegen over duiten, oord j es en andere muntjes (in de loop der jaren zijn dat er heel veel geweest) deze ten toonstelling: Kleingeld, grof geld en munten van de Nederlandse ste den niet over te slaan. Moeilijker is het geval met een Draagpenning van een andere le zer. Hij vond deze penning op een vroege morgen in de winter van 1944, toen niemand 's nachts bui ten mocht lopen, op zijn stoep. Het is een soort insigne aan een zwart leren bandje: De voorstelling: Een hert, dat tussen de uiteinden van z'n gewei een gedeelte van een klok draagt, die vijf voor twaalf wijst. Daaronder een bandelier met de letters B-P-O-E. Daaronder een vijf puntige ster. We vermoeden dat het een clubinsigne is van een duitse, jagersvereniging of een stu dentenclub. De Duitsers konden wèl op straat lopen. Als iemand derge lijke insignes kent, willen we het graag horen. Vraag: Wat ls de bedoeling van een pot, die er als volgt uitziet: Materi aal, grafiet, wanddikte 1.8 cm, hoogte 24.5 cm, doorsnee bodem 13.5 cm, doordsnee bovenkant 20 cm. geen handvat, kleipe schenktuit, gewicht 5000 gr. Antwoord: De door u bedoelde pot wordt gebruikt voor het smelten van edele metalen er zijn geen oren of handvaten aan, want de pot wordt met een tang aangevat en gekeerd. Vraag: Gaarne zouden we een reis meemaken naar Chevetogne, Taizé en Genève. Weet u het adres waar we ons kunnen opgeven? Antwoord: Het secretariaat voor C.ultuur en oecumenereizen is Cul- tura, Waldeck Pyrmontlaan 9, Am sterdam Zuid. De Oecumenereizen worden georganiseerd en begeleid door Willem Schrama AMSTERDAM Met 32 optredens per avond is het koddige leeuwtje Loeki zonder meer de meest bekeken tv-persoonlijkheid in Nederland. Op elk der beide netten keert hij dagelijks zes tien keer terug om even lucht te geven na een adembenemende vaatwastest of een andere slo pende reclamefilm. Het beestje is er zelf een beetje moe van, en gaat binnenkort een wereld reisje maken. Dat is althans het pan van zijn geestelijke vader, de tekenaar Joop Geesink, die elke grap van Loeki op papier uitwerkt alvorens deze op het celluloid wordt vastgelegd. 'Loeki gaat op vakantie', zegt Joop Geesink, en grist een aantal schetsen van zijn bureau, die zo juist gereed zijn gekomen. Een paar slordige tekeningen, die goed zijn voor twintig nieuwe Loeki- spots. Het idee is eenvoudig. Loeki stapt op de fiets en pendelt van het ene land naar het andere. Arriveert o.a. in Brussel bij het Manneke Pis, dat zijn permanente waterstraal plotseling onder breekt. Geesink ziet het al hele maal voor zich. Hij houdt van Loeki. Vooral omdat het beestje zijn boterham zo aardig stoffeert. 'Het is een zeer aantrekkelijke business', zegt Geesink. 'Nee, over prijzen praat ik niet. Dat gaat je niets aan. Maar ik ga ermee op toernee, kan ik wel zeggen. De filmpjes zijn nu verkocht aan de Duitse en Engelse televisie. Alle bei lopen ze er warm voor. Nou, als het in beide landen aanslaat, dan heb je een goed gemiddelde. Klopt ook wel, want ik ben nu bezig met Italië. Dat zit te komen. Maar in feite is het spulletje al verkocht, dat is voor mij opgelegd pandoer, als Je begrijpt wat ik bedoel'. Loeki heeft Joop Geesink (61) be hoorlijk uit de nesten geholpen, toen zijn baas drie jaar geleden aan het eind van zijn latijn bleek te zijn gekomen. Geesink had ja renlang gewerkt aan zijn filmstu dio 'Dollywood' in Duivendrecht, waar hij zich met een team van 150 man gespecialiseerd had in het maken van poppenfilms in welke vorm dan ook. Maar Gee sink had nog andere ambities. Met ongekende energie wierp hij zich op grootscheepse recreatieplan nen, waaronder het roemruchte Holland Promenade, een project van ,50 miljoen dat ooit bij Hoofddorp gerealiseerd had moe ten worden. Het kwam er niet van. Geesink: 'Het project zou voor zeventig tot tachtig pet. gefinan cierd worden door het bedrijfsle ven. En net in de maand dat ik groen licht zou krijgen, kreeg je die vierhonderd gulden-kwestie. Op dat moment trokken veel on dernemers zich terug, ze hadden andere dingen aan hun hoofd'. Inmiddels was er al 2,2 miljoen in het project geïnvesteerd. Dezelfde pech had Geesink in Curagao, waar hij een soortgelijk toeristen project zou gaan realiseren. Even eens in een kritiek stadium bra ken daar onlusten uit, waarmee de toeristenmarkt in elkaar zakte. Tekenaar Joop Geesink: 'Het dagelijkse leven zit vol met Loeki's'. (Foto: Dirk Ketting). Mainzelmanchen Het heeft Geesink zijn zaak ge kost. Hij werd uitgekocht voor een bedrag waarmee hij gemakke lijk zijn oude dag kon opvrolijken. Maar hij had nog helemaal geen zin in ophouden. 'Je kunt natuur lijk op Mallorca gaan zitten, naar de zon kijken, maar dat kan altijd nog. Het idee voor Loeki kwam eigenlijk in Duitsland. Daar zag ik die Mainzelmanchen tussen de re clame dartelen, en ik dacht met een aan de STER. Daar liepen ze met hetzelfde idee rond, dus dat kwam goed uit. Ik ging erheen, en het zaakje was meteen verkocht'. Het wérd een lucratieve bezigheid. Geesink trekt zo nu en dan eens naar het zuiden met een tas vol tekenpapier, en komt terug met een zwik Loeki-grappen. Geen kunst, vindt hij. 'Waar je ook komt, je ziet Loeki's. Het dagelijks leven zit vol met Loeki's. Soms zit ik aan de bar te wachten op een afspraak, en dan maak ik er weer een stuk of drie. Ik heb wel een paar beperkingen, ja. Het mag niet langer dan 4 seconden duren, zo'n spot. Een doordenkertje is er ook hiet bij, want ik mag de aandacht niet van de reclame af leiden. Ik heb ook wel eens ge dacht aan serietjes. Loeki gooit met de koekepan een pannekoek omhoog: na de volgende recla mespot flapt dat ding op zijn hoofd. Leuk, maar het is dan te veel een story. Dat schaadt de reclame, zeggen ze bij de STER, en keuren dan zo'n ding af. Geeft niks, want ik heb ideeën zat.' Het blijft bij ideeën. Als Geesink eet grolletje in drie fasen heeft uitgetekend is hij klaar. De rest wordt gedaan in de filmstudio's van Marten Toonder In Neder- horst den Berg, waar animatie technici het leeuwtje (ware groots te 28 cm) koesteren als een won derkind. Voor elke seconde film wordt Loeki 24 maal in een ande re stand gezet. De requisieten worden op aangepaste grootte vervaardigd. Pianootjes, blaaspijp jes, en wat al niet meer. Joop heeft er geen zorg meer over. Hij vindt het nog steeds een beetje jammer, maar is alweer volop be zig met andere dingen. Met Loeki, die hij ook in het weekblad Tele- vizier laat ronddartelen, maar ook met een nieuwe kinderfilmserie. Een handvol gekke poppen, die luisteren naar de naam 'The Mops.' Zullen we ook wel weer op de televisie te zien krijgen. Joop Geesink: 'Dat verkoop ik zo. Dat is opgelegd pandoer.' Rechten blijven Wat er ook met Loeki en zijn mogelijke opvolgers gebeurt, de rechten blijven bij Joop Geesink, hetgeen ziJn 6iro behoorlijk spekt. Belasting betalen, daar heeft hij een hekel aan. Waarmee aan het slot van het gesprek zijn politieke voorkeur nog even naar boven borrelt. 'Ik ben niet fanatiek, maar een uitgesproken VVD-er. Ja, daar zet ik een kruisje bij als ik moet gaan stemmen.' Neemt daarop kennis van mijn innige verbazing, en begint te schateren. 'Ja als je een flinke cent hebt, je woont op de Apollo laan en er staat een slee voor de deur, dan kun je toch moeilijk met een rood vaantje gaan zwaai- door een team van rk en protes tantse geestelijken en predikanten. De door u bedoelde reis duurt elf dagen, het vertrek is gesteld op 27 juni en de kosten van deze busreis zijn 625. Behalve het klooster der Benedictijnen te Chevetogne (Oos terse ritus), de communauté van Taizé en het centrum van de We reldraad der Kerken te Genève wordt bezocht Cluny en Vezelay. Vraag: Een mooi kopje, waarvan het oortje gebroken is, wil ik graag gebruiken. Hoe verwijder ik de puntige restanten van het oortje. Hoe polijst ik het glad. Antwoord: met een stevig fijn vijltje voorzichtig en met veel ge duld de overblijfsels wegvijlen. Glanzend wordt het niet, want op de plaats van aanhechting is geen glazuur aanwezig. Is alles zo goed mogelijk weggevijld dan zou u met gewoon zilverpoets kunnen proberèn een glad oppervlak te krijgen. Of 't lukt is een andere zaak. Gaat het om een antiek en kostbaar kopje, dan moet u liever een restaurateur er z'n krachten op laten beproeven. Vraag: De tegels van mijn terras (grijze betontegels) zijn door de vele regen groen uitgeslagen. Be staat er iets om dat vieze groen te verwijderen? Antwoord: Probeer het eens met water waarin een scheutje chloor of met warm zout water. Wél zor gen dat dit in beide gevallen niet in uw tuin terecht komt. Ik raad u aan nog een maand of twee te wachten. Nu helpt het nog niet veel. Aanvulling van lezer met betrek king tot antwoord over kinderbij bels: Het Nederlands Bijbelgenoot schap en de Katholieke Bijbelstich ting hebben een rapport opgesteld van een onderzoek naar kinderbij bels. Dit rapport ligt o.a. ter inzage op de lectuurtafel in de hervormde kerk te Vleuten en zal ongetwijfeld in verschillende bibliotheken aan wezig zijn. VEKEMANS&BERK ACCOUNTANTS Voor onze nieuwe vestiging In Rotterdam vragen wij enige Leeftijd niet ouder dan 26 jaar. Sollicitaties aan het adres Laan Copes van Cattenburch 86, Den Haag, telefoon (070) 46 95 31. Een boerderij in de Ardèche. Eigenaar: een Amsterdammer. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6