EN TOCH IS ER VOORUITGANG Suggesties raad van kerken voor meer veiligheid in het verkeer Uit de kerkbladen Joden in gesprek met Arabische christenen KJ Vandaag Dr. Arntzen niet langer predikant te Breukelen Trouw Kwartet Tien artikelen tegen neo- remonstranten Jan Schipper (84) overleden Doopsgezind zijn spreekt niet vanzelf TROUW/KWARTET MAANDAG 27 JANUARI 1975 KERK/BINNENLAND T2-K2 door dr. Ellen Flesseman-van Leer Om de paar jaar wordt tussen vertegenwoordigers van de wereldraad van kerken en leiders van joodse organisaties een 'consultatie' gehouden. Toen wjj de laatste keer in 1972 in Genève bijeenkwamen was ongeveer het eerste dat mij opviel toen ik het hotel waar Wij vergaderden binnenkwamen, de solda ten, die in de hal de wacht hielden. We hadden een speciale pas nodig, die iedere keer als wij de vergaderzaal binnen gingen zorgvuldig werd gecon troleerd en voor de deur van de zaal stonden twee soldaten met geladen ge weer. Nu wij van 13 tot 16 januari in een Er was nog een tweede opmerkelijk hotel in Londen vergaderden bleek niets van enige gewapende voor zorg. Komt dat omdat de Engelsen zorgelozer en lakonieker zijn? Of heeft de veranderde status van de PLO, de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie die het overkoepelende orgaan van de Palestijnen Is, ermee te maken? Met dien verstande, dat nu deze in zekere zin officieel er kend is, men niet langer groot scheepse terreurdaden van haar in het buitenland behoeft te vrezen? Van een onzer verslaggevers BREUKELEN Dr. M. J. Arntzen meent zijn ambtsdienst in de vrij gemaakte gereformeerde kerk (bui ten verband) te Breukelen niet langer te kunnen voortzetten. Aldus een mededeling van de raad van deze kerk. Dr. Arntzen, voorheen (verontrust) gereformeerd predikant te 's-Gra- vendeel, ging in april 1971 over naar de buiten verbandse vrijge maakte kerken en verbond zich aan de kerk te Breukelen op 17 oktober van dat jaar. Over deze zaak deelt de Breukelen- se kerkeraad ons verder het volgen de mee: 'Dr. Arntzen heeft verklaard dat de kerk van Breukelen zich wil houden aan Gods Woord en de gerefor- meere belijdenis. De diepste grond van het gerezen conflict tus sen kerkeraad en predikant is gele gen in de methode, tempo en uit werking waarin de gereformeerde kerken (vrijgem. buiten verband) moeten komen naar een geordend kerkelijk samenleven en naar een optreden in eenheid van belijden en handhaven van de gereformeer de belijdenis in de samenleving van de gereformeerde kerken (vrijgem. buiten verband). Deze verklaring heeft de instemming van dr. Arnt zen en zowel hij als de kerkeraad hebben elkaar beloofd, over de loop van de feitelijke ontwikkelingen in de laatste weken in kerkeraad en gemeente van Breukelen, niet in het openbaar te zullen spreken en verschil met de bijeenkomst van 1972. Toen was er één Arabisch christen aanwezig, niet als officiële gesprekspartner, maar slechts als waarnemer. Nu waren er twee Pa lestijnen en één Libanees die als gelijkwaardige partners aan het be raad deelnamen. Dit wijst op een verschuiving in de onderlinge ver houdingen: de Joodse religieuze lei ders zijn thans bereid met de Pa lestijnen te praten en kunnen daar ook openlijk voor uitkomen. Beperking De keuze van gespreksonderwerp voor deze consultaties geeft altijd een zekere moeilijkheid. Orthodoxe Joden weigeren namelijk om met andersdenkenden over zaken van geloof van gedachten te wisselen. Zij zijn alleen bereid met anderen over maatschappelijke en wereldse vragen overleg te plegen, zoals zij ook met hen gemeenschappelijke sociale acties willen voeren. Dit principe beperkt uiteraard de keuze van onderwerp: het blijkt boven dien ook onmogelijk er strikt de hand aan te houden. Voor deze bijeenkomst was als hoofdthema het begrip macht in de joodse en christelijke traditie gekozen. Het is duidelijk dat het onmogelijk is bij dit onderwerp theologische overwe gingen uit te sluiten. Er zijn vier lezingen gehoüden, twee door joodse en twee aoor christelijke geleerden. Een pikante bijzonderheid daarbij was dat de joodse theoloog die het eerst sprak de Londense rabijn Louis Jacobs was. Enige jaren geleden heeft hij in zijn orthodoxe gemeente een scheuring veroorzaakt, omdat hij de bijbelse en andere tradintionele bronnen van het jodendom in niet- letterlijke zin herinterpreteerde. Dat hij nu bij deze toch min of meer officiële gelegenheid in te genwoordigheid van de orthodoxe Engelse opperrabbijn door zijn ge loofsgenoten uitgenodigd was een lezing te houden wijst er op dat ook in de hoofdstroom van de joodse orthodoxie door de moderne bijbelwetenschap bepaalde ver schuivingen aan het optreden zijn. Overeenstemming Het is niet mijn bedoeling hier de lezingen en de discussie die er op UIT VAN LEZERS Nederland en Indië Op enkele opmerkingen in het arti kel van Ben van Kaam (Tr/Kw 18 januari) wil ik even ingaan: 1. De Nederlanders duldden geen zweem van democratie: 2- Ze kwamen om geld te verdienen en de rest was bijzaak. Gaarne wil ik daar enige feiten tegenover stellen. Ad. 1. In 1901 proclameerde de AR-minister Idenburg onze zedelijke roeping te genover Indië. Daarna werden in gesteld locale, gemeente-, regent- schaps- en provinciale raden. Ook kwam er de Volksraad; na enige tijd met een inheemse meerderheid. Later waren er zelfs inheemse de- partements chefs. Ad.2. Hoe komt het, dat in 1943 de Japanse gene raal R. Trada kon verklaren, dat de Nederlanders goed voor de Indische bevolking gezórgd hadden? Hij sprak van een paradijs. Een de socialist Amir Sjafroedin sprak in 1949 uit: De Nederlanders hebben het goed gedaan op deze eilanden. Er is veel gedaan, b.v. aan land bouwvoorlichting (speciaal rijst) Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Per» Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276-280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. volgde uitvoerig te bespreken. sEr bleek grote overeenstemming te be staan in het joodse en christelijke denken over het behandelde onder werp. Ik wil alleen op drie punten wijzen: 1. Wij waren het er allew over eens dat de Schrift geen onmiddellijk toepasbare regels voor het huidige sociale en politieke handelen biedt. Daarvoor is het verschil tussen de situatie van toen en nu te groot. De Schrift kan ons inspiratie schenken en richting wijzen, maar wij mogen haar wetten en voor schriften niet zonder meer in onze tijd overnemen. 2. Ook deelden allen het geloof dat de uiteindelijke macht alleen God toekomt: menselijke macht is een gave van God, de mens geschonken om als Gods rentmeester en mede arbeider de aarde te beheren. Geen mens of gemeenschap mag dan ook aanspraak maken op absolute macht; daarmee zou hij zich de plaats van God toeëigenen. 3. Tenslotte' waren ook allen van oordeel dat de machtsverdeling zo als die thans bestaat, waarbij een betrekkelijk kleine heersende groep de macht uitoefent, essentieel ver keerd is. Maar overdracht van macht, waarbij de nu machtelozen macht zouden krijgen, zou op zich zelf nog niet voldoende zijn: dat zou alleen een stuivertje verwisse len zijn, waarbij de onder- en bo venliggende partijen van plaats zouden veranderen. Naast een zeke re overdracht van macht is een herverdeling nodig, waarbij de macht over zo veel mogelijk men sen verdeeld en op nieuwe wijze ten algemenen nutte uitgeoefend wordt. In dit verband werd gewezen op pogingen ondernomen in Israë- Dr. Ellen Flessenman-van Leer lische kibbutzim en waarschijnlijk in maoïstisch China. Naast deze wezenlijke punten van overeenstemming bleken er echter ook accentverschillen te bestaan. Zo wordt door de joden macht als iets neutraals ,óf zelfs als een goed gezien, al kan zij natuurlijk mis bruikt worden. Voor de christenen daarentegen heeft macht steeds een dubieuze of zelfs negatieve klank. Want is het niet zo dat God bij uitstek de zwakken, hulpelozen en machtelozen liefheeft? Deze gedachte werd echter zeer be slist door de joodse gesprekspart ners afgewezen. Zij wezen er op dat in het christelijke ideaal van machteloosheid nog een dieper ver schil met het jodendom duidelijk werd. Christelijke ethiek, zo zeiden zij, is gericht op' de uiteindelijke vervulling van het Rijk van God, op de nieuwe aarde en daar zal inderdaad geen macht meer nodig zijn. De joodse ethiek daarentegen is gericht op het ideaal dat hier op aarde bereikbaar is; daarom zal de jood armoede en machteloosheid niet verheerlijken, maar integen deel bestrijden. Ik geloof dat de hier gesuggereerde tegenstelling gedeeltelijk maar alleen maar gedeeltelijk op een misverstand berustte. Maar wel vroegen wij als christenen ons af of de 'slogan' dat God een God van de machtelozen is, niet om een kritischer doordenking vraagt. Midden-Oosten Behalve over het vraagstuk van de macht hebben wij in Londen verder nog over allerlei aangelegenheden die ons van belang leken van ge dachte gewisseld. Natuurlijk werd daarbij de meeste tijd besteed aan het probleem van het Midden-Oos ten. Uiteraard konden de joden niet namens de Israëlische regering spreken, evenmin als de Arabische christenen dat namen? Arafat of de PLO konden doen. Toch was het duidelijk dat belde groepen meer dan alleen maar strikt persoonlijke opvattingen verkondigden. Bijna alle aanwezigen hadden op soortge lijke bijeenkomsten gedurende de laatste j aren al vaak ook met elkaar over deze problematiek gesproken. Dan is het opmerkelijk om te zien dat er toch een zekere verschuiving in gedachten optreedt.. Dat ligt na tuurlijk voor een groot deel aan de gewijzigde politieke omstandighe den. Vanda.ag voelen de Joden zich uiterst bedreigd en in de steek ge laten en hebben de Palestijnen zeer aan zelfbewustzijn gewonnen. Maar mede daardoor bleek, ondanks alle nog bestaande tegenstellingen, een zekere toenadering en zelfs langza merhand zicht op een gezamelijk doel t e ontstaan. De Joden b e- schouwden de Palestijnen niet lan ger als vluchtelingen maar als een volk met een eigen identiteit, dat recht op zelfbeschikking heeft. En de Arabische christenen verklaar den dat de Joden een volksbestaan hadden en dat zij derhalve ook de staat Israël erkenden. Daarbij zei den zij overtuigd te zijn dat dat in feite ook de positie van Arafat was die h ij zij he t i ndirect had kenbaar gemaakt door de resolutie van de Verenigde Naties na de ok- toberoorlog te aanvaarden; in deze resolutie wordt immers van het be staan van de staat Israël als van een vanzelfsprekend feit uitgegaan. Tenslotte is deze gemeenschappelij ke visie neergelegd in een perscom muniqué, dat door alle aanwezigen in Londen geaccepteerd is. Het op stellen van derge lijke gemeen schappelijke verklaringen is altijd een tijdrovende en meestal frustre rende zaak. Elk woord wordt gewikt en gewogen en het resultaat kan in zijn v oorzichtigheid va ak niemand echt bevredigen. Er is daarom ook al meer dan eens voorgesteld der gelijke gezamelijke verklaringen achterwege t e laten en lieve r de verschillende opvattingen van de betrokken partijen duidelijk en on omwonden weer te geven. Ik geloof niet dat dat winst zou zijn. Als wij niet langer met grote inspanning proberen samen iets te zeggen, blijft ook de gemeenschap pelijke worsteling om elkaar te vin den achterwege. In ieder geval is de verklaring die nu uitgegeven is duidelijker en gaat zij verder dan wat tot nu toe de wereldraad over deze zaak ooit heeft kunnen zeggen samen met Joden en Arabische christenen: 'Aspekten van de huidige situatie in het Midden-Oosten werden ook be sproken, en gedachten uitgewisseld waarin opnieuw de nadruk werd gelegd op de rechten van nationale zelfbeschikking zowel van het jood se volk in Israël als ook van het Palestijns Arabische' volk. Ondanks het verschil in inzichten werd door de deelnemers de hoop uitgespro ken dat wederzijdse erkenning tenslotte bereikt zou kunnen wor den, en zij gaven hun verlangen te kennen om daartoe bij te dragen.' Men kan zich afvragen wat voor waarde zo'n uitspraak van mensen die geen politieke verantwoorde lijkheid dragen, kan bezitten. Maar nu de staatslieden en politici het ook niet langer weten, mag* men aannemen dat het gewicht van der gelijke consultaties is toegenomen. En als de wereldraad niets anders zou kunnen doen dan alleen maar een platform bieden waarop de be trokkenen met elkaar kunnen spre ken en als zij er toe zou kunnen bijdragen dat enkele bruggen ge bouwd worden, dan is dat toch zeker al de moeite waard. De rubriek 'Vandaag kan we gens ziekte van de schrijver enige tijd niet verschijnen. UTRECHT In een verkeersmanifest aan de regering, het parlement en de betrokken instellingen ze<n de sectie voor sociale vragen van de raad van kerken in Nederland dat elk jaar 100.000 mensen direct of indirect slachtoffer zijn van de verkeersonveiligheid. Dat beseffend 'raken we geschokt door de nonchalance waarmee wij allemaal met mensenlevens omspringen', aldus de raad van kerken. De raad roept de regering op desnoods impopulaire maatregelen te nemen om de veiligheid in het ver keer te vergroten. onderwijs (van 1900 tot 1940 wer den 20.000 dessascholen opgericht en diverse instellingen voor hoger onderwijs); verder medisch: gou- vernements-ziekenhulzen en ge zondheidsdiensten, cholera en pok ken werden uitgeroeid. Om bij dit alles nog maar te zwijgen over zending en missie. Ik moet het hierbij laten en hoop nu eindelijk eens verlost te zijn van eenzijdige meningen over deze zaak. Zaandam Ads. Bouman Van een onzer verslaggevers UTRECHT De vereniging Schrift en Getuigenis in de gereformeerde kerken overweegt de belijdenis aan te vullen door het opstellen van een nieuw geschrift. Dit zou dan moeten heten 'Tien artikelen tegen de Neo-Remonstranten'. Dit wordt gezegd in een advies over de toe komstige koers van de vereniging, opgesteld door de raad van advies en overgenomen door het bestuur. De taak van Schrift en Getuigenis wordt in dit advies drievoudig om schreven: 'binnen de gereformeerde kerken nog doen wat we kunnen; contact zoeken met gelijkgezinde broeders en zusters uit de denomi naties van de gereformeerde ge zindte; contact zoeken met alle wa re christgelovigen'. De leden wordt geadviseerd plaatselijke kringen te stichten voor bijbelstudie, jeugd werk, evangelisatie en zendings- en werelddiakonaatprojecten. Voorts wordt de instelling van vier studiecommissies aanbevolen, waar van een zich zou moeten bezig hou den met de opstelling van de tien artikelen tegen de neo-remonstran- ten. Anderé onderwerpen zijn een samenvattende studie van de oorza ken, die geleid hebben tot de crisis in de kerk, een bijbels onderzoek over het kerkverband en een bij bels onderzoek over de vormgeving van de gemeente en de ambten. Ook wordt de wenselijkheid uitge sproken van een bureau met een parttime kracht. De koers zal be sproken worden op een ledenverga dering in maart of april. De raad vraagt de bancirkel van 'het kan toch niet anders' te door breken via passende maatregelen en mentaliteitsvormin^. 'De kerken kunnen niet lijdzaam blijven toe zien dat het levensontwerp en le vensgeluk van mensen met één slag door het moderne verkeer worden vernietigd'. Voorstellen In het manifest wordt een groot aantal suggesties gedaan ter verbe tering van de veiligheid. Een greep daaruit: Geef elk vervoermiddel zijn ei gen baan. Zorg voor voldoende rij wiel- en wandelpaden. Maak meer beveiligde oversteekplaatsen voor voetgangers. Geef voorrang aan verbetering openbaar vervoer (ook taxi) en be^- perk het gebruik van de particulie re auto's. Handhaaf voorlopig de huidige maximumsnelheden en zorg op langere termijn voor een beleid, gericht op wegen, aangepast aan aanvaardbare lagere snelheden. Zorg. voor scherper en veelvul- diger toezicht op verkeersgedrag. Schenk in de rij-opleiding aan dacht aan het bijbrengen van ken nis en inzicht in het gedrag van mensen in het verkeer en van ethi sche aspecten. Houd rekening met kinderen, bejaarden en invaliden bij vormge ving van woonstraten en het plaat sen van scholen. Versterk de relatie tussen poli tie en samenleving. Breng beloning en werktijd van beroepschauffeurs in overeenstem ming met verantwoordelijkheid en risico's van hun werk. Breid het verkeersonderwijs op de basisschool uit. Vele organisaties werken aan een betere mentaliteit op de weg en een andere 'verkeersstructuur. De vraag dringt zich echter op: Sparen we de auto als een soort 'heilige koe' en proberen we ons daarvan uitgaande, wat in te dek ken tegen de kwade gevolgen? Moet er niet fundamenteler en ra dicaler worden doorgestoten naar de kern van de problematiek? Over de kerken zegt het manifest: 'De kerken zijn bij uitstek organen die moeten opkomen voor het res pect en de unieke waarde van het mensenleven. Elk mensenleven telt. Zij dienen voortdurend te werken aan mentaliteitsverandering terwil- le van een menswaardige en recht vaardige samenleving'. Enkele mogelijkheden zijn: Een andere levensstijl ontwik kelen, waarin het 'menselijk zijn het voor elkaar bestaan' belangrij ker Wordt dan 'het hebben van dingen*. Opkomen voor de zwakken en kwetsbaren in de yerkeerssamenle- ving. Het onderling elkaar opbouwen in verantwoordelijkheidsbesef, on derlinge keuze van vervoermiddel te stimuleren of wandelen en fiet sen te propageren, het met elkaar meerijden in woon-werkverkeer, door elkaar te helpen en kritische vragen ter zake te stellen. Gemeenteleden aansporen zich actief in te zetten Voor het veiliger maken van eigen omgeving. B.v. door: deel te nemen in een 'be staande actiegroep, zo nodig het vormen van een werkgroep, liefst met andere burgers samen, zich be schikbaar stellen voor een plaatse lijke verkeerscommissie of stimule ren tot het instellen van zo'n ad viesgroep. De raad van kerken wil door dit manifest ons allen wegroepen uit de anonimiteit van het wegverkeer en oproepen tot verantwoordelijk heid in naam van Hem die ons in Christus uit de chaos oproept/tot Zijn orde, ook In het verkeren met elkaar op de weg. De brochure 'Op weg, maar hoe?' wil het gesprek op gang brengen over mentaliteitsvorming, structurele aanpak van het verkeer en de eigen inbreng daarin. Zij is een uitgave van de Centrale voor vormingswerk van de Nederlandse Hervormde Kerk, De Horst 5, Drie bergen. Prijs 3.25. Bestelnummer AK 230. Het manifest is verkrijg baar op hetzelfde adres 1.20. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op de leeftijd van 84 jaar is een van de meest mar kante figuren uit de voorhoede van de christelijk sociale beweging overleden: Jan Schipper. Lange tijd gaf hij leiding in de vakbeweging, eerst in de typografenbond en later in het bestuur van het CNV, waar van hij tenslotte tweede voorzitter werd. Talloos zijn daarnaast zijn andere functies geweest. Tot op hoge leef tijd maakte hij in de Eerste Kamer deel uit van de AR-fractie. Voorts was hij actief in de grafische be drijfsorganisaties, in het jeugdwerk van het CNV, in het christelijk ambachts- en nijverheidsonderwijs en voor het tuberculosefonds Draagt Elkanders Lasten. Hij redi geerde het vooroorlogse Christelijk Sociaal Dagblad, was lid van de Hoge Raad van Arbeid en presi- deerdè na de oorlog verschei dene commissies voor Indonesische Nederlanders en de Ambonezenzorg. Toen hij 17 jaar was, gingen zijn ouders, die hervormd waren, over naar de gereformeerde kerk, waar van ook hij lid werd. Later volgde hij de weg terug: met dr. Geelker ken ging hij mee in het Hersteld Verband en in 1946 werd hij weer lid van de Hervormde Kerk. Toen was hij al 14 jaar in Utrecht in dienst van het CNV, want in 1932 werd hij benoemd als jeugdleider van de christelijke vakbeweging. In die crisisjaren gaf hij o.m. lei ding aan de zorg voor de jonge werklozen, die toen onder het mot to 'Jong Holland snakt naar werk' voor duizenden jongeren veel bete kende. Na de oorlog had hij een groot aandeel in de opbouw van de vakbeweging. De heer Schipper was officier in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Vierhonderdvijftig jaar geleden ontstond in Zürich de eerste doper se gemeente. Gisteren is daar in veel doopsgezinde gemeenten aan dacht aan gegeven en het Alge meen Doopsgezind Weekblad wijdde er een heel nummer aan. Wat het doopsgezind eigene is, omschrijft redactrice ds. J. Woudstra-Gorter uit Terhome (Fr.) als-volgt: Bij het nagaan van wat er toen gebeurde, groeit een stuk verwon dering. Het is helemaal niet van zelfsprekend, dat er een doopsge zinde manier van christenzijn is. Het is niet vanzelfsprekend, dat iemand op zijn geloof gedoopt wordt. Het is niet vanzelfsprekend dat persoonlijke gegrepenheid door de Heer meer waarheid is dan dat gene wat geleerde en met kerkelijk gezag beklede broeders leren. Het spreekt niet vanzelf dat gelovigen, proberen in hun levenswandel ui ting te geven aan hun geloof. Het spreekt niet vanzelf dat leden van een gemeente elkaar de vrijheid gunnen om de Heer te antwoorden ieder op zijn wijze, mits men eigen belijdenis niet verloochent. Het spreekt niet vanzelf dat er Eén Meester is en dat allen broeders en zusters zijn. Daarom is herdenken ook een zaak van bewustworden. Niet een al of niet interessant on derzoek van: dit waren toen de grote beslissingen: is dat in het heden ergens terug te vinden? Maar we zijn er veel meer direkt bij betrokken: waarom is doop op belijdenis de enig bijbelse doop? Waarom geeft een staatskerk (of een volkskerk) een verkeerd gevoel van veiligheid? Waarom kan er geen ander gezag zijn dan het woord van de Bijbel? Houtsnede uit 1534 van een klandestiene bijeenkomst van dopers (illustratie uit het herdenkingsnummer van het Algemeen Doops gezind Weekblad) Integratie In De Surinamezending pleit de voorzitter van de centrale raad der evangelische broedergemeente in Nederland, ds. J. J. Legène, voor integratie van de Surinamers die hier komen, in de Nederlandse ker ken: De Broedergemeente in Nederland doet wat zij kan om niet alleen voor haar uit Suriname afkomstige leden, maar ook voor christenen uit andere Surinaamse kerken een geestelijk thuis te zijn en ook naai de niet-christénen een open deur te hebben. Maar deze kleine broe dergemeente is niet in staat overal in Nederland waar Surinamers aan wezig zijn zelf ook aanwezig te zijn. Ja het is zelfs een vraag of dit wel gewenst zou zijn. Veel Surinamers zullen permanent in ons land blij ven wonen: hun kinderen zullen met onze kinderen de school bezoe ken. Zouden we dan ook niet sa men naar de kerk kunnen gaan? We hebben het tegenwoordig wel over ecumene en denken dan altijd aan het afbreken van de muren tussen de verschillende geloofsge meenschappen. Maar oecumene be tekent ook eenheid van volkeren en groepen. In Nederland krijgen we steeds meer de kans om deze oecu mene in praktijk te brengen. In de oecumene gaat het niet om een eenheidskerk, maar om de Inbreng van het eigene in het geheel. Zou het niet kunnen zijn, dat het tot een verrijking van ons geestelijk en kerkelijk leven zou kunnen leiden wanneer Nederlandse en Surinaam se christenen elkaar Vinden ln de ene gemeente van de ene Heer? Schande Ds. K. H. Kroon, hervormd emeri tus-predikant voor Kerk en Israël, maakt zich in zijn blad Bekirbénoe boos over het bericht, dat het Ne derlands bijbelgenootschap vijftig duizend nieuwe testamenten voor Boelgaarse kerken wil financieren. Ds. Kroon: Op zichzelf is de gretige begeerte om juist in Oost-Europa bijbels te verspreiden ('ondanks generaties atheistische propaganda is in Oost- Europa de vraag naar bijbels groter dan ooit' zegt de brief) politiek gezien vaak al dubieus genoeg. Maar zelfs afgezien daarvan is het een schande, om juist in Bulgarije het 'Oude Testament' weg te laten. Het N.B.C. zal misschien zeggen: dat komt later. Maar dat is het juist: het zgn. 'nieuwe testament' is zon der het zgn. 'oude testament' (als men die termen perse wil blijven gebruiken) of inhoudsloos of alléén maar mis te verstaan, en verwekt of bevestigt alleen maar theolo gisch en praktisch antisemitisme. Zoiets is 'later' niet in te halen. Het is een schande, dat het NBG die kerken in Bulgarije daar niet op gewezen heeft en niet geweigerd heeft aan dat domme en heilloze plan mee te helpen. Part-timer In Het Orgaan van de bond van Nederlandse predikanten schrijft ds. C. Blomaard over de parttime predikant: Wat moeten we van deze man ver wachten? Sommigen denken heel laag over hem: het zal niets voor stellen, profeteren ze. Anderen zien er de halve redding van de kerk der toekomst in: de tijd van de professionele full-timers zou voorbij zijn, we moeten het nu gaan doen met een heel andere pastorale setting. Persoonlijk ver wacht ik niet, dat de eerste jaren dit instituut zich snel zal ontvou wen. Ik hoop maar, dat dit niet het geval is, want naar mijn mening vergt het predikantschap eigenlijk de hele. mens en zijn volle tijd. Ik vrees echter, dat over enkele jaren een redelijk net van pastores alleen over ons land te breien zal zijn met behulp van predikanten met be perkte werktijd, die geweven wor den tussen de full-timers in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2