neme... Kabinet valt niet Portugal uiteen Suriname wil geen uitstel onaf ha nkelij kheid Personeel Meeus wil stakers niet terug - vakbonden gegriefd Zuidvruchten Kuipers Stensen laat voorgaan In deze krant VAN DER VELDE Limburgers: ontslagen burgervader moet terug Israël is bezig olie Zogezegd oever van Jordaan 'Pentagon heeft nog bacteriologische wapens in voorraad' Hevig tumult rond Centrum-partijcongres Kruisinga:9dit is links fascisme' Over lukken gesproken Abonneer eens iemand. Snel. teenstraat 37 Postbus 76 Nieuwe Lekke Courant MAANDAG 27 JANUARI 1975 55ste jaargang no. 251 leiden: zoeterwoudseweg23 tel: B9322 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" wassenaar- CITROËNA v.z.v.nijeveldtstP372tel:19221 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 13,00 per maand, per kwartaal 39,00 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van onze correspondente BERGEN OP ZOOM De 65 werkwillige personeelsleden van Meews Transport in Bergen op Zoom willen hun 25 op staande voet ontslagen collega's niet terug in het bedrijf. Zij willen wach ten tot de uitspraak van het kantongerecht, waar het ontslag is aangevraagd. De vakbonden is verzocht geen tussentijdse acties te ondernemen. iur; ■■■■■■■■■■■■■■■■■■Mi EIJGELSHOVEN Talloze in woners van het Zuidlimburgse Eijgelshoven hebben gistermid dag de herbenoeming geëist van hun burgemeester mr. J. O. H. Janssen die vanwege zijn 'te florissante begrotingen' door de minister van binnenlandse, zaken met verlof is gestuurd en die per 1 februari niet herbe noemd wordt in zijn functie. Vertegenwoordigers van zo goed als alle verenigingen van het plaatsje spraken de wens uit dat minister De Gaay Fort- Shhmi man alsnog zal besluiten tot een herbenoeming. 'Mr. Jans sen maakte van een rot middel eeuws dorp een leefbare ge meente' en 'De opbouw in Eij- gelshoven is nog nooit zo goed geweest als tijdens zijn ambts periode'. waren twee zij het in steeds andere bewoordingen terugkerende kreten onder de sprekers. Burgemeester Janssen was gis termiddag niet aanwezig op de manifestatie. Volgens één der organisatoren was de burge- meester daa"r noch geestelijk noch lichamelijk toe in staat. Van hem werd wel een bood schap aan de Eijgelshovense bevolking voorgelezen waarin hij dankte voor de prettige sa menwerking en waarin hij zijn verontschuldigingen aanbood voor mogelijk door hem ge maakte fouten. Een telegram van mr. De Gaay Fortman waarin deze liet weten verhin derd te zijn de manifestatie bij te wonen, werd met een luid boe-geroep ontvangen. De kans op een eventuele her benoeming is ondanks een mo- ■mhbhhémmmmmbbm tie van de voltallige raad aan de minister uiterst klein ge worden, nu de minister al een tijdelijke plaatsvervanger heeft benoemd. Deze, burge meester Persoon van Simpel- veld, staat bekend als expert op het gebied van gemeentead ministratie en heeft reeds met de wethouders van Eijgelsho- ven en de commissaris van de koningin in Limburg mr. C. H. van Rooy overleg gepleegd over het opstellen van een reële be groting voor het komende jaar. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■i van verder overleg voldaan wordt. De belangrijkste wens is het terug nemen van de 25 chauffeurs. De bonden vinden het onaanvaardbaar dat deze mensen de dupe zouden worden van een vakbondsactie. Voldoet Meeus Transport niet aan deze eis, dan houden de bonden zich het recht voor om tot verdere actie over te gaan. Dit bleek gisteren tijdens een in formele vergadering die onder lei ding stond van minister Boersma van sociale zaken. De vergadering werd verder bijgewoond door de voorzitters van de drie vervoers- bonden. De werkwillige chauffeurs spraken zich eenstemmig uit tegen terug keer van de chauffeurs, die twee weken geleden op staande voet ontslagen werden nadat zij staak- om de ontslag-aanvrage voor zeven collega's. Minister Boersma bleek na afloop j bijzonder teleurgesteld over -het re- tG VlIKlCn OP DGZGllG sultaat van zijn bemiddelingspo ging. De vakbondbestuurders von den dat directeur Meeus zich an dermaal vrijblijvend had opgesteld. Zij verklaarden gistermiddag in het actiecentrum zich nu voor te berei den op een harde strijd, die via het parlement een nationaal en via de internationale vervoersbonden een internationaal karakter kan krijgen. Vandaag ontvangt Meeus Transport een brief van de vervoersbonden waarin ze eisen, dat binnen drie dagen aan hun wensen ten aanzien (ADVERTENTIE) Mr. Janssen maakte van een rot niddeleeuws dorp een leefbare gemeente. Bewoners van Eijgelshoven. ...een hospita die je maar een half uur de keuken gunt, '/2 pond geweekte zuidvruchten, 1 '/j kopje rijst, x/2 pond gehakt. Rijst gaar koken en gaar broeien in bed. Balletjes gehakt braden, terwijl de tuttifrutti opwarmt. Da's een snel gezond maal, kamerbewoners Smulpapen kunnen een boekje met de nieuw ste Zuidvruchten-recepten aanvragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). V* Gedroogde JERUZALEM (UPI) Israëlische geologen hebben aanwijzingen ge vonden dat bij de stad Ramallah, op 15 km ten noorden van Jeruza lem en op de bezette westelijke Jordaanoever, een olielaag zit. Deze laag zou 7 miljards barrels olie (1 barrel is 159 liter) kunnen bevat ten. Dat is hopderdmaal de jaar lijkse behoefte aan olie van Israël. Dit hebben experts van de Israëli sche olie-industrie in Jeruzalem meegedeeld. Het is nog te vroeg om al conclu sies te trekken. Er moet nog nader onderzoek worden gedaan. Maar zouden de aanwijzingen juist zijn dan zou na ruim een jaar met de winning van de aardolie begonnen kunnen worden, zo is gemeld. Israël krijgt thans ongeveer de helft van zijn nodige aardolie uit Aboe Ro- deis in het bezette Egyptische ge bied in de Sinai. De rest van de aardolie betrekt Israël van Iran. WASHINGTON (Reuter) Les As- pin, een Democratisch lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den, heeft het Pentagon ervan be schuldigd nog steeds voorraden bacteriologische. wape«s in voor raad te houden. De VS en de Sowjet-Unie hebben in 1972 de conventie inzake biolo gische oorlogvoering ondertekend waarin produktie en opslag van bacteriologische wapens wordt ver boden. Na ratificatie van dit ver drag door de Senaat had Ford verklaard'Onze gehele voorraad biologische en gif-wapens en po tentieel is vernietigd'. Aspin heeft nu verklaard dat hij ontdekt heeft dat het ministerie van defensie, het Pentagon, nog steeds biologische wapenprodukten op zijn lijst van voorraden heeft staan. Aspin heeft gezegd dat dit in strijd is met de verdragsverplich tingen en dat dit zou betekenen dat de regering het Congres heeft voorgelogen. LISSABON (AP, Reuter, UPI) De Portugese socialistische par tij zal deel blijven uitmaken van de regering. Dit is gisteren be sloten op de partijraad van de socialistische partij (PSP). De beslissing zal vandaag officieel worden bekendgemaakt. Dit heeft een zegsman van de partij van Mario Soares gisteren meegedeeld. De bijeenkomst van de partijraad was gehouden naar aan leiding van ernstige moeilijkheden in de Portu ge se regering, doo rdat op aan drang van de communisti sche partij en de Beweging van de Strijdkrachten was besloten ee n eenheids vakcentrale in te voeren. Socialisten en de centrum-linkse Portugese Democratische Partij (PDP) hadden deze maatregel ongrondwettig en ondemocratisch genoemd. Met het besluit van de PSP is oen kabinetscrisis in Portugal voorko men. Partijleider en minister van buitenlandse zaken Mario Soares had eerder verklaard dat een der gelijke breuk een zeer ernstige situ atie in Portugal zou veroorzaken. OPORTO 'Dit is links fascisme. Dit heeft helemaal niets met demo- *ratie te maken. In Portugal wordt een tweede Tsjechoslowakije voor bereid'. Aldus de CHU-fractieleider dr. R. J. H. Kruisinga zondagmor gen vroeg, nadat hij als deelnemer van het congres in Oporto al meer dan zeven uur met enkele honder den anderen in het Cristal-palels had opgesloten gezeten. De heer Kruisinga woonde het congres bij als vertegenwoordiger van het Ne derlandse CDA. 'Er is hier een link se terreur. Dit is een groot schan daal. We willen graag naar huis, maar kunnen niet'. De fractieleider verweet de Portu gese regering niet in te grijpen, terwijl dit, volgens hem, 'buitenge woon gemakkelijk zou hebben ge kund'. Een politieman in burger zwaait ztfn knuppel boven een op de grond liggende boeddhistische monnik die deelnam aan een pro testmars tegen het bewind van president Thieu in Zuid-Vietnam. Zie pagina T5/K7. Rumoer Dit weekeinde ls in Portugal ern stig rumoer ontstaan rond het congres dat in Oporto is gehouden door de Portugese democratische sociale partij van het centrum (CDS). Deze partij die door com munisten en radicaal-links 'fascis tisch' wordt genoemd, werd zater dag belegerd door duizenden com munistische en links georiënteerde Van een verslaggever SCHIPHOL/PARAMARIBO Minister De Gaay Fortman kan zich niet voorstellen, dat Suri- Regen Van het zuidwesten uit verder toenemende bewolking gevolgd door perioden met regen. Ma tige tot krachtige, aan de kust tot hard of stormachtig toe nemende wind uit zuid tot zuidwest. Maximumtemperatu ren omstreeks tien graden. MORGEN EN OVERMORGEN: opklaringen maar later weer regen of buien. Weinig veran dering in het huidige tempera- tuurniveau. Morgen zon op: 08.27 onder: 17.19 maan op: 19.06 onder: 08.23 Indiër wint een miljoenenprijs Zo, nou ga ik eerst eens lekker uit slapen. Van onze sportredactie HEERENVEEN Het Europees kampioenschap schaatsen heeft in het afgelopen weekeinde een vrij regelmatig verloop gehad, waar het de bezetting van de topposities betreft. AI na de eer ste dag was de Noor Sten Sten sen de grote kanshebber, flarm Kuipers was mogelijk de enige bedreiging, maar hij werd uit eindelijk tweede, vóór Piet Klei ne. Op de foto v.l.n.r. Kuipers, Stensen, Kleine. In de nationale voetbalcompeti tie kwam koploper PSV pas op het allerlaatste moment aan een 10 overwinning op Sparta. Ajax en Feyenoord bleven bij. terwijl de strijd om de vierde plaats, tussen FC Twente en AZ'67, onbeslist eindigde (11). Voor nader gedetailleerd nieuws: zie de sportpagina's. name terug zal komen op de da tum van onafhankelijkheid (eind dit jaar). Hij zei dit gistermorgen bij zijn vertrek naar Paramaribo, waar hij met de Surinaamse regering over deze toekomstige onafhankelijkheid gaat praten. Hij wordt vergezeld door minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking en de staatsse cretarissen De Goede (financiën), Kooymans (buitenlandse zaken) en Van Lent (defensie). Volgens de minister zou uitstel van onafhankelijkheid in elk geval voor Nederland nadelig zijn. 'We hebben er hard aan gewerkt. Het beëindi gen van deze procedure is nu moei lijk tegen te houden. Het zal bo vendien zeer moeilijk zijn dezelfde situatie van voorheen terug te krij gen', aldus de minister. Op de vraag of Nederland bereid is het Surinaamse leger na de onaf hankelijkheid te steunen, ant woordde de heer De Gaay Fortman: 'de Surinaamse regering heeft ons daarover nog niets gevraagd, maar we gaan er wel over praten'. Op een persconferentie in Parama ribo, zaterdag, zei de Surinaamse premier Arron, dat Suriname Ne derland aan zijn belofte zal hou den, ook na de onafhankelijkheid ontwikkelingshulp te verlenen. Zaak-Elstak Zeer hoog zei hij de kwestie-Elstak te nemen. Elstak, die Surinamer is, werd vorig jaar mei op voordracht van de Surinaamse regering door Den Haag benoemd tot plaatsver vangend commandant van de troe penmacht in Suriname. Begin deze maand werd hij vervangen door de Nederlandse luitenant-kolonel Wee ning. Volgens het ministerie van defensie in Den Haag betrof het een tijdelijke vervanging omdat overste Elstak het te druk had met zijn functie van voorzitter van de Surinaamse sectie van de Suri naams/Nederlandse defensiecom missie. Maar volgens premier Arron is Den Haag uitdrukkelijk akkoord gegaan met de benoeming van El stak tot voorzitter. Hij neemt het Den Haag kwalijk, dat hij niet op de hoogte was ge steld van het plan overste Elstak te vervangen. In Paramaribo hebben gisteren twintigduizend mensen gedemon streerd tégen de toekomstige onaf hankelijkheid van Suriname. Zij waren daartoe opgeroepen door op positieleider Lachmon. studenten, die tegen het houden van het congres protesteerden. Po litie en militairen in jeeps brach ten tal van buitenlandse gasten, onder wie CHU-leider Kruisinga, en de rond 600 afgevaardigden van de CDS gistermorgen om half acht in veilgiheid. Dat gebeurde na een nacht van hevige spanningen waar in politie en betogers op elkaar schoten. In een ziekenhuis bij het congresgebouw liggen 17 gewonden, onder wie vijf politiemannen die door kogels zijn getroffen. Naar aanleiding van de onlusten heeft de CDS-leiding het congres afgelast. CDS-voorzitter Diogo Frei- tas do Amarac zei gisteren dat de autoriteiten van Oporto het bestuur van zijn partij zaterdagavond had den verzocht het congres, dat twee dagen zou duren, af te gelasten. De Portugese binnelandse veiligheids dienst heeft de CDS gevraagd te proberen het congres opnieuw te houden, zo mogelijk vandaag of an ders in de loop van de volgende week. Maar de CDS heeft laten weten dat dit onmogelijk is omdat alle afgevaardigden gisteren al naar huis zijn gegaan. Diplomaten hebben verklaard dat militairen, die gelegerd waren ln een kazerne bij het congresgebouw, de betogers hebben geholpen en op de politie hebben geschoten. Na terug- Mr. W. Aantjes noemt 1975 het 'jaar van de waarheid voor het CDA'. Dat liegt er niet om. En dingen die er niet om liegen, gogen wij naar waarheid te vermelden. Wees eerlijk. Al is onze waarheid nog zo snel, meestal lukt het. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW C DE ROTTERDAMMER Q NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel ts niet nodig. Die betalen wij. keer in hun hotels ontdekten de di plomaten en de functionarissen van de buitenlandse partijen dat de vei ligheidspolitie, volgens hen, hun ka mers op nogal ruwe wijze had door zocht en dat alle telefoontjes uit Oporto werden afgeluisterd. Buitenlandse gasten van de CDS hebben met de grootste verontwaar diging gereageerd op de verstoring van het partijcongres. De Britse Con servatieve parlementariër Peter Klrk zei dat hij had gezien dat betogers fietskettingen kregen van burgers. Een andere buitenlander zei dat hou ten knuppels met twee vrachtauto's waren aangevoerd. Het staat vast dat het hier ging om een moedwillige poging een partij te beletten een congres te houden, aldus Kirk. 'De hele toekomst van de democratie in Portugal is hiermee op losse schroe ven gezet', aldus Kirk. Hij toonde zich bijzonder verbitterd dat het Portugese leger niets deed om de politie te helpen. 'Op een bepaald tijdstip hebben de militairen zelfs actief samengewerkt met de demon stranten'. De Europese afvaardigingen bij het CDS-congres hebben een gemeen schappelijke verklaring iritgegeven waarin zij 'alle vrije en zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijnde politieke partijen verzoeken hun invloed te gebruiken opdat Por tugal, dat een eind heeft gemaakt aan een fascistische dictatuur, niet opnieuw een totalitair bewind krijgt'. Uit vele Europese landen waren af gevaardigden naar het CDS-congres gestuurd. De meeste gedelegeerden hebben de hele nacht gepoogd hun regeringen te bereiken. De Franse afvaardiging zou president Giscard d'Estaing rechtstreeks hebben opge beld. Een Amerikaanse ambassade secretaris kreeg geen contact met zijn ambassade in Lissabon en had tenslotte maar meteen naar Kissin ger gebeld. Een getuige, die de hele nacht bui ten het gebouw had doorgebracht, zei dat het maar 'een griezelige zaak' was geweest. Betogers hadden met stenen gegooid. Er waren schoten in de lucht gelost en overal hing een lucht van traangas. Er was een he vige paniek ontstaan en de mensen liepen hysterisch schreeuwend in de rondte. Binnenland Duisenberg wijst gat in economie aan 5 Holland in Frankrijk 6 Buitenland In tien jaar 2500 miljard voor defensie 7 Kerk Joden in gesprek met Arabische christenen 2 Kunst Eigentijdse muziek 4 Vervelend 'Autokerkhof' 8 Economie OPEC: overleg 8 l

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1