Voorstel van KVP/ARP aat ook ruimte roor andere meningen 108-jarige nog erg vitaal Hendriks: acupunctuur niet altijd toepasbaar 'Regering moet meer doen voor land- en tuinbouw' Identiteit is moeilijk punt in oudercommissie van bijzondere scholen )eur voor abortus op een kier Arts moet telkens verslag opstellen Onderzoek van gezondheidsraad Voorzitter CBTB West-Nederland: Bloei midden in de winter Mr. K. P. van der Mandele overleden Omstreden plannen grondwet worden niet ingediend 'Het kan me zaterdag niet druk genoeg worden' Blij met brief van Koningin Rotterdam neemt acht huisartsen in vaste dienst AANGRIJPEND BOEK VAN EEN MOEDER WIER ZOON „ANDERS" IS EEN vreemde UITGEVERIJ T. WEVER B.V. Antwoordnummer 5 FRANEKER BON tOUW/KWARTET VRIJDAG 24 JANUARI 1975 BINNENLAND T3/K5 an onze Haagse redactie EN HAAG Zwangerschap mag alleen worden afgebroken in het uiterste geval als het leven van vrouw wordt bedreigd. Dit is het standpunt van de fracties van de KVP en ARP. Omdat het ech- r niet heilzaam is aan het hele Nederlandse volk een wet op te dringen, die een extreme opvatting t gelding wil laten brengen, wordt in het wetsontwerp van de twee confessionele partijen ook ruim- gelaten voor andere opvattingen. lof' ruimte, die dan wordt geboden, blijkt uit de toelichting op de ortus van KVP en ARP (het ont- >rp Van Schaik-Van Leeuwen), staat hieruit, dat de nood van de iuatie de wet kan breken. Dit wil erigens *iiet zeggen, dat in het nfessionele wetsvoorstel alleen, it genoemd wordt 'de sociale in- catie' wordt geaccepteerd. De ab- tus is toegestaan bij een 'ernstige dreiging van de geestelijke ge- i(ndheid van de vrouw'. L de toelichting wordt hierover jlrder gezegd: 'Het is denkbaar, ,t onoverkomelijke moeilijkheden ti sociale aard die de geestelijke zondheid ernstig bedreigen, n iet ■J lor sociale voorzieningen kunnen irden opgeheven'. Hiermee wordt het voorstel van KVP en ARP de ur op een kier gezet voor de ortus. Er wordt evenwel direct toegevoegd, dat abortus niet elaatbaar is, alleen omdat het te rwachten kind 'ongewenst is'. ojoezicht belangrijk element in het orstel van KVP en ARP is, dat de ^jslissing om tot abortus over te ^an niet alleen aan de artsen mag irden overgelaten. De problemen abortus, euthanasie, orgaan- insplantatie, proeven op mensen n somatische en psychiache aard, an verder dan alleen het medis- •technische. 'Het gaat hierbij "let alleen meer om de beroepsre- ■*»ls van de arts Daarom moeten in wet normen worden gesteld. De bdicus, die de norm overtreedt, is ifafbaar. gevolg van deze zienswijze vin- n de fracties van de KVP en P, die akkoord zijn met de toe- hting, dat het staatstoezicht op volksgezondheid strakker moet irden geregeld. Het confessionele tsontwerp gaat dan ook verder, n het ontwerp van de ministers uyt en Van Agt uit het kabinet esheuvel. Dit ontwerp zal worden ';etrokken, als het ontwerp Van haik-Van Leeuwen in behande- ig komt. staatstoezicht wordt dan zo rsterkt, dat de medicus uiterlijk r n dag, nadat hij besluit tot abor- eén verslag opstelt. Hierin wor- n onder meer opgenomen de na- ;bn van de leden van het advles- ljam, dat hij heeft geraadpleegd. overwegingen van het team en toestemming van de vrouw. Al e gegevens gaan volgens het tsontwerp naar de geneesheer- 'ecteur van de inrichting. geneesheer-directeur is weer "plicht een keer per maand de ki Igende gegevens door te geven ;vn een 'door onze minister aan te itijjzen ambtenaar': Het aantal behandelingen. De duur van de zwangerschap, aantal eerdere zwangerschap vin, de leeftijd, de burgerlijke staat de woon- en verblijfplaats van vrouwen, die zijn behandeld, tekst van de wet laat verder de (gelijkheid open, dat de minister g meer gegevens eist. Ook kan de nister bepalen hoe de verkregen (evens worden verwerkt en met lk doel. de toelichting wordt nog opge- merkt, dat aan het voorkomen van een ongewenste zwangerschap grote aandacht moet worden besteed. In het bijzonder is er hulp nodig aan haar, die toch besluiten'het kind te krijgen. De verwachting, die men heeft van de hulp kan van grote invloed zijn op zo'n besluit. De adoptie is een feitelijke alterna tief (hoewel op kleine schaal) voor abortus. Daarom wordt met klem om maatregelen gevraagd om de adoptie gemakkelijker te maken. De behandeling mag alleen worden ge geven in een ziekenhuis of in een Volgens de heer Biesheuvel zal de overheid verdergaande maatregelen moeten nemen dan tót nu toe is gebeurd. Voorzieningen op fiscaal en sociaal terrein zal de CBTB met de grootst mogelijke klem blijven bepleiten. De heer Biesheuvel zei dit gistermorgen tijdens een toog- dag in Delft. 'Wij zijn al te lang de dupe geweest van een soort afschuifsysteem tus sen Den Haag en Brussel'. De CBTB-voorzitter drong aan op een gemeenschappelijke aanpak om de nog altijd bestaande concurrentie vervalsing tegen te gaan. 'Als Brus sel niet tot effectieve maatregelen in staat is zal Den Haag niet werk loos mogen blijven toezien'. De heer Biesheuvel vestigde in Delft in het bijzonder de aandacht op de jonge agrariërs, van wie vol gens hem het voortbestaan van de agrarische bedrijfstak afhangt. 'Een overheid die prijs stelt op het voortbestaan van een krachtige agrarische bedrijfstak kan zich de weelde niet veroorloven haar boe ren en tuinders, en vooral de jon geren onder hen, in de kou te laten staan. De Nederlandse regering is zich volgens de heer Biesheuvel te weinig bewust van haar verant woordelijkheid ten opzichte van de ondernemers. De staatssecretaris antwoordde dit ,in de Tweede Kamer op vragen van het tweede kamerlid Beekmans (D'66). In China wordt de acu punctuur bij ongeveer een derde van de operaties toegepast als (plaatselijke) verdoving. De heer Hendriks waarschuwde er wel voor om de acupunctuur niet zonder meer te zien als de beste wijze van verdoving, omdat ze niet in alle gevallen toepasbaar is. Er moet onder andere worden gekeken naar de geestelijke toestand van de patiënt en de aard van de operatie. 'Wellicht is het mogelijk dat de acupunctuur een rol gaat spelen, maar we zijn er in Nederland nu nog niet aan toe', aldus de staats secretaris. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks zal aan de gezondheids raad vragen, in hoeverre de acupunctuureen wijze van ver doven, door het aanbrengen van naalden in zenuwen of hersenen in Nederland toepasbaar is. Bij het onderzoek van de gezond heidsraad zullen uiteraard acupunc turisten worden betrokken. De staatssecretaris stelde zich nogal terughoudend op, ten aanzien van deze verdovingswij ze. omdat, zei hij, 'het nog niet vaststaat dat de acupunctuur geen schadelijke ge volgen zou kunnen hebben voor bijvoorbeeld het zenuwstelsel door het inbrengen van de naalden'. Een interessant aspect van deze zaak zal zeker ook worden het on derzoek naar de mogelijkheid om de acupunctuur toe te passen als therapie tegen de verslaving aan hard drugs. De staatssecretatis zei nog niet bereid te zijn om een universitaire leerstoel voor de acu punctuur te stichten. In Nederland is men daar nog niet aan tóe. K 'lp kliniek verbonden aan een zieken huis. De vrouw, zo blijkt nog uit de toelichting, is niet verplicht met de overleggroep (het team, waaraan de arts advies dient te vragen) te spreken. Het mag weL Beschermwaardig' Principieel wordt in de toelichting gesteld, dat menselijk levenin elk stadium van ontwikkeling 'be schermwaardig' is. De 'bescherm waardigheid' van het menselijk le ven is niet alleen een voorwerp van argumenteren, aldus de toelichting. 'Zij is het meest essentiële van de evangelische opdracht, die een bij zondere dimehsie krijgt ten aanzien van de zwakken en weerlozen, de macht van verstokenen en (pas send in dit verband) de 'ongewen- sten), die wij moeten beschermen en met liefde omringen'. Van een onzer verslaggevers DELFT T>e probleemsituatie in de land- en tuinbouw beiadrukt de noodzaak van een actief overheidsbeleid, een beleid dat duide lijk rekening houdt met de bijzondere positie van de zelfstandigen en erop gericht is een gezond ondernemingsklimaat te scheppen', aldus de voorzitter van de afdeling West-Nederland van de chris telijke Boeren en Tuinders bond (CBTB), de heer A. Biesheuvel. Van zo'n overheidsbeleid is volgens hem echter nog steeds onvol doende sprake. Een beeld dat gewoonlijk pas in de maanden april en mei te zien is: bloeiende pruime- en krentebomen in zuid-west Nederland. Door de ongewoon hoge temperaturen is de natuur echter danig van slag; dit plaatje is dezer dagen 'geschoten' bij Sprang-Capelle. Van een verslaggever ROTTERDAM Op 95-jarige leef tijd is in Rotterdam overleden mr. Kapel-Paul van der Mandele, tot 1960 president van de Rotterdamse Bank en voorzitter van de kamer van koophandel in de Maasstad. De heer Van der Mandele was kamer heer van de Koningin in buitenge wone dienst. In de jaren na de oorlog heeft mr. Van der Mandele een grote rol gespeeld bij de wederopbouw van Rotterdam. Hij was de oprichter van de Unie van Rijnkamers, de kamers van koophandel in het Rijnmondgebied. Mr. Van der Mandele. die rechten gestudeerd heeft in Leiden en in Lausanne, vestigde zich in 1902 als advocaat in Den Haag. In 1906 kwam hij als directiesecretaris bij de Rotterdamse Bank, waar hij in 1910 directeur en in 1940 president commissaris werd. Hij was ook cu rator van de Nederlandse Economi sche Hogeschool (later kreeg hij daar een eredoctoraat) en bekleed de commissariaten onder meer bij De Gruyter, Stokvis en Van den Bergh en Jurgens. De heen Van der Mandele was commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw en hij had het grootkruis Oranje Nas sau. VERVOLG VAN PAG. 1 formateur. De communist Bakker, fervent tegenstander van de rege ringsplannen, erkende de bezwaren van de langdurige en moeilijke ka- binetsformtaite uit het verleden. De oplossing zei hij, is geen verande ring van het systeem, maar is een betere samenwerking tussen gelijk gezinde partijen, aldus de heer Bakker, die hiermee nog eens het CPN-stokpaardje van een volks front van communisten en socialis ten samen bereed. Hij wees erop dat zonder het huidige systeem pre mier Den Uyl geen premier gewor den zou zijn en voegde er aan toe dat het kabinet veel meer gebruik zou moeten maken van de moge lijkheden van het bestaande systeem om tot politieke verander ingen te komen. TK Meerderheid Minister De Gaay Fortman bena drukte dat de formateur met zijn kabinet toch afhankelijk blijft van de steun van de meerderheid in het parlement. Indien de formateur in de Tweede Kamer geen meerder heid heeft kan hij zijn kabinet niet vormen en moet hij gewoon naar huis. De tegenstanders van het voorstel vrezen echter dat de Ka mer een man die persoonlijk mil joenen stemmen achter zich heeft, niet zo gemakkelijk naar huis kan sturen en dat, indien dit toch ge beurt, de kiezers dan wel danig gefrustreerd zullen raken. Een teleurgestelde mr. H. van Mier- lo (D '66) verweet de tegenstanders 'buitengewone vijandigheid jegens de regeringsvoorstellen': Ze willen er niet redelijk over praten en zo houdt de Kamer de verantwoorde lijkheid voor een niet tijdige ver- nieuwinb van de democratie' zei mr. Van Mierlo. In een nieuwe grondwet komt niet de door GPV en SGP gewenste preambule, een beginselverklaring waarin dan als leidend beginsel op genomen zou moeten worden, dat de overheid wertk als dienaresse Gods. Minister De Gaaij Fortman zei dat er in ons land hierover te verschillend wordt gedacht. 'Ik zelf ben het er wel mee eens, maar er zij in de Kamer al toen tallen men sen die er heel anders over denien. En zelfs al zou hier tweederde meerderheid vóór zijn dan mag het nog niet. Zo'n beginsel mag je niet bij wet aan anderen opleggen. Met het zwaard kan en mag je niet bekeren', zei de minister. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM 'Tot volgend jaar maar weer om deze tijd', zei mevrouw J. Leeu wenburg-Hordijk in Rotterdam gisteren, nadat we met haar gesproken hadden. Morgen hoopt deze oudste inwoonster van ons land 108 jaar te worden. o: mevrouw Leeuwenburg doet een spelletje dochter, de zeventigjarige mevrouw H. Bus- Mevrouw Leeuwenburg werd op 25 januari 1867 in het toenmalige Charlois gebo ren. 'Ja, ik wil u echt vol gend jaar weer zien, want ik heb gedroomd, dat lk 120 Jaar zal worden', zegt zij, snel daaraan toevoegend: 'Ik heb het van de bekende opoe Herfst nog gewonnen'. De hoogbejaarde mevrouw Leeuwenburg brengt nog steeds iedereen in verwon dering door haar enorme vi taliteit. 'De dokter? Die héb ik al jaren niet meer ge zien'. 'Of ik nog op straat kom? Nee, nu niet meer. De vrij ers lopen niet meer zo hard om mij'. Zij vindt het jam mer, dat Lucie Ball niet meer op het televisiescherm verschijnt en zal geen enke le belangrijke voetbalwed strijd op de T.V. missen. Nog steeds volgt ze met gro te belangstelling de verrich tingen van Feyenoord. Ver der legt ze graag een kaart je. 'Het is Jammer, dat mijn gehoor wat achteruit gaat, maar mijn gezichtsvermogen is nog geweldig. Ik lees nog zonder bril'. Zij herinnert eraan hoe ze vorig jaar een oproep kreeg om zich te melden voor het basis-onderwijs. Men heeft toen vermoedelijk gedacht, dat zij zeven werd in plaats van 1Q7. Bijzonder verguld toonde de oudste Inwoonster zich gisteren met een brief van koningin Juliana, welke gisteren bij haar aan de Beyerlandselaan in Rotter dam bezorgd werd. In de brief wenst de Koningin haar van harte geluk en hoopt dat het voor haar een onvergetelijke dag zal wor den. Mevrouw Leeuwenburg heeft op twee na haar acht kinde ren overleefd. De twee Jong- sten, die zeventig en ach tenzestig zijn, verzorgen haar. Ze heeft tachtig klein en achterkleinkinderen. 'Het kan mij zaterdag niet druk genoeg worden. Ik maak in ieder geval een dansje op mijn verjaardag', aldus de oudste inwoonster van ons land. Drie hoofdtaken Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De ouder- of schoolcommissie in het bijzonder onderwijs zal volgens de christelijke schoolraad drie taken moeten hebben: advies geven aan bestuur en schoolleiding, meewerken aan binnen- en buitenschoolse aktiviteiten, en zelfstandig bepaal de diensten organiseren. De ouder- of schoolcommissie zal per 1 januari 1976 wettelijk ver plicht zijn. Elke bijzondere school of combinatie van scholen (bij voorbeeld een kleuter- en basis school) moet dan een oudercom missie hebben. Het is ook mogelijk per school een schoolcommissie in te stellen, die voor tenminste twee derde deel uit ouders bestaat en waarin verder ook de leerkrachten en het schoolbestuur vertegenwoor digd zijn. De Nederlands Protestants Christe lijke Schoolraad heeft nu een ont werp gemaakt voor een model-re glement voor deze commissie. Tot 15 februari kunnen betrokkenen nog wijzigingen voorstellen. Daarna wordt een definitief model vastge steld. Dit model wordt de scholen dan aangeboden als voorbeeld. Elke school is uiteraard vrij een eigen reglement vast te stellen. Uitsluiting Een belangrijk punt in het nu ver schenen ontwerp is de deelneming van niet-chrlstelijke ouders in de commissie. Artikel 4 Is nu zo gefor muleerd, dat alleen zij die lid zijn van de vereniging of althans in stemmen met de grondslag en ,het doel van de vereniging of stichting verkiesbaar zijn. Dat betekent dat ouders die wel kinderen op school hebben, maar zelf niet achter de christelijke doelstelling van de school staan niet vertegenwoordigd kunnen zijn. In een toelichting op dit artikel schrijft de schoolraad, dat het denkbaar is dat de plaatselijke ver houdingen en de samenstelling van de bevolking aanleiding kunnen geven deze bepaling ruimer te ne men. Maximaal de helft van de gekozen ouders zou dan kunnen bestaan uit mensen die zelf de grondslag van het christelijk on derwijs niet voor hun rekening ne men. Zij moeten uiteraard wel be reid zijn te werken binnen het door het bestuur en in overeenstemming met de grondslag vastgesteld beleid. Dat geldt trouwens voor de hele commissie. De adviserende taak van de com missie kan betrekking hebben op de benoeming van leerkrachten, de besteding van het geld, dat de overheid geeft en van het geld uit ouderbijdragen, de public relations van de school, het eigen geluid van het christelijk onderwijs, de ont wikkeling, vernieuwing en inhoud van het onderwijs, opvoedings- en ordeproblemen en het huiswerk. Hulp De aktieve medewerking van de commissie aan het binnen- en bui tenschools gebeuren kan tot uit drukking komen door hulp bij het niveaulezen, verzorging van biblio theek- en documentatiecentrum, schoolzwemmen, verkeerslessen, ex cursies, werkweken, schoolfeesten, samenstelling van het schoolblad, organisatie van ouderavonden, schoolreizen, vervaardiging en re paratie van leermiddelen en bui tenschoolse recreatie of feestelijke evenementen. Tenslotte kan de commissie ook zelfstandig iets organiseren. De schoolraad noemt als voorbeeld de begeleiding van leerlingen bij het oversteken op straat, toezicht bij de maaltijden op school en de organi satie en leiding van peuterspeelza len. Van een verslaggever ROTTERDAM De Rotterdamse gemeenteraad heeft gisteren beslo ten de acht huisartwen, die samen werken In het wijkcentrum Om moord, in vaste dienst te nemen. Ook het overige personeel, zoals assistenten, fysiotherapeuten en verloskundigen, treedt In vast dienstverband met de gemeente. Het betreft hier een voor Nederland uniek experiment. De artsen hebben dit dienstverband gewild om tot een kwaliteitsverbe tering te komen. De Plaatselijke Huisartsen Vereniging keurt het plan af. Men vreest dat er twee soorten huisartsen worden gecreë erd, de uitoefenaar van het vrije beroep en de ambtenaar-hulsarts, welke laatste weieens teveel ln de macht van de overheid zou kunnen geraken. (ADVERTENTIE) Omvang 180 pagina's. In fraaie gebonden uitvoering met een geplastificeerd stofomslag in vier-kleurendrtik, naar een ontwerp van de bekende gra ficus Bert Bouman. mm zoon, door LOUISE WILSON Uit het Amerikaans vertaald door J. de Roov „Aangrijpend, beklemmend, het zijn gro te. zwaar geladen woorden. Toch zijn ze helemaal van toepassing op „Mijn zoon, een vreemde", 't Is de kennelijk authen tieke geschiedenis van eén moeder, wier zoon aan een paranoïde schizofrenie lijdt, geschreven door die moeder zelf. Zonder enige franje en sentimentaliteit, maar juist daardoor des te indrukwek kender". DE GOOI- EN EEMLANDER Prijs 14,50 >pDe betekenis van dit boek ligt in de authenticiteit waarmee de moeder het hele drama vertelt. Haar eigen gevoelens* de liefde en toewijding van de ouders, hun reacties en die van de overige ge zinsleden op Tony's wangedrag, de uitwerking van de gesprekken met de deskundigen en vele andere kenmerken van de situatie worden op indringende wijze beschreven. Wie eenmaal aan het boek begonnen is zal het moeili-jk terzijde kunnen leggen voordat hij het uit heeft „Mijn zoon, een vreemde" is een waardevol stuk psychiatrische auto biografie". N.R.C.-HANDELSBLAD Dit boek kan binnen enkele dagen in uw bezit zijn als u gebruik maakt van de BESTELBON. Zend die aan uw boekhandel of (ln open envelop, zonder postzegel aan: Telefoon (05170) 3147; by geen gehoor 2436. Zend mij rechtstreeks vla boekhandel* ex. MIJN ZOON, EEN VREEMDE, geb. 14,50 Naam: Straat: Plaats: Gironummer: (alleen ln te vullen Indien u over een eigen poetrekening beschikt). Doorhalen wat u niet wenst TROUW

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5